1868. N°.70. Woensdag 10 Junij. 26 Ja BINNENLAND. BUITENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. HET AVONTUUR VAN LUITENANT YERGOUNOF, IIELDERSCHE 'i A' f EiV MEI WEDIËPER COURANT. „Wij huldigen het goede." s«*ryif-rVV«f W*! Verschijnt üingsdag-, Donderdag- en Zatürdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Itureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertenticn: Van 1-4 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIEÜWEDIEP, 9 Junij. Het politieke nieuws is al zeer schaars. Tunis heeft het met frankrijk op een accoordje gebragt. Rusland voert oorlog in Midden-Azië, waartegen de Europesche mogendhedeu zich maar niet willen verzetten. Pruissen schijnt Denemarken nu eerlang in het naauw te willen brengen met de liquidatie der Holsteinsche grens regeling. Prins Napoleon vervult bij voortduring de rol van den modernen Joodschen wandelaar, thans is hij te Weenen, verder gaat Prins Napoleon naar het land des Sultans en tulbands. Wg vernemen, dat de inspecteur der geneeskundige dienst van de zeemagt, dr. G. P. Pop, vervangen zal worden door den dirigerend officier van gezondheid der 1ste klasse H. Slot. De beide concerten, gegeven door de zangschool Euphonia, ten roordeele van de nagelatene betrekkingen der verongelukte visschers, hebben te zamen netto 217.75 opgebragt. De onlangs benoemde majoor plaatsel. kominandant alhier, is in deze gemeente aangekomen en heeft zijne betrekking aanvaard. De 1ste luit. Waguer van het 7de reg. Infanterie is tot het bijwoneo der zomer-oefeningen gedetacheerd bij het hataillon Mineurs en Sappeurs. Aan het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier bestaat gelegenheid tot plaatsing van een leeraar in de wis-, natuur- en werktuigkunde. De Staatscourant van heden vermeldt de voor waarden. Zr. Ms. raderstoomschip de Valk vertrekt io het laatst dezer week weder naar Birkeuhead. Z. M. heeft de opdragt tot tijdelijke waarneming van het departement van Buitenl. Zaken aan den minister van Oorlog, den heer J. J. van Muiken, ingetrokken, en thans tijdelijk daarmede belast den heer mr. T. M. Roest van Limburg, buitengewoon Nederlandsch gezaut in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De Engelsche bladen deelen mede, dat de voor rekenipg der Ivederland- sche regeriug te Birkenhead gebouwde monitor Heiligerlee voltooid is en haar proeftogt heeft volbragt. Het vaartuig had bij die gelegenheid, behalve zijn geschut en ammunitie, 75 officiereu en manschappen met hunne bagage, en met leeftogt voor zes weken, benevens kolen voor vijf dagen aan boord. De togt had in alle opzigten bevredigende uitkomsten opgeleverd De monitor heeft eene lengte van 180 voeten, tegen eene breedte van 44 en eene diepte van 11 vocteu; zij is bekleed met ijzeren pantserplaten, ter dikte van 5£ duim, en Je toren is bedekt met ijzeren platen, van eene dikte van 8 tot elf duim; zij is gewapend met twee getrokken driehonderd-poudersde stoom-machine, die twee schroeven in beweging brengt, is vau 140 paardenkracht. De ^vertrekken voor de officieren cn voor de bemauning zijn bijzonder ruim en van uitstekende luchtververschings-toestelleu voorzien. Het Dagblad durft schrijvenDe omwentelingspartij is aan hel roer; de Amsterdamsche zegt: JVij zien de toekomst donker in. Hoe oordeelt de natie? Zoo lang het afgetreden ministerie aan het bewind was, waren de prijzen der Nederlaudsche Staats-papiereu voortdurend zeer laag. Naauwelijks verneemt men de tijding van het optreden der tegen woordige ministers, of het vertrouwen herleeft en binnen twee dagen rijzen onze fondsen eenige percenten te gelijk. Ziet daar het antwoord der natie en men moge nu kolommen vol schrijven met de hatelijkste personaliteitenwaar zulke feiten spreken is alle verdere redenering overbodig. Handelsbl De Tijd is niet zoo verbolgen als het Dagblad over de optreding van het nieuwe Ministerie, doch hoopt dat de groote vraagstukken van den dag tot eene gewenschte oplossing mogen geraken: liet koloniale vraagstuk en de onderwijs- qufestie. Dc Tijd herinnert er aan, dat onze tegenwoordige minister vau Binnenl. Zaken, de heer Fock, als burgemeester steeds eeu groot voorstander der gemengde school geweest is. Het blad beveelt den heer van Bosse «die gewoon is op de duiten te passen," zeer aan, een oog in 't zeil te houden, daar zijn collega Fock niet opziet tegen het uitgeven vau millioenen; zoodat hij dan ook de reputatie heeft een dure burgemeester te zijn. De Tijd wijst echter ook op de uitmuntende hoedanigheden van den heer Fock, waardoor hij steeds ieders achting won. Het is wel opmerkelijk, dat dit dagblad, hetwelk in der tijd onder de heftigste voorstanders der thans gcvalleu regering behoorde, zoo kalm en zoo betrekkelijk gunstig het nieuwe kabinet begroet. Men verneemt, dat er bij de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen plan bestaat, om ook op de staatsspoorwegen retourbilletten, gedurende 4 dagen geldig, van en naar alle stations uit te reiken. De scheepstimmerwerf Nicolaas Witsengrenzende aan het Noordhollandsche Kanaal te Alkmaar, is door de gemeeute aan gekocht voor de som van 9990. Een beroemd landgenoot, de beeldhouwer Louis Roijer, is jl. Zatürdag te Amsterdam op ruim 74jarigen leeftijd overleden. Jl. Vrijdag ochtend is op de Heerengracht te Amsterdam een dienstbode in de regenbak gevallen en kort daarna er dood uitgehaald. Omtrent de werkzaamheden van den Amerikaanschen schaatsen rijder, op a. s. Donderdag in het Paleis van Volksvlijt, te Amsterdam, meldt de Amst. Crt. voorloopig het volgende: De heer Pulier was het laatst te St. Petersburg werkzaam, waar hij zijn roem als Champion of the Scaters heeft gehandhaafd. Hij gaf bereids in het Volks-paleis, aldaar, proeven van zijne kunst vaardigheid, vlugheid en onbegrijpelijke krachten. Zijne bewegingen zijn stout en uiterst bevallig. De sierlijke passen van de wals en de varsovienue voert hij even juist en gemakkelijk op zyne rol- schaatsen uit als de beste danser op de fijnste bottines. In den matrozendans bootst hij alle bewegingen van den zeeman op het in de baren geslingerde schip na. Hy doet op zijne schaatsen streken van 150 voet lengte. Met groote belangstelling ziet men dit vreemdsoortig schouwspel in het midden van den zomer te geraoet, waarvoor wel geen zoo uitmuntende gelegenheid te vinden i9 als in het Volkspaleis, waar de geheele lengte en breedte ter beschikking van den schaatsenrijder gesteld is. Jl. Zatürdag avond ten ongeveer half tien ure had er een boogst betreu renswaardig ongeluk plaats op den Wassenaarschen straatweg te Scbeveningen, tusschen het paviljoen van Prins Frederik eu het telegraafkantoor. Een rijtuig, waarin zes officieren, namelijk de kapitein Lafors en de 1ste luits. Bresier, Plaat, Scheltus, Koolhaas eu van Mook, gezeten waren, geraakte met een voor- en achterwiel in het daar liggeude spoor, en toen een der officieren, L., die het rijtuig bestuurde, het uit de rails trachtte te brengen, ging het slingeren, tengevolge waarvan de officier het evenwigt verloor, van den bok viel en aan het hoofd gewond werd. De koetsier, die de leidsels wilde grijpen, viel even eens van den bok cn brak zijn regterarm. Nu gingen de paarden op hol. De officieren p. en S. sprongen uit het rijtuig met dit ongelukkig gevolg dat de eerste op de plaats dood bleef en de tweede eene hoogst ernstige kwetsing aan het hoofd bekwam. Door de zorg van den commissaris van policie, den heer van Schoonhoven, werden de gewonden en het lijk naar het gemeente badhuis vervoerd, waar zij onmid.lelijk geneeskundig werden verpleegd door den baddoctor Mess, bijgestaan door den geneesheer Spillc. Bij den heer P. was, helaasalle moeite tc vergeefs. Later werden de verwonden naar de stad vervoerd, gedeeltelijk naar het hospitaal, gedeeltelijk naar hunne woningen. De twee heeren, die in het rijtuig zijn blijven zitten, kwamen er zonder eenig letsel af. H. S., schoolmeester der Marine, die zich schuldig heeft gemaakt aan het ontvreemden van een aangeteekenden brief, hem in zijne kwaliteit, als facteur van Zr. Ms. wachtschip de Rijn, te Hellevoetsluis toevertrouwd, is veroordeeld lot 5 jaren tuchthuisstraf. In het graafschap Zutphen beginnen de rupsen zich op een zeer onrustbarende wijze te vermenigvuldigen. Onder Lichtenvoorde hebben deze insecten dan ook reed3 veel schade aan boom- en veld gewassen berokkend. Te Veendam is dezer dagen met het beste gevolg van de werf der heeren K. en J. Wilkens te water gelaten het kopervaste brik schip, genaamd Alcmaria Victrix, groot p. m. 220 zeetonnen, gebouwd voor rekening van den heer P. A. Drift van der te Alkmaar. In het oude vrouwen- en mannen-gesticht de Kalvariênberg te Maastricht, werd jl. Donderdag de 100ste verjaardag van een zijner inwoners, Maria Mathilda Scbiepers, gevierd. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Aan den kapt.-luil. ter zee K. F. R. Andran, thans 1ste officier op het wachtschip alhier, wordt met den 1G dezer opgedragen de betrekking van eersten officier-instrncteur bij het Kon. Ned. Instuut voor de Marioe alhier; zullende hij met dien datnm in eerstgemelde betrekking vervaDgen worden door den kapt.-luit. YV. F. L. de Vriese. Te Antwerpen is jl. Zondag in den vroegen ochtend eene verschrikkelijke gebeurtenis voorgevallen. Aau een koningstijger in den zoölogischen tuin alduar, die bestemd was om naar Londen te wordeu verzonden, is het ten ongeveer 3 ure gelukt uit zijn bok, waarin het dier zou worden vervoerd, te ontsnappen, niettegenstaande men allerlei voorzorgen meende te hebben genomen. De nachtwaker bad er niets van gemerkt, ofschoon het dier door een venster heeft moeten springen. Het beeft zich daarop naar den ingang van den tuin gerigt, waar het deu mnur oversprong, die den tuin van bet station scheidt. De tijger trachtte weldra een paard aau te vallen, dat voor een kar was gespannen maar in allerijl de vlugt nam, zonder dat aan voerman of paard iets overkwam. Wel zette de tijger het voertuig na, doch hij ontmoette op zijn weg eene vrouw, die hij onmiddelijk naar de keel sprong; het dier schudde haar op eene vreesselijke wijze en bragt haar dood«*lijke wonden toe. Middelerwijl had men alarm gemaakt. De directeur van den zoölogischen tuin begaf zich met zijn personeel op weg en trof den tijger op deu hoek der markt St. Jacques aan. In een der huizen aldaar waren een nachtwaker en drie of vier personen gevlugt. Het dier aarzelde een oogenblik om door de ruiten te springen ten einde die persouen aan te valleu, doch vervolgde daarop zijnen weg. De directeur, geholpen, door zijn personeel en andere lieden, slaagde er in om den tijger de steeg St. Anne te doen binnen gaan. Onmiddelijk daarop werd de ingang gebarricadeerdverschillende personen trachtten terwijl het andere einde der steeg te bereiken, met het doel om het dier naar den ingang terug te voeren en zoo mogelijk levend te vangen. De tijger legde zich na eenige oogenblikkcn bedaard neder, totdat hij op een dak een der mannen ontdekte die hem volgden. Onmiddelijk was het dier daarop op een dak van een lager huis gesprongen. Daar werd de tijger ontdekt door drie heeren, die zich op eene binnenplaats bevonden. Het dier, dat hen weldra in het oog had gekregen, sloop het dak over, blijkbaar met het doel om hen aan te vallen. Hen op 4 el afstands genaderd zijnde, ging de tijger liggen om zijnen sprong te nemen. Middelerwijl hadden die heeren, die met geweren gewapend waren, zich gereed gemaakt vuur te geven. Daartoe gaf thans de heer Vekemans, directeur van den zoölogischen tuin, het sein. Er vielen drie schoten: een daarvan kwetste het dier, het tweede bragt het eene doodelijke wonde toe, het derde miste. De tijger stond echter nog op doch waggelde op zijne pootcn, waarop de heer de Braeckeleer hem door een tweede schot dood ter aarde deed storten. Algemeen wordt de koelbloedigheid van den directeur Vekemans en de heeren Braeckeleer, Werbrouck en Verhoeven geroemd, waardoor meer onheilen zijn verijdeld. De ongelukkige vrouw is naar het hospitaal dvergebragt, waar zij na eenige uren is overleden. De vrouw was deerlijk gehavend. Men weet nog niet wie zij is, doch zij schijut tot den werkenden stand te behooren. Keizer Napoleon, zoo schrijft men onder dagteekening van 4 Junij jl., i9 ernstig ongesteld. Bij de smart over het verlies van zijn hond voegen zich nog rheumatische pijnen. Ofschoon den 3den de Keizer nog voorzat in den ministerraad, werd de pyn des na middags zoo sterk, dat men de doctoren Nelaton en Arnal bij hem ontbood. Ondanks alle aangewende middelen duurde de pijn tot den volgenden morgen ten 10 ure voort. Ernstig ongerust maakt men zich echter niet. De Keizer is zeer zenuwachtig. Naar aanleiding van eenige ongeregeldheden, welke onlangs in Frankrijk tusschen militairen en burgers plaats grepen, heeft de Fransche minister van oorlog, zoo als men weet, een besluit genomen, dat ook elders navolging verdient. Aan alle militairen van erkend onzedelijk gedrag, als ook aan dronkaards, wordt voortaan ten strengste het regt ontzegd om wapenen te dragen. O. i. behoorde men nog verder te gaan in zoover het ons een raadsel is, welk nut het heeft, dat buiten dienst wapenen worden gedragen. Werd dat gelijk in Engeland geheel verboden, dan zou men ten eerste veel ongelukken voorkomen en ten tweede vermijden, wat thans het gevolg zal zijn van de Fransche regeling, dat alle soldaten, die zonder wapenen uitgaan bij de burgerij te boek worden gesteld als lieden van erkend onzedelyk gedrag. In een dezer dagen te Parijs, in het cirqne de lTmpératrice gehonden algemeeue vergadering der Société d'eucouragement au bien, waarin een aantal belooningen wegens het verrigten van menschlievende daden uitgereikt zijn geworden, is niet luiden bijval door het talrijke publiek vernomen, dat de maatschappij twee eeremedailles had toegewezen, en wel aan H. M. de Koningin van Nederland, en aan de Hertogin Tascher dc la Pagerieaan eerstgeuoemde wegens den moed, door haar bij het bezoeken der cholera-hospitalen te Amster dam betoond, cn aan laatstgenoemde wegens het vestigen eencr inrigtiog, waarin twee honderd jonge meisjes kosteloos verzorgd en opgeleid worden. Te Parijs wordt thans een drama van Charles Dickens, l'Abime in 11 tafereelen, in het theatre du Vaudeville opgevoerd. Het is een spektakelstuk, dat het kunstgevoel weinig bevredigt, maar de aandacht in hooge mate boeit. De bloemenverkoopster van de jockey-club te Parijs, Isabella, is 11. Dingsdag door den bliksem getroffen. Deze bekende persoon, die van alle Vorsten, welke de tentoonstelling van 1867 bezochten, rijke geschenken ontving, en wier portret zelfs dezer dagen in Parijsehe geïllustreerde bladen voorkwam, is hierdoor nog vermaarder geworden, want zij is niet dood; zij lijdt slechts aan eene groote opgewektheid van het zenuwstelsel. Men weet niet of zij genezen zal. Hoewel het ongelooflijk schijnt, is het toch waar dat in den nacht van 31 Mei een goederentrein, n°. 407, van Parijs naar Yendume den togt niet heeft kunnen voortzetten tengevolge van het ontzaggelijk aantal rupsen, die zich op de hoogte van paal 49 hadden verzameld. De wielen gleden uit over de tallooze rupsen, die hier in den regel in dezen tijd in groote menigte gevonden worden zij kruipen uit ceu naburig bosch naar de rails om zich daar te wannen. Een uur en acht minuten heeft de trein stilgestaan; toen eerst kwam een tweede locomotief, die den trein over de plek bragt. Het verschijnsel, dat rupsen een spoortrein tegenhouden, is, hoe verklaarbaar ook, toch in hooge mate vreemd. Men heeft dezer dagen in een dertien jaren geleden ingestorten mijngang eener Fransche steenkolenmijn de lijken van zes werklieden, gevonden, welke destijds aldaar door kolendamp gestikt waren. Die lijken verkeerden nog in een geheel ongeschonden staal. De huid geleek op perkament, maar de gelaatstrekken hadden zoo weinig verandering ondergaan, dat de betrekkingen der overledenen hen onmiddelijk herkenden. Door het geregtshof van Beneden-Charente werd dezer dagen een voor malig gemeente-ontvanger veroordeeld, wegens het onttrekken van lundspenningeu aan hunne bestemming. Op het oogenblik dat zijn vonnis werd uitgesproken boog hij zich een weinig ter zeide naar zijn advocaat eu haalde een scheermes te voorschijn, dat hij in zijn laars verborgen had, waarmede hij zich, in tegen woordigheid van het talrijke publiek, waaronder ook zijne vrouw en kindereu, de keel doorsneed. De wond is echter niet doodelijk. Hij wordt nu iu het hospitaal verpleegd. Den 21 Mei jl. is de stoomboot Garotine, met 17 Engelsche passagiers, die den winter te Pau hadden doorgebragt, van Bordeaux naar Liverpool bestemd, verongelukt op de Buckrotsen, bij kaap Landsend. De kapitein zocht naar het kustlicht van Longshyslight. Hij wa9 dit voorby gevaren, wilde terug gaan en stootte toen op de rotsen. Het schip was in 20 minuten weg. Van de passagiers verongelukten op 2 na allen, terwijl van «Ie bemauning, 22 man, 18 werden gered in de boot. De kapitein wilde het schip niet verlaten. Gedurende de vorige week hebben te Londen plaats gehad 2029 geboorten en 1217 sterfgevallen. Graaf von Bismarck lijdt aan eene ernstige zenuwziekte. Den l Junij en twee volgende dagen heeft te Keulen het jaarlijksche Rijnsche zangersfeest plaats gehad, hetwelk, even als altijd, een overgroot aantal vreemdelingen getrokken heeft. Tusschen de 700 en 800 zangers (188 sopranen, 154 contr'alten, 110 tenoren eu 161 bassen) en toonkunstenaars hebben tot dit feest mede gewerkt, waarvan de leiding aan den heer Ferdinand Hiller was opgedragen. Den 30 Mei jl. heeft te Stockholm de bevestiging als lidmaat plaats gehad van H. K. H. Prinses Louise, dochter van IIH. MM. den Koning en de Koningin van Zweden en Noorwegen. De Paus heeft aan den Kroonprins van Frankrijk, ter gelegenheid van diens eerste communie, eene prachtige relequiën-doos gezonden, getooid met een antieke camee. Dit geschenk was ver gezeld van een eigenhandigen brief, in zeer hartelijke bewoordingen gesteld. De commissie van beschuldiging uit het huis der afgevaar digden te New-York heeft zekeren Wooley in hechtenis doen nemen, als beschuldigd vau een radicaal 9enaatslid te hebben omgekocht. Wooley heeft geweigerd, getuigenis af te leggen. en bevindt zich nog in arrest. IVAN T0URGUENEF. IV. (Slot.) De luitenant opent eindelijk de oogen.... Het is licht en alles is kalm rondom hem. Het riekt naar azijn, naar kruiden. Aan beide zijden zoowel als boven hem ziet hij zich omgeven door iets wits; hij ziet om zich heen en onderzoekt: Het zijn de gordijnen van een bed. Hij wil zyn hoofd opligten, onmogelijk; de hand, even zoo onmogelijk. Wat beteekent dit alles? Hij slaat de oogen voor zich uit, een lang ligchaam strekt zich voor hem uit, bedekt door een grove wollen deken met bruine banden aan dc twee punten. Dit ligchaam, zooals bij nader onderzoek blijkt, is zijn eigen. Hij beproeft een kreet te uiten: geen geluid; hy beproeft het op nienw, hy verzamelt al 'zijne krachten: een zwak, heesch geluid doet zich hooren. Zware schreden naderen; eene hand schuift het gordijn weg. Een oude invalide met een gelapte uniformjas aan staat voor den luitenant. Beide schijnen zij verwonderd. De invalide brengt den luitenant een groote kruik aan de lippen. Yergounof drinkt gulzig; zyne tong wordt losser. Waar ben ik? De invalide ziet hem nog eens aan, verwydert zich en komt terug met een ander man in uniform. Waar ben ik? herhaalt de luitenant. Komaan! daar zal hij niet aan sterven, zeide de man in uniform. Gij zijt in het hospitaal, hernam hij luid, maar gij moet niet spreken. Hond u stil en slaap. De luitenant verwondert zich, maar hij valt spoedig in zyn vorigen staat van gevoelloosheid terug. Den volgenden morgen kwam de dokter van het hospitaal; Yergounof was weêr bij zyne kennis gekomen. De dokter wensohte hem geluk met zijne aanvankelijke genezing en beval dat men het verband om zyn hoofd zou veranderen. Hoe, mijn hoofd? Scheelt mij dan iets?.... Gy moogt volstrekt niet spreken, zeide de dokter, noch u bewegen. Houd u rustig en dank God. Waar zijn de compressen, Popof Maar het geld,.... het geld van de kroon. Komaan, daar begint het ijlen op nieuw. IJs, Popof, weer ijs. Er verliep eene week. De luitenaut was in zoo verre hersteld. dat men hem kon mededeelen, wat hem overkomen was. Ziehier,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1