Naai-Machines. 1868. N°. 87. Zondag 19 Julij. BINNENLAND. BUITENLAND. ADVERTENTIËN. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. N. D. DE LEUR, HELDERSCHE EN MEUWEMEPER COURANT. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.G5. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 Julij. Door het bestuur van het Artillerie-Vrijkorps alhier is benoemd tot eere-lid van het Korps, de vice-admiraal G. Fabius. Uit onderscheidene streken van ons vaderland verneemt men in de jongste dagen klagten over gebrek aan het noodige drinkwater bjj de heerscheude langdurige droogte. Hier en daar moeten zeer buitengewone middelen worden aangewend om in dat ongerief te voorzien. Het is te vreezen, dat in die plaatsen, waar men bij gebrek, tot minder goed water de toevlugt neemt, de gezondheids toestand der ingezetenen er niet door bevorderd wordt. In allen ernst werd ons dezer dagen het verhaal gedaan van iemand, die, in eene der Noordhollandsche gemeenten gelogeerd, aldaar op eene thee-visite gevraagd was, en teleurgesteld weer huiswaarts kon gaanmen had geen water om thee te zetten. Hoe gelukkig gevoelen wij ons in deze gemeente, waar wij thans, nu de gewone putten aan duin zoo goed als droog zijn, van de duinwaterleiding profiteren. Verbazend groot is het gebruik, dat daarvan gemaakt wordt, zoowel door hen, die het water per emmer aan eene der tranen komen afhalen, als die het koopen van karren, die hunne vaten aan de kranen der waterleiding vullen. Wij vernemen dat in de vorige week niet minder dan 40,000 emmers water door de waterleiding alhier geleverd zgn. Bij genoegzame inteekening zal door het muziekkorps van de Grenadiers, te Alkmaar een concert worden gegeven. Naar men verzekert zal, zoo het concert doorgaat, na afloopdaarvan een extra-spoortrein naar hier vertrekken. Door den gemeenteraad van Kampen is benoemd tot plaatselijk muziek-directeur aldaar de heer C. A. Bekker, alhier. De Commissaris des Konings in de provincie Noordholland heeft ter kennis gebragt van belanghebbenden, dat de opening der jagt op waterwild in deze provincie voor dit jaar zal plaats hebben op L Aug, a. s.en dat de kooilieden hunne kooieenden opgesloten of gehokt moeten honden van i Aug. tot 1 Sept. a. s. Aan den heer mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt, laatst minister van Buitenl. Zaken, is onder intrekking van het pensioen hem vroeger verleend, een pensioen toegekend van 4000. De Stoompost bevat omtrent de Pettemer zeewering in Noord holland, welke men thans ijverig bezig is te versterken, het volgende: „De Pettemer zeewering, waarvan het zuidelijk gedeelte door het prov. bestuur vau Noordholland en het noordelijk gedeelte door het rijk beheerd wordt, bestaat: 1°. uit eene strandverdediging door middel van 9 hoofden, elk lang 120 el, gelegd op onderlinge af standen van ongeveer 115 el, en aan de landzijde vereenigd door een open paalregel, die aan de buitenzijde door een met steen bezet rijsbeslag tegen ontgronding verdedigd en aan de binnenzijde door schoren en eene puinkist ondersteund wordt; 2°. uit den Pettemer zeedijk, die eene lengte heeft van nagenoeg 1000 el, geheel uit zand bestaat, gemiddeld 30 el binnen den paalregel ligt, en eene hoogte heeft van 6 el boven volzee, met eene kruinsbreedte van 10 el; terwijl die zanddijk met den paalregel vereenigd is door een gemiddeld 30 el breeden buitenberm, welke eene helling heeft van ongeveer 20 op 1. „Toen door de stormvloeden van December 1862 en 1863 deze op de storinstreek liggende zeedijk door de tot 4,50 el boven volzee opgestuwde golven aanmerkelijk werd beschadigd, verkreeg men de overtuiging, dat eeu zóó nabij den laagwaterrand liggende, onver dedigde zanddijk niet bestand was om aan het geweld der Noordzee weêrstaud te bieden, en reeds toen was het prov. bestuur van Noordholland op middelen bedacht om den Pettemer zanddijk op afdoende wijze te versterken. „Verschillende omstandigheden vertraagden de uitvoering der ontworpen plannen, vooral omdat men in overleg wilde handelen met het collegie van den Hondsbosschen zeedgk, die met de Pettemer zeewering als het ware een geheel vormt, en welke eveneens door de stormvloeden aanmerkelijk geteisterd was; zoodat het collegie omtrent de kunstmatige verdediging zijner zeewering eene prijsvraag had uitgeschreven. Het best gekeurde antwoord op die prijsvraag van den ingenieur F. W.Conrad, werd in 1863 hij de boekhandelaars Herm. Coster Zoon, te Alkmaar in druk uitgegeven en algemeen verkrijgbaar gesteld, doch met de uitvoering der aanbevolen werken tot afdoende versterking van den Hondsbossche zeedijk was in 1867 nog niet aangevangen. „Het prov. bestuur van Noordholland besloot toen, den aan zijne zorg toevertrouwden Pettemer zeedijk op afdoende wijze kunstmatig te verdedigen, en ook het rijk nam voor zijn gedeelte hetzelfde besluit; zoodat in September 1867 en Februarij 1868 het versterken van den zanddijk dezer twee zeeweringen aanbesteed en aangenomen werd voor de gezamenlijke som van 163,700. „Het stelsel, waarvan bij het ontwerpen dezer werken is uit gegaan, bestaat in het volgen van den zeeweringskundigen regel, die voorschrijft, dat men de kracht der golven langzamerhand moet breken, en niet door nagenoeg loodregte wanden eensklaps keeren moet. „Zoo als wg vernamen, stelt men zich voor, dat de versterkte zeedijk bestand zal zijn tegen de hevigste stormvloeden, welke tot heden zijn waargenomen." 'Gisteren had te Alkmaar een geval plaats dat wel als eene bijzonderheid in gemeente-administratie mag gelden. Van de 15 leden, waaruit die gemeenteraad bestaat, zijn 4 aangewezen als ambtenaren van den burgerlijken stand. Een zeeman, eergisteren uit zee gekomen en na weinige dagen weder derwaarts gaande, wenschte gisteren te trouwenalles was klaar, doch toevallig waren al de vier heeren ambtenaren van den burg. stand afwezig. In allerijl werd nu de raad bijeengeroepen en daar de heeren trouw opkwamen, kon de raad een vijfde lid tot ambtenaar benoemen en het gewenschte huwelijk gesloten worden. NAlkm. Crl.) Op de harddraverij, den 16 dezer te Schermerhorn gehouden, is de prijs behaald door het paard de Telegraaf, toebehoorende aan den heer C. Oud; de premie door het paard van den heer de Lange beide te Purmerende. Ook te Enkhuizen enMedemblik heerscht volkomen gebrek aan water. Te Uitgeest heeft dezer dagen iemand getracht een nagemaakt bankje van f 40 uit te geven. De poiicie heeft hem spoedig in handen gekregen. Te Amsterdam is gekozen tot lid der Provinciale Staten van Noordholland, de heer P. N. Muller. Naar men wil, wordt de hoofdingenieur der Marine, dc heer P. P. Janzen, te Hellevoetsluis, met 1 Jan. a. s. op wachtgeld gesteld. Iedereen betreurt het vertrek van een even minzaam als kundig en practisch man, die reeds zoo vele jaren aldaar woon achtig was en voortdurend krachtig medewerkte aan elke nuttige 'nstelling en steeds de belangen zijner onderhebbenden behartigde. Genoemde hoofding. zal, naar men zegt, vervangen worden door den hoofding., den heer A. J. H. Beeloo. Door Z. D. H. mrg. den Bisschop van Breda zijn openbare gebeden voorgeschreven, om van den Hemel den zoozeer gewenscht wordenden regen af te smeken. Te Grave zijn drie militairen met zwemmen verdronken. Bedroevend zijn de berigten uit verschillende deelen van ons land over het verdrinken door zwemmen. Zoo verdronk o. a. dezer dagen te Giesendam een veelbelovend student aan de academie te Leiden en thans met vaeantie bij zgne ouders, die ontroostbaar zijn over dit zware verlies. Onder de voorzorgsmaatregelen bg brand te Dalfsen, behoort, dat door burgemeester en wethouders den inwoners is gelast, dat ieder voor zijn huis een tobbe water plaatse, ten einde, zoo noodig, een nuttig gebruik er van gemaakt kunne worden. Een slagter te Dalfsen die zijne gewigten tot herijking verzonden had, verkocht aan eenen aldaar wonenden bakker 12 pond spek en bediende zich van een 12 ponds brood van dienzelfden bakker. Toen nu de bakker ontdekte dat de slagter hem slechts 11 pond spek tegen 12 pond afleverde, en hierop met grond zgne ontevredenheid den slagter kenbaar maakte, werd hem door laatstgenoemde zgn hulpmiddel voorgelegd (een 12 ponds roggenbrood). Op de jl. Maandag te Groningen gehouden paardenmarkt, werd zekere J., uit Bergum (in Friesland), door een der dieren zoodanig getroffen, dat men hem in bedenkelijke omstandigheden naar huis heeft moeten vervoeren. Voor eenige weken kwam een jongeren broeder een gelijk ongeval over. Met een hengst de land- bouw-tentoonstelling bezocht hebbende, ontving hij van dit dier een zoo gevaarlijken trap, dat hij daarvan aan de gevolgen is overleden. Te Harlingen is den 16 dezer het gebouw der zaklinnenfabriek geheel afgebrand. Een particulier gebouw aan de overzijde is mede grootendeels uitgebrand. Aan de brandweer mogt het gelukken de overige gebouwen te bewaren. In Zeeland klaagt men zeer over het gebrek aau water; de wellen raken uitgeput, ten gevolge van het veelvuldig gebruik dat er van gemaakt is voor de openbare werken, en regenwater is er niet meer. Er zijn landbouwers die het water voor hun vee op twee uren afstand moeten halen. Uit Nieuw-Appelscha wordt gemeld, dat in dat dorp niet minder dan 17 verschillende dag- en weekbladen worden gelezen. De lijst dier bladen wijst noj al eenige verscheidenheid aan, men vindt er onder het Rederijkers-JPeekblad, Asmodee en de Bazuin. Uit alle oorden des lands verneemt men de treurige berigten omtrent den stand der gewassen, ten gevolge der aanhoudende Iroogte; vooral de aardappelenoogst laat zich zeer ongunstig aanzien. Op sommige plaatsen heeft men het vee niet alleen in het hooiland, maar in de haverlanden gestuurd, wegens de dorheid der weilanden. BENÖËl^GENlÊïrVÊRPLAATSÏiÏGEI^^ De iosj). van de geneesk. dienst der zeemagt dr. G. F. Pop, gedet. bij het depart. van Marine, wordt roet den laatsten Sept. a. s. op non-act. gebragt; de waarneming dier betrekking wordt met 1 Oct. daaraanvolgende opgedragen aan den dirig. off. van gez. 1ste kl. H. Slot. De dirig off. van gez. 2de kl. J D. Sachse, thans geplaatst bij het hospitaal der Marine te Willemsoord, wordt met den laatsten Aug. a. 8. op non-act. gebrast; terwijl met 1 Oct. daaraanvolgende bij gemeld hospitaal wordt over geplaatst de off. van gez. 2de kl. li. van Stockum, tbans dienende op het ram- schip de Buffel. De off van adm. late kl. R. A. W. Jacobze, dienende op bet wachtschip te Vlissiagen, wordt met 15 Aug. a. s op non-act. gebragt en vervaogen door deo off. van adm. 2de kl. J. A. Waldeck, dienende op het wachtschip te Amsterdam. Op het wachtschip tc Amsterdam wordt met 1 Aug. a. s. geplaatst de off. van adm. 2de kl. W. F. Goowe. De off. van adm. 1ste kl. A. C. Roigbart, dienende op het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden, wordt met deo lnatsten dezer maand op non-act. gebragt en vervangen door den off. van adm. late kl. C. J. S. Court. De majoors C. H. L. Qnarles de Quarles cn F. L. Rodolph, plaatsel. cornm. 3de kl., resp. tc Bergen op Zoom en te Venlo, zijn op pensioen gesteld, met verleening van den rang van lnit.-kolonel Volgens een verhaal van le Nord, hetwelk door de overname in den Moniteur den stempel van waarheid heeft bekomen, heeft Keizer Napoleon te ï'ontainebleau, in een gesprek over het uiteinde van Vorst Michael van Servië, het volgende geantwoord aan vrienden, die nieuwe aanslagen op Zijner Majesteits leven duchtten „In mijne positie heeft het leven maar één genoegen, namelijk nuttig aan Frankrijks bloei en grootheid te zgn. Zoo lang ik leef zal dat mijn cenig deel bljjven; en de Voorzienigheid, die mij tot nu toe zigtbaar heeft geschraagd, zal mij niet verlaten. In hare hand ligt trouwens mijn lot besloten, wat het bevorderlijkste voor 's lands belangen kan zijn, mijn leven of mijn dood. „Bij (het bestaan van zoo vele partijen, bezield met eerzuchtigen naijver en met hartstogten die op omkeering gerigt zijn, is er voor Frankrijk geen anderen weg tot behoud, dan innige verknochtheid aan mijne dynastie, die eeniglijk een zinnebeeld van orde en voor uitgang is. Nu zou het kunnen gebeuren dat een gewelddadige dood, zoo ik daardoor wierd getroffen, nog meer tot de bevestiging mijner dynastie bijdroeg dan de verlenging van mijn leven. „Immers, gij ziet wat er gebeurt; de man die een politiekcn moord begaat of doet begaan, die zich tot regter en beul tevens maakt, bewerkt altijd het tegendeel van hetgeen hg beoogt; dat is de straf zjjner misdaad; het is onvermijdelijk. Dit bewijst ook het gebeurde in Servië. De zaamgezworenen hoopten door het vermoorden van den Vorst Michael eene andere dynastie op den troon te brengen maar zg hebben juist het geslacht Obrenowitsch voor langen tijd op den troon bevestigd. „Hier te lande zou, indien een van de vele aanslagen tegen het leven van Koning Lodewjjk Philips gelukt ware, het huis Orleans nog over Frankrijk regeren; hierop zou ik durven wedden. Gesteld dat ik heden of morgen door moordenaarshanden omkwam, dan zou het volk als uit éénen mond mgnen zoon tot souverein uitroepen ja, wierd zelfs het keizerlijke gezin geheel uitgedelgd, dan zou het volk hier, even als in Servië gebeurd is, eenen of anderen neef, erfgenaam van mgnen naam, eenen Milan gaan zoeken om de banier des keizerrijks weder op te heffen, den moord te wreken, en de waarheid der stelling, dat eene partij die bloed vergiet nooit vrucht van hare misdaad plukt, wederom te staven. „Ik kan dan ook onbevreesd de toekomst te gemoet zien. Hetzij ik leef of sterf, mijn leven of mijn dood zal voor Frankrijk even nuttig zijn; want de mij opgelegde taak zal worden vervuld, hetzij door mij of door de mijnen." Gedurende de vorige week hebben te Londen plaats gehad 2143 geboorten en 1505 sterfgevallen. Den 20 dezer zal te Londen eene bijeenkomst worden gehoudeD, om te beraadslagen over de oprigting eener club voor vrouwen dat wil zeggen niet eene club van rooksalons en biljart-kamers, of eenig ander vertoon van emancipatie der vrouw, maar meer een gebouw met de noodige localiteiten, alwaar eene dame tot geringen prijs lectuur, conversatie en een goed buffet kan vinden. Daaraan wil men verbinden het houden van voordragten en debattings over huishoudelijke onderwerpen, ook voor vrouwelijke dienstboden. Het ligt in het plan om zich hg dit alles te onthouden van wat zou kunnen strekken om aan de zaak eene bepaalde godsdienstige kleur of strekking te geven. Jl. Woensdag is, ten gevolge der ontzettende droogte, in het kamp te Wimbledon (Groot-Brittannië) het gras in brand geraakt, en wel in de onmiddelijke nabijheid der tent, waarin de ammunitie bewaard wordt. Door het onmiddelijk graven eener greppel werd echter hel vuar aan die zjjde gekeerd en daarna spoedig uitgedoofd. Volgens de Kreuz-Zeitung, zou de Pruissische regering in beginsel hebben ingestemd met het voorstel van Rusland, met betrekking tot de ontploffende kogels, en zon zij hebben voorgesteld, dat aan eene commissie van zaakkundigen uit beide rjjken zon worden opgedragen om de grenzen te bepalen binnen welke het gebruik van' zulke projektielen voortaan, zoo wel voor zwaar geschut als voor geweren, zal worden beperkt. De Russische regering zou, volgens het genoemde blad, dat voorstel hebben aangenomen, en dien ten gevolge zou de commissie in het najaar bijeenkomen. De Pyrotechnisohe school te Metz is in de lucht gesprongen het vuur heeft zich aan de bijgebouwen medegedeeld. Niemand is bij den brand omgekomen. Onder de besluiten, welke op de thans te Weenen verecnigde internationale teiegraaf-conferentie genomen zijn, behoort, dat voortaan op al de internationale lijnen gebruik zal worden gemaakt van den schrjjf-telegraaf van Huges (die zelf aan de conferentie deelneemt), met toepassing van den toestel van Morse, en dat de telegraafdraden zoo veel mogelijk de dikte van vgf Nederl. strepen zullen moeten hebben; bepalingen waarvau men zich, wat den spoed van het verkeer en de duidelijkheid der telegrammen betreft, veel goeds belooft. De zoon van Koning Tbeodorus, Prins Dejatch Alamayou („ik heb de wereld gezien"), is jl. Woensdag met de stoomboot the Urgent te Plymouth aangekomen. Hg heeft met kapitein Speedy aan den haven-admiraal een bezoek gebragt eo is daarna des avonds naar Osborne vertrokken, om zich aan de Koningin te vertoonen. Aan een Zwitsersch dagblad schrjjft men uit Italië, dat de vrouw van een der zoons van Garibaldi, opgewekt door het voorbeeld, gegeven door de vrouwen van Paraguay, voornemens is, zegt men, een vrouwen-legioen op le rigten. Zweden wil eene leening aangaan en aan de Londensche beurs is voor twintigmaal het bedrag geteekend. De vooruitzichten omtrent den oogst zgn in het zuidelgk gedeelte van Rusland vrij gunstig. Ondertrouwd H. BREET EN N. L O N D O N. Hélder, 16 Julij 1868. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon G. J. DEKKER, geliefde Echtgenoot van T. KONING Cz. Burg (Texel), 10 Julij 1868. De ondergeteekende heeft de eer aan zijne geachte Begunstigers te berigten, dat hij ontvangen heeft verschillende HAND- en TRAPMACHINES, van de nieuwste constructie. Belangstellenden kunnen zich dagelijks overtuigen van de spoedige en nette bewerking van alle soorten van stoffen. Mij minzaam aanbevelende, verblijf ik met achting, UEd. Dw. Dien., Agent der Naai-Machine-Compagnie. Spoorstraat, Wijk <1, 11°. 1#,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1