N°.62. Vrijdag 22 Mei. 26 Jaars BINNENLAND. BUITENLAND. GEMEENTERAAD. HELDERSCHE ;m* K jwr-f VAA ï-<- L'4 v- 'ytf - li IEPER COURANT. choudet, w -BtJ „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. e der Y. Z, leider. 614 50J, 464 ssj 77f 76 102i 81 53 Zondag 34 dezer vertrekt de Oost-Indische poll over Marseille. Zitting van Dingsdag den 19 Mei 1868. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 16 leden; afwezig: de heer van Strijen,wegens ongesteldheid. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen L goedgekeurd. Met eenparige stemmen wordt besloten tot het doen van eenige af- en over- Jirijvingen van posten op de begrooting der gemeente. De Voorzitter stelt thans aan de orde de behaudeling der aangelegenheid van middelbaar- en het verder voortgezet lager onderwijs, waaromtrent hij de irstellen van het Dagelijksch Bestuur ter tafel brengt. Hij deelt mede, dat Wethouder, de heer Graat, zich met het ontwerpen dezer voorstellen wel jft willen belasten en dat ze in eene vereenigde zitting van Burgemeester en 'ethouders met de commissie voor het middelbaar onderwijs zijn behandeld en hoofdzaak aldus zijn vastgesteld: 1°. 69} 74} 144 7? 14* «li enlijk f 210,1 lalatz 250; ;ettin kor- )oger I f u n ij" I kilo; I :wal. ialf- De plaatselijke teekeoschool blijft op den tegen woord igen voet voortbestaan. De industrieschool, wordt, onder den naam van burger-avondschool, gewijzigd, zoodat de cursus van drie winler-halfjaren tot eene van vier winter-half jaren wordt gebragt, met uitbreiding der onderscheidene vakkeu. De subsidie, van wege de gemeente aan deze instelling verleend, wordt met 600 's jaars verhoogd, ter vermeerdering van het getal docenten met nog één onderwijzer in de wiskunde, ter bekostiging van het onderwijs iu de scheikunde en ter verhooging der jaarwedden van de overige onderwijzers aan die inrigting. Aan de gemeentescholen N°. 3, 4, 5 en 6 worden gelegeuheden geopend voor jongens van 12 tot 14 jaren, die daar 's avonds het onderwijs der dagschool kunnen voortzetten, ter voorbereiding voor het onderwijs op de industrie-school. Ook zullen er op minstens twee der hierboveD genoemde scholen, de gemeente-scholen N°. 3 en 5, op andere uren of in andere lokalen dan voor de jongens, avondlessen wordeu verstrekt aan meisjes van 12 tot 14 jaren. Dat ouderwijs in de avondscholen zal gegeven worden door de hoofdonderwijzers dier scholen, of door hulponderwijzers, met de acte als hoofdonderwijzer. De toelagen, daar voor aan die onderwijzers te verstrekken, worden bepaald op f 100 's jaars voor de jongens- en even zooveel voor iedere meisji s-avondschool. De tablschool van den keer Blok zal zoodauige wijziging ondergaan, dat het onderwijs er geheel op zal zijn ingerigt om jongelieden, zonder dat zij privaat-lessen ontvangen, de noodige bekwaamheden te verschaffen, om met gewenscht gevolg aan de examens voor het Koninklijk lustit nut alhier en de Militaire Akademie te Breda deel te nemen. De heer Blok zal aan deze inrigting directeur zijn en ter zijde worden gestaan door a. een hulponderwijzer, geëxamineerd in het Frausch, op eene jaarwedde van f 600; b. een secoudant, geëxamineerd als hoofdonderwijzer in de moderne talen, op eene jaarwedde van 800; en c een onderwijzer in de wiskunde, op eene jaarwedde vau ƒ800. (Laatstgenoemde zal te gelijk ook als tweede onderwijzer in de wiskunde bij de industrie school kunnen worden aangesteld.) Het hulppersoneel van deze inrigting wordt door den beer Blok benoemd en ontslagen, evenwel altijd iu overleg en onder goedkeuring vau het Dagelijksch Bestuur, dat ook het plan van onderwijs voor die inrigting heeft te beoordeelen. De leerlingen aan deze school inogen niet jonger zijn dan 10 jaar; aanneming van nieuwe leerlingen geschit-dt tweemaal 's jaars. Het bedrag der schoolgelden wordt door den directeur vastgesteld iu overleg met Burgemeester en Wethjuders. Overgangs-cxamens worden, in tegenwoordigheid der Commissie voor het middelbaar onderwijs, gehouden ter bepaling der geschiktheid om vau de eene naar de audere klasse over te gaan. 5°. De zeevaartkundige school blijft op deo tegenwoordigen voet bestaan. Overigens wordt voorgesteld om de bewilliging des Kouings te erlangen tot vrijstelling om in deze gemeente eene hoogere burgerschool op te rigten, gelijk zulks in de wet op het middelbaar onderwijs voor gemeenten boveu ÏOUUO zielen is bepaald. Nadat deze voorstellen achtereenvolgens zijn gelezen en terwijl geen der leden het woord verlangt te voeren over de algemeene strekking, wordt overgegaaih ooa ze artikelsgewijze in behandeling tc brengen. De art. 1, 2 en 3 worden, nadat ze door den Voorzitter eeuigzins zijn toegelicht, zonder verdere discussie, met algemeene stemmen aangenomen. Bij de behandeling van art. 4 wordt door onderscheidene leden het woord gevoerd. Door deu beer de Breuk wordt gevraagd naar het vermoedelijk bedrag der schoolgelden op de gewijzigde inrigting van den heer Blok. De Voorzitter antwoordt, dat voor ééu leerling f 50 per jaar en voor meerdere uit een gezin 40 voor ieder moet worden betaald. De heereu Berghuys, Jelgersma, Smit en de Breuk kunueu zich niet ven-enigen met de bepaling van het tractemeut voor den secondant, die geëxamiueerd moet ziju in het Frausch Eogelsch en Duitsch en de acte van hooldonderwyzer moet bezitten Zij vreezen, dat men tegen die bezoldiging daarvoor niemand zal kunnen vinden. De heer Bakker doet opmerken, dat door de deskundigen, die B. en W. hebben ter zijde gestaan bij de behandeling dezer voorstellen, inzonderheid op de moeijelijkheid is gewezen, om een geschikt onderwijzer in de wiskunde op eene jaarwedde van slechts f 800 te verkrijgen. Ter voorkoming van dit bezwaar, wordt door den heer Graat voorgesteld, om B en VV. te magtigen tot het verhoogen van een of meer der voorgestelde tractemeuten, indien zulks uoodig blijkt te zijn, en daarvoor de som van 200 toe te staan. Dit voorstel wordt met 15 tegen 1 stem, die van den heer de Lange, aangenomen. De heer Haagsma dringt er bij herhaling op oau, dat er verandering worde gebragt in de bepaling van den ouderdom, om op de school van den heer Blok te worden toegelaten. Voor vlugge jongens wil hij eene uitzondering hebbeu opdat die reeds voor hun tiende jaar op genoemde school kunnen worden toegelaten, ter beoordeelinp van de Commissie voor het middelbaar onderwijs. De heeren de Breuk eu Graat bestrijden dit voorstel vao deu heer Haagsma en doen uitkomen, dat het toelaten van die uitzondering welligt voor eukeleD nuttig, maar over het algemeen nadeelig zoude zijn en dat het bijzonder belaug bier voor het algemeen belang moet wijken. Het 4de art. wordt daarop aangenomen en zoomede art. 5 (het voortbestaan der zeevaartkuudige school op den tegenwoordige!! voet). Het geheele ontwerp wordt daarop met eenparige steunneu goedgekeurd, met bepaling, dat een eu ander zoo spoedig mogelijk in werking zal komen Thans worden aan de orde gesteld de voorstelleu van dc commissie voor de strafverordeningen, betreffende hetgeen in de verordening op de straten en wegen in deze gemeente, vastgesteld bij Raadsbesluit van 10 Febr. 1857, zou behooren te worden verbeterd en aangevuld. De voorgestelde wijzigingen bepalen zich tot de volgende: 1°. Achter art. 1 zal deze bepaling worden opgenomen«Het is verboden het plantsoen, op welke wijze ook, te beschadigen." 2°. Achter art. 18: «Het is verboden ua 10 ure 's morgens de straat te vegen." 3°. Na 1 Julij 1868 mogen dc vellingen van de vrachtwagens, zonder lamoen gereden wordende, cn niet voorzien van veereu, niet smaller zijn dan 10 Ned. duimen, eo moeten de voorwielen minstens de hoogte hebben van 65 duimen. Iedere vrachtwagen zal de breedte van 1.80 Ned. el niet inogen te boven gaan, noch lunger ziju dan 3 40 Ned. el, en de lading niet buiten de uiterste einden der assen uitsteken. 4°. In art 23 zal wordeu bepaald, «dat de rijtuigen, gereed staaude bij de aankomst van stoombooten en spoortreinen, zoo lang zij daar moeten wachten, en bij alle andere gelegenheden, op een door de policie aan te .vijzen plaats moeten verblijven of geplaatst worden." 5°. 's Avonds en 's nachts in het winter-halfjaar moeten alle rijtuigen van een helder brandend licht zijn voorzien. Op voorstel van den heer Zur Mühlen wordt met 9 tegen 7 stemmen besloten, dat dit «helder brandend licht" zal moeten geplaatst zijn aan de linkerzijde van het rijtuig. Tegen dit voorstel stemden de heeren de Breuk, Graat, de Lange, Janzen, Braaksma, Bakker en de Voorzitter. De boeten voor de overige overtredingen der verordening bepaald, worden ook voor overtreding van deze aanvullende voorschriften vastgesteld en de genoemde aanvullingen met ceuparige stemmen goedgekeurd. Door den Voorzitter wordt medegedeeld: a. Dat is ingekomen een verzoekschrift van den opperbrandmeester om verhooging van jaarwedde. Met algemeene stemmen verecnigt zich de Raad met het voorstel vau het Dag. Best., om dit adres te behandelen bij de begrooting voor 1869. b. Dat de heer mr. Ch. Bosch Reitz door Z. M. is benoemd tot Majoor- KoramandaDt der dienstdoende Schutterij in deze gemeente en op den 5 dezer in handen van den Commissaris des Konings den voorgeschreven ambtseed heeft afgelegd. Aangenomen voor kennisgeving. c. Dat door B en W. het werk der bestrating van de Vlamingstraat, enz. aan den minsten inschrijver, den heer P. Spruijt, is gegund, als zijnde zijne inschrijving beurden de raming. Bij de gewone rondvraag bekomt de heer Zur Mühlen het woord. Hij stelt voor, dat vao wege het Gemeentebestuur banken zullen worden geplaatst voor publiek gebrnik in de Laan aan de Hoofdgracht en in het plantsoen nabij het Spoorweg-station. De Voorzitter verzekert, dat door hem aan de Geraeente- Bouwmeester zal worden gevraagd eene opgave van kosten. De heer Zur Mühlen dringt echter op spoed aan, daar toch in den winter van die voor werpen geen gebruik zal worden gemaakt. De vergadering wordt hierop door den Voorzitter gesloten. HELDER en NIEUWEDIEP, 21 Mei. Aai! mr. Ch. Bosch Reitz is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kapt. bij het Artillerie-Vrijkorps alhier, en bij dat korps benoemd tot Isten luit.-adjudant de 1ste luit. J. II. de Meijer. Men deelt ons mede, dat de kapt. ter zee M. H. Jansen, commatidant van het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden, met 1 Junij a. s. zal vervangen worden door den kapt. ter zee P. A. van Rees. De 38ste verjaardag van H. K. H. Amalia Maria da Gloria Angusta, Prinses Hendrik der Nederlanden, werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Naar men verneemt is de buitengewone vergadering der rederijkers-kamer Olympia, te geven ten voordeele der nagelaten betrekkingen van de omgekomen visschers, bepaald op Woensdag den 10 Junij. Tot burgemeester der gemeente Hoogwoud is benoemd de heer J. Mollema. Tot heemraad van het waterschap der Schermeer is benoemd de heer C. Brak. Tot directeur der Nederlandsche Bank is benoemd de heer N. G. Pierson. Tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw is benoemd de heer B. J. Tideman, hoofd-ingenieur der Marine bij 's Rijks werf te Amsterdam. Naar gemeld wordt, heeft de heer mr. G. C. J. van Reenen het mandaat tot samenstelling van een nieuw ministerie jl. Maandag in handen van Z. M. den Koning neilergelegd, en zijn des namiddags de heeren mr. J. A. Philipse, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en mr. /E. baron Mackay, vice-president van deu Raad van State, bij den Koning outboden, en heeft Z. M. deze staatslieden geraadpleegd. De heer Mackay zal, zegt men, iü dat kabinet als minister van Buitenlandsche Zaken optreden. HH. KK. HH. de Prins van Oranje en Prins Hendrik der Nederlanden zullen de aanstaaude feestviering te Heiligerlee met Hoogst ierzelver tegenwoordigheid vereeren. De Kroonprins zal Z. M. den Koning vertegenwoordigen. Door den raad van Beverwijk is het plan tot restauratie van den toren goedgekeurd tot een bedrag van p. m. 8000. Met den opbouw van het nieuwe raadhuis zal spoedig eeD aanvang kunnen gemaakt worden. Te Haarlem werd jl. Dingsdag in het prov. gouvernements gebouw aanbesteedhet driejarig onderhoud van de haven te Texel minste inschrijver W. Hillenius, te Texel, voor 5968 per jaar. Jl. Dingsdag is te Leiden, na verdediging van stellingen, tot doctor in de regten bevorderd de heer A. P. de Lange, geboren te Alkmaar. Iu een zoogenaamd café-chantant op de kermis te 's Hage bevindt zieh een kind van 8 jaren, dat fransche liedjes voordraagt op eene wijze, welke door de beruchtste Parijsche zangeressen van het vak niet zou kunnen worden overtroffen. Te 's Hage had gisteren een arbeider, met heijen bezig zijnde, het ongeluk met een arm onder het heiblok te komen, waardoor deze verbrijzeld is Onder de merkwaardigheden, die in den jongsten tijd op het gebied der telegrafie zijn voorgekomen, behoort de inrigting, uitge vonden door den heer Metzelaar, photograaf te Koudekerk, om gelijktijdig twee berigten in dezelfde rigling door één draad over te brengen Door het Prov.-Geregtshof in Zeeland, is jl. Maandag in hooger beroep bevestigd, het vroeger vermelde vonnis der Arrond.- Regtbauk te Goes van 9 Maart jl., waarbij Jan Roelfs, oud 42 jaren, fabriekant, wonende te Goes, ter zake van het uitoefenen van geneeskunst, zonder daartoe bevoegd te zijn, is veroordeeld tot eene geldboete van 300, bij wanbetaling, na daartoe te zijn aan gemaand, te vervangeD door gevangenisstraf van twee maanden, alsmede in de kosten der procedure, met veroordeeling in de kosten der procedure ook iu hooger beroep gevallen. Te Zevenaar heeft jl Zutuidag de zadelmaker Bouwman zich met een zakdoek en wat zelfkant opgehangen en eer men het onheil bemerkte, had de ongelukkige reeds opgehouden te leven. In den laatsten tijd bezochten verschillende vreemdelingen deu omtrek van Dalfsen, voorgevende een schip manufacturen in een der nabij gelegene steden aan den wal te hebben, al9 waren zij belast met den verkoop tot alle prijzen dier goederen. De ondervinding heeft echter geleerd, dat alles wat op staal tegen werkelijke spot prijzen verkocht was, niet geleverd werd, terwyl gemeene wollen goederen, welke men terstond tegen contante betaling aflevert, alléén het doel der verkooplustigen was en naar de zending der werkelijk goedkoop verkochte goederen ziet de kooper reikhalzend te vergeefs uit. Deze diene tot waarschuwing als deze soort van kooplieden nu elders hunne ondernemingsgeest mogten willen doen werken. De gemeenteraad van Meppel heeft geweigerd op de begrooting eene jaarwedde te brengen voor een aan te stellen commissaris van policie. Te Besanijon heeft men de oude mysteriën weder in het leven geroepen. Daar worden avond aan avond in het paleis Granvelle voorstellingen uit de gewyde geschiedenis gegeven, die, zegt men, zich onderscheiden door het mimisch talent der acteurs. De lijdens geschiedenis wordt er geheel vertoond de regisseur van dit gezelschap heeft echter zeer veel moeite om een goeden Judas te vinden. Die schijnt in Besanqon schaars vertegenwoordigd. Adeline Patti eu Pauline Lucca hebbeu eeue gevaarlijke mededingster gevonden iu Christine Nilsson, die reeds tot de meest uitstekende zangeressen van den tegenwoordigen tijd behoort en die ook met bare goudblonde haren, donke-blaauwe oogen, regelmatige trekken en booge, ranke gestalte een treffend pendant vormt met beide bovengenoemde schoone brunettes. Hare levensgeschie denis is daarbij allerbelangrijkst. Christine Nilsson is de dochter van zeer arme boerenlieden in een ellendig dorpje van de Zweedsche provincie Smaland; xij groeide op met een tal van arme broeders en zusters eu eenige geiten, schapen en kippen, die broederlijk en zusterlijk de eenige kamer van het ouderlijke huis deelden. De moeder spon den gcheelen dag, de vader arbeidde zooveel hij maar kon, maar toch konden zij de vele hongerige magen niet verzadigen. Christine was naauwelijks tien jaar oud, toen zy reeds de buitengewone musicale gaven openbaarde, die haren naam groot zouden maken; zij leerde van den vioolspeler, die op de boerenkermissen speelde, geraakkelyk eenige stokken op de viool en zong daarbij als eene leeuwerik, met eene liefelijke stem en veel gi-hoor ieder liedje na, dat zij hoorde, zoodat men bij ieder landelijk feest el kander de kleine zaogeres en muziekant betwistte. Dikwijls moest zij in den winter met hare viool aan den weg staan, als men van verre sleden hoorde aankomen en een voorbijtrekkende reiziger verwachtte om eenig geld te ver dienen en daardoor het huisgezin brood te verschaffeu. Een rijk grondbezitter trok zich later het musikale kind aan en plaatste haar in eene naburige stad op eene goede school; van daar bragt hij haar naar Stokholm, waar hij haar door een goed muziek-onderwijzer verder vormen liet en zond haar eindelijk naar Parijs om haar door professor Wartel voor de theatrale loopbaan te doen voorbereiden. Ouder de vele bewonderaars, welke de liefelyke Ophelia met haar wegslepend gezang bekoorde, veroverde zij ook een hart, het hart van Gustave Doré. Binnen korten tijd zal zij de gelukkige gade van den rijk begaafden schilder zijn. Wij vinden de jonge zangeres, na zoo vele wisselingen, in haar lot thans in eene prachtige woning in de Rue Rivoli te Parijs, in een met wit en goud behangen salon en blaauw zijden garnituur, voor een kagchel van carrariscb marmer, die met antieke vazen en beelden versierd is. Zeker evenwel ziet haar blik dikwijls in het verledene terug en denkt zy aan de arme hnt harer brave ouders, voor wier behoeften zij even als voor de opvoeding harer broeders en zusters dankbaar en liefderijk zorgt. Een knaap, die als slagers-leerling te Verviers was geplaatst, schreef aan zijne ouders: „Het bevalt my hier zeer goed, mijn baas heeft my de huid al laten aftrekken en beloofd, als ik zoo voortging, mij met Paschen te laten slagten." Er zyn te Londen brieven uit Abe»9inië ontvangen met eene uiterst omslagtige beschrijving der verriglingen op 12, 13 en 14 April. De hoofdinhoud betreft de bemagtiging van Magdala en den daarmede gepaard gaauden dood van Theodorus, die zich voor het hoofd heeft geschoten. Bijna wondeidadig is het dat de Europesche gevangenen een wreeden dood ontkomen zyn, wanneer men leest de afschuwelijke wreedheid waarmede zijne Abessinische majesteit te werk ging, wanneer hij door woede cn sterken drank was opgewonden. Hy dreigde of vleide hen, naarmate toorn of vrees de overhand had, en in een oogenblik van groote neerslagtigheid, toen hy het leger van sir R. Napier de vallei zag doortrekken, gaf hij gehoor aan den raad zijner opperhoofden, om de gevangenen vry te laten. Zij waren naauwelijks vertrokken of zijne woede nam wederom de overhand en 300 onschuldige gevangenen van een naburigen volksstam werden gedeeltelijk door hem zeiven gedood. Hij liet hen voeten en handen afhouwen en over de muren der vesting in den afgrond werpen. Ontzettend moet de slagting geweest zyn door het Snider-geweer der Britten te weeg gebragt bij de bestorming van Magdala. Het eene gelid van het Abessinische leger na het andere werd als weg gemaaid. De soldaten van Theodorus waren letterlyk weerloos; geen wonder dan ook, dat meoig schooljongen zou zeggen: „dat is niet eerlijk! Het is geen „portuur!"" De Eerste Kamer te Dresden heeft, na eene beraadslaging van zeven uren het voorstel tot afschaffing der doodstraf verworpen met 22 tegen 15 Btemmen. De drie geestelyken in de Kamer hebben voor het behoud dier straf gestemd; de kroonprins behoorde daar entegen tot de minderheid. De afschaffing der lijfstraffen is met algemeene stemmen goedgekeurd. H. K. H. de Grootvorstin-Troonopvolgster van Rusland, geboren Prinses üagmar van Denemarken, is voorspoedig bevallen van een Grootvorst, die o. a. den naam van Nicolaas heeft gekregen, De New-Yorker Tribune deelt spottenderwijs mede, dat weldra in Amerika de doodstraf uit het strafwetboek zal verdwijnen om plaats te maken voor „eeuwigdurenden dwangarbeid," bestaande in het lezen van de stukken en pleidooijen in het (nu zoo gelukkig beëindigde) proces-Johnson. De Amerikanen zyn nog al gewoon couranten te lezen, die, naar men weet, reusachtig groot zyn. Naar de Courier des Etats-Unie verhaalt, had iemand te Broomir, in den staat New-York, eene aanklagt wegens laster tegen een buurman ingediend, die hem in 1862 voor een voorstander van de scheiding der Unie had gescholden. Hy eisebte eene schadeloosstelling van 5000 dollars. De regtbank heeft hem in het gelijk gesteld, doch de vergoeding voor de schade, aan zyn goeden naam berokkend, op 6 centen bepaald. Onbeperkte vrybeid van spreken en schryven is in geen land ter wereld zoo te huis als in Noord-Amcrika. Als een stnaltje van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1