HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT, r [868. N°. 123. Zondag 11 October. N binnenland. buitenland! lil Uitgever A. A. BAKKER Cz. GEMEENTERAAD. OMWENTELING IN SPANJE. A D VERTEN TI N. De dienst met de Pakschuit, Hrr I vX' „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, X°. 163. Prijs der Advertentiön: Van 14 regels CO cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. 1 v alf :len Zitting van Vrijdag den 9 October 1868. 76 106 60 37| 76j 15 H 16 Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 16 leden; afwezig de heer Janzen. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen goedgekeurd. De Voorzitter stelt aan de orde de behandeling der gemeente-begrooting voor dienst van 1869. Door den heer Braaksma wordt voorlezing gedaan van het eindrapport, opge- vo<iakt naar aanleiding van het in de afdeelingen plaats gehad hebbend onder nee; sk van die begrooting, aan welk onderzoek door alle leden, behalve de heeren ir Mnhlen en van StrijeD, is deelgenomen. Door de rapporteurs der afdeelingen, heeren de Breuk, Boorasma en Braaksma, is met Burgemeester en Wethouders jine bijeenkomst gehouden ter bespreking van de gemaakte opmerkingen. Ten volge van die bespreking wordt in het rapport het volgende voorgesteld Over te gaan tot goedkeuring der raming van ontvangsten, als waar tegen geene bezwaren zijn ingebragt. b. Behalve de verhooging der jaarwedden van de jongste drie ambtenaren ter Secretarie, ieder met f 50, aan den Isten ambtenaar ter Secretarie eene verhooging zijner bezoldiging van f 100 toe te staan. De subsidie aan de Industrie-school, groot f 500, op te nemen bij den post, uitgetrokken voor uitgebreid lager onderwijs, en dien post alzoo te brengen van f 3600 tot f 4100. d. Om op het verzoek van den heer J. H. Polak, om subsidie voor dans- onderwijs, te geven aan de kweekelingen van 's Rijks Normaalschool alhier, afwijzend te beschikken, uithoofde de vakken van onderwijs aan die Rijks-instelliug door de Hooge Regering worden bepaald. Om de jaarwedde van den opperbrandmeester, uithoofde van meerdere diensten, met f 50 te verhoogen. (De minderheid der Commissie kon zich, ook na de door B. en W. gegeven inlichtingen, met het voorstel hiertoe niet vereenigen.) Om het verzoek van den koffijhuishouder E. Kindt, tot bevordering eener bestrating tot naar de «Oude Tuintjes", al9 daartegen bij de Genie geene bezwaren bestaan, om berigt en raad te stellen in handen der Commissie voor de Gemeentewerken. Om, met inachtneming van genoemde voorstellen, ook de raming van aitgaven goed te keuren; en h. Om insgelijks goedkeuring te verleenen aan de mede onderzochte begroo tingen voor het Burgerlijk Ambestuur en het Algemeen Weeshuis. Naar aanleiding van het voorgelezen rapport werd door geen der leden verlangd t woord te voeren. Daarop werd overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling. begrooting van ontvangsten werd zonder beraadslaging met algemeene stemmen Bdgekeurd. De voorgestelde verhooging der jaarwedden van de ambtenaren secretarie werd met algemeene, die van de jaarwedde van den opperbrand- 'T^ester met 14 tegen 2 stemmen goedgekeurd. Tegen stemden de heeren '5 r Muhlen en de Breuk, j."* De verplaatsing van den post voor de Industrieschool naar dien van het itgebr. Lager Onderwijs werd met eenparige stemmen goedgekeurd. ——Met algemeene stemmen werd afwijzend beschikt op het adres van den beer H. Polak. De begrooting der gemeente tot een bedrag van f 159,648.265, zoomede die in 't Burgerlijk Armbestuur en van het Algemeen Weeshuis werden met stemmen goedgekeurd. Ook hechtte de Raad zijne goedkeuring aan de ontwerp-besluiten tot heffing tn belasting op het gemaal, den turf, het gedistelleerd en het geslagt en op 22ij wijze van invordering dier verbruiksbelastingen. dito Mede werd goedgekeurd de Memorie van Toelichting, die de indiening der rsd|grooting bij Gedeputeerde Staten dezer provincie zal vergezellen en waarin onvermijdelijkheid der voortdurende heffing van verbruiksbelasting in deze lastjmeente wordt aangetoond. Aan die Memorie van Toelichting ontleenen we de vermelding, dat de Omslag van 1868, ten bedrage van f 10,000, wordt bijeengebragt )or 1996 hoofden van gezinnen en op zichzelve staande personen, in de ver- ihillende klassen aldus verdeeld: SO^te of laagste klasse 895 aangeslagenen. 7de klasse 46 aangeslagenen. Ie klasse 406 8ste 18 Ie u 299 u 9de 0 14 y 504e 11 149 u 10de 8 t, 2u:J0 101 ff 11de 2 ff 58 n Op Uit deze opgave blijkt, dat van de 1996 aangeslagenen voor de Plaatselijke Belasting niet minder dan 1600 tot de laagste drie klassen behooren, srwijl het getal van hen, die in de hoogste klasse kunnen gerangschikt worden, lö.iterst gering is. a Met het oog op dezen bijzonderen toestand wordt de bestendiging van het aeffen vau verbruiksbelastingen in deze gemeente onvermijdelijk geacht, Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende mededeelingen des Voorzitters: dat de heer Egberts te Bolsward zijne benoeming tot plaatselijken muziek meester alhier heeft aangenomen en met medio October zijne betrekking zal aanvaarden; dat de heer Lamping zijne benoeming tot lid der commissie voor het Middelbaar Onderwijs heeft aangenomenen dat de heer dr. Krol heeft op zich genomen de vervulling der betrekking van commissaris van bet Gemeente-Ziekenhuis en de Apotheek, g, Er wordt gelezen een verzoek van den heer J. Blokziel, beurtschipper van er op Amsterdam, om de bediening van dat veer met het oog op de groote 9 ncurrentie tijdelijk te mogen staken. Dit verzoek wordt toegestaan. 1- Niemand der leden vraagt meer het woord; de voorzitter sluit daarop de 50 c. >0 ergadering. d. MADRID, 7 October. De generaal Prim is heden namiddag ten ure hier aaDgekomen en met onbeschrijfelijke geestdrift ontvangen oor de opgewonden bevolking. Eene ontzaggelijke volksmenigte, geheele bevolking der stad, was op de been. Velerlei deputatiën, fin het leger, van de marine en van verschillende corpoiatiën, pder anderen deputatiën der hier wonende Franschen, Italianen en jwitsers, hebben zich aan den stoet aangesloten, die, met een luziekkorps aan het hoofd, den generaal begeleid heeft op zijnen Jgt door de stad, die vier nren heeft voortgeduurd, en toen, door tn grooten toeloop van volk, onmogelijk kon worden voortgezet, loot, het hotel van den generaal Prim en voor de Puerte del Sol jja verscheidene mannen en vrouwen in het gedrang omgekomen. Ie generaal Prim heeft, op het balcon van het regeringshotel staande, fee toespraak aan het volk gehouden, waarin hij gezegd heeft, dat ij zich innig aan den maarschalk Serrano verbonden gevoelde, en at de eensgezindheid tusschen generaals, volk en leger moet worden jewaard. „De omwenteling (heeft hij gezegd) hebben wij te danken an de vloot, aan den maarschalk Serrano eo aan de overige gene- lals, die naar de Caoarische Eilanden verbauneo geweest zijn." (aa het einde zijner toespraak heeft de generaal Prim den maar- Chalk Serrano omhelsd en onder lnide toejuichingen uitgeroepen Weg met de Bourbons!" De stad is luisterrijk verlicht. De out-bij-nacht Topete ia hier ter etede aangekomen. 8 Oct. Het regeringsblad behelst eene proclamatie, door Serrano, Prim en de overige leden der regerings-junta onderteekend, en aan het slot waarvan wordt gezegd: „Denatie kan eeo volkomen vertrouwen stellen in de leiders der omwenteling en in de uitnte- kendste patriotten, die het werk der politieke en maatschappelijke wedergeboorte ter hand namen. Weg met de Bourbons! Leven de volkssouvereiniteit, het algemeeu stemregt en de tot het leger en de vloot behoorende bevrijders!" De heer Rios Rosas heeft maarschalk Serrano per telegraaf geluk gewenscht met de zege der revolutie. Het regeringsblad zegt, dat door de Carlisteu zendelingen naar de Baskisehe gewesten zijn afgezonden. De gewestelijke junta's zenden gestadig adhesiën en gelukwenschen aan het centraal bewind te Madrid. Gisteren avond en heden ochtend zijn aan generaal Prim serenades en aubades gebragt. Het kabinet is zamengesteld als volgt: Serrano, president; Prim, oorlog; Topete, marine; Figuerola, financiën; Lorenzana, buitenl. zaken; Ulloa, justitie; Sagasta, binnenl. zaken; Ayala, koloniën; Ruiz Gorilla, openbare werken. Tot gouverneur van Madrid is benoemd Moreno Benitez. Heden avond werd hier een groote manifestatie gedaan ter gunste van de godsdienstvrijheid en van de gelijkheid van alle eere diensten voor de wet. Een talrijke troep mannen liep door de straten van Madrid, vergezeld van muziek, en voorafgegaan door een verlicht transparant, waarop men las„Weg met het cordordaat! Weg met de tyrannen te Rome! Leve het vrije Rome!" Geheel Madrid is nog geïllumineerd. Tegen morgen is een groot stieren gevecht aangekondigd, dat door de junta en de generaals bijgewoond zal worden. Op de munt te Madrid worden geldstukken geslagen met een leeuw, die een Spaansche vlag draagt, en het woord Libertad. Uit eene correspondentie uit Madrid van 5 dezer, blijkt, dat de generaal Pavia, Markies de Novaliches, niet, gelijk voorbariglijk door de Spaansche dagbladen is gemeld, overleden is aan de gevolgen zijner wonden, die hij bekomen had in het gevecht met de troepen van Serrano, bij de brug van Alcola. Men gelooft zelfs dat de generaal in het leven zal blijven, doch dat hij ten gevolge der wond aan zijne tong nimmer het gebruik van de spraak zal terug krijgen. Serrano heeft hem den 3 dezer een bezoek gebragt en deze ontmoeting tusschen twee mannen, die vroeger wapenbroeders waren, was aller hartelijkst. Pavia, misschien zelf aan zgn naderenden dood geloovende of geloofd hebbeode, heeft een brief geschreven, waarin hg verklaart dat hij herhaalde bevelen uit Madrid had ontvangen om den opstan delingen slag te leveren, en dat hg op die wijze genoopt is geworden te handelen gelijk hij gedaan heeft. De Cloche wgst op de zonderlinge speling van het lot, dat de laatste der Bourbons na haren val eene schuilplaats is komen zoeken in het kasteel van den eerste der Bourbons. De wieg van Hendrik IV heeft gestaan op de plaats, waar na Isabella haar ledikant heeft. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 October. Heden of morgen vertrekt Zr. Ms. monitor Heiligerlee van hier naar Rotterdam. Het ramschip de Schorpioen, onder bevel van den kapt.-lnit. ter zee W. K. van Gennep, den 1 dezer van Toulon vertrokken, is den 8 dezer te Lissabon aangekomen en zou onverwijld de reis voortzetten. Aan boord was alles wel. Het Vlaamsche tooneelgezelsehap, onder directie van den heer Victor Driessens, zal in den loop van deze maand alhier eene voor stelling geven. Bg de zeemagt zgn de getrokken geweren en bussen, die zich in voorraad bevinden, tot achterlaadstelsel gewijzigd, dat zeer doel treffend blijkt. De aanschaffing van een geheel nieuw wapen, beant woordende aan de eischen van den tgd, echter wenschelijk geacht wordende, wacht op den uitslag van de proeven thans op eenigzins groote schaal met geweren van drie verschillende stelsels bij het leger te nemen. De proeven met torpedos worden met ijver en op de meest practische wijze voortgezet. De opleiding tot kanonniers, in het vorige jaar gestaakt, is weder hervat kunnen worden. De bouw van alles wat tot de pantser-inrigting te Amsterdam behoort, zoomede die der magazijnen tot berging van ijzeren materieël, naderen hunne vollooijing en men verwacht dat deze nieuwe werk plaatsen aan het doel zullen beantwoorden. Naar men verzekert is bg de regering eene aanvrage tot concessie aanhangig voor een spoorweg die Amsterdam, door de Haarlemmermeer, regelregt met Dordrecht zou verhinden. Drietal te 's Hage: Bryce, te Alphen, Kuiper, te Utrecht, en Nonhebei, te Middelburg. De gemeenteraad van Texel heeft in zijne zitting vaojl. Don derdag tot hoofdonderwijzer te Oost op Texel benoemd den heer J. P. Quant, thans te Bergen. Door de provinciale commissie van onderwijs in Utrecht is als hoofdonderwijzer geëxamineerd en toegelaten de heer G. Lavell, ouderwijzer aan het Oud-Roomsch Semenarie te Amersfoort. Bij de herstemming voor eeo lid van den gemeenteraad te Beverwgk is, met overgroote meerderheid van stemmen, gekozen de beer A. Magnin, burgemeester dier gemeente. Met het gemeentebestuur van Haarlemmermeer is door de regering eene overeenkomst gesloten betrekkelijk de overname, door de gemeente, van pereeelen rgksgrond in twee vierkante blokken grond, aan de Kruisvaart en den Vennepertogt, mits, ter tegemoetkoming in de kosten van aanleg en onderhoud, aan de gemeeüte eene zekere opper vlakte rgksgrond in de Kruis- en Venneperdorpen werd afgestaan. Die overeenkomst strekt ter uitvoering van een koninklijk besluit, reeds in 1855 genomen, waarbij de hier bedoelde rgksgrond is bestemd geworden tot den aanleg van twee dorpen in het droog gemaakte Haarlemmermeer, doch hetwelk tot dusver onuitgevoerd is gebleven op grond van bezwarende voorwaarden, die voor de gemeente daaraan verbonden waren. Bg het corps, gevormd uit de Scherpschutters-vereeniging West-Friesland te Schagen zijn benoemd: tot lsten luit. J. Jansz. Denijs, thans 2de luit., tot 2den luit., off. van kleeding en wapening, J. Dirksz. Roggeveen. Jl. Donderdag, de 8ste Octoberdag, werd te Alkmaar als gewoonlijk door een groot deel dier gemeente gevierd. Uit veler woningen wapperde de nationale driekleur, terwijl de vereenigiug tot viering van den gedenkdag van Alkmaars ontzet in 1573 dien morgen eene vergadering hield, waarin de heer mr. W. van der Kaay in eene rede den toestand schetste van het begin der 16de eeuw, in tegenstelling met het laatste geschrift van den heer Brouwers, waarin de eeuw, die onzen opstand tegeo Spanje voorafging, als eene bij uitnemendheid gelukkige geroemd wordt, 's Middags werden door die vereeoiging in de Kennemerhout eenige volksspelen gege ven, waaraan door eene groote menigte werd deelgenomen. Vgf vereenigingen vergaderden 's avonds, allen met het doel om den 8sten October te herdenken. In die, vergaderd in het lokaal Harmonicawerden verscheiden hartelijke dronken uitgehragt, o. a. door de heeren Cohen Stuart en v. d. Kaay op de Heldersche Schutterij, van welk corps een drietal officieren tegenwoordig waren. Beroepen te Noord-Scharwoude de heer M. Buijs, predikant te Callantsoog. De heeren B. Jelgersma Gz., te Oud-Carspel en A. G. Pareau, te Anna-Paulowna Polder, stonden met den beroepene op het drietal. Te Leiden behaalde op de laatste volksfeesten bij gelegenheid van den jaardag van Leidens ontzet de 71jarige Salomon Linschoten een prijs bij het mastklimmen; in 1824 had dezelfde bg het mast- klimmen ook een prijs gewonnen. Naar men verneemt is de vlugtheuvel te Zetten thans geheel voltooid, zoodat de bewoners van dat gedeelte der Betuwe den nade renden winter met meer gerustheid te gemoet kunnen gaan. ArnhCt.) De Provinciale Drentsche- en Asser-Courant zegt te gelooven, dat het gerucht, volgens hetwelk de heer Geertsema tot de betrekking van Commissaris des Konings in de provincie Overijssel zal worden geroepen, weldra waarheid zal zijn. Het omgekeerde der handeling van den Afgescheiden leeraar van Ulrnm, die met eene beminde doorging en vrouw met kinderen achterliet, heeft thans te Peize, in Drenthe, plaats gehadeene vrouw te dier plaatse is met eene gepensionneerd militairen hare 4 kinderen doorgegaan, terwijl haar echtgenoot ambtshalve afwezig was. De justitie doet te Halsteren onderzoek naar eene geheime bevalling van eene ongehuwde vrouw, C. D. Men vermoedt, dat z|j haar kind in stukken heeft gesneden. De verdachte is gevankelijk naar Breda gevoerd. Te Boven-Smilde is 11. Zondag in de predikdienst aldaar bevestigd ds. V. R. Sikkes, van Oude-Schild (op Texel) daarheen beroepen. De bevestiging geschiedde door den vader des beroepenen, naar Hebr. XII: 1824. De intreerede had tot tekst: Ephesen IV 13. La Saison, een blad Jhn Boulogne, geeft aan de huwbare meisjes den volgenden raad om een man te krijgen: Meer een voudigheid en minder chignonmeer nuttige bezigheid en minder muziek; meer de hand slaan aan de kookketels dan aan de pomaden meer kousen stoppen en linnen herstellen dan borduurwerkjes makeneindelijk bewijzen dat men den man zal bgstaan om vooruit te komen, in plaats het door hem zuur gewonnen geld te verspillen, om modedames te kunnen blgven. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De laits. ter zee 1ste kl. D. A. Coomans de Ruiter en IV. H. F. van Oordt. de lnit. ter zee 2de kl. H. A. Schippers en de off. van gez. 2de kl. 3. Lande, allen behoord hebbende tot het escadcr in Oost-Indië en van daar den 2 dezer in Nederland teruggekomen, zijn met dat tijdstip op non-activiteit gebragt. De Keizer der Franschen moet een paar dagen geleden aan een aanzienlijk Spanjaard, die hem zeide, dat in Spanje alles rustig was, geantwoord hebben„Wij spreken eikander over veertig dagen later; de revolutie en het volk zijn nog in de wittebroodsweken." Te Rome wordt reeds het paleis Farnèse van Isabella van Bourbon in gereedheid gebragt. Voor eenige dagen is een wisselagent te Napels gevlngt met eene som van 1,200,000 francs, die hem door verschillende personen voor eene belangrijke onderneming waren toevertrouwd. De Onderkoning van Egypte, de toespraak van den Oosten- rijkschen consul beantwoordende, die hem ook namens zgne arabt- geoooten kwam geluk wenschen met zijne redding uit de hand van den sluipmoordenaar, zeide het volgende: „Ik ben zeer gevoelig en erkentelijk voor de gelukwenschen mij door het diplomatieke corps aangeboden onder de betuiging van sympathie en vriendschap. De Voorzienigheid heeft zigtbaar het leven beschermd van een Souvercin, die zich geheel toegewijd heeft aan de taak der wedergeboorte van een volk. Als Egyptisch Vorst zal ik voortgaan mijne pligten met vaderlandsliefde en naauwgezetheid te vervullen. Een misdaad als hier gepleegd is, kan nog in mijne inzigten noch in mijne beginselen eenige verandering brengen. Mijn zoon, na mij, zal, naar ik hoop, mijne gedragslijn volgen tot welzijn van Egypte en tot eer van m|joe regering." Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon A. KONING-VISMAN. Texel, 8 October 1868. 's Maandags van DEN HELDER en 's Donderdags van AMSTERDAM, is sedert 1 October TIJDELIJK GESTAAKT.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1