1868. N°.67. Woensdag 3 Junij. 26 Jaargèa NATIONALE MILITIE. BINNENLAND. BUITENLAND. HET AVONTUUR VAN LUITENANT YERGOUNOF, HELDËRSCIIE V&JtJas J EN NIEUWED1EPER COURANT, „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal f 1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. MOLENPLEIN, N0. 163. Prys der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegclregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Vrijdag 5 dezer vertrekt de West-Indische mail over Frankrijk. Zaturdag 6 dezer vertrekt de Oost-Indische mail over Triest. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis .- Dat het ONDERZOEK OVER DE VERLOFGANGERS van de Müitie te land, bedoeld bij art. 138 der wet op de Nationale Militie, voor deze gemeente is bepaald op Maandag den 22 Junij 1868, des voormiddags ten half tien ure, in het Algemeen Weeshuis. Aan dat onderzoek moeten deelnemen de VERLOFGANGERS der Militie te land, behoorende tot de ligtingen van 1864, 1865 en 1866, voor zooverre zij voor den 1 April 1868 in het genot van onbepaald verlof waren gesteld. De belanghebbenden worden herinnerd aan de volgende wetsbepalingen: Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleediug- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot sea dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbijzijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger: 1°. die zonder geldige redenen niet bij het onderzoek verschijnt; 2°. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de in het voorgaand artikel vermelde voorwerpen; 3°. wiens kleeding- of uitrusting stukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorendc, als de zijne vertoont. Art. 142. Is de verlolganger, wien krachtens het voorgaand artikel arrest is opgelegd, bij het onderzoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebragt. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij op schriftelijke aanvrage van den militie-commissaris, te rigten aan den Burgemeester der woonplaats van dien verlofganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest overgebragt. Art. 143. Onverminderd de straf, in art 141 vermeld, is de verlofganger verpligt, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 144. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit sub 4°. van art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval ver keert, sub 2°. en 3°. van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. Art. 145. De verlofganger der militie, die niet voldoet aan eene oproeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. Art. 130. Het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op de manschappen der militie te land, die zich onder de wapenen bevinden, van toepassing en met opzigt tot de verschillende gevallen van desertie op al de bij de militie te land iugelijfden. Die manschappen worden geacht onder de wapenen te zijn: 1°. zoolang zij zich bij hun corps bevinden2°. gedurende den tijd, dien het in art. 138 bedoeld onderzoek duurt; 3°. in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed. n i i Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, Junij 1868. fSSr™" HELDER en NIEÜWEDIEP, 2 Junij. Op Zondag den lsten Pinksterdag deed het burger-muziekkorps zich voor de eerste maal in het plantsoen op het stationsplein hooren. De groote menigte die was zaamgevloeid was wel een bewijs van de belangstelling van het publiek, eene belangstelling die bleek ten volle verdiend te zijn. De uitvoeringen getuigden van studie en de keuze der stukken van een goeden smaak. Wij hopen dat het muziekkorps ons nog vele zulke aangename avonden zal verschaffen. Wenschelijk zou het zijn indien er dan in het plantsoen eeue muziektent werd opgericht. Groot is het aantal der iugezetenen, die van de thans zoo l goedkoope reisgelegenhedeo hebbeu gebruik gemaakt om de Pinkster dagen elders door te brengen. Als men den tegenwoordigen toestand in dit opzigt eens vergelijkt met dien 25 jaar geleden, dan valt het ontzaggelijk groot onderscheid zonneklaar in 't oog. Toen was deze gemeente geheel afgezonderd van de overige deelen des laods, die niet waren te bereiken dau door kostbare, langdurige en vervelende reistogten van minstens een geheelen dag, en soms van verscheidene dagen. Tot machinist-leerlingen 2de kl. bij de Marine zijn o. a. benoemd, C. Munnik en W. Brust, beiden wonende alhier. Zr. Ms. instructie-brik ürania is met de adelborsten van het laatste studiejaar heden uitgezeild om in de Zuiderzee de practische oefeningen te volbrengen. De commandant is de luit. ter zee 1ste kl. Binkes; verder zijn als officieren aan boord, de luit. ter zee 2de kl. Blaauw, off. van gez. 2de kl. Matak Fontein en off. van adm. 2de kl. Soetbrood Piccardt. Z. M heeft benoemd tot leeraar aan de Rijks-hoogere burger school te Alkmaar, mr. A. P. de Lange, advocaat aldaar. Z. M. heeft iu de orde van de Eikenkroon benoemd: tot kommandeur, den kapt. ter zee M. H. Jansentot officier, den kapt .—luit. ter zee J. H. K. Croes en tot ridders, de luits. ter zee lste kl. J. A. Greve en H. Dyserinck. Te Schagen heeft de collecte voor de verongelukte visschers opgebragt 123. - Jl. Zaturdag werd te Amsterdam gehouden de 24ste jaarlgksche vergode- riug der gewestelijke vereenigiug Nootdhollaud vau het Nederl. Ondcrwijzers- GenootSchap. Uit het jaarverslag, dat door den secretaris werd gedaan, bleek, dat het genootschap iu deze provincie 33 afdeelingen en bijna 600 leden telt. Door den voorzitter der afdeeliog Amsterdam, deu heer H. G. Roodhnijzen, werd eene kernachtige rede uitgesproken over de beteekenis van object en subject. Er werden prijzen en getuigschriften uitgereikt, verkregen bij den wedstrijd in het voor de vuist schetsen vau landkaarten. Er werd besloten dat de volgende jaarlijksche vergadering te Hoorn zal plaats hebben. Sedert 1 Januarij 1868 bestaat ér te Amsterdam een afdecling vau het Genootschap uit onderwijzeressen zaïnengesteld. Onderscheidene leden dezer afdeeling woon den ook thaus de vergadering der gewestelijke vereeniging hij. Zeer werd het belangrijke der vergadering verhoogd door de voordragt van den heer M. J. 1 fierekenhoff, hoofdonderwijzer te Purmerend, die de iurigting vau bet door hem 1 uitgedacht instrument [telluiium] verklaarde, waardoor hij onderscheidcoe ver schijnselen van zon, maan en de aarde zeer goed wist te verduidelijken. Dij tellurium is Zeer net, eenvoudig en doelmatig bewerkt en, naar wij vernemen, min kostbaar, zoodat het voor scholen van meer voortgezet lager onderwijs of voor eigene studie gemakkelijk kan worden aangeschaft. Morgen zal te 's Hage de 50ste vergadering der Synode van de Evang. Lutb. Kerk in het koningrijk der Nederlanden geopend worden. Ter gelegenheid van dit halve eeuwfeest zal de opening met bijzondere plegtigheid in de Evang. Luth. Kerk plaats hebben, en zal daarbij o. a. door den voorzitter, ds. Schröder, van Arnhem, eene godsdienstige feestrede worden uitgesproken. Te Oploo is jl. Woensdag 's avonds de bliksem geslagen in een der sehoorsteenen van den landbouwer v. d. Crommenakker, die getroften werd, en op zijn stoel dood bleef. Als een zeldzaamheid verdient vermelding, dat in één nummer der Leeuw. C'rtdat van jl. Vrijdag, onder de annonces niet minder dan 18 gedenkdagen van huwelijksfeesten voorkomen, als: zeven 25jarige echtvereenigingen, twee 30 jarige, vijf 40jarige, twee 50jarige, eene 55jarige en eene 60jarige. Vrijdag is te Giethoorn bij den burgerlijken stand een paar ten huwelijk ingeschreven, waarvan de jongman 52 en de bruid, eene bemiddelde weduwe zonder kinderen, 74 jaren oud is. De eerste is tot dusverre dienstknecht bij de laatste. De Japansche Dickens, Kioy te Bakin genaamd, heeft een roman geschreven van 106 deelen, 38 jaren waren noodig, om dat werk te voltooijen. Een proces om een walvisch is ondanks de vele gevallen, waarin tusschen twee walvischvangers botsing ontstaat, eene vrij groote zeldzaamheid, bijna altijd wordt de strijd in der minne beslecht. Iu den laatsteu zomer echter gaf de walvischvangst aanleiding tot een proces, waaruit tevens de waarde van dit grootste aller zoogdieren is af te leiden. Twee walvischvaarders, de Oregon en de Richmond, hadden te zamen een walvisch gedood, en daar de Britsche admiraliteit, die de beslissing had, uitmaakte, dat ieder van beide partijen de belft Ier waarde zou krijgen, werd deze berekend. Een middelmatige walvisch nu levert 150 vaten traan en 2000 pond balein. Daar een gallon traan in New-Bedford ruim 1 dollar en een pond balein rtiim 11 dollar doet, kan men de waarde van den walvisch schatten op 7500 dollars of 18750 gulden. Onze Tijd.) In Fraukrijk verschijnt een blad met rooden inkt gedrukt en Pilori genaamd. In een der laatste nummers leest men de volgende annonce: „Voor een letterkundig dagblad zoekt men een redacteur. De tijd, welken hij in de gevangenis doorbrengt, wordt dubbel salaris betaald. Te Edinbnrg is een snuiffabriekant tot 200 boete ver oordeeld, omdat hij zijne snuif vervalschte met tonkabooneD. Zondag a. s. zal de bondswet tot opheffing van den lijfsdwang worden afgekondigd en zullen in den Noord-Duitschen bond alle wegens schalden gegijzelden ontslagen worden. In het jaar 1867 zijn in Weenen 24,002 kinderen geboreD, waarvan 11,850 wettige en 12,152 onwettige. Van deze laatsten werden c a. 9000 aan bet vondelingshuis toevertrouwd. Te Altenburg is eene kruidfabriek in de lueht gevlogen. Vier menscben zijn daarbij omgekomen. Te Memel is de procureur-generaal dezer dagen zoodanig verwond door een man wiens vrouw in hechtenis was genomen, dat hij spoedig is overleden. Te Rome is berigt uit New-York ontvangen, dat door de Araerikaansche bisschoppen eene som van 25,000 dollars is bijeen- gebragt voor het vormen eener Amerikaansche krijgsbende ten dienste van den Paus, en dat er zoo vele vrijwilligers, als met die geldsom onderhoudeu kunnen wordeu, aangeworven zijn. De eerste bezending Amerikaansche vrijwilligers zal denkelijk in den herfst van dit jaar te Rome aankomen met de noodige gelden voor hun onderhoud. MARKT B ERTGTEN. AMSTERDAM, 30 Mei. Rogge op leseriog eerst hooger verkocht, sluit tlaauwer: Junij f197, 196, 195, 193, 192; Julij f200, 201, 199, 198, 197. SCHAGEN, 28 Mei. Aangevoerd: 12 magere gelde hoeijen f100 a 150. 4 Kalfkoeijen f120 a f170. 4 Vaarsen f90 a 140. 6 Graskalveren f 30 a 70. 12 nuchtere Kalveren f 4 a 6. 482 magere Schapen f 10 a 24. Roim 3000 Lammeren f4 a 11,50. 6 Bokken en Geiten f 1 a 6. 12 magere Varkeas f 12 a 27. 150 Biggen f 5,50 a 9. Konijnen 10 a 60 c. Kippen 25 a 60 c. Eeaden 20 a 45 c. Duiven 10 a 30 c Boter, f 1,03 en Kaas 20 a 25 c. per N. p. Kip-Eijeren f2,20 a 2,25 en Eend-Eijeren f2,90 a 2,95 per 100 stuks. ALKMAAR, 30 Mei. Aangevoerd: 2 Paarden f100. 15 Kocyen f 70 a 105. 22 nuchtere Kalveren f3,50 a 8. 329 Schapeu f9 a 27- 400 Lammeren f3,25 a 8. 9 Geiten f4 a 7. 102 magere Varkeus f8 a 25. 210 Biggen f 5 a 8. 8 kleine Bokjes 40 a 70. Boter per kop 671 a 80 c. LEIDEN, 30 Mei. Boter lste kwal. f 48 a 52, 2de kwal. f 48 a 47. LEEUWARDEN, 29 Mei. Boter, lste kwal. f 42,2de kwal. f 36,50, 3de kwal. f 29,50. ZIERIKZEE, 28 Mei. Prijs der Meekrap: Teelt 1867 2/1 en 1/1 f 30,—a 31,—Onberoofde f 30,— a f 31,Muilen f 6,a 7. Middelbare dito f - a -, LONDEN, 30 Mei. Wol. Donskee deece 9 a 11 d. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER, door den Heer C. VAN DER STERR. Windrigtinrj Barometer Kracht. stand. Afw. Thermomet. C. Stand. Afw. -= 3 2 Weers gesteldheid. 31 12 noto. 0.4p. 765.47 4.67 1 12 uo. 1.0, i ?62.46 f 1.64* 2 8 nwtn. 0.2. 760.30 - 0.58' 2jl2,w. 0.3» 760.30;- 0.58 16.0 171 160 16.5 -i-0.7 0.53jLigtbew. mooiw. Vlak, -+1.G 0.73 Held.., -4-2.11 0.88. Digtbew. goedw.j -4-0.7I 0.91 [Bewolkt, mooiw.' IVAN TOURGUENEF. II. Welke vreesachtige overwegingen onze luitenant ook gekoesterd had, zij verdwenen spoedig, zonder spoor achter te laten. Hij ging voort met en vermeerderde zijne bezoeken bij de Rigaschc dames. Aan vankelijk deed de voorzigtige Yergounof dit slechts bedektelijk, daar hij zich eenigermate schaamde over den intiemen voet waarop hij in dat huis verkeerde; maar langzamerhand gaf hij openlijk aan de woning van zijne nieuwe kennissen de voorkeur boven andere, zonder daarvan zelfs zijne eigene kamer uit te zonderen. Mevrouw Fritsche boezemde hem niet meer in zoo hooge mate afkeer in, ofschoon zij steeds voortging hem op eene wijze te bejegenen die lomp, zoo niet ruw genoemd kon worden. De vrouwen van dit slag achten in den man het meest vrijgevigheid en de luitenant was wel een weinig gierig. Wat geschenken aan gaat, gaf hij het liefst noten, rozijnen of peperkoek. Eenmaal had hij zich, volgens zijn eigen zeggen, bijna geruïneerd: hij had Emilia een kleinen omslagdoek gegeven van rooskleurige zijde en echt Fransch fabrikaat. Denzelfden dag dat hij haar dit geschenk deed, brandde zij de slippen er van aan de kaam; hij beknorde haar. Toen bond zij den doek aan den staart van hare kat; hij werd boos, zij lachte hem in zijn gezigt uit. De luitenant moest eigentlijk ook toestemmen dat hij aan de beide dames volstrekt geen ontzag inboezemde, dat hij zelfs haar vertrouwen niet verworven had, want nooit liet men hem dadelijk binnenzelfs moest hij altijd eerst een geregeld verhoor doorstaan. Vaak liet men hem wachten, of scheepte hem zonder omwegen af en werd er over bijzondere zaken gesproken, dan geschiedde dit in het Duitsch. Emilia gaf hem nooit rekenschap van hare handel wijze en op alle vragen die hij deed, wi9t zij uitvlugten te vinden; maar wat hem het meest intrigueerde was, dat eenige kamers van het huis altijd voor hem gesloten bleven, want ofsehoon de woning van mevrouw Fritscbe geheel het uiterlijk van een hut had, was zij echter vrij ruim. Ondanks dit alles ging Yergounof gestadig voort met Emilia te bezoeken. Hij ontmoette daar, zooals wij zeggen, toegenegen harten, en zijne eigenliefde was heimelijk ge streeld omdat zijne jonge vriendin, die hem steeds Florestan noemde, meer en meer zijn mannelijk voorkomen bewonderde, en vond dat zijne oogen geleken op die van een paradijsvogel. Eens op een middag in het heetste van den zomer, kwam de luitenant, nadat hij den geheelen morgen op de scheepstimmerwerf had doorgebragt, afgemat bij de hem zoo goed bekende kleine deur aan. Hij klopte; men liet hem niet wachten. Zoodra hij in de zoogenaamde salon kwam, liet hij zich vallen op de sofa. Emilia kwam bij hem en wischte met haren zakdoek het zweet van zijn voorhoofd. Wat is hij moê, wat is hij warm, zeide zij meewarig. Arme jongenl had hij de haken van zijn stropdas maar losgemaakt! Goede God men kan zijn hart in zijne borst zien kloppen. Ik kan niet meer, zeide Yergounof al zuchtende. Van van morgen af op de been en die brandende zon op myn shako! Ik wilde eerst naar huis gaan, maar die vervloekte leveranciers wach ten er mij. Wat is het hier koel bij ul Als ik durfde, ging ik een klein slaapje doen. Welnu 1 ga slapenniemand zal u hinderen. Maar, neen; dat zou niet passen.... Wat een idee! ga slapen; ik zal u wiegen. En zy begon een wiegelied te neuriën. Yergounof zeide: Ik zou gaarne eerst een glas water drinken. Hier, zoo helder als kristal. Wacht, ik zal u een hoofd kussen geven.... en dit nog.... voor de muggen.... Zij wierp hem haren omslagdoek over het hoofd. Hartelijk dank, mijn cupidootje, zeide de ander en hy sliep in. Emilia zong en schommelde heen en weder alsof zij hem wiegde, terwijl zij intusschen lachte over hare bewegingen en haar gezang. Na verloop van een uur ontwaakte Yergounof. Het scheen hem toe dat iemand zich in zijn slaap over hem had heengebogen en hem had aangeraakt. Hij ligtte den doek op, die zijn gelaat bedekte.... Emilia zat digt bij hem op de knieën met eene vreemde uitdruk king op haar gelaat, althans zoo scheen het hem toe. Zij stond haastig op en liep naar het venster terwijl zy iets in haar zak stak. De luitenant rekte zich uit. Ik heb fiksch geslapen 1 zeide hij. Hoor eens hier, lieve jufvrouw. Emilia kwam naar hem toe; plotseling stond hij van de sofa op, stak de hand in haren zak en haalde daaruit.... een klein schaartje. Jesusl riep Emilia onwille keurig. Dat is eene schaar? bromde de luitenant. Zeker. Wat dacht gij dan te vinden? Een pistool? O, wat ziet hij er gek uit! plooijen in zyn wangen als in een kussen, en zijn haar overeind! Hij lacht niet eens. O! Emilia schaterde het uit van lagchen. Genoeg, het is al mooi, zeide de luitenant op knorrigen toon. Zoo gij niets geestigere kunt uitdenken, ga ik heen.... Gegroet! liet hij er op volgen, toen hij zag dat zij niet ophield met lagchen, en hij nam zijn shako. Emilia hield op. Foei, zeide zy, wat ia hij een driftkop, een echte Rus; alle Russen zijn zoo. Kijk, hy gaat waarlijk heen. Foei 1 gisteren heeft hy mij vijf roebels beloofd; van daag geeft hij mij niets en gaat heen. Ik heb geen geld bij mij, mompelde de luitenant, die reeds op den drempel der deur stond. Gegroet 1 Emilia volgde hem met de oogen en bedreigde hem met den vinger. Hoort gij wat hij zegt: hij heeft geen geld. O, wat zyn die Russen toch leugenaars, maar, wacht maar, mijnheer de bedrieger! Lieve tante, kom eens hier, ik moet u iets vertellen. Toen de luitenant zich dien avond ontkleedde, bemerkte hij dat de bovenzoom van den gordel die hy altijd bij zich droeg, ter lengte van een vinger was losgetornd. Daar hij een ordelijk man was, nam hij dadelijk naald en draad en herstelde het. Voor het overige sloeg hij geen acht op deze niets beteekenende omstandigheid.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1