BUITENLAND schieten, roeiden ten dien einde naar den wal; in dc buitcugorzen gekomen, had een van hen het ongeluk te vallen, waardoor zijn geweer afging en het schot hem aan het hoofd trof, met het nood lottig gevolg, dal hij oogenblikkelijk een lijk was. Te Hardegarijp werd dezer dagen een weddenschap aangegaan tusscheu twee drinkebroers, wie hunner het grootst getal borrels zou kunnen innemen. Keu hunner bragt het, zoo men zegt, tot 70, maar de andere, in de wandeling „dikke Manus" genoemd, wist er 75 in te werken, maar moest hel ook met den dood betalen. Den 17 Aug. 18G8 zal er eene allermerkwaardigste zons verduistering plaats hebben. De middelpunten van zon, maan en aarde zullen dan iu eene regtc lijn liggen, en bovendien zal de maan zich dan op een buitengewoon kleinen afstand van de aarde bevinden. Dc totale verduistering zal ongeveer 7 minuten aanhouder en dus een der grootste zijn, die er kan plaats hebben. Er kunnen slechts twee met deze worden vergeleken, en wel dc eklip3 vaa Thales (28 Mei 585 jaar vóór Chr.) en die, welke in Schotland is waargenomen den 17 Junij 1433, en waarvan de herinnering lang bij het volk is bijgebleven onder den naam van het donkere uur. De langste tijd der verduistering kan waargenomen worden in de golf van Siam, en wel natuurlijk juist op het middaguur. Aan de kust der Eoode Zee, in Indië en Australië kunnen de met die eklips gepaard gaande verschijnselen goed waargenomen worden, en om dit te kunucu, zulleu er zeker toebereidselen worden gemaakt. De zoon van wijlen den vermaarden tooneelschrijver August vou Kotzebue, arbeidt thans ook voor het tooneel. Onder den pseudoniem van Augustsohn, heeft de heer von Kotzebue, zaak gelastigde van Rusland bij het Groothertogelijk hof van Baden, reeds drie blijspelen vervaardigd, die met den besten uitslag worden opgevoerd. De staatkundige toestand in ons werelddeel is schijnbaar kalm, maar toch niet vrij van zorgwekkende verschijnselen. Onder die verschijnselen rekenen wij den spoed, die de Fransche regering maakt met dc behandeling der legcr-organisatie. Men behoeft er niet aan te twijfelen, of die wet zal wel aangenomen wordende Keizer verlangt zulks, het uoodig achtende dat Fraukrijk's strijd krachten aanmerkelijk worden vermeerderd; de meerderheid van het Wetgevend Ligchaam is op de zijde der regering en de oppo sitie, hoe welsprekend zij ook hare zaak bepleit, is onvermogend om dien geduehteu maatregel tegen te houden. Een geduchte maatregel, zoo mogen wij de Eransche leger- organisatie wel noemen, want zij strekt oui Erankrijks invloed te bevestigen en zijnen vijanden eerbied af te dwingen voor eene magt, die eeu overmoedigen vijand zich wel zal doen bedenken, voor hij Frank rijk durft trotseren. Welke plannen er voor dc toekomst bestaan en of het jaar 1868 ons weer van groote dingen zal doen hooreude krijgszuchtige plaunen des Keizers doen bij ons het vermoeden rijzen, dat ernstige verwikkelingen zelfs in de naaste toekomst niet ouder de onmogelijkheden behooren. In Engeland beerscht eene niet geringe bezorgdheid omtrent het geheime, met moord dreigende, Fenianismus. Waarlijk, de binnen- landsche toestaud van Engeland is niet gunstig; de rust wordt met moeite verzekerd eu daartoe wordt iu groote mate al de zorg der regering vereischt. In Italië zijn in de vcrloopene dagen de vertegenwoordigers des volks vergaderd geweest, om 's lands toestand van binnen en zijne verhouding naar buiten te bespreken. Zoowel de afgetredeuc als de tegenwoordige ministers hebben zich verantwoord, ten aanzien van hetgeen door hen verrigt is, te midden der zorgelijke tijds omstandigheden. De omstandigheid, dat er verdeeldheid beerscht omtrent de beantwoording der vraag: hoe zal de Romeinsche quaestie best tot oplossing worden gebragt eu dat de financiën op zwakken voet staan, veroorzaakt daar steeds bekommering eu vrees. Dezer dagen heeft de kuustrijder Kreutzer, die te Parijs in het cirque Napoleon zijnen verbaasden bruggesprong en zijne sprongen op het ongezadelde paard verrigt, een val gedaan en zich daarbij vrij ernstig aan het oog gewond. Hoewel het publiek assez! riep, heeft de stoute rijder met een stoel in de hand den brugge sprong gedaan en werd ouder daverend applaudisscment terug geroepen. De heer Haussmann, lid van den Senaat van Frankrijk en prefect van het departemcut der Seiue, heeft jl. Zaturdag aan eeu gastmaal op het stadhuis te Parijs o. a. het volgende gesproken „Dc buitenlanders die onze groote tentoonstelling hebben bezocht, hebben hier een hoogeu dunk van 's lands rijkdom en hulpbronnen en van 's Keizers populariteit gekregen. Zij hebben hier voorzeker ook leeren begrijpen, tot welke krachtsinspanning onze natie voor hare eer, voor de zaak van geheiligde belangen, of voor de ver dediging des vaderlands iu staat zou zijn, wanneer het door haar verkoren hoofd den degen trok en haren moed inriep. De wijze gedachten, welke alzoo voorzeker iu veler hoofden zijn opgekomen, zullen welligt niet de minst nuttige uitwerkselen der groote ten toonstelling zijn." De Corrcspondanoe Ilalienne constateert het bestaan in Frankrijk van eene maglige partij, die het op den oudergang van het koningrijk Italië gemunt zou hebben. Het blad zegt, dat Europa niet van de zijde van Frankrijk zal duiden, datgene, wat Frankrijk zelf niet van den kant van Oostenrijk heeft toegelaten. De Presse verzekert, dat op nieuw Fransche troc-peu naar Rome zullen worden gezonden. Volgens het blad zou te Toulou bevel zijn gegeven, om de schepen gereed te maken tot een dadelijk transport van 20,000 man derwaarts. Een telegram uit St. Point berigt, dat de Lamartiuc dagelijks zwakker wordt eu zijn einde niet ver meer zijn kan. In de rede van den minister van oorlog, jl. Maandag in het Wetgevend Ligchaam te Parijs uitgesproken, komt onder andere het volgende voor: //Tegen het voorjaar zullen al onze soldaten met het nieuwe geweer gewapend zijn. Onze arsenalen zijn ruim voorzien, onze magazijnen gevuld, de vestingen in goeden toestand. „Welnu, door voor dit alles gezorgd te hebben, geloof ik eeu dergenen te zijn, die het meest voor den vrede arleideneu op dezen oogenblik, .nu ik het ontwerp van wet verdedig, geloof ik nog in hel belang mm den vrede tcerhsaam te zijn. Neemt gij het aan, dan zult ook gij voor den vrede gewerkt hebben. Het Fransche volk is ten allen tijde zeer fier geweest naar de beeldtcnis van dat volk is het leger gemaakt. Het gevaar, dat ons zou dreigeu, kunnen wij niet langer dulden. Laat ons liever voorwaarts gaan, en laai ons dc voorkeur geven aan oorlogboven een te lang voortgezette onge rustheid. Maar met eene goede organisatie van ons leger zal hel Fransche volk, - wanneer het weet dat het niets te vreezen heefi van zijne buren, gelijk het zelf geene veroveringen begeert, - zich in volkomene gerustheid weder op koophandel, nijverheid eu laud- bouw toeleggen." De Charivari raadt de bank van Frankrijk aan de I0Ü0 mil- lioen frs., die iu hare kelders opgestapeld liggen, tegen entree van 1 fr. voor het publiek ter bezigtiging te stellen, en door een redac teur van de Patrie te laten verklaren, hoe die 1000 renteloos liggende millïoenen een bewijs zijn, dat Frankrijk in buitengewoon bloeijenden toestand verkeert en veel vertrouwen heeft in de toe komst! Die satyre is bitter, maar juist. Men betreurt den dood van den Hertog van Luynes, die zijne inillioeiien reeds ter beschikking van den Paus had gesteld, nog op GSjarigen leeftijd persoonlijk dieust nain in het leger van Zijne Heiligheid en de gewonden op het slagveld verpleegde. Hij was een legitimist en eeu Katholiek in den volstcn zin des woords, de grootste grondeigenaar van Frankrijk en een kunsteuaar van den edelsteu stempel. Dc heer Digby Scymour, de advokaat der Feniatis, die te Manchester veroordeeld zijn, zelf een Ier, schrijft in den Times een brief aan alle leren, waarbij hij hen vermaant, om bij publieke meetings of adressen hun afschuw te kennen te gcvcu vau den hclschen aanslag op Clerkenwell. Hij waarschuwt hen, te zorgen, dat niet de woorden Feniau en Ier, eenerlei beteekeuis krijgen, iu den mond des volks, terwijl daaronder de Icrsche werklieden en dienstboden in Engeland-het meest zouden lijden. Uit een verhoor, door vier Fenians ondergaan, schijnt te blijken, dat deze partij zeer uitgebreide, plannen tot verwoesting van Londen heeft gesmeed, en tevens, dat zij eenen aanslag tegen het leven der Koningin in den zin had. De ministeriele Globe spoort dc burgers der hoofdstad aan om zich vooral in grooten getale als buitengewone constables te doen inschrijven. Aan dc oproeping daartoe is reeds door zeer vele personen voldaan. Dc Globe laat zich bij deze gelegenheid zeer heftig tegen de Fenians uit. „Zulke lieden," zegt hij, „kunnen alleen door de krachtigste maatregelen overtuigd worden, dat men hun niet kan toestaan, de maatschappij in beroering te brengen. Zij moeten als ongedierte uil hunne holen verdreven worden. Wij moeten allen tegen hen opstaan zoo als de dorpelingen in Iudië als één man uitrukken om een menschen-verslindenden tijger te dooden. In den nacht van den 2 dezer, heeft de policie te Glasgow ontdekt, dat kruid gestrooid was over eeue lengte van 400 ellen, leidende naar den grooten houder der gasfabriek. De Fenians houden met hunne misdaden niet op. Te War- rington (Lancaster) zijn jl. Maandag vier werklieden der gasfabriek in hechtenis genomen, die verdacht gehouden worden eene ontploffing te hebben willen veroorzaken. Te Cork moeten twaalf personen gearresteerd zijn, beschuldigd van Fenianismus. Op de kust der Iersche graafschappen Clare en Gahvay kruisen vijf oorlogsvaartuigen, die het oog moeten houden op een Feuiansch kaperschip, hetwelk, naar men zegt, in aantogt is. Dc Princc of Wales Theatre te Roehdalc, dat voor eenigen tijd werd geopend, is gebouwd van bijdragen ad 12 en dc arbeidende klasse heeft hieraan voor het grootste gedeelte deelgenomen. Eeuige arbeiders hebben dus lot stand gebragt, wat de hoogere burgerklasse te Rochdale zich langen tijd als een hersenschim had voorgesteld. De verecniging kwam in April 1S65 tot stand; nadat de fundamenten waren gelegd rezen er moeijelijkheden, doch weinige maanden later werd de zaak met vernieuwden ijver voortgezet. Dc kosten van dit gebouw beloopen 72,000; dc lengte en breedte van den schouwburg bedragen 40 bij 20 el en er is gelegenheid om 2200 personen te plaatsen. Op het te Zurich gehouden veeartsenijkundig congres, schijnt men ook van gevoelen geweest te zijn, dat, zoo de Nederlanders niet vlug zijn geweest in het aanwenden der krasse middelen bij het ontstaan der veepest, dit nadeel later ruim is ingehaald, en dat ook bepaaldelijk de zoo belangrijke maatregel van desinfeclie der stallen, hier te lande met een zorgvuldigheid en volkomenheid is geschied, die in andere rijken tot voorbeeld mag worden genomen. Dezer dagen is gemeld dat dc Paus in een consistorie eene allocutie heeft gehouden. De inhoud dier allocutie komt hierop neder. De Goddelijke bijstand heeft 's Pausen droefheid verzacht met blijdschap ontwaarde hij, hoe de bisschoppen innig vereend blijven tot verdediging van den H. Stoel en hoe de leeken daartoe bijdragen door hun woord in openbare vergaderingen, meer bijzon der in den Senaat en in het Wetgevend Ligchaam van Frankrijk. Lof werd toegebragt aan de vrijwilligers en erkentelijkheid betuigd aan de edele generaals van Frankrijk en aan den magtigen Keizer Napoleon. Het korps Pauselijke zouaven, dat uit twee bataillons bestond, is vermeerderd met een derde. De vrijwilligers stroomen nog steeds van alle kanten toe, en de meeste komen uit België, Neder land en Frankrijk; ook uit Schotland, Ierland, Engeland en Noord-Amcrika zijn velen gekomen. Bovendien houdt de toezending van ondersteuning in geld niet op. Dc aandacht der politici is thans bijzonder gevestigd op St.-Petersburg, waar de Czaar eeu raad van diplomaten bijeenroept de gezanten van Rusland bij de hoven vau Frankrijk, Oostenrijk eu Turkije zullen zich eerstdaags in do Russische hoofdstad bevindon. Vermoedelijk zal, behalve de aftreding van prins Gortschakofl' als minister van buitenl. zaken, de Oostersche kwestie een der hoofd punten zijn, waarover Alexander II met hen wil te rade gaan. Uit Amerika wordt berigt, dat de mótcoren-fcgen op den 14 November jl. zeer sterk is geweest. Het maximum heeft in den staat Ncw-York, 's morgens ten 4 ure ongeveer, plaats gehad en dus toen het voor ons geheel dag was, namelijk toen het hier ongeveer 9 ure in den morgen was. In Michigan zag men er 1500 per uur vallen, te Washiugthon 1000 in 21 minuten; tc Wiliningthou 500 in 20 minuten; te Richmond 1500 per uur, enz.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2