s. 1868. N°.47. Vrijdag 17 April. 26 Jaari A, provinciale waterstaat van noordholland. BINNENLAND. BUITENLAND. tie u* Uitgever A. A. BAKKER Cz. AANBESTEDING. AANBESTEDING. GEMEENTERAAD. n'zetj RSI ^gei *tl» n dit teni "VU ren e Vu li t 7,ifj ivereli krr$ HELDERSCHE m NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Pnjs der A d v e r t e n t i e nVan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. tl eken lgen lCQ Op Donderdag den 23sten April 1868, des namiddags ten half drie ure, zal aan het lokaal van het Provinciaal bestuur van Noord- töland te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed: 1. De duinbeplaiiting ert het stellen van rietschuttingen op Texel en den vasten wal van Noordholland, dienst 1868/1869, in drie perceelen. 2. Het leveren van brik, zet- en stortsteen en het be storten der Heldersohe zeewering, iu twee perceelen. De bestekken zijn, tegen betaling van 10 cents per exemplaar, te verkrijgen aan het lokaal van het Proviuciaal bestuur voornoemd, jan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op den Dam te Amsterdam en bij den opzigter van den Provincialen waterstaat C. VAN DER STERR, te Helder. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Hoofd-Ingenieur van den waterstaat te Haarlem, bij den Ingenieur J. E. W. CONRAD te Alkmaar en bij de opzigters C. VAN DER STERR te Helder en J. F. KRIEGER te Alkmaar, doch bij laatstgenoemde alleen voor tooveel betreft het eerstgenoemde werk. Op Vrijdag den 34 April 1868, des avonds ten 6| ure, zal, aan het Raadhuis der gemeente Helder, in het openbaar, bij enkele inschrijving, worden aanbesteed: Het ONDERHOUD der Gemeente-Gebouwen, Bruggen, Biolen, enz. voor 1868. Het bestek ligt ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente- Bouwmeester, den Heer G. SCHOLTEN. Helder, den 15 April 1868. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Zitting van Dingsdag den 14 April 1868. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 15 leden; afwezig de beeren Zur Muhlen en Jelgersraa. De Notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De heer P. A. C. Hugenholfz legt in handen des Voorzitters de gevorderde eeden af, wordt met zijne benoeming geluk gewenscht en neemt als raadslid zitting. Door Burgemeester en Wethouders wordt den Raad aangeboden het verslag omtrent den toestand der gemeente in het jaar 1867. Dit jaarverslag zal, met dc in de vorige zitting ter tafel gebragte verslagen, bij de leden worden ondgezonden. Er wordt gelezen eene missive van het Burgerlijk Armbestuur in deze gemeente, houdende mededeeling, dat de rekening orer het jaar 1867 thans is afgesloten met een goed slot van f 592.91 het doen van af-en overschrijvingen op die rekening, waartoe de goedkeuring van den Raad gevraagd wordt, wordt toegestaan. De Voorzitter doet mededeeling van eene ontvacgene missive van den heer Commissaris des Konings iu Noordholland, waarin namens den minister van Binnenl. Zaken wordt gevraagd of er in deze gemeente reeds eene Commissie voor het Middelbaar Onderwijs bestaatof de Raad daartoe wil overgaan, indien zoodanige Commissie nog niet is zarnengesteld en eindelijk of van die benoeming kennisgeving zal gedaan worden aan den inspecteur vau het Middelbaar Onderwijs, den heer dr. Steyn Parvé, te 's Hage. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten tot de benoeming eener Commissie, uit 5 leden bestaande, over te gaan. De uitslag der stemming is als volgt: Gekozen de beeren: H. Slot en A. van Voornvcld ieder met 14, J. van der Haar eu G, Scholten ieder met 11 en R. Boomsma met 10 stemmen Verder waren uitgebragt op den heer S. Braaksma 5, op de neeren P. J. ITeijning, D. Bakker Bz. en B. R. de Breuk, ieder 2 stern- men eu op de hoeren C. Berghuijs, J. van Hatteni, B. Werendliju Smit eu H. Daaruhouwer ieder 1 stem. De heer Boomsma, in de vergadering aanwezig, verklaart zich bereid, die betrekking te aauvaarden. De. Voorzitter deelt mede, dat de toestand der geraeente-financiën op het oogenblik niet zóó gunstig is, dat het raadzaam mag worden geacht om op eens de voorgenomen gemeente-werken, die in dit jaar tot stand moeten komen, te doen aanbesteden. Hij stelt voor om nu slechts over te gaan tot het maken vau een straat en het daarstellen van een riool in de Vlamingstraat (raming van kosten p. m. f 5000) en het maken van een gedeelte straat aan de Achter- Binnenhaven (raming f 2600 a f 2800). Hij beveelt de bestrating aan de Achter-Binnenhaven bijzouder aan, omdat dit dan juist te gelijk kan geschieden met het maken van nieuwe kaden aldaar. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten, dat beide hier genoemde werken in één bestek opgenomen en gecom bineerd aaubesteed zullen worden. Met eenparige stemmen wordt het voorstel des Voorzitters aangenomen, om voor alsnog niet over te gaan tot de uitvoering der beide andere voorgenomen werken: a. riolisering in de Nieuwstad en b. proefnemingen met keijen tot bestrating in sommige deelcn der gemeente. De Voorzitter deelt mede, dat door Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd: a. het primitief kohier van den boofdelijken omslag, dienst 1868; b. het pri mitief kohier der belasting op do honden, voor hetzelfde dienstjaar; c. deinde vorige zitting toegestane subsidie aan het Algemeen Weeshuis alhier; eh brengt verder ter kenoisse, dat bij de op 11 April 11. gehoudeue verificatie van de boekeu en de kas van den gemeente-ontvanger een en ander is in orde bevonden, terwijl zich in kas bevond de som van f 21,947.39. Aangenomen voor kenuisgeving. De Voorzitter geeft berigt, dat door de Erven Möller alhier een verzoek is gerigt aan deu Raad, om in hun lokaal de aflevering vau miliciens te doen geschieden, en wel voor eene mindere som, dan waarvoor bet lokaal Tivoli beschikbaar is gesteld. De Voorzitter verzekert, dat de lokaliteit vau het Bierhuis der Erven Möller voor het doel niet geschikt is, terwijl Tivoli door den Prov. adjudant daarvoor goedgekeurd is. De leden keuren goed, dat de Voorzitter ook in dien zin aan de Erven Möller geantwoord heeft. Op voorstel vau het Dagelijksch Bestuur wordt goedgevonden, voor in het jaar 1867 verleende diensten, de volgende gratificatiën toe ,te kennen, als aan den brugwachter Ritter, tevens belast geweest met de functie van markt meester, f 50 aan den brugwachter Meudelsohu f 25aan den keurmeester van vleesch H. Grijin f50; aau den keurmeester van vleesch M. Boll f25 en aan de keurmeesters van levend vee ieder f30. Bij het toestaan dezer subsidiën legt de Voorzitter de verzekering af, dat de keurmeesters gedurende het vorige jaar met veel ijver ten nutte der ingezetenen zijn werkzaam geweest. Er wordt voorlezing gedaau van een door den heer de Breuk schriftelijk ingediend voorstel om in de straf-verordening op de straten en wegen iu deze gemeente de bepaling op te netnen, dat het op verbeurte eener boete van f 3 verboden zal zijn het plantsoen te beschadigen. De voorsteller doet uitkomen, dat, terwijl zoodanige bepaling wordt gemist, de opneming daarvan zeer noodig is, om moedwillige beschadiging van kostbare beplantingen tegen te gaan en in voorkomende gevallen te straffen. De Voorzitter ondersteunt zeer het voorstel desheeren de Breuk, doch merkt in 't. voorbijgaan op, hoezeer de toestand in deze gemeeutc gedurende de laatste zestig jaren veranderd is. Hij herinnert zich van een lid zijner familie, die als officier in 1794 alhier in garnizoen was, te hebben gehoord, dat er in dien tijd volstrekt geen plantsoen noch boorneu hier te vinden was, zoodat men ergens op eeu bord geschilderd had„Al wie een boom beschadigt, zal met de som van drie gulden worden beloond." Thans daarentegen is reeds eene verordening noodig waarbij straf wordt bedreigd tegen beschadiging van hoornen. Hij stelt voor om de voorgestelde wijziging, gelijk mede het maken van nieuwe voorschriften ten aanzien van het rijden met korriewagens, te stellen iu handen der Commissie voor de Strafvorderingen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Op voorstel des Voorzitters wordt overgegaan tot aanvulling der zooeven genoemde Commissie, waarin, door de benoeming van den heer Graat tot Wet houder, eene vacature is ontstaan. De heer Maalsteed, hiertoe gekozen, laat zich die keuze welgevallen. Met het oog de eerlang in werking te treden active Schutterij in deze gemeente, wordt besloten eene Commissie te benoemen, die met den Majuor- Kommandant der Schutterij zich belast met de zaken der loting, het onder zoek, enz. Met algemeen goedvinden worden hiertoe benoemd Burgemeester en Wethouders, terwijl de leden van den Raad, in volgorde van ouderdom, als plaatsvervangers zullen optreden. Door den heer de Breuk wordt gevraagd, wanneer er iets zal worden mede gedeeld betreflende de regeling van het Middelbaar Onderwijs in deze gemeente. De Voorzitter verzekert, dat de Raad zeer spoedig hieromtrent de voorstellen van het Dagelijksch Bestuur vernemen zal. Eindelijk wordt door den Voorzitter mededeeling gedaan van een adres, in gekomen van eenige neringdoende ingezeteuen in het westelijk deel der gemeente, houdende verzoek om de kermis dit jaar uitsluitend geplaatst te zien in de Dijkstraat en Langestraat. De Voorzitter zegt, dat hij adressaDteu zal mededeelen, dat, volgens het ten vorigen jare genomen besluit, om de oude wijze van plaatsing der kermis te behouden, ook aan hun verlangen zal worden voldaan. Aangenomen voor kennigeving. Hierop wordt de zitting door den Voorzitter gesloten. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 April. Ook in Frankrijk zijn, even als in andere lauden, in den jongsten t(jd vrijkorpsen opgerigt. Dit schijnt vooral te hebben plaats gehad in de oostelijke provinciën des lands, waar zich onderscheidene compagniën vrije schutters gevormd hebben. De minister van oorlog, de maarschalk Niel, heeft zich deze zaak aangetrokken, en bij circulaire het voornemen der regering kenbaar gemaakt om die compagniën tot regimenten te vereenigen en bij de mobiele garde in te lijven. Die kennisgeving schijnt echter een ongunstigeo indruk te hebben te weeg gebragt, zoodat verscheidene dier vrij korpsen verklaard hebben, dat zij zich terstond zonden ontbinden, bijaldien, indien de regering, door bij haar besluit te volharden, de vrijheid en zelfstandigheid der vrijwillige vereenigingen zoude in gevaar brengen. De Fransche regering heeft echter in eene der dagbladen verklaard, dat het geenszins in hare bedoeling ligt, op die vereenigingen eenigen dwang uit te oefenen, dat zij alleen bedoelt een beter verband tusschen die corpsen en het leger te brengen en eindelijk dat zjj er naar tracht, om op de voorgestelde wijze onderscheidene voordeelen te verzekeren aan die vereenigingen o. a. dit, dat in oorlogstijd bij gevangenneming de manschappen der vrijkorpsen niet als vrijbuiters gefusilleerd, maar als krijgs gevangenen zullen behandeld worden. De berigten uit Engeland zijn hoofdzakelijk gewijd aan de uit drukking van verwachtingen aaDgaande de opheffiug der Iersche staatskerk. Met groote belangstelling wordt daar alles, wat op die zaak betrekking beeft, gade geslagen, en van verschillende rigtingen wordt het gewigt niet ontveinsd, dat deze ingrijpende maatregel voor het Vereenigd Koningrijk heeft. Een der Eugelsche bladen gaat zóó ver, dat het de daad van Gladstone vergelijkt met „het afwentelen van den steen van het graf;" een ander zoekt overeen komst in het omverhalen der pilaren van een groot gebouw, waarin de Philistijnen vergaderd waren, maar waarin ook de gezalfden Israels omkwamen. Onderscheidene beschouwingen over die aan gelegenheid komen hierop neder, dat men gelooft, dat deze groote maatregel slechts de brug is om te komen tot de algeheele scheiding van kerk en staat in geheel het Brilsche ryk. Het adres, jl. Dingsdag bij den Gemeenteraad ingediend, had slechts enkele uren bij de neringdoende ingezetenen in het westelijk deel der gemeente gecirculeerd, toen het reeds met onderscheidene handteekeningen voorzien was. S(erk wordt er in dat deel der gemeente naar verlangd om eens weder de voordeelen te genieten, die het houden der kermis oplevert. Een der neringdoenden in dien omtrek merkte op, dat hij, hoewel reeds bijna vijf jaren aldaar gevestigd, nog slechts eenmaal de zoozeer gewenschte voordeelen van de kermis-vermaken genoten had. Onzes inziens was het echter te wenscben, dat na dit jaar kon worden goedgevonden bet plan te volgen, door het Dag. Bestuur ten vorigen jare by den Gemeenteraad ingediend, om de kermis ieder jaar op dezelfde plaats te houden en wel aan den Kanaalweg ten Oosten en Westen van de Postbrug en de spellen en grootere tenten op het Molenplein en Westpleiu. Aan dit plan waren groote voordeelen verbonden, ook ten opzigte van het zoo noodige toezigt der policie. Naar wij vernemen, zal de alhier bestaande zangvereenig'.ng Polyhymnia eene buitengewone vergadering houden den 7 Mei e. k. in het lokaal Tivoli. Volgens berigten uit Portsmouth is Zr. Ms. stoomfregat Adolf van Nassau aldaar dezer dagen binnengeloopen om steenkolen iu te nemeu. Zr. Ms. stoomschip Amstel is jl. Maandag te Dungeness aangekomen. Z. M. heeft aan J. Ruuls, huisvrouw van H. S., kwijtschelding verleend van de straffe des doods, waartoe zij bij arrest van het Provinciaal Geregtshof in Groningen, van 11 December 1867, ter zake van kindermoord, was veroordeeld en die straf verwisseld in tuchthuisstraf voor den lijd van 20 jaren. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft hare werkzaamheden weder aangevangen. De voorzitter, de heer mr. J. A. Pbilipse, aanvaardde het voorzitterschap met eene rede, waarin hij wees op het onontbeerlijke van gemeen overleg tusschen Regering en Vertegenwoordiging. Het bevestigt zich dat bij den Raad van State aanhangig is een ontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwijs, welke spoedig aan de Kamers aangeboden zal worden. In bet hoofdkiesdistrict Appingadam is by herstemming gekozen tot lid der Tweede Kamer, mr. de Ruyter Zylker, met 1062 van de 1722 uitgebragte geldige stemmen. Bedankt voor het beroep naar Amersfoort, door K. F. Creutzberg, van Maarssen. Er zijn thans in ons land in werking 32 hoogere burgerscholen, van welke 12 rijksscholen, namelijk 7 met vyfjarigen en 5 met driejarigen cursus. Van 19 gemeentescholen zijn er 15 met vijfjarigen, 2 met vierjarigen, 2 met driejarigen cursus. De eenige bijzondere hoogere burgetschool heeft vijfjarigen cursus. Het getal leerlingen bedroeg in 1867 2064, dat der leeraren 351, welke gezamenlijk eene bezoldiging genieten van 537,107. De in verhouding meest bezochte school is die te Sneek, namelijk 115 op de 10,000 inwoners, verder Roermond met 114. en Enschedé met 100 op de 10,000 zielen. Te Utrecht is het vergelijkend cijfer 20, te Leeuwarden 23, te Harlingen 67, te Amsterdam slechts 6 op de 10,000 inwoners. Door den gemeenteraad van Heilo is benoemd tot hulp onderwijzer aan de openbare school aldaar H. Roukens, kweekeling aan de Rijks-Normaalschool te Helder. De Brood- en Meelfabriek te 's Hage, kan even als de twee vorige jaren aan de aandeelhouders een dividend van 7% uitkeeren. Een vijftienjarige hond, die bij zijn meester te 's Hage tien getrouwe dienstjaren telde, was met de gebreken des ouderdoms zoodanig behebt, dat zijn meester, hoe ongaarne ook, besluiten moest, om, op de minst smartelijke wyze, een einde aan diens leven te maken. Een sterke cocosnoten zak, met een schuif aan het boveneinde en met eenige zware steenen gevuld, diende tot lijkkist. Op ruim uur afstaods van de stad, werd de hond in den zak gedaan, waarna de schuif van boven digtgehaald, en met een secaren strik om den zak bevestigd werd, terwijl in het midden nog een stevig touw daarom heen werd geslagen. Aldus werd de hond van een brug te water gelaten op echte zeemanswijze en zonk onmiddelyk in de diepte; zeker achtte men zich alzoo, dat zijn doodstrijd slechts eenige minuten kon duren. Nog onder den pijnlijken indruk van het gebeurde, was men huiswaarts gegaan. Tegen 4 uur des morgens werd de meester door een aanhoudend geblaf uit zijn slaap gewekt. De deur zijner woning openende, ziet hij tot zijne niet geringe verbazing den hond ongedeerd en als naar gewoonte de slaapkamer binnenvliegen. Naauwelijks kunnende gelooven wat hij zag, besloot zijn meester den volgenden dag den zak op te visschen, ten einde het raadsel der onbegrijpelijke wederverschyniDg van den hond op te lossen. Men haalt den zak op, en ziet, er was een gat in gebeten groot genoeg om den hond, die trouwens niet van het kleinste ras is, door te laten, en zoo was de getrouwe wachter van uit de diepte zijn meester weder gaan opzoeken, die het dier nu wel zijn eigen dood zal laten sterven. Door het kiescollegie der Hervormde gemeente te Breda is het volgend drietal opgemaakt: ds. Richard, te Zeist; ds. Rntgers, te Brummen, en ds. Moquette, te Sluis. De Arrond. Regtbank te Groningen heeft den 9 dezer twee aldaar woonachtige personen (van welke écn by verstek) veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf, 8 gulden boete en in de kosten, wegens het wanbedrijf van het ten toon stellen van af beeldingen, strijdig met de goede zeden. De heer John F. H. King, een der directeuren van de American Lloyds register, heeft eene voor de zeevaart belangrijke uitvinding gedaan. Hij heeft namelijk een middel uitgevonden, om te beletten dat seinvlaggen, nadat zij zyn opgeheschen, wapperen, zoodat alle raoeijelijkheid voorkomen zal zyn bij het ontcijferen van namen of nommers. ROTTERDAM, 15 April. Door eene onbekende oorzaak is heden nacht te één ure brand uitgebarsten in een huis, staande op den hoek der Banketstraat en der Goudsche Vest. De brand zelf is spoedig bedwongen, doch bij nader onderzoek is gebleken, dat vijf of zes personen (men spreekt van een geheel huisgezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen), die een onbereikbaar gedeelte van het gebouw bewoonden, in de vlammen omgekomen zyn. HARLINGEN, 14 April. Men verneemt, dat een geregtelijk onderzoek is ingesteld omtrent het ongeluk, dat op den 30 Maart met de locomotief n°. 8 is voorgevallen. Eerst deelde de minister Rouhcr en thans de maarschalk Niel, minister van oorlog, in de Palrie mede, dat Frankrijks budget van oorlog naar evenredigheid minder was dan dat van de meeste staten van Europa. Volgens hunne opgaven bedraagt dat budget slechts een vijfde van de geheele begrooting van uitgaven, terwijl Pruissen en Italië een vierde, Rusland zelfs een derde, België een vyfde en Oostenrijk een zesde van zijn geheel budget aan den minister van oorlog zou toestaan. Oostenrijk heeft er jammerlijk voor geboet, zegt bet blad, dat het niet meer geld voor zijne krijgstoerustingen kon uitgeven. De France geeft duidelijk te kennen, dat Frankrijk wèl heeft gedaan met zich toe te rustenwant wanneer het noodig werd, zou het door zyne magt „het werk van het geweld" met geweld kunnen vernietigen. Keizer Napoleon III heeft het noodig geacht, op nieuw en nog krachtiger dan door de officieuse bladen zijner regering geschied is, aan Frankrijk en Europa te verklaren, dat hij vrede wil, dat er geen vrees voor oorlog behoeft te bestaan. Gelegenheid om die

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1