1868. N°. 111. Zondag 13 September. binnenland. buitenland! GROOT AFSCHEIDS-CONCERT, Languedoc's Mannenkoor. AD VERTENTIËN. ARTILLERIE-VRIJKORPS. EKX JONGE DOUHTER Lokaal TTVOLl te IIELDLU. Uitgever A- BAKKER Cz. IIELDERSCIIE NIEUWEDIEPER COURANT, d. ure de looi „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30. nin ,lf franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. I Prijs der Advertentiën: Van 1i regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. der ter Dingadag den 1.» dezer vertrekt de Oost-Indische tuil over Marseille, met de Messageries Imperiales. De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente HELDER engt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAT, VERGADEREN Dingsdag den 15 September a. s., des avonds ten zeven ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 11 September 1868. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TER BEHANDELING Aanbieding der begrooting van de Gemeente voor 1869. ii Burgerlijk Armbestuur voor 1869. u u Algemeen Weeshuis voor 1869. Sollicitatiën voor Muziekmeester. Yoordragt van een Commissaris van het Ziekenhuis en de Apotheek. Voordragt van een lid der Commissie van het Middelbaar Onderwijs. Mededeeling van ingekomen stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 September. Wij zijn verzocht te berigten, dat de dienst in de Evang. uth. Kerk alhier, Zondag morgen a. s. weder zal vervuld worden oor ds. Kinderman en dat bij afwezigheid van ds. Dyserinck, voor vervulling van een ringbeurt te Zuid-Zijpe, de dienst in de loopsgezinde Kerk zal geleid worden door den heer W. Kuijk. De verwachting, welke we gisteren avond naar Tivoli gaande, adden van het „Languedoc's Mannenkoor," is niet teleurgesteld, otpgendeel de uitvoering heeft die verre overtroffen, getuige de luide lijvalsbetuigingen na elk nummer van het programma. Zeer zuiver n vol gevoel werden de verschillende stukkeu voorgedragen eu het Jotnummer, het Volkslied: PVien Neêrlands bloed," werd door het uhouJeud applaudissement van het talrijk opgekomen publiek lerhaald. Morgen wordt eené tweede, tevens laatste uitvoering igeven. We twijfelen niet of velen zullen vau deze gelegenheid bruik maken om op het gebied van zang iets degelyks te hooreu Naar wij vernemen is een liefhebber van het R C. zangkoor onderhandeling met het Languedoc's Mannenkoor om te verkrijgen, lat morgen ten 10 uur de H. Mts door hen zal worden uitgevoerd. Daar it gezelschap in kerkelijk gezang het meest uitmunt, zoo hopen wij lat dit berigt zich moge bevestigen. Zr. Ms. monitor Heiligerlee is gisteren namiddag te Delfzijl pangekomen. Aangenomen voor den overvoer naar Java van een detachement Iterk 150 militairen, het barkschip Gerari Pieter Servatius, kapt. G. de Joode. Embarkemeut alhier op 30 dezer. Z. M. heeft pensioen verleend aan den heer J. C. Schuijt, idjunct-commies bij de directie der Marine alhier, 773 en aan i heer A. Vroom, adjunct-commies bij de directie der Marine Amsterdam, 557. Naar wij vernemen, wordt Zr. Ms. sehroefstoomschip het Loo, iggende te Hvll-voetsluis, gereed gemaakt om in het laatst vau dit jaar r. Ms. stoomschip Soembing, gestationeerd te Curarjao, te gaan aflossen. Uit Schagen meldt men ons het volgende: In eene jl Zondag gehoudene vergadering van de scherpschutters- vereeniging Wi-st-Vriesland alhier is met eeue gepaste toespraak van tien heer burgemeester, aan den korporaal D Roggeveen uitgereikt de prijs door het Heldersche Artillerie-Vrijkorps aau hem toegekend, ter gelegenheid van den wedstrijd in het schijfschieten, op Zondag 30 Augustus 11. Die prijs bestaat, gelijk aan uwe lezers bekend zal zijn, in een sierlijk olie-en azijnstel, met nieuw zilver gemonteerd. Het vaandel, dat door de dames alhier aan het Scherpschutters korps wordt geschonken, is nog niet gereed. De tijd voor de uitreiking er van is dus ook nog niet bepaald. Nog zelden werd deze gemeente bij eenige feestelijkheid zoo druk bezocht als op Donderdag den 10 dezer, toen de aangekondigde feestelijkheden, in harddraverij, zanguitvoeringen en vuurwerk be staande, moesten plaats hebben. Begunstigd doör het fraaiste weder, stroomden van heinde en vet tal van vreemdelingen naar hier, om van de verschillende uitspanningen te profiteren. Het was thans inzonderheid blijkbaar, hoe door verbeterd en versneld vervoer het aantal reizigers vermeerderd wordt. Zelfs van het eiland Wieringen waren verscheidene personen naar hier gekomen om mede feest te vieren, van en naar Anna Paulowna gebruik makende van den spoorweg. 's Namiddags had, ten aanschouwe van een talrijk publiek de aangekondigde harddraverij plaatsde prijs werd behaald door den heer Eecen, van Oudkarspel en de premie door J. P. de Wit, van Zijpe. De vereenigingen Euterpe van Schagen en Orpheus van Lan- gendijk, de eerste onder directie van den heer de Nijs, de laatste onder directie van den heer Vis, gaven eene zanguitvoering in de Groote Kerk. Men verzekert ons, dat meer dan 1000 entrée's zijn afgegeven. Met het meeste succes zijn de verschillende stukken uitgevoerd en deze poging der beide vereenigingen, om tot opluistering der Schager feestelijkheden by te dragen, is volkomen gelukt. Wij wenschen beiden geluk met de welgeslaagde uitvoering. 's Avonds had het vuurwerk plaats; duizenden waren er op de been, om zulks bij te wonen. Het voldeed uitmuntend en vooral het laatste nommer, een watermolen voorstellende, verstrekte in hooge mate den vervaardiger, den heer van der Brugh, van Amsterdam, tot eer. Na afloop van het vuurwerk volgde, in zoo verre er voor het danslustig publiek gelegenheid bestond, het bal, dat tot ongeveer drie nre duurde en zeer geanimeerd was. De laatste treinen naar Alkmaar en Helder en tusschengelegen stations vervoerden inmiddels een vrij groot aantal feestgenooten, die algemeen zeer voldaan schenen te zijn over de wijze, waarop men in Schagen een volksfeest weet te organiseren. Naar men verneemt zal de te Hoorn te houden afdeelings- tentoonstelling van landbouw worden gehouden den 1, 2, 3 en 4 Oct. a. s. en zal ter gelegenheid der harddraverij (1 Oct.) door het gemeentebestuur daarvoor worden uitgereikt een prijs ter waarde van 200 en eene premie van 100, terwijl wijders nog eenige volksvermakelijkheden zullen worden gehouden. Te Amsterdam bestaat plan lot oprigliug eener vereenigiug, 'die ten doel zal hebben om langs wettelyken weg te komen tot een wijziging van de kieswet, bepaald met het oog op den census. De vereeniging zal geen bepaald politieke of kerkelijke kleur hebben. Heden zal een bijéénkomst plaats hebben van belangstellenden, althans zoo wordt gezegd, met het doel om de vereeniging te constitueren. Over het Amstel-Hotel luiden de berigten treurig, zegt de Arnh. Crt. Naar men wil zal de exploitatie gedurende den winter worden gestaakt; ook bestaat er, naar het schijnt, een plan om de onderneming, zoo de resultaten even ongunstig blijven, geheel te staken, het gebouw te verkoopen en er woonhuizen van te maken. De schade, veroorzaakt door den brand in den stal der Rijdende-Artillerie te Amersfoort, waarbij ruim 120 paarden gestikt of verbrand zijn, wordt begroot op 60,000 a 70,000. Er is eene premie uitgeloofd van duizend gulden aan dengene, die de oorzaak van den brand kan opgeven. Te Waalwijk zijn ten gevolge van een brand jl. Woensdag nacht 5 huizen en 13 kleinere woningen in de asch gelegd. Voor leden jaar had op dezelfde hoogte ook een zware brand .plaats. Men meldt uit Gramsbergen dat te Anerveen deze week de oudste dier gemeente, de wed. Gerrits, is overleden. Zij bereikte den leeftijd van 102 jaren. Te Zwolle ziju Dingsdag avond door de policie bij aankomst met den Leeuwarder spoortrein een heer en eene dame aangehouden, verdacht van den diefstal te hebben gepleegd der 2100 aan bank papier, die vóór vijf dagen door iemand te Leeuwarden, by gelegen heid der harddraverij aldaar, verloren zijn. Zij waren in het bezit van 1617.21, bestaande meestal, even als het verlorene, in bank- billetten van 200 en 100. De arrestanten zyn den volgenden morgen naar Leeuwarden overgebragt. Jl. Maandag nacht zijn te Deventer by het ruimen van een sekreetput twee meuschen jammerlijk omgekomen. Bij het ontmoeten an eene hindernis, besloot een der werklieden in den put af te dalen, en hij schijnt uitgegleden of gestikt te zijn. Een ander die hem trachtte te redden, onderging hetzelfde lot. Een derde, tot nulp der anderen toegeschoten, verdween mede, doch werd nog in ttjds levend naar boven gehaald. Van de beide eerste laat de een eene vrouw met vier kinderen Da. Den 18 dezer zullen de thans in de legerplaats te Millingen gekampeerde troepen dat kamp verlaten en naar hunne garnizoens plaatsen terugkeeren, waarna de legerplaats zal wordeu opgeheven. Sedert eeutge dagen houdt de justitie zich te Oudelande, nabij Gues, onledig met het arresteren van eene naar het zich laat aan zien uitgebreide dievenbende. Acht personen zijn reeds in hechtenis genomen, terwijl jl. Donderdag morgen de welgestelde broodbakker, I) van Oudelande, gevankelijk te Goes werd binnengebragt, als zijnde verdacht van het bergen en opkoopen van de door bovengenoemde bende gestolen goederen. Te Groningen is den 8 dezer op 7 ljarigen ouderdom overleden de heer B. Brugsma, directeur van 's Rijks kweekschool aldaar. Een Amerikaansch tijdschrift meldt, dat de op de geheele aarde aanwezige hoeveelheid gou I op eené waarde van 6950 milliocD loliqrs mag gesteld worden. In gesmolten toestand zou deze goudmassa, tot een klomp gegoten, een inhoud hebben van ongeveer 600 kub. ellen; uitgeslagen tot bladgoud, zon de massa eene land streek bedekken van 34 uren lengte en breedte. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Bij het 5de reg. Infanterie is benoemd tot kapt. 3de kl. (naar ouderdom van rang), de 1ste luit. J. C. Palier, vau het reg. Grenadiers en Jagers. De kapt. A. J. Thijssens, van het 2de reg. Infanterie, is op non-act. gesteld. De Koning der Belgen heeft de bij zijn besluit van 31 Maart 1860 ingestelde premie voor dramatische werken, toegekend aan een drama in vier bedrijven van Victor Driessens, getiteld: „Guldentop, of de losgelatene galeiboef." De vreemdeling, die te Parijs komt, moet niet verzuimen naar Courbevoie te gaan. Hij zal daar een keizers-zoon in zyn overhemd zien staan, programma's uitdeelende voor een café-chantant, waarvan hij eigenaar is. Het is Prias Iturbide, de zoon van den gefusilleerden Keizer van Mexiko van dienzelfden naam. Hij heeft al zijne aanspraak op den troon van Mexiko laten varen en exploiteert nu een publiek bal, dat tevens een café-concert is. Als men met hem over Mexiko spreekt, welt een traan op in zijn oog en verligt hij zijn gemoed door eene schimprede op Napoleon III. Hij is verstandig genoeg dit zoo stil te doen dat de politie hem niet hoort. Zou er niet een wijsgeerige les te putten zijn uit het voorbeeld van dien keizers-zoon, die tot aannemer van publieke vermakelijkheden io een achterhoek van Parijs is afgedaald. Jl. Dingsdag heeft de tweede executie binnen de muren der gevangenis in Engeland - de eerste binnen Londen - plaats gehad. De schuldige was een jongen van 18 jaar, welke eene oude vrouw, bij wie hij in dienst was, vermoord had. Aan het publiek buiten de gevangenis, die van Newgate namelijk^'werd het signaal vau net voltrekken der doodstraf door het hijschen van een zwarte vlag gegeven. Het publiek op straat nam tijdens de strafoefening naauwe- lijks eenige notitie van hetgeen achter de muren der gevangenis voorviel. Een telegram uit Philadelphia van den 10 dezer, opgenomen in den Times, meldt dat een stoomboot heeft schipbreuk geleden, waarbij 50 personen den dood in de golven hebben gevondenvoorts dat in de staten Iowa en Alabama spoorweg-ongelukken en een andere ramp ten gevolge van het breken eener brug zijn voorgevallen. Op een akker aan lord Fitzwalters behoorende, en nabij Taversham (Kent) gelegen, waren onlangs, by gelegenheid van den tarwe-oogst, vier geslachten met maaijen bezig. Een overgrootvader van 94, Henry Atkins genaamd, zijne dochter Ann Fay, eene weduwe van 72 jaren, haar zoon Heury Fay van 49 jaren en Annie Fay (eene dochter van Henry) uud 22 jaren. Het staatsgeregtshof te Berlijn heeft jl. Woensdag den beer Preser, kabinets-sreretaris vau den voormaligeu Keurvorst van Hessen, wegens majesteitschennis eu hoogverraad, tut drie jaren tuchthuis straf veroordeeld. Uit een venster in de Friedrich-straat te Berlijn regende het Woensdag jlbankbilletten van l en 5 thaler. Het vierjarig zoontje van een daar wonenden koopman, die bezig was geld te tellen, had van diens tijdelijke afwezigheid gebruik gemaakt om dien zeldzamen regen te doen nederdalen. Opmerkelyk is het dat van al de bankbilletten slechts één, die niet opgevangen kon worden niet., te rpgt is gekótpen. ■rr De Keizer van Rusland: heeft, zoo als bekend is, dezen zomer gèruimen tijd te Kissingen doorgebragt. Een te Augsburg verschy- nend blad deelt omtrent het verblijf des Keizpfs iu die. badplaats de volgendg bijzonderheden mede: „De taak om het leven (p den persoon des Keizers tegèn indringers en, misdadigers te beschermen, was opgedragen aan den secretaris van het policie-bureau te Munchen, den heer Ries. Die heet- heeft de hem opgelegde.taak zoo zorgvuldig en tot groote tevredenheid des Keizers vervuld, dat deze hem het commandeurskruis der Stanislaus-orde geschonken hieft. Het was niet gemakkelijk, de eigenaardigheden van den Keizer te volgen en het toch niet aan de noodige veiligheid te laten ontbreken. De Keizer deed dagelijks uitstapjes te voet en iu een rijtuig, zonder evenwel aan de personen zyner omgeving vooraf mede te deelen, werwaarts men zich begeven zou. Dientengevolge was de ambtenaar van policie genoodzaakt, met de 32 gendarmen, die onder zijne bevelen stonden, drie of vier plaatsen te bezettcp, welke vermoedelijk door den Keizer bezocht zouden kunnen worden: Dat daarbij her haaldelijk misrekeningen voorkwamen, spreekt van zelf. In het gevolg des Keizers bevonden zich vele Russische polioie-agenten en hoogere ambtenaren van policie, die echter de veiligheidsdienst geheel en al aan den Beijerschen ambtenaar overlieteD. Dagelijks werd tweemalen door hen eeue conferentie gehouden, waarin verslag werd gedaan van de iugekomen berigten, die op de veiligheid van den Keizer betrekking kondeu hebben, en tevens over het nemen der noodige maatregelen werd beraadslaagd. De uitvoering, daarvan werd, zoo als gezegd is, geheel aan den heer Ries overgelaten. Algemeen werd de vriendelijkheid en de eenvoudige levenswyze van den Keizer geroemdmet nog meer genoegen spreekt men over het prettige familieleven,zoo als dit aan het Russische hof gevonden Wordt." Het ysverbruik in New-York gedurende het tijdsverloop van 1860 tol 1868 vertegenwoordigt eeue waarde van 10 millioen dollars. Door zeven verenigingen wordt, die stad van ijs voorzien, en deze compagpiën handelen met een kapitaal van 230,000 dollars. De voornaamste vereeniging is te Knickerbocker; zy bezit 16 ysmagazjjnen. In den afgeloopen winter waren er 765,000 ton ijs opgeslagen. De aandeelhouders in deze onderneming deelen 100 percent. Ondertrouwd H. A. STADERM ANN EN E. A. VROOM. Helder, 10 September 1868. Algemeene kennisgeving. Heden overleed ten onzen huize LOUIS BREKENKAMP, in den jeugdigen leeftijd van ruim 15 jaren. Nieuwediep, 12 September 1868. SCHADE OLDENKOTT. De exercitiën op de Batterij zullen tot nader order geen plaats hebben. Al de werkende leden worden opgeroepen tot INSPECTIE en EXERCITIE, Maandag 14 September e. k. op de Marinewerf alhier. Aantreden precies ten half zeven uur des avonds. Ingang: hek bij de Nieuwe Kerk. Bij afwimpeling steeds den volgenden dag op bepaalden tijd en plaats. De leden worden verzocht zoo getrouw mogelijk op te komen, daar hiervan zal afhangen of een voorgenomen plan al dan niet zal ten uitvoer gebragt worden. De Majoor-Kommandant, D. P. H. ABERSON. verlangt geplaatst te worden, om behulpzaam te gijn in een huishouden. Er zal meer op eene goede behandeling dan op salaris gelet worden. Adres bij den Uitgever dezer Courant. OP 'ALGEMEEN VERLANGEN op ZONDAG 13 SEPTEMBER 1868, des avonds ten acht ure, DOOR HET Gewijzigd Programma. Entree voor een Heer 0.75. eene Dame - 0.50. Plaatsen kunnen besproken worden h 10 Cents. Aan den ingang der Zaal is het Recueil des Chants tegen 20 cents verkrijgbaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1