1868. N°. 13. Woensdag 29 Januarij. 26 Jaargang. i ei LOTING VOOR WMTIONALÜ MILITIE. EERSTE BEKENDMAKING. BINNENLAND. BUITENLAND. V: vJ U i t g e v e r A. A. BAKKER Cz. i: HELDERSCHE EUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dtngsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. iM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER maken bekend, dat de LOTING over de in 1867 in deze gemeente ingeschrevenen voor de ligting der Nationale Militie van 1868 is bepaald op VRIJDAG den VEERTIENDEN FEBRUARIJ EERSTKOMENDE, DES VOORMIDDAGS TEN HALF TIEN URE. De loting zal plaats hebben in het WEESHUIS, in te gaan door de Oostelijke Poort. Gedureude vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze waarop zij is geschied, bij de Gedeputeerde Staten bezwaren worden ingebragt door belanghebbende lotelingeu, of door hun vader of voogd, bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem die het bezwaar inbreugt. Dat verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer gemeente. Voorts wordt in herinnering gebragt, dat zij die vermeencn vrijstelling van dienst te kunnen erlangen, daarvan bij de loting opgave moeten doen aan den Heer Militie-Commissaris. Bovendien zullen zij, die vrijstelling reclameren wegens broederdienst, gehouden zijn, zich op Maandag den 17den Februarij., des morgens tusschen 9 en 12 ure te vervoegen aan het Raadhuis, met dc geboorte-bewijzen van al hunne broeders en de bewijzen van dienst of zakboekjes hunner broeders, op wier dienst zij hunne reclame gronden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 27 Januarij 1868. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 28 Januarij, Daar de Russische pers zich thans algemeen voor het behoud kkejvan deu vrede heeft verklaard, zoo zal voor eenigen tijd de angst- valligheid verdwijnen, die men in het Westen over het verdrijven van de oud-Russische partij koesterde. Ook de Oostersche kwestie j)°' heeft daardoor een gunstiger aanzien verkregen, jj Wat de drukpers-vrijheid in Frankrijk betreft, daarop valt nog ;Z.). weinig te roemen, als men nagaat dat tien dagbladen dezer dagen zijn veroordeeld, wegens de beschouwingen over de kamer-zittingen, 'eJ' tot 1000 frs. boete of zes maanden gevangenis. Frankrijk komt al weder met zijn oude voorstel tot het houden van een algemeen congres tot vereffeniug der hangende nationaliteits en andere kwestiën voor den dag, of liever het is uitgekomen, dat het plan nog altijd wordt vastgehouden, en dat eene uitnoodi- gende circulaire desbetreffende den 24 Dec. des vorigen jaars aau de verschillende mogendheden is verzonden, van Omtrent de Fenians heeft men in den laatsten tijd weinig ver- Irik nomen. Men verhaalt, dat ze gebrek aan geld en aan eensgezindheid el: hebben. Ook schijnen de duizende vrijwilliger-police-men hen te naanw op de hauden te zien. Er wordt in de jongste dagen weder druk gesproken over de eindelij ke regeling der grensscheiding tusschen het Fruissische en Deensehe grondgebied. Eindelijk zal dan toch eens uitvoering worden gegeven aan het bestaande tractaat, waarbij eene volks stemming uitwijzen moet of Noord-Sleeswijk tot Denemarken dan wel tot Pruisseu zal behooren. Reeds voorlang heeft zoodanige stemming en wel bij herhaling plaats gehad en telkens heeft de bevolking, zonder eene enkele uitzondering, zich vóór dc aanhechting aan Denemarken verklaard. 17, De bevolking der gemeente, verdeeld naar de verschillende gods dienstige gezindheden, was op 31 December 11. als volgt: Nederduitsch Hervormden12200 inwoners. Fransch of Waalschen 30 Anglikaansche of Episcopaten 1 Evangelisch-Lutherschen428 Hersteld Evangelisch-Lutherschen 254 Doopsgezinden381 Remonstranten 30 Christelijke Afgescheidenen 323 Roomsch Catholieken3997 le0 Ond-RoomschenofvandeBissch.Clerezy 275 Israëlieten407 Tot geen der gen. gezindten beboorende 6 Te zamen 18332 inwoners. De buitengewone wiuter-collecte, door de Diakenen der Her vormde Gemeente in den loop dezer maand gehouden, heeft opgebragt de som van 569.60-J. De heer J. H. Kinderman, proponent bij de Evaug. Luth. Gemeente, heeft het beroep naar die gemeente alhier aangenomen. 'I Zaturdag 11. zijn door de commissie tot het examineren van varenslieden te Amsterdam met goed gevolg geëxamineerd de heeren C. Dijker en A. P. Dijker, de eerste als opper-, de tweede als tweede stuurmanbeiden leerlingen van de school voor de zeevaartkunde Tan den onderwijzer A. J. Leijer alhier. Eerst na de uitgave van ons vorig nommer is de uitslag der stemming te Dokkum bekend geworden. De heeren Jhr. Mr. S. W. H. A. van Beyma thoe Kingma en Mr. Ph. van Blom, 'eden der ontbonden Kamer, zijn herkozen. Het resultaat der ver kiezingen is nu als volgt: Van de leden der ontbonden Tweede Kamer zijn tien uitgevallen, zeven moeten zich aan eene herstem- ning onderwerpen, vijf hadden verzocht buiten aanmerking te blijven, tien nieuwe leden zijn gekozen en in negeo districten moet worden herstemd. Wegens eene onnaauwkeurigheid in de vorige opgave herhalen wij de namen van de gekozeue nieuwe leden: Mr. J, W. Gefken, te Zwolle; Mr. J. Kalff, te Almelo; Mr. E. L. Lenting, te Zutphen; Jhr. Mr. J. de Bosch Kemper, te Hoorn; Mr. P. Blussé van Oud-Alblas en Mr. P. P. van Bosse, te Dordrecht Ferd. Borret, te Tilburg; Mr. P. J. Smitz, te Eindhoven Mr. J- M. B. J. van der Does de Willebois, te 's Hertogeubosch en Mr. J. L. de Bruyn Kops, te Alkmaar. Uit de gehouden verkie- Izingen blykt: 1°. "dat van de 98,484 kiezers, welke in het geheele land op de kiezerslijsten zijn gebragt, 65,379 zijn opgekomen en Bureau; MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 1i regel» 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelrcgt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. alzoo 33,105 niet aan de stembus zijn verschenen. In Oct. 1866 bedroeg het aantal niet opgekomenen 26,510, zoodat nu 6595 kie zers minder hun burgerpligt hebben vervuld2°. dat bij deze eerste stemming van de 75 leden, die moesten gekozen worden, 63 defi nitief zijn benoemd. In Oct. 1866 verkregen bij de eerste stemming terstond de meerderheid 54 leden, zoodat nu 6 leden meer dadelijk verkozen zijn; 3". dat van de 63 verkozenen 53 leden zijn geweest van de ontbonden Kamer, terwijl 10 nieuwe leden zijn benoemd. In Oct. 1866 waren van de 54 dadelijk verkozenen 9 nieuwe leden; 4°. dat in 9 kiesdistricten voor 12 leden herstemmingen moeten plaats hebben. In Oct. 1866 was dit het geval voor 21 leden in 14 districten5°. dat van de in herstemming komende personen 6 reeds in andere districten zijn verkozen, en 1 daarvan in 2 dis tricten in de herstemming begrepen is; 6°. dat alzoo 23 personen in herstemming komen, waarvan 10 van de ontbonden Kamer deel hebben uitgemaakt7°. dat 15 personen, die leden waren van de ontbonden Kamer, noch herkozen zijn, noch in herstemming zullen komen, waarvan 5 zich niet herkiesbaar hebben gesteld. De Friesche Courant vangt zijn binnenlandsch overzigt aldus aan: „Toen de man, die Nederland de grondwet van 1848 gaf, in vroegere dageu bij Waterloo gewond was en belangstellende vrienden hem vroegen, hoe bet met hem stond, toen antwoordde de in Nederland hoe langer zoo meer onvergeetbaar wordende Willem II (toen nog Prins van Oranje): „Wij hebben geen duim gronds verloren." Dat zij in deze dagen ook de troost, waarmede de Friesche kiezers elkander opbeuren in deze dagen van beproeving! Zwaar in het gemoed gewond, van den eenen kant door het schouwspel der verdeeldheid onder de Friezen, aan den anderen kant innig bedroefd door de ervaring, dat zich zoo menigeen, op wiens nobelheid men hnizen zou gebouwd hebben, toch ook al door de satellieten eener impopulaire regering liet vervoeren tot anti-vrijzinnige woorden en daden, toch mogen wij juichen„Geen duim gronds verloren." De wakkerheid van den ridderlijken Koning Willem II, voor wien zelfs na zijn dood nog zoo menig edelaardig hart klopt, die wakkerheid spore ons aan tot bemoediging. Vrijzinnig was Friesland steeds, vrijzinnig moge het blijven, zoolang het in Nederland geoorloofd zal zyn dat woord vrijheid aan onze kinderen te leeren spellen. II. M. de Koningin, die gedurende eenige dagen door eene ligte ongesteldheid genoodzaakt was H. Dr. kamers te houden, is weder volkomen hersteld. Onder de telegraafwerkeu, die in dit jaar zullen worden uitgevoerd, behoort ook de aanleg eener lijn naar Haarlemmermeer, met de vestiging van een telegraafkantoor in die gemeente. Eerstdaags zal te 's Gravenhage bijeenkomen eene commissie van hoofd- en andere officieren, tot herziening van de exercitie-regle menten der Infanterie. Blijkens de 579te lijst is bij de redactie van de Tijd aan bijdragen voor het Pauselijk leger reeds ontvangen de som van 160,930.55 ZEVENHUIZEN, 22 Jan. Een hartverscheurend voorval heeft eeo geacht gezin alhier in diepen rouw gedompeld. Jl. Zaturdag hadden twee dochters en een zoon van den heer A. J. Deelstra een bezoek afgelegd bij den landbouwer J. Reintjes, waartoe zij met eeoe schouw het diep moesten oversteken. Bij hun vertrek, des avonds omstreeks 9 uur, in het donker en onder harden wind en regen schijnt het vaartuig reeds veel water geschept te hebben en zonk onmiddelijk by het instappen. De ouders vernamen den noodkreet hunner kiuderen en snelden oogenblikkelijk de deur uit naar den waterkant, doch, helaaste laatwant slechts de drie lijken hunner dierbare panden werden opgehaald. De vader was nog in het water gesprongen en kon zich slechts met groote moeite redden, door zich aan een paal vast te grijpen. ZWOLLE, 23 Jan. Dezer dagen kocht een koopman een zwarte kat, om die van haar winter-costuum te ontdoen. Hij deed het dier in een zak om het te dooden; toen hij daarmede bezig was begon het dier jammerlyk te schreeuwen, waarop de huiskat van den koopman kwam toeloopen, dezen in het aangezigt vloog en hem zoodanig in het gezigt en over de handen krabde en beet, dat hy verschrikt de vlugt nam, van welke gelegenheid de gevangene kat gebruik maakte om uit deu zak te kruipen en weg te loopen. De grootmoedige huiskat mogt de zelfvoldoening smaken, dat zij haar natuur-zuster van een wissen dood had gered. Als een bewijs van bet fijne verstand, dat soms aan dc Japanners eigen is, deden wij het volgende mede, ontleend aan dc Kcouomi.Lt Brige. Keu van de officieren der Japausche ambassade was door den prins Simodski belast om eene allegorische voorstelling te schilderen, welke schilderij hij als geschenk voor den kapitein van het Fransche schip 1'Kuropécn bestemde. De kunstenaar bedacht zich eenigen tijd, grijpt naar het penseel, en schetst in korten tijd het volgende Ter linkerzij, westelijk, teekeut hij een Fransch matroos, tapageor, een echte Janmaat, zijn geglansden hoed op éêo oor, het pijpje tusschen de tanden, en uit alle magt aan een grooten smidsblaasbalg trekkende. Flen zwaar gehaarde zouaaf helpt hem om het gevaarte in beweging te houden, en uit deu blaasbalg ontwikkelt zich nu een storm, die boomeu ontwortelt, de velden verwoest en zware stofwolken doet opstijgen. Die twee personaadjes moesten natuurlijk Frankrijk verbeelden, dorstende naar overwinning en roem, oorlogzuchtig en koortsachtig bevende onder een militair despotisme. Niet ver van de eerste groep plaatst du onze schilder een Kngelsch matroos en een zwaarlijvig koopman van de city, heiden zich tegen den wind beveiligende door te schuilen achter groote stapels koopgoederen, waarop de woede van den storm kwam afstooten. Ken weinig verder ontwaart men een Duitsch professor, met prnik en tabaard bekleed, en door een folio deel beschut. Hij zit deftig een pijp te rooken en de tabakswolken die daaruit opstijgen, verhinderen hem de omringende gebeurtenissen te onderscheiden. Een Spaansche Hidalgo volgt uu, iu fiere houding geplaatst tusschen eeoe noo en een gendarme. De Italiaansche polichinel vliegt door de lucht, de Piemouteeschc vlag zwaaijende. Nu komt de Groote Heer, de Sultan, voorgesteld ais een oud afgeleefd man, op het pont van te vallen en slechts opgehouden door deu storm, waaraan hij den rng toe draait en die hem dus ceuigzins tot steun verstrekt; die steun heeft hij wel noodig, want zie, een wilde kozak bedreigt hem en pakt bem bij den haard. Egypte wordt vertegenwoordigd door eene magere fellah, die inet moeite langs het Suez-kauaal een vaartuig, met Europeesche koopgoederen beladen, voorttrekt. China vinden wij in de gedaaDte van een dikkeD namborstigen mandarijn, die in een afgrond neërtnimelt en daar smeekend zijne handen naar het westeD uitstrekt. Eindelijk, aan dc uiterste regterzijde, dus aan het oosten, ziet men een Jnpanneesch edelman, door den storm overvallen doch niet vervaard; in een fiere houding met opgeheven hoofd en trotschen blik, staat hij met de hand aan het gevest van zijn zwaard en ziet met minnchting op de marionetten- poppetjes der overige natiën neder. Voorwaar, een politiek tafereel dat in Punch niet misplaatst zou sijn. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEBER. Z. M. heeft den serg.-adap.-kwartiermeeater C. J. Hazenberg benoemd tot 2den luit. kwartierm. bij het corps Mariniers. F R A N K R IJ K. PARIJS, 27 Jan. De Moniteur bevat het verslag van 'a landt financiëelen toestand, en uit dit document is deze opgaaf ontleend: De vlottende schuld bedroeg op 31 Dec. 1867 936 millioen. Aan het slot van het rapport wordt gezegd, dat een leening van 440 millioen in al dc behoeften voorzien zal, daar de fondsen der leger-dotatiekas niet beschikbaar zyn. Men weet, dat by de wet als wettig wordt erkend het kind ter wereld gebragt door eene weduwe drie honderd dagen na den dood van haren man. De weduwe Mercier, in de omstreken van Angers, beviel drie honderd dagen en zes en een half uur na het overlijden van haren echtgenoot van eene dochter, die den naam van Maria Louisa kreeg. De moeder beweerde, dat het kind wettig was en de zes uren boven de drie honderd dagen niet moesten gerekend worden. De regtbank oordeelde in gelijken geest en ver klaarde, dat Maria Louisa op den naam van den overleden man harer moeder moest worden ingeschreven; doch het geregtshof van Angers was van een ander gevoelen, en wees een vonnis, waarbij wordt aangenomen, dat de termyn, zoo duidelijk bij de wet gesteld, niet mag overschreden worden, en verklaarde mitsdien het kind te zyn een onecht kind. Te Marseille hebben gisteren morgen ten 7 ure, drie zee- roovers dc doodstraf ondergaan. Eene tallooze menigte was op de been. GR00T-BRITTANNIE. LONDEN 25 Jan. In de laatste dagen heeft het in verschillende streken van Engeland weder hevig gestormd. Woensdag nacht zyn op de kust van Glamorganshire (Wales) 12 of 14 schepen vergaan, waarbij ongeveer 30 menschen zyn omgekomen. Gisteren is Edinburg door een storm geteisterd gewordeD. Door het omwaaijen van eenige schoorsteencn zyn aldaar 4 menschen gedood. Te Great Yarmouth heeft den 24 dezer een brand plaats gehad, waarbij de bewoonster en hare beide kinderen in de vlammen zijn omgekomen. AMERIKA. Levert het Engelschc volksleven staaltjes van de zonderlingste weddenschappen op, het Amerikaunsche niet minder, en daarbij valt nog deze bijzonderheid op te merken, dat de Duitschers, ofschoon niet zoo als de Engelschen en Amerikanen, wedders van nature, thans in de nieuwe wereld even sterk aan dat euvel beginnnen mank te gaan. Zoo meldt een der dagbladen, dat een Duitscher, de heer Wendel, sigarenfabriekant te New-York, aldaar tengevolge van een verloren weddenschap verscheidene straten moest vegen, een tafereel dat duizenden toeschouwers lokte en een ware publieke vermakelijkheid was. Een der hoofd mannen van de Duitsche dagbladpers te New-York en een voornaam handelaar in wijnen gingen een weddenschap aan bij de laatste verkiezing van een mayor. De wijnkooper hield staande, dat de kandidaat Hoffmann niet meer dan 10,000 stemmen op zich vercenigen zou; dc journalist wedde daarentegen, dat hij een veel grooter getal zou behalen. Lnatstgemelde won en nu moest de wijnkooper als verliezer den triomferenden dagbladschrijver in een schuif kar een geheele wijk rondrijden. De mau van de pen zat trotsch als een Spanjaard op de kar, zijn dagblad te lezen, terwijl de wijnkooper in het zweet zijns aanschijns uit alle magt de kar voortduwde, en alle mogelijke kuilen en gaten in de straat opzocht om de ribben van zijn passagier het genoegen van zulk een pleizierreisje te doen gevoelen. Maar de winner der weddenschap hield moedig, ofschoon half geledebraakt, ten einde toe vol en verloor geen oogenblik zijne deftigheid en kalmte. Amerika mag voor den Europeaan met regt een land van wonderen worden genoemd. Toen Columbus dit werelddeel ontdekt had, noemde men het „de Nieuwe Wereld", en die naam was zeker niet onjuist, daar hij gegeven werd aan een land welks uiterlijk aanzien hemelsbreed verschilde van alles wat de Oude Wereld kon aanwijzen. Van die uitgestrekte bosschen en onafzienbare prairiën, van die hemelhooge bergketenen en van die reuzenstroomen, die het in alle rigtingen doorsnijden, was nergens de wedergade aan te wijzen. Voeg hierbij den onuitputtelijken rijkdom, dien de grond in zijn schoot hield verborgen en die alles te boven ging wat men tot dusver kostbaars had gekend en de naam van „Nieuwe Wereld" zal, in welk opzigt, een titel wezen dien het niemand zal voorkomen, onregtmatig aan Amerika te zijn toegekend. Maar zijn er ook sedert meer dan drie en een halve eeuw voorbijgegaan, nog altijd mag Amerika nieuw genoemd worden voor den Europeaan en niet alleen nieuw iu zijne natuur, maar ook nieuw in de verschijnselen, die de maatschappelijke en zedelijke toestand zijner bewoners oplevert. Niets treft den aankomeling meer dan die bonte mengeling van verschillende menschenrassen, waaruit de bevolking is zamengesteld. De neger leeft daar onder Chinezen en Maleijera en naast deze weder woont de Roodhuid en over die allen heerscht dc blanke man, als erkend hoofd van die vier rassen, en geen van die allen zon het wagen hem zijn zedelijke zoowel als zijn physieke meerderheid te betwisten. Door zijn veerkrachtig gestel, gevoegd bij wilskracht en volharding, beheerscht hij alles en terwijl hij zich den neger, Chinees en Maleijer dienstbaar maakt, verdelgt hij den Roodhuid, als een voor zijne plannen gevaarlijke hinderpaal. Het is echter niet alleen het contrast dier verschillende rassen, die den Europeaan moet treffen, maar veel vreemder nog moet het hem voorkomen, dat hier de verhouding tusschen de mannelijke en vrouwelijke bevolking zoo geheel anders is dan in de Oude Wereld. Daar toch heeft de vrouw in aantal de meerder heid, bier is het omgekeerde het geval. In niet meer dan 8 staten van Amerika staat de mannelijke met de vrouwelijke bevolking in aantal gelijk, terwijl daarentegen in 54 van die staten de mannen in veel grooter aantal aanwezig zijn dan de vrouwen. In Californie bijv. zult gij drie, in Newoda acht in Colorada zelfs twintig mannen tegen ééne vrouw vinden. Duizenden van manuen leven in Amerika ongehuwd en waarlijk niet uit verkiezing. Geen wonder dus dat het zedebederf in de groote steden van Amerika, dat van Parijs en Londen nog te boven gaat. Die geringere getalsterkte der vrouwen in dit land is voorzeker ook een van de oorzaken, die aan de Amerikaansche vrouwen dat karakter van zelf standigheid geeft en haar er naar doet haken, zich, ook in het openbaar leven, naast den mau te doen gelden, ja misschien zich boven hem te verheffen. Het is de oorzaak dat in dit land verschijningen van een Elizabeth Stanton als candidate voor de staten van New-York, van eene Olympi» Brown ala gewijd

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1