Nederl. Nij verheid enKunst BUITENLAND. ADVERTENTIËN. TENTOONSTELLING te ARNHEM, FEESTEN IN AUGUSTUS: INGEZONDEN. JULI, AUGUSTUS EN SEPTEMBER. ENTREE 50 CENTS. MATINEE MUSICALE CONCERT MAHNÉE MUSICALE j CONCERT TWEEDE VERIFICATIE. 8f 1 1%. 267ste STAATS LOTERIJ. v 1 1 1 I II van ondervinden, het wordt eene behoefte, die, werd zij nagelaten, het ligchaam zou doen instorten. Dat het rooken versterkt zal wel niemand beweren, er zijn zelfs redenen om aan te nemen, dat het verslapt, dat het den mensch minder bestand maakt groote vermoeijenissen, groote inspanning op den duur te verdragen. Aan de Engelsche en Amerikaansche universi teiten, waar de roeiwedstrijd in de mode is, heeft men opgemerkt, dat geregeld eene niet rookende bemanning de overwinning behaalde, en het is een van de eerste regelen voor een jong mensch, die zich op het roeijen toelegt, niet te rooken. Zou niet dezelfde regel toe passelijk zijn op den militair, die toch bovenal steeds bestand moet zjjn tegen groote inspanning, zal hg aan zgne roeping beantwoorden en eenigen waarborg geven voor den staat. Het zijn niet de kogels en de bajonetten, die in den oorlog de vreeselijkste verwoestingen aan- rigten; het aantal gesneuvelden, zelfs in de moorddadigste slagen als bij Königgratz en Sadowa maakt een zeer gering gedeelte uit van het werkelijk verlies. De hospitalen, de besmettelijke ziekten, de koortsen, die den uitgeputten soldaat wegslepen, dat zijn de eigenlijke gevaren van den oorlog, en het is niet uitsluitend het naald- of het chassepotgeweer, dat de overwinning geeft, maar veeleer de physieke en morele toestand van den soldaat, zijne ge zondheid naar lijf en ziel. De gezondheid, die gehardheid verkrijgt men niet door de kunstmatige opwekking met tabak. Vooral in den Amerikaanschen oorlog, die zoo rijk was aan de meest verschillende vormen, werd de kwestie van het rooken dikwijls aangeroerd. Men verhaalt, hoe een generaal, die na eene nederlaag tot overmaat van ramp bespeurde, dat zijne sigaren op waren, berigt kreeg van de aankomst van kanonneersloepen, die hem een veiligen aftogt verzekerden en welligt de middelen om het geleden verlies te herstellenvoor alles echter zond hij zijn adjudant derwaarts met het verzoek om ccnige sigaren. Niet zelden gebeurde het, dat by nachtelijke expedities een officier de verzoeking niet kon weerstaan eene sigaar aan te steken, hoewel hij zeer goed wist, dat hij zich daardoor kon verraden en het mikpunt worden van een dozijn kogels. Geen sterk rooker zal dat bevreemden, en het was niet zoo heel onpraktisch, dat een spotvogel voorstelde door spionnen al de sigaren uit de tenten van de kommanderende vijandelijke generaals te doen wegstelen 's avonds voor een veldslag. Dat al deze beweegredenen evenzeer geldig zijn voor zeelui, behoeft wel geen betoog. Wanneer men rookt, zit men op zijn gemak, alsof men thuis was (en robe de chambre); de aandaoht is niet onverdeeld op het werk gerigt, men kan niet rekenen op de volkomen inspanning, op de tijdelyke opoffering der individualiteit ten behoeve van een groot geheel. De sigaar brengt een sans gene mede, een zekere onverschilligheid. De sigaar meer dan de pijp. Beiden dragen een geheel eigenaardig karakter. Het was niet toe vallig, dat onze voorvaders Goudsche pijpen rookten, evenmin als het louter willekeur is, dat de sigaar in onze eeuw de pijp verdringt. De lange pijp, die bedachtzaam moet gestopt worden, en liefst aan een kooltjen vuur in de binnenkamer wordt aangestoken, is een wezentlijk bestanddeel van de huishouding der vorige eeuw, van den kalmen, bedaarden, soliden Hollandschen huisvader. Even onmisbaar is de lange houten pijp, zwaar en onzindelijk, bij den Duitschen gastwirth met zijn chambercloak, bij den Duitschen student met zijn onmetelijke biermaag en zijn smakelooze lidteekens op voorhoofd en wangen. En neem ten slotte onzegeblaseerde jeugd, de vijftien-, zestienjarige heertjes met hunne bals en hunne would-be studentikositeit; kunt gij ze u voorstellen zonder sigaar „in het hoofd?" Het zou een dankbaar onderwerp zijn voor een Alexauder V. H. of een Hildebrand: eene physiologie van den sigaar. Zy is een integrerend deel van onze maatschappij, zij speelt eene belangrijke rol in onze conversatie. Een poef rook is dikwijls welsprekender dan het beste antwoord. „Een allerliefst kopjen!" „l'oef!" m. a. w.ik heb ze wel mooijer gezien. Gy krijgt een vervelend bezoek, een meneer, die gereisd heeft, en u allerlei vertelt, dat ge even goed weet als hij en het vorige jaar gezien hebt; wat een uitkomst is dan de sigaar. Poe-f, poe-f, poe-f! gij maakt kringetjes, en zonder onbeleefd te zijn hoort gij geen woord van wat hij u verhaalt, en toch zijt gij geheel en al aandacht voor die kringetjes wel te verstaan. Daar zit toch nog wel eenige poëzie in het tabaksrooken, al is het dan, zooals wij zagen, voor niemand dienstig. Onze Tijd). BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De kapt. ter zee A. F. Siedeaburg wordt met 15 Sept. a. s. eervol ontheven van de betrekking van dir. en eomm. der Marine te Vlissingen, onder dank betuiging voor zijne in die betrekking bewezen diensten. De off. van gez. 2de kl. J. Meijers wordt met 1 Sept. a. s. geplaatst op bet transportschip met stoomvermogen Java, en de adj.-adm. E. Fabins met den 16 dezer op het wachtschip te Willemsoord. In hunnen rang en anciënniteit zijn overgeplaatst bij het wapen der Infanterie van het leger bier te lande, de 2de luits. van het wapen der Infanterie van het leger in O.-I. C. W. A. de Jong, A. K. van der Garden en G. P. van der Garden. De Parysche gemeenteraad heeft besloten ia een der zalen van het stadhuis een standbeeld te plaatsen, voorstellendeden Kroonprins. Een kind van twaalf jaar door een standbeeld verheerlijkt! Blykens alle berigten uit Parjjs is de viering van het nationale feest van 15 Aug. er inderdaad luisterrijk geweest, en door geenerlei ongeluk of wanklank, waarlegen trouwens de noodige voorzorgsmaat regelen genomen waren, gestoord geworden. Er heerscht dan ook in de hooge kringen tevredenheid over den afloop der feesten, en de Keizer heeft aan de gewapende burgerij, na den afloop der wapen schouwing, zyne tevredenheid over hare houding niet alleen maar ook over haren goeden geest doen betuigen. Tevens betuigen ker- kelijkgezinde dagbladen, als de Union, hunne tevredenheid over de godsdienstige viering van den 15 Augustus. Terwijl de huweljjksplegtigheid van Ad. Patti voltrokken werd, stiet eene onbekende, die gedurende al dien tijd achter een kerkpilaar gestaan had, onder het uiten van een gil, zich een dolk in de borst. De nieuwe markiezin zag om, verbleekte en viel in zwijm. In de zelflnoordenares had zij herkend de kunst, die uit wanhoop zich het leven benam. Ziet daar een der duizend vleijerijen, die men in de Fransehe bladen leest by gelegenheid van het huwelyk tusschen mej. Patti en den markies de Caux. Door het statistieke bureau te Londen is een uitvoerig verslag uitgegeven omtrent de cbolera-epidcmic aldaar in het jaar 1866. Daarin wordt o. a. de bijzonderheid vermeld, dat in het district, hetwelk door de East London Water Company van drinkwater voorzien wordt, 4600 menschen door de ziekte weggesleept zyn of 73 van de 10,000 hoofden der bevolking, terwijl in de door andere drinkwatermuatschappyen bediende districten de sterfte tusschen 3 en 15 van de 10,000 zielen afwisselde. Als oorzaak van dit verschil wordt de schandelyke nalatigheid van eerstgemelde maatschappij opgegeven, welke ongefiltreerd water in de huizen van haar district geleid had. In de Times komen verschillende brieven voor van vaders, die over de lange vacantie hunner zonen klagen. Op de groote kostscholen als te Eton, te Harrow en Rugby, en op de akademiën van Oxford en Cambridge, hebben de jongelieden meer dan een half jaar vacantie. 1 n Engeland zyn reed9 groote vorderingen gemaakt met het opmaken van de lijsten der ingezetenen die naar de nieuwe wetsbepalingen stem voor de verkiezing vqn parlementsleden hebben. Te oordeelen naar eenige reeds bekende uitkomsten zal de toeneming van het aantal kiezers er, althans in de steden, nog grooter zyn dan tydens de discussie over de bill tot hervorming der repraesentative instel lingen door hare voorstanders werd verwacht. Te Birmingham klimt het aantal stemgeregtigden van 14,000 tot 42,000; te Liverpool van 23,000 tot 57,750; te Glasgow van 16,000 tot 46,000. Vooral in de kiesdistricten alwaar de meerderheid der kiezers voor het eerst tot de uitoefening van het stemregt geroepen worden, is de uitslag der verkiezingen moeijelijk te voorzien. Dezer dagen heeft eene vrouw, in de voorstad Mariahilf te Weenen, hare moeder, hare drie kinderen en zich zelve door middel van vergif om het leven gebragt, omdat zij uit hare woning verjaagd werd en haar elk middel van bestaan ontbrak. De Weener Debatte vindt in dit voorval aanleiding om eene scherpe berisping aan het armbestuur te rigten, hetwelk zulk een gevolg der ellende niet heeft weten te voorkomen. „Ons armwezen," zegt zij, „staat op den laagsten trap; de bestuurders schijnen te meenen dat zy niets anders te doen hebben dan hunne bestedelingen te verzorgen en de onbeschaamde armoede, die zich op den voorgrond stelt, met eenige aalmoezen weg te zenden. De armoede op te zoeken en haar te helpen, voor zoover dit mogelijk is, ligt ver buiten den kring der bemoeijingen van die heeren. Zij trachten niet de ellende te verhelpen, maar hoogstens haar verborgen te houden. Gaat dit zoo voort, dan zal de ellende toenemen, met geweld aan de deuren kloppen en zich niet meer met eene aalmoes laten afwijzen." In het dorp Gumowo (Rusland) heeft een boerenknecht, die aan het ploegen was, eenen grooten koperen ketel gevonden, bevat tende 60,000 frs. in Fransehe goudstukken. Over de hitte die tegenwoordig in Noord-Amerika heerscht deelt de Triersche Volhzeitung het volgende fragment uit een brief mede: „O.... (Jowa) 24 Julij. Een zomer zooals wij dit jaar beleven is 9inds verscheidene generatiën hier niet bijgewoond. Vol gens statistieke opgaven moet het (hier in het Noorden) de warmste zomer zijn sedert 1779. De thermometer varieert al sinds een week of vier in de schaduw tusschen 92 en 104 graden Fahrenheit, d. i. van 26 tot 28 graden Reaumur, met eene afneming van naauwelijks 2 of 3 graden *s nachts. Honderden, die in de zon werken, bijv. veldarbeiders, bezweken in D.... en omstreken aan den zonnesteek. Ik zeg u: het is haast niet uit te houden. Veld arbeiders verdienen thans hier gedurende den oogst 5 dollars met de kost per dag. En zelfs voor dien prijs is het moeijelyk arbeiders te krygen, aangezien die lieden hun leven niet op het spel willen zetten.... De oogst hier te lande moet nog nooit zoo gunstig zijn geweest." In de „Nieuwe Rott. Courant" van Zaturdag 11. komt een ingezonden artikel voor, waarin gesproken wordt over eene Heldersche aangelegenheid, namelijk over het plaatsen van zitbanken in de Laan aan de Hoofdgracht. Die weinig belangrijke zaak wordt in dat stuk als van zeer groot gewigt beschouwd en als een steen gebezigd om den Burgemeester dezer gemeente naar het hoofd te werpen. Toch is de schrijver ten hoogste onbillijk, want het is onwaar dat de Burgemeester de oorzaak is van het niet plaatsen der bedoelde zitbanken in de Laan. Als de steller van dat stuk het verslag van de jongste gemeente raadszitting gelezen heeft, is het ons onbegrijpelijk, hoe hij eenig en alleen de mislukking van het plan van den heer Zur Mühlen aan den Voorzitter van den Raad kan toeschrijven. Immers is, op voorstel van den heer de Lange, met algemeene stemmen besloten om aan de zaak geen verder gevolg te geven. Het Dagelijksch Bestuur had zich gewend tot den Waterstaat met verzoek om op de aangewezen plek banken te mogen plaatsen, doch kreeg ten antwoord, dat men zich met zoodanig verzoek tot de Ministers van Financiën en van Binnenlandsche Zaken moest wenden. En toen begreep de Raad niet ten onregte, dat het dan beter was de toch niet zoo belangrijke zaak te laten rusten. Hoe de steller van het bewuste artikel dit als een wapen kan gebruiken om den kiezers te ontraden bij voorkomende gelegenheid den heer Stakman Bosse voor de Provinciale Staten en den Gemeenteraad te herkiezen, is mij onbegrijpelijk. Het is bepaald jammer, dat de schrijver zijn naam niet noemt, men wist dan wie die nonsens te berde bragt. De plaatsing in de N. R. C. zal velen verwonderen en kan zeker al3 een bewijs dienen, dat de heer Stakman Bosse hier te veel geacht is, dan dat zijn aanvaller zoo iets onaangenaams anders dan in de verste verte aan het publiek durft mede te deelen. Nieuwcdiep, 17 Augustus 1S68. K. Bevallen van eene welgeschapen Dochter, D. VISSER, geb. JONKER. Nieuwediep, 15 Augustus 1868. Algemeene kennisgeving. De ondergeteekenden betuigen hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de voltrekking van hun Huwelijk ondervonden. T. MOOY. E. MOOY—MÜNNIK. van IN Geopend van 5 Juli tot 30 September van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 4 uur, op Zondagen van 12 tot 4 uur. Zondag 83 Augustus. door de Kapel van het 8e Regement Infanterie, onder directie van den Kapelmeester KRöNIG. Aanvang ten 14 uur. Entree .30. door het Arnhemsch Stedelijk Mn- zykkorps, onder directie van den Kapelmeester HEROLD. Aanvang ten 7 nur. Entreef .75. Donderdag 87 Augustus. MATINÉE MUSICALK door de Kapel van het 8ste regiment Infanterie, onder directie van den Kapelmeester KRöNlG. Aanvang ten 14 uur. Entree/.30. Zondag 30 Augustus. door het Arnhemsch Stedelijk Mu- door de Kapel van het Regement zijkkorps, onder directie van den Veldartillerie,onderdirectievan den Kapelmeester HEROLD. Kapelmeester RUDERSDORFF. Aanvang ten 14 uur. Entree .30. I Aanvang ten 7 uur. Entree .75. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz, Nieuwediep. Ingevolge bevelschrift van den E. A. Heer Regter- Commissaris, is de tweede verificatie in het faillissemeni van JACOB SEVENHUIJSEN, Apothecar te Helder bepaald op Vrijdag den 88sten Augustus 1868, des namiddags ten één ure, op het Raadhuis te Alkmaar. Namens den gefailleerde zal een ACCOOBD worden aangeboden. Daartoe worden door den ondergeteekende, Curator, opgeroepen alle Crediteureu in dien boedel, pand, hypotheel en voorregt hebbende daaronder begrepen, om in persoi of bij gemagtigde te compareeren. Mr. A. P. DE LANGE. PRIJSCOURANT DER EFFECTEN. AMSTERDAM, pCt. Nederland, Werk. Schuld, 21 dito dito 3 dito dito 4 Handelmaatschappij 4J Spanje, Obligatiën. 2f dito Binnenlandsche. 3 Portugal,Obligatiën 1853 3 dito dito 1856/60 3 Rusland, bij Hope, oude 5 dito 6de serie5 dito 1864 te Amst. 5 dito dito te Londen.. 5 dito 1866 te Amst. 5 dito dito te Londen.5 dito bij Hope 1860. 4J Aand. Gr. M. spoorw. dito Loten 1864 dito dito 1866 Oostenrijk, Metalliek 5 dito dito 2J dito Rente Amst.5 dito Zilverl. 1864. 5 19 Augustus- 1868. Slotkoersen. pCt. Oostenrijk, Zilverl. 1865 5 dito Nationale 1854 5 dito dito 1866 O. W. 5 Griekenland, Oblig. 1825 5 Turkije, Oblig. Alg. Sch. 5 V. Staten, Oblig. 1874 5 dito dito 1881 6 dito dito 1882 6 Certific. Illin. Amst. Obl. dit. Const. Bonds. 7 Aand. Ohio-spoorweg7 dito Debent. (enkele)8 dito dito (onbep.)8 Gec. Atl. 1865 7 Oblig. St. Paul-Pacif. 7 Brazilië, 1865 5 Mexico, Oblig. 1851 3 dito dito 1864 3 Grenada, Obl. Gest. W. dito dito Uitgestelde Venezuela, Obligatiën 3 dito dito IJ 57A 33? 31? 38t'5 37? 94 74-r's 88? 904J 1984 2174 2194 48) 23? 611 574 60 V» Aboa Pil pail De rengt iDi den H)| «1 1. B h< MARKTBERIGTEN AMSTERDAM, 18 Augustus. Rogge op levering genoegzaam onveranderdOct. f 199. 200; Maart f 194, 193. óeeste Boekweit in flaauwe stemming. Van puike kwal. komen meer partijtjes ter Ai De vooral ;oitel Ki Bel imake den 1 veil, doch door de luttele vraag gaat de plaatsing zeer moeijelijk. Alleen bijnflraidi zeer kleine gerijven wordt successievelijk verkocht; 144 half p. Amersf. 285; terwijl 140 half p. Gordijker f 265 geldt. Van het nieuwe gewas was nog geen aanvoer. Van Fransehe werd in de laatste dagen vrij wat opgeruimd. 1 9 Angustns. Tarwe onveranderd; per 2400 N. p.: bonte Poolsche f 400; jarige Deensche f 380 c. z. k. Rogge stil; per 2100 N. p.Galatz f 212 c. z. k.Taganrog f 206; dito f 200 c. z. k.Petersb. f 206; dito f 197, 200 c. z. k. Op leverinb per 2100 N. p. iets lager; Oct. f 199, 198; Maart f 193, 192, 191, 192, 193, 192. Boekweit flaauw; 150 half p. Gordijker f 265 bij gerijf. Vette Kalveren 1ste kwal. f 40 a 60, 2de kwal. f 30 a 50, 3de kwal. f 25 a f 40. Schapen f 16 a 22. Varkens 52 a 56 c. per N. p. PURMERENDE, 18 Augustus. Vee, 154 vette Runderen; vette Koeijen ferme prijzen, met vluggen handel; Melk-Koeijen minder levendig. 125 vette Kalveren 60 a 80 c. per N. p. en 22 nuchtere Kalveren f7 n 18: handel vlug. 1060 Schapen en Lammeren; minder in prijs, magere Schapen niet te verkoopen. 30 vette Varkens 42 a 52 c. per N. p.; 12 magere Varkens f 11 a 15 en 79 Biggen f 4 a 6: handel tamelijk vlug. 189 stapels Kaas; Kleine f 31,50, Middelbare fer 30 per 50 N. p. Boter f 1,35 per N. p. Kip-Eijeren f 2,90 en Eeud-Eijeren f 4 per 100 stuks. 298 mud Peren f 5 en 374 mud Appelen f 2 per mud. ROTTERDAM, 18 Augustus. Tarwe. 133, 134 p. ruwarige Bovenl. f 385 per 2400 N. p. Rogge. 129, 130 p. Amerik. f 250 per 2100 N. p. Prijzen van het Vee: Runderen 1ste kwal. 70 c., 2de kwal. 55 c.Kalveren lste kwal. 85 c., 2de kwal. 65 c.; Schapen 55 c.Varkens 44 a 46 c.; allei per N. p. Het magere Vee ging vlugger van de hand. Prijzen der Boter: lste kwal. f 63, 2de kwal. f 61, 3de kwal. f 58. SCHIEDAM, 19 Augustus. Jenever f23,50; Amst. Proef f24,75; Moutwijn f 18. por Ned. vat. EERSTE KLASSE. Prijzen van 100 en daarboven. tweede lijst: No. 602 5000; No. 18159 1500; No. 13339 f 1000No. 16129 200; No. 1467, 5039, 15621 en 19269 ieder 100. derde lijst: No. 6530 2000; No. 11966 1500; No. 2403 en 7125 ieder 1000; No. 351, 7587 en 8449 ieder 400, No. 14269 en 17729 ieder 200; No. 656, 5489, 10830, 11790, 12201, 12985 en 18274 ieder ƒ100. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE ZIJPE, van 1 tot 15 Augustus 1868. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: P. Aangeenbrug en G. Breed. GEBOREN: Cornelia, dochter van W. van Vliet en C. Veen. Margerethe Afra, dochter van J. Leugers en M. Kuiper. Maartje, dochter van J. Meeldijk en D. Kooij. Cornelis, zoon van C. Langedijk en G. Wiggers. Hendrik, zoon van J, Kok en S. Klos. Klaas, zoon van J. Hoogschagen en A. Marces. Pieter, zoon van A. Keuris en G. Zwaag, Jan, zoon van J. Timmerman en D. de Leeuw. Trijntje, dochter van P. Nobel en T. Bas. OVERLEDENPieter, 3 weken, zoon van K. Keijzer en P. Muntjewerf. Abraham, 11 dagen, zoon van G. Volder. Arie, 5 maanden, zoon van A. Eriks en T. Butter. Gerhardina, 5 jaren, dochter van H. C. van Mill eu A. M. C. Becker. Dimmen, 3 maanden, zoon van D. Groenleer en J. Zuiddijk. Adriana, 9 dagen, dochter van J. A. Thomasz cn A, Ossen. Pieter, 10 dagen, zoon van G. Schotvanger cu M. Schotvanger. Gerrit, 5 weken, zoon van J. Volder en T. Bos. Magdalena, 5 maanden, dochter van P. Strooker en A. Stommes. Henderica Cornelia, 3 weken, dochter van A. P. Sipman cn P. Zwart. Antje, 17 dagen, dochter van T. Kooij en T. Kapitein. Jannetje, 15 maanden, dochter van J. Hagen en Breed. Klaas, 2 dagen, zoon van J. Hoogschagen en A. Marees. Neeltje. 4 maanden, dochter van P. Mooijboer en M. Bakker. Hen derica, 15 maanden, dochter van W. de Vries en A. Hagenaar. Jan, 17 maanden, zoon van P. Pronk en M. Kooij. Johannes Hanekamp, 34 jaren, echtgenoot van J. Abos. Klaas, 22 maanden, zoon van P. Rietvink en N. Liefhebber. Jan Kuijt, 64 jaren, echtgenoot van N. van Driesch. Jan, 9 weken, zoon van J. Kistemaker en M. Vos. Levenloos aangegeven 1. CORRESPONDENTIE. Aan den heer v. d. Z. zij berigt, dat ingezonden stukken gefrankeerd moeten worden toegezonden. een daar druk ondt tolk de gaar te tl hoo zen kla zijr dot der ooi hel on| te de scl gt WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER, door den Heer C. VAN DER STERR. Augustus. Uren. Windrigting en Kracht. Barometer Ij Thermomet. mm. C. Vochtigh. procent, j Weers gesteldheid. T3 a u 3 g S 'S - O H 1 Opmerk. 1 Stand, j Afw. Stand. Afw. 19 12!w. 0.3p. 20 8W 0.1 20 12!wzw. 1.8, 757.00.- 3.62 20.0 759.52!- 1.12 19.5 760.07 - 0.57| 21.0 -0.5 —2.0 1-1.5 0.91 0.86 Betr.regb.goedw. Bewolkt, mooiw. Bewolkt, mooiw. Vlak. H tt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 2