1868. N°.80. Vrijdag 3 Julij. 26 Jaargang. binnenland: buitenland. NATIONALE MILITIE. A. A. BAKKER Cz. NA-INSPECTIE OVER DE VERLOFGANGERS. HELDERSCIIE 'S l\* fe'.'j' l/ij W s». EN NIEUWEDIEPER COURANT. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelrcgt. j Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis dat het NADER ONDERZOEK of de NA-INSPECTIE over de verlofgangers van de Nationale Militie te land, die bij hel laatst gehouden onderzoek niet tegenwoordig zijn geweest of hunne Kleeding en Uitrusting stukken, die hnn bij het vertrek met verlof zijn medegegeven, niet volledig hebben vertoond, voor deze gemeente is bepaald op Donderdag den 16 Julij e. k. des voormiddags ten tien ure, voor het raadhuis te ALKMAAR. De belanghebbenden worden herinnerd aan de volgende wetsbepalingen Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed, eu voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbijzijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger: 1°. die zonder geldige redenen niet bij het onderzoek verschijnt; 2°. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de in het voorgaand artikel vermelde voorwerpen3°. wiens kleediüg- of uitrusting stukken bij het onderzoek niet in voldoende staat worden bevonden4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebekoorende, als de zijne vertoont. Art. 142. Is de verlofganger, wien krachtens het voorgaaud artikel arrest is opgelegd, bij het onderzoek tegenwoordig, dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebragt. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij op schriftelijke aanvrage van den militie-commissaris, te rigten aau den Burgemeester der woonplaats van dien verlofganger, aangehouden cn onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis vau bewaring of arrest overgebragt. Art. 143. Onverminderd de straf, iu art. l4l vermeld, is de verlofganger verpligt, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de ia art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 144. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aau het feit sub 4°. van art. 141 bedoeld, of niet ovcreeukomstig art. 143 voor den militie-commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval ver keert, sub 2°. en 3°. van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. Art. 145. De verlofganger der militie, die niet voldoet aan eene oproeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. Art. 130. Het Crimineel Wetboek eu het Reglement vau krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op de manschappen der militie te land, die zich onder de wapenen bevinden, van toepasing en met op/.igt tot de verschillende gevallen van desertie op al de bij de militie te land ingelijfden. Die manschappen worden geacht onder de wapenen te zijn: 1°. zoolang zij zich bij hun corps bevinden; 2°. gedurende den tijd, dien het in art. 138 bedoeld onderzoek duurt; 3°. in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den l Julij 1868. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 2 Julij. Staatkuudige hervormingen gaan in Engeland uiterst langzaam en worden door eene sterke zucht tot behoud van het bestaande, vooral in de hoogere kringen, vaak zeer lang tegen gehouden. Dat was het geval met de Parlements-hervorming nu ruim 30 jaren geleden, dat was in hooge mate het geval met de opheffing der graanregten in 1846, dat is alweder het geval met Gladstones voor stellen tot opheffing der Iersche staatskerk. In het Huis der lords hebben de Hertog van Argyll en Graaf Hussel wel de aanhangige wet tot opheffiug van geuoemde kostbare inrigting ondersteund, maar de wet is bij de gehoudene stemming met 192 tegeu 97 stemmen verworpen. Men kan echter niet zeggen, dat de lords overijld zijn te werk gegaan in het nemen van een besluit, want de zitting waarin, genoemde beslissing viel, duurde tot 's ochtends drie ure. De Britsche staatsregeling heeft reeds eeuwen bestaan; zij heeft vele geslachten overleefd en niet gemakkelijk valt het zulk een eerwaardige inrigting tot geheele of gedeeltelijke vernietiging te doemen. Bovendien zijn aan de thans voorgedragen wijziging veler belangen verbonden'; vooral der aanzienlijken, die daarom met hand en tand de bestaande regeling zoeken te behouden. De Iersche staatskerk is echter uit den aard der zaak bestemd om te vallen voor de overtuiging, dat het hoogst onbillijk en onregtvaardig is de meerderheid des volks te laten betalen aan de kosten voor eene instelling, waarvan zij onmogelijk kunnen profiteren en die lijoregt strijdig is met hunne godsdienstige gevoelens. Met de noodige volhardiugjtriumferen zij, die wenschen zoo spoedig mogelijk over te gaan tot eene ontbinding van een door alle welgezinden afgekeurde en verouderde zaak. De Times, ofschoon ten volle instemmende met het doel tot opheffing (wij zouden haast zeggen: opruiming) der Iersche staatskerk, houdt vol, dat het voorstel daartoe, dat thaus is gedaau, het slechtste is wat men zich denken kon. Ook acht het blad het tegenwoordige oogenblik zoo slecht mogelijk gekozen, omdat de omstandigheden daarvoor hoogst ongunstig zijn. En eindelijk wijst de Times er op, dat zy, die den maatregel op touw gezet hebben, de minst geschikte personen daarvoor waren. Dit neemt echter ujet weg, dat het blad zich blijft scharen aau de zijde van hen, die naar afdoende verbetering ten aanzien van de verhouding der verschillende kerkgenootschappen in Ierland met ijver streven. De onlangs door de wetgevende raagt in Oostenrijk vastgestelde wetten betreffende het huweljjk en het openbaar onderwijs zijn door f den Paus, in zijne laatstelijk gehouden allocutie, voor „nietig en krachteloos verklaard, zoowel in zich zeiven als in al hare gevolgen, nu en voor de toekomst." Naar men verneemt zal de dirigerende officier van gezondheid der 2de kl. J. D. Sachse, in Sept. a. s. naar Oost-Indië vertrekken, ter vervanging van den dir. off. van gez. der 2de kl. H. L. Oudenhoven. Zr. Ms. raderstoomschip de Valk zal heden naar Vlissingen vertrekken om Zr. Ms. freget Prins van Oranje vau daar naar hier over te brengen. Volgens een bij het departement van Marine ontvangen berigt van den kapt. ter zee jhr. J. E. W. F. van Raders, commanderende I de korvet van Speijk, van den 10 Mei 11., was die bodem destijds 'zeilende in den Z.-Atlantischen Oceaan op 13° 25' 5" Z. B. en 31° 39' W. L. Alles was wel aan boord. Het te Glasgow voor rekening van het Nederl. gouvernement aangebouwde gepantserd ramschip de Buffel wordt, met den dag, waarop de bemanning daarop te dier plaatse zal overgaan, in dienst esteld,' en het bevel daarover opgedragen aan den kapt.—luit. ter zee J. A. II. Hugenholtz. Alsdan worden op dien bodem geplaatst: de luit. ter zee 1ste kl. P. J. Rosenwald als 1ste officier; de luit. ter zee 2de kl. R. Wijtnans, B. M. van der Weide en jhr. H. M. van der Wijckde off. van gez. 2de kl. H. van Stockum, en de off. van adm. 2de kl. F. F. A. Canneel. Ook de heeren gebr. Ouvrier, zullen met hun Theatre Maritime Mechanique onze kermis bezoeken. Daar de Meppelsche, Heeren- veensche en Groninger Couranten hierover hun roem uitgebazuind hebben, is het moeijelijk daar iels bij te voegen, dan alleen, dat de namen der heeren gebr. Ouvrier'en professor Albert voldoende zijn om dit gezelschap aan te bevelen. Tot burgemeester van Amsterdam is benoemd mr. C. J. A. den Tex, advocaat daar ter stede. Tot ridders der orde van den Ned. Leeuw zijn benoemd: de heeren Dirk Dronkers, te Middelburg en mr. M. P. Blaauwbeen, burgemeester van Goes. In de zitting der Tweede Kamer van jl. Dingsdag is, na breedvoerige beraadslaging, het eerste artikel van het wetsontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst met de maatschappij tot exploitatie van staats-spoorwegen met 36 tegen 26 stemmen verworpen. De minister van Financiën verklaarde daarop, namens Z. M. den Koning, gemagtigd te zijn het ontwerp van wet in te trekken. De Tweede Kamer heeft op die wijze alweder een hoogst gewigtige zaak afgedaan. Heden komt de wetsvoordragt betrekkelijk de Amstcrdamsche Kanaal-maatschappij in behandeling; nadat vooraf door de regering zullen zijn ingediend nieuwe wijzigingen in de concessie en in het contract met den aannemer van het werk der doorgraving, de noodzakelijkheid van welke veranderingen en toe zeggingen der regering, in overleg met de commissie van rapporteurs vau het wetsvoorstel, is erkend. De regering zegt in hare memorie van antwoord op het eind verslag der Tweede Kamer, betreffende het ontwerp tot het bekiachtigen Ier wijziging van de concessie voor het Kanaal tot verbinding van de Noord- en de Zuiderzee, dat het doel van het nieuwe art. 3 is, hetzij de maatschappij na de wijziging in hare concessie, welke thans wordt voorgedragen, het werk voltooit, hetzij de concessie voor vervallen wordt verklaard, in elk geval het tot stand komen van het Noordzee-kanaal te verzekeren. Aangenomen het beroep naar Leiden, door ds. J. Drost, pred. te Goes. Blijkens het jongste rapport der Amsterdamsehe Kanaal maatschappij werden de werken aan het Noord- eu Zuiderzeekanaal in de maand Mei jl. met 200 tot 270 arbeiders voortgezet. Na gehoudene vergelijkende examens, zyn door den gemeente raad van Texel benoemd: tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te de Cocksdorp, de heer P. H. Schreuder, vau Oost- Zaan, en tot onderwijzer aau de openbare bijschool te Koog, de heer J. R. Kühn, van Oude Schild. Aan de Schagc'orug iu de Zijpe zal op Maandag den 6 Julij e. k. eene harddraverij worden gehouden om prijs en premie, be staande in zilveren voorwerpen ter waarde van 200. De aanvang is des namiddags ten twee ure. Jl. Zondag avond, ten 10-J- ure, brak te Wormerveer een hevige brand uit, in de uitgebreide stoom-olie- en meelfabriek van de heeren Wessanen en Laan, die zich zeer dreigend liet aanzien en des te onrustbarender was door den grooten voorraad granen, meel, oliezaad en olie, die zich in de nevensstaande groote magazijnen bevindt. Het mogt echter aan de inspanning en zamenwerking van een goed deel der brandweer van de Zaan en omliggende dorpen gelukken, het vuur binnen de muren der meelfabriek te smoren, die dan ook geheel uitbrandde. Het collegie van diakenen der Nederd. Hervormde Gemeente te Leiden, heeft besloten en corps zijn ontslag te nemen. Dat besluit is het gevolg van de benoeming door het kiescollegie van enkele kerkeraads-leden welke de orthodoxe rigting zijn toegedaan. Uit Overijssel wordt gemeld, dat vele landbouwers aldaar het plan hebben opgevat om hunne landerijen, vooral de graslanden, die door de aanhoudende droogte geweldig lijden, bij invallenden regen dadelijk op nieuw met klaver te bezaaijen. Als bewijs van bijzondere vruchtbaarheid kan gemeld worden, dat den 28 dezer te Denekamp, door Turner, brood gebakken is van nieuwe rogge. Te Gorinchem is reeds goed droog nieuw oliezaad geslagen op den olie-molen van J. Kant van Andel, de kwaliteit liet niets te wenschen over. Een geacht geneesheer te Assen, die gedurig aan kiespijn lijdende was, en chloroform bezigde om spoediger te kunnen slapen, ademde te veel in en stierf. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Aan den gepens. kapt. ter zee J. A. H. Schreuder is, op zijn verzoek, ver gund het dragco der act.-uniform. Aan den majoor der Genie en Sappeurs van het leger in Nederl.-Indië, IV. F. Versteeg is, op zyn verzoek, een eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, met toekenning van den rang van luit.-koioue) en van pensioen. Door een broodbakker in de rue Montmartre te Parijs is den 28 Junij brood uitgestald, waarbij vermeld staat, dat het gebakken is uit graan van den nieuwen oogst, afkomstig van een akker uit den omtrek van Arlès, in het departement der Monden van de Rhóne. De Koning van Portugal bevindt zich thans te Parijs. Jl. Donderdag avond heeft men te Parijs op den quai Conti eene proef genomen met de onderzeesche lamp, uitgevonden door den heer Messager, in tegenwoordigheid van eene commissie, benoemd door de Akademie van Wetenschappen. Een persoon, gekleed als duiker, ging te water ter diepte van 2 ellen en 50 duimen. De lamp gaf in den omtrek van 2 ellen onder water licht, zoodat genoemde persoon den datum cn het uur van de proefneming met een diamant op een glas kon schrijven. De lamp bleef drie kwartier onder water, gaf goed licht en brandde nog, toen zij uit het water kwam. Het hof van assises in het departement Pas-de-Calais heeft tot 10 jaren gevangenisstraf veroordeeld Elisa Sénécbal, ongehuwd, die haar kind verdronken had, omdat zy niet bij magtc was het te onderhouden. De verleider van Elisa, vader van het vermoorde kind, was.... de vrederegter van Huequeliers, die, na de ontdekking der misdaad ontslagen, maar tegen wien geen vervolging ingesteld werd. Volgens berigten uit Marseille, is sir Robert Napier daar ter stede aangekomen. Jl. Zondag morgen, acht dagen geleden, tusschen een en twee ure, werden de bewoners van Islington, in de nabijheid van Agricultural Hall, niet weinig in angst gejaagd door een vreesselijk gebrul, dat uit den vleugel van dit gebouw opging, waarin de menagerie vau den heer Rice is geplaatst. Eene groote volksmenigte liep om het gebouw te hoop, doch nam verschrikt de vlugt op het berigt, dat eenige der dieren losgebroken waren en op leven en dood met elkander vochten. Het bleek spoedig dat de vrouwelijke olifant „de keizerin" van hare keten was losgebroken en eene kooi, waarin vier kolossale leeuwen zaten, had aangevallen. De leeuwen beantwoordden den aanval met nadruk en hun ontzettend gebrul maakte de woede of den angst der andere dieren gaande. Bij de aankomst van den heer Rice en de oppassers werden de strijdenden slechts met moeite van elkander gescheiden en niet voor dat een der oppassers van een der woedende leeuwen eene zware wonde had bekomen, die echter, zooals men hoopt, niet doodelijk zal zijn. Toen eindelijk de rust hersteld was, bevond men, dat de olifant eene geduchte wonde aan het voorhoofd had gekregen eu dat de kooi waarin de leeuwen zaten zeer beschadigd was. De Engelsche Spectator zegt betreffende de wapening van rouwen in Paraguay: „Naar gezegd wordt, organiseert de dictator van Paraguay op het oogenblik een leger van 4000 vrouwen, aan yvelks hoofd als brigade-generaal Elisa Lynch - eene dame van Engelsche afkomst - zal staan. De Brazilianen doen dit voorkomen als zou het eene gewelddadige recrutering van vrouwe lijke soldaten zijn, doch waarschijnlijker is het, dat deze vrouwen zich uit eigen beweging onder de vanen hebben geschaard." Aan het Chemnitser Tageblatt wordt medegedeeld, dat in de binnenkap van den waggon 3de klasse n°. 128, van den trein die des namiddags ten 4 ure 10 minuten van Gössuitz te Chemnitz aankomt en ten 5 ure 25 minuten naar eerstgenoemde plaats terugkeert, een nest is met 5 jonge roodborstjes. Gedurende den broeitijd deed het wijfje geregeld de reis van Gössnitz naar Chemnitz en terug en werd op den terugkeer door het gaaike met luid gefluit begroet thans doen de kleinen de reis alleen. Volgens mededeeling van de treinbeambten vliegen de ouders den aankomenden trein steeds met voedsel voor de jonge touristen te gemoet. De IJzeren spoorweg over den berg Cenis levert niet alleen voor de reizigers tusschen Frankrijk en Italië groot gemak op, maar munt uit door pittoreske gezigteu, die de reislust opwekken. Iemand, die deze uieuwe lijn onlangs voor het eerst bereed, deelt daaromtrent het volgende mede: Ik verliet Parijs 's morgens ten 5 J- ure, met mijne familie en ongeveer 500 p bagage. Na een paar uren kwam ik te Suze aan. De trein bestond uit drie rijtuigen van de eerste klasse, elk kunnende bevatten twaalf personen, een rijtuig voor de dienst en een locomotief. Op eiken trein bevinden zich drie beambten: een chef van den trein en twee onder-chefs; voor ieder rytuig dus een, behalve de twee personen die voor de locomotief dienen. De waggons zijn goed gemaakt en zijn ongeveer zoo groot als een omnibus. Even als in dezen zitten de reizigers tegenover elkander. De raamtjes kan men niet opeDen, om te beletten, dat een reiziger zyn hoofd naar buiten steekt. Wie het deed kon ligt op den weg met zijn hoofd tegen iets stooten, hetgeen doodelijke gevolgen kon hebben. Wij waren met ons zeventig reizigers, waarvan de helft dames. Wij verlieten Suse 's morgens ongeveer 9 uur, onmiddelyk begon daarop het naar boven ryden. Deze reis is reeds zoo vaak beschreven, dat ik in geene bijzonder heden wil treden. In de tunnels heeft men hier en daar openingen gemaakt, ten einde het stikken te beletten, waarvan in den beginne enkele reizigers het slagtoffer waren. „Sluit de deuren digt", dat is de eenige regel, dien men te volgen heeft. Tegen tien uur in den morgen bereikten wij den top van den berg, na op verschillende plaatsen even stil te hebben gehouden, om water in te nemeu voor de locomotief. Daarop stoomden wij bergafwaarts en wel met den spoed van 15 kilometers per uur tot Lanslebourg, waar wij tegen kwartier over elven aankwamen. Als men de helling ziet, die van dat dorp naar St.-Michel loopt door Modane, dan wordt men wel eenigzins beangstmaar de weg en de machines zyn zoo stevig gemaakt, dat men geen vrees behoeft te koesteren. Freiligrath, de beroemde Duitsche dichter, is den 27 Juny met zijn gezin te Keulen aangekomen, om zich, na 20 jaren als balling in Engeland te hebben doorgebragt, weder in Duitschland te vestigen. Door een groot aantal zyner vrienden werd hem een prachtige zilveren beker geschonken, als hun welkom van de weder verschijning op den vaderlandschen bodem. Een der Hamburgsche bladen meldt het zonderlinge nieuws uit Kassei, dat „het den Koning (van Pruissen) behaagd heeft uit te spreken de ontbinding van het huwelijk, hetwelk Prins Willem van Hanau, (zoon van den ex-Keurvorst van Hessen), den 30 Jan. 1866 gesloten heeft met Prinses Elisabeth van Schaumburg-Lippe." Het crimineel geregtshof te Posen (Pruissen) heeft Ferdinand Wittman, oud 32 jaar, boekbinder aldaar, ter dood veroordeeld, welk vonnis, door middel van onthoofding, moet worden voltrokken, ter zake van moord, gepleegd: 1°. op zijne vier vrouwen, met welke hij van September 1862 tot September 1866 achtereenvolgens was gehuwd2°. op zijnen zoon van 3 jaren, 3°. op zijne stiefdochter. Uit eene aan het jongste pauselijke Annuaire ontleende opgaaf blijkt, dat het leger van Pius IX ruim 700 officieren of officiersrang hebbende militaire beambten telt. Onder dat aantal bevinden zich 460 Italianen, 130 Eranschen, 60 Zwitsers, 20 Belgen en 9 Hollanders. Deze laatsten dienen allen bij het zouaven-regiment.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1