1868. N°. 105. 26 Jaargang Zondag 30 Augustus. BINNENLAND. BUITENLAND. T, Uitgever A. A. BAKKER Cz. 'an iele 'edit n t CDt; EN r.- HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 103. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. 9« Ter voorkoming van ongelukken bij de voorgenomene Wedstrijd in het Schijfschieten, door het Artillerie- Vrijkorps alhier, op Zondag den 30 Augustus e. k., des namiddags ten één ure, nabij het fort Kijkduin te Huisduinen, wordt een ieder ernstig aangemaand om zich niet in de rigting der vuurlijnen te begeven, en stiptelijk de aanwij zingen op te volgen, die door het Bestuur van het Vrijkorps en de wachthebbende personen worden gegeven. Helder, De Burgemeester der gemeente, den 29 Aug. 1868. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 Augustus. Vredelievende geruchten mogen de oorlogzuchtige overtreffen, steeds gaat men voort de Franschen op de voortreffelijkheid van hun leger opmerkzaam te maken en wonderen van het Chassepot- geweer te verhalen. Zoo bevatte de Patrie den 25 dezer een glansrijk berigt over de oefeningen in de verschillende kampen, en zegt, na het nieuwe geweer tot in de wolken te hebben geprezeD, dat de instructie der soldaten de voortreffelijkheid van het geweer volkomen evenaart, en dat de Fransche troepen nooit spoediger de handteriug van een nieuw wapen leerden, nooit meer ijver aan den dag hebben gelegd. De dappere overwinnaar van Magdala, generaal Napier, wordt er ook bij gehaald. De Engelscbe generaal toch, die in het kamp van Chalons groote manoeuvres heeft bijgewoond, moet zijne bewondering hebben te kennen gegeven over de buiten gewone geoefendheid van het Fransche leger. De heer C. A. Bekker ontving dezer dagen een treffend blijk van belangstelling. Van onderscheidene jeugdige dames, élèves van dea vertrekkenden muziekmeester, ontving hij hare portretten, vereenigd in een sierlijken album. Voorzeker zal dit voor den heer Bekker een aangenaam aandenken zijn aan de gemeente, waar hij in de verschillende kringen der zamenleving zoo groote achtiDg genoot. De pokziekte onder de schapen verkrijgt eene zorgwekkende uitbreiding. Van de 53 gemeenten iu de provincie Groningen zijn meer dan de helft door die ziekte bezocht, en dan nog niet op een enkelen, maar bij onderscheidene landbouwers komt zij voor. De minister van Marine is tijdelijk belast met de waarneming der functiën van den minister van Koloniën, gedurende diens af wezigheid. De Indische begrooting is bereids bij den Raad van State in onderzoek. Eergisteren ochtend is het stoffelijk overschot van mr. J. v. Lennep te Oosterbeek in plegtigen eenvoud ter aarde besteld. Enkele vrienden en vereerders, in den omtrek aanwezig, woonden de begrafenis bij. De hoogbejaarde van 's Gravenweerd, die den ontslapene als kind, als jongeling, als man en grijsaard heeft gekend, die dat geheele rijke, veel bewogen, maar schoone en belangwekkende leven had mogen overzien, sprak een diep treffend woord aan de stille groeve uit, In de aanstaande week zal op den grooten Schouwburg te Amsterdam hulde aan de nagedachtenis van mr. Jacob van Lennep gebragt worden, door het geven eener allegorische voorstelling, vervaardigd door den heer W. J. Hofdijk. Amstels Mannenkoor zal bij deze gelegenheid medewerken en den schoonen lijkzang ten gehoore brengen, door wijlen dr. Viotta gecomponeerd, en die bij de graven van van Bree, Pieneman en van den onvergetelijken componist zei ven is aangewezen. Wij vernemen met belangstelling, zegt de Tijd, dat het even prachtige als smaakvolle eerevaandel, door de Catholieke vrouwen van Nederland aan het Pauselijk leger aan te bieden, gedurende eenige weinige dagen, te beginnen met 4 Sept., voor het publiek ter bezigtiging zal worden gesteld, en wel in het St. Bernardus- gesticht op de Oude Turfmarkt te Amsterdam. Naar bevoegde beoordeelaars verzekeren, strekt het vaandel niet minder tot roem der Nederlandsche kunst, als tot een blijvend teeken van de groote geestdrift der Nederlandsche Catholieken voor de heldhaftige ver dedigers van den Heiligen Stoel. Dezer dagen heeft zich te St. Maarten een oppassend jongeling verdronken. Op de tentoonstelling van paarden den 26 dezer door de Hollandscbe Maatschappij van Landbouw, afdeeling Alkmaar, te Schermeer gehouden, zijn de navolgende prijzen toegekendVijfjarigen, lste prijs K. Bommezij, 2de prijs W. Sehermerhorn, 3de prijs D. de Jong. Vierjarigen, lste prijs G. Zwaan, 2de prijs K. Bommezij, 3de prijs P. Zwart. Driejarigen, lste prijs J. Oomen, 2de prijs E. Besse, 3de prijs D. de Boer. Tweejarigen, lste prijs J. Stammes, 2de prijs J. K. Boot, 3de prijs A. Boot. Jl. Donderdag heeft het Prov. Geregtshof in Zuidholland, ten aanhoore van een vrij talrijk publiek, uitspraak gedaan in de zaak tegen Johannes van de Langenberg, oud 27 jaren, geboren te Schijndel (Noord-Braband), zich genoemd hebbende Willem Kerkhof. Het hof heeft bij een zeer uitvoerig arrest beslist: 1. dat het wettig bewezen was dat er op 9 Jan jl. in de Rooiusch Catholieke kerk te Wassenaar, ten natleele van het parochiaal armbestuur, is gepleeL geworden diefstal van geld uit de bussen, in die kerk aanwezig, ontvreemd2. dat op de meest overtuigende wyze is geblekeD, dat de beschuldigde, wien dit feit alleen wordt ten laste gelegd, de dader daarvan is. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan diefstal bij nacht, in een bewoond huis? door middel van buitenbraak, inklimming en binnenbraak, na vroegere veroor leeliug tot eene criminele straf, en hem deswege veroordeeld tot acht jaren tuchthuis straf. De beschuldigde bleef bij deze uitspraak zeer kalm, doch gaf reeds dadelijk aan zijnen raadsman te kennen, dat hij niet in die veroordeeling zou berusten. Jl. Zaturdag herdacht de onderwyzer H. Kok te Bleiswijk zyne zestigjarige ambtsbediening. Overvloedige blijken van deelneming werden gegeven in een feest, dat zoo schaars gevierd wordt. Dezer dagen zou de gevangene Peters, die te Leeuwarden zynen straftijd moest gaan doorbrengen, van Arnhem over Utrecht naar Amsterdam worden getransporteerdomdat men met een gevaarlijken cliënt te doen had, nam de brigadier-majoor van de Rijks-veldwacht te Arnhem zelf dit transport op zich. Terwijl in de nabijheid van het station Utrecht Peters bezig was den brigadier-majoor voor zijne menschlievende behandeling te danken, wist hij door het openeraam an den waggon een gevaarlijken luchtsprong te nemen de brigadier- majoor had echter de tegenwoordigheid van geest hem huiten het raam in den hals te grijpen en hield hem onder het voortrijden van den spoortrein, op gevaar af van hem te worgen of door den trein te doen verbrijzelen, zoo lang vast, tot dat de trein aan het station stil hield. By aankomst te Utrecht, heeft de stations-chef de voor zorg gebruikt, om voor bet verder transport naar Amsterdam een afzonderlijken waggon met de noodige assistentie te verleenen. Jl. Dingsdag heeft te Vucht eene ezels-harddraverij plaats gehad, waaraan vijftien ezels hebben deelgenomen. Dat dit zeldzaam kermisfeest menig koddig tooneel opleverde is te besrijpen. Gisteren, zoo schrijft men aan de Arnhemsche Courant onder dagteekening van 26 Augustus, uit Babberich, kwamen een paar dames, te Arnhem woonachtig, van Elten herwaarts, niettegenstaande zij blijkbaar in eene positie verkeerden, waarin de meeste dames zich wel wachten ver van huis te gaan. De moed van deze vrouwen scheen alleen verklaard te kunnen wordeu door haar verlangen om de moedervreugde die haar wachtte te verhoogen door het besef, dat die heugelijke gebeurtenis op Pruissisch grondgebied zou plaats hebben. De chef van het douanenbureau had deernis met haar toestand. Ook hij was man en vader. Hij noodigde de dames in ziju kantoor, waar zij een poos doorbragten in gezelschap zijner echtgenoote. Van hetgeen daar gebeurd is, was niemand getuige. Slechts weet men dat by haar vertrek geen der beide dames meer in belangwekkenden toestand verkeerde, terwijl in het bureau gevonden zijn 45 einden paardendarm, inhoudende 40 kannen spiritus. Of deze spirituele verlossing in de annalen der geneeskundige wetenschap eene plaats zal krijgen, betwijfelt men. In de buurtschap Meddo, gemeente Winsterwijk, in het graaf schap Zutphen, woont een landbouwer, wiens zoontje, jaar oud, digt bij dé 100 pond weegt. Dit belooft voorwaar nog al voor het vervolg. De aardappelen-oogst is in de prov. Friesland buitengewoon gunstig. Ook de hoedanigheid der aardappelen is uitmuntend. Men ziet eene sterke daling in de prijzen te gemoet. De aanvoer van appelen was jl. Donderdag te Meppel zoo groot, dat zij zelfs tot den prjjs van 20 cents per schepel ver handeld werden. Te Brussel is jl. Woensdag avond een brutale diefstal gepleegd ten nadeele van den juwelier Cautelle. Ten 4 ure 's namiddags verscheen in zijnen winkel een Engelschman, oud naar het scheen 30 jaar, in een blaauw jasje gekleed en vergezeld van twee Eagelsche dames, en liet zich eènige kostbaarheden door den heer Coutelle vertoonen. Dewijl deze hiermede bezig was kwamen nog twee Engelschen, waavan een 50 jaar oud, met zwarte haren en haard, gekleed in zwarten jas, de andere veel jonger met blond haarook zij vroegen verschillende voorwerpen ter bezigtiging. De winkelier haastte zich ook deze bezoekers te helpenhy sprak met de vreemdelingen, hield het oog op de voorwerpen welke op de toonbank lagenen van deze gelegenheid maakte een der dames gebruik zich meester te maken van een in de open gelaten winkelkast hangende rivièrre in brillanten, ter waarde van 25,000 francs, bevattende 44 steenen, wegende 40 caraat en voor een zestiende gevat in or arcade. Daar deze diefstal, wat betreft de wijze waarop hij is gepleegd, veel overeenkomst heeft met dien waarvan de heer Briqnet, een der voornaamste juweliers van Parijs, op 25 Julij jl. het slagtoffer is geweest, en het vermoeden allezins gevestigd is, dat de daders dezelfde Engelschen zijn, acht men het niet onnuttig er melding van te maken, ten einde andere neringdoenden, wier te koop ge stelde kostbare artikelen misschien de begeerlijkheid van bedoelde vreemdelingen mogten kunneu opwekken, by voorkomende gelegenheid op hunne hoede kannen zijn. De gemalin van Victor Hugo is eergisteren in den vroegen morgen te Brussel overleden. Overeenkomstig haren wensch zal haar lijk in Frankrijk begraven worden te Villcquier, in den graf kelder, waar het stoffelijk overschot rust van hare dochter, die voor 25 jaar stierf. Victor Hugo en zijne twee zonen, Charles en Franqois, zullen het lijk tot de Fransche grenzen begeleiden. Eene medalje-Souriau, ter waarde van 1000 fr., is door de Fransche academie toegewezen geworden aan Jean Prévot, haven- wachter te Libourne, die, na reeds in 1843 door de academie bekroond te zijn wegens het achtereenvolgens redden van 27 menschen- levens, thans op nieuw door haar is bekroond, nadat hy gedurende de laatst verloopen vijf-en-twintig jaren het getal zyner reddingen met 36 vermeerderd, en alzoo tot het ongeloofelijk aantal van 63 opgevoerd heeft. Hoe het thans met de zedelijkheid in Frankrijk staat, blijkt weder uit een paar processen. Bij regterlyk vonnis werd dezer dagen een echtgenoot veroordeeld om een koppelaarster eenige duizenden francs te betalen voor de diensten die zij hem bewezen had door hem een rijke party te bezorgen. Een behoorlijk contract was daarvan opgemaakt en bepaald dat het geld betaald zou worden uit de huwelijksgift. Niet minder ergerlyk is het regtsgeding voor de regtbank te Marseille gevoerd. De heer C., een bekend ingezeten dier stad, is veroordeeld om 10,000 fr. te betalen, makende met eene reeds betaalde som van 5000 fr. de helft van het bedrag door een maktdaar in ridderorden bedongen om hem eenige van die onderscheidingen te bezorgen. Werkelijk verschafte hy hem die, maar de voorschotten waren den heer C. te hoog en het proces was er het gevolg van. Het gebeurde met den jeugdigen Godefroid Cavaignac, by de jongste prijsuitdeeling aan de Sorbonne, te Parijs, heeft ten gevolge gehad, dat Genet, diens medestudent en vriend, op last van den minister Duruy van het lyceum Charlemagnc verwijderd werd, als straf omdat hij, toen Cavaignac weigerde den hem toegekenden prys uit handen van den Kroonprins te ontvangen, deze weigering met zeer luiden bijval goedgekeurd had. Cavaignac verliet, naar aan leiding van die beschikking des ministers, vrijwillig de school. Thans heeft de heer Duruy bepaald, dat beiden weder zullen worden toegelaten, doch het is nog onzeker of Cavaignac zal terug komen het schijnt veeleer dat hij zijne studiën aan een niet-openbaargymnasium wil voltooyeo. Een sterke windhoos is dezer dagen Frankrijk doorgetrokken en heeft groote schade veroorzaakt op verscheidene punten in het zuidelijk gedeelte. Te Havre is het schip le Prophete binnengeloopen, welk schip bevracht is met eene zonderlinge lading; te whten, een massa haar van allerlei kleur, maar het meest zwart. Op de Engelache kusten worden ieder jaar duizende zeevogels, vooral zeemeeuwen, gedood en het is slechts op eenige plaatsen, dat men begint in te zien, welk een groot nadeel dit noodeloos uitroeijen van nuttige vogels te weeg brengt. Op het eiland Man bestaat eene wet, die zware boeten en gevangenisstraf op het dooden van een zeemeeuw gesteld heeft. Dit is gedaan op grond van hunne groote nuttigheid, daar zij de visschers altijd aantoonen op welke plaatsen zich de meeste visch bevindt. In onstuimige donkere winternachten, wanneer geen licht kan gezien worden en geen signaal wordt verstaan, geeft het onophoudelijk gieren en schreeuwen der zeemeeuwen de beste waarschuwing aan den zeeman, dat hy digt bij de rotsen is. Jl. Zaturdag en Zondag hebben hevige stormen op de zuid en oostkusten van Engeland gewoed en op het land groote schade aangerigt, maar nog grootere op de zee. Op sommige plaatsen is het strand als bezaaid met overblijfselen van schepen. De Liverpool Courier deelt eene lange lijst van zeerampen mede. In de nabijheid der monden van de Mersey zijn twaalf schepen geheel vergaan, en men berekent, dat daarbij ongeveer honderd personen zijn omge komen. De Tara, een schip van 1017 tonnen, hetwelk juist was uitgezeild, met bestemming naar Quebec, is op een zandbank tegenover de haven van Liverpool uit elkander geslagen, en de be manning van 24 koppen is in de golven omgekomen; alleen de kapitein, de heer Armstrong, is met groote inspanning gered, doch is thans ook, tengevolge van bekomen wonden en van uitputting overleden. Ook uit Portland wordt het met man en muis vergaan van een groot schip gemeld, en te Portsmouth is insgelijks aanmerke lijke schade aangerigt, doch van daar wordt tot dusver geene melding gemaakt van ernstige rampen. Een ooggetuige schrijft van het eiland Wight, dat het natuurtooneel in zijne verschijning, en daarom, helaas! ook in zjjne uitwerking des te indrukwekkender was, omdat het iedereen in den slaap verrast heeft. Hij meldt, dat jl. Vrijdag avond de hemel onbewolkt en de zee op de zuid en de westkusten van het eiland, zoo ver het oog reikte, spiegelglad was; dat de barometer geene merkbare verandering teekende, en dat ook de zeevogels geene verandering van het weder schenen te ver moeden. Doch te twee ure had ceu hevige wind uit het westen den storm aangekondigd, en reeds een uur later was de orkaan in volle kracht, en had in een oogwenk den aanblik der kust geheel doen veranderen. De orkaan had den geheelen Zaturdag en den daarop volgenden nacht aangehoudendes Zondags, den dag waarop de berigtgever schrijft, was het stil, doch kenteekeneu van een nieuwen storm deden zich voor. Blijkens eene officiële opgave bestaat de zeemagt van den Noord-Duitschen Bond thans uit 55 stoom- en zeilvaartuigen, benevens 36 roeikanonneerbooten; de eerstgemelde tellen 495 stukken en de laatste 68. Wat het aantal stukken betreft wordt de zeemagt van den Bond overtroffen door de Engelsche, Fransche, Italiaansche, Nederlandsche, Oostenrijksehe, Russische, Spaansche, Turksche en die der Vereenigde Staten van Amerika. Onder de stoomschepen der Noord-Duitscbe vloot zijn 3 gepantserde fregatten met te zamen 55 stukken, 1 gepantserde korvet met 8 stukken, en 2 kleinere gepantserde vaartuigen met te zamen 7 stukken; voorts 10 korvetten met 208 stukken, 2 adviesvaartuigen met 6 stukken, 8 kanonneer- booten van de lste klasse met 24, en 14 kanonneerbooten van de 2de klasse met 28 stukken. Aan zeilschepen bezit de genoemde vloot 3 fregatten met 112, 3 brikken met 38, en I kazerneschip met 9 stukken. Van de roeivaartuigen zyn 32 kanonneerbooten ieder met 2, en 4 jollen ieder met 1 stuk. Te Berlijn hebben in eene week, van 14 tot 20 Augustus, elf zelfmoorden plaats gehad. Mevrouw Adeline Patti-Caux heeft het tooneel geenszins ver laten, doch zal in het kleine opera-gebouw te Homburg, hetwelk slechts 700 persorien bevatten kan, zich tien malen doen hooren, waarvoor zij eene som ontvangt van 2000 p. st. De pastoor van het dorpje Ober-Ursel, in Nassau, is dezer dagen door de regtbank te Wiesbaden veroordeeld geworden tot eene geldboete van 30 thaler, omdat hij eenigen tijd geleden in een koffijhuis, bij gelegenheid dat daar gesproken werd over de schade loosstelling, welke aan de onttroonde Vorsten is toegestaan, Graaf Bismarck een spilsbooef had genoemd. Sedert twee dagen woedt een zware brand in Mariampool, in Rusland. Reeds zyn 250 huizen verwoest. De stad Suez had eenige jaren geleden nog maar 3000 inwoners; zjj telt er thans 25,000, waaronder zeer vele Franschen. Een achtingswaardig inwoner van Wilmington, in Noordelijk Carolina, de heer John mr. Avoy, was, sedert het begiu der vorige week, aan hevige onrust blootgesteld. Het buis van een zijner buren was door roovers geheel geplunderd en hy vreesde nu, dat dezelfde ramp hem boven het hoofd hing. Hij kou van angst bijna niet slapen en het minste wat in huis gebeurde joeg hem den hevigsten schrik op het lijf. Het gekraak van een meubelstuk deed zijne haren te berge rijzen en het gemiaauw van een kat deed hem het klamme zweet uitbreken. Verleden Vrijdag nacht meende hij een hem vreemd geluid te hooren. Hij maakte zijne vrouw wakker en zeide: „Daar hebt ge de dieveu!" Hij sprong het bed uit en nam een geladen pistool van onder zijn kussen mede en deed daarop in het huis de noodige nasporingen. Zyne echtgenoot, ongerust geworden over het lang wegblijven van haar man, sprong op haar beurt het bed uit, om haar man te zoeken. Zij kwam zonder

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1