s. 1868. N°. 86. Vrijdag 17 Julij. 26 Jaargafig. „DE NEDERLANDEN." 3 BINNENLAND. WlTENLAND ADVERTENTIËN. Uitgever igekocl om b )OT, HELDERSCHE 14 381 8lj 78 78) 108( 60J EN NIEUWEDIEPER COURANT, „WLj huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. B u r e a n A. A. BAKKER MOLENPLEIN, N°. 103. Cz. J Pnjs der AdvertentiënVan 1i regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. j Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. f41 HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Julij. Bg koninkl. besluit zijn bij de op te ngten dd. schutterij alhier benoemd: tot lsten luit.-kwartierro. J. H de Meijer; tot olf. vau gez. der 2de kl. dr. P. Bakker; tot kapiteins B. L. Vries en J. L. ron Leschentot lsten luit. N. A. A. Berghuijs en C. D. Zur Mühlentot 2den luit. H. J. Jauzen, A. A. Bakker Cz., L. A. laurey en C. Swaving. Gisteren voormiddag werd bij de directie der Marine alhier aanbesteed de levering van aardappelen ten behoeve van het Hospi taal der Mariue alhier. Er waren ingekomen vier inschrijvings- billetten, als van de heeren: J. Huysing 3.98, H. J. van Koningsbruggen 2.87, W. Drjjver 2.39; P. vau Twisk 2.24J; alles per 50 Ned. pond. Naar wij vernemen, zal de hoogleeraar S. Hoekstra Bz., van Amsterdam, Zondag a. s. een preekbeurt in de Doopsgezinde kerk albief vervullen. Een ingezetene dezer gemeente, die werkzaam was aan boord van een der koopvaardij-schepen, liggende in deze haven, is heden morgen door een val zwaar bezeerd. Men verzekert ons, dat de man zijne beide beenen gebroken heeft. Hij is kort daarna naar zijne woning vervoerd. Met genoegen merkten we op, dat de kinderen, die in het Algemeen Weeshuis alhier verpleegd worden, jl. Dingsdag namiddag in de Beignets-kraam van den heer P. Koppen, van Amsterdam, door den eigeuaar dezer inrigting werden onthaald. Wij jniehen het zeer toe, (lat door de ondernemers van inrigtiugen tot uitspanning ter gelegenheid der kermis zoo goedgunstig wordt gedacht aan de ouderlooze kinderen, die vooral ook te midden van den kermistijd bij bet genot dat meer bevoorregte kinderen smaken, herinnerd worden aan een onherstelbaar verliesden dood hunner ouders. Bij Zr. Ms. besluit van 11 dezer is benoemd tot lid der comm. van adm. over de gevangenissen te Hoorn mr. S. Gerdenier, proc. bij de arrond.-regtbank aldaar. Het raratorenschip Prins Hendrik der Nederlanden, onder bevel vau den kapt. ter zee P. A. van Kees, is iu den namiddag van den 14 dezer te Greeuock (Schotland) aangekomen. In de zitting der Prov. Staten van Noordholland ziju als leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal herkozende heeren Jhr. C. Hartsen en mr. J. Messchert van 'Vollenhoven, beide met 36 van de 68 stemmen. In een voormalig tijdschrift voor het onderwijs, onder den titel„Mathematische liefhebberye, met het nieuws der Fransche en Dnytsche scholen in Nederland, te Purmerend, by J. Jordaan, met privilegie van de Staeten vau Hollandt en Westvrieslandt van 14 july 1754," vindt men o. a. in het nommer van Augustus 1769 eene oproeping van sollicitanten voor de betrekking van onderwijzer te lip, Noordholland, waarbij verlangd wordt, dat de candidaat in staat zij een baard te scheren! Bij de afdeeiing Hoorn en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw, bestaat het voornemen, om in deu loop van dit jaar te Hoorn eene tentoonstelling te houden. Zij heeft uitnoodigingen gezonden aan de naburige afdeelingen om daaraan deel te nemen. Naar wij vernemen, hebben Enkhuizen en Medemblik hunne adhaesie aan dat plan gegeven, en zal de tentoonstelling door deze drie afdeelingen gehouden worden in de maand September. Het gemeente bestuur aldaar geeft belangrijke ondersteuning en de benoodigde lokalen, terwijl op de lijsten, die ter inteekening bij belangstellenden om bijdragen in de verschillende gemeenten circuleren, goed geteekend wordt. De commissie tot regeling is reeds ijverig werkzaam. De te Hoogkarspel sedert drie maanden aanhoudende droogte heeft zulk een nadeeiigen invloed op de weilanden gehad, dat sommige landbouwers hun vee reeds hebben moeten opstallen. Jl. Maandag morgen overleed te Haarlem de heer Jan Frederik Helmers, de eenige zoon van den dichter der Hollandse/ie Natie een man, die zich door Christelijke deugden onderscheidde en in zgne jeugd een der uitstekendste leden van meer dan eene toen aun den Amstel gevestigde rederijkers-kamer was. Een zoon en eene dochter beweenen zijn dood. Eergisteren namiddag hebben op de Markt te 's Hage een paar onbekende joogen3 een dame, die in eene dunne stof gekleed was, achtervolgd, eenige lucifers achter haar aangestoken en die in hare kleederen geworpen, welke in een oogenblik op verscheidene plaatsen in brand stouden. Door eenige omstanders, die de tegen woordigheid van geest hadden, om, daar er geen water in de nabijheid was, eene aan een kraampje staande kan met koude koffij over de brandende kleederen uit te storten en verder met de handen de kleederen uit te dooven, werd waarschijnlijk een groot onheil voor komen. De beide onbekende ondeugden hadden intusschen de vlugt genomen. Z. K. H. de Kroonprins van Saksen is dezer dagen op bet badhuis te Scheveningen gearriveerd. De reunie-feesteu ter viering van het 20jarig bestaan van het Delftsche studenten-corps hebben jl. Maandag een aanvang genomen. Ds. J. I. van Toorenenbergen, te Utrecht, heeft de beroeping tot pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam aangenomen. Jl. Zondag namiddag, ten half vijf ure, brak te Wamel een brand uit, die een zestal huizen vernielde. In den morgenstond van jl. Maandag hebben twee veld wachters der gemeente Zwollerkerspel een jagtdief betrapt. Toen zij hem bij het nog sohemeraehtige licht goed bekeken, bleek hij een hunner kollegaas, de te Zwolle gestationeerde rijksveldwachter v. R. te zijn, die, terwijl hij uit den aard zijner betrekking op de roovers moest passen, de rollen nu eens verwisseld had. De veldwachters hebben den kameraad niet gespaard en het gewone procesverbaal tegen hem opgemaakt. Yoor eenige dagen zou H., militair, 21 jaren oud, met verlof bij zijn oom, in de gemeente Vries, nabij Assen, aanwezig, de spreeuwen uit den kersen-boomgaard met schietgeweer verjagen. Wijl er op dat oogenblik echter geene spreeuwen te zien waren, wilde hij het geladen geweer gebruiken, om een tak naar beneden te halen. Hoewel hij den haan in rust had gezet, ging de trekker denkelijk door het aanhalen van den tak weer overalthans, nnauwe- lijks trok hij aan den tak en wilde dien grijpen, of liet geweer ging af en het volle schot trof den jongeling in de regterborst. Hoewel men eerst voor zijn leven vreesde, schijnt er thans eenige hoop op zijn behoud te bestaan. Aangekomen schepen te Batavia vóór 27 Junij: Dordrecht, Kortenaer, Kosmopoliet II, Minister Fransen van de Putte, Nieuwe Waterweg, Noach en Erasmus. Vertrokken: Christina, Cornelis Smit, Fop Smit, Juno, Koning Willem II, Louis Meyer, Petronella, Regina Maris en Willem Poolman. Iemand, wiens hond na den aanvang van het belasting-jaar overleden was, gaf daarvan aan het bestuur op volgende wijze kennis: Pyrrhus, mijn hond, is komen te overlijden. Hij is het leven niet uitgestapt even tragisch als zijn naamgenooten. Geen dolk van Orestes, noch de bevende hand van een Sibylle hebben zijne dagen verkort. De trouwe hond is gestorven, rustig en wel in zijn nest, den...Febr... Pyrrhus, verheven tot belastingschuldige moet dus van de rol geschrapt worden en daartoe rigt ik aan u het eerbiedig verzoek. 8EN0EMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Met 1 Ang. a. s. worden, op hun verzoek, op pensioen gesteld de vice-ndm. A. A. de Vries, de dit', off van gez. 2de kl. \V, H. Vermeulen en de inspecteur van adm. J. S. Spanjaard, onder dankbetuiging aan den eerste voor dc vele goede en langdurige diensten door hem aan deu lande bewezen. Bevorderd zijn: tot vice-adm. de schout-bij-nacbt G. C. C. Pels Rycken, adj. des Konings in buiteng. dienst; tot kapt.-luit. ter zee de luit. ter zee lste kl. J. J. Boelen; tol luit. ter zee 1ste kl. de tuit. ter zee 2de kl. J.van Bnrg; tot luit. ter zee 2de kl. de adelb. lste kl. W. G. van Nes; tot kapt.- adm. van kleeding bij het korps Mariniers de lste luit.-adm. van. kleeding W. H. de Lozanne; tot lsten lnit.-kwartierm. bij voorschr. korps de 2de luit.- kwartierm. J. Allot; tot dir. off. van gez. 2de kl. de off van gez. lste kl. A. H. Neyssel; tot insp. van adm. de off. van adm. lste kl. C. J. M. Koopman (onder toekenning tevens van pensioen) en A. C. Ruighart (laatstgen. bij keuze) tot off. van adm. lste kl. de off. van adm. 2de kl. .T. C. L. K. van Wely en J. A. Waldeck; tot off. van adm. 2de kl. de off. van adm. 8dekl. J.G. Bebelaar en G. D. van Werdt; tot adj.-adm. de scheepsklerken B. Janse en P. Gallas. De luits. ter zee 2de kl. C. J. Damrae, F. G. M. van der Wijck, W. M. E. Bervoets en 11. G. Hildebrandt, allen laatst behoord hebbende tot bet escader in Oost-Indië en onlangs van daar in Nederland teruggekomen, zijn met de tijdstippen hunner terugkomst op non-activiteit gebragt. Tot off. van gez, 3de kl. bij de zeemagt zijn benoemd de kweekelingen bij 's Rijks Kweekschool voor militaire geneeskundigenW. Schutte, F. M. Cowan, W. T Clous, M. Stccnsma, A. Pieters, W. Schoonderinark, J. Messemaker, J. A. G. Hulst en G. P. J. Theunissen. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt zijn benoemd tot off. vau gez. 3de kb, dc kweekelingen bij 's Rijks Kweekschool voor militaire geneeskundigen K. Hennes, N. Rotgers, E. Edema, D. Mestingh, L. b. Plantenga, W. P. Roysch, L. J. Weydnng, F. Piekema en J. M. W. van Dusseldorp. De lste luit. G. T. C. Calleufels, van het 2de reg. infanterie, is op non- activiteit gesteld. Gelijk reeds gemeld is, heeft de regering van Brussel besloten om pogingen aan te wenden ten einde aan de sedert een geruimen tijd in verval zijnde kermis dier hoofdstad haren vroegeren luister te hergeven. Uit het thans openbaar geworden programma der feeste lijkheden, die den 19 dezer een aanvang zullen nemen, blijkt dat men niets onbeproefd heeft gelaten ora dat doel te bereiken. Onder de nummers van dat programma behooren ook schitterende optogten door de straten der stad van het Araerikaansche cirque Bell Mijers; bij welke gelegenheid niet slechts de tot dezen troep behoorende leeuwen, olifant en drommedarissen eene plaats in den stoet zullen iDnemen, maar ook io de rondgevoerd wordende kooi der leeuwen worstelingen tusschen deze en hunne temmers zullen worden gehouden. Het groote exercitie-veld wordt voor de eigenlijke kermis ingerigt, en zal met zijne kramen, tenten, enz., eene stad in miniatuur vormen. Te Luik woonde sedert eenigen tijd in een winkel eene jufvrouw, die door hare sierlijke lokken en keurige kleederdragt algemeen werd opgemerkt en die door h ireu ijver en oppassendheid de achting hater meesteres had verworven. Dezer dagen viel de policie het huis binnen om de jufvrouw aan te houden, aangezien zij niets minder was dan een rekruut, die, om zich aan de militaire dienst te onttrekken, zich als vrouw had verkleed. Te Amiens, waar jl. Zondag wedrennen plaats hadden, zijn de tribunes ingestort, waarop zich tle leerlingen van de in die stad bestaande inrigting voor onderwijs bevonden. Zeven personen werden zwaar gewond; vele andere bekwamen kwetsuren. Eene vrouw moet bij dit ongeluk om het leven zjjn gekomen. De heer Trevelyan, afgevaardigde van Tynemouth in het Engelsche Lagerhuis, heeft te kennen gegeven, dat hij zich niet langer daar, maar ergens anders kandidaat zou stellen. Daar de kiezers over hem zeer te vreden waren, bragt dit besluit eene algemeene verwondering teweeg, waarvan het gevolg was, dat hij werd uit- genoodtgd de reden daarvan kenbaar te maken. Hij heeft daaraan onmiddclijk voldaan en openlijk verklaard, dat de kandidatuur van Tynemouth hem te duur uitkwam en dat dit bij de eerstvolgende verkiezing wegens de krachtige oppositie die hij verwachtte, nog veel meer bet geval zou zijn. Met omkoopingen hield hij zich niet op, maar om op den duur bij de burgers in een goed blaadje te staan, moest hij zich uitgaven getroosten, waartoe hij niet gedwongen wilde zijn. De een kwam bij bem met een inschrijvingslijst voor een concert, de ander met eene inteekening voor bijdragen ten dienste der vrijwilligers, en op die manier werd hij van alle kanten lastig gevallen met dingen, waaraan hij zich niet kon onttrekken, zonder te vreezen dat hij wegens eene weigering zou worden tegengewerkt. Op die wijze kostte hem het lidmaatschap van het Parlement jaarlijks minstens, 300 p. st., en dit begon hem te vervelen, terwijl hij er ook niet toe wilde medewerken om bij de kiezers de dwaze gewoonte te bestendigen, van de gunstige gezindheid jegens eene afgevaardigde van zulke zaken te doen afhangen. Om die reden wilde hij beproeven in eene andere plaats een mandaat te verkrijgen, zonder gebonden te zijn aan dergelijke usantiën, die hij beschouwt als een zijdeliugscho orakooping om stemmen te winnen. Aan den Prins de Joinville, die in het hotel de vier Jaar getijden te Wiesbaden zijn intrek genomen heeft, werd in de vorige week, op een nacht 80 p. st. in baar geld en een kredietbrief van 5000 pond ontstolen. Eerst den anderen morgen werd de diefstal ontdekt, en des middags ook de dief, met al het gestolene, dat nog in zijn bezit was. De Grootvorstin Alexandra, gemalin van den Russischen Grootvorst Konstantijn en moeder der Koningin van Griekenland, is den 8 dezer met twee harer zonen en een gevolg van omstreeks zeventig personen op het kasteel van Schönbrunn aangekomen. Het bezoek der Grootvorstin geldt niet enkel het Oostenrgksche hof, maar ook, en voornamelijk, hare zuster, de Koningin van Hannover. De anti-Pauselgke geest welke in Oostenryk beerseht, een gevolg van Rome's protest tegen de zoogenaamde „confessionneele wetten," geeft, gelijk reeds vermeld werd, tot verscheidene manifes- tatiën aauleidingeen van deze manifestatiën, waarvan de stad Triest jl. Zaturdag avond het tooneel was, kenmerkte zich door onge regeldheden op den openbaren weg. Een tierende volksmenigte trok door de straten, onder het geroep vau: „Leve Oostenrijk Leve Italië! Leve Garibaldi!" gevolgd door de kreten: „Dood aan Pius IX!" en „Weg met Bach!" (Baron Bach, stadhouder teTriëst, is de broeder van den diplomaat die de onderhandelaar was over het concordaat, waaraan thans de doodsteek is toegebragt.) Het opgewonden gepeupel verbrijzelde het wapenschild van den Pause lijken consul en deed eene poging om het Capucijner-klooster te bestormen. De anti-clericale oploop bad overigens geen politieke strekking, en daar gelukkig de militaire magt niet tusschen beide kwam, is de rust zonder bloedvergieten hersteld geworden. Van regeriogswege zijn de militaire bevelhebbers in de Oostenrijksche kroonlanden dezer dagen aangeschreven geworden, om, onder zekere voorwaarden, militairen voor het inzamelen van den oogst beschikbaar te *9teIIen. Een ODzer dagbladen, de aandacht op die beschikking vestigende, ziet daarin een bewijs van de gezonde huishoudelijke begrippen van den rijks-minister van Oorlog. „De strijd (zegt dat blad) die tegen de hooge oorlogs-begrootingen gevoerd wordt, is niet enkel gerigt tegen het verbazend bedrag der uitgaven voor de staande legers, maar in geene mindere mate ook tegen het onttrekken van de productive werkkrachten aan landbouw en nijverheid. Reeds lang zijn de staathuishoudkundigen het hierover eens, dat het grootste offer, hetwelk een land met het leveren van eeu soldaat brengt, niet bestaat in de kosten, die hij veroorzaakt, maar in het verlies van den man voor den produetiven arbeid." Te Góncve is eene zuster van liefde in hechtenis genomen, verdacht dat zij de kranken, aan hare zorg toevertrouwd, uit hun lijden hielp door hen te vergiftigen. De herhaling van altijd dezelfde verschijnselen bij zieken, die aan zeer verschillende kwalen leden, deed het vermoeden opvatten dat zjj daarvan de oorzaak was. De justitie heeft last gegeven de lijken te doen opgraven. In de haven van Grenada is dezer dagen gezonken de Deensche brik Emma. De kapitein en de geheele bemanning zgn gered gewordeü uitgenomen een kajuitsjongen, dien meD, ondanks het zorgvuldigste onderzoek niet heeft kunnen terug vinden. Later bleek het dat deze ongelukkige van honger is omgekomen, daar hg aangetroffen is in eene plaats van het schip, waar het water niet had kunnen doordringen. Uit de jaarlgksche terugkomst der zwermen vallende sterren en de oorzaken en werkingen der ontploffingen van stoomketels, leidt een Amerikaansch geleerde, prof. Laamis, de gevolgtrekking af, dat de aarde, hetzij het kort of lang dure, insgelijks als eeu stoomketel uit elkander kan spatten en in milliarden stukjes in het wereldruim geslingerd worden. De geleerde man houdt het in het geheel niet voor onmogelijk, dat in het. vurige middelpunt der aarde, zich wel te avond of te morgen de voor zulk eene onaan gename gebeurtenis noodige hoeveelheid stoom kan verzamelen. Hg meent dat een onderzeesche vulkanische uitbarsting den oceaan een doortogt tot de heete aardkern kan openen en dan was het ongeluk daar, de groote stoomketel klaar, en ook op hetzelfde oogenblik ter ontploffing vaardig. En nu, éón knal en, de aarde is er geweest De grootste spoorweg is zeker de Pacific-Railway die de Atlantische zee verbindt met den Grooten Oceaan, dwars door de Vercenigde Staten. Het hoogste gedeelte van deze reusachtige onderneming is nu afgewerkt en de rails zijn gelegd op de toppen van het rotsgebergte, 8242 Eng. voet boven de oppervlakte der zee. De ingenieurs zgu thans bezig op de westelijke helling van dezen bergketen. ALGEMEENE ONDERLINGE WAARBORGMAAT SCHAPPIJ TEGEN SCHADE TENGEVOLGE VAN PERSOONLIJKE ONGEVALLEN, gevestigd te AMSTERDAM. Hoofdkantoor XIEIWEXUIJH, L. 383. DIRECTEUREN van bovengenoemde Maatschappij brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in het Correspondentschap HELDER en OMSTREKEN zijn benoemd: Tot Geneesheerde Heer ArtsF. X. J. VAN OPDORP. Correspondent: de Heer WEBER, beide wonende te Nieuwediep, de laatste in de Weststraat, L 35; bij wien inlichtingen zijn te bekomen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1