Woensdag 19 Februarij. J 1868. N°. 22. 26 Jaargang. - BINNENLAND. t! P: Uitgever B n r e a u A. A. BAKKER Cz. I VRIJWILLIGERS VOOR DE NATIONALE MILITIE. H BEKENDMAKING. BUITENLAND. INGEZONDEN. HELDERSUHË EN MIEUWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelrcgt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend* I BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER roepen bij op, ingezetenen, die verlangen als VRIJWILLIGERS bij de Militie voor 'deze gemeente op te treden, om zich daartoe op een der overige werkdagen Tan deze maand, tusschen des morgens 9 en 12 ure, ter Secretarie aan te geven. II Aan iederen Vrijwilliger wordt door de gemeente een handgeld toegekend m 0ESTIG GULDEN. Om vrijwilliger bij de Militie te zijn, moet mcu ongehuwd of kinderloos 'weduwnaar en ingezeten wezen, voorts ligchamelijk voor de dienst geschikt, ten minste 1,56 el lang, op den 1 Januarij van dit jaar het 20ste jaar lage re treden en het 35ste jaar niet volbragt hebben, tot op het tijdstip der optre ding aan zijne verpligtiug ten aanzien van de Militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebhen geleid. Ter bckoming van laatstgenoemd bewijs, kan men zich, vergezeld van twee, n ter goeder naam en faam bekend staande meerderjarige iugezetenen, die de vereisebte [verklaring kunnen afleggen, ter Secretarie op eiken werkdag in deze maand Efjkaomelden, tnsschen des morgens 9 en 12 ure. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toe laten voor de gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij gecne ver- lligtiugen ten aanzien van de Militie meer te vervullen hebbe. Hij, die bij de zeemagt, bij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 'i Rijks overzeesche Bezittingen heelt gediend, wordt uiet als vrijwilliger bij L Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van de dienst, behalve een •wijs van ontslag, van den hevelhebber onder wien hij laatstelijk heeft ge- liend, een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende jn diensttijd goed heeft gedragen. Al Hij kan, heeft hij dit ontvaugen, totdat zijn veertigste jaar volbragt is, als ^vrijwilliger hij de Militie worden toegelaten. W, De vrijwilligers worden, voor zooverre ze daartoe geschikt bevonden zijn, en tr gelegenheid toe bestaat, ingelijfd bij het korps hunner keuze. Bnvgcmcester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 6 Februarij 1868. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEÜWEDIEP, 18 Februarij, Een groot aantal Fenians zijn in de laatste weken in onder- tlsclieidene steden van het Vereenigd Koningrijk gevat en in verzekerde (bewaring gesteld. Het gevaar, dat bij den tegenwoordigen zorg- Ibarenden toestand daar te lande gevreesd wordt, heeft aanleiding gegeven, dat aan het Lagerhuis het voorstel is gedaan om voor den tijd van een jaar de habeas corpus-acte op nieuw te schorsen. "Zoo als men weet, is bij genoemde wet een groote mate vao per- loonljjke vrijheid aan de onderdanen des rijks toegekend, terwijl tlleen in zeer bijzondere gevallen die wet door het Parlement kan S worden geschorst. Het Engelsche ministerie, ofschoon geen meerderheid hebbende in het Huis der Gemeenten, blijft zich moedig handhaven. Het heeft zich thans voorgenomen in de tegenwoordige zitting over te gaan tot de Parlements-hervormiug in Schotland en Ierland, op dezelfde wijze als dit voor ecnigen tijd voor Engeland heeft plaats gehad. De president-minister, lord Derby, is oud en ziekelijk, men spreekt veel van zijne eerlang te wachten aftreding. e»Dit zou voor het ministerie belangrijke gevolgen kunnen hebben, want lord Derby is werkelijk een der grootste staatslieden van TJ Engeland. In de Kamer van Afgevaardigden te Brussel duren de debatten =1 betreffende de leger-organisatie nog steeds voort. Vrij algemeen [verklaren de leden der Kamer zich tegen verhooging van bet contingent, vooral ook met het oog daarop, dat in een industrieel laad zoo weinig mensohen als maar mogelijk is aan de nijverheid li mogen onttrokken worden. De minister echter houdt vol, dat, zoo men in oorlogstijd een leger van 100,Q00 man noodig acht, men in vredestijd ook de noodige manschappen moet oefenen in den wapenhandel. Men vleit zich echter algemeen in België, dat de (regering aan het in en buiten de Kamer geopenbaard verlangen zal voldoen en de verhooging intrekken. Vrijdag a. s., 's avonds 7£ ure, zal in het gebouw voor volks voorlezingen in de Nieuwstad als spreker optreden, de heer L. V. Ledeboer Az., die tot onderwerp heeft gekozen: „De luiheid." Naar wij vernemen zal het van ouds bestaande pakschuitenveer tusschen Amsterdam en Helder met het begin van de maand Maart e. k. ophouden te bestaan. Wij maken belangstellenden opmerkzaam op de door den heer W. Kuijk aangekondigde openbare uitvoering, door de zangschool Enpkonia op Donderdag 20 dezer in het lokaal Tivoli alhier te ipj houden. Meermalen waren we in de gelegenheid om buitengewone uitvoeringen van deze zangschool bij te wonen en telkens trok het I onze aandacht, dat deze concerten eene algemeene belangstelling [wekten, daar de jeugdige beoefenaars der zangkunst gewoonlijk door jj eene uitmuntende uitvoering der stukken den aanwezigen een genot- I rijken avond weten te bereiden. Gisteren avond werd de planeet Mercurius, merkbaar aan t(jn schitterend licht, aan den hemel waargenomen. De Vrijkorps-marsch, gecomponeerd door onzen plaatsgenoot, den heer C. A. Bekker, werd jl. Zondag door het muziekkorps te Maastricht ten gehoore gebragt. Het berigt hiervan werd door den heer Kraijenhoff aan een zijner vrienden alhier toegezonden. Door het Artillerie-Vrijkorps alhier werd jl. Zondag namiddag eene exercitie gehouden op het terrein nabij het provinciaal Observa torium. Uitgelokt door het schoone weder, waren daar ter plaatse veel toeschouwers. Aan het einde der oefeningen werd door het bestuur aau de manschappen medegedeeld, dat op den verjaardag des Konings door het Vrijkorps zal worden deelgenomen aan de parade des middags ten 12 ure op diezelfde plek te houden. Gisteren voormiddag had in de kazerne der InfaDterie in het fort Erfprins alhier, een groot militair assaut plaats ter gelegenheid van 's Konings verjaardag. Dit militair feest werd bijgewoond door hoofd- en verdere officieren van de verschillende wapens, door den heer burgemeester, en onderscheidene dames zelfs vereerden het door hunne tegenwoordigheid. Verschillende proeven van behendig heid in het hanteren der wapens werden er gegeven. Inzouderheid belangrijk was de carré polka floret door 14 personen, welke, na een wedstrijd, eindigde met eene van vlaggendoek gevormde W. De fourier Kroon reciteerde daarop een gedichtHulde aan den Koning. Op flinke wijze handhaafden zoowel de ouderen als de jongeren, die aan de verrigtingen deelnamen, ook in de tweede afdeeling, den reeds verworven lof. Te midden van dit deel der werkzaamheden werd door den korporaal Vreedcnburg het dichtstuk Columbm voorgedragen. Nog moeten wij mededeelen, dat de zaal, waarin dit feest werd gevierd, op regt smaakvolle wijze was versierd, inzonderheid prijkende met de nationale kleuren. Het concert-gezelschap „Apollo" gaf gisteren avond het derdo winter- concert. Als solisten traden dien avond op mejufvTomv van Heum en de heer Joseph Crauier. Het klassieke programma beloofde ons wederom een avond van waar kunstgenot en in vele opzigten werd onze verwachting overtroffen. ATejufvrouw van ïleum heeft ons hij uitstek bevallen, hare stem heeft een liefelijk timbre en hare voordragt getuigde van eene uitmuntende school. Zonder jagt op effekt te maken, zonder zich aan overdrijving van al te zachte piano's of al te sterke forto's schuldig te maken, weet de begaafde zangeres de aan wezigen te boeijen. Dat hare hoorders dankbare luisteraars waren, bewees het daverend applaus, dat door mejufvrouw van Heum beloond werd met de voor dragt van twee liederen, waarhij zij zich als degelijk pianiste deed kcnucu. Dc heer Joseph C'ramer is in menig opzigt een violist zonder weêrga. Zijne voor dragt beviel ons uitmuntend. Zijn spel is zuiver en geacheveerd cd zijne bevallige losse houding ook bij de moeijelijkste passages valt zeer in onzen smaak. De voordragt van vele solisten is dikwijls gespannen en onvrij, de heer C'ramer bezit op het orchest voor het oog van talrijke hoorders dezelfde kalmte als in de conversatiezaal. Het was eene gelukkige keuze van Apollo's ijverig bestnur dezen kunstenaar bij ons te introduceren. Zijn zuiver, melodieus en fijn genuanceerd spel grenst aan het volmaakte. De voordragt van het concert van David en de caprice van Yieuxtemps bragt ons in verrukking. 's Kunstenaars techniek is uitstekend. Arpeggio's, trillers, flageolettoonen, allen zijn zuiver en sierlijk en getuigen van kolossale studie. Ook de heer Crainer geuoot telkens de eer van terugroeping. Het npplaudissement geldt echter niet alleen voor den avond van gisteren, neen, wij roepen den artisten een tot wederziens toe. Het orchest werkte zeer goed. De symphonic, ouverture en Kriegersmarseh werden met aplomb voorgedragen. De andante der symphonie voldeed bij uit stek. Alen beweert dikwerf, dat de klassieke muziek niet algemeen in den smaak valt. De stilte, die er gisteren avond onder dc uitvoering der orchest- werkeu heerschtc, bewees het tegendeel. Dankbaar voor den ijver en de zorg van het bestuur en den directeur, zien wij verlangend het vierde concert te gemoet. Bij de dienst aan de nieuwe brandspuit in deze gemeente zijn door den brandraad in zijne vergadering van 14 Jan. 11. voorgedragen en op den 18 daaraanvolgende door het Gemeentebestuur benoemd, de volgende heeren: W. van der Wooning, brandmeester; D. Graaf, late adsistent-hrandmeester; L. Greiner, 2de adsistent-braudmeester; P. Spruit, kommandeur der pijpleiders en slanghouders; J. van der Wonde, kommandeur der groote pomp; C. Abbenes, kommandeur der stoklieden; Joh. Moorman, kommandeur der kleine pomp; J. Hoogenbosch, kommandeur der ladders, zeilen en haken. Tot tweede adsistent-brandmeester zijn op voordragt van den brandraad door het gemeentebestuur benoemd: bij spuit N°. 1 de heer P. Korft' en bij spuit N°. 4 de heer E. Vos. Door den minister van Oorlog is eene commissie benoemd tot herziening der exercitie-reglementen by de Infanterie. Het presidium is opgedragen aan den luit.-geueraal Engelbregt, inspecteur vaD het wapen der Infanterie. De commissie is reeds te 's Hage vergaderd. Blijkens de 66ste lijst is bij de redactie van de Tijd aan bijdragen voor het Pausselijk leger reeds ontvangen de som van ƒ175,550.84. Het gezelschap Jjeering en Genoegenzal op Maandag den 24 Februarij eene voorstelling geven in het logemeDt de Vergulde Kikkert aan den Burg op Texel. Bij deze gelegenheid zal worden opge voerd: Middel tegen Schoonmoeders, blijspel in één bedrijf, bewerkt door Koning Lodewijk van Beijeren, daarna: Chrislina van Rusland en Milna Peterhof, blijspel met zang in éénbedrijf, door Eoobol. Een der eenvoudigste uiterste wilsbeschikkingen is die van dominé Holzapfel, te Keifnitz. Zy beslaat slechts één regel: „Mijne ziel aan God, mijn ligchaam aan de aarde en mijn vermogen 70,000 aan ons doofstommen-instituut." Te Cocvorden, zijn den 14 dezer twee huizen afgebrand, waarbij 6 personen zijn omgekomen, nl. de vrouw, één zoon, twee dochters en twee knechts, allen uit een huisgezin. De geheele voorraad wintervoeder, rogge, boerengereedschappen, benevens 36 stuks hoornvee en 4 paarden, zijn een prooi der vlammen geworden. De oorzaak is onbekend. Jl. Woensdag hebben zieh te Goes, onder hevige ziekte verschijnselen, welke door gepaste middelen evenwel geweken zijn, een paar gevallen van vergiftiging, door het gebruik van mosselen voorgedaan. In de provincie Friesland is in dezen winter ongeveer eene som van 20,000 aan prijzen en premiën bij hardryderyen op schaatsen besteed. TILBURG, 16 Fcbr. De bij van Gend en Loos vermiste zak met 7000 francs is heden weder teregt gebragt. Door de slechte sluiting van de geldkist der expeditiewageu, moet de zak op eenige ellen afstand van het kantoor er uitgevallen en door twee meisjes gevonden zijn, die hnn buit dadelijk onder het licht eener lantaarn verdeeld moeten hebben, doch door eene vrouw, bij wie zij inwoonden en welke, door de uitgeloofde premie van 100 voor de terugbrenging of aanwijzing der vermiste som was uitgelokt, verraden moeten zyo. Er ontbraken ruim 100 francs aan het bedrag; dientengevolge werden de meisjes in hechtenis genomen, doch zyn heden weder ontslagen. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Bij het wapeu der Infanterie is benoemdbij bet 2de reg. tot kapt. 3de kl. (naar ouderdom van rang), de 1ste luit. J. G. Vorstman, van het 1ste reg., gedetacheerd als adjudant bij het koloniaal werf-depot. Te Brussel is, volgens de Geneesk. Courantsedert eeuigen tijd een Hollandsche wonderdokter, Gerard Smidt, geboren aan den Helder. De man schijnt daar veel opgang te maken. Te Brussel is in hechtenis genomen baron de Sebille, beschuldigd van een diefstal van 680,000 frs. ten nadeele van den heer von Rothschild gepleegd, door nl. aan diens agent te Brussel tegen contante penningen Orleans-3poorwegaandeelen te hebben gegeven, die later als valsch zijn erkend. De dader is dezelfde persoon die, voor eenige jaren, zich als Fransch generaal vermomde, om te Parijs bij het Departement van Oorlog belangrijke dokumenten te halen, door middel waarvan hg aan verscheidene personen geld wist af te troggelen. Te Antwerpen zijn Zaturdag twee schepen, met petroleum en naptha beladen, totaal afgebrand. De schade wordt op 150,000 francs begroot. Naar men verzekert beeft Kothschild 22,000 stuks valsche obligatiën van den Orleanspoorweg gekocht. De schade welke hij lijdt bedraagt 6 millioen. In eene gemeente nabij Roubaix is dezer dagen eene vrouw gestorven, in den bloei harer jaren, die drie echtgenooten in leven heeft nagelaten. Het dagblad van Doornik «Tlndependaut", geeft hieromtrent de volgende opheldering. Vyftien of zestien jaar geleden, trouwde de vrouw met een zeeman, genaamd Cdie kort daarop vertrok en een lange reis ondernam, waarop het schip verging en de zeeman in handen viel van een of anderen woesten volksstam. Daar de dood van haar man in hare oogen zeker was, meende zy vrijheid te hebben een tweede huwelijk aan te gaan met een zekeren heer L.. die met politieke zaken zich druk bemoeide. Hij ging hierin te ver en geraakte in de gevangenis, veroordeeld als hij was tot altijddurende gevangenschap. Zijne vrouw werd dus, volgens de wet, weder geheel vrij en huwde ten derden male. Maar dat was haar laatste man. Zij stierf onlangs en nu zegt men, dat haar eerste man, dien zij dood waande, in het vaderland is teruggekeerd. Indien de vrouw an iets langer geleefd had, en haar tweede man uit het bagno was teruggekeerd, dan had zij gestaan voor drie mannen en dan was het de vraag geweest, wie de meest wettige aansp^ikcn op haar had. LONDEN, 15 Febr. De broeder van graaf Aberdeen, de heer Gordon, een jongeling van 23 jaren en die te Cambridge woonde, was eergisteren bezig met het schoonmaken van zyn geweer (naar men zegt) dat geladen was. Door eene onwillekeurige beweging ging het geweer af en doorboorde de kogel het hoofd van den heer Gordon, vervolgens door den zolder in de bovenkamer dringende. De Morning Post verzekert, dat graaf Derby eerstdaags als eerste minister zal aftreden en door lord Stanley, zijnen zoon, zal vervangen worden. Gisteren openbaarden twee Franschen eene reeks van befaamde moordaanslagen en diefstallen aan het policie-kantoor. Daaruit bleek dat iu den laatsten tijd vele Fransche galei-boeven ontsnapt waren en Londen bezocht hebben. Eenige daarvan zyn gevat. In de fabriek van Krupp te Essen, wordt thans een tweede reuzen-kanon vervaardigd, hetwelk in zyne afmetingen het te Farys tentoongestelde ver zal overtreffen. De directeur der brandweer te Koningsbergen met vrouw en vijf kinderen zijn dezer dagen in hunne woniDg dood gevonden. Alleen het jongste kind (slechts 15 maanden oud) was levend. Uit nagelaten brieven blijkt, dat zij door vergif een einde aan hun leven hebben gemaakt. Bij Koninklijk besluit is in Beijeren bepaald, dat voortaan ook de gewone soldaten met „sie" gij zullen worden aan gesproken. Het „je" „Dis" is alzoo afgeschaft. Dezer dagen is te Gaya, in Moravië, zekere dr. Fischer, een Israëliet, tot regter benoemd. Dit is de eerste benoeming van dien aard, welke ooit in Oostenrijk voorgekomen is, aangezieD de be noembaarheid van Israëlieten voor het ambt van regter eerst dag- teekent van de onlangs door den keizer bekrachtigde constitutionele wetten. De minister van justitie heeft bepaald, dat dr. Fischer op dezelfde wijze den gevorderden eed zal afleggen als de andere lands-ambtenaren dit doen. Als eene bijzonderheid, die de tegenwoordige stemming in Italië kenmerkt, verdient de vermelding dat het portret van Felice Orsini, in 1858 als bedryver van den aanslag op Keizer Napoleon onthoofd, thans weder in de kunstmagazynen voor de glazen hangt. Tot dusver was dit verboden. Turkye heeft een zijner staats- en krygsliedeD verloren in den dezer dagen overleden Darboher Eechid-Pacha, de laatste der Pachaas die door Sultan Mahmoud waren benoemd. De meest belangwekkende bijzonderheid, Darboher Rechid-Pacha betreffende, is, dat hy, ofschoon driemaal minister van oorlog en tweemaal opper-veldmaarschalk geweest te ziju, niet lezen of schrijven kon. De Italiaansehe tenor Scoffino, die tegenwoordig in Amerika zich bevindt, heeft in eene loterij ten behoeve van de mynen van Massachusetts, op een enkel lot den kapitalen prys van 200,000 dollars 500,000) gewonnen. Mijnheer dc Redacteur! In dc Zeepost van 28 Januarij vindt men een zware aantijging tegen het Loodswezen vnu Texel, door kapitein D. v. Wijk. De blaam, die kapt. v. Wyk de Loodsen oplegt, kan ik vrijelijk tegenspreken. Reeds veertig jaren lang heb ik de Loodsen zoowel bij nacht als dag hun moeijelijke dienst zien verrigten, en trotseerden zij gevaren zooveel doenlijk was. Ware kapt. v. Wijk in den morgen van 5 dezer bij ons geweest, ZEd. kon zich dan overtuigd hebben, hoe de vier Loodsvaartnigen kampten en werkten om buitengaats te komen, doch harde wind en hooge zeeën beletteden dit. ZEd. schrijft: 24 Januarij 11. kwam ik met gemeld stoomschip des nachts rond de Haaks stoomen, met een helder gezigt, wind: O.N.O. schoon weder; nu dan is er ook bij de tegenwoordig geplaatste vuren al vrg wat aan om naar binnen te komen. Doch, kapt. v. Wijk, gij hebt vergeten te melden, welk weer wij op den 23sten alhier gehad hebben; zware storm vergezeld met dikke sneeuwjagt, en hoe was het toen op den 25sten des nachts en 's morgens? Ik houd mij overtuigd, wanneer U dien tijd om de Haaks gestoomd waart, zoo bekend als U voorgeeft te zijn, zou U wel met de Anna Paulowna van d© kast gebleven zijn. Maar, kapt. v. Wijk, het Nederlandsche fregatschip Europa eu de zes Gezusters zitteu al eenige dagen beneden Texel, met Texelsche loodsen aan boord. Kapt. Buis met het Nederlandsch barkschip Louize is ook be neden Texel geweest en had ook een Texclsdhe loods aan boord Zijn die loodsen dan daar aan wal aan boord gekomen? Neen, kapitein v. Wijk! gij klaagt te luid! U denkt dat de loodsboot even zoo vlug en goed kan uitkomen als een stoomboot, doch zulks is misl Doch bij ondervinding sprekende, ware het wenschelijk, dat er een loodsboot met stoomvermogen in dienst ware, dit zon bij sommige gelegenheden, menig schip, lading en manschappen behouden. Toen ik de kracht van den stoom niet kende, meende ik al een meester te zijn met mijn vaartuig, doch toen ik later den stoom leerde kennen, lachte ik om mijne eerste denkwijze over de zeilvaart! Kapt. v. WTijk, heeft U vroeger ook op een schip gevaren zonder stoom? Zoo ja, leg dan de hand eeus op het hart, en vraag dan uw oordeel over wat U geschreven heeft. Eveuwcl zeg ik met U: «een soldaat moet op zijn post zijn;" maar hij moet eerst kunnen koinen; en dan zeg ik: de Texelsche loodsen blijven niet achter, maar wat te zwaar is, moet men laten liggen. Of ligt niet de ramp van Terschelling te versch nog in het geheugen? Texel, 8 Februarij 1868. JJ.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1