II, 1868. N°.78. Zondag 28 Junij. binnenland! buitenland! 'kkelijk. ien dik. terwijl an ijzer> Tven en 1 VAN aU een 'gt zich a bloed wereld van hel dikwijl, de doch het Siroop wit. kingen rrhe. HELDERSCHE EN i\IEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede.1 Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. ,t franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER MOLENPLEIN, N°. 163. Cz. Pnjs der AdvertentiënVan 11 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters uf vignetten worden naar plaatsruimte berekend. lïnnndng 89 dezer vertrekt de West-Indische mnil over Southampton. Dingsdag 30 dezer vertrekt de Oost-Indische mail over Triest. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 Junij. Het politieke nieuws is zeer schaars. De hoofdgebeurtenissen in het Europesche volkenleven van de laatste dagen mogen op zich zelve hun gewigt hebben, voor het groote publiek zijn ze minder van belangin een woord de komkommertijd is voor den journalist aangebroken. We zullen dus dezen keer de diplomatie laten voor hetgeeo ze is en het belangrijke feit bespreken, nl. dat dezer dagen de spoorweg over den Mont-Cenis volkomen beeft beantwoord aan de eischen voor den geregelden overtogt. Dat zegt meer, dan dat er een Prins dood gaat of een minister naar Wiesbaden afreist of een wet wordt aangenomen, die onvermijdelijk moest komen. jExebior!" naar hooger! zoo roepen de kunst en het volken- verkeer elkander toe, en de spoortrein stijgt tot aan de sneeuwlinie en overschrijdt de Alpen. Zulke dingen sprekeu tot den geest, zulke dingen breken aan den muur der afscheidingen van vorsten en volken, ze maken de bewonderaars van hooge oorlogsbudgetten en van ijselijk volkomen moordwerktuigen ongerust. Daar stijgt de locomotief ten hemel om over den muur heen te klimmen, die Noord- van Zuid-Europa scheidt. De natuur scheen in het Zuiden den geest der onderdrukking van den zelfstandigen mensch te beschermen door de Alpen: er zijn geen Alpen meer, hoezee voor de locomotief! Hannibal en Napoleon trokken de Alpen over om menschen te dooden, althans om hun heerschzucht te bevre digen, de locomotief doet dien togt met andere bedoelingen. De Moniteurin zijn wekelijksch staatkundig overzigt van de dezer dagen door den heer Disraëli te Londen uitgesproken rede gewag makende, waarin die minister o. a. zeide, dat de betrekkingen tusschen Engeland en de overige natiën nooit vriendschappelijker waren geweest dan zij thans zijn, laat daarop volgen: „Van zijne zijde verzuimt het gouvernement des Keizers niets, om de zoo gelukkig tusschen al de mogendheden bestaande overeenstemming in stand te houden eu te versterken. De gematigde en verstandige denkbeelden, welke allerwegen ingang vinden, begunstigen die over eenstemming zeer, en zijn een onwaardeerbaar middel tot bevordering der algemeene Europesche belangen. Onverdraagzaamheid in het godsdienstige is ten allen tijde zulk een ramp geweest en heeft steeds zulke verschrikkelijke gevolgen gehad, dat men het een geluk raag achten als eindelijk in onze eeuw van verlichting en beschaving de onderlinge verdraagzaamheid meer en meer toeneemt en hare zegeningen verspreidt. Zelfs de magtigen der aarde, die, naar veler vermoeden, slechts door staat kundige belangen worden gedreven, zieu zich gedrongen om de godsdienstige verdraagzaamheid te huldigen. Een paar voorbeelden uit de geschiedenis der jongste dagen mogen daarvan ten bewijze verstrekken. De Koning van Pruissen heeft bij zijn bezoek te Hanuover de geestelijkheid bij zich ontvangen en op de toespraak door een der leden van deze corporatie gehouden, antwoordde de Koning, dat hij de kerkelijke instellingen in dit geannexeerde land gehandhaafd heeft en zal blijven handhaven, zoolaug de behoefte naar wijziging zich bij het volk niet gevoelen doet. Hij is voor zich zelve over tuigd, dat de Protestantsche gezindheden (Lutherschen en Hervormden) zich behooreu te vereenigen, ter bevordering van beider belangen; maar hij wil dat zulks, niet door dwang op kerkelijk gebied, doch alleen door overtuiging geboren worde. De Keizer van Frankrijk ontving op zijn paleis te Fontainebleau ouder andere personen, ook de predikant der Hervormde Gemeente te dier plaatse. Deze betuigde den Keizer zijnen dank voor de verleende vergunning tot stichting dier gemeente en herinnerde den Keizer, dat het besluit daartoe geteekend was in hetzelfde paleis, waar Lodewijk XIV het Edict van Nantes herriep. Napoleon antwoordde op dc toespraak van den predikant„De vrijheid van godsdienst is een der grondbeginselen van onze wetgeving. Mogen zich van tijd tot tijd ook al verschijnselen voordoen van tegengestelden aard, het bovenstaande toont allerduidelijkst, hoe zelfs de allermagtigste vorsten genoodzaakt ziju godsdienstvrijheid en verdraagzaamheid te bevorderen. Z. M. de Koning zal zich binnen weinige dagen met gevolg van het Loo naar Lucern in Zwitserland begeven. Het bevel over de in het aanstaande kamp te Millingen te kamperen troepen is opgedragen aan Z. K. H. den Prins van Oranje. Het verslag omtrent het onderzoek der staatsbegrooting over het loopende dienstjaar in de afdeelingen der Eerste Kamer is dezer dagen openbaar geworden. Daaruit blijkt, dat in al de afdeelingen de wenschelijkheid is ingezien om bij deze gelegenheid zich van staatkundige beschouwingen te onthouden. De kortheid des tijds, die voor de afdoening van zaken overblijft en de omstandigheid, dat de ministers eerst pa9 aan het bewind zijn, hebben er toe geleid om met die beschouwingen te wachten tot de behandeling der begrooting voor 1869. Ten aanzien echter van het regeringsbeleid in de overzeesche bezittingen wenschte men van de Regering eenige inlichting te bekomen en werden in eene der afdeelingen daartoe de volgende vragen gesteld: 1. Bestaat het plan om de cultures uit te breiden? 2. Hoe zal de suiker-cultuur geregeld worden? 3. Zal door tusschen- komst des ministers de drukpers in Indië gebreideld worden? 4. Waarom wordt liet bestaande drukpers-reglement niet uitgevoerd? In de zitting der Eerste Kamer van gisteren zijn achtereen volgens de verschillende hoofdstukken der Staatsbegrooting voor 1868 met algemeene stemmen aangenomen. In de zitting «lcr Eerste Kamer van gisteren werd, bij de behandeling der begrooting voor Marine, door den heer van Swinderen gevraagd, waarom het ramtorenschip „Prins Hendrik der Nederlanden" naar Engeland is gestevend? Is het een oefeningstogt Of is het om de gebreken van bet schip te doen herstellen? Is het laatste het geval, bestaat er dan uitzigt, dat het geheel zal voldoen aan zijne bestemming? - De minister van Marine antwoordde daarop: „Men vallc den minister, die de „Prins Hendrik" beeft doen bouwen, niet bard; het was een goede greep; wij hadden niets anders. Maar de minister heeft het plan niet, dergelijke schepen op stapel te zetten; zij behooren in ons defensiestelsel niet te huis. De „Prins Hendrik" is niet naar Engeland voor een oefeningstogt, maar het vaartuig heeft een andere schroef noodig; het zeilt slecht en de minister twijfelt of het met een nieuwe schroef beter zal zeilen." Het antwoord der regering op het verslag der Tweede Kamer, ter zake van het kanaal tot verbinding van de Noord- met de Zuiderzee, is thans openbaar gemaakt. De ministers verklaren zich daarin volstrekt ongezind om aan den Koning voor te stellen meerdere voordeelen aan de Amsterdamsche Kanaal maatschappij te verleenen, dan door het vorige kabinet waren toegezegd. Omtrent de deugdelijkheid van het kanaalplan bestaat geen twijfel; terwijl de regering zich overtuigd houdt, dat voor Amsterdam een beteren en korteren weg naar zee eene behoefte is. In het ontwerp is een nieuw artikel ingevoegd, inhoudende, dat, indien de concessie vervallen wordt verklaard, de uitvoering der daarbij vermelde werken, met toepassing van art. 35 der concessie, van staatswege zal voortgezet worden. In een allezins lezenswaardig hoofdartikel, ouder het opschrift: „De heer Koorders, instructeur in politieke moraliteit," plaatst de steller van dat stuk genoemd lid der Tweede Kamer tegenover zijne verklaring, dat hij iu zijne jeugd liberaal was, maar door het lezen der opstellen van den heer Heemskerk Bz. in de „Gids," over anti-revolutionair staatsregt, tot de partij van den heer Groen van Prinsterer is overgegaan. De schrijver merkt op, dat er ja vurig gemoedelijke jongelieden zijn, die, dwaas genoeg zijnde om zonder nadenken, zonder zich de moeite te geveu om te onderzoeken wat echt en wat valsch goud is, er inloopen en later uit aangeboren hartstogtelijkheid tot een ander uiterste vervallen. Zoo iets - zegt de schrijver - is zeer zeldzaam bij men schen als Koorders, met een helderen, ja met eeu haviksblik omtrent alles wat politiek is. Als de heer Koorders thans belijdt, dat hij iu zijne jeugd in de sloot viel aan de linkerzijde van den weg, dan bestaat er toch waarlijk geen noodzakelijkheid om op meer bejaarden leeftijd in de sloot aan de regterzijde te vallen. Verder wijst de schrijver op de in het oogvallende omstandigheid, dat iemand op lateren leeftijd van liberaal anti-revolutionair wordende, met zijne orakeering promotie maakt en leidt daaruit het vermoeden af, dat hierbij „berekening" in het spel is. Het artikel eindigt met de volgende schoone opmerkingen: „Ziet men, in tegenstelling met zulke menschen, op Thorbecke, dan moet men onwillekeurig het hoofd ontblooten. In wijsheid een grijsaard, in kracht een man, in ijver voor zijn beginsel een jongeling, is hij immer dezelfde, immer de man, die eerbied afdwingt. Zegepraalt zijn beginsel in den staat, hij is niet overmoedig, maar zich steeds zijner kracht bewust; moet dat beginsel lijden onder residentie-kabalen, tot nadeel der natie, hij is niet ont moedigd; voor de aanvallen van den opgeblazen nijd onkwetsbaar, voor de interpellatiën van woelzieke bemoeizucht doof, is hij steeds dezelfde. Aangenaam is het, bij veel dat grieft en het vaderlandsch gevoel geweld aandoet, als de insoliditeit tot in de nabijheid van het koninklijk pnrper zich weet omhoog te werken, dat er zulke voorbeelden van standvaste politieke deugd in den lande zijn aan te wijzen, die hun volk tot sieraad, hun vorst tot waarachtige steun zijn. Zoo lang wij op het „voorbeeld" van dergelijke mannen mogen staren, kunnen we, zonder schade voor onze zielen, de „lessen" in politieke moraliteit van Koorders ontberen." Beroepen te Rotterdam de heer J. J. van Toorenenbergen, zendingsdirector te Utrecht. Aan de hoogere burgerschool te Hoorn is benoemd dr. K. W. Middeland Montijn, tot dusverre conrector aan de latijnsche school aldaar. Uit Enkhuizen wordt berigt, dat de nieuwe haring in de volgende week aan de markt wordt verwacht. De a/deeling Haarlem der maatschappij Tot Nut vau 't Algemeen beproeft aldaar voor het garnizoen en leeskamer en ver- poozingzaal op te rigten. Dat is wel een bewijs op hoe ruim veld de maatschappij zich beweegt. De vereeniaing tot oprigting en instandhouding eener bewaar school te Rijswijk is als regtspersoon erkend. Te Ambt-IIardenberg is een 3jarig kind in een ketel kokend water gevalleu, met het noodlottig gevolg, dat het na een jammerlijk lijden vau eenige uren is bezweken. Wij zijn verzocht de volgende missive, dd. 18 dezer, van den heer Geneeskundigen Inspecteur van Noordholland aau den Commissaris des Kouiugs in die provincie, te plaatsen: „Bij de aanhoudetule droogte en het gemis van goed drinkwater, dat daarvan het gevolg zal worden, is het te vreezeu, dat zeer vele ingezetenen, vooral van Noordhollaud, zich genoodzaakt zullen zien van onzuiver pat- of slootwater gebruik te maken, dat dikwijls met organische, voor de gezondheid zeer nadeelige, bestanddeelen bezwangerd is. Ik geef U HoogEdelGcstrenge daarom in overweging, de gemeentebesturen door eene aanschrijving opmerkzaam te maken op eene zuiverings-methode, die zeer gemakkelijk is aantewenden, zeer weinige kosten na zich sleept en waar omtrent de ervaring heeft aangetoond, dat zij het water helder en kleurloos maakt, en het bevrijdt van de nadeelige eigenschappen, die het gevolg zijn van de organische stoffen, die in het onzuivere water aanwezig zijn. Die methode is de volgende: „Men brengt het vuile water in eene ton of houten emmer cn vermengt er „mede eene oplossing van Chloretum ferricum, waarvoor het best te „gebruiken is de Liquor stypticus Looffiï van de pharmacopaea en die „dus in elke apotheek voorhanden is. „Op elke 10 kannen water (een kleine emmer vol) wordt van bedoeld vocht „eene hoeveelheid van 9/10 gramme (of ongeveer 14 grein) toegevoegd, goed „omgeroerd en 24 uren in rust gelaten. Men zal na dien tijd het water vol- „komen geklaard en op den bodem van liet vat een dik bezinksel van ijzer— „oxyde vinden, waarin tevens al de troebel maken de deeltjes van het water „bevat zijn. „Als het van het bezinksel afgeschonken of door een doek gegoten water „volkomen helder, volkomen kleurloos en zonder zuren of ziltigen smaak is, „kan het met gerustheid als drinkwater worden gebezigd." Dc toepassing van die methode zou welligt, vooral thans, groot nut kunnen hebben ter voorkoming vau die ziekten, die door bet gebruik van onzuiver water kunnen bevorderd worden." BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De off. van gez. 2de kl. L. P. Vlaanderen, behoorende tot de rol van het wachtschip tc Hellevoetsluis en met 1 Julij o. s. overgeplaatst op het schroef- stoomschip Marnix, is, op zijn verzoek, op non-activiteit gebragt, en zal op voormeldscbroefstoomschip worden vervangen door den off. van gez. 3ie kl.P.C.Buijze. De beroemde violist Vieuxtemps is de Parijs overleden. De wijnberg Lafitte, waarvan in dit blad melding werd gemaakt, is niet verkocht, maar opgehouden tegen 4£ millioen fr. Meu is er in geslaagd ook de hazen, even als de konijnen, tot huisdieren te maken. Te Cbklons sur Manie waren op de tentoonstelling volmaakt tamme hazen, die even als honden of katten de menschen in, plaats van hen te ont- vlngten, opzochten. De wijze waarop die verkregen werden is zeer eenvoudig: twee zeer jonee hazen had men uit het nest genomen en in het gemeenschappelijk vertrek eener boerenwoning laten opgroeijen. De hazen kregen jongen, die even tam als de onders werden. Voortaan zal men das ook buiten jagttijd hazen kunnen eten zonder te stroopen. Gedurende de vorige week hebben te Londen plaats gehad 2025 geboorten en 1228 sterfgevallen. De ontvangst van het 38ste regiment, hetwelk aan de Abes- sinische expeditie en de bestorming van Magdala heeft deelgenomen, is te Plymouth zeer levendig geweest. Ook het paard van Theodorus bevond 'zich aan boord. De manen van dit dier hadden veel geledeu, daar een aantal van de soldaten op reis baren daaruit getrokken had, als souvenir van den veldtogt. De kroon, mantel en muilen van wylen Koning Theodorus en de andere door de Abessiniscbe expeditie medegebragte zegeteekenen zijn, op bevel van Koningin Victoria, in een der rijks-muzea te Londen voor het publiek ten toon gesteld. De apotheker Coehn te Berlyn, vervolgd wegens bedrog bij de levering der medicijnen voor de troepen in 1866 gepleegd, is door de regtbank veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf, 1000 th. boete of eventueel L jaar gevangenis, verlies der burgerschapsregten voor den tijd van 6 jaren, eindelijk tot verlies van de apotheker concessie voor altijd en in de kosten van het proces. Deze straf is de zwaarste, die volgens de wet kan worden opgelegd. Zekere dr. Knap, te Berlyn, beweert tot de ontdekking te zijn gekomen, dat de aarde stil staat en de zon draait. Deze reactionnaire astronomische leer heeft reeds aanleiding gegeven tot een satirieke woordspeling; men wil nl., dat Knak onmogelijk dwalen kan, daar hij de grootste sterrekundige is of moet zijn immers de vier celebriteiten in dat vak zijn in den naam Knap vereenigd: K(opernicus), N(ewton), A(rago), K(epler). Na de overneming van het kommando over een infanterie-regement van den Dnitschen Bond door een Pruissisch kolonel hield deze eene inspectie. De overste had mauschappen van het regement als tirailleurs verspreid en vroeg aan een luitenant, wat deze w>-l doen zou, ais hij plotseling door een vijandelijke kavallerie bedreigd werd. De lnitenant antwoordde dat hij door den hoornblazer het signaal zon doen geven om een carré te formeren. .Maar wat zondt gij doen, wanneer u hoornblazer was doodgeschoten?" De luitenant dacht na, en de kolonel zijne verlegenheid bemerkende, nam van den hoornblazer die naast hem stond, diens hoorn uit de hand en zeide: „daD blaast men zelf", en hij blies tot verbazing van het gansche regement alle signalen. Uit Worms wordt van den 24 dezer gemeld, dat de gansche stad met groen en bloemen is versierd, terwijl de Hesslsche, Noord- Duitsche en Duitsche vlaggen allerwege zich vertoonden. Reeds waren er 500 feestgenooten waaronder Amerikanen, Franschen, Russen en Zwitsers aangekomen. De feeststemming was algemeen en liet een met warmte en geestdrift te vieren Lutherfeest wachten. By de onthulling van het monument zal een afstammeling van de Luthersche familie tegenwoordig zijn. De regtstreeksche mannelijke nakomelingsshap van Martin Luther is omstreeks de helft der vorige eeuw uitgestorven met Marten Gottlieb Luther, die in 1759 als regtskonsulent te Dresden overleed; het is eeD der aanzienlijkste landelijke grondbezitters in Oost-Pruissen, de heer van Kimheim- Juditten, wiens voorzaat, Georg van Kimheim den 5 AugustUB 1560 met Margaretha Luther, derde dochter van den hervormer, in het huwelijk trad. Een regtstreeksche afstammeling van Marten Luther's broeder, Jacob Luther, woont thans te Worms en is be«tuurder van het Neue Lese Cabinet van Förster. Het feestcomité schijnt van het aanwezen van dezen vertegenwoordiger der familie Luther, die in het bezit is van alle tamiliepapieren, geen kennis te hebben, daar hij geen uitnoodiging tot bijwoning van het feest heeft ontvangen. Ofschoon Prin9 Kara Georgewitch er openlijk tegen geprotesteerd heeft, dat hy eenig aandeel zou hebben in den moord van Prins Michael, wordt uit Belgrado bepaald zjjn schuld in deze volgehouden. Een telegram zegl ook, datdemedepligtigheid van Prins Kara bewezen is. Onlangs werd een New-Yorksch advokaat, met name Woolley, namens het Amerikaansehe Huis van Vertegenwoordigers, door de gecommitteerden voor de aauklagt tegen den President gedagvaard, om getuigenis te geven betrekkelijk de beweerde pogingen tot om- kooping in dat regtsgediug. Hij weigerde de hem gedane vragen te beantwoorden en werd deswege, als schuldig aan schending der waardigheid van het buis, iu het lokaal van het congres gevangen gezet. Thans brengen de New-York9che dagbladen berigt, dat Woolley eindelyk getuigenis afgelegd en daarop de vrijheid terug erlangd heeft, maar dat zyne getuigenis niets heeft opgeleverd, wat bezwarend voor eenig senaatslid is. Naar uit goede bron verzekerd wordt, heeft Juarez een schrijven aan den Paus gerigt, waarin hij de geschillen tussschen den Pauselyken stoel en zyn regering betreurt en verklaart, dat de gedragslijn door hem jegens de kerk en haar dienaren gevolgd, hem was opgelegd door den drang der gebeurtenissen, maar dat by nu de toestand ten volle veranderd is, zieh spoedt om de kerk haar vrijheid en privilegiën te hergeven en den Paus verzoekt bisschoppen te zenden, die hij goed zal ontvangen. In Paraguay is een regelmatig corpa gewapende vrouwen gevormd, om het door den langdurigen strijd gedunde teger van Lopez bij te staan in 'e landa verdediging tegen de overraagt der verbonden vijanden. Vroeger was het reeds bekend dat de vrouwen in Paraguay met zelfopofferende vaderlandsliefde dc taak van 's lands verdedigers verligtten; zij groeven loopgraven, bouwden schansen, hielpen schepen laden en lossen, deden dienst als militaire koeriers, verpleegden de gekwetsten cn zieke soldaten, bebonwden inmiddels ook den akker, bakten brood en weefden klecderen voor het leger cn schonken bovendien hare jnweclen en kleinooden aan de achatkist der republiek. INGEZONDEN. X aan X2. X. huldigt niet den mensch om stand of fijne kleêren, Hij acht den burger hoog, deer' is hem dier en waard. Hij zelf is uit dien staud, wil graag met hem verkeeren Wanneer hij slechts aan smaak een goede ontwikkling paart. Maar ia/-last is zoowaar een gruwel in zijne oogen, En toch Olympia is ruim daarmee bedeeld; Hij kan die soort van liên zoo noode daar gedoogen, Die bij verheven taal, naar 't bal haakt, zich verveelt. De bij kan uit een bloem en gif en honig zuigen. X twee zoekt naar venijn, waar X. niets kwaads beoogt. X. acht den man van smaak, (zal 't oop'lijk steeds getuigen,) Daar slechts de mensch den stand - epen stand den mensch verhoogt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1