11868. N°.60. Zondag 17 Mei. 26 Jaargang. 1 U i t g' e v e r Bureau: A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. BUITENLAND. HELDERSCHE EN iHEUWEDIEFËR COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertenticn: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op Dingsdag den 19 Mei a. s., des avonds ten zeven ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 16 Mei 1868. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TER BEHANDELING 1. Regeling geldelijke aangelegenheden der gemeente over 1867. 2. Voorstel tot regeling van het meer uitgebreid Lager- en Middelbare Onderwijs. 3. Voorstel tot wijziging en aanvulling der Gemeente-Policie- verordening. 4. Mededeeling van ingekomen stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Mei. Daar ik u altijd gaarne de laatste berigten zend, zoo schrijft een Franseh correspondent, doet het mij genoegen u te berigten, dat dezer dagen een diplomaat zeer geheimzinnig op mij afkwam en zeide: „Ik heb nieuws voor u." „Nooit was nieuws mij welkomer dan thans," was mijn antwoord. „Weet dan," zeide hij, „dat nu de ontwapening een feit is! Florian, Hertog van Monaco, zal zijne armee naar huis zenden." „Wat!" riep ik uit, „zyn soldaat ontslaan? Onmogelijk!" „Het is een feit, ik verzeker het u," hernam de baron S„maar hij houdt het „cadre" in dienst, dat is drie officieren en de muzikanten." Voorwaar een aardige kritiek op de redenering van le Pays, die met heel wat drukte betoogde, dat Frankryk reeds zijne 14,000 man had afgedankt, toen Pruissen er 12,000 naar huis zond. In het Lagerhuis stelde generaal Peel dezer dagen voor om de Britsche ministerstafel in het Britsche museum te plaatsen met het opschrift: „Dit is de tafel, aan welke het zulk eene groote eer geacht werd te zitten, dat alle andere eer, alle standvastigheid van beginselen en alle staatsmanschap daarvoor werd prijs gegeven. Met daverend gejuich en gelach werd deze karakteristieke aan duiding begroet. Heden loopt het proces tegen den President der Vercenigde Staten waarschijnlijk ten einde, wanneer het weder op nieuw niet wordt uitgesteld. Waar het op uit zal loopen is niet vooruit te zeggen. Daily Telegraph meent, dat het niet aan het schavot zal toe komen, afzetting is het ergste wat dit blad verwacht. En, voegt het er bij, als dat gebeurt, zal Johusou zijne betrekking verlaten met reine handen. Zijn karakter als staatsman is even vlekkeloos als dat van Jefferson of Adams. Indien hij veroordeeld wordt en buiten geworpen, zal het congres de treurige voldoening hebben van een hardnekkigen tegenstander onschadelijk gemaakt te hebben; maar er zal, vreezen wy, geen langen tyd verloopen of het geheele land zal ontdekken welk een gevaarlijk precedent men heeft gesteld. Iedere partijdige meerderheid in de wetgeving zal voortaan den President kunnen ontslaan, al bestaat zijne misdaad ook maar in het breken van een ruit in het Witte Huis of het onregelmatig ontslaan van een postmeester. Verder zegt Daily Telegraph, dat Johnson, indien hy veroordeeld wordt, zulks meer te wijten heeft aan hetgeen hij niet gedaan, dan wel aan wat hij gedaan heeft. Andrew Johnson was eenmaal de afgod van de republikeinsche partij. In 1864 doedelden alle draai orgels Andrew is my darling" (Andrew is mijn lieveling). Uit het Zuiden afkomstig, koos hij de partij van het Noorden. Eens zelf slavenhouder, werd hij de vurigste ijveraar voor de afschaffing der slavernij. Zijne eigenlijke misdaad is, dat hij, hetzij dan uit ver gedreven naauwgezetheid of uit onbewegelijke hardnekkigheid gewei gerd heeft van afgod het werktuig der republikeinsche partij te worden. Had hij, na het eindigen van den burgeroorlog, overeen komstig de wenschen dezer partij willen regeren, hij zou nog op dezen dag meer populair in de republiek zijn dan zelfs Grant. Nu is hij nog eenige graden meer impopulair dan Jefferson Davis. Hij is gestrand op de rots, niet der misdaad, maar zijner eigene onhan delbaarheid, en indien hij veroordeeld wordt zal zijne zaak zonderling overeenkomen met die van den man, die beschuldigd van roof, ver raad en moord, van alles werd vrijgesproken, maar die gehangen werd omdat men hem na dit alles schuldig vond aan het wegnemen van een pleeten kandelaar uit een bewoond huis. Wij zouden zijne zaak vergelijken met den misdadiger van Multatuli, die door Bar bertjes eigen getuigenis werd vrijgesproken van den gruwel, dat hij haar had gedood, in stukken gesneden en ingezouten; maar wegens eigenwaan werd veroordeeld. Een Amerikaan heeft eene premie uitgeloofd voor hem, die alle stukken van het proces tegen President Johnson gelezen heeft, onder voorwaarde dat deze wondermensch zich dan ook door Barnum, als de grootste zeldzaamheid zon laten ten toon stellen. De uitslag der jl. Dingsdag gehouden verkiezing voor twee leden van de Provinciale Staten, in dit district, is als volgt. Uitgebragt alhier 126, te Texel 97 en te Terschelling 20 geldige stemmen. Herkozen zijn de hh. S. KEIJSER Sz. met 216 en mr. K. J. C. STAKMAN BOSSE met 183 stemmen; de hh. J. C. de Leeuw bekwam 48, J. R. G. Coninck Westenberg 4, J. Graat, J. Conijn, A. R. Mentz en mr. W. Bok ieder 2 stemmen, een zestal personen bekwamen 1 stem. Reeds gisteren onzen gealonneerden in de gemeente verkort medegedeeld) Gisteren werd op het raadhuis alhier aanbesteedhet maken van eenige gemetselde riolen, het bestraten van de Vlamingstraat en van een gedeelte van de Achter-Binuenhaven. Er waren inge komen 9 billetten, als van de hh.: H. J. Rippens, voor ƒ7900: P. Dekker, voor 7179; E. J. Knoppert, voor ƒ7120; W. van der Wooning, voor ƒ6919: Gebr. Korff, voor ƒ6900; P. Verhey, voor ƒ6888; Gebr. Moorman, voor ƒ6800; H. J. Janzen, voor 6788 en P. Spruit, voor 6540. Op Donderdag 21 dezer (Hemelvaartsdag) zal voor de leerlingen der Zondagschool van de Hervormde Gemeente alhier eene feestelijke les plaats hebben, die, blykens het programma dat daarvan wordt verspreid, in ruime mate belangstelling opwekt. Deze feestelijkheid waarby ook, tot aansporing en opwekking tot vlijt en ijver, prijzen zullen worden uitgereikt, zal gehouden worden in de Nieuwe kerk, des avonds tcu half zes ure. Tot resident voor de dienst der Nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinca is benoemd, de adsistent P. W. Alvarez, thans met verlof hier te lande. Voor het examen voor klerk bij den Rijks-telegraaf hebben zich 109 personen aangemeld. Het voorstel om een adres aan den Koning aan te bioden is in de zitting der Eerste Kamer van gisteren verworpen met 18 tegen 16 stemmen. Bij de op jl. Dingsdag gehouden stemming voor twee leden van de Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Scha- gen zijn 359 geldige stemmen uitgebragt. Hiervan verkreeg de heer C. Muller Cz. 281 en de heer A. R. Sloos 236 stemmen, die alzoo gekozen zijn. De overige stemmen waren aldus verdeeld: H. Waiboer 66, A. R. Kaan 63, C. Kroon 12, J. van Beusekom 10, C. Boonacker 8, H. Koomen 5, J. C. de Leeuw 5 stemmen, enz. -Te Zaandam zijn tot leden der Prov. Staten van Noordholland gekozen de heeren A. Prins en C. Korff, te Enkhuizen de heeren C. Gerdenier en C. de Jong. Onder de herkozen leden der Provinciale Staten is er een, nl. Jhr. L. C. J. van Nispen van 's Heerenberg, te Zevenaar, die thans juist achtereenvolgens vijftig jaren zitting heeft in de Prov. Staten. Beroepen te 's Hage, de heer J. Koningsberger, pred. te Velp. In den nacht van 11. Zondag op Maandag is te Kampen een kindje van 15 maanden gestorven. Het had door het woelen het wiegekleed zoodanig om hoofd en hals gewikkeld, dat het daardoor is gestikt. Des morgens vond men het dood. Te Geldersch Veenendaal is een persoon bekeurd wegens het zingen van het JVien Neêrlands bloed na zonsondergang, waardoor hij zich zon hebben schuldig gemaakt aan het verwekken van nachtelijk burengerucht. Door den kantonregter is de beschuldigde evenwel vrijgesproken. Uit Hontenisse wordt ons van 11 Mei jl. gemeld: In déze gemeente is weder een vreeselijk misdrijf gepleegd. Zekere ongehuwde moeder, Anna Catharina Kou wijzer, wonende op het gehucht Ter Hole, heeft haar kindje, hetwelk tien maanden oud is, door het luciferskoppen in melk te laten gebruiken, vergiftigd. De misdadige heeft hare wandaad bekend en is in hechtenis genomen- In het district Groningen hebben bij de verkiezing van vier leden der Provinciale Staten van de 1158 kiezers slechts 195 van hun stemregt gebruik gemaakt. In de maand April heeft zich in de prov. Friesland, voor het eerst sedert het jaar 1849, geen enkel geval van longziekte voorgedaan. Als eene bijzonderheid, die in de zandstreken zelden voor komt, wordt berigt, dat reeds nu nieuwe aardappelen op den kouden grond in het Oranjewoud (Friesland) zijn gekweekt. Over kwaliteit en kwantiteit is men tamelijk wel tevreden. Hieruit moge blyken, dat ook de zandgronden geschikt zijn, om dit product zeer vroeg te leveren. Uit Leeuwarden schrijft men: Op het onlangs gehouden examen van aspiranten naar den rang van hoofdonderwijzer werd tot ontleding en verklaring voorgelegd een gedichtje van Bilderdijk, beginnende: „Zuig, lettergrage jeugd, de borst der zanggodinnen," enz. Wat zanggodinnen voor dingen wezen mogten, was velen eandidaten een onverklaarbare zaak. Een hunner maakte een conjectuur en verbeterde: „Zuig letters, grage jeugd," enz. In Weidura deed zich het volgeüd droevig ongeval voor eo leverde tevens wederom eeo bijdrnge hoe eigenaardig onze wet op de geneeskunde werkt: volgen- deze mag de apotheker zonder recept geen grein van iets wat maar met deo naam van vergift in deu versten graad van aanverwantschap bestaat verkoopeo, maar bij den verwer of koopman in verfstoffen knn ieder die maar wil zich de zwaarste en sterkste nrsenikverbindingeu of andere vergiftige verw- stoifen voor luttel geld aanschaffen; zonder elke verantwoordelijkheid is elk koopman er van af. Hoe echter nu in het voorgekomen geval de man aan het vergiftigd kruid gekomen is, zal later moeten blijken. Het is in ieder geval wederom een les, hoe voorzigtig men zijn moet met geneesmiddelen eu ze niet onder het bereik van iedereen mag laten liggen. De ouders waren uit werken, de grootmoeder had het opzigt over de vier kinderco. Deze, klieracblig van gestel, moesten aftreksel van notenbladeren drinken; toen de grootmoeder dit wilde gereed maken, was het zakje, dat deze bladeren bevatte bijna ledig. Nu nam ze ook nog uit een zakje, dat er naast lag, in de veronderstelling dat dit dezelfde stof bevatte. Hiervan dronken twee der kinderen met alle moeite, omdat het veel leelijker smaakte dan de gewone notenbtadcrenthee. Een derde zoude er ook vau hebben maar spuwde gelukkig deu drank uit; spoedig begon het gedronkene op eene vreesselijke wijze te werken. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, eo nu bleek het, dat de kindertjes een aftreksel hadden gedronken van de bladen van „Datara Stramonium L," (doornappel), die de vader in den tabak rookte tegen het asthma. Deozelfdeu nacht zijn beide kinderen gestorveu, na vreeselijk lijden uitgestaan te hebben. Men inag het er voor houden, dat dit vergift nu niet door een apotheker in handen van den onvoorzigtige is gekomen. De Koloniale Staten van Suriname hebben een adre9 aan den Koning opgemaakt, houdende verzoek om de getalsterkte van de militaire magt in die kolonie niet te verminderen. De Staten achten de gewone sterkte der strijdmagt in deze kolonie zeer noodig, in het belang der veiligheid van de ingezetenen. Aangekomen schepen te Batavia, vóór 22 April: Elisabeth 8c Jacoba, Argo, Friesland, Maarten van Rossum eu Wijk aan Zee. Vertrokken: Almelo, Burgemeester van Middelburg, Cornelia 8c Geertruida, Cornelis Wernard Eduard, Electra, Elisabeth, Hollands Trouw, Maassluis en Vice-Admiraal May. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De lnit. ter zee lste kl. A. N. L. Koops eu jhr. A. F. iMeijer, beiden laatstelijk behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië, zijn op non-activiteit gebragt. De luit. ter zee lste kl. P. J. Rosenwald, dienende op het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden, wordt naar Engeland gedetneheerd, om tegen woordig te zijn bij de verdere gereedinaking dur te Glasgow voor rekening van het gouvernement in aanbouw zijnde gepantserde schepen. Hij wordt op gemeld scbip vervangen door den luit. ter zee lste kl. H. P. Kouig. De luit. ter zee 2de kl. J. J. Stooker wordt geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Bij het dezer dagen aan de Belgische vertegenwoordiging voorgelegde ontwerp van wet tot opheffing der speelbank te Spa wordt bepaald, dat die opheffing den 31 Oct. 1872 zal geschieden, en dat gedurende tien jaren (vau 1871 tot 1880) aan de stad Spa en aan de andere steden en gemeenten, die op dit oogenblik in de winsten der bank Nleclen, alsmede aan het armbestuur te Spa, schadeloosstellingen zullen worden verleend, welke voor de stad Spa in het geheel 1,100,000 frs., voor de overige plaatsen 385,000 frs., en voor het armbestuur 38,500 frs. zullen bedragen. De toestand van den heer de Lamartine boezemt ernstige ongerustheid in. De beroemde Fransche dichter heeft den ouderdom van 76 jaren bereikt. In Frankrijk zijn niet alleen de speelkaarten aan eene belasting onderworpen, maar worden van regeringswege de modellen verstrekt voor de prenten en het schoppenaas. De overige kaarten mogen de fabriekanten naar welbehagen laten maken. Het gouvernement schijnt beducht te zijn, dat zelfs door de speelkaarten de politieke begrippen der natie in gevaar zullen worden gebragt. In Engeland bestaat eenige vrees, dat de terugtogt van de Abes9ini9che expeditie door het plotseling invallen van het regen- saizoen belemmerd en vertraagd zou kunnen worden. Met het einde van Junij begint daar te lande doorgaans het regen getij de; doch het wordt niet zelden door zware onweders met stortregens vooraf gegaan, en zoo dit thans gebeurde vóór dat het leger den Komaglee-plas had bereikt, zou het dezen iu een onoverkomelijken bergstroom veranderd vinden en zijn verblijf in dat land moeten verlengen. De Times besluit een beschouwing naar aanleiding van de do< r Napoleon te Orleans gehouden toespraak aldns: «Welke stelling meent Frankrijk dan in dc wereld te moeten bandhaven, dat het een zoo groot leger noodig acht? De tijden zijn voor altijd voorbij, waarin de huizen van Bourbon en Habsburg de aarde niet groot genoeg voor beiden achtten. De tijden zijn evenzeer voorbij waarin een Frauscb monarch van het herstel der oude wereld-heerschappij droomde. Tegenwoordig heeft Frankrijk, als alle andere natiën, de taak rustig te huis te blijven en zich met eigen zaken te bemoeijen. Wij weten niet, wat het met ziju kruistogten als oudste dochter der kerk of als hefboom vau het Latijnsche ras, vooral aan gene zijde van den Atlantischen Oceaan, gewonnen zou hebben. Zijn eerste rang onder dc volkeren der aarde is vol doende verzekerd, zon lang het slechts niet voor zich alléén op dien rang wil aanspraak maken. Wij zien niet in hoe zijn positie er door in gevaar kan geraken, dat het zuiden van Spanje of Italië bloeit, of het oosten van Duitschland tot een bondsstaat verandert. Zoolang Frankrijk met die naburen vrede houdt, is het zeker van die booge positie welke zijn beschaving cn inwendige outwikkeliug het verzekeren, maar legt het Dijd eu waugunst wegens de welvaart zijner naburen aan den dag, ziet het in eiken anderen staat een mededinger, doet het zich als een verstorende magt kennen, dan zal zijn taak niet blijven zich op gelijken voet met een zijner tegenstanders te stellen, maar dan dient het zich zoo toe te rusten, dat het den strijd met allen te gelijk kan aanvaarden. Tot vreedzame doeleinden heeft Fraukrijk in Europa niet dan vrien den, bij een oorlogzuchtige houding zou het zonder een enkel bondgenoot 6taan." Te Ashton onder Lyne vielen 11. Zaturdag avond hevige vechtpartijen voor tusschen de Engelsche Protestanten en de Roomsche Ieren, welke laatst genoemden (volgens berigt) in opgewondenheid geraakten, doordien eerstgenoemden hun het Oranjelint voor de oogen hielden, dat met het zwaaijen van het grocnu lint beantwoord werd. Nadat hier cn daar een paar der onruststokers handgemeen geworden waren, trokken de Ieren zich terug en vielen vervolgens, ten getale van eenige honderden en van alle mogelijke soort van wapenen of werktuigen voorzien, een band vol ongewapende en weerlooze Engelschcn aan, die als kaf voor den wind verstoven, doch zich later verzamelden en een moorddadig gevecht begonnen, hetwelk eindigde in den aftogt der Engelschen, gevolgd door een dozijn policiedieuaren. tot aan de R. C. kerk St. Anna, welke, niettegen staande de pogingen der policie vernield werd, evenals de deuren en vensters van het huis van den geestelijke dier kerk. De Ieren vuurden intusschen uit de schoolkamer doch zonder gevolg. Zij verhinderden nogtans de verwoesting van de Maria-kerk. Later in den avond gelukte het aan de policie de rust te herstellen. Maandag avond werd de strijd echter hervat en vielen er weder dezelfde feiten in meerdere of mindere graad voor, totdat de policie, door de gewapende magt gesteund, de overhand behield. Er zijn 40 of 50 personen gewond, doch niet gevaarlijk. Een of twee der strijdenden sneuvelden en eene vrouw, die in het gewoel raakte, verloor er het leven bij. 70 huizen zijn verwoest en 350 personen bevinden zich op straat. Er werd ongeveer 200 p. st. tot leniging van den nood ingezameld. Te Woolwich heeft men proeven genomen met het Ameri- kaansche getrokken geweer, vervaardigd door den heer Henry. Er werden 15 schoten in 13 seconden gelost, en dit werd na eene lading, die 18 seconden duurde, herhaald, dus 30schoten in 34seconden. Den 18 April jl., 's morgens ten 8 ure, is de kerk te Mourom, in Rusland, ingestort, na 316 jaren bestaan te hebben. Deze kerk, welke aan den Heiligen Kosmus eu Damianus was gewyd, was in 1552 gebouwd geworden door den Czar Jan de Verschrikkelijke, die de gelofte had gedaan een kerk te doen verrijzen op de plek waar ziju leger gekampeerd was, indien hij op zijnen togt tegen Haran, de overwinning behaalde. Gelukkig was op het oogenblik der ramp niemand in de kerk. Paus Fius IX, den 13 Mei 1792 te Sinigaglia geboren, heeft thans zijn 76ste levensjaar volbragt, en wel, gelykdejongste berigten uit Rome meldeu, in uitstekend goede gezondheid. De kardinaal Andrea is dezer dagen te Rome overleden. Op een gedeelte der spoorweglijn tusschen Bologoa eu Florence is de helling zoo sterk, dat de locomotieven, wanneer de trein lang is, bij het afdalen slechts met moeite meester blyven van de beweging. Dezer dagen was dit weder het geval met een trein uit veertig wagens bestaande. Met duizelingwekkende snelheid bewoog hij zich over de rails en voor den machinist was het onmogelyk de vaart te verminderen; de wagens zouden elkander verbrijzeld hebben. De machiuist en de conducteurs achtten zich reeds verloren toen een spoorweg-wachter, die aan het luid geraas begreep wat er gaande was, op eigen gezag een excentriek verzette, waardoor de trein, in plaats van de helling te blijven volgen de hoogte opging, waarover de rails naar de bergwerken leiden. Zyn kloeke inval redde den trein, die nu weder in de magt van den machinist kwam en na verloop van eenige minuten stil stond. Te Madrid heeft een geheel eigenaardig oproer plaats gehad, namelijk van de vier duizend vrouwen die in de sigarenfabrieken arbeiden, en die ontevreden waren over de ongeregelde wijze waarop haar het weekgeld werd uitbetaald. Eerst vervolgden zij met hare groote scharen den directenr, die van zaal tot zaal vlngtte en eindelijk van een balkon sprong om te ontkomen aan de vreesselijke bedreigingen, waarmede zij hem overlaadden. De minister van financiën, de burgerlijke autoriteiten en de civile garde begaven zich naar de fabriek, waar de vrouwen zich hadden geharrikadeerd en de aanvallers afwachtten met een hagelbui van steencn en wat haar verder voor de hand kwam. De minister trachtte een toespraak te hooden, maar hij werd uitgejouwd en over* scbrecuwd. De garde liep de denren open en deelde regts en links slagen uit met het plat van de sabel, waardoor de rust eenigermate hersteld werd. Twee honderd arbeidsters werden in hechtenisgenomeneenigen waren gekwetst en van deze bragt eene, die zich in belangwekkende omstandigheden bevond, denzelfden avond een knaap ter wereld. Des anderen daags waren de fabrieken gesloten. De vrouwen trokken bij honderden naar het paleis en uitten kreten, waarvan de heteekenis niet duidelijk was. Dc Koningin verscheen op het balkon en wuifde met haar zakdoek. Dc burgerlijke gouverneur en de aleade

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1