1868. N°.49. Woensdag 22 April. 26 Jaargang. BINNENLAND. BUITENLAND. Uitgever A. A BAKKER Cz. l.. Jnlijfj, i bonte dito f (s, geven; j, e.jea f 'O nuchtcri .■hapen [j 17. i Eenden i en rJ 100 ati] e- f31, 8,W, eo f-. HËLDERSCHE EV ME1WEDIEPEU COURANT, „Wy huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prys der Advertcntiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelrcgt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Vrijdag 84 dezer vertrekt de Oost-Indische mail over IHtarseille. 1 HELDER en NIEÜWEDIEP, 21 April. Tot majoor-commandant der op te rigten dienstdoende Schutterij alhier is benoemd mr. Ch. Bosch Reitz. Het vertrek van het thans hier garnizoen houdend bataillon van het 7de reg. Inf. naar Amsterdam is bepaald op Donderdag 30 April a. s., met den eersten trein des morgens ten 6 u. 35 min. Het bataillon dat uit Amsterdam naar hier verplaatst wordt, zal des middags ten 12 u. 20 min. met den spoortrein alhier aankomen. Heden voormiddag is een vuilniskar door den feilen wind nabij de Vischraarkt in het Heldcrsch kanaal geraakt en niet dan met veel moeite daaruit gehaald. Zr. Ms. in Frankryk aangebouwd ijzeren gepantserd ramschip de Schorpioen, zal met den dag van inscheping der bemanning van dien bodem te Toulon in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen worden aan den kapt.—luit. ter zee W. K. van Gennep, Met dat tijdstip worden op gemelden bodem geplaatst: de luit. ter zee 1ste kl. J. F. van Kervel, als lste officier; de luits. ter zee 2de kl. R. T. du Cloux, F. W. Hudwig en H. van den Pauvert; de off. van gez. 2de kl. C. J. van Stoekum, en de off. van adm. 2de kl. W. F. E. la Rutte. Naar wij vernemen zal eerstdaags de bemanning van het ramsehip de Schorpioen door Zr. Ms. stoomschip de Valk naar den Moerdijk en van daar per spoortrein door België en Frankrijk naar Toulon geëxpediëerd worden. Uit een bij het departement van Marine ontvangen rapport van den commanderenden officier van Zr. Ms. schroefstoomschip het Metalen Kruis, gedagteekend reede Commanée, 14 Maart, blijkt, dat al de gekwetsten aan de betere hand waren en hoop gaven op herstelen dat de commandant voornemens was, in het begin van April de reis naar Nederland te aanvaarden. Dr. C. W. Vinkhuizen is door Z. M. benoemd tot eersten ljjfarts, in plaats van wijlen prof. baron Everard, terwijl dr. H. J. Vinkhuizen is benoemd tot genees- en heelkundige bij het huis des Konings. Tot gouverneur der Koninklijke Militaire Academie te Breda is benoemd de luitenant-kolonel Engelvaart, thans directeur der normaal-schietschool. Z. M. heeft den officier van gezondheid 2de klasse dr. H. de Brieder een pensioen van 600 verleend. Aan den sergeant van het corps Mariniers J. C. J. van der Brugge is, ter zake van 50jarige getrouwe en eerlijke dienst de gouden medalje ter geheeler grootte toegekend. Op hun verzoek is eervol ontslag verleend: aan J. Spaans Jr. als heemraad van den polder Waard en Groet, en aan J. E. baron Lewe van Aduard, als hoogheemraad van den zeedijk beoosten Muiden. Tot heemraden van den polder Waard en Groet zijn benoemd T. J. Geertzema en G. Blaauwboer; tot heemraad van den Schardam en Keukendijk, J. Ubbels; tot heemraad van den polder Waard-Nieuwland op Wieringen, J. Tool; tot heemraad van den polder bet Hoornder Nieuwland, op Texel, D. Witte; tot heemraad van het dijkbestuur van Wieringen, J. C. Bakker Sz.; tot heemraad van den Zuidpolder, by Edam, C. Has; tot heemraad van den St. Aagtendijk voor de voorm. banne Wijk aan Dnin, W. de Wildt Wz. Tot burgemeester der gemeente Jutphaas is benoemd, mr. C. H. T. A. Hooft Graafland, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Hoogwoud. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen heden namiddag ten één ure per extra spoortrein naar Amsterdam vertrekken. De lnitenant-generaal de Stuers, adjudant-generaal; baron Aylva van Pallandt, opper-kamerheer; mevronw de douairière van der Ouder meuten, grootmeesteresse van het Huis van II. M. de Koningin de freules baronnesse van Pallandt van Kessel en baronnesse van Zuylen van Nyevelt, hofdames, en eenige adjudanten en ordonnance- officieren des Kouinngs, zullen HH. MM. vergezellen. Naar men verzekert heeft Z. K. H. Prins Alexander het voornemen, eerstdaags met Zr. Ms. stoomjagt een reisje door Zeeland te doen. De minister van Mariqe heeft ter algeraeene kennis gebragt, dat er tien machinisten 3de kl. voor 's Rijks stoomvaartdienst beuoodigd zijn. Zy, die op particuliere stoombooten ais machinisten gevaren hebben, beneden de 30 jaren oud zijn, en vermeenen, de vereischte bekwaamheid en geschiktheid te bezitten, kunnen zich vóór 10 Mei aan het departement van Marine voor het later af te leggen vergelijkend examen aanmelden. De minister voor de Zaken der Roomsch Katholieke Eeredienst heeft in eene memorie van antwoord op bet verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk XI der Staatsb'egrooting als zijn gevoelen ontwikkeld, dat, zoo reeds byzondere adraioistratiën van Eeredienst hoogst nuttig zyn, ministeriëele departementen nog nuttiger zijn, niet omdat de betrekking van minister van Eeredienst moet of kan worden opgevat als eene vertegenwoordiging van de kerkgenootschappen in den ministerraad, maar omdat afzonderlijke ministers van Eeredienst de belangen van den staat in betrekking tot de kerkgenootschappen, en de teedere en vaak moeijelijke vraagstukken, die daaruit ontstaaD, met meer kennis, zorg en nadruk kuonen behandelen dan ministers, die tevens belast zyn met andere departementen en aan wie de zaken der eeredienst meestal als bijzaken zijn toegevoegd. De Eerste Kamer heeft jl. Zaturdag de Indische begrooting voor 1868, na korte discussie, aangenomen met algemeene stemmen. Daarna is de Kamer op recès gescheiden. Naar wij uit eene goede bron vernemen, komt het wets ontwerp, tot wijziging der wet op het lager onderwijs, dat de Regering voornemens is bij de zamenkomst der Tweede Kamer in te dienen, hoofdzakelijk hierop neder, dat de gemeente-besturen zullen verpligt zijn schoolgeld te heffen, en dat de inkomsten der costerie en vicariegoederen aan het openbaar onderwijs zullen worden onttrokken. Gemeenteslem Beroepen bij de Ned. Herv. gem. te Breda, ds. J. J. Riehard, pred te Zeist; bij de Christ. Afg. gemeente te Baambrugge, de heer J. H. Donker, van Haarlem. Te Alkmaar hebben twee personen zich drie dagen in een publiek huis opgehouden; bij hun vertrek de waardin vragende, wat zij schuldig waren wegens hunne gemaakte verteringen, waren zij, vernemende dat deze 700 bedroegen, daarover zeer voldaad en gaven een bankbillet van 1000 ter betaling waarop hun 300 werd teruggegeven. Later ontdekte de waardin, dat het door haar ontvangen biljet een exemplaar was der thans meer in omloop zijnde wenschen, gedrukt in den vorm van bankbiljetten. De polioie doet onderzoek, doch de royale gasten zyn zonder achterlating van adres naar elders vertrokken. By gelegenheid zijner benoeming tot ridder van den Nederl. Leeuw hebben de 600 werklieden der fabriek, den heer H. L. Enthoven te 's Hage, jl. Vrijdag avond een luisterrijke serenade met fakkellicht gebragt. Jl. Vrijdag was er te Rotterdam eene talrijke menigte op de been voor en in de omstreken van het huis aan de Goudsche Vest, alwaar in den nacht van Dingsdag op Woensdag de brand heeft gewoed, waarbij een geheel gezin zoo jammerlijk is omgekomen. De lijken der beklagenswaardige slagtoffers waren in drie dood kisten gelegd, die alsnn met een stoet van drie lijkkoetsen en drie volgkoetsen naar de burgerlijke begraafplaats in Crooswijk werden overgebragt. Langs den weg, dien de stoet passeerde, was het merkbaar welk eene algemeene deelneming het verschrikkelijk uiteinde dezer ongelnkkigen in de gemoederen had opgewekt. Jl. Vrijdag nacht had te St. Oedenrode, in het gehucht Olland, een treurig voorval plaats. De dochter van den onderwijzer, welke reeds twee dagen onrustig in hare handelingen was geweest, geraakte eensklaps in een aanval van razerny en bragt haren vader verscheidene gevaarlijke sneden met een mes over het aangezigt en aan de handen toe, bij welke worsteling zy zelve eene wond aan de hand bekwam. Gelukkig dat men op het hulpgeroep van den vader aanstonds toeschoot, hem ontzette en de doohter onder verzekerd toezigt plaatste. Naar men verneemt zal zy weldra naar een krank zinnigen-gesticht werden overgebragt. De toestand van den vader is zorgwekkend. In een huisgezin nabij Coevorden, zijn vrouw en vijf kinderen aan het roodvonk overleden. In erge mate moet die ziekte in die omstreken heerschen. Te Lonneker vertoonde zich dezer dagen een prachtig hert; een 25tal boeren vereenigden zich om het te vangen; en dat gelukte het dier is trouwens zeer mak; het schijnt gewoon uit de hand voeder te nemen en is dns waarschijnlijk uit een hertenkamp afkomstig. Dezer dagen wilde eene nog al corpulente dame plaats nemen in een omnibus. Een der daarin reeds aanwezige heeren riep den conducteur toe: „Er kunnen hier geen oliphanten plaats nemen"; de dame bleef het antwoord niet schuldig. „Een omnibus is gelijk de arke Noachs", beet zij den opmerker toe, „er worden allerlei beestensoorten in opgenomen. Noo iets ovek den stoomman van newabk. De uitvinder en tentoon stelier van den Newark stoomman, (Mr. Zadoe Deddrick), heeft de gelegenheid van den brand van Barunm'a museum zich ten nutte gemaakt door kamers te haren in het hais aan de overzijde van den Broadway, ten einde daar zijn achtste wereldwonder te taten blijken. Voor eene geldspeculatie moet het deokbeeld goed werken, want om 10 uur 'b morgens was de deur reeds door een groote hoop volks bezet, die toegelaten wenschten te worden. Aangaande deze stoomman wordt door een der berigtgevers der New-York Express het volgende berigt: De stoomman heeft een flink, indrukwekkend voorkomen van zeven voet negen duim hoog, 500 pond zwaar en 200 duim om het midden meteode. Op dit vroege morgenuur was hij om zoo te zeggen eenigzina oogekleed, daar hij zijn broek niet aan had, en ofschoon zulks zijne bevalligheid wel wat afbreuk deed, kon men er zijne bewerktuiging beter door nagaan, waarvan dan ook een gretig gebruik gemaakt werd. De heenen zijn nit ijzeren staven, schroeven en veren vervaardigd, en mogen zij al niet zoo schoon gevormd zijn als die welke men op de modeplaten ziet, zij zijn zeker duurzamer en aterker. Het fornuis is in den onderbnik geplaatst waarboven de stoomketel zich beviodt, die echter voor de nieuwsgierige blikken verborgen is. De stoomfluit is in zijn mond en de veiligheidsklep bevindt zich aan de andere zijde vau het hoofd. Hij draagt een hooge manshocd, waardoor de rook den nitweg heeft, zijne handen zijn inet handschoenen bedekt, terwijl een flinke knevel zijn gelaat versierd, zoodat hij er in alle opzigten goed uitziet. De stoomman is eigenlijk als het ware het hoofdfiguur van eene fraaije phaeton, die vier personen bevatteu kan, en tevens voor een halven dag water en een geheelen dag kolen kan bergen. Het geheele stuurtoestcl bevindt zich achter den stoomman, en is binnen het bereik van den voerman die op de voorste bank zit,en naar goedvinden de snelheid kan doen toenemen of verminderen; wenden, ophouden, enz. Twintig pond stoom zette den man in beweging en voor 20 cent aan kolen kan hij den geheelen dag werken zooals de uitvinder verzekert. Verder zegt hij dat hij op een vlakken grond gemakkelijk eene mijl in twee minuten kan afleggen, en biedt aan zulks op de Long Istand baan te bewijzen wanneer het weder eenigszints gunstig is. De machine is vier paarden krachten sterk en bij iedere stap gaat de man 30 duimen vooruit. Het zonderlingste is dat hij over alle hinderpalen die niet hooger dan een voet zijn, kan heenstappen. (Deze verzekering is natuurlijk voor rekening van den uitvinder.) Hij kan van de phaeton worden afgespannen en voor eeoe slede of elk aoder soort van voertuig worden gezet. Mr. Deddrick stelt zich voor er meer te vervaardigen tegen 300 dollars het stuk. Binnen kort wil hij een stoompaard vervaardigen dat ploegen kan en zware vrachten kan drageu en trekken. Hetzij dat zijne uitvinding al of niet van practisch nut is, zoo blijft zij toch onwedersprekelijk eene groote merkwaardigheid. BENOEMINGEN EN VERPLAATSING EN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. is. Kraijenhoff van de Leur, bckooreude tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en gedetacheerd op het kostschip te Rotterdam, wordt op non-activiteit gebragt en met 1 Mei vervangen door den luit. ter zee 2de kl. J. F. M. Lange. Verder worden met laatstgcmelden datum geplaatst: op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, de adelborst l6te kl. L. Voute, en op Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden de adelborsten lste kl. J. Luijtjes en J. W. Arkenbout Schokker. De luit. ter zee lste kl. W. L. A. Gericke en de luit. ter zee 2de kl. R. D. Crommelin, beibc laatstelijk behoord hebbende tot bet escader in Oost-lndië, en respectivelijk den 10 en 11 dezer van daar in Nederland teruggekomen, zijn met die tijdstippen op non-activiteit gebragt. Aan de laatstelijk uit Nederland gekomen en naar Parijs op weg zijnde Zigeunertroep is in verscheidene steden van België de doortogt of het oponthoud geweigerd geworden. Dezer dagen zoo verhaalt men waren de ministers van oorlog en van marine bij Napoleon III en vroeg deze: „Wel, mijne heeren, hoever zijn wij?" „Sire, niet alleen dat wy klaar zijn, maar wy zijn in de wapening de andere mogendheden zelfs een jaar vooruit." „Dan zijn wy in het volgend jaar dus gelijk?" „Als uwe Majesteit een jaar wacht. Zeker." Vier leden van den Raad van State in Frankryk, zyn naar Algerië gezonden, om, in overleg met den gouverneur-generaal, zich een juiste voorstelling omtrent den toestand des lands te kunnen vormen en dien overeenkomstig een rapport uit te brengen. Iu de élégantste schoenwinkels van Parys ziet men tegenwoordig uitgestald de fijnste dameslaarsjes van krokodillenhuiden, die zeer zacht en buigzaam zijn en bijzonder gemakkelijk het vernis vatten. Uit Parys meldt men eene gebeurtenis, voorgevallen met een Engelschman in het zuiden van Frankryk: „Een gentleman ontmoette er een landgenoot en begon met hem een praatje. Spoedig bemerkte hy dat zyn nieuwe bekende niet sterk was in het FraDsch. Inderdaad, hy wist er weinig van, maar hij zeide er niets meer van te kannen leeren. Bij het eindstation vroegen ze natuurlijk hunne bagage op. De gentleman bad de zijne dadelijk, maar die van zijne kennis, mr. Wood, was niet te vinden. Daar mr. Wood veel had van een Britschen eik, vroeg hy zyn reisgenoot voor hem te spreken. Geen bagage gevonden. Eindelyk roept er eenhier is ze, twee port-manteaux, een reiszakje en een hoedendoos. Neen, mynheer, zei de onderhandelaar, gij zyt mis; ik heb die goederen al gezien; ze behooren aan monsieur Bois. - Van zelf, dat is waar, was het antwoord van mr. Wood, dat is mijn naam in Frankrijk; ik vond hem in mijn dictionnaire. De arme vertaler van zyn naam moet nu een commissie laten komen uit Engeland om te getuigen, dat hij waarlijk is de Engelsche Wood, reizende als monsieur Bois in Frankrijk, indien hij zijne goederen wil terugbekomen. Den 25 dezer zal in de groote opera te Parijs het groote bal gegeven worden, georganiseerd door graaf Serrurier, grootkruis der Frans Jozef-orde en Prinses Metternich, en bestemd als blijk van hulde aan de internationale vereeniging voor verpleging van gekwetsten op het slagveld, bij welke vereeniging Oostenrijk tijdens den veld- togt van 1866 nog niet was toegetreden. De toegangsprijs is 30 fr. voor een heer en 20 fr. voor eene dame. Of de opbrengst aangewend zal worden tot het aankoopeD van internationale windsels en zwachtels is nog niet bekend. De bisschop van Orleans heeft in een zyner laatste geschriften, het volgende oordeel uitgebragt over de hedendaagsche Franschc dames-?.wereld„De Fransche vrouw kent tegeuwoordig de namen van alle beroemde tooneeispelers en paarden: alle personen zijn haar hekend, die bij de opera en het théatre des variétés werkzaam zyn. Het wetboek van de paarden-wedrennen kent zy 'door en door, maar het keukenboek niet. Bij de laatste rennen wedde zij op „La Toque", dit jaar op „Vermouth", en zij bezit paardenkennis genoeg om te weten, dat de hengst „Bois Foire", een groote toe komst te gemoet gaat. Dat „Fille d'air" bij de laatste wedrennen de overwinning behaalde, beschouwt zij als den grootsten roem vau Frankryk. Niet een der duurste en beroemdste modemaaksters is haar onbekend, evenmin als de winkel van den besten zadelmaker. Met een kennersblik monstert zij de stallen van den graaf de la Grange, van den hertog de Morny en den heer Delamarre. Zij is slechts in staat zich te onderhouden met haarsgelijken en ligtzinnige jongelieden. Zaken, kunst, politiek, wetenschap, ja zelfs het huis houden is haar vreemd; elk bedaard en ernstig man is voor haar een gruwel, en in zyn gezelschap zou zij van verveling sterven. Zeer gaarne neemt zy geschenken aan, doch huwelijksliefde - fi donc! En over hare trouw lacht zij, even als verstandige lieden over een kindersprookje." Er zyn te Londen zorgbarende berigten over den gezondheids toestand van den Onderkoning van Egypte bekend geworden. Ismail-pacha zou gevaarlijk ziek zyn. Zijn vermoedelijke opvolger is een knaap van zes jaren. De in beschuldigingstelling van den president Johnson verschaft ruimschoots stof voor platen aan de Uluslrated Londen News; de redacteur van dat blad heeft een extra teekenaar naar New-York afgezonden, om van alles, dit onderwerp betreffende, schetsen te maken. De South London Press berigt, dat in de brievenbus van den beroemden prediker Spuigeon zijn gevonden twee banknoten, ieder ter waarde van 25,000 fr. De gever maakte zich alleen bekend onder de initialen A. B. en gaf niet lang geleden 25,000 fr. voor het pastor's collegie en 25,000 fr. voor het weeshuis te Slockwell. Over de betrekking vao Disraeli tol bet Jodendom, iaat zich de Jewish Chronicle op de volgende wijze uit. „Vele joden noemen den premier een afvallige, vele christenen houden hem voor een jood. Noch bet een, noch het ander is waar. Disraeli stamt af van hebreeuwscbe ouders. Zijn vader, Isaiic Disraeli, als schrijver bekend, en zijne moeder waren joodsche Sephardim-familiën. Zyne grootouders rusten op het portugesche kerkhof bij Mille-Eod. Benjamin Disraeli werd in de gemeente Israël opgenomenmaar zijn vader, die met zijne synagoge in onmin was geraakt, onderrigtte zijnen zoon niet in het joodsche geloof. Toen de beroemde dichter eo bankier Rogers den ouden Disraeli eens te Hackney een bezoek bragt, gaf hij zijn leedwezen er over te keDnen, dat de koaap zonder onderrigt in de godsdienst opgroeide, en nam hem mede naar de kerk van deze plaats. Van deze gebeur tenis dateert de geheele afscheiding van Beojamin Disraeli van de joodsche kerkelyke gemeenschap. Hy werd christen en een groote geest ging met hem voor ons verloren." Te Manchester is, zoo als we reeds gemeld hebben, dezer dagen eene vergadering gehouden ter zake van het stemregt der vrouwen. De burgemeester van Salford, voorzitter, verklaarde zich zeer voor de iovoering van dat regt. Zijn rede werd gevolgd door eene van zekere jufvrouw Becker, die het woord voerde in plaats van de oudste dochter vao John Bright, door verkoudheid belet de vergadering bij te wonen. Die jonge dame motiveerde de eerste resolutie, dat de vrouwen evenzeer aanspraak hebben op het stemregt als de mannen. Haar voorstel werd ondersteund door den aartsdeken Sandford, Door de echtgeooote vao den voorzitter werd een tweede resolutie voorgesteld. Ook voerden onderscheidene Parlements-leden

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1