1868. N°.51. Zondag 26 April. 26 Jaargang. D BINNENLAND^ BUITENLAND. ADVERTENTIËN. Ufi. ®i, HELDERSCHE 'v^ IfV EN NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: molenplein, n°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 1i regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Woeii§dag 89 dezer vertrekt de Wegt-Iiidfsclte J! mail over Engeland. CORS DE RONDE en BERTHA ERN 54i worden in hun belang verzocht vóór 1 Mei a. s. op de Secretarie der f gemeente HELDER te verschijnen. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 April. De Ieren toonen zich over de attentie van hun Kroonprins en diens gemalin zeer vereerd en bulderen hunne geestdrift uit op eene wijze, die den meest verharden Fenian tot tijdelijke werkeloosheid dwingt. Het schijnt dat de Fransche Kroonprins niet minder wil wezen dan zijn Engelsche collega; ook hij is op reis in „de provinciën." Wanneer niet de Gascogners de Ieren waren van Frankrijk, zouden tij zeggen, dat de Bretagners het zijn. Het kleine Kroonprinsje van Frankrijk is naar Bretagne men weet waar voor. Intusschen i er een vloot meê, om hem en mama te beveiligenAllerbelangrijkste „Souvenirs de voyage" zal het ventje overhouden van dezen reis- togt. Zoo heeft hij met een paar zijner kornuitjes wegstoppertje gespeeld en daarna de vloot geinspecteerd. Volgens een berigtgever had Z. Keizerl. H. ruim zoo veel pleizier in het eerste als in het laatste. Nn, het is ook geen wonder; ook valt de appel niet ver van den stam. Toen Napoleon III nog een kind was en eens voor de ramen van het paleis in den Haag stond te kijken, ont dekte hg twee straatbengels, die elkander in het slgk der straten omwentelden. De Prins begon op dat gezigt te huilen, en een hulpvaardige gouverneur vond dit eene geschikte gelegenheid, om den Prins over zijne gemoedelijkheid te prijzen. De Prins evenwel zeide„Neen, daarom grim ik niet„En wanrom dan „Omdat ik niet, even als die twee, in het mooije slijk mag rollen." De Moniteur constateert in zijn wekelijksch staatkundig overzigt, dat het gezond verstand van het publiek regt doet wedervaren aan de oorlogs-geruchten en verontrustende berigten, die verzonnen worden uit speculatie-berekeningen. Daardoor keert gelukkig de kalmte meer en meer in de gemoederen terug. Terwijl de Fransche regering niets verzuimt om de oorlogszuchtige verlangens te onder drukken en het vertrouwen in den algemeenen vrede te bevestigen, begrijpen ook andere kabinetten dat het hun pligt is hun invloed dienstbaar te maken aan de verspreiding van denkbeelden van gematigdheid en billijkheid. Zr. Ms. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau is jl. Donderdag avond hier ter reede ten anker en den volgenden morgen in de haven gekomen. Gisteren avond had aan het Raadhuis alhier de openbare aanbesteding plaats van het onderhoud der gemeente-gebouwen, enz., in 1868. Er waren iugekoraen 4 inschrijvingsbilletten, als van de heeren: P. Dekker tegen 4548, W. van der VYoning 4468, P. Verhey 4488 en Gebrs. Korfl 4425. Een hoogbejaard echtpaar, J. Brouwer en echtgenoot, vierde gisteren het zeer zeldzaam feest hunner zestigjarige echtvereeniging. Deze achtenswaardige oude lieden, behoorende tot eene der weinige oud-Heldersche fumiliën, ontvingen op dien voor hen en hunne kinderen zoo gedenkwaardigen dag tal van blijken van hoogachting en genegenheid. Aan den avond van hun leven is deze dag hun zeker tot groot groot genoegen geweest, en als zij eenmaal van deze aarde zgn heengegaan, dan zij de herinnering aan dezen gedenkwaardigen feestdag nog steeds streelend voor hunne kinderen en kleinkinderen. De aanvankelijke bloei van het Heldersche Artillerie-Vrijkorps is voor een zeer groot deel te danken aan de krachtdadige hulp der officieren en onder-officieren van land- en zeemagt ter dezer plaatse. Onder deze moet vooral met eere genoemd worden de lste luitenant-adjudant der Infanterie, de heer A. H. J. Ponse, die steeds met grooten ijver en met onverdeelde belangstelling werkzaam was om het Korps met zijne kennis van het krijgswezen van dienst te zijn. Inzonderheid maakte hij zich hoogst verdienstelijk door zich te belasten met een deel van het theoretisch onderwijs aan HH. officieren van het Vrijkorps gedurende den afgeloopen winter. Geen wonder dan ook, dat genoemde officieren met leedwezen het aanstaand vertrek van hunnen geachten instructeur vernamen en pogingen aanwendden om hem bij zijn vertrek met een blijvend aandenken hunner erkentelijkheid te vereeren. Een sierlijk geschenk in kristal met zilver eu een keurig portret-album, bevattende de portretten der HH. officieren in uniform en voorzien van eene in fraaije letteren door den heer P. H. Polak geschrevene inscriptie, werd hiertoe uitgekozen. Gisteren avond werd dit in eene bijeenkomst, ten huize van den heer Pedroli, aan den heer Ponse overhandigd met eene hartelijke toespraak van den heer mr. Ch. Bosch Reitz, die op gepaste wijze deed uitkomen de uitnemende diensten door den heer Ponse bewezen. Getroffen door dit aangenaam blijk van erkente lijkheid beantwoordde de heer Ponse de tot hem gehoudene toespraak en betuigde hij zgne hooge ingenomenheid met het ontvangen geschenk. Gisteren avond omstreeks tieo ure, werden de bewoners van de Commerciesluis alhier verontrust door een akelig hulpgeschrei van iemand, die door de daisternis misleid in de sluis was gevallen. De heer H. F. Schadd, sluiswachter, en J. P. van Os, een der sluisknechts, ofschoon reeds gedeeltelijk ontkleed, begaven zich aau stonds ter plaatse, waar de man reeds in zinkenden toestand verkeerde. Terwijl eerstgenoemde eeD haak haalde om den drenkeling toe te reiken, daalde van Os, zoover hij kon, langs een der gzeren trappen naar beneden en stak zijn been zoover hij kon onder water, waardoor de drenkeling dit juist kon vatten. Dit hield hg nu vast tot er meerdere hulp opdaagde, o. a. van de Marinierswacht aan het buskruidmagazijn, zoodat men hem weldra er uit had. Nu bleek het dat het de kleermaker J. ter Burg was, wonende alhier, welke met een mand met egeren uit den Anna Paulowna-Polder kwam. Het concert, jl. Donderdag avond in het lokaal Tivoli alhier gegeven, heeft bijzonder goed voldaan. De zaal was echter niet vol, integendeel slechts door weinigen bezocht. De uitvoering van het programma was hoogst verdienstelijk en strekt zeker tot eene zeer gunstige aanbeveling, in geval er nog een tweede concert zal plaats hebben, waartoe de aanwezigen hun verlangen te kennen gegeven hebben. Het programma van de Zaugvereeniging Nut en Genoegen uit te voeren Donderdag a. s. in het lokaal Tivoli, luidt als volgt: Eerste afdeeling: 1. Hymne, van Meodelssohu Bartholdy; 2. Faaschmorgeu, 1, 2, 3, 8, 16, van Neukomm. Tweede afdeeling: 1. Visscherskoor van Auber; 2. Wisseling van van Rossum3. Koor uit Fra Diavolo van Auber4. Trouw van Verhulst. Zeer interessant zgn de discussiën, die in deze dagen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gevoerd over de staats- begrooting voor het loopende jaar. In eene kernachtige rede heeft de heer Thorbecke in de zitting van Donderdag het regeringsantwoord op het eindverslag der Kamer in al zijne onjuistheden wederlegd. De heer van Foreest heeft in diezelfde zitting het gedrag der regering verdedigd en voor het gevaar gewaarschuwd, dat er uit den z. i. al te heftigen partijstrijd moet voortvloeijen. In de zitting van Vrijdag hebben de ministers van Buitenl. Zaken, van Koloniën, van Oorlog, van Financiën en van Binnenl. Zaken, benevens nog enkele leden het woord gevoerd. Laatstgenoemde minister deelde mede, dat de Regering er niet in kou toestemmen de ontbindings-kwestie tot eene kabinets-kwestie te maken. Het koloniale vraagstuk, zeide de minister, was bestemd om eenmaal kabinets-kwestie te worden. Door het Prov. Gouvernement van Noordholland zgn den 23 dezer aanbesteed: 1. de duinbeplanting en bet stellen van riet schuttingen op Texel en den vasten wal van Noordholland dienst 1868/1869, in drie perceelen. De minste inschrijvers waren: voor het eerste perceel, de heer W. Hillenius, te Texel, voor 4443, voor het 2de perceel, de heer J. Oldenburg, te Bergen, voor 9750; voor het 3de perceel, de heer J. Oldenburg, te Bergen, voor/6950; 2. het leveren vau brik-, zet- en stortsteen en het bestorten der Heldersche zeewering in twee perceelen daarvoor waren de minste inschrijvers: voor het lste perceel de heer D. Goedkoop, te Amsterdam, voor 2990; voor het tweede perceel dezelfde, voor 7985. Naar men verneemt sterven in deze omstreken en op Texel veel schapen, ten gevolge van het menigvuldig gevallen water gedurende dezen winter. Er moeten zelfs boeren ziju die 200 hebben verloren. Ten kantore der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij zijn de voorstellen ter visie gelegd, waarop Z. M. de Koning, ter gele genheid der audiëntie van den Amsterdamschen gemeeuteraad, doelde, en die in de algemeene vergadering van 1 Mei e. k. moeten worden behandeld. Naar men verneemt, zal de voltooging van het werk van rijkswege worden verzekerd, door middel der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, mits de gemeenteraad van Amsterdam de extra toegestane bijdrage van drie millioen gulden, in drie termijnen, aan den slaat uitbetale. Een gedeelte van het bestuur der vennootschap zal door het Rijk moeten worden aangesteld. Den 20 dezer is te Haarlem, in den ouderdom van bijna 77 jaren, overleden de heer C. Binkes, oud lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en der Provinciale Staten van Friesland en oud-grietman van Wonseradeel. Ook te Hoorn bestaat sedert eenigen tijd eene vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid. Zij telt circa 100 jongelieden. Onder nadere goedkeuring van Gedep. Staten van Zuidholland heeft de gemeenteraad van Nieuw-Helvoet besloten, om de kermis aldaar voor goed af te schaffen. Het kiescollegie der Hervormde Gemeente te 's Gravenhage heeft gevormd het volgende zestal van predikanten, ter voorziening in de bestaande vacature: de heeren Koningsberger, teVelp; Hoog, te Haarlem; Kuypers, te Utrecht; Jorissen, tc Rotterdam; Rose- meijer, te Middelburg en Bronsveld, te Charlois. Ook het lijkje van een zuigeling van omstreeks 8 maanden, het laatste slagtoffer der zoo jammerlijk omgekomen familie Mok, waarnaar men in de puinhoopen van het verbrande gebouw te Rotterdam te vergeefs gezocht heeft is eindelijk gevonden. Te Rotterdam was een meisje van 14 jaar dienstbaareens de sleutel der secretaire vindende, zeide zij dit hare moeder, die haar overhaalde dien sleutel te behouden, en nu en dan cenig geld daardoor te ontvreemden, het geen tot een bedrag van 400 is opgeloopen. De regtbank heeft de moeder tot 5 jaar, de dochter tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Te Dordrecht bevinden zich vier personen in hechtenis, ver dacht van moord op den agent van policie Dijkstra. De heer A. G. Waal, pred. bij de Christ. Afgesch. Gemeente te Utrecht, heeft twee beroepen ontvangeneen naar Hattem en een naar Velp. De Arrond.-Regtbank te Groningen veroordeelde den 23 dezer G. L. tot gevangenisstraf van 3 maanden, geldboete van 25 en in de kosten, ter zake van het gebruik maken van valsche maat. Mede stond toen voor de regtbank teregt een doofstomme jongeling, kweekeling in het instituut te dier stede, omdat hij zich niet bij tijds had aangegeven als dien9tpligtige voor de nationale militie. Onder de meest verzachtende omstandigheden eischte de officier van justitie tegen den beschuldigde eene geldboete van 100 en ver oordeeling in de kosten. De regtbank zal over acht dagen uitspraak doen. De bekendmaking der Zweedsche Handelskamer, omtrent het heerschen der veepest in Nederland is ingetrokken, en bij bekend making van den 27 Maart jl. is Nederland verklaard, thans vrjj van die ziekte te zijn. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Z. M. beeft benoemd tot luit.-koloDel plaatselijk coinmaDdantteUtrecbt den majoor A. A. Keijzer, van het lste reg. Vesting-Artillerie. De Staatscourant van beden bevat eene uitgebreide lijst van benoemingen bij bet wapen der Artillerie; plaatsgebrek verhindert ons die geheel op te nemen. Wij ontleenen daaraan de volgende opgave: Z. M. beeft benoemd: tot generaal- majoor, directeur in de directie voor het materiécl der Artillerie, den kolonel J. C Launspach, comm. van bet lste reg. Vest.-Artillerie; tot majoor den kapt. W. Petter, magazijnm. der Artillerie lste kl., te Bergen-op-Zoomtot majoor bij het lste reg. Vest.-Artillerie den kapt. lste kl. A. H. Mommcrs, adjod. van bet korps; tot isten luit. den 2den luit. j. j. Fabius. De luit.-kolonel F. A. t. Delprat is belast met het bevel over het lste reg. Vest.-Artillerie. Door ministeriële dagbladen van Pargs werd nog onlangs beweerd, dat de berigten van den hongersnood onder de inlandsche bevolking van Algerië overdreven waren. Doch in het officiële dagblad van het Fransche gouvernement leest men thans een parti culier schrgven uit Algiers van 16 April, waarin verhaald wordt, dat een Arabier en zijne huisvrouw vier van hunne vgf kinderen gedood en verslonden hebbenhet vijfde kind, een meisje van zeven of acht jaren, ontsnapte aan de moorddadige handen der ouders, toen het op het punt was van hetzelfde lot te ondergaanen het is than9 te Algiers onder de weezen, die er door den aartsbisschop in zijn paleis verzorgd worden, opgenomen. Een door den Franschen Moniteur medegedeeld schrijven uit New-York van 7 April zegt, dat het regtsgeding tegen den President Johnson met de striktste onpartijdigheid en onder strenge eerbie diging van de vormen der justitie wordt gevoerd, maar dat vrijspraak algemeen aU weinig waarsehijulijk beschouwd wordt. De gendarmes van Pargs hoorden onlangs onder den grond te Pantin een bacchanalisch feest; zij begrepen wat het was; een feest van vagebonden in de verlaten steengroeven. Zjj vonden spoedig hun weg in de galerijen, tot dat ze den fanta9tischen hoop bijeenzagen, die onder het genot van allerlei gestolen waren een bruiloft vierden. Allen werden gearresteerd. Elke maand worden deze groeven onderzocht. Dezer dagen hadden de dieven een der kelderholen van het afgebroken tentoonstellingsgebouw tot schuil plaats gekozen. De bekende spiritist, de heer Home te Londen, is in eeu proces gewikkeld, doordien hij eene vermogende weduwe bedrogen heeft. Deze dame, die geloof sloeg aan de kunstenargen van den heer Home, vervoegde zich zeven jaren na den dood van haren man ten huize van den spiritist. Home rigtte tot haar eenige vragen, liet de tafel dansen en deed haar daarna eene eer9te boodschap van wijlen haren echtgenoot door middel van het „alphabet" toekomen. Dit bcwjjs van steeds voortdurende trouw en gehechtheid ko9tte £40, een tweede 50. Daarna liet de overleden echtgenoot weten, dat zijne vrouw Home als zoon aannemen en hem 24,000 schenken moest. De weduwe kwam dezen wensch na en zou hem ook later tot universeel erfgenaam hebben benoemd, indien een advocaat niet bjj toeval tnsschen beide ware gekomen en Home aan den bevoegden regter had overgeleverd. Gedurende de vorige week hebben te Londen plaat3 gehad 2453 geboorten en 1539 sterfgevallen. De West-Minster Revieio zegt, dat de Max Havelaar, thans in Engeland bekend geworden, een werk is van zeldzame en uit stekende voortreffelijkheid. De schrijver doet in zijne levendige actualiteit aan Sterne denken aan Sterne in zgn beste oogen- blikken. Het dichterlijke der Oo9tersche tafereelen en de sympathie voor den Inlander zijn even roerend, als de schildering van Hollandsche zelfbehageljjkheid en kleingeestige fatsoenlijkheid ironisch en scherp is. Hij is waar als Jan Steen, in diens voorstelling van landgenootenterwijl zijne Oostersche tafereelen u aangrijpen. De maarschalk Narvaez is te Madrid in den ochtend van den 23 dezer ten 7$ ure overleden, na voorzien te zijn van de Sacramenten der Stervenden, en nadat hem, op bevel van Paus Pius IX volkomen absolutie was geschonken. De officieren en equipage der boot, behoorende tot het Fransche oorlogsschip Dupleix zijn te Osaka vermoord. Het Japansche gou vernement heeft deswege voldoening aangeboden. Al de buitenlandsche gezanten, met uitzondering van den Engelschen, hebben hunne wapenborden ingehaald. Ondertrouwd G. W. B O G A E R T S en S. L A V E L L. Nieuicediep, 23 April 1868. Algemeene. kennisgeving. Na langdurig, maar onderworpen gedragen lijden, bezweek onze innig geliefde Broeder, CONSTANTIJN ADRIAAN JAN BRUIJN. Hij mogt slechts den leeftijd van bijna 20 jaren bereiken. M. L. VAN OORDT, geb. bruijn. G. A. TAYLOR. J. F. TAYLOR, geb. beuijn. Eenige kennisgeving. Den 22 April 1868 overleed te Amsterdam onze jongste Broeder J. VV. WITTEVEEN, in den ouderdom van 37 jaren. F. RILLING. N. RILLING. G. B. WITTEVEEN. Te Amsterdam is op den 16den April 1868 overleden mijne geliefde Echtgenoot CHRISTIAAN GERARDUS PETRUS LOHMEIJER, in den ouderdom van 32 jaren en 10 maanden, aan eene kortstondige ziekte van slechts vier dagen, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der stervenden. Nieuwediep, 25 April 1868. Wed. C. G. P. LOHMEIJER, geb. E. A. H. langkemper.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1