§1868. N°.83. Vrijdag 10 Mij. 26 Jaar BINNENLAND. BUITENLAND. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinosdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 Julij. Halen morgen ongeveer 84 ure ontstond er brand in de bakkerij dB A. London, in de Laugestraat. Niettegenstaande de brandspuiten eerst eenigen tijd nadat het onheil outdekt werd, aankwamen, daar je spuitgasten wegens het uur vau den dag bijna allen naar hun uerk waren, terwijl er bovendien moeijelijk water Vvas te krijgen, haft de brand zich beperkt tot de bakkerij, die geheel en het belendende perceel, bewoond door J. Nederhuysen, dat gedeeltelijk is verwoest, y'aar men gist, is het ongeluk veroorzaakt door dat de oven door gebrand was. De inboedel van beide hnizen is grootendcels gered. De premie werd behaald door spuit n°. 1, die het eerst water gaf. Zr. Ms. raderstoomschip de Valk is gisteren alhier van Vlissingen aangekomen met Zr. Ms. fregat Prins van Oranje. Zr. Ms. raderstoomschip Bankais den 27 Mei jl. te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee C. J. Damme, wiens aankomst op den 16 Mei jl. in de Simonsbaai (Kaap de Goede Hoop) onlangs werd berigt, heeft den 26sten dier maand de reis naar Nederland voortgezet. Op den 3 Junij jl. is Zr. Ms. korvet van Speyk, onder bevel van den kapt. ter zee jhr. J. E. W. F. van Kaders, in die baai aangekomen, en zou de reis naar Oost-Indië binnen weinige dagen vervolgen. Het grootste en treffendste schouwspel, ja, wij mogen zeggen wonder, dat de Heldersche kermis het denkende publiek aanbiedt, zijn ontegenzeggelijk de beide gedresseerde honden Lelie en haar dochtertje van 11 maanden genaamd Norma. Nog slechts een paar dagen zullen deze uitstekende diertjes te bezigtigen zjjn; men verzuime dus niet ze te bezoeken, zich van het ongeloofelijke te overtuigen, en men zal, hiervan houden wij ons verzekerd, met verbazing staren op hetgeen de almagtige Wereld schepper in het schepsel heeft neergelegd, dat wij niet zelden, in den waan, het genoegzaam doorgrond en er alles van gezegd te hebben, met den naam van stom dier synomiem met verstande loos schepsel bestempelenmen zal met zich zeiven in strijd geraken, wat meer te bewonderen, de verborgen eigenschappen, die de Eeuwige met de dierenwereld verbonden, of de hooge gaven, die Hij aan den mensch geschonken heeft, om zóó diep in de geheimen der schepping te dringen, en het voorstellings-vermogen van dieren tot zulk eene hoogte te ontwikkelen. Wij verklaren, dit zeggende, niet te veel. Men ga, zie en overtuige zich, en.... onwillekeurig zal een gevoel van heilige bewondering voor den Schepper zich van het harte meester maken. Wat Lelie en Norma doen, zijn verrigtingen, die slechts den mensch eigen zijn, en zelfs, in diehrolmaaktheid, vlug- en juistheid slechts zel den in den jeugdigen menschelijken leeftijd worden aangetroffen. Lelie toch speelt Whist en eene partij zes en zestig, met elk die daartoe genegen is, en Domino met 1, 2, 3 en 4 personen, waarbij het een ieder vrij staat zijn spel mede te brengen. Wij waren ge tuigen van de juist- en zekerheid, waarmede Lelie, zet voor zet, te werk ging, evenals later bij het kaartspel, dat zij bij herhaling won. Naast den heer van Stralen, den afrigter en eigenaar dezer dieren, geplaatst, hadden wij gelegenheid het dier regtstreeksch in de oogen te zien en trachtten na te gaan, of het ook bij zijne verrigtingen door de blikken van den meester beheerscht en geleid werd. Wij zijn het echter aan de waarheid verschuldigd te belijden, dat daar door onze verbazing slechts nog hooger klom, daar wij, ondanks de naauwlettendste opmerkzaamheid, niet de minste overeenkomst van dien aard tusschen meester en dier konden ontwaren, onaan- gezien het lieve diertje ook hier reeds de sfeer van het dierlijke denken het verbinden van volstrekt zinnelijke begrippen scheen te buiten te treden. Had nu Lelie onze verbazing hoog opgewonden, Norma deed die ten toppunt klimmen. Trouwens, wij zageu een tenger diertje, dat niet slechts bevatting van de negen cijfers en den zero had, die zonder volgorde voor het diertje lagen, maar dat ook blijken gaf de waarde der verschillende muntstokken te kennen, en met de meeste vlugheid te kunnen getallen schrijven, optellen, aftrekken, vermenigvuldigen en deelen. Een enkel voorbeeld, in hoeverre het dier hier het gebied van het afgetrokkene betreedt. De heer van Stralen verlangde, dat een der aanwezigen een getal zou opgeven, als wanneer het hondje het uit de voorliggende cijfers zou zamen- stellen. Het geschiedde; het getal 1884 werd opgegeven. Het diertje bragt eerst de 1, toen de 8, maar geene tweede bezittende, koos het de 3 en de 5 voor dit cijfer uit, en zocht daatna de 4 op. Op geljjke wijze houdt de heer van Stralen het dier zjjn horologie voor, waarop het eerst het cijfer van het geheele uur, en daarna de minnten voor of na het daaropvolgende halfuur aangeeft. Moge dit alles nu slechts het werk van onmerkbare teekens zijn, waardoor het dier afgetrokken begrippen schijnt uit te drukken, groot betoont zich hier het geduld en de taak van den man, die het zoo merkwaardig afrigtte. Maar niet minder groot bljiken dan hier ook de opmerkzaamheid van het dier en de ondoorpeilde graad van het dierlijke denkvermogen door verbinding van aanschouwelijke begrippen te wezen. Nog eenmaal dan ten slotte, men bezoeke de tent van den heer van Stralen, naast het Heeren-Logement op het Wcstplein, en onder- zoeke of wij te veel zeiden. Om de groote bijzonderheid maken we eenigzins breedvoerig van deze beide diertjes op afzonderlijke wijze melding. Met het grootste genoegen woonden we gisteren avond de voorstelling bij in het Grand Théatre Crosso (vroeger Kappo), toevertrouwd aan de directie van Professor Henry Smith, directeur van het Alhambra Palace te Londen. De athletische, acrobatische en gymnastische oefeningen geven treffende proeven van ontwikkeling. Ook de Tableaux vivants of galerijen van levende beelden en zwevende groepen, opgeluisterd met Egyptische en electrische ver lichting, met welker opvoering de voorstelling werd afgewisseld, zijn prachtig te heeten. De poëtische vinding, schoone groepering en de keurigheid van kleeding der figuren zijn verrassend schoon en verdienen ten volle geroemd te worden, dit mag vooral gelden van de slottafereelen: de Kristalgrot der Nayaden en de IJsregen. We geven onzen lezers de verzekering dat genoemd théatre op onze kermis zoowel om personeel, muziek, als inrigting eene der eerste plaatsen inneemt, en vestigen er gaarue de aandacht van het publiek op, er de verzekering bijvoegende, dat dit théatre zoodanig is ingerigt, dat het zijn ouden roem volkomen handhaaft. Of er geprofiteerd wordt van de kermis? Ja, niet gering. Het fraaije weder brengt daar veel toe bij, maar niet minder wordt ieder uitgelokt door het vele schoons, dat er te bezigtigen en te bezoeken en te genieten is. De tooneelvoorstellingen van de heeren Boas en Judels en evenzoo die van de heeren Stoete en Jacqui, worden door allen, die er een bezoek bragten, hoogelijk geroemd beide gezelschappen handhaven luisterrijk den reeds verworven roem. Heden avond zijn de beide salons voorzeker te klein om de menigte bezoekers plaats te verschaffen. De diergaarde van den heer Hermann kwam wel wat laat zich bij ons aanmelden, doch het kon in dit geval wel eens zijn dat de laatste eene der eersten werd. Druk is er door dien directeur aan het spoedig opbouwen der tent gewerkt en wij twijfelen niet of deze inrigting zal om het belang rijke van hetgeen daar te zien is met een zeer druk bezoek vereerd worden. De heer Calp is na zoo korte kennismaking alhier zóó populair, dat wij haast gèlooven, dat zijne tent vooral heden en Zondag veel te klein zal bevonden worden voor al het belangstellend publiek. De uitvoeringen van dit gezelschap verdienen een hoogst loffelijke vermelding, eene hoogst gunstige aanbeveling. Hebt ge, lezer of lezeres, reeds een bezoek gebragt bij den Reus? Verzuim die gelegenheid niet om dien forschen, schoon gebouwden man te zien. De langste onzer is een dwerg bij dien kolossalen man, die nogtans niets wanstaltigs heeft bjj eene lengte, voorzeker hoogst zeldzaam té noemen. Behalve de hier genoemden zijn er nog onderscheidene gelegenheden tot ontspanning, die druk worden bezocht. Alleen meenen we nog bijzondere melding te moeten maken van eene buitengewoon fraaije carroussel, geplaatst nabij het Bureau der Gemeentewerken bij avond doet deze carroussel zich al zeer schoon voor, vooral als ze in volle beweging zijnde van tijd tot tijd met bengaalsch vuur verlicht wordt. Wij hebben den indruk trachten weer te geveu, dien de kermis vermakelijkheden op ons hebben teweeg gebragt, en op onderscheidene hoogst verdienstelijke zaken gewezen. Blijft het weder zieh zóó gunstig betoonen aan de kermis-vermaken, dan zullen de nu volgende dagen van deze en de eerste der volgende week, in volle mate dagen zijn van ontspanning voor joog en oud. Heden wordt op bet Molenplein een caroussel van twee verdiepingen gebouwd. Dingsdag a. s., 14 Julij, zal van Amsterdam naar hier weder een goedkoope volkstrein vertrekken. Uit Java zijn berigten ontvangen tot 26 Mei 11.; daaruit blijkt, dat door den gouverneur-generaal van Neerl. Indië, bij besluit van 12 Mei is vastgesteld de organisatie van het departement der Marine in Nederl. Indië, en dat door Z. Exc. bij besluit van den volgenden dag een reglement is uitgevaardigd op het opsporen en ontginnen van bronnen, welke aardolie, petroleum en dergelijke bitumineuse zelfstandigheden opleveren. Het tusschen Hamburg en New-York vvarende stoomschip Saxonia, heeft dezer dagen op de hoogte van Texel een Engelsch visschersvaartuig in den grond gestoomd, waardoor zes man het leven hebben verloren; twee andere vischschuiten werden beschadigd. Bij de herstemming te Dordrecht, ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zijn eergisteren uitge- bragt 2005 stemmen. Hiervan verkreeg de heer Bichon van IJsselmonde 1071, en de heer Gevers Deynoot 913 stemmen, zoodal eerstgenoemde gekozen is. Jl. Zoudag avond, ten 9^ ure, heeft men te Wijhe in de weide van den landbouwer Doornink twee koeijen de achterpooten afge sneden. De policie heeft alle pogingen in het werk* gesteld om de daders op te sporen, doch tot heden zijn zjj nog niet ontdekt. Onder de geëxamineerden voor leerling-apotheker te Meppel heeft eene jonge jufvrouw uit Friesland, de dochter van een apotheker, met zeer veel succes het examen afgelegd. Zij is de eerste vrouw in ons land, die dergelijk examen ooit heeft gedaan. Wij ontleeDen aan de Staatscourant de volgende opgaven van Zr. Ms. schepen in Oost-Indie, loopende tot 15 Mei jl. Prins Alexander der Nederlanden, kapt. J. W. de Rayter de Wildt; Juno, kapt.-lnit. G. H. Rakker en de Cachelot, kapt. A. J. Kroef, wachtschepen te Batavia, Soerahaija en Macassar; Pylades, is den 31 Maart jl. buiten dienst gesteld; roeikanonneerhoot No. 14, luit. 2de kl. F. H. Cobliju, wachtschip te Saniarang; Amsterdam, kapt.-luit. A. it. A. M. ClifFord Kocq van Breugel, ligt ter reede Batavia voor de dienst gereedReinier Claeszen, kapt.-luit. P. Koning, ondergaat te Soerahaija eenige herstellingen; Rcteh, tijdelijk buiten dienst gesteld; Haarlemmermeer, luit. 1ste kl. J. W. P. Frncht, gestat, ter O.kust van Sumatra; Celebes, luit. 1ste kt. F. M. Parker Verboom, gestat, iu de Z. en O. afd. van BorneoBrorao, kapt.-lnit. H. P. van Boneval Fanre, is naar Montok vertrokken, ten einde tijdelijk gestation. th worden ter Oostkust vao Sumatra; Onrust, luit. 1ste kl. J. C. H. Beeloo, gest. in de Z. en O. afdeeling van BorneoArdjoeno, kapt.-luit. H. B. Kip, ligt ter reede Batavia voor de dienst gereed; Stavoren, luit. 1ste kl. C. j. Smith, is te Soerahaija teruggekeerd en zal aldaar geïnspecteerd worden; Prinses Amelia, kapt.-lnit. C. A. L. H. baron van Heeckeren, gest, in de Moluksche wateren; Coehoorn, luit. 1ste kl. H. van Goens, gest. in de wateren van Celehes; Madura, luit. 1ste kl. A. J. van Mansvelt, is naar Pontianak ver trokken, ten einde ter W.knst van Borneo gestat, te wordenAart van Nes, luit. 1ste kl. H. K. Koning, gestat, in de wateren van Menado; Bali, luit. lste kl. J. K. L. Gey van Pittius, is naar Menado vertrokken ten einde aldaar gestat, te worden;den Briel, luit. lste kl. W. F. van der Burg, gestat, in de wateren van Rionw en Liega; Maas en Waal, luit. lste kl. C. P. van der Star, ligt te Soerabaga voor rle dienst gereed; Cycloop, luit. lste kl. D.JSchuurman, ligt te Soerahaija voor de dienst gereed; Suriname, luit. lste kl. G. F. Servatins, gestat, in de Moluksche wateren; Admiraal van Kinsbergen, luit. lste kl. G. Bijl de Vroe, gestat, ter W.knst van Borneo; Willem, kapt.luit. J. K. van de Kruyssc Pilaar, gestat, ter W.knst van Sumatra Leeuwarden, kapt.-lnit. W. C. Klis, ligt in reparatie te Soerahaija; Vesuvins, loit. lste kl. C. A. B. D. Rijk, gestat, in de wateren van Riouw en Linga; de Watergeus, kapt.-lnit. W. B. F. Escber, gestat, in de wateren van Celebes Curagao, kapt.-luit. J. van Gogh, is den 29 Maart naar Japan vertrokken Snmatra, luit. lste kl. A. Dronkers, is naar Macassar vertrokken ten einde in de wateren van Celebes gestat, te worden, Borneo, luit. ter zee lste kl. D. L. Feldman, is deo 2 Mei uit Nederland te Batavia aangekomen. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen tusschen de adspiranten naar eene plaatsing als kadet op de Kon. Militaire Academie, zullen met Sept. a. s. aan die inrigting als kadet worden geplaatst: voor de Infanterie hier te lande: A. H. Kalis, J. W. van den Bergh, O.J.A. Schwartz, B. E. Ouderwater en J. J. P. Buhlman; voor de Cavalerie hier te lande: F. N. Thiange: voor de Artillerie hier te lande: H. G. J. Swaving, F. van Hasselt, J. A. D. de Fremery, J. D. Wagner, H. B. Goslcr, A. A. van den Bosch, J. H. Knel, E. W. van Beusekora, L. C. Dijxhoorn, F. A. Hoefer, J. J. Berkhont, F. M. J. Wagoer, I. J. van Dam, H. F. van Gennep, H. van Hogendorp, A. M. de Bruvu, M. J. Perk, J. E. de Man, A. P. Hulsman en A. J. A. Verwey; voor de Genie hier te lande: A. A. H. van Hensden, C. E. J. de Lille Hogerwaard, L. Waller en J. C. Gijsberti Hodenpijlvoor de Infanterie in Oost-Indië: B. Schaap; voor de Cavalerie in Oost-Indië: G. C. W. C. van der Schoot; voor de Artillerie in Oost-Indië: F. W. H. Tydeman, J. G. F. E. van den Bossche, G. J. van Kooten, J. C. van Geel, A. Lettink, \V. de Jongh, K. L. van der Poel en C. van Aller; voor de Genie in Oost-Indië: E. Mar cel la, J. G. C. Plantenga en H. A. G. van Dentzsch. De off. van gez. 2de kl. Stakman Bosse, thans bij het 3de bat. 7de reg. Infanterie alhier in garnizoen, is overgeplaatst naar het te Zutphen in garnizoen liggend reg. Huzaren. Naar aanleiding van de dezer dagen door een liberaal dagblad gemaakte opmerking omtrent het volksgeloof aangaande den duur van de regeringen der Pausen, tracht l'Univers met cijfers aan te toonen, dat de duur der onderstelde bisschoppelijke regering van den Apostel Petrus onzeker is, doch in geen geval korter dan 38 jaren kan geweest zjjn. „Bijaldien dns (zegt het clericale blad) het spreekwoord „Non videbis annos Petri" (Gij zult de jaren van Petrus niet bereiken) al eenige profetische waarde mogt bezitten, wat wij, voor ons, betwijfelen, dan zon voor de tegenwoordige Pau selijke regering nog een verschiet van vijftien jaren bestaan, en kan men dus op den kreet; „Leve Pius IX!" veilig dien laten volgen, welke dezer dagen herhaaldelijk te Rome weergalmde: „Ad multos annos!" (Nog vele jaren na dezen!) De Fransche regering heeft aan de heeren Julius Reuter te Londen en Emil Erlanger te Parijs, uitsluitend concessie verleend voor den tyd van 20 jaren, tot aanleg van een onderzeesche telegraaflijn tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten. De Moniteur bevat een merkwaardig nieuws, namelijk dat de Keizer van Rusland zijn buste aan het stadhuis te Parijs ten geschenke heeft gezonden. De Czar is n°. 13 der gekroonde hoofden, die zich in het paleis van den heer Haussman te kijk stelt. Dertien is het ongeluks getal en bijgeloovigen zien daarin een ongunstige oplossing der Oostersche kwestie. In de Fransche Lanterne drijft Rochefort den spot met de officiële toasten, die thans aan de orde van den dag zijn, door het volgende verhaaltje: Bij een banket werd een dronk uitgebragt op Napoleon IV. Een geestdriftvolle vereerder stemde er mede in en riep: Napoleon IV zal ook eenmaal vader wezen. Ja, jubelde de menigte, en hjj zal een zoon hebben. Welnu drinken wij op Napoleon V sprak een gast. Ten 4 ure 50 minuten in den morgen dronk men nog op de gezondheid van Napoleon XXXII. De Fransche artisten en zangeressen reizen de wereld rond; de meesten zijn te Londen, waar Patti per avond 5000 francs en Nillsson 7500 frs. verdient. Dit is echter weinig, vergeleken bij Lucca, welke te St. Peterburg een benefice-voorstelling gaf, die haar, behalve kostbare geschenken, 30,000 fr. opbragt. Waarlijk, de kunst wordt onbetaalbaar! Bjj een fruithandelaar te Parijs zijn nu reeds kleine rijpe zwarte druiven uitgestald, die in de open lucht zijn gegroeid. De Moniteur, het Fransche regeringsblad, merkt op dat een zoodanig geval van vroege rijpheid sedert het jaar 1811 niet is voorgekomen. Te Parijs bevindt zich thans H. M. Fatuma, Koningin van Moheley, dochter van een Madagaskaarschen Prins, die naauw verwant was aan Koning Radama. Tengevolge van eene omwenteling, die haren vader noodzaakte naar Mohely de wijk te nemen, bleef zjj daar onder de hoede van trouwe dienaren en onder de bescherming van den Franschen gouverneur van Mayotte. Zij ontving zelfs ook een geheel Fransche opvoeding, en daarom heeft zjj Parjjs willen bezoeken, van welke stad men haar zoo veel had verhaald, en die thans bij zoo vele andere Afrikaansche en Aziatische Vorsten bekend is. Koningin Fatuma is een vrouw van 30 jaar, met geregelde en sterk sprekende gelaatstrekken; op haar hoofd draagt zjj een tulband met diamanten knop, en overigens is zjj met veel kleinoodieën getooidzij gaat gekleed met een wijde Oostersche broek, een grooten mantel, die tot over de knieën hangt en paarakleurige laarsjes. Hare huidkleur is donkerbruin. In den Figaro leest men: Te Bordeaux is in de loterjj, 10 Mei jl. gehouden, op nummer 167,160 de groote prijs van 100,000 fr. gevallen, en in de loterij te Toulouse, den 2 dezer gehouden, is ook op nommer 167,160 dezelfde prijs van 100,000 fr. gevallen. Voor de regtbank te Algiers stond, volgens de Fransche bladen, een zeventienjarig jongmensch teregt, beschuldigd van menscheneterij. Hjj had, zoo luidde de acte van beschuldiging, het ljjk van een kind opgegraven en het opgegeten. De ingewanden had hjj gekookt, een deel van het lijk raauw verslonden. De be schuldigde voerde aan, dat het lijk was opgegraven door een jakhals, die het reeds half verslonden had. Toen had hjj deze vreeseljjke prooi aan het dier betwist en zelf er zich mede gevoed, daar hij wegkwijnde van honger en geen kans zag voedsel te bekomen. De regters, zijn honger en de verdere omstandigheden tot verontschul diging in aanmerking nemende, spraken hem vrjj. Volgens den heer Solly, die eeDe lezing gehouden heeft over het bier in Engeland, bestaan er te Londen thans tien duizend bierhuizen, welke, zoo men ze naast elkander plaatste, een door- loopende linie vau 45 mijlen zouden beslaan. De zoon van Koning Theodorus van Abessinnië verliet jl. Zondag Valetta op een Engelsch oorlogschip, dat hem naar Ports- mouth brengen zal. Het is een vrjj schrandere knaap van 7 of 8 jaar, doch uiterst beschroomd en angstig. Zoodra kapitein Speedy, onder wiens hoede hjj gesteld is, zich verwjjdert, begint de jonge Theodorus te schreeuwen. De gebeurtenissen in aanmerking genomen, welke de knaap ondervond, wekt zijne angstige stemming geene bevreemding. Hij is thans in Europesche kleederdragt gedoscht. - Een rjjk burger van Wiesbaden, overtuigd, „dat van den armen, kleinen Maarten Lutber nooit de groote Hervormer zou zijn

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1