1868, N°.74. Vrijdag 19 Junij. i 4 \MÏÊ ,2 binnenland! buitenland. '1öaAA&* X A. A. BAKKER Cz. JAARLIJSSCHE OEFENING MET DE BRANDSPUITEN. IIELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: UOLE\PLEO, M°. 163. Pnjs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters uf vignetten worden naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de bij de Brandspuiten geplaatste personen, dat de JAARLTJhSCHE OEFENINGEN zijn bepaald als volgt: Met spuit N°. 1 op Maandag 22 Junij 1S68, 's namiddags 7 ure. n ii ii 2 i, Dingsdag 23 Junij 1868, 7 n ii ii 3 i, AVocusdag 24 Junij 1868, 7 ii ,i ii 4 Donderdag 25 Junij 1868, 7 n n ii ii 6 ,i Vrijdag 26 Junij 1868. 7 n Dc manschappen, tot die oefeningen schriftelijk opgeroepen, worden ernstig aan gemaand, daaraan stiptelijk te voldoen, zullende de nalatigen worden vervolgd. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 18 Junij 1868. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 Junij. De 50ste verjaardag van H. M. de Koningin der Nederlanden werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Van de openbare, van enkele particuliere gebouwen en van de schepen in de havens wapperden de vlaggen. Des middags ten 12 ure werd door het garnizoen parade gehouden op het Westplein. Hedeu is het de 53ste verjaardag van de overwinning bij Waterloo. Gisteren voormiddag ten elf ure werd in het Heeren-Logement van den heer C. L. Pedroli, door den majoor, eerstaanwezend ingenieur alhier, onder nadere goedkeuring van Z. Exc. den heer minister van Oorlog de openbare aanbesteding gehouden vanhet herstellen van drie draaibruggen te Helder. Er waren 8 inschryvings- billetten ingekomen, als van de heeren: J. Galman 5000, J. J. Visser 4800, Gebr. Moorman 4350, P. Dekker 4250, H. J. Hippens 4200, P. Spruit ƒ4200, H. J. Janzen ƒ4200 en de minste inschrijver de heer E. J. Knoppert 3420» Bij opbod is het werk daarna afgemijnd door den heer H. J. Janzen, voor de som van &340. Van 1 Aug. tot 1 Sept. wordt het kamp te Zeist o. a. betrokken door de 6de komp. van het 1ste reg. Vesting-Artillerie, alhier in garnizoen. De discussiën over de interpellatie van den heer Koorders zijn jl. Dingsdag door de Tweede Kamer voortgezet. De eerste spreker van dezen dag was de lieer Gefken, een bekend voorstander der vorige regering, die met nadruk wees op de vele grieven tegen de bestaande wet op het lager onderwijs. De intrekking vau het wetsontwerp tot wijziginig der schoolwet noemde hij achteruitgang, hoezeer ook de regering vooruitgang als leuze aanneemt. De heer van Wassenaer Catwijck, mede een bestrijder der gemengde school, bragt toch hulde aau de opregtheid des Ministers. In één adem karakteriseerde deze spreker de wet van 1857 aldus: Die wet verlaagt de godsdienst, bederft de opvoeding en strekt om de zedelijke krachtsontwikkeling der natie tegen te werken. Ofschoon hij de regering niet stelselmatig bestrijden wil, verzekert hij toch, dat hij ten aanzien van de oudervvijs-quaestie steeds op zijn post zal zijn. Ook de heeren van Nispen en van Cuyk drongen aan op wegneming der grieven tegen de schoolwet. De heer de Bosch Keraper drukte zijn vertrouwen uit in de mannen, die het tegenwoordige kabinet vormen. Hij deed opmerken, dat niemand kon verwachten, dat de beginselen van het ministerie geheel en al met ieders gevoelen zouden overeenstemmen en meende als zijne zienswijze van deze discussiën te mogen zeggen, dat er weinig vrucht van te wachten was. Ten aanzien vau de onderwijs-quaestie schaarde de heer Kemper zich aan de zijde van hen, die de openbare school gehandhaafd willen zien. Hij waarschuwde tegen ligtvaardigheid om eene vastgestelde wet, die aan de behoefte van de meerderheid des volks blijkbaar voldoet, te herzien. De heer Nierstrasz sprak over de wenschelijkheid van het behoud der cultures; terwijl de heer Saaijmans Vader verzekerde de regering niet te kunnen steunen, omdat zij niet wenschte tegemoet te komen aan de grieven tegen de wet op het onderwijs. De heeren van der Hucht, Sloet van de Beele en Rochussen, spraken bepaaldelijk over de koloniale aangelegenheden; de heerén Hoffman en Haffmans bestreden de zienswijze des ministers van Binnenlaudsche Zaken met betrekking tot het lager ouderwijs; terwijl de heer Lenting de gemengde school tegen zoo veler bezwaren en grieven in bescherming nain en den Minister zijne ondersteuning toezeide in den strijd tegen de agitatie der bijzondere school. Deze spreker brugt hulde aan de loyauteit van den minister van Binuenl. Zaken, die zijne overtuiging zoo onbewimpeld had uitgesproken. De heer Jonckbloet ving in de zitting van gisteren de voortzetting der interpellatie-discussiën aan met een rede, waarin hij den minister van Binnen- landsche Zaken op krachtige wijze verdedigde tegen de vele aanvallen ter zakt van de onderwijs-quaestie. Deze spreker beaamde, dat de grondwet slechts eene beperkte vrijheid omtrent het onderwijs bestaat. Hij zou niet zijn tegen een»- wijziging; maar eerst dan, wanneer de agitatie bedaard eu de zaak van den partij-hartstogt zal zijn losgemaakt De heer J. K. van Goltstein houdt eene langdurige rede, waarin hij voornamelijk de kabmets-formatie bespreekt en den Wensch opeubaart naar meerdere inlichtingen van den minister van Koloniën, ten aanzien van zyne plannen omtrent de koloniale aangelegenheden. De heer Thorbecke besprak de vorming van het kabinet, eu wees op den strijd tegen het vorige bewind. Die strijd ontving een persoonlijk karakter en het werd noodig, dat daaraan een einde kwam. De ledeu van het bewind moesten zooveel mogelijk buiten de parlemcutaire verdeeldheid worden gehouden. Het was wenschelijk, dat de zege, op het vorig bewind behaald, bleef een zuivere zege van begiuselen, zoo min mogelijk van personen. Zoo kon er best in plaats van de spanning, die er geheerscht had, een tijdstip van ontspanning aanbreken. Hij heeft niet geweigerd deel van dit kabinet uit te makenindien de vorming van een liberaal kabinet van zijne tegenwoordigheid had afgehangen, zou hij niet geaarzeld hebben. Hij geeft echter de voorkeur aan moreel boven ambtsgezag De heer W. van Goltstein is dankbaar maar onvoldaandank baar voor de bckomene, onvoldaan over gebrek aan voldoende inlichtingen. Deze spreker noemt een ministerie Thorbecke zonder Thorbecke een blijk van misleiding of onmagt. Misleiding omdat een ministerie optreedt met de daad zonder den naam; onmagt omdat het mist diegene, die het best voor de taak - berekend is. De heeren Koorders en de Bosch Kemper voeren nog achtereenvolgens het woord; eerstgenoemde houdt zijne bestrijding vau het ministerie vol; laatst genoemde is teleurgesteld, nn hij uit den mond van den heer Thorbecke veruomen heeft, dat het opgetreden bewind geen conciliant bewind is. Eindelijk voeren in deze zitting nog het woord de heeren ministers van Financiën, van Binnenl. Zaken en van Koloniën. Eerstgenoemde handhaaft het vroeger door !hem gesprokene en houdt vol, dat de bedoeling, die bij de zamenstelling van dit kabinet heeft voorgezeten, is geweest om ecue verzoenende staatkuude te volgen. De minister verdedigt zich op krachtige wijze tegen de aanmerkingen betreffende zijne medewerking aan het tijdschift voor Ned. Indië, zijne gevoelens omtrent de opheffing der ministeriën van Eeredienst, de onafhankelijkheid van de O. I. baten, enz. Aan het slot zijner rede beantwoordde de minister den heer de Bosch Keraper, die cr naar vroeg of het ministerie 's lands belang en niet partijbelang zoude behartigen eu zeide op die vraag volmondig: ja. Dé minister van Binnenl. Zaken bespreekt de onderwijs-quaestie en herinnert dat Lij in zijne eerste rede gezegd heeft de verwachting tc koestereu, dat dc meeste bezwaren tegen de onderwijs-wet zeker door eene eerlijke toepassing der wet konden worden weggenomen. Deze minister wederlegde de vele be strijders van het door hem gesprokene, toonde de onjuistheid van veler L beweringen aan en spoorde den tegenstanders der gemengde school aan, dat zij r zelve dan een voorstel tot wetsherziening moesten doen, als zij zich bij de beginselen des ministers niet kunnen nederleggen. De minister van Koloniën bespreekt nog kortelijk het tegen hem aangevoerde; de discussiën worden daar mede gesloten. Aan den matroos 1ste kl. J. W. Schipper is toegekend de gouden medaille ter geheele grootte, voor 50 jaren trouwe en eerlijke militaire dienst. De koninklijke bewilliging is verleend op de acte van oprig- ting der naamlooze vennootschap de Rijper Gasfabriekte vestigen in de Rijp. Beroepen te Leiden, de heer J. Drost, pred. te Goes. Jl. Dingsdag had te Wieringerwaard plaats de tentoonstelling van vee door de afdeeling "Wieringerwaard van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De uitslag is als volgt: 1°. De beste melkgevende vaars van vreemd of gekruisd ras, geboren in 1866 (21 stnks), 1ste prijs J. L. T Groneman, 2de prijs K. A. Kaan, 3de prijs D. Waiboer; 2°. de beste melkgevende vaars van inlandsch ras, geboren in 1866 (11 stuks), 1ste prijs D. Mantel, 2de prijs J. L. T Groneman, 3de prijs C. D. Geel; 3°. de beste vaars die niet gekalfd heeft van vreemd of gekruisd ras, geboren in 1866 (3 stuks), 1ste prijs A. R. Kaan, 2de prijs A. K. Schenk; 4°. de beste vaars die niet gekalfd heeft van inlandsch ras, geboren in 1866 (5 stuks), lsto prijs Jb. Geel, 2de prijs A. K. Schenk; 5°. de beste knispink van vreemd of gekruist ras, geboren in 1867 (12 stoks), 1ste prijs D. J. Kaan, 2de prijs J. L. T. Grouemon6°. de beste kuispink van inlandsch ras, geboren in 1867 (24 stuks), 1ste prijs K. A. Kaan, 2de prijs D. K. Schenk; 7°. het beste graskalf (kui) van vreemd of gekruist ras, geboren in 1868 (6 stnks), lste prijs C. J. Schenk, 2de prijs D. Waiboer; 8°. het beste graskalf (kui) van inlandsch ras, geboren in 1868 (5 stuks), lste prijs Jb. Geel, 2de prijs I). R. Kaan; 9°. de beste os van vreerad of gekruist ras, geboren in 1866 (6 stuks), lste prijs K. A. Kaan, 2de prijs K. J. Kaan; 10°. de beste os van inlandsch ras, geboren in 1866 (3 stuks), lste prijs K. A. Kaan, 2de prijs D. R. Kaan 11°. het mooiste paard, onverschillig van welk ras en geslacht, geboren in 1866 (8 stuks), lste prijs A. R Kaan, 2de prijs A. J. Kaan, 3de prijs K. J. Kaan; 12°. het. mooiste paard, onverschillig van welk ras cn geslacht, geboren in 1867 (10 stuks), lste prijs K. J. Kaan, 2de prijs A. R. Kaan; 13°. het mooiste veulen, ouverschillig van welk ras en geslacht, geboren in 1868, met zijne moeder (6 stuks), lste prijs A. R. Kaan, 2de prijs A. R. Kaan. Prijzen van het bestuur voor 6 stuks vee ter opluistering ingezonden, waar van zijn toegekend een prijs aan elk der navolgende dieren: een gekruiste kalf- dragende vaars van C. Stins, «en driejarige inlandsche os van K. J. Kaan, een jarige inlandsche stier van P. Stapel. Een driejarige os van den heer K. J. Kaan trok bijzonder^de aandacht wegens zeldzame grootte en schoonheid. Op de aangekondigde tentoonstelling van aardbeziën, den 12 dezer te Boskoop gehouden, kwam o. a. een soort voor waarvan 14 stuks kilogram wogen. Door de regtbank te Rotterdam werd jl. Dingsdag een elf jarig meisje veroordeeld tot vier jaren opsluiting in een verbeterhuis, wegens het stelen van een kinderwagentje, waarin zij hare zusjes wilde rijden. Te huis gaf zij voor, het wagentje, dat zij van vóór een huis aan den Singel had medegenomen, present gekregen te hebben. Jl. Zondag is door de duiven-societeit te Rozendaal een prijs kamp gehouden. Van de duiven, te Parijs des morgens te 7 ure opgelaten, kwam de eerste des namiddags te 4 ure 50 min. aan; de tweede te 4 ure 55 min. en de derde te 5 ure 5 min. De vrij felle vorst, die in de laatste nachten inviel, heeft in den omtrek van Rhenen een nadeeligen invloed op de aardappelen te velde en de vroege boekweit uitgeoefend; naby Veenendaal zijn geheele velden aardappelen totaal zwart, als hadden zij de bekende ziekte, zoodat daarvan zoo goed als geen opbrengst is te wachten. Alles verlangt in die streken zeer naar regen. De boomwesp rigt te Uddel en omstreken tegenwoordig groote verwoestingen aan. In den afgeloopen nacht van gisteren is te Almelo een blok van 10 a 12 arbeiders-woningen in de asch gelegd. Uit Leeuwarden wordt berigt, dat de vier nog voortvlugtigen van het zestal, uit de gevangenis ontsnapt, ook reeds weder in arrest genomen waren, zoodat thans allen op nieuw in handen zijn, en de stoutmoedige poging tot outvlugtiug aanvankelijk zoo wel gelukt, binnen zeer kort tijdsverloop reeds geheel en voor goed als mislukt te beschouwen is. In het belang der algemeene veiligheid heeft men zich zeer daarover te verheugen, want het waren allen gevaarlijke Boosdoeners. In den nacht, volgende op de ontvlugting, hebben twee van hen kleeding, een gouden oorijzer eu tachtig gulden aan geld gestolen eu hunne gevangen-bovenkleeding achtergelaten. Voor een paar dagen is door het Prov -Geregtshof van Groningen uitspraak gedaan in de zaak tegen II. v. d. H. en P J. M. G Het hof heeft de beschuldigden schuldig verklaard aan het namaken van zilveren munt, in Nederland gangbaar en gewettigd, en het deel hebben aan het in omloop brengen of uitgeven van die nage maakte munt, en hen te dier zake veroordeeld tot tuchthuisstraf, de eerste voor deu tijd van acht en de tweede voor den tijd van zeven jaren, ieder in twee geldboeten elk van 50, subsidiaire gevangenisstraf van zeven dagen voor iedere boete en solidair in de kosten. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EW LEGER. De luit. ter zee 2de kl. jhr. S. F. T. de Vaynes van Brakell en C. A. Woldringh worden geplaatst, eerstgenoemde aau boord van het wachtschip te Willemsoord, en laatstgenoemde op de drijvende batterij Neptunus. De luit. ter zee lste kl. W. F. de Bruijn Kops is eervol ontheven als onder equipagemeester der Marine te ITellevoetslnis en op non-activiteit gebragt, terwijl die betrekking is opgedragen aan den luit ter zee lste kl. J. M. Broers. De off.-machinist A. Sol, van het escader in Oost-Indië is op non-activiteit gebragt. De oudste marketenster van Frankrijk, die de veldslagen bij Eylau, Wagram en Friedland heeft bijgewoond, ia op 8Sjarigen leeftijd gestorven. Zij was gedecoreerd met het Legioen van Eer. De beer Haussman, wiens grootvader door den Figaro wordt voorgesteld als een der veroordeelaars van Koning Lodewijk XVI en Maria Antoinette, komt daartegen op in een brief, waarin hij zich een vijand der revolutie en een vriend der orde noemt. Het is vreemd dit te hooren van iemand, die geheel Parijs omver haalt en zelfs de dooden niet met rust laat. Op de verkooping van de galerij van den heer Didier te Parijs, is een pendule van wit marmer, gebeeldhouwd door Pigare, en voorstellende een Cupido op een pijlkoker rustende met een duif naast zich, voor 31,000 frs. verkocht. In een coupé der tweede klasse van den laatsten trein van Parijs naar Orlcans werden Maandag avond, bij de aankomst in laatstgenoemde stad, door den conducteur, belast met liet ophalen der biljetten, twee kinderen gevonden: een kn^ap van zes jaar en een meisje van drie cn een half. De knaap had, nit school terngkeereude, zijn zusje trehaald en was met deze iu stilte in de eoupé gekropeu van den trein, die op het punt atond te vertrekken. Het portier en de gordjjneD had hij gesloten en zich en zijn zusje daarna onder de banken verstopt; later hadden zij op de kussens plaata genomen cn waren in slaap gevallen. De ouders waren zeer ongerust over het verdwijnen hunner kinderen. Alle nasporingen werden in het werk gesteld, totdat men uit Orlenns dc komst der twee vlugtelingeu seinde, die intusschen door het personeel van het buffet goed onthaald waren en ook van nieuwe kleederen waren voorzien. Aan de „Patrie" wordt nit Weenen het volgende geschreven omtrent den moord op Prins Michacl: „Woensdag, omstreeks een unr na den middag, hield de Prins in zijn rijtuig eenige oogenblikken stil voor de woniDg van zijn nicht, mevr. Anka, een huisje bijna tegenover het paleis. Genoemde dame en haar dochter Katherina gingen in een ander rijtuig en nn reed men naar Topchideree. Daar is een groot park en eeu landhuis. Het park, met weinig hoog geboomte, bestaat hoofdzakelijk uit digte hoschjes. De lanen zijn meest zeer smal en allen met korte bogten. De Prins rustte eenige oogenblikken in de woning nit, gebruikte cr verver, schingcn en koffij en ging toen in het park wandelen. Mevr. Anka liep naast hem en wel zeer digt, daar zij sedert lang aan groote stemverdooving lijdt. Haar dochter liep wat vooroit, bloemen te plukken, 's Prinsen adjudant, kapt. Garaschine, bloedverwant van den gewezen minister-president, liep achter hen, gevolgd door een bediende. Eensklaps bleef het meisje, toen zij om den hoek vun een boschje was gekomen, staan, eeu kreet slakende en in een oogenblik wierpen twee van de drie mannen, die op het pad stonden zich op den Prins, en de derde op mevr Anka; er vielen drie schoten en drie ligcharaen vielen op den grond, nl. die van den Prins, van zijn nicht en van hare dochterer vielen nog meer schoten en ook dc adjudant en de bediende vielen op den grond. Een officier en twee bedienden sneldeu toe en zagen drie mannen al schietende vlugten. Op de plek des onheils gekomen, ontwaarden zjj, dat de Prins dood was; een kogel had zijn hals doorboord, een andere zijn schede] verbrijzeld. Mevr. Anka leefde nog en kon de moordenaars noemen. Haar dochter was slechts aan den schouder, de kapt. in deu bnik eu de lakei onder den arm gekwetst. Weldra waren de weinige wandelaars, die zich ia het park bevonden, toegeschoten en werd 's Prinsen ljjk in de kamer gebragt, waar hij hij zijne bezoeken den nacht doorhragt. Mevrouw Anka werd in een ander vertrek gebragt; zij kromp ineen van pijn en overleed weldra. Men schrijft den aanslag aan persoonlijke wraak toe, maar dit is minder waarschijnlijk, daar de moordenaars beide hoofden des lands getroiTen hebben. Beide hoofden, zeg ik, want mevr. Anka was nog meer 's lands vorst dan de Prins, een man van zwak en veranderlijk karakter. Die vrouw met buiten gewone geestkracht bezield, bezat een waar maunenverstand en de diplomatie had voor haar geen geheimen. Dat de oude Milosch werd teruggeroepen en zijn zoon tien jaren heeft kunnen regeren, was aan haar ijver en onhnigbaren wil, aan haar tact te danken." De ware hedoeliug van den moord op Prins Michael van Servië is nog ODzeker. Dc omstandigheid, dat de moordenaars zijn de directeur van het gymnasium en zijne beide zonen, een ingenieur en een advocaat, terwijl men spreekt van eene verleide zuster, zon aan eene particuliere wraakoefening doen denken, terwijl andere omstandigheden aan een komplot doen gelooven. Een crisis is reeds voor eenige dagen voorzegd, cn als inen op dc bijzonderheid let, dat dc groot* vader van Karageorgewitch door de vader van Vorst Miehael is vermoord pewordcu en tusschen heide familiën sedert langen tijd een erfelijke haat bestond, is het te hegrijpen dat men ook aan eene politieke misdaad denkt. In Camdenstown is jl. Zaturdag een standbeeld ter eere van den heer Cobden opgerigthet heeft de hoogte van 9 voet en staat op een voetstuk van 15 a 16 voet. Het is gebeiteld uit Ciciliaansch marmer, en geheel bekostigd uit openbare inschrijvingen. Al de Europesche troepen, welke deel aau de Abessinische expeditie hebben genomen, worden op of omstreeks den 24 dezer te Dover verwacht. De Staats-Ameiger te Berlijn verkondigt, dat het Oostenrijksche Genootschap tot ondersteuning van gewonde krijgslieden het eere- lidmaatschap aan de Koningin van Fruissen opgedragen en dat H. M. de benoeming aangenomen heeft. Te Berlijn wordt thans bijna van niets anders gesproken dan van de redevoering door generaal von Moltke in het Noord-Duitsche parlement gehouden, ter ondersteuning van de boudsleer, ten behoeve van de Duitsche vloot. Toen de militaire redenaar, onder de toejuichingen der vergadering, den raad gaf in Duitschland zulk een leger znmen te stellen dat het aan eiken nabuur den lust beneemt oorlog te voeren, heeft hij natuurlijk niet kunnen spreken iu een geest die Napoleon III behaagde, en waarschijnlijk zullen dan ook te Parijs zijne woorden als eene uitdaging aangemerkt worden. Moet men nu reeds in generaal von Moltke, aan wien voornamelijk de in 1866 behaalde overwinning op Oostenrijk te danken is, den toekomst igen opvolger van graaf von Bismarck zien, om de Duitsche eeuheid volkomen te maken? Te lang heeft de Fruissische premier den raad zijner geneesheeren in den wind geslagen, die hem rust voorschreven. In plaats van hunnen raad te volgen, heeft hg, om zijne krachten te behouden, sterke dranken en champagne wijn gebruikt, eu vaak misbruik er vau gemaakt. Wanneer een diplomaat of eenig ander aanzienlijk persoon hem ongestoord wilde spreken, dan moest de bezoeker komen tegen middernacht, en dan stroomde de wjjn tot twee ure in den morgen. Komt Bismarck te overlijden, dan zal zjjn dood een ongeluk voor Europa zjju, want hjj is op dezen oogenblik de groote hinderpaal tegen den oorlog. Bjj den Koning zorgt hjj voor tegenwigt aan de militaire partij, die anders, met Moltke aan het hoofd, zeer magtig zou zijn. Aan een der New-Yorksche bladen is het volgende ontleend Tot opvoeding en verpleging in het verbeteringsgesticht voor dronkaards, in den staat New-York, werden, blijkens officieële opgave, aangemeld: 39 geestelijken, 8 regters, 340 kooplieden, 226 geneesheeren, 240 heeren (gentlemen), 1300 dochters van rijke mannen, te zamen 2153. Naar aanleiding van deze schandaal statistiek, laat bedoeld blad de volgende opmerking er op volgen „Het is zeer ligt mogelijk, dat het New-Yorksche gesticht tot verbetering van dronkaards, niet alle klassen van zuipers en juipsters vertegenwoordigt, maar onwederlegbaar blijkt, uit boven medegedeelde cijfers, dat de onmatigheid veel meer onder de voorname standen heerscht, dan onder de eigenlijke volksklasse, veel meer onder dezulken die te huis in weelderig gemeubelde eu getooide paleizen drinkeD, dan onder de zoogenaamde midden- en lagere klassen, die in hunne woningen geen sterken drank er op na houden, maar ze in den kroeg gebruiken. Het meest in het oog loopend is de buitengewone toeneming van het tot een ware ziekte overslaand misbruik van sterken drank onder de voorname vrouwen. Men denke slechts aan de bovenvermelde dertienhonderd rijke juffers uit den staat New-York, die de drinkzucht zoo ver drijven, dat hare verpleging in een genees-inrigting onvermijdelijk wordt. Met eene verachtenden blik gaan zulke aanzienlijke dames het Duitsche bier huis voorbij, om zich in hare eigene woningen in een verborgen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1