1868. N°. 106. Woensdag 2 September. 26 Jaargang. KENNISGEVING. BINNENLAND. BUITENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. verl Efc R. HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. I Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag den 3 dezer vertrekt de Oost-Indische mali over Southampton. Aan de leden der Schutterij in deze gemeente wordt kennis gegeven, dat oor de Heeren Kompagnies-Kommandanten zitting zal worden gehouden JONDERDAGS AVONDS van 6£ tot nur, ter bespreking van schutterlijke akeD, aan het Bureau voor de Gemeentewerken alhier. Helder, De Burgemeester der Gemeente, den 1 September 1868. STAK MAN BOSSE. f i 65 i22i f34,5 >r 181 notei i) 90 3, ro ue di rN. •PI. HELDER en NIÉUWE DIEP, 1 September. Door den majoor-kommandant der dd. Artillerie-Schutterij alhier jjn met ingang van heden benoemd Bij de 1ste compagnietot sergeant-majoor Barbasontot ergeaDts J. F. Pollé, J. Mulders, S. Schellinger, A. Sok, W. Thie C. V. Sorel; tot fourier R. J. Wols; tot korporaals D. Steeman, N. Prins, H. C. vau Elburg, G. Smit Molenaar, D. Vroom, 3' °ro C. Rijkers en H. B. Roze. Bij de 2decompagnie: tot sergeant-majoor A. G. F. vau Nieuwenhnijse; lot sergeants W. Brouwer, P. J. Berkhout, G. E. Kloosterhuis, T. W. Sterk, P. Verfaille en H. A. Stadermann, tot fourier A. Verdoorn; tot korporaals C. Boon, A. Tegel, H. Brinkman, Nelissen, A. Thomasz, P. C. Wouters en G. Kwast. Ji. Zondag had, onder begunstiging van het fraaiste zomerweder, de aangekondigde wedstrijd in het schijfschieten van het Artillerie— '""^Vrijkorps plaats, waaraan ook door eenige leden van de Scherpschutters- .Vereeniging West-Vriesland uit Schagen werd deelgenomeu. Met Jeu trein van 11 ure 20 minuten arriveerde alhier een deel Ier manschappen van genoemde Vereeniging uit Schagen met den ;apitein kommandant Blaauw en den 2den luit. J. Denijs aan het loofd. Aan het station werden deze vertegenwoordigers der naburige mster-vereeniging verwelkomd door den lsten luit. Vries en den Iden luit. Bouricius vau het Vrijkorps alhier. Ten een ure des namiddags verzamelde zich op het Westplein de anschappen van beide korpsen; het vaandel werd uit de woning nJze'van den majoor-kommandant op de gebruikelijke wijze afgehaald en naamet het thans in uniform gekleede muziekkorps aan het hoofd, marcheerde men naar het schietterrein in de duinen. Een talrijke apen menigte was er op de been en een groot aantal belangstellenden vu vergezelde het korps naar de plek, waar de kampstrijd zou plaats hebben. Op dit terrein waren inmiddels de noodige toebereidselen gemaakt voor hetgeen er dien dag moest plaats vinden. Voor de leden van het muziekkorps was eene tent opgerigt, waar zij in hunne pauzeringen konden verblijven en door de beide marketentsters waren min of meer geschikte gelegenheden daargesteld om, niettegenstaande het gebruik van sterken drank verboden was, de noodige verversching te gebruiken. Een dezer beide inrigtiogen was net versierd en hier en daar versierde een nationale en oranjevlag het terrein. Nadat het reglement van orde was voorgelezen en door trekkiog van nom- mers ieders plaats en tijd was aangewezen, ving, onder toezigt van heeren officieren den wedstrijd aan. Talrijke blijken werden er geleverd van geoefendheid in het hanteren van het geweer. Ook de leden der Schager-vereeniging, ofschoon nog ongewoon in het schijfschieten, omdat in hunne woonplaats daartoe volstrekt geene gelegenheid bestaat, legden proeven af, waaruit mag worden afge leid, dat zij, bij het verkrijgen van eene gelegenheid tot oefening goede vorderingen zullen maken. Door gebrek aan tijd (deze manschappen moesten reeds ten 6J ure met den trein van hier vertrekken) was het onmogelijk alle aanwezige manschappen van dit korps aan den wedstrijd te doen deelnemen. Berst ten ruim 6 ure eindigde den kamp, waarin zoo werd gestreden, dat de bekroonden niet kunnen zeggen, dat zij gemakkelijk den prijs verworven hebben. Van onder scheidene prijzen toch moest na afloop nog weder een nieuwen strijd gestreden worden, door hen, die daarop gelijke aanspraak hadden. Tegen het vallen van den avond keerde het Heldersche korps, altijd nog begeleid door het. muziekkorps, dat zich van tijd tot tijd op het terreiu had doen hooren, voor de woning van den heer kommandant terug. Nadat het vaandel weder met het gebruikelijke ceremonieel was ternggebragt, ging het korps uiteeü, om weldra in het lokaal Tivoli na zoo veel inspanning genoegen te smakeD. Het muziekkorps ving alweder de feestelijkheden aan in de ruime, met bezoekers welgevulde zaal, die door de zorg der daarvoor be noemde commissie in eene feestzaal was herschapen. Na eenige muziekale uitvoeringen vatte de president van het bestuur, de heer mr. Ch. Bosch Reitz, het woord op. Hg schetste in algemeene trekken de geschiedenis van dit korps, wees op de groote en ge- wigtige diensten, die het in oorlogstijd aan het vaderland kan bewijzen en wenschte het geluk met de welgelukte uitvoering van den wedstrijd. De majoor-kommandant, de heer mr. D. P. H. Aberson, bragt dank aan al de werkende leden, die door inacht neming van orde en door eene algemeene medewerking hebben getoond het feest van dezen dag te willen opluistern. Vervolgens had de uitreiking der prijzen plaats. Met gepaste toespraken reikte de heer president die uit en onderscheidene der bekroonden beantwoordden die toespraken met dankbetuiging. Aan ieder der overwinnaars werd, nevens den prjjs, een sierlijk ge tuigschrift vereerd, geteekend door alle leden des bestuurs en de officieren van het korps. De prijzen werden in de volgende orde toegewezen: Rozenprijs (een gouden horologieketting) aangeboden door het gemeentebestuur, toegewezen aan den heer D. V. van Hoolwerff. Eerste prijs (een dubbel jagtgeweer) aangebodeu door het eere-lid Jhr. T. J. Kraijenhoff, toegewezen aan den heer A. G. F. van Nieuwenhnijse. Tweede prgs (een zilveren cylinder-horologie) aangeboden door i. 51 den president mr. Ch. Bosch Reitz, toegewezen aan den heer A. Bommel. Derde prijs (een petroleumlamp) aangeboden door den majoor mr. D. P. H. Aberson, toegewezen aan den heer B. L. Vries. Vierde prijs (een gouden dasspeld) aangeboden door het eere-lid C. A. Jeekel, toegewezen aan den heer C. Wijs. Vijfde prijs (een inkt-standaard) aangeboden door het eere-lid C. F. E. de Steiger, toegewezen aan den heer D. Kemp. Zesde prijs (een waterproof-reistasch) aangekocht door het bestuur van het Vrijkorps, toegewezen aan den heer J. H. Sonstral Jr. Zevende prijs (twee porceleinen vazen) aangekocht door het bestuur van het Vrijkorps, toegewezen aan den heer F. J. Bussing. Achtste prgs (een meerschuim pijpje) aangeboden door den 2den luitenant C. A. J. van Roozendael, toegewezen aan den heer J. C. J. Graat. Negende prijs (een sigaren-standaard) aangeboden door het lid J. C. Leich, toegewezen aan den heer H. van Poolen. De prijs voor een der leden der Scherpschutters-vereeniging West-Vriesland bestemd, werd aan de goede zorg van den heer secretaris toevertrouwd, met verzoek die aan het bestuur der Schager vereeniging toe te zenden. Deze prijs bestond in een nieuw zilveren olie- en azijnstel, aangeboden door het Heldersche Vrijkorps. Eindelijk werd nog door den president eene dankbetuiging gerigt aan allen, die tot den goeden afloop en tot opluistering van dit feest hadden bijgedragen. Spoedig daarna bevonden zich de leden met hunne dames in den tuin, waar het gaslicht in de muziektent was ontstoken en het muziekkorps zich van tijd tot tijd deed hooren. Tijdens de uitvoering van het slotnummer, het Volkslied, werd op onderscheidene deelen van den tuin beDgaalsch licht ontstoken, dat te midden van het boschje een schoon effect teweegbragt. Het was een schoone zomeravond en zeker zonde de tuin niet zoo spoedig door de wandelaars zijn verlaten, indien niet de dansmuziek in de zaal tot nieuwe vermaken uitgenoodigd had. Zeer geanimeerd was het bal, dat tot laat na middernacht aanhield en dat alleraangenaamst was ook om den prettigen geest die er heerschte en om de goede orde. Wij gelooven, dat deze feestviering een gunstigen indruk zal hebben achtergelaten bij allen, die er aan deelnamen. Inzonder heid brengen wij lof aan de ordelievendheid der leden van het korps. Door geen enkel geval van tegenspoed werd het genoegen van dezen dag in het minst verstoord en de goede voorzorg van het bestuur om een doctor en een apotheker op het schietterrein aanwezig te hebben, is gelukkig alleen een maatregel van voorzorg geweest, zonder noodig te zijn. Moge deze wedstrijd, met de feestelijkheid aan het einde, bevor derlijk zijn geweest aan den bloei van het korpsaan eene naauwere vereeniging met het korps in het naburige Schagen en aan de zoo noodige naauwe aaneensluiting tusschen het bestuur en de leden, zoo noodig voor eene gewenschte zamenwerking, in het streven naar het doelbevordering onzer weerbaarheid Spaarbank voor den Helder, 2de kwartaal 1868 Saldo op 1 April 1868 20726.64 Ingebragt en renten gedurende het 2de kwartaal 1868 - 3087.15 Te zamen 23813.79 Uitbetaald gedurende het 2de kwartaal 1868 - 1308.19 Saldo op 1 Julij 1868 22505.60 Aantal deelhebbers op 1 April 1868 193. 11 11 11 1 Ja'Ö 11 18®' Zr. Ms. stoomschip Djambi is heden in dienst gesteld. Het ramschip de Buffel, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. A. H. Hugenholtz, is in den namiddag van den 28 dezer te Birkenhead aangekomen. Bij speciale vergunning van Z. M. den Koning is, op voorstel van Z. K. H. den 1'rins van Oranje, opperbevelhebber der te Milligen kamperende troepen, aan den staf der tweede brigade toegevoegd de majoor J. J. Meder, kommandant der dd. schutterij te Amersfoort. Bij 's Rijks telegraaf kunnen ongeveer 20 leerlingen en 20 klerken geplaatst worden. De Staatscourant van heden bevat de voorwaarden. Jl. Donderdag was door vrienden van dr. J. C. Zaalberg in de groote zaal van Diligentia te 's Hage eene vergadering bijeen geroepen; er waren een paar duizend personen bijeen. De heer Meyboom, die reeds met eenige heeren het plan heeft geopperd, dr. Zaalberg een blijvend aandeuken aan te bieden bij de door hem behaalde overwinning, opende de bijeenkomst, waarin bepaald werd, een adres aan de volle synode te rigten, met verzoek de beslissing van den synodus contracta te bevestigen. Het voorgedragen adres werd dadelijk door zeer velen geteekend. De heer Krüpp, eigenaar der beroemde staalfabriek te Essen, heeft te Scheveningen, waar hij logeert, Zaturdag 11. naar prijzen laten mastklimmen. De groote olifant in de Rotterdamsche diergaarde is dezer dagen, na een langdurig en smartelijk lijden, overleden, tot diepe droefheid van zijn coroac. Het kolossale dier, dat de vreugde was van alle jeugdige bezoekers van de diergaarde, om de velerlei kunstjes die het kon verrigten, leed aan bederf van het ruggemerg. Men is bezig het dier te ontleden het scalet zal worden opgezet en in de diergaarde tentoongesteld blijven. Te Utrecht heeft voor een paar dagen eene brutale opligterij plaats gehad. Een welgekleed persoon vervoegde zich bij mej. de wed. M., winkelierster in goud en zilver en verzocht om eenige ringen te mogen uitzoekeD, die als geschenk moesten dienen voor een der huisgenooten van den banketbakker D. Hij zelf zocht er 12 uit, en de niets kwaads vermoedende jufvrouw voegde er nog drie bij, te zamen ter waarde van 70 a f 80. Op zgne aanvraag werd hem de dienstbode meegegeven; doch bij het huis gekomen verzocht hg deze de hoofddeur in te gaan, terwijl hij, daar het eene verrassing gold, met de ringen de achterdeur zou ingaan. De dienstmaagd wachtte echter te vergeefs, daar het huis niet eens eene achterdeur heeft. Uit Breda wordt van 29 Aug. 11. gemeld: Als een voorbeeld van brntalen diefstal kan dienen, dat gisteren eene vrouw aldaar op helderlichten dag een stoel wegnam nit de sociëteit in het Valkenberg, terwijl een heer daarbij zat. Zg meende zich onmiddellijk met haar bnit te verwijderen, doch werd door de bedienden terstond ingerekend en onder verzekerde bewaring gesteld. Jl. Zondag werd de godsdienstoefening der Protestantsche militairen in de legerplaats bg Milligen, voorgegaan door ds. J. J. L. ten Kate, van Amsterdam. In eene treffende schoone rede, naar aanleiding van 1 Joh. V 44, schetste de dichterlijke leeraar hoe het krijgshaftige element in den Bijbel spreekt en welke heerlijke over winning de mensch, en de Christelijke krijgsman bij uitnemendheid, op zijn hart voor den hemel te behalen heeft. De eenige kracht die tot dien strijd kan aanmoedigen, is het geloof. De redenaar wees bij de ontwikkeling van dit denkbeeld, in eene schoone zin speling, op het devies van het kruis der Militaire Willemsorde cn deed uitkomen hoe ook bij den strijd, dien de Christen te voeren heeft en voeren moet, ter verwerving van de zegepraal op het booze, moed beleid en trouw zgne kenmerkende eigenschappen behooren te zijn. De muziek van het regiment grenadiers en jagers begeleidde op eene uitmuntende wijze de te zingen liederenPsalm LXVIII10 en Gezang XCVI. De godsdienstige toespraak werd ook door Z. K. H. den Prins van Oranje bijgewoond. Te 12 ure was er groote parade op de heide van Kootwijk. De van onds bekende schapenmatkten op de landhoeve Oud Soerel onder de gemeente Doornspijk, zijn weder begonnen. Op den eersten marktdag waren er ruim 2000 aangevoerd, allen zonder eenig spoor van pokken of andere ziekte. De handel was regt levendig en de prijzen waren gemiddeld: voor goede lammeren werd 7, voor de ooijen 5 en voor de hamels f 9 besteed. De Arnh. Cour. plaatst als hoofdartikel een bij haar ingezonden stuk, waarin wordt gehandeld over „de zoogenaamde emancipatie der vrouw." De schrijver ziet er een groot gevaar voor de maat schappij in, de vrouw te onttrekken aan het huiselijk leven door haar in het publieke leven te trekken. Zij moet raadgeefster van den man blijven, geenszins zijn mededinger worden; werd zij door emancipatie aan den man gelijk gesteld, dan zou zij niet alleen teleurstelling ondervinden, maar weldra bespeuren, dat zij werkelijk had geabdiceerd. Man in vrouwenkleederen geworden, zal zg uit den aard der zaak haren morelen invloed hebben verloren en als man worden behandeld; als vrouw gesuprimeerd, zal zij het regt hebben verloren, te worden bejegend met al de aan de vrouw ver schuldigde égards. De schrijver laat niet na, aan te merken, dat de taak der niet-geëmancipeerde vrouw veel verder gaat dan de zorg voor de huishouding, en dat zg vooral ook geroepen is om als huisvrouw, als moeder, als vriendin een veel vermogenden invloed uit te oefenen. Er mogen maatschappelijke betrekkingen zijn, die door de vrouw even goed, welligt beter dan door den man, kunnen worden vervuld; vooroordeelen mogen er zijn, welker wegruiming wenschelijk is, maar met den paradox der „emancipatie," die onder voorwendsel van verheffing in het wezen der zaak de vrouw afschaft, staat dit in geen verband hoegenaamd. Jl. Donderdag avond te 11 ure is te Apeldoorn, door het toen plaats hebbende onweder, dat evenwel slechts kort aanhield, de bliksem geslagen in een der cantines in het kamp te Milligen, toebehoorende aan Gt. Mans te Harderwgk; hoewel niemand daar door getroffen noch brand veroorzaakt werd, bragt de bliksem toch voor 300 schade aan glaswerk in genoemde tent te weeg. Als eene bgzondere afwijking der natuur ziet men dagelijks in de nabgheid van de begraafplaats, even buiten Harlingen, eene geheel witte zwaluw in gezelschap van gewone zwaluwen. Volgens een Duitschen geleerde trekt de kern der aarde meer en meer bijeen, tengevolge van gestadige verkoeling, en zal de dag komen, waarop zij de vaste landen niet meer zat kunnen dragen, die uitspringen boven het algemeen peil der zeeën. Dan zullen deze uitstekende gedeelten, namelijk; Azië, Afrika, Europa en Amerika, eensklaps in den grond zinken, door hun eigen gewigt medegesleept en door de zee overdekt worden. De menschen zullen maar op weinige punten behouden blgven, namelijk op die, welke aan de overstrooming ontsnappendie rassen zullen dan veranderen in nieuwe soorten, uithoofde van de nieuwe voorwaarden welke aan het organieke leven gesteld zijn door de verandering der luchtgesteldheid. Om onze tijdgenooten echter geen vrees aan te jagen kunnen wij hierbij voe gen, dat volgens de berekeningen van den geleerde, deze gebeurtenissen niet zullen geschieden dan na twee honderd millioen eeuwen. 8EN0EMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De plaatsing, met den 26 Sept., van den off. van gez. 2de kt. G. F. Rocfaat, op het transport8chip met stoomvermogen Java, en die van den off. van gez. 3de kl. J. Keijser, op den mouitor Heiligerlee, wordt ingetrokken, blijvende zij voorloopig dienen op de schepen, waartoe zij thans behoorenop genoemd transportschip wordt nu met dien datum geplaatst de otT. van gez. 3de kl M. Steensma. Bij den grooten staf is benoemd tot kolonel de luit.-kolonel A. E. Mansfeldt, adjudant van Z. M. den Koning, en bij het wapen der Infanterie is benoemd tot kolonel en kommandant van het 8ste regiment, de luit.-kolonel P. H. J. Hoogeveen, thans met het bevel over dat korps belast. Aan den lsten luit. der Infanterie op non-activiteit M. van Doorninck is, op z(jn verzoek, een eervol ontslag nit de militaire dienst verleend. Volgens het jl. Zondag omtrent den Kroonprins van België uit gegeven bulletin, was zijn toestand gedurende de twee laatst verloopen dagen niet vooruitgegaan. Jl. Donderdag ochtend is, op ongeveer vijf honderd ellen van het strand van Ostende, door een noodlottig toeval omgeslagen eene sloep, waarin zich twee Ostendesche roegers, een mede te Ostende te huis behoorende candidaat in de regten en een leeraar van de middelbare school te Antwerpen bevonden. In weerwil van de door het Belgische stoomschip la Perle en de reddingsboot spoedig toegebragte hulp, is men er niet in mogen slagen, een enkele der vier drenkelingen te redden, en zgo zelfs hunne lijken tot dasver niet teruggevonden. Een der sloeproeijers laat eene vrouw met acht, de andere eene vrouw met twaalf kinderen achter.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1