HËLDËRSCHË EN IVIËUWËDIËPËR COURANT, 1868. N°.7. Woensdag 15 Jannarij. 26 Jai NATIONALE MILITIE. .4. A. BAKKER Cz. KENNISGEVING. KIEZERSLIJSTEN. BELASTING OP DE HONDEN. BINNENLAND. BUITENLAND. r R A N K R IJ K. GR00T-BRITTANNIE. „W ij huldigen het goed e," tm Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: MOLENPLEIN, N°. 103. Trijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. rrfe BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente IIELDER; Gezien art. 26 der Wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72); Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat het inschrijvingsregister en de daarbij behoorende alpbabetiscbe naamlijst, betrekkelijk de jongelingen die tieh binnen deze gemeente in 1867 hebben doen inschrijven voor de ligting der Nationale Militie van 1868, op de Secretarie der gemeente voor elk ter lezing is nedergelegd, van heden tot den 20 Januarij aanstaande, van des morgens negen tot des namiddags een ure, en dat tegen register en lijst binnen ge noemden tijd bezwaren kunnen worden ingebragt bij den Commissaris des Konings in deze provincie, door middel van een bij den Burgemeester in te leveren, door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift, op ougezcgcld papier en ÓDder- teekend door hen, die ze inbrengt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 11 Januarij 1868. L. VERHEY, Secretaris. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER; Gelet hebbende op het bepaalde bij art. 7 der Wet van 4 Julij 1830 (Staats blad N°. 37), betrekkelijk het opmaken der LIJSTEN, aanwijzende de personen, die tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn. Noodigt de inwoners der gemeente uit, om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 Februarij aanstaande te doen blijken. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 11 Januarij 1868, STAKMAN BOSSE. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat in het begin der volgende maand Februarij de beschrijving zal worden gedaan van de in de gemeente aanwezige HONDEN, voor de belasting van het loopende jaar, bij welke beschrijving ieder verpligt is aan de daarmede belaste Ambtenaren de noodige opgave en inlichtingen te geven. Ieder belastingschuldige, die overgeslageu mogt zijn, is gehouden vóór of op den laatsten dag der volgende maand ten kantore vau den Gemeente-Ontvanger schriftelijk aangifte te doen. De belasting bedraagt voor een losloopeuden hond f 3.en voor een die vast ligt 1. Losloopende honden moeten een halsband dragen, voorzien vau deu uaam des eigenaars. Van ontduiking of overtreding dezer belasting wordt proces-verbaal opgemaakt en voor de Arrondissements-Regtbank te Alkmaar vervolgd. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 11 Januarij 1868. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 Januarij, Te Parijs spreekt men nu van een expeditie naar Japan, maar in verbinding met Engeland; men zou den afgetreden taikoen willen herstellen. Waarschijnlijk is dit slechts een geheel ongegrond berigt. De Italiaansche Kamer der afgevaardigden is deu II dezer weder bijeengekomen. De voorzitter deelde mede dat de koning, in ant woord op de gelukwensching, hem door een deputatie uit de Kamer op Nieuwjaarsdag aangeboden, gezegd heeft, „dat het land een zeer ernstige crisis doorworstelt, maar dat de toestand, nu reeds verbeterd, weldra normaal zal wordenen dat meer dan ooit voorzigtigheid en eendragt thans vereischten zijn." Berigten uit Japan van 6 December jl., bevestigen de reeds vermelde tijding, dat de Taïkoen zijn gezag heeft overgedragen aan den Mikado. Naar men verneemt, zal de luit.-kolonel bij het corps Mariniers D. Vreedenberg, bij het gedeelte alhier in garnizoen geplaatst blijven, terwijl de majoor J. H. Stengel van Hellevoetsluis naar Amsterdam wordt verplaatst. Beroepen bij de Evang. Luth. Gemeente alhier, de heer C. H. Kinderman, proponent te Doetinchem. Jl. Zondag middag is op de Noorderhaaks nabij deze kust gestrand het Noordsche brikschip Aurora, kapt. Christiansen. Het had onze haven verlaten, maar ofschoon het weder niet ongunstig was, is men door den mist verzeild geraakt. De equipage, uit 10 man bestaande, is spoedig daarna alhier aangekomen. De hardrijderij op schaatsen, heden alhier te houden, is wegens het ingevallen dooi weder, onbepaald verdaagd. De beide openbare vergaderingen door het gezelschap Ernst en Scherts gehouden ten voordeelc vau de achtergebleven betrekkingen van de verongelukte bemanning der Terschellinger loodsboot n°. 4, hebben opgebragt als Aan toegangkaarten en besproken plaatsen 629.60 Aan bijzondere giften- 55.18 Te zamen Af aan eenige noodwendige kosten .ƒ684.78 - 62.6S£ Blijft het zuiver bedrag 622.09£ welke som aan de commissie te Terschelling is overgemaakt. Het gezelschap Ernst en Scherts gaf gisteren avond in het lokaal Tivoli alhier zijne tweede buitengewone vergadering voor de leden. Een zeer talrijke opkomst bewees ook. ditmaal de groote belangstelling, die er bestaat omtrent deze bijeenkomsten. De volgende stukken werden er uitgevoerd: 1. I)e wees uit het gebergte, tooneelspel in 4 bedrijven; 2. De aalmoesgedicht van Roodhuizen 3. De dood eens spelers, gedicht van vau der Hoop Jr.; 4. Eene bijdrage zonder titel, door 5. De kantoor-opstand, of de middelweg is de besteblijspel in 1 bedrijf. Van al deze voordragten toag gezegd worden, dat zij flink werden uitgevoerd en in groote mate bijdroegen om den aanwezigen een genoegelijken avond te doen doorbrengen. Wij zeiden het reeds in ons verslag van de tot een liefdadig doel gehouden vergaderingen in de vorige weekde leden van Ernst en Scherts weten bij ernstige rampen ernstige middelen aan te wer.den om ernstige nooden te lenigen. Ook in deze vergadering werd daar een aangenaam blijk van gezien. Van wege het bestuur van het gezelschap werd gewezen op den nood der weduwe Ban alhier, die, even als de Terschellinger weduwen en weezen, met hare kinderen, man en vader in den storm van 2 December 11. heeft verloren. De werkende leden, bewogen met het lot dier weduwe, hadden bij eene onderlinge inzameling ruim ƒ13 voor dat doel bijeen gebragt en vroegen thans vau ieder der aanwezigen, bij eene schaal-collecte, een gift voor die arme vrouw en kinderen. Die roepstem vond weerklank, want uit de gehoudene collecte bleek, dat ruim 44 ontvangen was. Aan de betuiging van onze hulde voor de hier betoonde lief dadigheid paren wij den wensch, dat door onze plaatsgenooten in het algemeen iets worde gedaan tot verzachting van het lot dei- weduwe en kinderen, die in zeer behoeftige omstandigheden verkeeren. Gisteren avond had in het Café Bellevue alhier eene zamenkomst plaats van een veertigtal ingezetenen met het doel om, op uitnoodi- ging eener zich gevormd hebbende commissie, pogingen aan te wenden om aan onze behoeftige plaatsgenooten in dit barre jaar getijde werk en brood te verschaffen. De heer Bosch Beitz opende de vergadering met eene toespraak, waarin hij het doel der bijeen komst duidelijk ontvouwde. Op zijn verzoek deed de heer Reinbach eenige belangrijke mededeelingen omtrent de in het vorige jaar genomen proef, op kleine schaal, om touw te doen pluizen, welke proefneming was gebleken gunstige gevolgen te hebben gehad. Enkele andere sprekers voerden over dit onderwerp het woord, o. a. werd daarbij nog aanbevolen om in het plan, behalve touwpluizen ook op te nemen het vervaardigen van touwen matten en van spannen. Nadat de vergadering hare ingenomen met het plan der commissie had betuigd, werd aan een bestuur van 9 leden de uit voering daarvan opgedragen. Tot leden werden benoemd de heeren: Bosch Beitz, Lastdrager, Tinkelenberg, Duinker, Beinbach, Kros, S. Giltjes, Chr. van Veen en Hugenholz. Tot de uitvoering van het plan worden vereischt rentelooze voorschotten ter vorming van het benoodigd kapitaal om de onderneming te beginnen. Staande de verga dering werd door de aanwezigen ingeschreven voor de som van ƒ2100. Ofschoon dit kapitaal nog niet geheel genoegzaam is, gelooven wij, dat de gegoede ingezetenen, die niet tegenwoordig waren, wel van hnnne belangsteling zullen doen blijken ter ondersteuning van een plan, dat in hooge mate aanspraak maakt op ieders sympathie. In den nacht tusschen Zondag en Maandag, ten half drie ure ongeveer, ontstond er een viij ernstige .brand in het woonhuis, behoorende tot de van ouds bekende Tuintjes TillenhofDe bewo ners waren in diepe rust en werden nog bij tijds tegen het gevaar, dat zeer dreigend was, gewaarschuwd. Van den inboedel is in der haast nog een en ander gered. De gemeente-spuiten Nos. 3 en 1 kwamen achtereenvolgens aan om hulp te verleenen, zij hebben er toe bijgedragen dat de bekende groote zaal is behouden gebleven. Woouhuis en schuur zijn een prooi der vlammen geworden. Spuit No. 3 heeft het eerst water gegeven en de premie behaald. De bewoners van het verbrande perceel zijn terstond gastvrij in het gebouw der Duinwaterleiding- Maatschappij opgenomen. Huis en inboedel waren tegen brand schade verzekerd. Zr. Ms. stoorafregat Adolf Hertog van Nassau is door stormweder te Mahon binnengeloopen. De genoemde bodem had veel schade geleden, vooral aan sloepen en zeilen; ongelukken zijn echter niet te betreuren, genietende de equipage eene goede gezondheid. De minister van Justitie heeft de Rijksveldwachters der 3de kl. B. Bok, te Zijbecarspel en K. S. Janzen, te Egmond aan Zee, van standplaats doen verwisselen. Het wordt door allen, die het vaderland en zijne goede instellingen liefhebben, bij herhaling betreurd, dat bij de verkiezingen zoo vaak van dat grondwettig regt misbruik wordt gemaakt, dat daarbij zoo vaak een verkeerden toon wordt aangeslagen en de noodige kalmte en bezadigdheid geheel uit het oog wordt verloren. Daarom te meer moet het ieder vaderlander, van welke rigting ook, goed doen te vernemen hoe de Amsterdarasche kies vereeniging Burgerpligt in haar manifest aan de kiezers een gematigden kalinen toou aanslaat; hare bedoeling helder en klaar blootlegt, maar zonder anderen te kwetseD. In dat stuk wordt vermeden ai wat verbittering zou geven of tegenstand verwekken; er wordt meer op de behoeften van het land in de toekomst, dan op de gebreken van het verledene gelet. Voorzeker die wijze van handelen verdient in deze dagen algemeene navolging. Hoe heftig is vaak de toon der strijdlustigenmen ver denkt elkander van allerlei onedele bedoelingen; men ontzegt elkander vaderlandslievende gevoelens. Voor dezulken inzonderheid zijn de volgende woorden van 4iet genoemde manifest eene zeer gepaste teregtwijzing„De boven alle partijen verheven Koning weet, dat alle Nederlanders, welke ook hunne staatkundige gevoelens mogen zijn, in trouw en gehechtheid aan zijn persoon en aan zijn dynastie, met elkander wedijveren. Z. M. verlangt geene keuze in bet belang van ministers, maar ia het belang van het vaderland. Vaderlands liefde zij daarom de eenige drijfveer het belang des lands het eiuddoel aller burgers." De heer Athanase Coquerel (vader), vroeger predikant bij de Waalsche gemeente te Amsterdam, laatst te Parijs, is overleden. Door het gezelschap Leering en Genoegenaan den Burg op Texel, zal den 20 dezer in het logement „De vergulde Kikkert" aldaar eeue tooneelmatige voorstelling worden gegeven. De uit te voeren stukken zijn; Latude of vijf en dertig jaren gevangenschap, historisch tooneelspel in vijf bedrijven, Daar het fransch van J. W. van der Haar, en De JagerHuzaar en het Oestermeisje, blijspel met zang in één bedrijf. Gisteren namiddag ten 1 ure werd te Schagen eene algemeene vergadering van kiezers voor de Tweede Kamer uit het kiesdistrict Alkmaar gehouden. Er waren 76 personen aanwezig. De vergadering werd geopend door den heer mr. P. A. de Lange en ging weldra over tot het kiezen van een voorloopig bestuur. Hiertoe werden benoemd de heeren P. A. dc Lange, J. C. de Leeuw, P. van der Drift, D. Bakker Bz., J. van Eeden Jr., te Krommenie, K. Breebaart, te Winkel en J. E. Koelman, te Schagen. Als kandidaten voor het lidmaatschap der Kamer werden genoemd de heeren mrs. W. van der Kaay, N. Olivier, J. L. de Bruin Kops, P. P. van Bosse, J. T. Buijs, P. van Bemmelen en P. A. de Lange. De voorzitter deelde echter mede, vrij zeker te weten, dat de lieer Buijs niet wenscht in aanmerking te komen. De heeren van Bem melen en de Lange bedanken ook voor de kandidatuur. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, werden met groote meerderheid vau stemmen tot kandidaten gekozen: de heeren mrs. W. van der Kaay en J. L. de Bruin Kops. Aan het voorloopig bestuur werd opgedragen een reglement te ontwerpen en al datgene te verrigten, wat het belang der centrale kiesvereeniging in dit district bevorderen kan. Na gehouden vergelijkend examen voor de betrekking van hoofd onderwijzer aan de tweede openbare school in den Anna-Paulowna- Polder, gemeente Zijpe, zijn op de voordragt geplaatst: de heeren K. Kuiper, te Kolhorn, H. Braunius en G. E. Kloosterhuis, beiden te Helder, en Westenberg, te Meppel. Uit deze voordragt zal door den raad der gemeente Zijpe eene keuze worden gedaan. Men verhaalt dat zich in de proviucie Tilburg eenige Garibaldische commissiën gevestigd hebben, en een aanzienlijk handgeld aan de vrijwilligers betalen. HOORN, 12 Jan. Op de kaasmarkten alhier, gedurende 1867, werden aangevoerd 8109 stapels, wegende 2,040,815 ponden. ZWOLLE, 10 Jan. Vrouw J. H. is wegens het mishandelen van een bij haar door het armbestuur besteed tweejarig kind, dat over leden is, tot gevangenzetting van een jaar in eenzame opsluiting, 2 boete en de kosten veroordeeld. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEÖER. Tot generaal-majoor, chef van den generalen staf, is benoemd de kolonel J. H. W. Ie Clercq, thans adjunct van den chef vau den generalen staf. Bij het wapen der Infanterie zijn benoemd tot lsten luit. (naar ouderdom van rang): de 2de luits. E. A. Prager van het wapen, thans op non-activiteit, J. Hiensch, J. P. L. Gelpke, T. W. H. J. M. Hustinx, allen van het wapen, thans gedetacheerd in Oost-Indië, alsmede bij hun tegeuwoordig corps de 2de luits. A. Evenwel, B. G. Koopman en H. M. W. van Meel van het 1 steH. C. van den Broek, W. J. van Selm en J. C. Knaven van het 2de, laatslgemelde gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot; A. C. P. A. Guijot en D. C. van der Nagel van het 3de, H. F. Guichart van het 4de, J. J. L. Bruinier, C. A. Prins en F. P. Francke vau het 5de, W. J. van der Hoeven, W. II. van Vliet Harsveldt, J. F. C. W. Adels en G. J. van Diense van het 6de, G. J. Meijer, H. A. Halts kamp en F. Britt van het 7de, mitsgaders H. W. van der Mey en J. van der Horst Bruyn van het 8ste reg. Bij het wapen der Kavallerie zijn benoemd: Bij het 3de reg. Huzaren, tot ritm. 3de kl. (naar ouderdom van rang), de 1ste luit. V. W. B. baron Bentiuck tot Schoonheden van het corps; bij het 4de reg. Huzaren tot maj., de ritm. 1ste kl. W. F. C. Hamming van het 2de reg. Huzaren. In hunnen rang zijn overgeplaatst bij het reg. Grenadiers en Jag. de 1ste luits. jhr. L. van Beyraa van het 7de, K. H. Duycker en E. D. H. Mac-Leod van het 3de, en A. Jonquière van het 5de reg. Inf. Keizer Napoleon schijnt maar niet op zijn gemak te zijn. Althans uit Parijs wordt gemeld, dat hij tegenwoordig in eene zeer gedrukte en ter neder geslagen stemming verkeert. Verscheidene genoodigden der receptiën van jl. Woensdag avond op de Tnilerien, hebben die sombere gemoedsstemming opgemerkt. LONDEN, 11 Jan. Het voor eenigen tijd door Koningin Victoria opgestelde boekVlugtige bladzijden uit ons leven in de Hooglanden (Schotland), is thans in het licht verschenen. Het eerste gedeelte bevat een berigt van het bezoek der Koningin en Prins Albert in 1842 en 1844 en van een zeetogtje op de westkust van Engeland. Dan volgen de uittreksels van het Koninklijk dagboek, loopende over de latere bezoeken in de Hooglanden en de beschrijving van het bezoek in Ierland in 1849, alsmede van een op Jersey en aan de kust van Devonshire. Prins Albert is het middenpunt van alles wat de Koningin schrijft en overal straalt het huiselijk geluk van het Koninklijk gezin door. Uit de opdragt blijkt onder welken indruk de Koningin schreef, want die luidt aldus: „Aan de dierbare gedachtenis van hem, die glans en geluk over het leven der schrijfster verspreidde, worden deze eenvoudige aanteekeningen met liefderijke erkentenis gewijd." In 1867 zijn in de straten van Londen, tengevolge van overrijdeD, 164 menschcn om het leven gekomen. Vernuftige Engelschen beginnen zich tegenwoordig te ergeren over de onuitstaanbaarheid, en zonderlingheid, waardoor vele hunner landslieden natuurlijk niet de beschaafden zich in het buitenland zoo gehaat en belagchelijk maken. Onder het opschrift: „De Britten op reis", bevat het weekblad Saturday Beview een artikel, dat zich in de volgende bewoordingen uitlaat: Eenvoudig, omdat deze toeristen bevinden, dat Engelsche zeden en manieren geene Fransche, Duitsche of Italiaansche zijn, betoonen zij verachting jegens alles wat zij zien de bekrompene verachting eener gedachtenlooze onwetendheid. Het reizen, in plaats van hun gezigtskring uit te breiden, vermeerdert slechts den eigenwaan hunner domheid.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1