.868. N°. 24. Zondag 23 Februarij. 26 Jaargai BEKENDMAKING. BINNENLAND. BUITENLAND. LAATSTE BERIGTEN. Uitgever H u r e a u A. A. BAKKER Cz. IIELDËRSCHE EX NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede.' j Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. ^Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 11 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegclregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. iURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter ibarc kennis, dat op gisteren door hen voorloopig vastgesteld en van heden tot en met den 9 Maart e. k. voor ieder ter inzage ter Secretarie der leente nedergelegd is, het Primitief Kohier der Plaatselijke Belasting op de iden over het dienstjaar 1868, zoomede het Suppletoir Kohier dier Belasting er het dienstjaar 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, ju 22 Februarij 1868, L. VERHEY, Secretaris. j, HELDER en NIEUWEDIEP, 22 Februarij. ABij den tegenwoordigen toestand van gewapenden vrede in Europa, ii,t natuurlijk bij menigeen de vraag op: waartoe geschiedt die emeene wapening en ten wiens kosten? Het is of er een wed- jd is ontstaan tusschen de verschillende mogendheden om bet otst mogelijk aantal paarden en mensehen in beweging te kunDen Ogen. Niet ongepast is daarom de wensch, dien wij dezer dagen irden uiten, dat de potentaten met al die oorlogstoebereidselen goeg vrees mogen inboezemen om wijs te worden en ons zegeningen van den vrede te waarborgen. Men mag het echter voor houden, dat de natiën zelve meer zekerheid voor behoud des vredes blijven verwachten van vermindering, in sts van uitbreiding der staande legers. ;sJn Pruissen ondervindt men reeds de droevige gevolgen van het ptjtel om den vrede gewapenderhand te beschermen. Volksarmoede natuurlijke en noodzakelijke vrucht daarvan. Men hoort reeds klaagliederen, die uit Duitsohland tot ons komen. Onop- elijk - zoo wordt gemeld, - worden krijgsbehoeften naar de itreken gevoerd. Dit geschiedt op zoo groote schaal, dat de matige werking der spoorwegen er onder lijdt, waardoor de lel en het fabriekwezen van Saksen tot Keulen belemmerd wordt. ,lve dat de belastingen, door het volk opgebragt, voor kosten het onderhoud des legers verslonden worden, zijn vaak leeningen lig om die groote uitgaven te bestrijden. Hierdoor worden dus de middelen van bestaan der toekomst aangetast. ïltVan meer vredelievenden aard is het berigt uit OostenrijkMen tght daar te lande eene belangrijke gebeurtenis, de weder-bevalling l de Keizerin. H. M. zal ditmaal naar Pesth in Hongarije gaan, lpi de Hongaren eene hooge eer aan te doen. Het kind zal naar :raJ heiligen Stefanus, een der oude Koningen van de Hongaren Steven, "faten, als het namelijk een jongen wordt. Als het in Pruissen ;°jl, zon het zeker een jongen zijn als het de Koninklijke familie .'"ügenadigst alzoo behaagde. circuleert in deze gemeente ter onderteekening een adres aan ropE. den minister van Binnenl. Zaken, inhoudende het verzoek om !-'S tot het jaar 1881 te mogen blijven voortgaan met in deze .Beente verbruiksbelastingen te heffen. In dit belangrijk adres 'dt gewezen op den zeer bijzonderen toestand, waarin de gemeente Ider verkeert en op het nadeel, dat inzonderheid op den burger- 6,(M zou drukken, indien, naar 's ministers verlangen, reeds nu td overgegaan om minstens ééne verbruiksbelasting af te schaffen '6I daarom clen Hoofdelijken Omslag te verhoogen. Het plan bestaat l dit adres, als het bij eenige ingezetenen gecirculeerd heeft, op l nader aan te wijzen plaats ter teekening neder te leggen. Bij te zaak hebben alle ingezetenen groot, zeer groot belang. Ieder rke dan mede om het plan te helpen bevorderen en zette zijne 2indteelcening op dit adres. Eergisteren avond had in het lokaal Tivoli het jaarlijksch Concert lats van de Zangschool Euphtmia onder de leiding van den heer Kuijk. Zeer talrijk waren ouders en belangstellenden ter woning van dit kinderfeest opgekomen. Niet minder dan een lal fraaije zangstukjes werden achtereenvolgens gezongende 1 'voering getuigde van den ijver der jeugdige leden en van de 0(Me leiding des onderwijzers. Een paar stukjes, die allerliefst twoerd en zeer veel genoegen gaven, werden op algemeen ver en herhaald. De zaal was voor deze gelegenheid regt netjes en deed, bij het prijken der nationale kleuren, herinneren, vorigeu dag 's Konings verjaardag was gevierd. Het „Oranje van Arnaud was daarom ook zeer gepast. Aan eene in de "i aaogebragte inscriptie ontleenden we de opmerking, dat Euphonia «is vijf jaren heeft bestaan. Wij voegen, bij de mededeeling van, de uitdrukking van den wensch, dat deze voor kinderen jjjgename en nuttige inrigting lang bestaan en bloeijen en alzoo 's aanspraak moge blijven maken op de belangstelling van het fok ter dezer plaatse. Naar men verneemt, worden er pogingen aangewend om, zooveel (plijk in bet midden dezer gemeente, eene Christelijke Bewaarschool te rigten. Tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw zjjn benoemd heeren H. Gimberg van der Hoeven, refend., chef van het u koloniale bestellingen van het departement van Koloniën, en C. Dumonlier, dir. off. van gez. 2de kl., chef van de geneesk. ist bij de landmagt in Suriname. - Tot burgemeester der gemeente Franeker is benoemd, de heer vAyoklama a Nyeholt. j,»— Z. M. heeft benoemd tot bewaarder der hypotheken, kadaster t»\ scheepsbewijzen te Alkmaar, A. Copes van Hasselt, thans in Mfde betrekking te Almelo. Door eene commissie, bestaande uit twee ministers, zal den 25 op 's Konings last, de vergadering der Staten-Generaal 'nd worden. tDe minister van Binnenl. Zaken heeft bepaald, dat de ver- ering der sterkte van de Schutterij eerst iu het leven treedt le ligting van dit jaar. Tot aan Aug. e. k., wanneer de ng (altijd voor de ligting van dit jaar) plaats heeft, blijven batterijen zooals tot heden zamengesteld. Jl. Woensdag ochtend ten 11 ure, werd ter gelegenheid van Konings verjaardag op 's Ityks Marinewerf te Amsterdam de I gelegd van een schroefstoomschip lste klasse dat den naam voeren van van Galen. Aangenomen voor den overvoer naar Java van een detachement, sterk 15ö militairen, het clipperschip Kosmopoliet kapt. J. Bouten. Embarkement 18 Maart e. k. alhier. Bij de verkiezing eergisteren te Groningen van een lid der Tweede Kamer zijn uitgebragt 1024 stemmen. Gekozen de heer mr. J. H. Geertsema Cz., oud lid der ontbonden Kamer, met 740 stemmen. De heer Feith verkreeg 235, de heer Groen van Prinsterer 39 stemmen. De Tijd gaf eergisteren de laatste lgst der bijdragen voor het Pauselijk leger. Het totaal dier giften bedraagt 184,375,224. Wij vernemen, zegt de Tijden brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat het vertrek van vrijwilligers voor het korps Pauselijke zouaven uit Brussel tot Dadere aankondiging is gestaakt, en wel wegens een zeer groot getal personen uit alle landen, die in de laatste weken te Home zyn aangekomen, om in het leger van den H. Vader de wapenen op te nemen. Wanneer er op nieuw gelegenheid is, om als zouaaf in de Kerkelijke Staten dienst te nemen, zullen wij onze landgenooten daarvan verwittigen. De Nieuwe Bredasche Courant deelde dezer dagen mede, dat een welgekleed jongeling zich te Schaerbeek aan een vuilniskar had opgehangen. Daarna ontving dat blad het berigt, dat er aan geen zelfmoord te denken valt, maar dat de ongelukkige door 3 of 4 personen aangegrepen en met geweld aan de vuilniskar is opgehangen. Een der schuldigen is bereids gevat en de justitie doet ijverige nasporingen om de andere booswichten in handen te krijgen. Het schijnt dat de moord aan jaloerschheid is toe te schrijven. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEQEfr De kap.-luit. ter zee J. H. K. Croes is met den laatsten April a. s. eervol ontheven van de betrekking van inspecteur over het loodswezen te Hellevoetsluis. Met den 1 Mei daaraanvolgende wordt die betrekking opgedragen aan den luit. ter zee lste kl. P. Roodzaot, thans onder-eqöipagemeester der Marine te Amsterdam. Naar aanleiding van het Kon. besluit van den 7 dezer, is de kapt.—luit. ter zee W. K. van Gennep met den 1 Maart a. s. gedetacheerd naar Frankrijk, tot het houden van toezigt over het nabij Toulon voor rekening van het Nederl. gouvernement aangebouwd wordende ramschip; terwijl, overeenkomstig het Kon. besluit van den 15 dezer, zoodanig opzigt mede is opgedragen aan den kapt.—luit. ter zee J. A. H. Hugenholtz en aan den luit. ter zee lste kl. H. D. Guyot, respectivelijk over de te Birkenhead en te Glasgow in aanbouw zijnde gepantserde schepen voor de Nederl. zeemagt. De luit. ter zee lste kl. C. A. W. Halverhout wordt met den 1 Mei a. s. op non*-activiteit gebragt en in zijne betrekking van onder-equipagemeester der Marine te Willemsoord, vervangen door den luit. ter zee lste kl. J. M. L. A. P. Wierix, terwijl de luit. ter zee lste kl. A. Jarman, ter waarneming van gelijke betrekking, bij 's Rijks werf te Amsterdam gedetacheerd wordt. De klerk bij de directie der Marine te Vlissingen J. H. V. Riemens, is in die betrekking overgeplaatst bij de directie te Amsterdam. Door Z. M. is verleend: aan den gepens. luit.-kol. J. A. F. Geisweit van der Netten en H. N. C. Baron v. Tuvll v. Serooskerken, de rang van kolonel- aan den gepens. majoor J. D. Evers, die van kolonel, - en aan den gepens. kapt. F. Stoltenhof en den gepens. kapt.-kwartierm. F. van Thiel,die van majoor. BELG IE. Keizerin Charlotte, weduwe van Keizer Maximiliaan van Mexico, heeft aan den Paus een zeer aandoeulijken en hartelijken brief geschreven, waarin zij hem haar groot ongeluk schetst en hem smeekt te bidden voor de ziel van haren echtgenoot. Deze brief, zeer goed opgesteld en in zeer goed Italiaaosch geschreven, kan tot bevestiging dienen van het vroegere berigt, dat de ongelukkige Vorstin geheel hersteld is. F R A N K R IJ K. PARIJS, 20 Febr. In een wel geschreven artikel verdedigt la France heden de drukpers tegen al de aanvallen, waaraan zij in de laatste dagen in het Wetgevend Ligchaam heeft blootgestaan, vooral van de zijde van hen, die, zei ven nooit een boekwerk of eene courant geschreven hebbende, niet te min met zulk eene minachtiug op de vertolkers der openbaarheid neerzien. Teregt vraagt het blad of die beschimpers der pers dan zeiven boven alle ijdelheid, boven alle zwakheden verbeven zijn. Hebbeu zij nooit in kolommen van het een of ander blad eene gunstige beoordeeliug van hunne houding en woorden gezocht? Hebben zij nooit getracht, door middel der pers op de openbare meening te werken? Hebben zij nooit tot medewerking der dagbladpers inge roepen? Aan hen, die de pers met allerlei beschuldigingen overladen, roept la France toe: „Gij noemt u conservatieven en verlangt het behoud der maat schappelijke orde. Gij wilt waarborgen tegen de drukpers cn daarin hebt gij gelijk. Het zou inderdaad vreemd zijn, om, waar alles in de maatschappij binnen grenzen is beperkt, aan de pers het voorregt eener onbeperkte vrijheid te schenken. Maar er is één feit dat gij moet erkennen en dat juist door al uwe voorzorgen in het oog springt: namelijk dat de pers een groote magt is en dat zij, zoowel ten goede als ten kwade, heilzaam of gevaarlijk kan werken. Als dit nu zoo is, welk belang hebt gij er dan bij u van baar te vervreemden en van haar eene vijandin te maken, in plaats van een hulpmiddel om het goede dat ook gij wilt, te bevorderen?.... Er is voor u iets beters te doen dan de gevoeligheid der pers op te wekken en baar tot repressailles te tarten; stelt haar iu staat u te verdedigen door de ware belangen des lands te dienen zorgt dat zij tegen uwe tegenstanders kau strijden met deze wapenen als zg gebruikeu en waarvan zij gelukkige uitkomsten ondervinden." Keizer Napoleon woonde 11. Zaturdag de voorstelling bij van het drama „le ctime de Taverne" in den schouwburg VAmbigu comique. Twee trappen voeren uit de Keizerlijke loge naar den Boulevard; de een regts, de andere links. Toen de voorstelling was afgeloopen, vertrok de Keizer langs laatstgenoemden trap, terwijl een groot gedeelte van zgn gevolg regts afdaalde. „Ziet gij," zeide Z. M. lagchende, „zoodra ik mij links wend, loop ik gevaar... alléén te blijven!" Op de Tuilerien heeft dezer dagen ecu zeer geheimzinnig voorval plaats gehad, waaromtrent tot nog toe niets bepaalds is vernomen. Zooals verhaald wordt, kwam omstreeks ten 1 ure des namiddags een zeer net gekleed heer nabij de plaats waar de bofrijtuigen staan, en klauterde met groote behendigheid over het hooge hekwerk, dat den tuin der Tuilerien van de Place de Caroussel scheidt; liep toen ijlings naaar het „pavillon de 1'horloge", wierp in zijn vaart ieder omver, die hem wilde tegenhouden, en bereikte de kamers des Keizers. Hg drong tot in de kamer door, welke naast het vertrek ligt waar de Keizer gewoonlijk arbeidt, doch werd hier door de adjudanten en kamerdienaren gegrepen, en vervolgeus naar het bureau van policie overgevoerd, dat nabij de Tuilerien gelegen i9. Onderweg riep hij uit: „Ik heb het op deze dames gemunt." Op het bureau hield hij zich rustig, toen hg eensklaps, een oogenblik waarnemende dat men hem zonder bewaking liet, uit het venster sprong en in de gracht viel, die het policie-burean van de Tuilerien scheidt. Men,vond hem ernstig aan het hoofd gekwetst, terwijl het gewricht der linkerhand en de nens gebroken waren. Zijn toestand zon echter niet gevaarlijk zijn, doch zal vooreerst een onderzoek onmogelijk maken, zoodat het nog onzeker is of men met een waanzinnige te doen heeft, dan wel of hier aan eene misdaad moet gedacht worden. Dit voorval zon op den Keizer een zeer pijnlijken indruk gemaakt hebben, die toch reeds in eene zeer sombere stemming verkeert, daar zijn eerste en oudste kamerdienaar doodelijk ongesteld is. Deze geheimzinnige persoon, bekend onder den naam van Lcon, was sedert jaren de trouwe leidsman van Napoleon, leefde met hem in de gevangenis te Hainra, en was sedert onafscheidelijk aan den Keizer verbonden. Zijne manieren cn taal verraden eene zeer beschaafde opvoeding; niemand weet echter zijn familienaam, doch bij den Keizer stond hij in de hoogste gunst, en zijn raadgevingen bleven, zooals men verzekert, zelfs in gewigtige aangelegenheden niet dikwerf zonder uitwerking. GR00T-BRITTANNIE. LONDEN, 19 Feb. Blijkens een door de regering openbaar gemaakte opgaaf, bestond de veestapel van Groot-Brittanje in 1867 uit 4,993,034 runderen, waarvan 2,038,092 raelkkoeijen, 1,688,189 stuks ander vee onder de twee jaren oud, en 1,266,753 runderen boven de twee jaren; voorts uit 28,919,101 schapenen 2,966,979 varkens. Jl. Dingsdag heeft te Londen een jongmensch zich van het leven beroofd door van een der torens van het glazen paleis te springen. Het bestuur' van het Peabody fonds heeft medegedeeld, dat het kapitaal op 1 Januarij bedroeg, 170,042 p. st. In de drie gebouwen, ingerigt voor arbeiderswoningen, huizen thans 1583 zielen. De nieuwe gift van den heer Peabody, gr.ot 100,000 p. st., zal worden besteed, om in Westminster een dergeljjk gebouw op te rigten. RUSLAND. In berigten uit St. Petersburg wordt gewag gemaakt van de hevige koude welke aldaar heerscht. In een dezer berigten wordt 0. a. medegedeeld dat de ademhaling het gelaat met een masker van ijs overdekt; de knevels, de baard, de wenkbraauwen, de oog haartjes zijn bezet met ijskegels. In de straten vallen mussehen bezwijmd neer; verscheidene koetsiers bevriezen op den bok. Niets ziet men in de straten dan eenige ongelukkige voertuigen en policie— agenten. Als men de huizen opent dan valt de warme lucht als sneeuw neder. Bij gelegenheid van het bal aan de Fransche ambassade, bevroor de koetsier van Prins Wintgenstein op den bok, een ander bevroren de vingers. De bevroren neuzen en ooren zjjn niet te tellen. De koude gaat alle beschrijving te boven. De sneeuw kraakt als gestampt glas onder de voeten, en men gevoelt zich tot in het merg der beenderen door de koude aangetast. Ging men zonder pels nit, men viel gewis op eenige schreden dood. De post doet geen dienst, want de raderen en disselboomen breken bjj den minsten schok. ITALIË. Dezer dagen verleende de Paus een openbare audiëntie aan een tweehonderdtal dames, waaronder verscheidene Engelsche waren. Zij waren gekomen met het doel, in de eerste plaats, hare goed keuring te kennen te geven aan de onzen lezers bekende bréve van 12 October 1867 betreffende het dames-toilet, en ten tweede, als een bewijs van hare gehechtheid aan den Heiligen Vader, hetn eenige kostbare geschenken te overhandigen. Een der dames hield een toespraak, waarop de Paus in het Italiaansch antwoorddehij herinnerde o. a. zijne hoorderessen dat de Heilige Petras, na zijne wonderbaarlijke verlossing uit den kerker door een engel, een wijk plaats onder de vrouwen vond. Vervolgens sprak de Paus een scherpe berisping uit over de buitensporigheid van de tegenwoordige kleeding der vrouwen, hij keurde de fantastische wijze, waarop het hoofdhaar thans gedragen wordt, zeer af, liet zich even ongunstig uit over het gewaad „dat aan de heidensche Chinezen ontleent is" en in het algemeen over alle kleedingstukken die aanstoot geven, en vermaande zijne bezoeksters die „propaganda de3 duivels" te bestrijden door een Katholieke kleederdragt, welke aan haar karakter en aan hare kunne past. (Pall Mali Gazelle). AMERIKA. De bekende Amerikaansche generaal Butler is door een methodisten predikant in Virginië, zekeren kolonel White, uitgedaagd wegens aantasting van zijn eer. Butler heeft geweigerd het duel aan te nemen. Miss Emma Hunt, eene Amerikaansche dame, die reeds eene betrekking bij de administratie vervulde, is thans als lid gekozen van den wetgevende vergadering van Kansas. Zij is voornemens als zoodanig zitting te nemen. Door het Prov. bestuur van Noordholland zijn jl. Donderdag aanbesteed 1. Het bouwen van eene brugwachters-woning bij de dnbbele draaibrug over het Groot Noordhollandsch Kanaal te Alkmaar; minste inschrijver de heor Joh. de Graaf te Alkmaar, voor f 6185; - 2. Het amoveren der oude en het bouwen van eene nieuwe pastorij met annexe werkzaamheden en leveriog der daarvoor benoodigde materialen voor de Ilerv. Gemeente te Kolhorn; minste inschrijver de heer J. Burgraeijer te Nieuwe-Niedorp, voor f 5675. PETTEN, 19 Febr. Dezer dagen is bij hooggaande zee en zware branding een eerste proeftogt gedaan met de nieuwe reddingboot «Constantia Sophia," welke de heer J. van Eyk, te Amsterdam, aan het bestuur der Noord- en Zuidhollandsche Redding-maatschappij ten geschenke heeft gegeven en door dat bestuur alhier is gestationeerd. Naar men meldt, heeft die boot aan alle eischen behoorlijk voldaan. De Noordbrabanter meldt, dat te 's Bosch een comité is gevestigd, hetwelk zich zal belasten met het in ontvangst nemen van giften tot ondersteuning van hulpbehoevende en verminkte Pauselijke zouaven, die naar Nederland terogkeeren. Ter gelegenheid van den tienden verjaardag van Prinses Louise, het oudste kind van Koning Leopold II, is Keizerin Charlotte Maandag jl. van Tervueren naar Brussel gekomen, om aan het familie-dejeuner ten Hove deel te nemen. IBij de COMMISSIE, belast met de ontvangst der ■Sb liefdegaven ten behoeve der 10 Weezen en 2 Weduwen RAN is ontvangen: Van de leden van het Departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen te Wieringerwaard, na de voordragt van een Dichtstuk van den Heer J. W. v. Sprang, geneesheer te Anna Paulowna-Polder, door den Heer A. R. liaan, grond eigenaar aldaar, ten behoeve van de Wed. lt. Ran f 20.25; van eene Weduwe f 0.25. Totaal f 70.124. De Commissie betuigt bij deze den milden gevers haren hartelijken dank cn neemt de vrijheid de 10 Weezen en 2 Weduwen ten dringendste aan te bevelen. De Commissie voornoemd, J. S. VAN BUCHEM, Pastoor. J. St. JANZEN. J. A. MEIJER. F. SNEL.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1