HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. r M 103. DONDERDAG 26 DECEMBER. 1867. EN VIJF-EN-T WINTIGSTE JAAR6AN G. BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatuedag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan het Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. frauco per post1.50. Enkele noramers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advkrtentiên worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan denHclder, totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Yoor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De Uitgever der Heldersche en Nif.uvvedieper Courant maakt zijnen Lezers bekend, dat hij, aangemoedigd door liet; toenemend getal abonne menten, met 1 Jan u ar ij 1 86 8 zijne Courant driemaal per week zal uitgevenzonder p r ij s- verhooging en wel opDingsdag, Donderdag en Zaturdag avond; alleen de buitenabonnés betalen slechts 15 cents in de drie maanden meer, dat zijn de kosten van frankeren. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur op den dag der uitgave. A. A. BAKKER Cz. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 December. Naar wij vernemen werd dezer dagen door een der leden van de alhier bestaande Gommissie, die ziek belast heeft met de ontvangst van liefdegiften voor de noodlijdenden te Terschelling, van twee kinderen een gift ontvangen, groot 2.50, onder geleide van het volgende versje: „liet lot van deze arme menschen, „Het- deed miju beide kind'ren wenscheu, „Den spaarpot maar eens na te zien; „En schoon het wel niet veel kan lijden, „Zoo willen zij toch met hun beiden „Met dit klein giftje hnlpe biên." Bij den boekhandelaar J. C. de Buisonjc alhier is de intee- kening geopend op een Berijmd Verhaak van het stranden der Texelsche Loodsrinkelaar N°. 7 op de Noorderbaaks in den storm van 7 October 1858, door B. R. de Breuk. Deze uitgave geschiedt ten voordeele der Weduwen en Weezen door de jongste zeeramp op Terschelling; prijs 0.50. De volksvoorlezing in het gebouw in de Nieuwstad, op a. s. Vrijdag avond half ten acht ure, zal gekoudcu worden door den heer W. Kuijk. Een vrouwspersoon, wonende in de Jodensteeg alhier, is jl. Maandag morgen dood in hare woning gevonden. Zij was gewoon misbruik te maken van sterken drank. Gisteren is uit het Iieldersch kanaal opgevischt het lijk van een persoon, die sedert twee weken werd vermist. Bij koniuklijk besluit van 22 dezer is bepaald, dat de tegen woordige zittiug van de Staten-Generaal Vrijdag 27 Dec. a. s. te 2 ure des namiddags, in eene vereenigde vergadering van de beide Kamers, zal worden gesloten door eene commissie van 's Konings wege, waartoe zijn benoemd de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën. Bij kabinetsbrief van den 21 dezer, heeft het den Koning behaagd aan den Raad van Ministers, naar aanleiding van diens rapport van den 20 Nov. jl., mede te deelen, dat Z. M. geen reden heeft gevonden om zijn vertrouwen aan het tegenwoordig kabinet te ontzeggen, en mitsdien het door de ministers aangeboden ontslag niet aanneemt. Thans wordt ook uit Berlijn, even als eenige dagen geleden uit Parijs, aan de Kölnische Zeitv.ng gemeld, dat er sprake is van een huwelijk tusschen de oudste dochter van den ex-koniDg George van Hannover en den Prins van Oranje. Blijkens een telegram uit Londen is aldaar jl. Maandag eene order in Couneil verschenen, waarbij de invoer van vee uit Zuid holland van dien dag af wordt toegestaan. In 1866 zijn verongelukt 1860 schepen tegen 1656 in 1865, Tot kapitein, militair-commandant, tevens directeur van het Afrikaansche werfdepot ter Kuste van Guinea, is benoemd de 2de luit. van het 7de reg. infanterie, L. H. Meijer. Bedankt voor het beroep naar Amersfoort, door ds. Konings berger, te Velp. De Arnh. Cour. schrijft, met het oog op de ontbinding der Tweede Kamer en de nieuwe verkiezingen, deze behartigingswaardige woordeu „De pligt van de pers en van ieder, die invloed op de openbare raeening uitoefent, is het thans, alle pogingen aan te wenden om de kalme uitoefening van het kiesregt in de hand te werken, zooveel mogelijk gisting en volksbeweging te voorkomen en geene noodelooze aanleiding tot ergernis en verbittering te geven. De voorlichting der publieke opinie kan met bezadigdheid geschieden. Niet door de drift der partijen op te wekken, maar door ernstigeu raad zullen de instandhouding en de kracht van onze constitutionele regten en vrijheden en het algemeen welzijn het meest worden bevorderd. Jl. Zaturdag morgen mogt het eenigen der bemanning van de Texelsche stoomboot Ada van Bollandna veel inspanning, gelukken een passagier, die door duisternis misleid in de haven was gevallen, te redden. Deze is reeds de derde persoon in den loop eener week. Men schrijft ons uit Schagen-. „Bij het Scherpschutterskorps alhier bestaat het voornemen om, indien daartegen geen bezwaar bestaat, bij het Artillerie-Vrijkorps te Helder, met een 40tal manschappen deel te komen nemen aan de exercitie op a. s. Donderdag des namiddags ten half twee ure. Die manschappen zouden dan 's middags ten 12 ure 20 miu. te Helder arriveren, om 's avonds 6 ure per laatsten trein naar Schagen terug te keeren." Te Alkmaar circuleert een adres aan den Koning ter onder- teekening, waarin Z. M. verzocht wordt o. a.„zoolang eensdeels geene afschaffing der doodstraf wordt voorgesteld, en anderdeels niet tot eene regelmatige ën alzoo ernstige toepassing dezer straf terug gekeerd wordt," die toepassing door middel van het koninklijk regt van gratie te blijven uitsluiten, „opdat de sedert eenige jaren feitelijk begonnen proefneming niet, in strijd met het belang eener bespoedigde eindbeslissing van het vraagstuk omtrent behoud of afschaffing der doodstraf, ontijdig worde afgebroken." De gemeenteraad van Amsterdam, heeft, in zijne zitting van I jl. Vrijdag, de behandeling voortgezet van de voorstellen zijner commissie, betreffende de zaak van het Nöordzee-kanaal. Na I levende discussie, is met algemeene stemmen op ééne na, besloten, de regering te verzoeken, het werk over te nemen van de Kanaal maatschappij en daarna het Kanaal* van staatswege te voltooijen. Voorts is, met 21 tegen 10 stemmen, besloten, in dat geval van gemeente-wege eene bijdrage van 3 millioen gulden aan de Staat aan te bieden, builen de 3 millioen der leehing, toegezegd na de voltooijing. Het geopperde denkbeeld, om subsidiair de zaak van gemeente-wege uit te voeren, met subsidie van den Staat, is ver worpen. De heer Jitta, president der Kanaal-maatschappij, heeft verklaard, dat het werk der doorgraving gestaakt was. Tot secretaris der gemeente Beverwijk (eene betrekking van 400 a 500) is, uit ruim 80 sollicitanten, benoemd de heer Zaalberg, te Nunspcet. De heer F. Rauwenhoff, theol. dr. en pred. te Rotterdam, overleed den 22 dezer na eene hevige ziekte. De heer Alphouse Cornelis Jacob Nolet, geboortig van Schiedam, in April 1866 naar Rome vertrokken, werd reeds in Julij van dat jaar aangesteld tot korporaal en secretaris bij den kolonel van het regiment zouaven, en den 1 Nov. daaraanvolgende tot sergeant-fourier. In dezen rang nam hij deel aan de roemrijke gevechten bij Monte-Rotondo en Mentana, en het is, wegens zijn gehouden gedrag in laatstgemelden slag, dat hij nu bevorderd is tot tweeden luitenant, en tevens benoemd werd tot ridder dej' H. Sylvesterorde van de Gouden Spoor. Drie matrozen van een ter reede van Maassluis liggen'rj Fransch schip, dezer dagen voor liefhebberij eenige vogels willende

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1