1868. N°.75. Zondag 21 Junij. 26 Jaarga rWlTENLAJm BEKENDMAKING. "LOTING VOORLDE_schüttërij7~ RINNENLANÏL ADVERTENTIËN. HELDERSCIIE r;i V EN NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. U i t g e v e r Bureau: A. A. BAKKER MOLENPLEIN, N°. 103. Cz. Prijs der Advertenticn: Van 14 regeh 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag 35 dezer vertrekt de Oost-Indische mail over Southampton. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het EERSTE SUPPLETOIR KOHIER van den HOOFDELIJK EN OMSLAG voor het jaar 1S6S, gisteren door hen voorloopig vastgesteld, en van heden af gedurende de eerstvolgende veertien werkdagen, op de gewone kantooruren, voor een ieder ter secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 20 Junij 1868. L. VERIIEY, Secretaris. Het PLAATSELIJK BESTUUR der gemeente HELDER roept bij deze op de personen, die zich in dit jaar hebben doen inschrijven, om te verschijnen in het Weeshuis alhier, in te gaan door de Oostelijke Poort, op Vrijdag den 26 Junij 1S68, des namiddags ten zes ure, ten einde voor de SCHUTTERIJ te loten. Wijders wordt kennis gegeven, dat de Alphabetisckc Naamlijst der Inge schrevenen, van heden af tot den dag der loting toe, op de gewone kantoor uren aan het Raadhuis ter inzage is nedergelegd. Helder, Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur, den 20 Junij 1868. STAKMAN BOSSE. De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op Dingsdag den 23 Junij a. s., des avonds ten zeven ure. HelderDe Voorzitter voornoemd den 20 Junij 1868. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TER BEHANDELING 1. Adres van den aannemer de Graaf om kwijtschelding van boete. 1. Regeling Schutterlijke zaken. 3. Mededeelingen. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 Junij. Naar men verneemt zal Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden, commandant kapt. ter zee P. A. van Rees, Donderdag den 25 dezer naar Birkenhead en Glasgow vertrekken, ten einde nieuwe schroeven aan te brengen. Met dien bodem worden over gevoerd de luit. ter zee 1ste kl. H. A. E. Erucht, de luits. ter zee 2de kl. W. J. van Hogenhuijze en E. Haitsema Muiier en de off. van gez. 2de kl. G. F. Rochat, ten einde den monitor de Tijger van Glasgow af te halen en geconvoijeerd door eerslgenoemden bodem naar Nederland over te brengen. In tegenwoordigheid van heeren Burgemeester, leden van den Raad, leden der Commissie van Toezigt op het middelbaar onderwijs en van het Bestuur der industrie-school werden jl. Donderdag op de plaatselijke teekenschool de prijzen uitgereikt, die door sommigp leerlingen, tengevolge eener prijsteekenirig waren behaald. Gaven al de teekeningen blijk van den ijver en de vorderingen der leerlingen, vooral bleken deze uit die der volgende bekroonde leerlingen, aIs in de afd. B, met bet oog op kunst, 1ste kl. 1ste afd. T. Boon, by loting met J. Dalraeijer; 3de kl. 1ste afd. J. A. Bolée, bij loting met J. van den Bosch en P. Blok; 4de kl. 1ste afd. P. C. de Winter, 1ste prijs, W. Berghuijs, 2de prijs; 5de kl. J. Haremaker, late prijs, J. C. Leijer, 2de prijs; in de afd. A, met het oog op het beroep: 2de kl. 2de afd. C. van Dok 3de kl. 2de afd. L. Burger, bij loting met J. Bakker, van welke de eersten fraaije platen en de laatsten kostbaar teekengereedsehap als prijzen, ieder met een vereerend getuigschrift, ontvingen. Met gepaste toespraken eindigde deze plegtigheid, die op nieuw het bewijs opleverde, dat deze iurigting bij voortduring aan haar doel beantwoordt. [Ingezondin\. Het kantoor van den Rijks telegraaf alhier was van 2 uur 40 minuten tot half vijf ure 's namiddags in regtstreeksche verbin ding met het telegraafkantoor op de Beurs te Amsterdam. Hierin is nu verandering gekomen en blijft het Rijks telegraafkantoor alhier ook gedurende den beurstijd in verbinding met het hoofd kantoor van den Rijks telegraaf te Amsterdam. In de jaarlijksche vergadering van de maatschappij der Neder- landsche letterkunde, jl. Donderdag te Leiden gehouden, zyn o. a. tot binnenlandsche leden benoemd, de hh. J. J. Backer Dirks, leeraar aan het Kon. Instituut voor de Marine alhier, dr. J. W. Bok, pred. te Utrecht en dr. W. J. P. Nuyens, pred. te Westwoud. Aan mr. C. R. H. van Lcly veld is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van adm. over de gevangenissen te Hoorn. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren is de definitive begrooting voor Hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken) met algemeene stemmen aangenomen. Door het Prov. Bestuur van Noordholland is jl. Donderdag o. a. aanbesteedhet herstellen van buitengewone stormschade aan de bestaande en het aanleggen van nieuwe rijzen-hoofden op het Noorderstrand van het eiland Vlieland, in 2 perceelendaarvoor r waren de minste inschrijvers: voor het Iste perceel de heer G. A. van Hattum, te Sliedrecht, voor 10,900; voor het 2de perceel dezelfde, voor 15,900. Aangenomen het beroep naar St. Pancras door den heer J. W. Lem, pred. te Wilhelminadorp. De Handboog- en Buks-schutterij Claudius Civilis, te Amsterdam, heeft weder een wedstrijd aan alle in Nederland gevestigde scherp- sehntterijen en vereenigingen tot bevordering van 's lands weerbaarheid aangeboden, te houden op 26 en 27 Junij a. s, welke met de tegenwoordigheid van HH. KK. HH. van den Prins van Oranje en van Prius Hendrik der Nederlanden, beschermheer der schutterij, zal worden vereerd. Onlangs heeft een lSjarige knaap in de Heercustraat te Am sterdam een slag van een paard in het aangezigt bekomen, doordien hy achter dit paard liep gillen en fluiten. Het dier wist vermoedelijk dat de handeling, welke de knaap zich had veroorloofd, strafbaar is gesteld bij art. 44 der verordening op de straatpolioie van 12 Pebr. I8C2, en was aanklager en regter tevens. Ook de laatste der 6 uit Leeuwarden ontvlugte gevangenen, SpellekcD, is jl. Diogsdng, niet ver van Buitenpost gevat. Een veldwachter van daar, zijn spoor mcenende te hebben gevonden, was hem reeds een geruimen poos gevolgd. Eindelijk wist hij hem met een rijtuig in le halen, in handen te krijgeu en in boeijen te slaan. Des avonds werd hij in zijn oud verblijf teruggebragt. Even als de andere vier is hij terstond in eene cel opgesloten. Bij het overbrengen van de gearresteerden met de trekschnit naar Leeuwarden, sprong een hunner, Henricli Schultz, niet de minst gevaarlijke, over boord en verdronk. Bij den verdronken gevangene vond men een groot mes, dat waarschijnlijk 's nachts te voren bij den diefstal te Roodkerk was ontvreemd. Ook vond men zoowel bij hem als bij de anderen geld en andere voorwerpen, van dien diefstal afkomstig. Toen men den drenkeling ophaalde, was een der handen van de ijzeren boei bevrijd. Den beruchten van Schenck kwamen bij dit voorval de tranen in de oogen. Het is toch altyd mijn kameraad geweest, zeide hij. Bij het terugbrengen der ontvlugtte gevangenen naar de straf gevangenis te Leeuwarden, viel een zeer ernstig ongeluk voor. Velen, die van de overbrenging getuigen wilden zijn, begaven zich in de pont tusschen den grachtwal en de zeevischmarkt aldaar, waar men bij de gevangenis was. De pont was echter te-ligt voor den grooten last, en bijna midden in de gracht gekomen, zonk zij met allen (20 u. 30) die er in waren. Het was een hartverscheurend tooneel, doch de afloop was minder ongelukkig dan men wel had kunnen denken. Zoover men althans weet, werden allen, op cén na, (een 14jarige knaap) gered. Een paar vrouwen werden geheel of gedeeltelijk bewusteloos uit het water gehaald; men mogt er in slagen, de levensgeesten weder bij haar op te wekken. De toestand van de eene is echter niet geheel van gevaar ontbloot. Te Groningen wordt een landbouwtentoonstelling gehouden op het exercitieveld. Er zijn onderscheidene feestelijkheden bij aan- gerigt. De onkosten voor de tentoonstelling bedragen 6000. De Wollen-Donderdag was te Mcppel van wol ruim voorzien; daar niet minder dan 25,000 Nederl. ponden was ter markt gebragt, zijnde p. m. 11,000 Nederl. ponden meer dan in het vorige jaar. Bij partijen werd het Nederl. pond voor 80 ct. tot/1.10 verhandeld ofschoon de uitgezochte soorten aanzienlijk meer opbraglcn, tot 1.60 a 1.80 per N. p.; puik zwarte gold zelfs ƒ2. De handel was bijzonder levendig, hetwelk mede werd veroorzaakt door de aanwezigheid vau onderscheidene vreemde kooplieden, waaronder ook eenige Fransehen, die dadelijk na den afloop der markt, aanzienlijke hoeveelheden per spoor verzonden. 8EN0EMINGËN~EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De navolgende officieren, en/., worden met den laatsten de/er op non-act. gebragt als: de kapt.-luit. ter zee H. D. Slegt; de luits. ter zee 1ste kl. II. Hovy en K. O. vau der Veen; de luits. ter zee 2de kl. G. J. Fis.-clieren J. E, C. Custer van Voorhout; de adelb. 1ste kl. P. II. Lcdeboer, jhi. J. C. 11. Westpalm vau Hoorn en A. G. I. van Plettenberg; de off. van adm. 1ste kl. H. J E. van de Watering en de adj.-adm. F. VV. Spreager: allen dienende op Zr. Ms. fregat met stoomverin. Adolf Hertog van Nassau, terwijl de op dien bodem dienende off: der Mariniers, als: de kapt. J. A. IJ. van Es en de 1ste luit. jhr. W. F. Clifford kocq van Breugel, met gemelden datuin ter beschikking worden gesteld van den eomin. en insp. van het coips Mariniers; al verder worden met meergem. datum op nou-act. gebragt: de luit. ter zee 1ste kl. G. W. C. Voorduin; de luits. ter zee 2de kl. C A. Jeckcl, P. E. Winkelman en W. C. A. Ziegenhirt von Rosenthal en de off. van adm. 2de kl. G. II. Verboomallen dienende op Zr. Ms schrocfstoomscbip het Metalen Kruis; cu de off. van gez. 1ste kl. J. G. Slieker, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Voorts worden met den 1 Julij a. s. op de hieronder vermelde bodems ge plaatst, als: op Zr. Ms. wachtschip le Willemsoord de adelb. 1ste kl. H. J. lioissevain, W. II. Adeina, C. J. de Vriesc, W. A. Cambicr en J. C. vau de Kasteele, de off. van gez. 1ste kl. VV. Ruysch en de scheepskl. F. J Olivier en W. A. van Oowerkerk; op Zr. Ms. wachtschip te llellevoctsluis de adelb. Iste kl. P. II. ter Meuleu, J. Schimmel, C. J. H. van den Broek en J. G. R. vnu Doorn; en in de rol van laatstgem. wachtschip, om gedet. te worden op het kostschip te Rotterdam: de off. van gez. 1ste kl. II. Evertse; op Zr. Ms. ramtorenschip Prius Hendrik der Nederlanden: de adelb. 1ste kl. C. O. Heintz cu J. Kraakman; op Zr. Ms. schroefstoomschip Marnix de adelb. 1ste kl. E. Voeteliuk en J. W. Arkenbont Schokker, en op Zr. Ms. raderstoomschip de Valk de luit. ter zee 2de kl. 1'. Zegers Veeckens eo de adelb. 1ste kl. J. L. Hordijk. De plaatsing met den 21 dezer, op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, vau den o 11. vao gez. 2de kl. J. vau IJzeren wordt ingetrokken. Daarentegen worden de off. vau gez. 2de kl. B. H. Thomson en A. M. Grondhout met den 1 Julij a. s. geplaatst, eerstgen. op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunes en laatstgen. op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De luit. ter zee 2de kl. P. Metman wordt met den 2G dezer geplaatst op het wachtschip te Willemsoord. Naar aanleiding van de in België in den laatsten tijd menigvuldig voorkomende gevallen van hondsdolheid, wordt door een Brusselsch dagblad vermeld, dat uit de oude rekeningen der stad Brugge blijkt, dat in het jaar 1465 door één der stadshondenslagcrs biunen een tijdsverloop van zeventien weken 4196, en door een ander in ruim tieu weken tijds 2496, te zamen alzoo nagenoeg 6700 bonden zyn doodgeslagen. In verscheidene steden van Vlaanderen werd destijds de hondenteelt opzettelijk bevorderd, met het doel om voor het vervaardigen vau handschoenen gebruik van hunne vellen te maken. Een doofstomme is gedecoreerd geworden. Deze onderscheiding viel dezer dagen ten deel aan den heer J. Henrion, die de Belgische Leopolds-ordc ontving, als blijk van erkentelijkheid voor zijne bemoeijingen ten beste van het doofstommen-instituut te Luik, dat door hem cn den heer Pouplin (later zijn schoonvader) is gesticht. Het rapport over de wereldtentoonstelling van 1867 le Parys zal weldra het licht zien. Tot de zamenstelling van dat werk, het welk uit niet minder dan 13 octavo boekdeelen (waaronder enkele van 1000 biadzyden) bestaat, hebben 250 Fransche en buitenland- landsche commissarissen de hand geleend, Onder de laatstgenoemden behooren Baron Liebig, van Munchen, en de heer Jacobi, van Petersburg. De inleiding of het algemeen overzigt, beslaat een deel op zich zelf, hetgeen men aau de pen vau den heer Michel Chevalier te danken heeft, aan wien door de keizerlijke commissie de leiding van den geheelcn arbeid opgedragen is. Er is spraak vau de oprigting te Parys eener groote zecbad- inrigting, welke door middel vau buizeu vau zeewater uit het Kanaal zou worden voorzien. De stuwing van het water (over eene uit gestrektheid van ruim 140 kilometers) zou plaats hebben door middel van twee stoomwerktuigen; het eene aan het strand, het andere ter halverwege van het traject geplaatst. Het plan bestaat om dit zeewater, even als het water uit de Seine, tevens naar de huizen der ingezetenen le leiden. Te Parijs is een portret van Madame de Pompadour, ge schilderd door Prancois Boucher, voor 28,000 fr. verkocht. Te Nogent in Frankrijk is een 72jarige man gestorven, P. Salomon geheeten, die een verinogen nalaat van 800,000 frs., het welk hij verkreeg door gevolg te geven aan het denkbeeld om, na in Julij 1830 biunen 24 uren te Parijs al de nationale linten op gekocht te hebben, dadelijk een fabriek op te rigten, waarin hy een onnoemelijken voorraad driekleurige rosetten liet vervaardigen, welke hy door rondventers op straat liet verkoopen. Men vocht er om en toen de geestdrift voorbij was, had de man reeds zijn fortnin gemaakt. Koningin Victoria heeft, gelijk uit Londen wordt gemeld, bevel gegeven om de zonen van wylen Koning Theodorus van Abessinië naar Engeland te brengen. Bekend zijn de ijverige eu onvermoeide pogingen van den heer J. Stuart Mill in Engeland, in het belang der vrouwen, wier regt van eigendom en politieke regten hij met zooveel warmte bepleit. Het schoone geslacht is dien volksvertegenwoordiger voor dit streven zoo dankbaar, dat zes dames elke 50 p. st. hebben geschonken, ter bestrijding van de onkosten, die de heer Mill ter gelegenheid van zijne verkiezing heeft moeten maken. Gedurende de vorige week hebben te Londen plaats gehad 2273 geboorten en 1195 sterfgevallen. Een Berlijnsch architect, de heer Stiasny, heeft berekend dat het aantal mensehen, die gemiddeld in één huis wonen, te Weenen bedraagt 55, St. Petersburg 52, Parijs 35, Berlijn 32 en Londen 18. Wat de sterfte aangaat, bedroeg zy in 1865 te Weenen 47 op de 1000 zielen, St. Petersburg 41, Parijs 28, Berlijn 25, Londen 24. Daaruit blijkt, hoe te groote ophooping van menschen nadeelig is voor de gezondheid. Aan boord van drie schepen met landverhuizers, van Bremen naar New-York gezeild en aldaar in de eerste dagen van deze maand aangekomen, heeft de kinderziekte geheerscht, en daaraan zijn gedurende den overtogt overledenop de Carl, 25 van de 496, op de Marco Polo, 24 van de 339 en op de Angnh 15 van de 378 passagiers. De overledenen waren voor het meerendeel kinderen. Thans komt uit Kopenhagen de bevestiging van het berigt der verloving tusschen den Kroonprins van Denemarken en de Prinses van Zweden. - Bij de opening der Kamers in Brazilië begeeft de Keizer zich naar den Senaat in een zware koets van massief goud, getrokken door vier-en-twintig paarden, prachtig uitgedoscht. De souverein draagt alsdan de koninklijke insigniën; de kroon op het hoofd en den scepter in de regterhand. Zijne schouderen zyn bedekt met gouden, purperen en zwarte veèren, hier en daar afgezet met kostbare edelgesteenten. In het huis der afgevaardigden te Washington is met 73 tegen 47 stemmen verworpen een voorstel strekkende tot het verklaren „dat de dezer dagen overleden James Buchanan, ex-president der Vereenigde Staten vau Noord-Amerika, om zijne deugden en om zyne vaderlandsliefde lof en dank verdient." Met het oog op de republiekeinsche meerderheid in die vergadering was zulk een besluit te verwachten. Deo 5 dezer is de heer Burlimrarae, benevens de andere gezanten van den Keizer van China door den President Johnson in eene plegtige aodientie ontvangen. Bij het overhandigen zijner geloofsbrieven zeide hij: „Daar mijn gouvernement de onderlinge wetten der natiën, zoo als zij door de Westersehe mogendheden worden toegepast, sedert drie jaren heeft aangenomen, heeft het buiteudien het besluit genomen, om, zoo het vergunning erlangt, op den weg van het gewone diplomatieke verkeer in betrekking te treden met de Yereenigdc Staten, België, Deneraarken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Nederland, Italië, Noord-Duitschland, Rusland, Spanje en Zweden. Deze wensch is uitgedrukt in brieven, welke wij aan elke van die mogendheden over te brengen hebben." De President nam dat aanbod gaarne aan, en wees op de doorgraving der landengten van Suez en Panama, de eene schier voltooid cn de andere ontworpen, als blijken vau den algemeenen wcnsch om nader bij China te zijn. i OOOQO ZO CO 'JOOOQOQOOOO 3O0OQOQOQOQOQOGO1 VEERTIGJARIGE ECHTVEREENIGING GERRIT OOSTENDORP LAMMERTJE WILLEMSEN. t Nieuwediep, 19 Juaij 1868. !i 5 Hunne dankbare KinderenBe/iuwd- en Kleinkinderen, t i ^CQCOOC'O^CC'OOOOODOOOCOCiOOOOOClOOOOOOOCXX^v Si Si Ondertrouwd J. E. A. VAN DEN HEUVEL EN J. M. W. SCHILLING. Helder, 17 Junij 1868. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed mijne geliefde Echtgenoote BETJE HAREMAKER. Nijverdal, 17 Junij 1868. J. KASSIES. Heden overleed onze geliefde Zoon PAUVV CHARLE LOWIE VVOLLAERDT, in den ouderdom van 36 jaren. Nieuwediep, 20 Junij 1868. P. J. MISSIAËN. E. B. MISSIAËN—DE BOOM.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1