1868. N°. 92. f Vrijdag 31 Julij. 26 Jaar BEKENDMAKING. BEKENDMAKING- BINNENLAND. BUITENLAND. 'S Uitgever A. A. BAKKER Cz. GEMEENTERAAD. 60 41 781 76ii Hij' 74> 15' HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. raster' BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat het EERSTE SUPPLETOIR KOHIER van den HOOF- DELIJKEN OMSLAG voor de dienst van 1868, op gisteren door den Raad vastgesteld en gedurende de eerstvolgende acht werkdagen op de gewone kantooruren ter secreterie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAK MAN BOSSE, Burgemeester. 29 Julij 1868. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de REKENING DER INKOMSTEN EN UITGAVEN van de gemeente over het dienstjaar 1867, gisteren aan den Raad aangeboden, van heden af voor een ieder ter lezing op de secretarie nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 29 Julij 1868. L. VERHEY, Secretaris. Zitting van Dingsdag den 28 Julij 1868. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 13 leden; afwezig de.heeren Janzen, Zur Mühlen, van Strijen en Hoagsma. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Door B. en W. worden den Raad aangeboden de rekeningen en verantwoor dingen van de gemeente, het Burgerlijk Armbestuur en het Algemeen Wees huis, dienst 1867. De verschillende hoofdstukken der gemeente-rekening zijn daarbij afgesloten tot het volgend bedrag: ONTVANGSTEN: I. Ontvangsten wegens vroegere diensten f 34390.36 II. Baten en opkomsten spruitende uit gemeente-eigendommen - 1062.49 III. Opbrengst van belastingen en heffingen - 149988.54 IV. Ontvangsten van verschillenden aard - 1964.25$ V. Buitengewone ontvangsten - 594.97 Totaal f 188000.61$ U I T GAVEN. I. Kosten van het huishoudelijk bestuur, enz. f 10582.36$ II. Kosten van invordering der plaatselijke belastingen en middelen en teruggave deswegens - 16026.01$ III. Kosten van aanleg en ooderhoud van eigendommen - 28678.15 IV. Kosten der openbare veiligheid en van de brandweer - 22417.17 V. Kosten der plaatselijke gezondheids-policie. - 120. VI. Kosten van het onderw. en ter bev. v. kunsten en wetenschapp. - 25917.74 VII. Kosten van het armwezen, mitsgaders subsidiën en bijdragen. - 28212.89 VIII. Renten en atlossiogen van geldleeningen - 6600. IX. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken behoorende - 446.04$ X. Buitengewone uitgaven van allerlei aard - 39028.24 XI. Onvoorziene uitgaven - 843 74$ Totaal BALANS. Bedrag der Ontvangsten f 188000.61$ o n Uitgaven - 178872.36 178872.36 Voordeelig slot f 9128.25$ De rekening van het Burgerlijk Armbestuur vermeldt de ontvangsten tot een'bedrag van f 11652.61$ de uitgaven tot een bedrag van. - 11.058.80 en het goed slot f 593.81$ De rekening van het Algemeen Weeshuis wijst in hare recapitulatie de volgende cijfers aan: Ontvangsten f 1351792$ Uitgaven - 13437.69 Goed slot. f 80.23$ Door den Secretaris wordt voorlezing gedaan vau de toelichtingen door B. en W. gevoegd bij de gemeente-rekening. Het concept-besluit tot goedkeuring der gemeente-rekening wordt vervolgens gelezen. Hierop wordt overgegaan tot de trekking der afdeelingen, welke aldns worden zamengesteld. lste afdeeling: de heeren Werendlijn Smit, Jelgersma, van Kelckhoven, Haagsma en van Strijen. 2de afdeeling: de heeren de Lange, Braaksma, Hugenholtz, Maalsteed en Zur Mühlen. 3de afdeeling: de heeren Boomsma, Berghuijs, de Breuk en Janzen. De vergaderingen der afdeelingen, onder voorzitting der leden van het Dagelijkscb Bestuur, zullen worden gehouden den 3, 4 en 5 Aug. e. k. Er wordt gelezeu eene missive van bh. commissarissen vau bet gemeente ziekenhuis en de apotheek, houdende aanbeveling der belangen van den ijveri^en en bekwamen leerling in de apotheek A. B. Pastoor, die den 5 dezer met gunstig gevolg examen beeft afgelegd als leerling-apotheker. Op voorstel van B. en W. wordt besloten om deze zaak aan te houden tot het einde des jaars. Nog wordt mededeeling gedaan van een voorstel van hh. commissarissen van het ziekenhuis, om aan A. van Geem eene gratificatie toe te staan, ter tegemoet koming voor het honden van eene dienstbode ten behoeve van de dienst in het ziekenhuis. Op voorstel van B. en W. wordt besloten daarvoor eene gratificatie van f25.toe te staan. x Met eenparige stemmen wordt besloten tot goedkeuring van het lste sappletoire kohier voor den Hoofdelijken Omslag, dienst 1868, tot een bedrag van f278.46, na de mededeeling, dat genoemd kohier ter inzage gelegen heeft en dat daartegen geene bezwaarschriften zijn ingekomen. Voor kennisgeviug wordt aangenomen de mededeeling, dat bij de laatst- gehoudene verificatie van de boeken en de kas van den gemeente-ontvanger een en ander is in orde bevonden, terwijl zich in kas bevond de som van f 5279.76. De Voorzitter deelt mede den inhond van een schrijven van den Heer ingenieur van den waterstaat te Alkmaar, tot wien het Dagelijksch Bestuur zich gewend heeft met verzoek om op den grond in de Laan aan de Hoofdgracht, toebehoorende aan 's Rijks waterstaat, banken te plaatsen. Uit dat schrijven blijkt, dat bedoelde grond onder gezamenlijk beheer staat van den waterstaat en van de domeinen en dat dus het gemeentebestuur met zijn verzoek verwezen wordt naar de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën. De Voorzitter wijst er op, dat, in zooverre de passage daardoor niet belemmerd wordt, de ingezetenen die zulks verkiezen wel een losse bank of een stoel in de Laan mogen plaatsen." De heer de Lange is van oordeel, dat het best zal zijn om geene verdere moeite te doen. Er wordt dan ook besloten om aan de zaak geen verder gevolg te geven. Op eene daartoe van wege den heer Commissaris des Konings in deze provincie gedane aanschrijving, wordt overgegaan tot de bepaling van de bezoldiging van den audieur-militair bij den schuttersraad. Op voorstel van B. en W. wordt besloten die bezoldiging te bepalen op f 60 's jaars. Er wordt gelezen eene missive van den heer van Opdorp, arts alhier, iuhoudende opmerkingen en beschouwingen ter zake van de benoeming van een officier van gezondheid bij de dienstdoende Schutterij in deze gemeente. In dat stuk drukt de heer van Opdorp zijne bevreemding uit over den loop, dien deze zaak genomen heeft. Hij had gedacht, dat B. en W., vóór dat zij tot het opmaken der voordragt voor de benoeming waren overgegaan, zich hadden vergewist of er ook iemand te vinden was, in het bezit der noodige vereischten voor de vervulling dier betrekking en die dien post in het belang der gemeente gratis zou willen waarnemen. Hij doet verder opmerken, dat hij, adressant, even zoo goed als ieder ander geschikt geweest zoude zijn voor de waarneming dier betrekking en aanspraak had om benoemd te worden: 1. omdat hij leerling is geweest aan de school voor militaire geneeskundigen; dat hij 10 jaren lang ah officier van gezondheid bij de Marine heeft gediend en dat hij in die betrekking onderscheidene malen is werkzaam geweest tot het keuren van manschappen 2. omdat hij de eenige is der 5 geneesheeren in deze gemeente, die geen gemetste-ambtenaar is; en 3. omdat hij niet de minst belasting-schuldige is der bedoelde geneesheeren. Hij doet een beroep op het eerlijk hart van den Raad en van de ingezetenen, door wie die raadsleden zijn benoemd. Hij acht zich door B. en W. in zijne regten miskend. De Voorzitter stelt voor om dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, om dat de Koninklijke benoeming reed9 heeft plaats gehad en het dns niet mogelijk is op deze zaak terug te komen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Bij de gewone rondvraag bekomt de heer van Kelckhoven het woord. Spreker merkt op, met het oog op den onlangs plaats gehad hebbenden brand, dat er wel 's jaarlijks eene schouwing van stookplaatsen wordt gehouden, maar dat daarvan de ovens der bakkers schijnen uitgesloten te zijn. Hij dringt er op aan, om ook daarop orde te stellen. De Voorzitter dankt den heer van Kelckhoven voor zijne opmerking en verzekert,dat daaraan gevolg wordt gegeven. Eindelijk deelt de Voorzitter mede* dat, hoezeer nog niet is beschikt over de op de begrooting voorgedragen som van f 500 ten behoeve van het maken van brandputten, toch reeds op onkostbare wijze een zeer goede brandput in de Vlamingstraat is daargesteld. Hierop wordt door den Voorzitter de vergadering gesloten. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 Julij. Het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden is heden van Engeland alhier aangekomenvan genoemden bodem zijn aldaar, naar men verneemt, 21 man gedeserteerd, een der manschappen is over boord gevallen en verdronken. In eene op gisteren gehouden bijeenkomst van sergeant-schrijvers bij de Marine, is besloten, om in de maand September a. s. het tienjarig bestaan van gemelde betrekking op eene vriendschappelijke wijze te vieren. Door de presente deelnemers is tot regeling van een en ander eene commissie benoemd, bestaande uit de sergeant schrijvers van der Zanden, als president, Kars, als secretaris en ter Hart, als penningmeester. Men deelt ons mede, dat dezer dagen alhier eene breivrouw is geëclipseerd, juist eenige dagen voor dat de vrolijke jeugd het genot der jaarlijksche „potvertering" zou smaken. De daarvoor door de kinderen bijeengebragte contanten, tot een bedrag van ƒ40, waren of reeds door die dame verteerd, öf zijn als reisgeld gebruikt. De Koninklijke familie zal zich tegen 22 Aug. a. s. op het Loo vereenigen. Z. M. heeft de benoeming van P. Honig, burgemeester van Zuid- en Noord-Schermer, tot secretaris dier gemeente, bekrachtigd. HH. KK, HH. Prins en Prinses Humbert, Kroonprins en Priuses van Italië, zijn gisteren namiddag ten ure met HDr. gevolg te 's Hage aangekomen. De algemeene liefdadigheid wordt ingeroepen ten behoeve van een 40tal huisgezinnen te 's Heerenberg, die door een feilen brand op 25 dezer van hunne woningen beroofd zijn. Bij de felle droogte en hevigen oostenwind werden in zeer korten tijd 22 huizen en 2 schuren in de ascb gelegd. De directie der Nederl. Rijn-spoorweg-maatschappij heeft ten behoeve vao bazen en werklieden vaD industriële ondernemingen, die de tentoonstelling te Arnhem willen bezoeken, zich bereid verklaard genoemde persoueo heen en terug naar Arnhem te vervoeren tegen de vracht voor eens. Dezer dagen is het licht verschenen het voorloopig prospectus eener Noord-Nederlandsche stoomboot-maatschappij, met een kapitaal van 3 millioen gulden, verdeeld in 1000 actiën van 1000, 2000 van 500 en 5000 van f 200, waarvan 25 pCt. te storten. Het doel dezer maatschappij is om geregelde verbindingen met stoom schepen in het leven te roepen tusschen Harlingen en de havens van Engeland. Na de verkwikkende bui van gepasseerde week, houdt de droogte in deze streken steeds aan. De lucht vertoont telkens eenige wolken en soms zware buijen, maar de zoo innig verbeide regen blijft nog weg, althans ze valt niet daar waar het zoo noodig is; tot dit besluit moet flien komen wanneer men verneemt dat de vischsloep Nieuvsediep eergisteren binnengekomen, op zee veel regen beeft gehad. Ook in onderscheidene gemeenten van deze provincie heeft het sterk geregend. Alleen hier niet. Men berekent dat dagelijks 150,000 Ned. kannen water door de waterleiding alhier worden afgeleverd. Hoe het zjj, we zijn de tolk van allen zeker, wanneer we zeggen dat eenige dagen regen wezenlijk verkwikking en verkoeling zou aanbrengen en hopen niet te gelijken op dien predikant, die volgens de Friesche Courant verleden Zondag op acht a. negen uren van zijne woonplaats predikende, eerbiedig en hartelijk dankte voor den milden regen, waarmede het dorstende aardrijk was gedrenkt geworden; de hoorders keken elkander bevreemd aan, daar niemand hunner een spatje regen had gevoeld en het gebarsten aardrijk nog luide naar vocht snakte. De goede herder bad van het subjonctive „gaat het u als mij geliefden!" zonder toestemming der hoorders tot het positieve besloten. Ten zjjnent had bet geregend, maar op de plaats, waar hy zijne ambtspligten waarnam, was het steeds gesteld als in de dagen van Achab, toen de hemel als van koper was. Met het oog op branden welke uit de aanhoudende droogte reeds zjjn voorgekomen is o. a. te Almelo een bijzondere burgerwacht opgerigt, die voortdurend de ronde doet. Verschillende veen- bosch- en heigronden in ons land staan in brand en niet dan met de grootste moeite gelukt het de voortgang tegen te gaan. Wjj vermelden daaromtrent de volgende berigten: Te Harderwgk is eene oppervlakte van 6 bunders dennenbosch door brand vernield. Te Nunspeet werd zoodanige ramp in den aanvang nog gestuit. Te Ede en Renknm zijn heidebranden ontstaan; niet minder dan 100 bnnders heide en 5 bunders dennenhout zijn door de vlammen ver nield. Het Ruurloosche veen slaat in brand en men heeft geen water om te blusschen, Men zoekt de omliggende bosschen te beschermen. Onder Eist zyn een boeren-hofstede en een tabaks hofstede met alle aanhoorigheden in een uur tijds geheel afgebrand. De oorzaak is niet bekend. In de veenen te Smilde is een hevige brand uitgebarsten. De schippers achten hunne vaartuigen aldaar niet meer veilig. Er zijn gaten van 15 voet diep in den grond gebrand. Te Hardenberg zijn eene groote hoeveelheid turf- en boekweitakkers door brand vernield. Het Wolf hezer bosch is dezer dagen niet dan met groote moeite voor vernieling door brand beveiligd. De sedert ecnigen tjjd te Hoogeveen en in de naburige veenderijen heerschenden brand begint groote ongerustheid te verwekken, daar al de aangewende pogingen tot blussching vruchteloos zijn. Hoe fraai de beschouwingen ook zijn, die dagelijks in de nieuwsbladen staan opgeteekend, gewijd aan de kenschetsing van de verschillende rigtingen op staatkundig gebied, het is ons vaak onmogelijk het practisch nut van die artikelen in te zien. Veel hooger staan bij ons aangeschreven zoodanige opmerkingen, die van belang zijn voor de burgerij, voor de volksklasse en die strekken om hunne belangen voor te dragen en hunne wenschen bevredigd te zien. Als zoodanig willen we meer algemeen de aandacht vestigen op een artikel, voorkomende in de Prov. Friesche Crt., waarin wordt aangedrongen op de zoo noodige afschaffing van de belasting op het rundvleesch. De schrijver doet uitkomen, dat het onze wetgevers niet genoeg moet zijn om het schapen- en varkensvleesch van de belasting te hebben ontheven, maar dat er ook voor gezorgd moet worden, dat niet door eene hooge belasting het gebruik van rundvleesch aan den burgerman onthouden worde. Nog een andere wenscb, reeds meermalen door anderen gedaan, wordt door den schrijver met ernst herhaald: dat de belasting voor het houden van dienst meisjes beneden den ouderdom van 20 jaren moge worden opge heven. De belasting op zout en zeep wil hij eveneens als ongepast ter zijde gesteld hebben en eindelijk wil hij dat zoo spoedig mogelijk worden overgegaan tot algeheele afschaffing van de zegelbelasting op de dag- en weekbladen. Al is het nu niet mogelijk op dit oogenblik reeds aan te wijzen door welke nieuwe inkomsten deze belastingen zouden kunnen vervangen worden, de schrijver is van oordeel dat de genoemde heffingen niet langer mogen blijven bestaan, dat de nijvere klasse daardoor al te zeer wordt gedrukt en dat zc hoe eerder hoe liever moeten opgeruimd worden. Als eene zeldzaamheid wordt gemeld, dat in een weiland te Texel een nest met versch gelegde kievitseijeren is gevonden, waar het w.ijfje afvloog. Men veronderstelt dat dit reeds een broedsel i3 van jonge kieviiten, omdat men reeds in bet begin van Maart kievitseijeren aldaar heeft gevonden. Te Harlingen is tot ergenis en ongerustheid der nabij wonende personen het bovenste gedeelte van het schoone stadhuis tot een kruidmagazijn ingerigt, ten dienste vau het garnizoen en de schutterij. Naar men zegt is 7000 pond aan patronen en 400 pond los krnid op den zolder geborgen. Adressen van ingezetenen, met verzoek den ontplofbaren voorraad uit het middelpunt der stad te ver wijderen, hebben geen gevolg opgeleverd. Jl. Maandag middag zou een meisje te Harlingen voor hare moeder, die aan kiespijn leed, een fleschje met artsenij tegen die kwaal van eene vriendin barer moeder halen. Zij deed dit, maar snoepte onder weg uit het fleschje, en viel, te huis gekomen, onmiddelijk in een diepen slaap; er was chloroform in het fleschje. Door de bemoeijingen van dr. Ens en den apotheker de Vries Brinksma is het kind uit hare verdooving opgewekt geworden. De heer G. Kluin te Meppel, (ten tweede male gehuwd), oud 83 jaren, vierde jl. Zaturdag met zijne echtgenoote, oud 75 jaren, zijne gouden bruiloft. Eeu aantal kinderen, klein- en achterklein kinderen, deelden mede in de feestvreugde. De Indische dagbladen deelen uit Toeban een vreesselijk geval mede. Een huisjongen, Amat genaamd, heeft in den nacht van den 29 op den 30 Mei de vrouw des huizes, mevrouw P. en eene baboe de hals afgesneden, waarna de moordenaar zich zelf op dezelfde wijze van kant heeft gemaakt. Toen kortelings een 14jarige knaap, die reeds een paar malen wegens diefstal gezeten had, voor de derde maal in de bank der beschuldigden zat, en zijne moeder met hem begaan was, beval deze den regters toegevendheid aan, met de woorden„Ik ben weduwe, en moeder van verscheidene kinderen, en deze lieve jongen is mjjn eenige steun." 6EN0EMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee lste kl. J. Tromp, wordt met den 15 Aug. eervol ontheven van de betrekking van onder-equipagemeester der Marine bij 'a Rijks werf te Vlissingen en tevens op non-activiteit gebragt. De off. van gez. 2de kl. J. van Yzeren wordt, op zijn verzoek, met den laatsten dezer maand eervol nit de zeedienst ontslagen. De dierentemmer van het Amerikaansche cirque, dat zich op dit oogenblik te Brussel bevindt, is door zijne leeuwen verslonden. Te Sainte-Anne, aan bet Vlaamsche hoofd, is in eene tent, waar men zich met vogelschieten vermaakte, een vaatje kruid gesprongen op het oogenblik, dat eene talrijke menigte zich in die teut bevond. Dertig personen werden meer of minder zwaar gekwetst. Madama Ristori heeft van hare Amerikaansche kunstreis, gedurende welke zij 120 maal te New-York en 360 maal in Amerika voor het publiek optrad, niet minder dan 1£ millioen gulden medegebragt; ongeveer een derde dezer som zal, zoo zegt men, worden besteed tot aankoop van een prachtige bezitting die villa Ristorie zal worden genoemd. In den Moniteur du Soir leest men: „Volgens de laatstelijk ontvangen berigten uit Japan, heerscht aldaar eene vrij groote ver warring. Een gedeelte der voormalige geregelde krijgsmagt van den gewezen Taikoen had zich, naar gemeld wordt, onder de bevelen gesteld van den daïmio van Aïdzou, die de troepen van den Mikado had aangevallen. De Hattamotos, allen aan het geslacht van den Taikoen leenpligtig, hadden zich bij den Prins van Aidzou gevoegd, die bij verscheidene ontmoetingen de bovenhand had behouden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1