f BINNENLAND. BUITENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. F R A N K R IJ K. 'GR00T-BRITTANNIE. DUITSCHLAND. COURANT Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertcntiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelrcgt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIEUWEDIEP, 23 Januarij, "I Vrede en vrijheid zijn voorzeker woorden, die meer dan tot nog- -;oe verdienen behartigd te worden door allen die invloed kunnen Aitoefenen op de welvaart en de vrede der wereld. Die woorden Jiakcn de leuze uit van een dezer dagen nieuw opgerigt weekblad, 4|at te Bern in Zwitserland is in 't licht verschenen. De titel is: 2^De Vereenigde Staten van Europa." Het wordt thans geschreven 2 n het Fransch en Duitsch, maar het voornemen bestaat om er ook ïne Italiaansche en Fransche uitgave van te bezorgen, wanneer $ie landen in de kosten willen dragen of het aantal abonnementen ar 1500 bedraagt. De uitgave van dat blad verdient in hooge te de aandacht van het publiek, en goed geleid kan het voorzeker :l bijdragen tot bevordering van vrede en vrijheid in wijden kring. Een geruststellend berigt voor allen, die bezorgdheid koesterden trent het behoud des vredes, is gelegen in eene tijding uit St. fetersburg van den volgenden inhoud„Het in de laatste dagen a Weener en andere dagbladen verspreide gerucht, dat Rusland an de Pruth oorlogstoehereidselen maakt, is ten eenenmale onge zond. Rusland verkeerde nimmer in ongunstiger positie om oorlog voeren, dan op dit oogenblik. Het heeft noch manschappen, [och paarden, noch achterlaadgeweren, noch geld." Omtrent het financiewezen in Italië, zijn meer bevredigende lededeelingen ontvangen. Het tekort van 630 millioen zal men ir bezuinigingen door nieuwe belastingen en de uitgifte van ihatkistbons op 73 millioen terug brengen, waartegen een te goed n 1200 millioen aan geestelijke goederen staat. Met het oog op ine gematigde staatkunde, zal de regering dus de geldelijke ongc- genheid wel te boven komen. Mirabeau zeide eens, dat Europa zou ten gronde gaan door de rlogssommen, en hij zeide dit op grond dat er toenmaals 1,500,000 an onder de wapenen waren. Wat zou hij wel gezegd hebben, Indien hy had kunnen voorzien, dat Frankrijk alleen eenmaal 1,200,000 soldaten zou hebben. Tegenwoordig is het totaal der legers >an de Europesche mogendheden, zonder de nationale gardes, de '"Stchntteryen, de landweer of de reserves mede te tellen, omstreeks g(j?,500,000 man. Voor hun onderhoud is, matig berekend, jaarlijks 25/| milliard uoodig. Als men eens nagaat, dat al die mannen tevens roor handel en industrie verloren zijn en niets kunnen produceren, lan is het verlies nog oneindig grooter. 7 a Uitslag der verkiezing voor één lid van den Gemeenteraad in Ie plaats van den heer jhr. T. J. Kraijenhoff p Ingeleverd 297 stembriefjes; van onwaarde 1; uitgebragte gel- lige stemmen 296; volstrekte meerderheid 149. Hiervan zijn uitgebragt op de heeren: P. A. C. Hugenholtz 106 e,5temmen, P. J. Heijning 95, W. J. Hidde Bok 75, P. Groen 6, C. van der Meulen 3, A. de Leeuw en H. J. Rippen3 ieder 2 r32jtetnmen; verder bekwamen 7 andere heeren ieder 1 stem. Alzoo herstemming tusschen de heeren P. A. C. HUGENHOLTZ P. J. HEIJNING, welke den 4 Febr. a. s. zal plaats hebben. (Reedt heden morgen bij afzonderlijke billetten aan onze geabon- eerden binnen de gemeente berigt). In deze gemeente zijn gisteren, voor de verkiezing van twee fgevaardigden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, ingeleverd >27 billetten. Gedurende het 1867 zijn ter losplaats Helder ingeklaard 379 schepen, als: 25. 2,55 idt. van Sunderland, h Newcastle, ii Seaham, n Soön, u Ynrinoulh, n Londen, u Harttepool, Helgoland, n Helgoland, n Nantes, n Ostenratour, n Christiania, Frederikstad, n K rageroe, Drammen, n Hcrnösand, ii Soderhmn, ii Sundswall, u Riga, n ltign, h Nerva, n Koningsbergen, met Steenkolen Ledigscheeps in Ballast raet Steenkolen Ledigscheeps met Gedistilleerd met Boekweit, Garneermatten en Houtdeelen uret Hout en Lijnzaad Granen 129 122 37 1 1 13 5 1 1 1 2 8 1 1 2 t 42 1 3 l 1 totaal 379 schepen, Hetende 120,836 ton, tegen 344 schepen, metende 110,416 ton in 1866. Van Engeland ingevoerd 114,198,562 pond steenkolen. Van Noorwegen ingevoerd 120 ton gezaagd en 4928 ton ougezaagd hout. Zweden h 1086 bh 19827 u Rusland 68 1250 ?-'i Uitgevoerd naar Engeland: runderen 139, kalveren 63, varkens 4 en schapen 42603. 'j Litgevoerd geslagt vee naar Engeland: versch 35,330 pand. De heer P. Haagsma is, onder de gewone bepalingen van onderhoo- ri;n!'igheid, erkend en toegelateu als consulair agent van Rusland alhier. I Zr. Ms. stoomschip Sumatra, is den 16Dec. jl. in de Tafelbaai, ■it,(Kaap de Goede Hoop) aangekomen. Aan boord was alles wel. ;°t' jij weging van het koninklijk besluit van 24 Dec. 1867, ïs 54, is ten aanzien van de reden van op-pensioen-stelling van d™ majoor van het corps Mariniers Jhr. A. A. van Neukirchen, genaamd Ny venhein), bepaald, dat die hoofdofficier onder toekenning van den tit. rang van luit.-koll., inet ingang van den 1 dezer °P pensioen i9 gesteld, ter zake van ongeschiktheid voor de dienst, g [Wegens in en door dezelve ontstane lichaamsgebreken. D Het pensioen van de luit.—kolNeukirchen, genaamd Nijvenheim - is bepaald op 1300, dat van deu visiteur E. Dambrink op ƒ1545. Tot voorzitter in de militieraad voor de ligting der Nationale Militie van 1S68 is in het 3de district van Noordhollatul beuoemd •"n P. A. de Lange, lid der Prov. Staten; tot zijn plaatsv., P. A. van der Drift, lid der Prov. Staten; tot lid dr. L. de Sonnaville, lid van den gemeenteraad van Alkmaar; tot zijn plaatsv., mr. J. E. Nuhout van der Veen, lid van den gemeenteraad van Alkmaar. Tot burgemeester der gemeenten Castricum en Heemskerk i9 benoemd de heer H. Zaalberg. In de week van 12 tot 18 Januarij 1868 hebben zich geene gevallen van veetyphus in het Rijk voorgedaan. Beroepen te Amersfoort, de heer A. W. Bronsveld, theol. dr. en pred. te Charlois. Blijkens de 55ste lijst is bij de redactie van de Tijd aan bijdragen voor het Pauselijk leger reeds ontvangen de som van 153,428.55^. Men schrijft ons van West-Terschelling, dd. 21 Jan.: „De openbare vergadering der rederijkers-kamer „de Zevenster" alhier, heeft den 16 dezer plaats gehad. De totale opbrengst, groot 50, is in de kas der liefdadigheids-commissie gestort. Door het ongunstige weder was de deelneming zeer gering, hoewel de opvoe ring als goed geslaagd mag beschouwd worden," Te Zevenhuizen (prov. Groningen) zijn dezer dagen 3 personen verdronken door het zinken van een schouw of pont. HOORN, 19 Jan. Heden morgen werden ter gelegenheid eener door de dienstdoende Schutterij gehouden inspectie de cereteeken9, ingesteld door Z. M. den Koning, als blijk van 15jarige eervolle werkelijke dienst bij de Schutterij, uitgereikt aan de heeren C. Bloem Az., kapitein, W. Thies Wz., sergeant-majoor, en A. Kaag, sergeant. Was in het algemeen dit blijk van 's Konings tevredenheid hun aangenaam, in het bijzonder was deze dag voor deu heer C. Bloem Az. een ware vreugdedag. Door het kader van onder officieren werd namelijk, als blijk van hunne achting, na afloop der inspectie, hem ten geschenke aangeboden een zilveren fraai gemon teerde tafelbel, met betrekkelijke inscriptie. BEVERWIJK, 18 Jan. In de afgeloopen week zijn de werk zaamheden aan het Noorderhoofd van de te maken haven voor het Kanaal door Holland op zijn Smalst hervat. DORDRECHT, 20 Jan. By de heeren C. Gips en Zonen, zal spoedig de kiel worden gelegd voor een voor Japansche rekening te houwen schroef-stoomoorlogschip. UTRECHT, 20 Jan. Vele ingezetenen dezer gemeente, ouders van dienstpligtige zonen, hebben een adres aan den minister van Oorlog gezonden, houdende verzoek, dat, aangezien hunne zonen in 1867 van Mei tot October in werkelijke dienst hebben gestaan, en ontslagen zijn met de verzekering van niet verder te zullen worden opgeroepen, zy voor het jaar 1868 van de gedane oproeping om met Maart e. k. zich in hunne garnizoenen te laten vinden, worden vrijgesteld. UTRECHT, 21 Jan. Heden werd door het Prov.-Geregtshof alhier uitspraak gedaan in de zaak van M. v. d. H., beschuldigd van vadermoord. Het hof heeft hem veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voereo op een der openbare pleineD binnen de gemeente alhier. HEERENVEEN, 20 Jan. In overleg en met goedkeuring van den heer officier van justitie alhier en den burgemeester van Smallingerland, is door de testamentaire erfgenamen van wijlen Wietze Tjeerds Hiddema eene belooning van 200 uitgeloofd ter ontdekking zoo mogelijk van den dader of de daders van den op hen gepleegden moord in hunne woning te Nijega, gemeente Smal lingerland, provincie Friesland, in den nacht vap 25 Nov. 11. Een belangrijk handelsartikel naar Turkije zijn de Europeesche vrouwen, die tegenwoordig bij de meer en meer toenemende beschaving der Turken daar zeer in den smaak vallen en dan ook regelmatig ingevoerd worden. Er zijn lieden, die Europa, en bijzonder Oostenrijk bestendig doorreizen en onder allerhande voor wendsels schoone jonge meisjes tot zich lokken. Slechts korten tijd geleden deed, zoo als door de Allg. Zeit. medegedeeld wordt, de kapitein van een stoomboot, die op Alexandrië voer, eene eigenaardige ontdekking. Drie dagen na het vertrek van Triest bemerkte hij aan boord een schoon, jong meisje, dat hij zich niet herinnerde de vorige dagen op de boot gezien te hebben. Van haar vernam hij, dat zij met nog twee andere meisjes gezelschaps juffer was bij eene rijke Gravin, die met haren gemaal in het Oosten woonde en daar geheel verstoken was van allen omgang met Europeërs, om welke reden de adellijke dame de ouders van haar en hare gezellinnen door uiterst voordeelige aanbiedingen bewogen had, hunne kinderen aan haar toe te vertrouwen. De kapitein kreeg argwaan. Hij had toch geen Gravin met haren gemaal aan boord. Zonder iets te laten blijken, onderzocht hij in stilte de zaak en bij de aankomst in Alexandrië werd de Oosten- rijksche consul van de zaak onderrigt, die de drie meisjes zoolang onder zijne bescherming nam om de arme bedrogenen bij de eerste gelegenheid naar hun vaderland terug te zenden, terwijl het pseudo-grafelijkc echtpaar, dat een berucht bordeel in Alexandrië hield en daar den afschuwelijksten menschenhandel dreef, aan het geregt werd overgeleverd. Na den laatsten Engelsch-Chineschen oorlog, zag de corres pondent van dit blad een dergelijk echtpaar, dat zich door diensten aan het leger bewezen, eenig geld verworven had en met veel staatsie in Weenen kwam en daar Chinescbe en Oost-Indische sieraden en toilet-artikelen in een der voornaamste hotels ter bezigtiging stelde, en daardoor het vrouwelijk publiek lokte. Op deze wijze monsterden zij hunne bezoekers en de uitverkorenen werden dan door de agenten der firma geworven. In eene andere plaats waar deze te ver gingen, kwam het tot een oploop, die alleen door de snelle vlugt der ellendelingen een vreedzaam einde nam. Op deze en dergelijke wijzen voorziet men de Turksche harems van Europesche vrouwen. De meeste worden echter onder het voorwendsel van winstgevende betrekkingen bij modistes en in openbare iurigtingen heengelokt, en menige is op deze wijze eene Turksche dame geworden. Het zijn echter niet alleen de Turken, die deze vrouwen zoeken, ook bij de Christenen is er vraag naar. De meesten toch van deze, die naar Turkije verhuizen, gaan daar ongehuwd heen en de gang naar een modewinkel is gemakkelijker dan de reis naar Europa. Het is en blijft echter altijd de vraag, hoe eene ordelijke, aan Europesche toestanden gewone vrouw, zich naar de gewoonten, en in de voor hare sekse zoo talrijke ontberingen van het Oostersche leven kan schikken. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 26e kl. P. Metman worJt met deo 26 dezer maand geplaatst in de rol van het wachtschip alhier. De luit. ter zee 1ste kl. K. C. Bnnnik en de luits. ter zee 2de kl. H. IT. Hora Siccama, IV. A. Kok, M. J. van Lakerveld en J. P. Wesselink, allen behoord hebbende tot het escader io Oost-Indië en van daar in Nederland teruggekeerd, de vier eerstgenoemde:: den 14 en laatstgemelde den 15 dezer maand, zijn met die dagteekeningen op non-activiteit gebragt. De Aloniteur behelst een overzigt van de pryzen, die tegen woordig voor grond in de onmiddellijke nabijheid der Parysche schouwburgen betaald worden. Men kan daaruit opmaken hoe verbazend in den laatsten tijd de bouwterreinen daar ter stede over het algemeen in prijs gerezen zijn. In de nabijheid van het Théatre Francais en van het Palais Royal werden ter plaatse waar de naar de nieuwe opera leidende Avenue Napoleon zal worden doorgebroken, perceelen verkocht voor 1300, 1260, 1250, 1200 en 1150 francs per vierkante el. In de nabyheid van de nieuwe opera ko9t de vierkante el tusschen de 1050 en 900 francs, in de nabijheid van de nieuwe Vaudeville, tusschen de 1250 en 1000 francs. Nabij het klein Théatre de9 Variétés kost de vierkante el 450 francs, op den boulevard St. Michel, naby het Odcou, 526 francs. Te Pas9y werd verleden jaar een kleine schouwburg, het Théatre Rossini, geopend, en van den belendenden grond, die in 1864 20 tot 30 francs per vierkante el gegolden had, werd die nu betaald met 47£ francs. De gezamenlijke ontvangsten van de Parijscbe schouwburgen in 1867 bedragen 25,943,532 francs. Ten gevolge van het dezer dagen tegen de Markiezin de Maubrenil d'Orvault gevoerde regtsgeding, is men te weten gekomen, dat een aangenomen kind dier Markiezin (een onechte zoon eener overleden vriendin) zijn opleiding op het collegie van St. Berbara te Parijs ontving. De directeur dezer inrigting heeft daarop gemeend, dat de eer der school de verwijdering van dat kind eischtc. De kweekelingen zijn echter van eene andere meeuing geweest, en hebben den 15 dezer een protest in de dagbladen geplaatst tegen de behande ling, door het bestuur aan een ongelukkig kind aangedaan, wien men zijne geboorte niet kan te last leggen." De directie heeft daarop tot het wegzenden der geheele, uit ongeveer 250 leerlingeu bestaaude zoogenaamde „école prépara toire" besloten, onder te kennengeving, dat zij onverwijld die school reorga niseren, maar daarin geene andere leerlingen opnemen zou, dan die, welke opregt berouw over hunnen gedanen stap betoonden. Op het laatst der vorige week is te Laudas, bij Douai (in het Fransche departement van het Noorden), een dubbele moord gepleegd, die een diep afgrijzen en groote verontwaardiging heeft verwekt. De slagtoffer» waren twee knapen, een van elf en een van veertien jaren, die, terwijl zij op weg naar de ruim een half uur van hunne woning gelegen school zich met bet maken van sneeuwpoppen vermaakten, laaghartig en wreed zijn omgebragt. De oudste der twee kinderen gaf, toen men hunne misvormde ligebamen een paar uren na het plegen der wandaad vond, nog teekenen van leven, maar bezweek spoedig. Wat deze misdaad nog verzwaart, is, dat de vermoedelijke dader de 23jarige oudste broeder der vermoorden is, die hun een hevigen haat toedroeg. Hij ontkent elke schuld; daar echter zijne kleedercn bloedvlekken vertoonden en het hakmes waarmede de misdaad volvoerd is, alleen iu zijn bezit kan geweest zijn, heeft men hem iu verzekerde bewaring gehouden. LONDEN, 19 Jan. Een correspondent van den Morning Post schrijft van deu 19 Dec. uit Senate eenige bijzonderheden omtrent-de expeditie. Hij acht den togt der troepen te raidden van de tnllooze bezwaren die de weg oplevert, die van Upper Soora steeds tusschen hooge bergen slingert en waartusschen te naauwernood ruimte is voor een geladen muilezel, een waar reuzenwerk. Een gedeelte van dien weg is bovendien bedekt met een soort van groen tapijt, bestaande uit opeengehoopte groote sprinkhanen, die dikwijls de paarden in hun gang belemmeren en met vleermuizcnkracht de manschappen in het aangezigt vliegen. Alle boomen wemelen er van. Op zekeren dag hadden de troepen zich ter rust begeven zonder het middagmaal te houden, daar zij geen levens middelen meer bij zich hadden; in de hoop een pnnt te bereiken, waar men het een of ander voor de maag zon kunnen vinden, gingen zij den volgeuden morgen vroeg op weg en na vijf uren marcheren door het gebergte kwamen zij te Kuyray Gnddy, waar een depót voor levensmiddelen was. Men vond er water in overvloed en tal van muildieren en ponies, onder toczigt van Engel- schenFranschenDuitschcrs, Italianen, Portugezen, Cretensers, Grieken, Egyptenaren, Nubiërs, Perzen, Hindoes, Arabieren, van lieden kortom van allerlei nationaliteit, maar die er niet zeer betrouwbaar uitzagen, zoodat de briefschrijver het voorzigtig oordeelde zich niet aan Morpheus over te geven zonder een geladen revolver onder het hoofd te hebben. Voorbij dit depót veranderde liet land van voorkomen eu werd het pad tusschen de rotsen ver hangen door een weelderig bladgewelf. Bij eiken stap moest men met de bijl zich een weg banen door den welriekcnden plantengroei. In de boomen huisden tal van rood- en zwartgetyeurde vogelen, en had men het loof wat weggekapt, dan zag men aan beide zijden van den weg gansche troepen apen, groot en dik, en de jongen op den rug luid schreeuwend het gebergte en vervolgens de boomen beklimmen; ze deden geen kwaad en hadden in het gelaat veel vau inenschen. Dezer dagen trad Charles William Chapman Hartshorn-hötel, een vrij goed koffijhuis, in Es9ex-road, te Londen, binnen, en bestelde een fyn diner met een flescb Bourgogne. Er waren niet veel menschen in de zaal. De kastelein, spraakzaam van aard, knoopte een gesprek aan met den vreemdeling, die in zyn gekout behagen scheen te scheppen. Op het dessert wedde Chapman om een pond sterling dat hy uit het zelfde vat twee verschillende soorten van ale zou tappen. De kastelein nam de weddingschap aan. Beiden gingen daarop naar den kelder; Chapman boorde nu aan beide einden van het vat een gat en verzocht den kastelein beide gaten raet zijn vinger digt te houden. Deze deed dit, terwijl Chapman naar boven zou gaan, om uit zijne kamer den noodigen toestel te halen. De kastelein stond nu ruim vijf minuten welk een gek figuur voor dat vat; maar Chapman kwam niet. Eindelijk begreep de kastelein, dat de schelm hem beet had gehad. Hij vloog ijlings naar de gelagkamer, terwijl de heerlijke alc uit het vat vloeide, maar de 9chelm was gevlogen. Den volgenden dag werd hij echter gepakt door de policie en nu is hij voor zeven maanden ingerekend. WEENEN, 19 Jan Bij het publiek en bij de dagbladen heerscht groote deelneming voor den ongelukkigen aartshertog Maximiliaan. De N. Fr. Presse schryft: Wij plaatsen ons in den geest naast het lijk, waarbij eene weenende moeder knielt, waarvan de wonden, gelyk die van Siegfried by het naderen van Hagen,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1