1868. N°. 10. Woensdag 22 Januarij. 26 Jaarg DE VERKIEZINGEN. BINNENLAND. BUITENLAND. LAATSTEBERIGTEN. Cz. ülr. W. VAX DEK KAAIJ, Mr. J L. DE BRKMX KOPS, Mr. W. VAX DEK KAAM Mr. J. L. DE ltltI I.I V KOPS." HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede.' Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. U i t g- e v e i' Bureau: A. A. BAKKER MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVau 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. In onze gemeente is een billet verspreid, waarin op grond, dat liet belang onzer gemeente het behoud der plaatselijke accijnsen vordert, de kiezers worden opgewekt, om het tegenwoordig ministerie te steunen. Dat ons vaderland de afschaffing der plaatselijke accijnsen aan een liberaal ministerie te danken heeft, wordt zeker niet door ons betwist. Het zal altijd de roem van den minister Betz zijn, dat hij deze hervorming, waarbij de laatste 6porcn der binnenlaudsche tollen en slagboomen voor het vertier werden weg genomen, heeft tot stand gebragt. Maar te gelijk, heeft dat liberale ministerie begrepen, dat er gemeenten zijn, wier eigenaard igen toestand, de invoering van hetgeen als algemeenc maatregel een zegen was voor het land, niet toeliet, immers voor als nog niet toeliet; en zoo zijn wij onder het liberale ministerie de accijnsen blijven heffen. Voor allen, die met onze gemeente, hare middelen en hare behoeften bekend zijn, kan het niet twijfelachtig zijn, dat wij nog lang verstoken zullen moeten j blijven van hetgeen elders dadelijk uitvoerbaar wasdat wij nog vele jaren onze toevlugt tot de plaatselijke accijnsen zullen moeten nemen. Dat er van de zijde van het ministerie, voor wien deze plaatselijke behoefte, om accijnsen te heffen, niet zoo tastbaar is, als voor ons, die personen, zaken, omstandigheden kennen, dus een zekere drang wordt aangewend, om ons van de accijnsen los te maken, achten wij zeer verklaarbaar, welke rigting een ministerie ook mag zijn toegedaan. Maar zeer vreemd mag het genoemd worden, de kiezers te willen wijsmaken, dat zij dien drang van een liberaal ministerie hebben te wachten en daarom f aanbevelen hunne stemmen te geven aan hen, die het tegenwoordig ministerie zullen steunen, op een oogenblik, dat ieder in het verslag van de zitting van den gemeenteraad van den léden dezer kan lezen: dat de tegenwoordige minister van binnenlandsche zaken zwarigheid heeft gemaakt, om de gemeente-begrooting ter goedkeuring aan den koning voor te dragen, omdat er nog geen begin met afschaffing van accijnsen is gemaakt, omdat de minister verhooging van den hoofdei.ijken omslag verlangt. Wanneer deze zaak een onderwerp kon zijn, waarom men voor of tegen een ministerie gezind mogt zijn, dan zoude eene gezonde redenering tot het besluit leiden, om het tegenwoordig ministerie, dat tot verhooging van den hoofdelijken omslag en tot afschaffing van accijnsen drijft, niet te steunen, maar dan nog liever de kans eens te wagen met een liberaal ministerie, van hetwelk men nog niet weet, of dat hetzelfde zal doen, al mag men, dat vermoeden of veronderstellen. De gemeenteraad heeft besloten nogmaals hare gronden voor het voorloopig behoud der tegenwoordige middelen aan Gedeputeerde Staten te doen kennen. Wij hopen, dat deze zullen inzien, dat wat verlangd wordt, voor ons nog onuit voerbaar ismaar de vraag, of de locale toestand van de gemeente Helder toe laat accijnsen op te heffen en den hoofdelijken omslag te verhoogen, heeft met de 1 politieke rigting van liet ministerie, niets te makenmaar zij die er par force een argument bij de verkiezing vau zouden willen maken, moeten dan zeker niet het tegenwoordig ministerie steunen, waaronder thans tot die opheffing van accijnsen gedreven wordt. Indien locale belangen in de weegschaal mogen gelegd worden, laten wij in onze gemeente dan niet vergeten, dat wij aan een liberaal J ministerie en aan liberale afgevaardigden hebben te danken gehad, dat onze I gemeente uit het onvrije territoir is ontslagen, en tot los- en ladingplaats i verheven is wat jaren en jaren lang door behoudende ministeriën was geweigerd. Laten wij dan, dankbaar voor wat wij aan eene vrijheidademende rigting I verschuldigd zijn, die rigting steunen en onze stemmen uitbrengen op de Kandidaten dier rigting, de Heeren: te Alkmaaren te Delft. Door den heer mr. P. van Bemmelen, regter in de Arrond.- Begtbank te Alkmaar, ia dezer dagen een woord tot de kiezera gerigt, dat in hooge mate belangstelling wekt. Het strekt de rigting des schrijvers op staatkundig gebied is genoegzaam bekend i tot aanbeveling van de candidaten der Chntrale Kiesvereeniging: de heeren mr^. W. van der Kaay en J. L. de Bruyn Kops. Tot het uitbrengen van hunne stemmen op genoemde heeren, worden de kiezers door den schrijver gewezen op het voortreffelijke der liberale j instellingen des lands in tegenstelling van de rigting des behouds, door de heeren van Foreest en 's Jacob voorgestaan. Tot aan beveling van den heer de Bruyn Kops, acht de schrijver het niet noodig veel in het midden te brengen. „Door zijne geschriften en met name door het sedert jaren door hem uitgegeven tijdschrift: Be Economist, is hij in den lande genoeg bekend. Hij heeft zijn leven gewijd aan eene wetenschap, waarvan hij de beoefening om zoo te zeggen in Nederland heeft ingeleid, aan de Staathuishoudkunde, dat wil zeggen aan de wetenschap der volkswelvaart. Vroeger jaren lang ambtenaar en referendaris bij 's lands algemeen bestuur, heeft hij buiten zijne wetenschappelijke studie ook practische ervaring van regeringszaken opgedaan. Voor zijne kunde levert reeds zijn tegenwoordig ambt (Hoogleeraar te Delft) een beteren waarborg op, dan de mcdedeeling van allerlei bijzonderheden daarvan zou kunnen geven." Dc heer van der Kaay wordt geacht in dit district, vooral ook sedert zijne aanbeveling ten vorigen jare, genoegzaam bekend te zijn. Aan het slot van dit stuk lezen wij: „Er is nog één oogpunt, waaruit de beide candidaten der Centrale Kiesvereenigiog aanbe veling verdienen. Zij zijn nieuwe mannenzoo gewenscht in dezen tijd van persoonlijke veeten en factiegeest onder de verschillende partijen. Mogen daarom de beide oude afgevaardigden van het district Alkmaar vervangen worden door de candidaten der Centrale Kiesvereeniging EN Ten aanzien van den heer van Foreest wordt gewezen op zyne houding ter zake van het onderwijs. „Men leze in het Bijblad der Staatscourant zijne redevoeringen van 22 November 1856, en 1 nn 11 Julij 1857. Hij noemt daarin de gemengde school, waar geenerlei leerstellig onderwijs mag worden gegeven, eene kweekschool voor kinderen, waar heidensch onderwijs gegeven wordt. Hij verklaart zich verder een tegenstander der in de grondwet aan de overheid opgelegde verpligting, om te zorgen dat overal in het land eene gemengde school van overheidswege voorhanden zij. Hij acht die verpligting op den duur onhoudbaar en wenscht dus de grondwet in dit opzigt te veranderen. Hjj verlangt: 1. dat de staat alleen daar onderwijs zal doen geven, waar de kerkgenootschappen en particulieren te kort schieten en 2. dat de gemengde school voor taan worde gesplitst in godsdienstig-afgezonderde scholen als: Protestantsche (orthodox - Protestantsche), Roomsch-Katholieke, Israëlitische en Liberale scholende laatste soort voor de kinderen van ongeloovigen, modernen, in het algemeen voor hen, die zich met de orthodoxe rigting niet kunnen verstaan. Medekiezers, die met ons de openbare gemengde school als een der dierbaarste kleinooden van Nederland beschouwt, wij mogen onze stemmen niet uitbrengen op den heer van ForeestZullen wij de behartiging onzer dierbaarste belangen opdragen aan iemand, die een verklaarde tegenstander dier belangen is, en zulks op een oogenblik, waarop die belangen juist in groot gevaar verkeeren HELDER en NIEUWEDIEP, 21 Januarij, Men wapent zich allerwege om voldoende gewapend te zijn bij eventuele uitbarsting van een oorlog, of wel, om door voldoende gewapend te zijn den oorlog af te wenden. Oostenrijks buitengewoon oorlogs-budget wijst 30 millioen aan tot aanschaffing van nieuwe geweren en aanleg en verbetering van vestingwerken. Ook de Koning van Zweden begrijpt, niet achterlijk te kunnen blijven, maar bij de algemeene wapening van Europa ook het Zweedsche leger te moeten uitbreiden. In de troonrede heeft Z. M. de algemeene dienstpligtigheid en den aankoop van nieuwe geweren aangekondigd. Uit Florence wordt berigt, dat de regering een ontwerp heeft ingediend tot bewapening van de artillerie en het aanbouwen van een pantservloot, enz. Gedurende de loopende maand en in Februari] zullen er ver scheidene feesten, diné's, receptie's, enz., op de Tuilerien gehouden worden, niet minder dan zes, dat geeft wat afleiding en dat is ook wel noodig, tusschen beiden lijken de zaken lang niet mooi, getuige de beslaglegging op niet minder dan tien Parijsche bladen, die verkeerde berigten omtrent de Wetgevende vergadering in de wereld moeten gezonden hebben. Tegenover die vreugde staat de plegtige ter aarde bestelling van den ongelukkigen Keizer Maxi- miliaan te Weenen, welke ji. Zaturdag namiddag ten vier ure ten aanschouwe van eene onafzienbare menigte heeft plaats gehad. Eindelijk is hij dan aangekomen in het land zijner vaderen, om er niets dan een spanne gronds te vragen. Bij den minister van oorlog te Parijs heeft zich zekere Schultze, een gepensioneerd Pruissisch kapitein vervoegd, die voorgeeft eene nieuwe soort buskruid te hebben uitgevonden. Het heeft eene witte kleur, en wordt dus genoemd, poudre blanche. De proeven die men met deze nieuwe stof genomen heeft, zjjn naar eisch uitgevallen, hebben goed voldaan en die wat heetbloedig zijn spreken reeds van geheele verdringing van ons oud, gewoon kruid. Het moet buitengewoon goed zijn voor geweren, daar het volstrekt geene onzuivere bestanddeelen in den loop laat, terwijl de voortdrijvende kracht de gewone soort buskruid verre overtreft. Men zegt, dat geen der gewone bestanddeelen - salpeter, houtskool en zwavel - gebruikt worden bij de fabricatie van dit poeder. Het schijnt dat de Duitschers een bijzonderen aanleg hebben voor de uitvinding van alles wat met schieten en doodslaan in verband staat. Het ramschip de Schorpioen, voor het Nederl. gouvernement in aaubouw, is den 28 dezer te La Seyne, nabij Toulon, met goed gevolg te water gelaten. Door den minister van Marine, is aan den sergeant-majoor bij het corps Mariniers, L. Brouwer, toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren trouwe en eerlijke militaire dienst. De commissie belast met de regeling der vernieuwing van het monument te Heiligerlee, bij gelegenheid der viering van het derde eeuwfeest der daar in 1568 behaalde overwinning, en ter gedachtenis van het sneuvelen van Graaf Adolf van Nassau, looft uit eene som van 150 voor het best gekeurde ontwerp, met bestek en begrooting van kosten van zoodanig monument, de som van 7000 niet te boven gaande, en te plaatsen op de hoogte in het open veld, waar thans het verouderde gedenkteeken staat. Bij de berigten omtrent zonderlinge gunstige uitkomst van veemesting, mag ongetwijfeld als zeldzaam vermeld worden, dat de landbouwer J. C. Sikma, te Giekerk, een kalf heeft verkocht en geleverd aan den vleesehhouwer S. W. Jager, te Harlingen, dat door mesting op den leeftijd van 23 weken het kolossale gewigt van 365£ halve Ned. ponden heeft gehaald. SCHIEDAM, 18 Jan. Gisteren middag zijn alhier twee knaapjes van 8 a 10 jaren door de policie aangehouden, als hebbende zich schuldig gemaakt aan diefstal op een vaartuig, dat in het Frankeland lag en waarvan de bewaker afwezig was. Men zegt, dat een derde deelgenoot in hunne industrie zich uit de voeten heeft gemaakt. Dat zij voor hunne jaren in dit vak reeds vrij groote vorderingen hebben gemaakt, blijkt daaruit, dat zij voorzien waren van hamer, beitel, nijptang, enz. en zich gedurende ruim drie uren hebben weten te onttrekken aan de navorschingen der policie. Reeds sedert eenige dagen hadden zij zich met de plundering van dit schip onledig gehouden. ZUTPHEN, 18 Jan. De postkar van hier op Apeldoorn, die 's avonds vertrekt en de Hollandsche paketten vervoert, werd voor een paar dagen, tusschen de herberg de Kar en bovengenoemd dorp, op eene plaats waar de straatweg door een zeer eenzame streek loopt, aangehouden door een gesluijerde dame, die den postiljon Evers vroeg te mogen meerijden. Deze man vond het goed, en de dame, die een zwaar kistje bij zich had, verzocht den postiljon dit te willen aannemen en in den wagen te zetten, waarna zij aanstalte maakte om in te stijgen. Door dit alles was eenige beweging ontstaau en kwamen handen te voorschijn, die Evers voor groote manshanden meende te moeten houden. Zonder tijd te verliezen geeft de postiljon de gewaande dame een slag met de zweep, zet zijn paard ferm aan en komt te Apeldoorn, waar hij van het gebeurde kennis geeft. Dewijl niemand zich later aanmeldde, om het kistje te reclameren, is dit geopend, en men heeft er allerlei pistolen in gevonden. 0 0 S T -1N D I E. BATAVIA, vóór 29 Dec. Aangekomen schepen: Josephina Bernhardina, Bato, Herman dc Ruiter, Bellatrix, Anna Maria, Mario, Geertruida Maria, Leopold Graaf van Limburg Stirum, Vice-Admiraal May, Francina "VVilhclmina, Saraarang, Jacoba, Anna en Sophia, Vijf Vrienden, Gerard Pieter Servatius, Holland, Karei August, Minister Thorbeckc, Maria Regine, Henriette Elisabetk Susanna, Peking en Bastiaan Pot. VertrokkenAugusta, Orteliu9, Graafstroom, Maria en Eli- sabeth, J. C. Schotel, Cornelis Gips, Necrlauds v.ag, Johannes Lodewyk, Jcdo, Henriette Geertruida en Twee Gezusters. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN Bli MARINE EN LEGER. De 2de luit.-admin. van kleeding en wapening op non-activiteit J. Pickée is, op grond van zielsgebreken, op pensioen gestald. Voor den tijd van vijf jaren zijn bij het wapen der Infanterie in Oost- Indië gedetacheerd: de 1ste luit. C. E. Sepp van het 2de, de 1ste luit.-adj. W. Hiugman van het 1ste, de 1ste luits. J. Vogelenzang van het 6de, L. Offer - hans van het 8ste en F. P. Sievers van het 1ste, alsmede de 2de luit. J. P. Bloys van Treslong van het 2de reg. Infanterie. BELG IE. BRUSSEL, 19 Jan. Vier dagen geleden is aan de ongelukkige Keizerin Charlotte door den Koning en de Koningin der Belgen mededeeling gedaan van het noodlot dat Keizer Maximiliaan in Mexico heeft getroffen. De smart, welke deze verschrikkelijke tijding bij de Keizerin veroorzaakte, vond hare uitdrukking eerst iu een raauweu gil, door haar geuit; daarna een tranenvloed, dien zij stortte. Hare énergie schonk de rampzalige vrouw echter spoedig hare kalmte weder. Sinds laugen tijd - zeide zij toen - had zij een groot ongeluk vermoed. Zij vroeg daarop dadelijk hare rouwkleedereu. Sedert dat oogenblik heeft de Koningin der Belgen hare beklagenswaardige schoonzuster geen oogenblik verlaten, wier gezondheidstoestand tot hiertoe niet zeer geschokt is door deze nieuwe beproeving. F R A N K R IJ K. Zondag jl. heeft Keizer Napoleon eene deputatie van vijf-en- twintig werklieden van den Parijsehen drukker Paul Dupont ont vangen, die hem een door al hunne kameraden, ten getale van elf-honderd, onderteekend adres kwamen aanbieden, waarbij zjj den Keizer hunnen dank betuigden voor de benoeming van hunnen patroon tot officier der orde van het Legioen van Eer. Na de voorlezing van het adres heeft de Keizer aan de werklieden weder- keerig zijnen dank betuigd voor eene manifestatie, die zoowel henzelve als den heer Dupont tot eer verstrekte, wiens inzendingen op de wereldtentoonstelling hem de onderscheiding, die hem te beurt was gevallen, allezins waardig hadden gemaakt. Prinses Bacciocchi, nicht des Keizers, is bij het instappen van het rijtuig gevallen en heeft haar dijbeen gebroken. Dit ongeval heeft den Keizer doen besluiten om, ten gevolge van eene ontvangen dépêche, plotseling de jagt te St.-Germain te ver laten, om naar Parijs terug te keeren. Deze Prinses moet op baren Keizerlijken neef, dien zij steeds „sans facons" behandeld, een grooten invloed hebben. Zjj althans was het, die na den slag van Sadowa op de Tuilerien ter tafel geuoodigd, zeide: „Louis, weet ge wel dat Bismarck u gefopt heeft?" GR00T-BRITTANNIE. LONDEN, 19 Jan. De stoomboot Celt, te Plymouth aange komen, heeft berigten van de Kaap de Goede Hoop van 19 Dee. gebragt. Vier passagiers, aan boord van dat schip, die behoord hadden tot de expeditie welke was uitgezonden tot het doen van nasporingen naar Livingstone, verklaren, dat deze niet is vermoord geworden, en dat zjj inboorlingen gezien hebben die de bagaadje van Livingstone droegen, doch, toen zij vijf dagen met hem op weg waren, hem verlieten, daar zij hem vreesden. Livingstone heeft daarna waarschijnlijk een anderen weg ingeslagen. De Times spreekt met ingenomenheid van de dezer dagen te Manchester gehouden onderwijs-conferentie. Het eenige waarmede dat blad niet is ingenomen, is het besluit der conferentie om het verpligte schoolgaan als een harer hoofdbeginselen in haar programma op te nemen. Het verpligte schoolgaan toch, zal, volgens de Times, ai werd het door het Parlement aangenomenbij het Engelsche volk nimmer inheemsch worden Men heeft te Glasgow een persoon, Barroth genaamd gearres teerd, die erkend is als de man die schuldig is aan de ontploffing te Clerkenwell. DUITSCHLAND. BERLIJN, 20 Jan. In het Huis der Afgevaardigden heeft heden de heer Virchow de regering geïnterpelleerd over hare houding tegenover de speelbanken. Door den minister van binnenlandsche zaken werd geantwoord, dat de regering is tegen het voortdurend bestaan der speelbanken, maar dat zij de onmiddelijke opheffing van deze ondoenlijk acht, met het oog op partiknliere belangen. AMERIKA. Op bet eiland St. Thomas hebben 1200 stemmen zich voor de vereeniging met de Vereenigde Staten verklaardslechts 20 personen hebben tegengestemd. Tot heemraad van den polder dc Zeevang is benoemd de heer P. Kleen Jz. AMSTERDAM, 19 Jan. De ministers Heemskerk en Schimmel- penninck hebben aan onzen gemeenteraad eene missive gezonden over de zaak der doorgraving van Holland. Zjj verklaren, dat de tegenwoordige stand der zaken nog geene gelegenheid aanbiedt om het artikel der concessie in toepassing te brengen, waardoor de onderneming aan het Rijk zou komendat het voortzetten van het werk ten bate en schade van de liquidatie der vennootschap het geheele verlies van het maatschappelijk kapitaal tengevolge zon hebben, en er bovendien nog geen grond aanwezig is om de concessie vervallen te verklaren; dat het bjj den raad ingekomen voorstel van den heer Jager ernstige overweging verdient.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1