1868. N°. 103. Woensdag 26 Augustus. 26 Jaargdpg. 'act 0! Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. De grootste spoorweg der wereld. HELDERSCHË M NIEllWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 11 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag den 27 dezer vertrekt de Oost-Indische mail over Rlarseille. ensc jaut f2 P' HELDER en NIEUWEDIEP, 25 Augustus. Door den Hertog en de Hertogin de Montpensier is, gelijk te rerwachten was, een protest openbaar gemaakt tegen hunne verban ning uit het koningrijk Spanje. Bij het gemis van tegen hen inge- bragte beschuldigingen, achten zij zich bevrijd van het doen van verklaringen, die zij anders zouden hebben in het midden gebragt ter hunner verdediging. Dat het land in spanning verkeert, wordt in dit protest als eene beschuldiging tegen de regering gerigt, die door schending der constitutie en afwijking van de beginselen van het regt dien jammerlijken toestand veroorzaakt heeft. In naam hunner regten en in huune hoedanigheid van Spanjaarden protesteren de beide vorstelijke personen nadrukkelijk tegen het geweld, dat tegen hen met schending der landswetten is gepleegd. Zij verwachten dat het hun te verleenen herstel even openlyk en even formeel zal zal zijn, als de hun aangedane hoon geweest is. De generaal Garibaldi blijft nog, ondanks ouderdom en ongesteld heid, bestendig zijne gedachten riglen op de eenheid van zijn vaderland en de middelen daartoe aan te wenden. Hij heeft dezer dagen een brief doen openbaar maken, waarin hij te kennen geeft van bezoeken verschoond te blijven. Hij verzekert daarin verder volstrekt niet er aau te denken het politieke leveo vaarwel te zeggen, maar op het eenzame Caprera wenscht hij uit te rusten en verlangt hij niet te worden afgeleid in zijne bezigheden en in zyne gedachten. In een staatkuhdig overzigt der wereldgebeurtenissen lezen we o. a. de volgende beschouwing: „De politiek van Keizer Napoleon is niet eene zelfstandige, maar eene afhankelijke politiek, zich schik kende en wijzigende naar de omstandigheden. Zoo de vrede bewaard wordt is het niet omdat de Keizer den vrede wil, maar omdat hij den oorlog in de gegeven omstandigheden niet geraden acht en de zwarte stippen maar liefst onopgemerkt laat." Een onrustbarend berigt wordt uit Philadelphia in Noord-Amerika aan de Times gezonden. De gouverneur van den staat Louisiana heeft, ter handhaving van de goede orde, den President gevraagd om troepen, naardien de rust in dat deel des lands ernstig wordt bedreigd. In anderhalve maand tyds waren daar 150 moorden gepleegd en alles deed het vermoeden ontstaan, dat er een revolutie op handen is. De elkaar vijandige menschenrassen zijn tot de uiterste verbittering gekomen. De toestand der zuidelijke staten wordt als hoogst ongunstig afgeschilderd. Bij het naderen van de verkiezing voor een President der Ver- eenigde Staten, ontbrandt een heftigen strijd, waarin alle welvoege- lijkheid vergeten wordt. In plaats van op beginselen en zaken te letten, doet men naar het schijnt, alleen moeite om de personen aan te tasten en hen alle mogelijke smaad en hoon naar het hoofd te werpen. De generaal Grant, een der kandidaten, wordt in som mige nieuwsbladen een dronkaard, een slagter, een speculant in katoen genoemd; 'zijne tegenstanders worden evenmin gespaard en met de niet liefelijk klinkende namen van schurken, leugenaars en verraders uitgekreten. In Amerika schijnt men zoodanige wijze van Btrijd voeren te midden der verkiezingen voor allezins geoorloofd en niet vreemd te vinden. Naar men verneemt zal op a. s. Donderdag en Vrijdag de indeeling plaats hebben van de dd. Schutterij alhier. Met 1 December e. k. moeten de manschappen gekleed zijn. De late luit. der Genie Sturms, is in de vorige week van hier naar Heusden vertrokken; hij wordt vervangen door den lsten luit. van dat korps van der Dussen. De 17de verjaardag van Z. K. H. Willem Alexander Karei Hendrik Erederik, tweede zoon des Konings, wordt heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Op morgen, Woensdag 26 dezer, wordt alhier verwacht, een volkstrein, met passagiers uit Haarlem, Zandpoort en Beverwijk. Vertrek van Haarlem ten 9 unr des morgens, van hier 's avonds ten 6 ure. Op last van den minister van Binnenl. zaken zijn de veehouders onderrigt geworden van de dezer dagen binnen de gemeente Noord- Waddinxveen voorgekomen twee gevallen van runderpest, en zijn zij tevens opmerkzaam gemaakt op de gevolgen, bijaldien nu door hen geen waakzaamheid betracht wordt. Volgens de Maas- en Roerbode hebben al de bisschoppen van Nederland een gezamenlijk schrijven tot hunne onderhoorigen gerigt, waarin gehandelt wordt over het onderwijs en de opvoeding van de katholieke jeugd en de jongelingschap. Hetgeen de kerkvoogden daarover zeggen, is (naar men in de inleiding van het mandement leest), de vrucht van rijpe beraadslagingen in eene daartoe opzettelijk belegde vergadering. Jl. Zondag is in de Eijerlandsche gronden gestrand eene Engelsche schoener. Latere berigten melden dat het sehip door het volk was verlaten. De gemeenteraad vaD Sehagen heeft dezer dagen besloten de broodzetting af te schaffen. De uitvoer van peren en appelen, die dit jaar wel eene maand vroeger geschiedt dan in gewone jaren, is grooter dan men genacht heeft. Honderde manden ziet men dagelijks te Hoorn aanbrengen en inschepen. De prijzen zijn, in aanmerking van de menigte die er is, nog al hoog. Zelfs de fijne late soort appelen ziet men reeds aanvoerendeze zijn dus al te vroeg rijp, eo men vreestdat zij niet lang zullen kunnen duren. Men schrijft uit Beverwijk „Nadat de wet tot wijziging van eenige artikelen der concessie voor den aanleg van een kanaal tot verbinding der Noord- en Zuiderzeeën door de Staten-Generaal aangenomen en door Z. M. den Koning bekrachtigd was, is men in de nabnrige gemeenten weder met meerdere kracht gaan werken aan de doorgraving van Holland op zijn Smalst en daarmede in verband staande werken. Sedert eenige dagen ziet men weder verscheidene werklieden bezig aan de ontgraving vau het kanaal, terwijl de daardoor verkregen grond over hulpsporen gevoerd wordt naar het Wijkermeer tot vorming der jaagpaden van het kanaal. Twee kolossale stoom- baggermoleus elk van omstreeks 80 paardenkrachten zijn steeds dag en nacht bezig om het kanaal tusschen de jaagpaden uit te baggeren en dat dit met succes plaats heeft, wordt bewezen door de diepte die op vele punten reeds meer is dan by de concessie gevorderd wordt. Twee kleine baggermachines, elk van omstreeks 25 paarden krachten, zijn eveneens dag en nacht bezig met het baggeren in de zijkanalen of om de grootere voor te werken. De vernuftige wyze, waarop de door de baggermachines opgebragte grond achter de jaagpaden geperst wordt, is zeer bezienswaardig en levert voor den ondernemer, in vergelijking van de wijze waarop die grond vroeger vervoerd moest worden, groote voordeeleu op. De werken aan het Noorder havenhoofd in de Noordzee worden met kracht voort gezet en de in dit jaar gemaakte vorderingen zyn groot, indien men de moeyelijkheid van den bouw in aanmerking neemt. De in den afgeloopen winter weggeslagen stelling is voor het maken van dat hoofd door een andere vervangen, waardoor de aanvoer van de beton-blokken en van andere materialen weder met ge regelde kracht kan plaats hebben. Al deze werken geven aan deze gemeente en het Daburige Velzen veel verkeer en aan vele nijvere handen brood. De toevloed van arbeiders is zeer groot, zoodat allen niet geplaatst kunnen worden. Men berekent het aantal werklieden, die aan de doorgraving in Velzen werkzaam zyn, op ruim 600 man. De verschillende en grootsche werkplaatsen voor de uitvoering van dit werk ingerigt, zijn even als de werken, zeer bezienswaardig, en lokken dan ook steeds vele bezoekers tot een uitstapje naar deze plaats en omstreken uit. In het kunstnieuws van de Amst. Crt. wordt gemeld, dat de bekende actrice mevrouw CorijnHeilbron geëngageerd is bij het Fransche vaudeville-gezelschap, dat in het nieuwe lokaal van den heer W. Koster te Amsterdam dezen winter zal optreden. In de vorige week heeft aan het zeestrand onder de gemeente Loosduinen een wedstryd in het schieten naar de schyf plaats gehad door de Westlandsche Scherpschuttersvereeniging. Het feest werd opgeluisterd door de muziek der jagers nit 's Gravenhage. Den 21 Julij jl. werden door de Arrond.-Regtbank te Botterdam naar den procureur-generaal verwezen drie personen, aangeklaagd van valschheid in zoogenaamde Mexicaansche lappen en in Zuid-Ameri- kaansche effecten (geconfedereerden), wat het eerste betreft in stryd met het requisitoir van het openbaar ministerie. By arrest van het Provinciaal Geregtshof in Zuidholland, in raadkamer vergaderd, van 17 Augustus jl., zijn alle drie beklaagden wegens de beide zaken ontslagen, wat aangaat die van Mexicaansche lappen conform het requisitoir van den procureur-generaalen in den middag van den 19 Augustus werden allen in vrijheid gesteld. Twee der drie beklaagden bevonden zich sedert 17 September 1867 in hechtenis; en één hunner hiéld zich, toen de vervolging begon, in een Duitsche badplaats tot herstel zijner gezondheid op, en keerde van daar, by het berigt van eene by hem gedane huiszoeking, onmiddellijk naar Rotterdam terug; doch de ernstige ziekte, waaraan hij leed, moet door het leven in de gevangenis, in weerwil van de uitmuntende behandeling die men in het Rotterdamsche huis van arrest gewoon is den gevangenen te doen ondervinden, zeer verergerd zyn. Deze zaak levert ons een nieuw bewijs, zoowel van onze meer dan gebrekkige wetgeving op de préventieve gevangenis, als van de treurige gevolgen van de wyze waarop men die pleegt toe te passen. Elf maanden lang houdt men twee menschen gevangen, op grond van verdenkingen, die ten slotte blijken zoo weinig grond te hebben, dat de regter, en gedeeltelijk ook het openbaar ministerie, zelfs geene termen vindt tot een openbaar onderzoek der aanklagte. En na die elf maanden zegt men eenvoudigde j ustitie heeft abuis gehad er zyn geene termen; gij kunt naar huis gaan. En daarmede loopt het af; over ai het overige bekommert men zich niet, mag men zich niet bekommerenen van schadeloosstelling is geen kwestie. Zulke dingen moesten niet kunnen gebeuren. (W. v. 't R.) Jl. Vrydag is voor de regtbank te Utrecht de zaak van het ongeluk op den Rijnspoorweg op 2 Juny voortgezet door het hooren der deskundigen, na afloop waarvan de snbst. officier mr. Engelen berg zijn rekwisitolr heeft genomen en de schuld van den beklaagde heeft trachten te bewyzen en tegen hem geëischt heeft een cellulaire gevangenisstraf van één jaar. Daarna heeft de verdediger, mr. H. J. van Lier, de bezwaren, tegen den beklaagde opgeworpen, trachten te ontzenuwen en tot zyne vrijspraak geconcludeerd. De regtbank zal Woensdag a s. uitspraak doen. Io de Wekstemeen te Kampen verschijnend blad der Christ. Afgesch. Gemeente, wordt eene belooning van 500 toegezegd aan hem of haar, die bewijzen kan, dat ds. P. Woudsma, van Ulrum, zich met een meisje naar elders heeft begeven. In deu nacht van 20 op 21 dezer heeft men in eene weide te Wyhe aan eene koe twee uijers afgesneden, waardoor het dier van zijn melkvermogen beroofd is. De justitie kon tot heden de daders van dit vreeselijke wanhedrijf niet opsporen. Een hevig onweder barstte jl. Vrijdag middag tegen drie ure weder boven Enschedé los. Eensklaps sloeg de bliksem in een boom, staande voor het zoogenaamde „Apostelenhof" en ontdeed dien in een oogenblik van de schors, nam vervolgens zyne loop door het huis, waarvan al de glasruiten verbryzeld werden, en ging door een ijzeren pot, die eene vrouw in de hand hield. Ongelukken zijn daarbij niet te betreuren. Ter verbetering der communicatie, ter bevordering van het personen en goederen-vervoer heeft de raad der gemeeDte Nijmegen zich tot de Hooge Regering gewend met het verzoek om die gemeente door een spoorweg te verbinden met Arnhem. De kosten van overbrugging over de Waal en den Rijn worden te zamen op 4 millioen golden geraamd. De wensch wordt geuit, dat de spoorwegbruggen, aldaar aan te leggen, mogen worden ingerigt ook voor voetgangers en rijtuigen, vooral ook met het oog op eene wenschelyke uitbreiding van Nymegen aan den overkant der rivier, waardoor het dorp Lent een voorstad zou worden. De leiding der godsdienst-oefeningen op Zondag 30 Aug. en 6 en 13Sept. voor de R. C. militairen in de legerplaats te Millingen is opgedragen aan den wel-eerw. heer J. Pieck, pastoor te Putten. De laatste verkooping van afgekeurde goederen werd den 20 dezer gehouden, en den 21 of 22 dezer zou het laatste schip het Vlissingsche dok verlaten. Wat er nu van dit schoon etablissement, dat, hoewel nu geheel onttakeld, nog de bewondering van vele vreemdelingen en deskundigen wekt, worden zal, is volstrekt tot dus verre onbekend. Een stuk rouwfloers werd jl. Vrydag aan het hek van het standbeeld van admiraal de Ruiter gevonden, maar spoedig afgenomen. Het ziet er nu treuriger met Vlissingen uit dan 27 jaren geleden, toen op dezelfde plek Koning Willem II, de Kroonprins, Prins Alexander en Prins Hendrik stonden. (A. C.) Te Oostwold heeft een capucyner erwt in 100 peulen 413 volgroeide nieuwe erwten opgebragt. Ook heeft men in die streek colossale vlasstengels en sluitkoolen gemeten. Men is daar over den oogst zeer tevreden. Uit Vorden wordt gemeld: Dat ook in deze gemeente het geloof aan spoken nog niet geheel is uitgewischt, kan uit het volgende blyken. Een schoenmaker, nog laat op zyn akker achter de pastorie bij het dorp met veldarbeid bezig, ziet met schrik op eens een spook in zijne nabykeid; onmiddellijk zet ky het op een loopen naar het dorp en deelt daar zijne ontmoeting mede aan den rijks veldwachter K.deze met een buurman, die hij wist dat ook geen kraamkind was, ging nu, met mestvorken gewapend, onder geleide van den schoenmaker, naar de aangeduide plaats. In het gezigt van het spook gekomen, zonk echter alle drie het hart in de schoenen. Zy deden met opgespalkte oogen nu eenige schreden vóór- dan weder achterwaarts, doch durfden het monster, dat hen scheen uit te tarten, niet te naderen. Na een kwartier-uurs beraad gaat Jan de schoenmaker, op last van deu veldwachter terug naar het dorp om eene lantaarn te halen, waarna de drie helden het eindelyk, doch niet zonder huivering, waagden het spook behoed zaam te naderen. Tot hunne groote verbazing bleek het nu een vogelverschrikker te zijn, door Jan den schoenmaker voor eenigen tijd daar geplaatst en herkenbaar aan eeu in het oog springend vest, vroeger door hemzelven gedragen. Als een zeer eenvoudig middel, om bloemen in eene vaas lang goed te kunnen bewaren, wordt in de Cosmos opgegeven, een lepel poeder van houtskool te brengen in het water, waarin de stengels der bloemen znllen staan; de kool zinkt spoedig ten bodem en het bovenstaande water is helder. Men behoeft nu noch het water noch de kool te vernieuwen, de bloemen behouden gedurende verscheidene dagen haar natuurlijken geur en kleur. De voor- en tegenstanders van den Haïtiaanschen dictator Salnave dragen de bijnamen - of liever hebben zich zeiven de bij namen gegeven - van hagedissen en cacos. Deze benamingen zyn reeds onder den vorigen president Geffrard in zwang gekomen. In een destijds onder de negerbevolking te Port-au-Prince verspreid volksgedichtje vergeleken de negers zich bij hagedissen, „voor welke geen huis of hoom te hoog is, om bekropen te worden dat lied had het aanzijn gegeven aan een ander, waarin de mulatten, die zich de patriciërs van de republiek noemen, zich vergeleken by de cacos, eene soort van zwarte parkieten, die op de hagedissen azen. Sedert zijn de mulatten van de voormalige Geffrards-partij onder de benaming van cacos, en de zwarten, die Salnave ondersteunen, gelijk zij vroeger Soulonque ondersteund hebben, met den naam van hagedissen aangeduid geworden. „Ik neem altyd myne toevlugt tot wyn, om op een of anderen ui te komeD," zei een jonge doordraaijer tot een oude. „Och," hernam de veteraan, „zoo ben ik precies begonnen, maar nu zie ik me verpligt om mijne toevlugt tot een of anderen ui te nemen, om aan een glas wijn te komen." De Messayer Franco-Americain maakt gewag van de snelheid, waarmede de spoorweg van deD Stillen Oceaan wordt voortgezet. De beide maatschappijen, aan wie dit werk is opgedragen, wedijveren met elkander in spoed. Zoo als bekend is, hebben beide een tak van den weg op zich genomen. De Union Pacific Railroad Company heeft den weg van het oosten naar het westen]; zy is thans genaderd tot op 680 mijlen van Gmaha aan de Missouri. De Central Pacific Railroad Company werkt van het westen naar het oosten. Haar weg begint te Sacramento (in Californië). Zy heeft de Siërra Nevada gepasseerd en rigt zich nu met groote snelheid naar het Zoutmeer, waar zy aan de Union- Pacilic zich zal aansluiten. Men raamt den tijd voor de geheele lengte van den spoorweg noodig op een jaar en alles doet vermoeden, dat den 1 September 1869 de reiziger, die des Maandags Omaha verlaat, over het Rots gebergte langs het Zoutmeer over de Humboldtbergen en de Siërra Nevada, in minder dan eene week tijds San-Francisco zal hereiken en daar reeds des Zondags zal kunnen dineren. De grootste moeijelijkheden voor de Amerikaansche ingenieurs leverde de overtogt op over de Siërra Nevada. De weg moest 7000 voet hoven de oppervlakte der zee loopen en dwars door de eeuwige sneeuwvelden, die de kruin der Siërra bedekken. Die moeijelijkheden zijn overwonnen. De treinen loopen thans over het gebergte en de spoorweg verbindt de staten Californië en Nevada. In de Alta California van San-Francisco leest men belangrijke bijzonderheden over de eerste reis, die in de maand Junij van de eene naar de andere zijde der Siërra is gemaakt. Daarin leest men o. a.: „Op eenige mylen van de stad Sacramento begint de bodem naar de oostzyde te rijzen. Hier zijn de uiteinden van de Siërra Nevada. Weldra nemen de bosschen het Alpeu-karakter aande boomen worden dunner, naar mate wij verder komen. Te Alto, op 70 mijlen van Sacramento, is de hoogte reeds 3625 voet. Alle huizen hebl>en daken, die eene zeer scherpen hoek vormen, even als de Zwitsersche hutten, om te beletten dat de sneeuw zich daar opeen hoopt. De weg loopt langs diepe afgronden en hier en daar op de meest bedreigde punten wordt hy tegen de sneeuw beschermd door stevige, van zware boomstammen gemaakte afdaken. Nu en dan Ff

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1