1868. N°. 120. Zondag 4 October. 26 Jaargang r- OPRIGTING VAN AVONDSCHOLEN. S C H UTTE R IJ. BINNENLAND. BUITENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. OMWENTELING IN SPANJE. ert TA roe and ie j m HELDERSUHE U NIEUWEDIEPER COURANT, f - 10) V „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnèmentsprij3 per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. j Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Sg Dingsdag den 6 dezer vertrekt de Oost-Indische 50 mail over Triest. 46 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen, ter uitvoering van het raadsbesluit van den 19 Mei 11 ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat aan de vier openbare lagere Scholen N°. 3, 4, 5 en 6, zullen worden opgerigt AVONDSCHOLEN VOOR JONGENS, en bovendien aan de Scholen N°. 3 en 5 AVONDSCHOLEN VOOR MEISJES; dat het onderwijs op die Avondscholen kosteloos wordt gegeven en zal aanvangen op Maandag den 19 October aanstaande, des avonds ten 5A ure. Op deze Avondscholen worden toegelaten leerlingen die den ouderdom van 12 jaren hebben bereikt, behoorlijk kunnen lezen en schrijven en bekend zijn met de bewerking der tiendeelige en gewone breuken. De JONGENS bezoeken de School in de wijk waartoe zij behooren, en de MEISJES uit de schoolwijken 3 eu 4 de School N°. 3 en die uit de school- wijken 5 en 6 de School N°. 5. Burgemeester en Wethouders achten het noodig de Ouders te wijzen op het groote nut dat aau het bezoeken dier Scholen voor hunne Kinderen verbonden is, vooral voor JONGENS, die later, op 14jarigen leeftijd, gebruik wenschen te maken van het onderwijs op de Industrieschool. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKV1AN BOSSE, Burgemeester, den 2 October 1868. L. VERHEY, Secretaris. De personen die voor de dienst bij de Schutterij in deze gemeente zijn aan gewezen en vermeeneu onvermogend te zijn om hunne UNIFORM-KLEEDING te bekostigen, worden, in hnn belang, aangemaand om, zoo zij dit nog niet hebben gedaan, daarvan vóór den 14den October aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente kennis te geven. Helder, De Burgemeester der gemeente, den 8 October 1868. STAKMAN BOSSE. BAYONNE, 80 Sept 's avonds. Heden namiddag ten 2£ ure is Koningin Isabella te Biarritz aangekomen; daar had zij een onder houd van vyftien minuten met den Keizer, de Keizerin en den Kroonprins. Ten 3£ ure is zij met een extra trein te Bayonne aangekomen. Haar intendant Marfori zat bij haar in het rijtuig. Hare ex-ministers waren op het spoorwegstation aanwezig. Ue Koningin onderhield zich gedurende vijf minuten met den heer Gonzales Bravo. Zij zal het keizerlijk kasteel van Pau bewonen. Madrid is rustig. PARIJS, 1 Oct. De Moniteur zegt in zijn overzigt het volgende „De ernstige gebeurtenissen in de laatstverloopen twee dagen in Spanje voorgevallen, zijn nog niet anders bekeöd dan door den telegraaf, en bijzonderheden ontbreken nog. Het verwachte gevecht, dat van beslissenden aard moest zyn, is geleverd den 28 Sept. jl. tusschen Novaliches en Serrano. De Madridsche Gaceta van den 29 Sept. maakt melding van dit gevecht en doet het als van niet zoo groot belang voorkomenerkende, wel is waar, dat Novaliches gekwetst was geworden, doch verzekerde dat hij meester van het slagveld gebleven was. Intusschen openbaarde zich zekere gisting in de hoofdstad, en de regering noodigde in eene proclamalie de ingezetenen nit de orde te handhaveD. De bijzonderheden van het gevecht bij de brug van Alcola zijn nog onbekend eu wat dienaan gaande is medegedeeld, berust op opgaven, gedaan door Novaliches zeiven, die in den namiddag te Madrid is aangekomen. Coneha legde het bewind neder en toen vormde zich eene voorloopige jnnta, zamengesteld uit mannen vertegenwoordigende de verschillende fraetiën der partijen, welke deel nemen aan de beweging. Het thans te Madrid opgetreden bewind heeft Madoz tot voorzitter. Groote gisting heerschte gisteren avond in de stad, doch de nacht is zonder ernstige ongeregeldheden voorbij gegaan." LONDEN, 1 Oct. De Afrikaansche stoomboot Calabar is te Liverpool aangekomen. Onder de passagiers bevinden zieh vele Spaansohe uitgewekenen van Fernando-Po, die naar Spanje terugkeereu. PARIJS, 1 Oct. De maatregelen van voorzorg aan de Spaansche grenzen zijn opgeheven. Koningin Isabella wil zich te Rome vestigen. Generaal Prim heeft zich na den slag van Alcola bij den maarschalk Serrano gevoegd, die hem verwachtte. Het pro gramma van dien generaal is, naar men verzekert: eene iberische nnie of eene bondgenootschappelijke republiek. De graaf van Montemolin is te Madrid aangekomen. MADRID, 30 Sept. De Gazette bevat eene proclamatie van het voorloopig bewind, waarbij Koningin Isabella van den troon ver vallen verklaard en de volkssouvereiniteit afgekondigd wordt. Het stuk eindigt met de woorden: „Weg met de Bourbons!" Heden worden de leden der regerings-commissie gekozen. De geestdrift is algemeen. MADRID, 1 Oct. Generaal Novaliches is gisteren voormiddag hier overleden, aan de gevolgen zijner bekomen wonden. Generaal Calonge is op zijne vlagt naar Frankrijk aangehouden en aan de rcvolutionnaire junta te Burgos overgeleverd. Te Madrid heerscht eene volmaakte rust Het geheele land heeft zich bij de omwenteling aangesloten. Prim en Serrano zyn nog niet aaugekomen. Don Sehustiaan heeft aan de Koningin den raad gegeven de burgeroorlog Man te vangen, doch de Baskisohe provinciën weigerden manschap en geld, en erkenden de omweuteliug. De beurs is in eeu rijzende stemming. MARSEILLE, 2 Oct. Uit Barcelona wordt gemeld, dat gisteren nacht eeu oproer aldaar is uitgebarsten, waarbij ernstige ongeregeld heden zijn voorgevallen en twee menscheu dooi de gendarmes zijn gewond; dat eene voorloopige Junta is ingesteld; dat de Graaf van Clieste eerst heeft gedreigd de leden van die Junta te zullen doen fusilleren, maar gisteren avond met een bataillon infanterie de stad heeft verlatendat de overgeblevene troepen d tarop gemeene zaak met het volk hebben gemaakt; dat de generaal Pierrad te Barcelona verwacht werd. LONDEN, 2 Oct. Men zegt, dat in een heden uit Parijs ontvangen telegram gemeld wordt, dat te Madrid de republiek is uitgeroepen. PARIJS, 2 Oct. Men beweert dat voor de poorten van Madrid tusschen de republikeinen en aanhangers van den Hertog deMontpensier is gevochteD. La Patrie verzekert, dat de nationale garde weigert, het leger van den maarschalk Serrano in Madrid toe te laten. De Hertog en de Hertogin van Montpensier zijn, zegt men, in Spanje aangekomen en hebben eene proclamatie uitgevaardigd. Hier ter stede worden weder telegrammen van particuliere personen voor Spanje aangenomen. „Spanjes schip is nog lang niet in de haven," zegt de Köln. Zeitung, „maar één groote zaak heeft het erlangd het is de Bourbons kwijt, door welke het sedert 1714, alzoo langer dan LBO jaren, misleid en van de fiere hoogte, waarop het zich bevond, in armoede, ellende en gebrek gestort is geworden." De Paus heeft aan Isabella zijnen apostolischen zegen gezonden en haar zijne „beminde dochter" genoemd. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 October. Zr. Ms transportschip Java is gisteren namiddag van hier vertrokken met bestemming naar Oost-Indië. Het stoomschip Anna Pauloima heeft gisteren ter reede een proeftoat gedaan. Dit vaartuig zal, naar men verzekert, op 's Rijks werf alhier worden opgelegd. Het ramschip de Schorpioenonder bevel van den kapt.-luit. W. K. van Gennep, is in den avond van den 1 dezer van Toulon naar Nederland vertrokken. Het letterminnend genootschap Liefde tot Kunst gaf eergisteren avond eene openbare vergadering in het lokaal Tivoli alhier. Op eene allezins gunstige wijze deed zich dit genootschap ook ditmaal kennende onderscheidene stukken werden op zeer verdienstelijke wijze opgevoerd. Als een nienw blijk van 's Konings belangstelling in de vereenigingen tot bevordering onzer weerbaarheid kunnen wij mede- deelen, zegt het Dagblad, dat het Z. M. behaagd heeft, by besluit van den 30 Sept. jl., den grootmeester van 's Konings huis, graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis te benoemen tot HDs. commissaris bij den Nederlandschen Weerbaarheidsbond. De opbrengst van den Noordhollandschen staatsspoorweg (HelderUitgeest) is geweest over Julij: reizigers, 16,509.91 goederen, vee en diversen, 2608.10; totaal 19,118.01; over Augustus- reizigers, 16,416.56^; goederen, vee en diversen, 2868.851; totaal 19,286.42. Men verzekert dat de lijn UitgeestZaandam met primo December voor het publiek zal worden opengesteld. Beroepen bij de Doopsgezinde Gemeente te Hindelopen en Molkwerum, de heer D. Lodeesen, pred. bij die gemeente te Broek op Langendijk c. a. Men verneemt uit Texel, dat bij handelaren en winkeliers aldaar een adres ter onderteekening circuleert, gerigt aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin er op wordt aangedrongen, dat de regering dit eiland met den vasten wal in telegrafische gemeenschap stelle. De harddraverij te Berkhout, den 23 September gehouden, is in buitengewoon goede orde afgeloopen. Acht paarden namen deel aan den wedstrijd. De prijs, een zilveren vuurkomfoor, is behaald door het paard van C. Broers, te Benningbroek, de premie, een zilveren tafelschel, door dat van J. Helder, te Hoogwoud. Bij de harddraverij met paard en rijtuig te Avenhorn, den 24 September gehouden, dongen 12 paarden naar prijs en premie. De prijs is behaald door het paard „de Morra" van A. Mijts, te Nieuwe-Niedorp, de premie door het paard „Eva," van J. Adams de Wit, te Zijpe. Het feest is in de beste orde en naar aller genoegen afgeloopen. Óp de tentoonstelling van Landbouw te Gorinchem zijn o. a. de volgende bekrooningen toegekend: Aan J. B. Yasseur, te Castricum, voor winterrogge, eerste prijs; voor aardappelen, tweede prijs; aan J. de Wilde, te Wijk aan Duin, voor paardenboooen, tweede prijs, voor geele of witte erwten, en voor witte boonen, eerste prijs, voor tuinboonen, tweede prijs; aan H. Sehroo Jz., te VelzeD, voor groene of blaauwe erwten, eerste prijsaan P. T. Schuitenmaker, te Heemskerk, voor groene erwten, tweede prijs, graauwe erwten, eerste prijs; aan R. A. Berkenbosch, te Winkel, voor driejarige meekrap, eerste prijs; aan W. Brakenhof, te Huiswaart, (Koedijk) voor hooi, voor i vat Noordhollandsche boter en voor vat Leidsche boter, eerste prijs, versche of kop-boter, tweede prijs. Te Zelhem heeft een landman aardappelen verbouwd, die zoo groot van stuk zijn uitgevallen, dat 170 er van genoeg zijn om een Nederl. mud te vullen. Daartoe behoeft men ze niet uit te zoeken, maar neemt ze voor de hand weg. Een zeer brutale diefstal is te Zutphen gepleegd. Zekere H., een wijekoopcrsknecht, had onlangs van zijn overleden schoonvader nagenoeg 150 geëffd, en bewaarde dit geld in eene ladetafel, staande in het eenige vertrek, dat hij met zijne vrouw bewoonde, in een klein huis in de Polsbroek, eene digt bewoonde wijk van mindere burgers en ambachtslieden. Terwijl zij nu op een nacht dezer week rustig lageD te slapen, drongen dieven boven door het dak op den zolder, en van daar langs een ladder in de kamer, braken de ladetafel open, haalden er het geld uit, ledigden ook de knipbeurs der vrouw, die zij op den grond achter lieten, en hadden zelfs, naar men verhaalt, de brutaliteit, op een papier, dat men later op de tafel vond, te schrijven, dat zij den man aanraadden dienst te nemen, en de vrouw om zich op te hangen; dan hadden zij geen verdriet meer! Men spoort de daders ijverig op. Bjj Zalk is op de rivier de IJssel een beurtschip door een rukwind omzpslagen, en zijn twee knechts dientengevolge verdronken. De Moniteur du Soir geeft in zijn wekelijksch staatkundig overzigt eene tamelijk uitvoerige ontleding van de rede, waarmede Koning Willem 111 de zitting der Wetgevende Kamers den 21 Sept. jl. geopend heeft, en zegt ten stotte daarvan„Alles te zamen nemende, kan de toostand van Nederland bloeijend worden genoemd; en de voldoening, welke in de troonrede wordt uitgedrukt, laat zich ver klaren nit den welvarenden staat van een land, waar men de uitoefening eener verstandige vrijheid gepaard weet te doen gaan met eerbied voor de orde en voor de dynastie." De Koningin van Zweden, de oudste dochter van Z. K. H. Frederik der Nederlanden, heeft onlangs onder den pseudoniura van Jane Voncome, eene Zweedsche vertaling geleverd van een Engelsch werk, getiteld the Labourers in the Vinegardwaarvan de opbrengst bestemd was voor het fonds van een hospitaal, dat door II. M. kort na hare aankomst te Stokholm gesticht was. Prins Oscar is evenzeer als letterkundige opgetreden met eene vertaling van de Cid, in Zweedsche verzen, een werk, dat zeer gunstig beoordeeld is geworden en door Z. K. H. aan zijn broeder, den Koning, was opgedragen. De Signale vertelt de volgende Offenbachiade: „De Chaillon zegt van de dragt aan het hof van den Koning van Diops: de Koning droeg een rok, anders niets; zijn premier een hemd zonder mouwen, anders niets: zijn tweede minister een halsdoekde Koningin eene parapluie, anders niets." En op deze „dragt" heeft Offenbaoh de muziek geschreven. 8EN0EMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. J. 17. Benthem Reddiugiue wordt met deu 16 dezer geplaatst aan boord van de drijvende batterij Neptunus, ter vervanging vao den luit. ter zee 2dc kl. A. F. J. Frackers, aan wicu eene andere bestem ming zal worden aangewezen. De Moniteur berigt, dat de herstelling van den koepel der kerk van het H. graf te Jeruzalem, door de vereenigde zorg van het Fransche, Russische en Tnrksche gouvernemeut, volbragt is. Ouder dagteekening van 10 Sept. heeft het hoofdbestuur der Parijsche Bijbelvereeniging eene aanschrijving aan de onder-afdee- lingen van dat genootschap en aan de predikanten der Protestantsche gemeenten in Frankryk gezonden, waarin het tot eene feestelijke viering van den op 18 Oct. a s. invallenden vijftigsten verjaar dag der stichting van de genoemde vereeniging uitnoodigt. Uit naam van het hoofdbestuur geeft de president der vereeniging, de heer Guizot, met aandrang den wensch te kennen, dat ter gelegen heid van dit jubilé het genootschap door ruime geldelijke bijdragen der gemeente van het tekort van 41,000 fr. moge worden ont heven, hetwelk hare verrigtingen op eene gevoelige wijze belemmerd hij drukt te gelijker tijd de hoop uit, dat het ophanden zynde feest een dag van aigemeene verbroedering voor de Protestantsche gemeente zyn moge. „Dat dit feest," zegt het hoofdbestuur, „onder de zonen den heiligen ijver doe ontbranden, die hunne vaders vervuld heeft, en de heugelijke dagen doe herleven, toen het werk der Bijbel-ver spreiding op aller krachten en aller toewijding kon rekenen, cn zich als eene luisterrijke banier boven onze pas herstelde kerken verhief; toen al de Protestanten van de ministers des Konings en de pairs van Frankrijk af tot den nederigsten handwerksman en tot de leerlingen onzer scholen toe, één van hart en één van ziel schenen te zijnNiet slechts het geloof, maar ook de liefde, de vrede en de eensgezindheid zouden dan, tot heil des vaderlands, in den boezem onzer Kerk wederkeeren. Terwijl de nadering der aigemeene verkiezingen het Britsche volk meer en meer in beweging brengt, zijn alle godsdienstige en vaderlandlievende burgers door een aanzienlijk man, behoorende tot de Anglicaansohe kerk, lord Ebury, bij eene aigemeene uitnoodiging opgeroepen om in openlijke bidstonden gezamenlijk 's Hemels zegen op de verkiezingen af te bidden. Dit is iets nieuws in de geschiedenis der Engelsche verkiezingen. Het denkbeeld van lord Ebury is dat al de kiezers, niettegenstaande het verschil van politieke rigting zich kunnen en moeten vereenigen in den wensch en de bede dat de verkiezingen, wier uitslag zooveel invloed op 's lands belangen zal hebben, ordelijk en eerlijk, niet onder den invloed van booze neigingen maar van verhevene drijfveren plaats hebben. Die bid stonden zijn dezer dagen te Londen aangevangen. Te Londen hebben zich gevallen van vergiftiging voorgedaan door oranjekleurige sokken. De werklieden, die ze verfden, leden er ook verschrikkelijk door. Welke giftstof deze kleur bevat is nog niet geconstateerd. Vóór eenige dagen hebben in het Crystal-Palace te Londen een paar jongeheeren een voorraad verzameld uit de daar ten toon gestelde voorwerpen. Op het oogenblik dat zy in eene der ver- versehings-zalen elkander hunne vangst vertoonden, zyn zij gevat. Voor den regter gebragt, werden zij tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld. De oudste was 13, de jongste 11 jaren oud. Men hoopt voor den jongste gratie te krijgen. Zes personen zijn bij Wolverhampshire onmiddelijk gedood; zes zoo gewond dat zy spoedig stierven en vele anderen ook vreesselijk verwond, allen door het springen van een stoomketel in een ijzersmelterij De stadsbibliotheek van Brunswijk is dezer dagen verrijkt met eene collectie van 40,000 tooneelbiljetjes, uit alle oorden der wereld herkomstig en waarvan een groot getal uit de vorige eeuw dateert. Eene menigte biljetjes van kermisthóaters maakt genoemde collecte mede zeer curieus. De genoemde bibliotheek heeft dit geschenk te danken aan den majoor Haupler, die 20 jaren lang zich beijverd heeft die blaadjes byeen te brengen. Te Cairo is een aanslag gedaan op het leven van den Onder koning van Egypte. Terwyl deze eene naauwe straat doorreed om de illuminatie te bezigtigen, heeft men een stalen kogel met een langen weerhaak nit een venster geworpen. De kogel heeft eehter het rijtuig getroffen, in plaats van het hoofd des Onderkonings, waarop het gemunt scheen te zyn. De misdadiger is tot nu toe niet ontdekt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1