868. N°. 114. Zondag 20 September. 26 Jaa: INDUSTRIESCHOOL. BEKENDMAKING. BINNENLAND- ADVERTENTIËN. A. A. BAKKER Cz. BUITENLAND. in tai) el-. an HELDERSCHE U NIEVWEDIEPER COURANT. aai „W ij huldigen het goed e." taatsmtÊm m mb q Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. ^Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Dingsdag den 83 dezer vertrekt de Oost-Indische Laiail over Triest. i 1 112 BURGEMEESTER der gemeente HELDER maakt aan de belanghebbenden [end, dat de VOUAARS-PATENTBLADEN, over de dienst van 1868/69, i de Secretarie der gemeente te bekomen zijn van Dingsdag den 22 iptember tot Woensdag den 30 September 1868, van dts morgens e .tot 1 ure en des namiddags van 4 tot 6 ure; den invallenden Zondag jtgezonderd. Helder, De Burgemeester voornoemd, ■■en 19 September 1868. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWE DIEP, 19 September. 5 Gisteren heeft bij de directie der Marine alhier de aanbesteding jlaats gehad van werkzaamheden, te verrigten aan verschillende jtebouwen op 's Rijks werf alhier. Er waren 9 insehrijvingsbilletten ingekomen Minste inschrijver was de heer A. Vos Rz. voor de iom van 10,179. ff De monitor Heiligerlee is gisteren van Delfzijl alhier aangekomen. ?j Het ramtorenschip Prins Hendrik wordt eerlang buiten dienst gesteld. 3- Zr. Ms. stoomschip Djambi is heden door den commandant ■jer Marine alhier geïnspecteerd. jjf Heden wordt alhier uit het kamp bij Milligen verwacht een detachement mariniers, onder geleide van den 2den luit. Pilaar, ij Wij maken belanghebbenden opmerkzaam op de bierachter toorkomende advertentie, waarin door het bestuur der Industrie school eene oproeping wordt gedaan aan nieuwe leerlingen voor Tien eerlang te openen winter-cursus. De vakken, waarin aan die airigting onderwijs wordt gegeven, zijn in dezen tijd zoo noodzakelijk —foor den ambachtsman, dat wij iedere verdere aanbeveling, om van Qie schoone gelegenheid partij te trekken, zoo goed als overbodig lekten. Wij vestigen er verder de aandacht op, dat het onderwijs jhans in een 4jarigen cursus gegeven wordt; dat voortaan ook de Icheikunde tot de vakken van onderrigt aan die school behoort )n dat de leerlingen nu 14 en niet 13 jaar oud moeten zijn om te fkunnen worden toegelaten. raj. Er bestaat in ons vaderland eene Begrafenis-, Zieken- en 1 Geneeskundige Sociëteit, waarvan de directie te Rotterdam is gevestigd. Upgerigt in den jare 1838, verheugt zich die nuttige inrigting in een gewenschten bloei. Wij hebben voor ons liggen het halfjaarlijksch Verslag van 1 Jannarij30 Junij dezes jaars, en daaruit blijkt ons, 'Slat de Sociëteit uitmuntend werkt en dat hare inrigtingen zeer uit- gebreid zijn. Uit de daarbij gevoegde lijst van het Geneeskundig "Personeel, dat aan deze inrigting op verschillende plaatsen is ver- „jbonden, blijkt, dat de voornaamste geneeskundigen hunne medewerking 3 aan deze voor den burgerman zoo heilzame inrigting betoonen. PlBlijkens de annonce, voorkomende in dit en een paar vroegere nommers ■''onzer Courant, is ook in deze gemeente de gelegenheid geopend, ®om van deze inrigting te profiteren. Hoe talrijk zijn niet de voor dbeelden, dat mensehen, die in den regel hun dagelijksch brood met eere verdienen, bij ziekte of ongeval terstond genoodzaakt zijn tot de armenkas de toevlngt te nemen, of een deel van den inboedel te verpanden of te verkoopen. Door het lidmaatschap van deze Sociëteit kan men zich op zeer gemakkelijke wijze tegen dat gevaar vrjjwaren. Niet slechts wordt in geval van ziekte, genees- en heel kundigen bijstand verleend, niet alleen worden de geneesmiddelen aan de leden kosteloos verstrekt, maar ook worden toelagen aan zieken, aan kraamvrouwen en weduwen verzekerd, terwijl ook de gewone tegemoetkoming ter bekostiging der begrafenis wordt uitgekeerd. Voor deze gemeente zijn de geneesheeren dr. Haremaker, dr. Bakker en Bitter, benevens de apothekers Sevenhuijsen, Braaksma, van Berk, Snel, Venster en Blokziel aan deze inrigting verbonden. Wij vertrouwen, dat deze Sociëteit, die „tot aller welzijn" tot zinspreuk heeft, spoedig tot welzijn zal strekken van velen onzer 3 plaatsgenooten. Het Volksblad bevat de volgende beoordeeling over de eerste aflevering van het werk: Godsdienstige Overdenkingen, door Johs. Dyserinck „De Christelijke godsdienst is niet één van de vele nationale godsdienstvormen, maar als de godsdienst van geest en waarheid «J de eenige volmaakte godsdienst. De ware, echt godsdienstige '1 overdenkingen zijn dan ook boven geloofsverdeeldheid verheven zij zullen instemming vinden en stichting bewerken bij allen, die vertroost, bemoedigd en gesteund wenschen te worden in het goede. Zelden is deze waarheid ons helderder voor den geest gekomen dan bij het lezen van de Overdenkingen van den heer Dyserinck. Wij zouden ons zeer bedriegen, wanneer opregt godsdienstige Roomscheu, orthodoxen of modernen, eenigen aanstoot konden nemen aan den inhoud van deze korte opstellen. En dit algemeene is niet verkregen door tlaauwe onzijdigheid, maar door de verhevenste waarheden van de algemeene Christelijke godsdienst helder en krachtig voor te stellen. Wij gelooven dat daardoor deze voordragten zeer geschikt zullen zjjn om bijv. op schepen of in fabrieken voorgelezen te worden, waar men het goede doel heeft tot godsdienstig nadenken op te wekken, maar waar men dikwgls verlegen is om boeken te vinden, die aan hoogen godsdienstigen ernst diepen eerbied paren voor de bijzondere gevoelend in de onderscheidene kerkgenootschappen." Aan mr. H. A. vau Bleiswijk is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Eukhuizen, met ingang van 1 October. Tot directeur vau het postkantoor te Monnikendam is benoemd de heer T. Sypkens, thans surn der posterijen. Bij de op te rigten dd. Schutterij te Wormerveer zijn benoemd tot off. van gez 3de kl. dr. A. Doncan; tot lsten luit. J. A-Dekker, thans schutter; tot 2den luit. D. Laan en K. Vis, beiden thans schutter. Beroepen te 's Hage de heer W. Hiegenthart, pred. te Vreeland, Z. M. de Koning heeft jl. Donderdag namiddag in een bijzonder gehoor ontvangen den apostolischen internuntius, msgr. Bianehi, die Z. M. zijne geloofsbrieven heeft overhandigd. Voor de dienst in Nederl—Indië worden gevraagd 1°. twaalf onderwijzers in het bezit eener acte van bekwaamheid als hoofd onderwijzer en 2°. zes onderwijzers in het bezit eener acte van bekwaamheid als hulponderwijzer. De voorwaarden, bepalingen, enz., vinden belanghebbenden in de Staatscourant van gisteren. Te Beverwijk is jl. Dingsdag een harddraverij gehouden alleen voor boereDpaarden. De prijs is gewonnen door G. Albrink en de premie door J. Schoehuys, beide wonende te Uitgeest. Eergisteren nacht zjjn in de Spuistraat te 's Hage twee heeren, zonder eenige aanleiding, door twee onbekende koetsiers, die in beschonken toestand verkeerden, aangerand. Een van de koetsiers wierp den heer S. tegen den grond, (waardoor deze eene wond aan bet achterhoofd bekwam), bleef roim tien minuten op zijn ligchaam liggen en beroofde hem in dien tusschentijd van zijn gouden horologie en dito ketting. Den anderen heer was het gelukt zich van zjjn aanvaller los te rukken,'die daarop ijlings de vlugt nam, doch op het gerucht door een en ander ontstaan, in de Wagenstraat door de policie werd achterhaald. Hoewel de uaam van den anderen dader, die ontkomen was, onbekend bleef, mogt het aan de ijverige na sporingen van twee inspecteurs reeds den volgenden morgen vroegtijdig gelukken, deze zaak tot klaarheid te brengen, door het aanbrengen van den hoofddader, in wiens bezit tevens de ontvreemde voorwerpen zijn gevonden, die hij onder stroo in een stal verborgen had. Den 12 dezer is op 57jarigen leeftijd te Elshout, aan den Kinderdijk, overleden, de heer Adriaan Pot, uitvinder der ijzeren molenroeden. Als een bewijs van buitengewone vruchtbaarheid deelt men mede, dat door H. van den Akker op een stuk land onder Nootdorp van één aardappelenstruik 215 stuks zijn gerooid waaronder een die zes oneen woog. Ofschoon al die aardappelen niet eetbaar waren leverde die eene struik toch ongeveer 5 kop goede smakelijke aard appelen op. Op hetzelfde stuk land werden nog onderscheidene struiken gevonden, waaraan zich van 193 tot 160 stuks bevonden. Ook in den polder Zuidbroek, gemeente Berg-Ambacht, is door Gerrit Gelderblom van 15 vierkante rijnl. roeden gronds, de aan zienlijke hoeveelheid van 15 Ned. mudden aardappelen gerooid geworden. Het onderzoek naar de oorzaak van den brand der militaire stal te Amersfoort, waaromtrent aan een ieder die bepaalde aanwijzing doet, duizend galden door den garnizoens-kommandant is uitgeloofd, duurt nog steeds voort. Een adjudant-onderofficier en een wacht meester ziju gedegradeerd wegens vergrijpen in de uitoefening van de dienst door hen begaan. De aanbesteding en wederopbouw van de stalliug zal vermoedelijk zeer spoedig plaats hebben. De schade aan stal, paarden, harnachement, enz., wordt op een gezamentljjk bedrag van honderd vijf en twintig duizend gulden geraamd. In de legerplaats bij Milligen .werd de dag van Donderdag jl. ter beschikking gesteld der korps-kommandanten, tot voorbereiding van het vertrek der troepen op jl. Vrijdag uit de legerplaats. Gisteren is uitgevaardigd de volgende Buitengewone Dagorder. „Alvorens de onder mijne bevelen staande troepen de legerplaats verlaten, is het mij een hoogst aangename taak het geheele kamperend personeel dank te zeggen voor de belangstelling en den ijver, aan den dag gelegd, om aan het doel te beantwoorden, waarmede Zijne Majesteit onze geëerbiedigde Koning die troepen-vereeniging heeft bevolen. „Den goeden wil, de goede verstandhouding en den goeden geest, welke onder de verschillende wapenen heeft geheerscht, heb ik met genoegen mogen opmerken, zoo dat ik de overtuiging koester, dat, wanneer gjj allen eenmaal geroepen moogt worden om de krijgsmans deugden, die u bezielen, in de uren des gevaars in ruime toepassing te moeten brengen, Koning en Vaderland op n kunnen vertrouwen. „Leve de Koning!!! „De generaal der Infanterie, opperbevelhebber der kamperende troepen, „Prins van Oranje." Tot predikanten bjj de Hervormde gemeente te Dedemsvaart zijn beroepen, ds. H. J. James, te Broek op Langendijk en ds. J. Kooij te Lisse. Men leest iu het Politieblad: „De officier van justitie te Groningen, genoegzame zekerheid hebbende bekomen, dat Pieter Woudsma, vroeger als vermist opgegeven, sedert op de stoomboot van Harlingen naar Huil is gezien, berigt, dat het verzoek tot zijne opsporing is vervallen." De extra-trein, die jl. Woensdag van Leeuwarden naar Am sterdam zou loopen, is niet vertrokken, wegens gebrek aan deelnemers. ^BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De geueraal-rnajoor op üou-activiteit H. V. E. Klapp is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Aan den kapt. H. M. F. Laudolt, van het 7de reg. Infanterie, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de versierselen vau ridder 4de kl. van de orde vau deu Roodeu Adelaar, hem door Z. M. den Koning vun Pruisseo geschonken. De luit-kolonel le Msltre, van het reg. Grenadiers en Jagers, en de kolonel Booms, vnn het reg. Infanterie te Leiden, zijn benoemd tot commnndeurs der orde van de Eikenkroon. De Moniteur du, Soir zegt iD zijn politiek overzigt dat de toestaud van Europa over het algemeen kalm en vredelievend blijft. De meeste souvereinen bevinden zich op dezen oogenblik niet in hunne hoofdsteden, en de regeringen beijveren zich om de denkbeelden van gematigdheid te doen ingang vinden bij de behandeling der verschillende vraagstukken thans bij haar in onderzoek. Men berekent, dat, gedurende het zomer-saizoen, de Parijsche hoofdkerk van Nötre-Dame dagelijks gemiddeld door 1600 personen, onder welke zich ongeveer 1000 vreemdelingen bevinden, bezocht wordt. De Times heeft bij gebrek aan beter Dieuws, zijne kolommen voor de klagten der moeders geopend, die over de gewetenloosheid harer kindermeiden klagen en thans een beroep doen op de openbnre meening. Een groot aantal, het aantal kinderen varieert steed» bij de onderteekening komen met hare klagten voor den dag doch het voorname bezwaar is, dat de dienstmeisjes meer aandacht schenken aan de kavaleristen dan aan de kinderen, die aan hare zorg zijn toevertrouwd. Iedere der inzenders weet een illustreerende geschiedenis mede te deelen, en steeds is het refrein, dat de kleine bjjna het slagtoffer zou zijn geworden, en dat de dienstmeid natuurlijk is weggezonden. De vraag is echter, hoe de openbare meening hier te hulp kan komen, als het laatste gedeelte van het refrein niet steeds en door allen consequent wordt toegepast. Deze klagten der moeders worden nu en dan afgewisseld door die van spoorweg reizigers, en evenmin ontbreekt het aan hen die klagen over den weinigen architectonischen zin van het Engelsche volk, over de dringende noodzakelijkheid, dat men bij het gebruiken der zeebaden toch niet al te veel hulde brenge aan het adams-costuum, over de slechte kwaliteit van het gas, de duurte van het brood, de minder goede hoedanigheden van de thee, ja zelfs vindt men klagten over het minder deugdzame van de mannen. Op deze wijze worden tal van sociale vragen op zeer vermakelijke wijze behandeld. De vraag is echter, of men er verder mede zal komen. Intusschen heeft deze bladvulling toch nog altyd veel voor boven de gewoonte van de Fransche bladen, die, indien er geen politiek nieuws is, politiek nieuws fabriceeren. Zoo althans denkt een der Engelsche bladen er over. Eene werkplaats voor het vervaardigen van patronen te Metz is in de lucht gesprongen; 16 arbeidsters zjjn gedood en 80 zijn zwaar gewond geworden30 mannen zjjn gedood of gewond. De woorden door den Koning van Pruissen te Kiel gesproken worden herleid tot de verklarin„Ik ben gereed ieder te bevechten." De Neto-York-'Times noemt „een per trans-atlantischen telegraaf kabel overgebragte dépêche," kortweg een „gekabeld berigt." In het laatst der vorige maand is in New-ïork eene talryke vergadering van leden en bestuurders der Feniansche broederschap gehoudenuit hetgeen van die zamenkomst aan het publiek is medegedeeld, blijkt, volgens den Londenschen Morning Herald, dat die zamenzwering haar einde nadert, dat het haar aan geld en aan eendragt ontbreekt, en dat zyvooreerst althans, van ondernemingen tegen Ierland's rust heeft afgezien. De Pall Mali Gazette verhaalt, dat een Duitseher te New- Jersey (Vereenigde Staten) woonachtig, eene doodkist uitgevonden heeft, ter voorkoming van het levend begraven. Het hoofdpunt nl., het aanbrengen van lucht, wordt verkregen door een pijp of koker, ongeveer twee voet in het vierkant, uit de kist, die met een beweeg baar deksel gesloten is, tot boven den grond te brengen. De top van dezen koker is voorzien van eene klep, welke in verband staat met een veer, die door het trekken aan een koord de klep openslaat en eene schel doet luiden. Onder het hoofdeinde der kist is eene plaats voor voedsel en ververschingen. Aan de zijden van den koker zijn klampen gehecht, zoo dat de persoon naar boven klimmen kan. De heer Yester (zoo heet de Duitseher) nam zelf eene proef met zijne uitvinding en werd in een graf van zes voet diepte begraven, waaruit by na vijf kwartier weder te voorschijn kwam. De gestelde tijd was twee nren, doch het volk, dat hem met de hartelijkste blijken van deelneming verwelkomde, begon na verloop van gemelden tyd ongeduldig te worden. VIJF-EN-T WINTIGJ ARIGE ECHTVEREENIGING van PIETER VAN DALEN en TRIJNTJE DEKKER. Nieuwediep, P21 September 1868. Ondertrouwd K. OVER, van Koedijk en T. BAKKER, van Texel. Koedijk, 17 September 1868. Aan deze Inrichting wordt in een vier-jarigen Cursus, gedurende de zes wintermaanden, onderwijs gegeven in HANDTEEKENEN, BOUWKUNDIG TEEKENEN, REKENEN, in de beginselen van WIS-, NATUUR- en WERKTUIGKUNDE en voortaan ook in SCHEIKUNDE. Ieder Leerling betaalt voor schoolgeld een gulden 's maands, bij vooruitbetaling, terwijl eenige onvermogenden kunnen geplaatst worden voor rekening van het Departement HELDER van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. ALLEN die van het onderwijs wenschen gebruik te maken, ook zij, die het onderwijs reeds een, twee of drie jaren hebben bijgewoond, worden uitgenoedigd zich daartoe aan te melden bij het Bestuur der School, op Zaturdag den 36 September des avonds ten 7 ure, in het bovenlokaal der Werkinrigting. Jongelieden, die voor het eerst geplaatst willen worden, moeten 14 jaar oud zijn (niet 13 jaar zooals vroeger) en vooraf moeten toonen genoegzaam ervaren te zijn in het lezen, schrijven en rekenen met gewone entiendeelige breuken. B. L. VRIES, Secretaris.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1