1868. N°. 2. Vrijdag 3 Januarij. 26 Jaar! NATIONALE MILITIE. TWEEDE KENNISGEVING. Cz. OPROEPING TER INSCHRIJVING. BINNENLAND. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER MOLENPLEIN, N°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Grootc letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, Gezien de artt. 15 tot 20 der Wet betrekkelijk'de Nationale Militie, vau den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72); Brengen de navolgende wetsbepalingen ter kennis van de ingezetenen: Dat alle mannelijke ingezetenen, die op den 1 Januarij aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, verpligt zijn zich ter inschrijving voor de Militie aan te geven tusschen den 1 en 31 Januarij aaustaonde. Zij die zich na den 31 Januarij, doch voor den 31 December 1868 ter inschrijving aanmelden, worden alsnog ingeschreven, doch verbeuren eene boete van f 25 tot f 100. En dat zij, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het vol brengen van hun 20ste jaar, ingezetenen worden, eveneens tot die aangifte ver pligt zijn, zoodra zij de hoedanigheid van ingezeten verkrijgen. Dat voor ingezeten wordt gehouden 1. Ilij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden over leden, wiens voogd ingezeten is, volgens de wet van 28 Julij 1850 (Staats blad No. 44), luidende artikel 13 dier wet aldus: „Gevestigd of ingezetenen zijn, die binnen het Rijk in Europa hebben gewoond, „a. Gedurende de drie laatste jaren. „b. Gedurende achttien maanden na aan het Bestuur hunner woonplaats het „voornemen tot vestiging te hebben verklaard. „Nederlanders zijn: gevestigd of ingezetenen, die gedurende de laatste „achttien maanden hunne woonplaats binnen het Rijk in Europa hebben gehad. „Nederlanders, die ter zake van 's Lands dienst in een vreemd land „wonen, worden voortdurend als ingezetenen beschouwd. „De bepalingen van ingezetenschap, in bijzondere wetten voorkomende, „gelden alleen voor zooveel betreft de onderwerpen in die wetten behandeld." 2. Hij, die geene ouders of voogden hebbende, op 1 Januarij a. s. gedurende de laatste achttien maanden in Nederland verblijf zal hebben gehouden. 3. Hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits bij binnen het Rijk verblijf houdt. Dat voor ingezeten niet gehouden wordt de vreemdeling, behoorende tot een Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstpligtigheid het begii&èl van wederkeerigheid is aangenomen. Dat voor de Militie niet wordt ingeschreven 1. De in een vreerad Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlauder is. 2. De in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemde ling, al is zijn voogd ingezeten. 3. De zoon van den Nederlander, die ter zake van 's Lands dienst in 's Rijks Overzeesche Bezittingen of Koloniën woont. Dat de inschrijving behoort te geschieden 1. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont. t 2. Van een gehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente waar hij woont. 3. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's Lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont. 4. Van den buiten 's Lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's Lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. En worden diensvolgens bij deze opgeroepen alle mannelijke ingezetenen dezer gemeente, die io dezen jare den 18jarigen leeftijd hebben bereikt of nog zullen bereiken, en mitsdien degenen, die geboren in den jare 1849, op den eersten Januarij 1868 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, om zich ter inschrijving voor de Militie, bij hen, Burgemeester en Wethouders, aan te geven in het Raadhuis der gemeente, op den 2den of een der volgende dagen van de maand Januarij, des morgens tusschen 9 en 12 ure; zullende zij, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste ingezeten worden, en dus mede verpligt zijn zoodra zij die hoedanigheid verkrijgen, zich ter inschrijving voor de Militie aan te geven, de aangifte kunnen doen ter plaatse en uur hierboven omschreven. Burgemeester en Wethouders verwittigen verder de ingezetenen: Dat, welke aanspraak op vrijstelling van dienst iemand ook zoude vermeenen te hebben, de aangifte ter zijner inschrijving niettemin behoort te geschieden, terwijl bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, ziju vader, of is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van aangifte gehouden is. Dat, ter voorkoming van onaangenaamheden, welke voor de ingeschrevenen volgen moeten uit eene verkeerde spelling van naam of uit eene onjuiste opgave van den dag der geboorte, de belanghebbenden moeten medebrengen een Extract uit hunne geboorte-acte, hetwelk kosteloos kau worden verkregen. Verzuim vau aangifte ter inschrijving wordt gestraft volgens de Wet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 27 December 1867. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEÜWEDIEP, 2 Januarij, Dat de verslandhouding tusschen de hoven van Frankrijk en Pruissen zeer gunstig mag genoemd worden, blijkt uit 's Keizers woorden, gesproken bij gelegenheid dnt de Pruissische gezant voor het eerst voor den Keizer optrad als vertegenwoordiger van den Noord-Duitachea Bond, in antwoord op diens vredelievenden speech. Napoleon betuigt daarin op nieuw, dat hij de vrede van Europa begeert en levert het onmiskenbaar blijk, dat het hem ernst was, toen hij verkondigde de gebeurtenissen aan gene zijde van den Rijn als faits accomplis aan te nemen. Het Harmonie-gezelschap Concordia heeft ter gelegenheid der jaarverwisseling in den nacht tusschen Dingsdag en Woensdag 11 eene serenade gebragt aan den heer Burgemeester. Aan een artikel, voorkomende in The meclianics magazine van 22 Nov. 1867, ontleenen wij de volgende opmerkingen, die, als afkomstig van een Eugelsehman, wel belangrijk mogen heeten „Indien wij een model van een torenschip behoeven, uitmuntend gewapend en in flinken staat om dienst te doen, dan hebben wij sleehts naar de Prins Hendrik te zien van de Koninklijke Neder- landsche Marine, welk schip thans de Engelsche en Fransehe kanaalhavens bezoekt. Dit schip is zeer goed gewapend met vier getrokken stukken van 9 Eng. duim, wegende 12j ton, geplaatst in twee torens, op prachtige ijzeren aifuiten en sleden. Nu! wij hebben commissiën gehad, die duizende ponden besteedden, proefnemingen zonder einde en dat alles met welken uitslag Dit is zeker, dat wij geene torenscbepen hebben met eene wapening zooals de Prins Hendrik, noch dat wij het gelijke hebben wat betreft de inrigting der torens, dan wel de affuiten, sleden of de kleinste details van het geheel." Onderstaande cijfers duiden de voorraad granen en zaden aan te Amsterdam, aan de Zaan, Rotterdam, Dordrecht, Schiedam en Delfshaven over de drie laatste jaren, te zamen genomentarwe, 1865 3988 last, 1866 2014 last., 1867 2889 last.; rogge, 1865 27625 last., 1866 16195 last., 1867 16660 last.,; gerst, 1865 2145 last., 1866 2098 last., 1867 6219 last.; boekweit, 1865 800 last., 1866 746 last., 1867 2645 last.; koolzaad, 1865 1160 last., 1866 5693 last., 1867 6258 last.; lijnzaad, 1865 4454 last., 1866 1668 last., 1867 4469 lasten. SCHAGEN, 30 Dec. Heden is door burgemeester en wethouders ten raadhuize alhier publiek aanbesteedhet bouwen van een nieuw schoollokaal, waarvoor 19 inschrijvingen waren geleverdde hoogste inschrijving bedroeg 12,000, en de laagste 7777, ingeschreven door den heer K. Blom, mr. timmerman, alhier, die aannemer van het werk is geworden. ALKMAAR, 30 Dec. De heer W. G. ten Houte de Lange, heel- en verloskundige alhier, vierde heden een vermeldenswaardig feest. In tien achtereenvolgende maanden is door hem op acht patiënten de beklemde-breuk-operatie verrigt en wel met het gelukkig gevolg dat allen geheel herstelden. Heden vereenigde genoemde heer die acht personen van verschillenden leeftijd en geslacht ten zijnen huize om in vrolijk dankbaren zin die voor hen zoo gelukkige herstelling te vieren. 31 Dec. Gedurende het afgeloopen jaar zijn op de wekelijksche markten alhier aangevoerd 4,154,644 Ned. ponden kaas en 67,009 mudden graan. HOORN, 30 Dec. Bestuurderessen van het genootschap „Moeder lijke Weldadigheid" alhier, hebben dezer dagen van H. M. de Koningin weder eene bijdrage van 100 ten behoeve van hare liefdadige inrigting ontvangen. PURMERENDE, 31 Dee. Door den raad dezer gemeente is tot stads-muziekmeester verkozen den heer Godron, van Arnhem, die tevens door den kerkeraad der Hervormde Gemeente tot organist is benoemd. In een vroegere raadsvergadering werd tot teekeu- meester alhier benoemd de heer van der Worp, van Zutphen. VELZEN, 30 Dee. De ellende onder de arbeiders aan het kanaal door Holland op zijn Smalst is moeijelijk te beschrijven. Tengevolge der staking van de werken voor onbepaalden tijd, is bijna de geheele bevolking van de heide onder deze gemeenten van elk eerlijk middel van bestaan beroofd en gaat zij met rassche schrede de uiterste ellende te gemoet. In deze maand zijn reeds meer dan 500 arbeiders ontslagen. Het onmisbaarste huisraad, ja zelfs de oudste kleederen worden te gelde gemaakt om den vreeselijken hongerdood te ontkomen. Wordt niet spoedig in dezen jammerlijken toestand op de eene of andere wijze voorzien, dan wacht aan de ongelukkige arbeiders een verschrikkelijk lot. AMSTERDAM, 31 Dec. De zaak der Kanaal-Maatschappij houdt alhier de aandacht in de hoogste mate bezig. Er is een brochure -verschenen, die de houding van den heer Pijnappel in deze zaak bestrijdt, waarbij gevoegd wordt, dat die heer slechts een vijfde van zijn aandeel heeft gestort en dus tot de (inwilligen behoort. Uit vrees dat de regering niet zal willen of kunnen te hulp komen, om het Kanaal van staatswege te doen voltoojjen, komt de onvermoeide heer Jager in eene andere brochure met het plan, dat de stad Amsterdam voor 10 millioen aandeelen in de Kanaal-Maatschappij zal nemen, in 20 stortingen van 500,000. Daarvoor zou de gemeente eigenares worden van het Kanaal en de havenwerken. 's GRAVENHAGE, 31 Dec. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden heeft heden middag ten gehoore ontvangen eenige aanzienlijke ingezetenen, benevens een aantal officieren der land- en zeemagt, die onlangs in hunne rangen bevorderd zijn. 1 Januarij. H. M. de Koningin heeft gister avond de gods dienst-oefening onder het gehoor van ds. Moll, in de Groote Kerk bijgewoond. Heden morgen werd die in de Waalsche Kerk geleid, door ds. Vust, bijgewoond door HH. MM. den Koning en de Koningin. Bij het uitgaan der kerk deed eene vrouw een voetval voor Z. M., ter overhandiging van een smeekschrift, dat niet alleen welwillend werd aanvaard, maar Z. M. beurde de vrouw persoonlyk uit hare smeekende houding op en sprak haar eenige woorden toe, die haar troost of blijde hoop schenen te schenken, althans onder den uitroep van een hartelijk „Goddank" barstte zij in een tranenvloed uit. Hierdoor zoowel als door Zr. Ms. innemende minzaamheid, waren alle omstanders ten diepste geroerd. Dv. 's G. en Z. H.) HARLINGEN, 30 Dec. Tengevolge van twee ingebragte protesten, is het onlangs bij de Hervormde Gemeente alhier benoemd kerkelijk kiescollegie, ontbonden. Bedankt voor het beroep naar Sint-Pancras door J. la Verge, van Hensbroek. Het Nederl. Zendeling-Genootschap heeft in 1867 aan giften en legaten ontvangen, 44743.02 Op 1 Jan. 1868 zullen in Nederland aanwezig zyn 191 telegraaf kantoren, waarvan 84 aan het Ryk belmoren. In de week van 2228 Dec. heeft zich één geval van veetyphns in de gemeente Oudenrhijn voorgedaan. In de binnenlandsche bladen wordt de welhaast te wachten ont binding der Tweede Kamer druk besproken. Onderscheidene be schouwingen komen hierop neder, dat bij de eerlang te houden verkiezingen ook de zaak van het onderwijs beslist zal worden. Men verwacht, dat de regering concessiën zal toestaan aan de party die het godsdienstig onderwijs op de bijzondere scholen wil bevorderen, door verkorting der regten van de openbare school. De wet van 1857 heeft, zoowel als die van 1806, verdraagzaamheid zoeken te bevorderen, door handhaving der openbare scholen, toe gankelijk voor kinderen van de verschillende godsdienstige gezind heden. Onbevooroordeelde landgenooten en vreemdelingen hebben eenparig met lof van ons nationaal schoolwezen gewaagd; maar eenzijdige beoordeelaars zoeken de openbare school in verdenking te brengen en haar te beschuldigen van het ongeloof in de hand te werken. Het voorstel, voor eenigen tijd door den heer de Branw in de Tweede Kamer gedaan, tot wijziging der schoolwet van 1857, heeft bij alle welgezinden grooten tegenstand verwekt. Wij twijfelen ook niet of het meerendeel der kiezers zal, ziende op de goede vruchten die ons vaderlandseh schoolwezen heeft gedragen, by de stembus ter gunste van de openbare school uitspraak doen. Het is niet onmogelijk, dat de regering om zich staande te houden, cn zich daartoe van de ondersteuning der tegenstanders van de openbare school tracht te verzekeren, in haar programma by de verkiezingen opneme, dat zij eene wijziging der schoolwet zal voor dragen. De roeping van dit kabinet by zijne optreding is geweest de oplossing der koloniale qurestie; de taak hierdoor aan het ministerie opgelegd is door geen der drie elkander opvolgende ministers van Koloniën volbragt. Wensehelijk zou het zijn, als dit kabinet vooral die zaak met ernst zocht te volbrengen. De wijziging der schoolwet is eene zaak die lang niet algemeen wordt begeerd; slechts gering is het getal dergenen, die voor het vader land heil verwachten van eene verandering in de wet op het lager onderwijs. En zelfs zonder de aanwending van allerlei middelen om de hartstogten in beweging te brengen, zouden er voorzeker nog veel minder aanklagten tegen de openbare school worden in het midden gebragt. Onverdraagzaamheid is voor de rust en het genoegen der inwo ners het grootste ongerief. Daarom wenscheD wij, dat ook in 't belang van verdraagzaamheid en tot wering van den zoo gevreesden geloofshaat, de aanstaande verkiezingen een uitslag mogen hebben, vijandig aan het drijven eener party, die het schoolwezen wil terug brengen onder het oppergezag der kerk. Te meer hopen wij dat, omdat in enkele andere landen, waar het onderwijs nog onder het gezag der kerk is geplaatst, met kracht gestreefd wordt naar los making van dien knellenden band. Ons land heeft dus in dit opzigt zijn naam als land van verdraagzaamheid en verlichting met kracht te handhaven. Parey verhaalt, dat in het hooge noorden van den Stillen Oceaan, de lucht zoo dun is, dat twee personen, op een afstand van 1 j Engelsche mijl van elkander geplaatst, gemakkelijk met elkander kunnen spreken. Volgens naauwkeurige, vooral in den laatsten tijd veelvuldig gedane peilingen, vormt de bodem van den Atlantischen Oceaan een vrij regelmatig vlak ter diepte van 3 a 400 el onder den waterspiegel, die echter op de verst van de oevers verwijderde punten tot 1300 ellen vermeerdert. Dit is echter alleen toepasselijk op ons noordelijk halfrond. Bezuiden den equator heeft men meer malen tot 4500 el diepte gepeild. In ieder geval is dus de naam onpeilbare diepte, aan de zee gegeven, eene groote overdrijving. De Philippijnsche eilanden zijn in het laatst van Sept. jl. door eene zware overstrooming hevig geteisterd. De berigten zijn hart verscheurend. Grenzenloos is de ellende, welke deze watersnood over de ongelukkige bewoners heeft gebragt. Om er zich een denkbeeld van te kunnen vormen moet men in zijne gedachte teruggaan tot den tijd van den zondvloed. Het officiële dagblad van Manilla bevat daarvan een verslag, dat de haren doet ten berge rijzen en waaraan het volgende ontleend wordt: Te Bangnet alléén (tellende circa 10,000 zielen) zijn 694 lijken gevonden; 950 huizen (meest van hout en bamboes) zijn vernield en al het huisraad, de kleederen, enz., verloren gegaan. Voor zoo veel men reeds nu weet zijn 1500 stuks rundvee, 2500 paarden, 1000 buffels en 1200 zwijnen omgekomen; bovendien al het gevogelte. Eene jonge dame te Znrich heeft daar voor het eerst examen in de genees- en heelkunde afgelegd. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Bij het wapen der Artillerie is benoemd: by het regement rijdende Artillerie, tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), de 2de luit. P. Haitsma Muiier, van het regement. 0 0 S T -1 K D I E. "Wij ontleenen aan de Staatscourant de volgende opgaven van Zr. Ma. schepen in Oost-Indië, loopende tot 15 November jl. Prins Alexander der Nederlanden, kapt. J. W. de Ruyter de WildtJudo, kapt.-luit. jhr. J. B. E. von Schmidt auf Aftenstadt en de Cachelot, kapt. A. J. Kroef, wachtschepen te Batavia, Soerabaija en Macassar; Pylades, luit. lste kl. W. H. F. van Oordt, vervolgt de opname der vaarwaters aan de N. en O.kust van Banka; roeikanonneerboot No. 14, luit. 2de kl. D. J. A. D. van den Steen, wachtschip te Samarang; Amsterdam, tydel. komm. luit. late kl. jhr. A. F. Meijer, ligt ter reede Batavia gereed voor de dienst; Rcinier Clacszen, luit. lste kl. A. N. L. Koops, gestat, ter O.kust van Sumatra, ia naar Batavia opgeroepen, ten einde te Onrust geïnspecteerd te worden; Reteh, tijdelijk buiten dienst gesteld; Haarlemmermeer, luit. lste kl. J. W. F. Frucht, gestat, ter W.kust van Borneo, zal gestationeerd worden ter O.kust van Sumatra; Celebes, luit. lste kb F. M. ParkcrVerboom, nagenoeg gereed voor de dienst, zal binnen kort de Madura vervangen in bet stat. Z. en O. afd. van Borneo; Bromo, kapt.-luit. H.P. van Boneval Faure, verrigt ten dienste der telrgraphie eenige loodingen en onderzoekingen in het vaarwater van Banka naar IliouwOnrust, luit. lste kl. D. A. Cooinansde Ruiter, gest. in de Z. en O. afdeeling van Borneo; Ardjoeno, kapt.-luit. H. B. Kip, te Soerabaija voor de dienst gereed; - Stavoren, luit. lste kl. C. J. Smitb, gestat, in de wateren van Celebes; Prinses Amelia, kapt.-luit. C. A. L: H. baron van Heeckeren, gest. inde Moluksche wateren; Coeboorn, luit. late kl. II. van Goens, gest. in de wateren van Celebes; Madura, luit. late kl. A. J. van Mansvelt, gestat, ter Z. cn O. afd. van Borneo, gaat naar Soerabaija om te repareren; Aart van Nes, luit. lae kl. II. K. Koning, ligt te Soerabaija gereed voor de dienst, zal naar Menado terugkeerenBali, kapt.-luit. jhr. A. R. A. M. Clifford Kocq van fireugel, gestat, in de wateren van Menado, gaat naar Soerabaija om te repareren; den Briel, luit. lste kl. \V. F. van der Burg, gestat, ter Z. en O. afdeeling van Borneo; Maas en Waal, luit. lste kl. jhr. J. H. P. von Scbmidt auf Altenstadt, gestat, in de wateren van Riouw en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1