s. 1868. N-0. 89; Vrijdag 24 Julij. 26 Jaargi BINNENLAND. BUITENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. ;eachtf illendi ;ructie van d( itoffen. <r\xe. HELDERSUHE EN MEI WEIMEPER COURANT, „W ij huldigen het goede.' Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. -nt om werke- spijs, goede k van Vocb; srkin® wierf, kinj >r do doch het HELDER en NIEÜWEDIEP, 23 Julij. Werd door ons in het vorig nummer gewezen op het heerschend gebrek aan staatkundig nieuws, een gebrek dat met het gemis van regen bijna gelijken tred houdt, doch niet die onaangename gevolgen oplevert; wij kunnen die verzekering thans gerustelijk herhalen, feker werd het ten vorigen jare niet verwacht, dat wij in dezen ïomer rust en vrede in Europa zouden beleven. Toen was, bij het gereedmaken der naaldgeweren, het algemeen gevoelen, dat wij in 1868 bepaald oorlog zouden hebben. Of de wapenen zijn nog niet geheel gereed, óf de mogendheden zijn in den waan, dat de een tegen den ander opgewassen is en het gevaarlijk is een rustiger), maar wèl gewapenden nabuur aan té vallen. In onderscheidene streken, waar het gemakkelijk zou zijn redenen voor oorlogvoeren te vinden, zooals Italië, dat nog altijd eene onopgeloste Romeinscjie kivestie aanstaart; Oostenrijk dat gaarne de geleden nederlaag van 1866 zou wreken, beide deze staten zouden gemakkelijk tot een oorlog kannen besluiten, maar de financiën zijn er in deerniswaar- digen toestand. Dit maakt, dat men 'zich rustig houdt en een nieuw bewijs wordt geleverd voor de waarheid, dat geldgebrek, hoe lastig anders ook, wel eens het beste middel is om orde en rust te brengen daar, waar zulks bij een goeden staat der financiën zou worden gemist. Bovendien mag men gerust aannemen,1 dat de Fransehe Keizer zeer veel doet om een oorlog te voorkomen. Er is hem daaraan zeer veel gelegen. Hij verbloemt het zelve niet, dat Frankrijk en Pruissen, bij gelijke sterkte van strijdkrachten, zoo juist tegen elkander opgewassen zijn, dat het voor geen van beiden te wagen is om het zwaard uit de schede te trekken. Is die opmerking juist, dan is de verzekering geregtvaardigd, dat de algemeene wapening in Europa noodig is om den vrede te verzekeren. Wie thans den blik over ons werelddeel laat gaan, en rust en vrede overal opmerkt, zou daaruit niet ten onregte de gevolgtrek king kunnen afleiden, dat er eene kalmte gevonden wordt, die voor de toekomst de beste gevolgen belooft. Toeh is dit niet zoo vast, als men aanvankelijk zou meeneu. Bij eenig nadenken en opmerken slaat men met zekere bezorgdheid gade den gevorderden ouderdom van Keizer Napoleon, den zwakken gezondheidstoestand van von Bismarck, de onopgeloste Romeinsche kwestie en het Oostersche vraagstuk; alle aangelegenheden, die vroeger of later ernstige verwikkelingen zullen doen ontstaan en die als een zwaard aan een zijden draad hangen boven ons hoofd. Misschien zijn wij slechts weinige maanden of weken verwijderd van een Europeschen krijg. Onze toestand is niet ongelijk aan dien van de bewoners eens vuur- bergs; rustig wonen zij nabij het gevaarte dat geheel onverwacht zijne gloeijende, vernielende stoffen uitwerpt en dood en vernieling rondom zich verspreidt. Zr. Ms. schroefstoomschip Marnix is heden naar zee gestoomd. Gisteren namiddag ontstond in de 2de Vroonstraat alhier, in het huis van den wiukelier Paarlberg, een brand, die zonder de hulp van den aangerukten brandspuit werd gebluscht. Van den pleiziertrein van hier naar Amsterdam werd gisteren door een vrij groot aantal ingezetenen der gemeente gebruik gemaakt. Het laat zich aanzien, dat ook a. s. week van den volkstreiu naar den Haag door zeer velen zal geprofiteerd worden. Aan mr. E. J. A. grave van Bijlandt is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 's Konings commissaris in de provincie Overijssel, onder dankbetuiging voor de vele door hem den lande bewezene diensten. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bekend gemaakt, dat een gedeelte van het vaarwater tusschen Immetjes-Horn en Durgerdam in den loop dezer maand zal worden afgebakend tot het nemen van Torpedo-proeven; een ieder waarschuwende om niet in de nabijheid van dit afgebakende gedeelte te ankeren. De afdeelingen van de Eerste Kamer hebben zich gisteren bezig gehouden met het onderzoek van het eergisteren bg die Kamer ingekomen wetsontwerp omtrent het Kanaal ter verbinding van de Noord- en de Zuiderzee. Men ziet spoedig de openbare beraadslaging over die voordragt te gemoet. Aan het TJtr. Bron. en Sted. Dagblad wordt medegedeeld, dat in het dorp Setten, in de Betuwe, dat reeds zoovele nuttige stichtingen bezit (een gymnasium ter opleiding voor de godgeleerde studiën, eene kweekschool tot vorming van onderwijzeressen, het Asyl „Steenbeek" voor boetvaardige gevallen vrouwen, en de gestichten „Tabltha Kumi" voor verwaarloosde kinderen, en „Bethel" voor verwaarloosde jonge dochters), thans ook iets verrijst, bepaaldelijk nuttig voor de inwoners van Setten en de naastbij gelegen veld- dorpen. Door de zorg van den emeritus predikant Heldring, stichter van al het opgenoemde, is nl. verkregen dat, op kosten van gemeente, provincie en staat, die elk 4000 hebben bijgedragen, een vlugthenvel (de eerste in Nederland) wordt aaugelegd, die, zich over een half bunder grond uitstrekkende, en eene hoogte hebbende van 1.30 Ned. ellen boven den hoogsten waterstand, in tgden van watersnood eene veilige plaats zal opleveren voor de bewoners der dorpen in de Betuwe, die op verren afstand van den dijk gelegen zijn. Op dezen heuvel wordt door den heer Heldring eene kerk gebouwd, ten behoeve der verpleegden in de verschillende gestichten, die echter zoodanig zal worden ingerigt, dat zij in tijden van overstrooming tot huisvesting zal kunnen dienen. Deze kerk wordt uit vrijwillige bijdragen gebouwd, die van tijd tot tijd inkomen en steeds worden verlangd. De mededeeling aan het Ulr. Dagblad eindigt aldus: „Indien er ooit eene zaak geweest is de hartelijke en daadwerkelijke deelneming van Nederlands mensch- lievendheid waardig, dan is het voorzeker deze, waardoor, bij duurzaam nut ten allen t|jde, voor tijden van hooggaanden nood, op de beste wijze voorzien wordt." De 70ste jaarvergadering van het Nederlandsche Zendeling- Genootschap, werd jl. Dingsdag geopend in het kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente te Rotterdam. Dr. Thoden van Velzen wees op de financiële moeijeiijkheden en op de noodzakelijkheid, om daarin te voorzien. Te Hoorn is jl. Zondag in zee een zeilschuitje, waarin zes jongelieden waren, omgeslagen. Gelukkig werd dit door de boots lieden der Temate, die op de reede lag opgemerkt, en deze hadden het geluk er vijf te reddenmaar een van hen, die een goed zwemmer was, redde zich zelf op de Ternate, die in het gezigt lag. Jl. Zondag gebeurde te Koog aan de Zaan op de algemeeue begraafplaats een bijzonder treffend voorval. Volgens plaatselijk gebruik werd een afgestorvene door de naast bijwonenden ter aarde besteld. Een dier dragers, lijdende aan de borst, geraakte aan het hoesten en gaf op hetzelfde oogenblik den geest. Jl. Maandag ochtend omstreeks 4J ure, is nabij de Zwet tusschen Delft en Overschie, bij het passeren der postkar, een koetsier hangende aan een hek gevonden, terwijl paard en rgtuig in de sloot lagen. Het paard was nog levend. Volgens opgaven van den tolgaarder was bedoeld rijtuig den tol gepasseerd met passagiers. De oorzaak van dit geval is onbekend. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld, dat eene vrouw te Rotterdam, na ten vorige jare in October bevallen te zijn van tweelingen, eergisteren avond weder tweelingen ter wereld heeft gebragt, in de zevende maand harer zwangerschap. In 10 maanden tijd heeft dus deze vrouw aan haren gelukkigen echtgenoot 4 kinderen geschonken. Er is te Utrecht in der tijd sprake geweest van het al of niet billijke, om militairen, die door hnn hulp bij het blusschen van brand verleend, schade aan hun kleeding bekomen, die te vergoeden. De raad heeft dit afgestemd. Te Nijmegen was de raad vrijgeviger. Aan het bataillon mineurs werden na een brand 50 verleend voor schade aan kleeding bekomen, en 20 gratifikatie. De Belgische assurantie-maatschappij schonk nog 25, en de Arnhemsche maatschappij evenzeer eene gratificatie aan het bataillon. Jl. Maandag avond is een detachement troepen, sterk 50 man, onder bevel van den kapitein van Heel, van Bergen op Zoom naar de Nieuwe Tonge vertrokken, waar ongeregeldheden plaats grepen. Te Vught zal eerstdaags een wedstrijd van ezels plaats hebben, waarbij de mededinging voor ezels uit Nederland en België zal openstaan. Wij zijn benieuwd welk dezer landen het meeste ezels oplevert eu of de ezels in Holland dan wel in België het snelst vooruit komen. Als een bewijs van den hevigen plasregen, die jl. Vrijdag te Roosendaal viel, kan dienen dat eea volwassen persoon aldaar, die bezig was eene dam bij zgne woning te maken, door het plotseling van de hoogten afkomende water werd omgeworpen en een eind weegs medegevoerd, zoodat hij bijna verdronken was. De bui had vee overeenkomst met eene wolkbreuk. In den avond van den 12 dezer is te Elspeet een verschrikkelijke misdaad gepleegd. Twee jongens hebben op den openbaren weg een moordaanslag begaan op den persoon van Gerrit van Milligen in de buurtschap Uddel woonachtig. Zij zouden hem vermoord hebben, waren zij niet in hun dolle woede gestuit; het geschreeuw der koeijen van een nabijzijnd huis maakte de bewoners wakker, die, opgestaan en naar buiten gegaan zijnde, hnn snooden toe leg verijdelden, want zij namen nu in allergl de vlugt. De verslagene is zoodanig aan hoofd, hals en armen verwond, dat men aanvankelijk voor zijn leven vreesde. Te Steenwijk is, wegens de droogte, op boete van 1, het rooken van tabak op de straten door het bestuur verboden. Ook in het sterrebosch te Assen mag men wegens de droogte met geen brandende pijp of sigaar komen. Het provinciaal geregtshof van Gelderland heeft bij arrest van jl. Woensdag den persoon van H. v. Z., arbeider, wonende te E., ter zake van diefstal van een paard uit de weide, onlangs te Velp gepleegd, veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van twee jaren, met aanneming van verzachtende omstandigheden. Te Ambt Hardeoberg zijn twee kinderen van een arbeider al spelende in het kanaal geraakt, met het droevig gevolg, dat zij zijn verdronken. De Kamer van Koophandel te Leeuwarden heeft weder een adres aan den minister van financiën gerigt, om aan te dringen op de verlaging der briefport tot 5 cent, hetgeen voor den handel van gewigt, voor 's lands kas niet schadelgk zou wezen. Eenige dagen geleden is in een in de nabijheid van Heeren veen gelegen stuk hooiland brand ontstaan, die men tot dusver niet meester is kunnen worden, omdat het vuur reeds diep in den veen grond gedrongen is. Naar aanleiding eener officieuse mededeeling, dat het maritime etablissement te Vlissingen, met alles wat daartoe behoort, door het ministerie van Marine aan dat van Financiën zal worden over gegeven, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken zich in een eerbiedig adres tot den minister van Financiën gewend, ten einde te vernemen of het de goedkeuring van dien staatsman weg draagt, dat die Kamer, door het plaatsen van artikelen in vreemde dagbladen en het schrijven van brochures de buitenlandsche industrie opmerkzaam make op de ligging dier stad, als uiterst geschikt voor scheepsbouw, handel en nijverheid. Voorts is van wege het stedelijk bestuur een adres aan Z. M. den Koning aangeboden, ten einde met bescheiden aandrang te verzoeken, dat, ten einde den volslagen ondergang der stad te verhoeden, zoo veel mogelgk spoed met de spoorweg-werken worde gemaakt. Zeker persoon had in een wedstrijd een zilveren beker gewonnen. Bij het uitreiken van den prgs werd hij door den burgemeester volgenderwijze aangesproken: „Mijn vriend, gij hebt dezen beker door het gebruik uwer voeten gewonnen, gebruik hem op zoodanige wjjze, dat het gebruik van den beker u het gebruik uwer voeten niet doe verliezen. De Deutsche Blatter bevat in een zgner jongst verschenen nommers een protest van dr. Henry Lange tegen het verbod van de Pruissische regering tegen de emigratie naar Brazilië. Dit verbod is uitgelokt door den heer Sturz, vroeger generaal consul van Brazilië, die de toestand van de Duitsche landverhuizers in dit land als betreurenswaardig afschilderde. De heer Lange wederlegt die beweringen en strijdt daartegen in verschillende bladen. Hg beweert, en staaft zijn beweren met bewijzen, dat de Duitsche koloniën in dit land zich in bloegenden toestand bevinden. Vooral beveelt hg de nederzetting aan in de provinciën Rio Grande do Sul en St. Catharina, die aanbevelingswaardig zijn door de voor treffelijkheid van het klimaat en de vruchtbaarheid van den bodem. De luohtsgesteldheid komt overeen met die van Italië en Madera. Onze graansoorten en groenten, hop en wgn gedgen er uitmuntend terwijl oranjeappels en andere zuidvruchten benevens het suiker riet en de koflij er welig voortkomen, evenals op Madera. Bij de talrijke ingezetenen die ook uit ons land jaarlgks naar Noord- Amerika vertrekken, komt het ons niet onbelangrijk voor hierop de aandacht te vestigen. De vrije Duitsche koloniën in die streken Porto Alegre, Dona Francisca en Blumenau schijnen een ongewone welvaart te genieten. De bevolking is in die streken nog niet talrgk en nederzetting daar levert, zoo voor enkelen al niet de kans van eene groote fortuin, toch over het geheel voor allen welligt meer kans van welslagen dan in de groote steden der Vereenigde Staten waar velen zijn gekomen om rgkdom te vinden en er welligt nog bitterder armoede hebben ontmoet dan waarvan zij ooit in hnn land hadden gedroomd. Nog belangrijker komt ons in dit opzigt voor een stuk in het Gidsnommer van Junij waarin de door eene regeringscommissie ten onzent voor on mogelijk verklaarde kolonisatie in Nederl. Oost-Indie besproken wordt. De schrijver van dit stuk is van gevoelen dat kolonisatie, zeer wel tot de mogelijkheden behoort, en vooral heeft hg hierbij het oog op Sumatra, dat met zijne bergketens en hoogvlakten een verblijf aanbiedt, dat voor den Europeër zeer geschikt is en diens levenskans niet ongunstiger maakt dan in zijn vaderland. Het klimaat op de hoogvlakten is zelfs van dien aard, dat de inwoners soms genoodzaakt zijn, zich des avonds door vuren tegen de koude te beschutten, en de bodem zou er de moeite van den arbeid in ruime mate loonen. Ook om politieke redenen zou men eene dergelijke poging moeten begunstigen. Een ding is zeker, dat, wan neer eene dergelijke onderneming slaagde, het voordeel er van voor ons land en voor ons volk groot zou z|jn. Opmerkingen van een oud landbouwer over den nadeeligen invloed van drooge jaren op den veestapel. In de Mark Laue Express schrijft de heer J. Yates het volgende: „Ik was reeds landbouwer in het merkwaardige jaar 1826, en het tegenwoordige jaargetijde, dat zoo veel er op gelijkt, herinnert mij aan de groote sterfte, die wij toen onder onzen veestapel hadden, een sterfte, die zelfs nog veel erger was dan die, door de laatste veepest veroorzaakt. „Ik waag het daarom mijnen medelandbouwcrs den raad te geven, om in tgds voorzorgen te nemen, terwgl hun vee nog bij volle kracht en volkomen gezond is, door het ruim te voorzien van hooi, stroo of zelfs groen koorn. Dit is veel beter dan het vee op de kale weiden vruchteloos naar voeder te laten zoeken. „Het zou eene dwaze zuinigheid zgn, om nu het voedsel aan het vee te onthouden, ten einde wat meer wintervoeder te bewaren, want van het laatste zal men toch niet veel voordeel trekken, als het vee dood is, of verzwakt en ziekelgk op stal komt. „Wg mogen voor den winter op God vertrouwen, maar laat ons in dezen tijd ailes doen, wat onze hand vindt om te doen, ten einde onmiddelgke schade te voorkomen." BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De volgende officieren van gezondheid der Marine worden met den I Aug. a. 8. geplaatst op de daarbij vermelde 6chepen van oorlog, alsop het wachtschip te Amsterdam, de off. van gez. 2de kl. B. H. Thompson; bij hot hospitaal der Marine te Willemsoord, de off. van gez. 3de kl. W. Schutte en W. F. Clous op de drijveode batterij Neptunus, de off. van gez. 3de kl. F. M. Cowan; op het wachtschip te Willemsoord, de off. van gez. 3de kl. M. Steensma, J. A. G. Hulst en G. P. J. Theunissen; op het ramtorenschip Prins Hendrik der Neder landen, de off. van gez. 3de kl. W. Schoondermarken op het wachtschip ta Hellevoetslois, de off van gez. 3de kl. A. Pieters en J. Measemaker. De off. van gez. 2de kl. J. van IJzeren, dienende op Zr. Ma. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. Bij het 2ste reg. der Infanterie is benoemd tot 2den luit. de op zijo verzoek eervol ontslagen lsten luit. der Infanterie H. J. J. Kuilenberg. Men zal zich herinneren dat dc gemeenteraad van Antwerpen geweigerd heeft eene plaats aan te wijzen voor een standbeeld voor Koning Leopold I, en diensvolgens door de Kamer van Koophandel een terrein is aangekocht, waar dit monument is opgerigt. Men verneemt thans dat bij den gemeenteraad het voornemen bestaat om rondom het monument huizen te bouwen, ten einde het aan het oog te onttrekken. De thans aangevangen en op een geheel nieuwen en schitte renden voet ingerigte kermis te Brussel heeft zulk een grooten toevloed van bezoekers herwaarts doen stroomen, dat men zich niet herinnert, sedert de feesten ter viering der vijf-en-twintigjarige troonsbe klimming van Koning Leopold I zoovele vreemdelingen in de hoofdstad vereenigd te hebben gezien. Het Journal de Bruxelles zegt, na een blik op de geschiedenis der reeds van 1348 dagteekenende Brusselsche kermis geslagen te hebben, dat men er volkomen in geslaagd is, de zoo goed als overleden kermis van vermaak weder in het leven te roepen, maar dat de kermis van zaken, de van ouds vermaarde Brusselsche mis of jaarmarkt, dood is gebleven en wel nooit weder opgewekt zal worden. De Monileur berigt dat Keizer Napoleon zich naar Plombières, eene badplaats in het noordoosten van Frankrijk, begeven heeft, Daarbg voegt la Trancedat de zitting van het Wetgevend Ligchaam hoor t waarschgnlgk den 25 dezer zal gesloten worden, en dat de staatsminister Rouher in den loop dezer week naar de Boheemsche badplaats Carlsbad zal vertrekken. De zoon des Sultans zal naar Frankrijk komen om daar zgne opleiding te voltooijen. Eene deputatie van de Fransehe Maatschappij van Landbouw heeft dezer dagen de jaarljjksche tentoonstelling der Koninklijke

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1