'1808. N°. 18. Zondag 9 Februarij. 26 Jaargang, lom VOÜ DE NATIONALE MILITIE. TWEEDE BEKENDMAKINC. KENNISGEVING. BINNENLAND. BUITENLAND. A. A. BAKKER Cz. F R A N K R IJ K. GR00T-BRITTANNIE. n i HELDERSUHE v IV 1VIEUWEDIEPËR COURANT, „Wij huldigen het goede." M Verschijnt Dtxgsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: MOLENPLEIN, N0. 163. Prijs der Advertenticn: Van 1i regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekpn^, 63 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER maken bekend, 52 fct de LOTING over de in 1867 in deze gemeente ingeschrevenen voor de 46i 'tiug der Nationale Militie van 1868 is bepaald op VRIJDAG den 12 EERTIENDEN FEBRUARIJ EERSTKOMENDE, DES VOORMIDDAGS 31 SN HALF TIEN URE. 77 Dl* loting zal plaats hebben in het WEESHUIS, in te gaan door de istelij ke Poort. 75j Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats 94 had, kunnen tegen de wijze waarop zij is geschied, bij de Gedeputeerde Staten maren worden ingebragt door belanghebbende lotelingen, of door hun vader 44 voogd, bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem die 27j et bezwaar inbrengt. Dat verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer gemeente. 23| Voorts wordt in heriunering gebragt, dat zij die verraeenen vrijstelling van 501 enst te kunnen erlangen, daarvan bij dc loting opgave moeteu doen aan den 74| eer Militie-Commissaris. 15| Bovendien zullen zij, die vrijstelling reclameren wegens brocderdienst, gehouden 71 ju, zich op Maandag den 17dcn Februarij, des morgens tusschen 9 cu 12 13JJe te vervoegen aan het Raadhuis, met de geboorte-bewijzen van al hunne 6| oeders en de bewijzen van dienst of zakboekjes hunner broeders, op wier enst zij hunne reclame gronden. 51 Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAK MAN BOSSE, Burgemeester. |en 8 Februarij 1868. L. VERHEY, Secretaris. iAan bclanghebbe.uden wordt kennis gegeven, dat Zijne Exc. de Heere Minister n Financiën magliging heeft verleend dat de voorwerpen, die zullen worden tgevoerd, met bestemming om te worden geëxposeerd op de Internationale entoonstelling van Zeevaart te H&vrc, na de sluiting dier Tentoon- telling, vrij van regteu weder hier te lande mogen worden ingevoerd. I Voorts wordt nog berigt, dat de termijn van aangifte tot inzending van .lorwerpen is verlengd tot den 1 Maart aanstaande. Helder, De Burgemeester, Jen 8 Februarij 1868. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 Februarij, De Moniteur vermeldt het volgende in zijn staatkundig overzigt .Bij gelegenheid dat de heer Benedetti den Koning van Pruisseu geloofsbrieven heeft overhandigd als Frausch gezant bij den !oord-Duitschen Bond, heeft Koning Wilhelm gezegd„Ik acht lij gelukkig in deze gebeurtenis een nieuwen waarborg te zien voor Jgje goede betrekking tot de keizerlijke regering en eene nieuwe her- cÜDnering aan de ontvangst, welke de Keizer en de Keizerin mij te Oprijs hadden bereid." m Overigens bepalen zich de staatkundige berigten van den dag *Hot de vermelding, dat de heer Guizot, de beroemde Fransche 2jAtaatsman, steeds bezig is met de zamenstelling van zijne weten- Ij^chappelijk-godsdienstige geschriften; dat de Heilige Vader aan de noodlijdenden in Algerië een gift van 5000 francs heeft geschonken ,3!dat de ex-troonsopvolger van het voormalige keizerrijk Mexico, als ^'vrijwilliger bij de Pauselijke zouaven heeft dienst genomendat de staatsregeling van het kanton Zurich (Zwitserland) op het verlangen Van 50,000 kiezers zal worden herziendat de Fransche regering paleer voldaan is over de „conciliante" politiek, die door de Itali- ansche kamers bij hare jongste beraadslaging gehuldigd is; dat te JJ;Looden op klaarlichten dag iemand is doodgeschoten door een ander ''iemand, die men verdenkt van tot de Fenians te behoorendat irj Ceizer Napoleon voornemens is aan den Sultan van Turkije te oaüonstantinopel een tegenbezoek te brengen. Aan zoogenaamd „groot nieuws" ontbreekt het ook thans ten eeneraale en als dat belangrijke hieuws ook moest bestaan in verzekeringen omtrent gevaar van oorlog, dan is dat gebrek ons ten hoogste welgevallig. De uitslag van de jl. Dingsdag gehouden herstemmingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in de onderstaande liesdistricten, is als volgt Alkmaar: Uitgebragt 2509 stemmen. Gekozen de Heer Jhr. Mr. JC. VAN FOB EEST met 1444 stemmen. De Heer Mr. W. van derKaay «..verkreeg 1052 stemmen. p«Arnhem: Uitgebragte geldige stemmen 2492. Verkozen de Heeren Öfl LA. J. VV.Baron SLOET VAN DEN BEELEmet 1260 en Mr.W.H. DULLKRT met 1261 stemmen. Op de Heeren Mr. Groen werden 1222 en op Baron van Lynden 1221 stemmen uitgebragt. Almelo: Uitgebragt 1721 stemmen. Gekozen de Heer VAN DER rit LINDEN met 875 stemmen. De Heer de Vos de Wael kreeg rl' 831 stemmen. Breda: Gekozen de Heer Mr. 1'. J. J. HOLLINGERUS PIJPERS I met 1446 stemmen. De Heer llorrct verkreeg 1334 stemmen. I^'-Boermand: Gekozen de Heer CORNELIS met 844 stemmen. Op Ui den Heer Arnoldts waren uitgebragt 842 stemmen, tfjHaarlem: Gekozen de Heeren VAN DER HUCHT met 1032 en DE BOSCH KEMPER met 983 stemmen. De Heer Geertsema kreeg 901 en de lieer van Nierop 880 stemmen. ILeiden: Gekozen de Heer TAETS VAN AMERONGEN met 1016 stemmen. De lieer de Bruyn Kops verkreeg 491 stemmen. 51 Delft: Verkozen de Heeren KUYK met 1316 en NIERSTRASZ met 1295 van de 2195 stemmen. Z (Reeds gisteren bij ajzorderljke billetter: aan de geabonneerde:: binnen jrfr gemeente bekend gemaakt). De heer Dulhrt heeft bedankt als lid van de Tweede Kamer j« Staten-Generaal vonr Groningen. Er is voor dat district eene nieuwe stemming uitgeschreven, bij beschikking van den miuister van Binnenl. Zaken van heden, tegen Donderdag, 20 Februarij, en, zoo eene herstemming noodig is, legen Donderdag, 5 Maart a. s. Het letterminnend genootschap Liefde tot Kunst alhier gaf jl. Donderdag avond eene openbare uitvoering in het lokaal Tivoli, die vrij talrijk werd bijgewoond. Dc uitvoering van het dramatisch tafereel Het kind van staat", van H. J. Schimmel mogt verdien stelijk heeten en getuigde van de ijverige studie der leden. De hoofdkarakters werden zeer goed wedergegeven. Het blijspel Liefde vriendschap en list of de uitwerking van het extractum longua vivum" verschafte door de losse vrije opvoering algemeen veel genoegen. Het programma der zangvereeniging Cecilia, uit te voeren Zondag a. s. in het lokaal Tivoli, 's avonds 8 ure, luidt als volgt: Eerste afdeeling: 1. Ode aan God, koor met solo's, van J. E. Schmitz; 2. Mannenkoor {Omhoog), van Heinze; 3. In den vreemde, solo voor Sopraan, van Verhuist; 4. Terzet voor Sopraan, Tenor en Bas, van Sachini. Tweede afdeeling: 1. Engelenzang met Alt-solo, van van Bree; 2. Mannenkoor (a. Abendlied) van Kuhlau, (b. Trinklied) van Marschner; 3. Duo voor twee Tenoren, van Rossini; 4. Koor (a. Pardon de Ploêrmel) van Meijerbeer; {b. Fra Diavolo) van Auber. De statistiek der Marine vermeldt o. a. de volgende opgaven hoofd- en verdere officierenluitenant-admiraal Prins Hendrik der Nederlanden; vice-admiraals 2; schouten-bij-nacht 4; kapiteins ter zee 20; kapitein-luitenants ter zee 41; luitenants ter zee 1ste klasse 122, luitenants ter zee 2de klasse 221; adelborsten der 1ste klasse 74. Bij het korps Mariniers: 1 kommandant-inspecteur met den titulairen rang van sehout-bij-nacht, 1 luitenant-kollonel, 2 majoors, 12 kapiteins, 15 Istj luitenants, 8 2de luitenants en 6 officieren van verschillende rangen met de adm. van gemeld korps belast. De geneeskundige dienst telt: 1 inspecteur, 2 dir. off. van gezondheid der 1ste en 4 van de 2de klasse, 17 off. van gez. 1ste kl., 43 van de 2de en 16 van de 3de klasse, beuevens 1 eerste apotheker der zeemagt. Administratie bij de zeemagt: 3 inspecteurs, 14 off. van adm. 1ste kl., 35 van de 2de kl. en 26 van de 3de klasse, benevens 12 adj. adm. en 41 scheepsklerken. Officieren-machinist 8. Korps ingenieurs5 hoofd-ingenieurs, waarvan 1 directeur van scheepsbouw, 2 ingeu. 1ste en 5 van de 2de kl. waarvan 1 asp. ingen. De bemanning van de in dienst zjjnde bodems bedroeg op 1 Januarij 11. 6024 koppen, benevens 141 zee-miliciens; het korps mariniers telde op genoemden datum 45 off. en 1996 ondcr-off. en minderen. Bestemd voor de binnenlandsche dienst zijn 17, op buitenlandsche reizen 8, in Oost-Indië 27 en in Wcst-Indië 3 oorlogsvaartuigen. Z. M. heeft benoemd tot lid der comnr. van admin. over de gevangenissen te Hoorn, den heer P. Loke, ingen. van den waterst. aldaar. Tot hoofdonderwijzer aan de eerste meisjesschool te Harlingen is benoemd mejufvr. G. Hering van Alkmaar. Blijkens de 62ste lijst is bij de redactie van de Tijd aan bijdragen voor het pausselijk leger reeds ontvangen de som vau 167,025.72. De heer Ed. Busken Huet zal tegen den aanvang der maand Mei Nederland verlaten, om als redacteur der Java-Bode op te treden te Batavia. Te Amsterdam staat, naar men berigt, ter verzending gereed eene nieuwe reddingboot voor het reddingstatiou Petten. Naar aanleiding eener interpellatie van den heer P. N. Muller, is door den heer Jitta, president der Kanaal-Maatschapp(j, in den gemeenteraad van Amsterdam medegedeeld, dat door de directie aan de Hooge Regering aanbiedingen zijn gedaan om het werk voor rekening van den Staat over te nemen. Het is dr. J. C. Zaalberg Pz. Zondag II. door predikanten en kerkeraad te 's Hage geweigerd aldaar een predikbeurt te ver vullen. Met zekerheid wordt berigt, dat de heer Zaalberg zich hieraan niet onderwerpt, maar zijn regt zal vragen b(j de boogere kerkbesturen. Zelfs is hem geweigerd het gebruik van de zaal Diligentia, toen hij daar eene redevoering wilde honden. Nu hij noch kansel, noch zelfs eene andere geschikte spreekzaal krijgen kan, zal hij zich voor- loopig bepalen tot de uitgave der toespraak, welke hij zou gehouden hebben en die binnen weinige dagen het licht zal zien, onder den eigenaardigen titel: Em verbode:: preek. Te Rotterdam hebben zich weder verschijnselen van vergifti ging vertoond na het gebruik van anijsmelk. Het was vermeogd met zaden van den gevlckten scheerling. Te Rotterdam is een brutale diefstal gepleegd. Aan de Wijn haven hebben dieven in het pakhuis zich laten opsluiten; ze hebben met verbreking van bouten door het luchtgat van het privaat het kantoor bereikt, en daar getracht den vloer onder de brandkast weg te nemen. Zij hebben veel vernield, maar zijn niet geslaagd en met ledige handen weg moeten gaan. Te Nieuwerschans ontstond jl. Zaturdag brand in de hooiberg van Holtkamp; die trachtende te blusschen, zag men een man, zekeren Brundingstiër, oppassend beambte, half verkoold in den berg zitten. Hij schijnt daarin gegaan te zijn welligt met een pijp of sigaar en zoo het ongeluk te hebben veroorzaakt. De man laat eene vrouw en een zestal kinderen na. IIOORN, 6 Febr. Het Medemblikker tolhuis, dat vroeger aan den heer J. de Boer verpacht was voor de som van jaarlijks 950, is thans op nieuw door dien lieer voor den lijd van tien jaren gepacht voor 375 meer per jaar, dus voor de som van 1325. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Bevorderd: tot luit. ter zee 1ste kl., de luit. ter zee 2de kl. A. 3. Visser; tot luit. ter zee 2de kt., de adelborst 1ste kl. A. M. K. AVagner; en tot adj.-admin., de seheepskterkeu G. J. Guichard, J. VI, Groeneyk, J. F. de Vries, J. L. Kruesc eu A. de Leef. De luit. ter zee 1ste kl. J. Saudt vau Nooteu is, inet ingang van den 1 Maart a. s. op pensioen gesteld, ter zake vau in eu door de dienst ontstane ligchaamsgebreken. Bij den grootcn staf zijn benoemd: tot majoor de kapt. 1ste kl. jhr. G. B. van Bronkhorst, vau dieu staf; bij bet wapen der infanteriebij het late reg. tot majoor de kapt. lste kl. P. J. de Vassy, adj. bij het 5de reg.; tot kapt. 3de kl. (naar ouderdom van rang) de lste luit. P. F. T. ia Fors, vau het reg. gre- uadiers en jagers; bij bet 5de reg. tot luit.-koloucl dc majoor VV. II. Maclaine, van het lste reg.; tot kapt. 3de kt. (uaar ouderdom vau raog) de lste luit. P. J. Kuipers, van het 3de reg. De luit.-kolonel H. A. Hamming, van het 5de reg. infanterie, is, overeenkomstig zijoe aanvraag, op non-activiteit gesteld, in afwachting, dat omtrent hem nader zal worden beschikt. PARIJS, 3 Febr. Onder de regering van Napoleon 111 is reeds aan gouden munt geslagen voor 5,328,724,415 fr. en aan zilveren voor 260,382,510 fr. Onder geen vorige regering is zooveel geld geslagen. Keizer Napoleon neemt in den laatsten tijd veel ligcbaams- bewegingen. Hij jaagt veel te St Germain en Compiègne en maakte jl. Dingsdag een toer te paard laogs de Boulevards. Hjj is bij zonder wel, maar de opgewondenheid der menigte was niet groot, en deze scheen niet de gewenschte belangstelling te toonen in de goede gezondheid van den sonverein. De keizerlijke Prins, die den 16 Maart aanstaande den ouder dom van twaalf jareD bereikt zal hebben, zal naar men verneemt, in de maaod Mei zijn eerste communie doen. Gisteren is het eerste nommer verschenen van een nieuw dagblad (letterkundig) van Alexander Dumas. Het heet (TArtagnan, naar een van de „drie musketiers." Reeds vroeger gaf hg een blad uit, de Musketier genaamd, en leverde daarin den roman Les trois mousquetaires. Welken ouden roman zou hij nu in d'Artagnan plaatsen Dumas weet wel met zijne werken te woekeren, maar... dit zij tot zyne eer gezegd, hij blijft altijd even arm. De markt is hier overladen met jonge doperwten, artisjokken, suijboonen en nieuwe aardappelen, die uit Algeric werden aan gevoerd. De prijs is zeer laag. Ziedaar, zeker een vreemd ver schijnsel, dat uit een land, waar nog altijd een zoo groote hongersnood heerscht, levensmiddelen tegen lagen prijs worden uitgevoerd. Wij laten het aan de economisten over om dit te verklaren, of zjjn de jonge vruchten van Algeriës grond welligt te goed en te fijn voor de uitgehongerde Arabieren. In de Mc'morial de Lille leest men, dat een inwoner van Mouchon zijn paard en vrouw verkocht had voor 200 frs., maar dat de vrouw, toen zij dit vernam, haar waarden echtgenoot zoo geslagen heeft, dat hij aan de gevolgen is overleden. LONDEN, 4 Febr. De Times zegt, dat van 1859 tot 1866 tot voltooijing van de Engelsche pantserschepen 7,500,000 p. st. is besteed, en voor het bouwen en repareren van niet gepantserde schepen 7,300,000 p. s. Het blad vraagt: wie nu de schuld draagt, dat de marine zich steeds in een onvoldoenden staat bevindt. ITALIË. Omtrent den rotsval bij Napels op 29 Jan. meldt men dat de sehok, die tegen 8 uur door den val plaats had, in wijden omtrek gevoeld werd. Men vreest, dat een 70tal personen bedolven zijn. Er zijn echter velen op wonder dadige wijze gered. Ouder anderen passeerde op dat oogenblik aldaar een omnibus, waarin eenige vreemdelingen zatco, die per spoortrein uit Rome gearriveerd waren eu nu naar hun hotel reden. Zoo was bijv. een koopman, die juist zijn winkel had gesloten, slechts eenige ellen voortgcwandcld, toen de instorting volgde. Hij bleef daarbij behouden, maar zijn winkel was totaal vernield. Een koffijhuis vol bezoekers werd geheel door de aarde en haarsteen- klompen overdekt, doch het gewelfde kapwerk van het gebouw, wederstond de zware drukking, en de aanwezigen drongeu naar buiten door eene scheur in ecu der muren. Het daaraan belendend winkelhuis geraakte evenwel geheel en al er onder; men hoort van onder de aardlagen duidelijk roepen en schreeuwen, zoodat vermoedelijk de bewoners nog wel gered zullen worden. De autoriteit was spoedig op do plaats; om aandrang te beletten werd alles afgezet; de soldaten zijn aan het opgraven. De lijken en gewondeu worden naar bet Pellegriua-hospitaal gevoerd. Er is een proclamatie aangeplakt, om de bevolking kalm te houden. De uitbarstingen van den Vesuvius nemen weder in hevigheid toe. Men heeft drie schokken van aardbevingen waargenomen. Er zijn in Italië velen, die het huwelyk van den Kroonprins met de even schoone als begaafde LGjarige „lelie van Savoye" (gelyk het volk haar noemt) afkeuren. Men had een rijke party gewenscht. Van de andere zijde begrijpt men, hoe de Prins deze keus heeft doorgedreven; de Prinses moet een uitmuntende opvoeding hebben genoten, en behalve dichterlijke gaven, een uitstekend hart bezitten. Een kroonprins wil ook wel eens aan ware liefde gehoor ver- leenen. Uit Rome wordt aan den Univers geschreven, dat onder de vrijwilligers, die dezer dagen bij het Pausselijke zouaven-corps hebben dienst genomen, ook de jonge Prins Iturbide behoort, die, gelijk men weet, door Keizer Maximiliaan tot zynen opvolger op den Mexicaanschen troon was aangenomen. AMERIKA. Bij eene oppervlakte, zoo groot als die van Frankrijk en Duitsch- land zamengenomen, bezit Californië nog geene sterkere bevolking dan van een millioen zielen. San Francisco, hetwelk twintig jaren geleden slechts door eenige honderden, meercndecls onder tenten gehuisveste avonturiers bewoond werd, is thans eene prachtige stad met eene bevolking van 120,000 inwoners, wier roerend en onroe rend vermogen op 140 millioen p. st. geschat kan worden. De buitenlandsche handel van genoemde stad is aanzienlijker dan die van eenige andere havenstad der wereld van gelijke bevolking. Het cijfer harer uitvoeren is in het laatste jaar tot veertien millioen p. st. geklommen, waaronder eene maandelijkschc uitvoer vau veertig ton zilver en van zes ton goud begrepen is. In 1867 zijn alleen in de haven van New-York 242,371 landverhuizers aangekomen, waaronder zich 117,591 Duitschers, 65,137 leren en 33,711 Engelschen bevonden. Van 1848 tot 1867, en dns in een tijdsverloop van 20 jaren, zijn in genoemde haven een aantal van 3,739,363 landverhuizers uit alle oorden der wereld aangehragt geworden. Ia Californië waren er reeds 100,000 mannen, toen vrouwen daar nog tot de zeldzaamheden behoorden. Dc .Emigrant" bemerkt hieromtrent: stel u dien toestand levendig voor; een zoo groot aantal jonggezellen en weduwnaars van allerlei leeftijd, alleen iu een uitgestrekt, nog b(joa woest land, zonder vrouwen, zoudcr kinderen, en echter beeft de aanstekende goudkoorts ook vrouwen daar- hceD gedreven om zichaan den meestbiedende te verkoopeo. De vroowen werden daar in de eerate jaren iu waarheid vergood. Ging zulk eene verschij ning door de straten van San Francisco, dan hield alle bezorgdheid op; kooper eu verkooper, chef en boekhouder atlcu stonden aan deur of venster om der godin hunnen eerbied te bewijzeo. De geschenken die men dc dames daar destijds maakte hestonden niet in armhandeu noch in gouden of diamanten halssnoeren, dit alles had meu daar iu die jaren niet: het was meestal slechts een nanzienlijk buideltje van linnen of leder, gevuld met goudstof.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1