EM1868. N°. 126. Zondag 18 October. BËKÊi^Dl^AKÏNG7 binnenland. buitenland! itiq E. VI) Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. AANBESTEDING. HELDERSCHE EV 1VIEUWEDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e.,s Verschijnt Dinqsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonaementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, r. 163. Prijs der Advertcntiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel ineer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Dingsdag den 20 dezer vertrekt de Oost-Indische naii over Triest. ia Op Vrijdag den 6 JVoveinher 1868, des avonds ten ■tlf zeven ure, zal, aan het Raadhuis der gemeente, in het jpenbaar, alleen bij inschrijving worden aanbesteed: 1°. De levering van STEESKOLEIÏ voor de geineente-inrigtingen in 1869, en 2°. De levering van GEDRUKTE. STUKKE* voor de gemeente-administratie, in 1869, 1870 en 1871. De voorwaarden van aanbesteding liggen, op de gewone antooruren, ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helder, den 16 October 1868. Burgemeester en Wethouders dier gemeente, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. f 2| L. VERHEY, Secretaris. 8b. f! I09,2'Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt ter kennis van de knfar^ betrokken ingezetenen, dat op Vr ij dag den 20 November 1868, s voormiddags tusscheu elf en twaalf ure, aan het Raadhuis der Gemeente ne vergaderiug van Kiesgeregtigden zal worden gehouden, om de plaatsen aan vullen van de DRIE leden der alhier gevestigde Kamer van Koophandel a Fabrieken, die met het einde van dit jaar aan de beurt van aftrediug zijn. De lijst der Kiezers is van hedeu af op de gewone kantooruren ter Secretarie 16 1 r Gemeente ter inzage nedergelegd. Paard Bezwaren tegen die lijst knnnen, gedurende de eerstvolgende acht dagen, bij t Gemeentebestuur worden ingeleverd. Van deze en volgende vergaderingen worden geene ^®Qvtzonderlijke kennisgevingen verzonden. Voorts wordt in herinnering gebragt dat men om Kiezer te zijn 1°. Nederlander, meerderjarig, ingezeten der gemeente en in het volle genot der burgerlijke en burgerschapsregten moet zijn. 2°. Ter zake van eeuig bedrijf van handel of fabriekwezen in het patentregt moet zijn aangeslagen tot een bedrag van minstens zeven gulden, j Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, alsRen 16 October 1868. L. VERHEY, Secretaris. 65 V Bokkt )50 l ,50 mand merej 40gp HELDER en NIEUWEDIEP, 17 October. 16 md De nieuwsbladen ziju nog altoos opgevuld met bijzonderheden Ingaande de Spaansche revolutie, en daar overigens deze hoogst elangrijke gebeurtenis bijna geen concurrentie heeft in andere landen, ian we steeds voort veel ruimte te wijden aan die groote omwenteling H> het Pyreneesche schiereiland. „Onmetelijk enthusiasme, onbeschrijfelijke vreugde." Dat is met eQ geinige variatiën, de formule die voorkomt in alle telegrammen, tot lieven, documenten en dagbladen, die over Spanje handelen. Alles soo,ickt en jicht de jonge revolutie toe, even als alles couleur de rose l om een pasgeboren kind. Harten, monden, handen worden gedrukt, stemtóer verheugt zich. a vaj Wie wil in dit concert een ontstemden toon doen hooren, wie an koel en onverschillig zijn bij dit tooneel, wie kan zelfs een 34.yaiidige houding aannemen op het gezigt van een natie, zich trotsch D gflukkig gevoelende bij liet denkbeeld vrij te zijn? Maar de 85 cfrapatliie, welke men voor Spanje moet gevoelen, mag ons niet vlujind maken voor de gevaren, welke steeds den triumf van een vrjj bik vergezellen. Ook Frankrijk heeft die uitbundige vreugde gekend. Die verheven ertooningen en processiën, die groote menigte volks, dat broederlijk tnhelzen tusschen soldaten en burgers, die feesten, promenades, elnkskreten, van dat alles is den Franschen niets vreemd. Getuige e jaren 1789, 1830 en 1848. Zij weten nog te spreken van illn- i Saif'Da''®n> °pt°gt"», j°age meisjes in het wit gekleed, triumfbogen a vrijheidsboomen. Dat Spanje leeren moge van Frankrijk! Dat men er toch minder loge denken aan het oprigten van standbeelden, het herdoopen van Iraten, pleinen en schepen, maar meer om zich goed te organiseren. lat het bovenal zich wachte voor overdreven enthusiasme, voor Mirium, voor bedwelming! En wat moet er nog van Spanje komen? Dat is een vraag, die rommels moeijclijk te beantwoorden is. Men mag het gerust een ladsel noemen. De liberalen zijn nog eendragtig verbonden door tderlandsliefde, en besteden al hunne zorgen om het bestuur des ods naar de behoeften des tijds in te rigten. De voornaamste berigten der laatste dagen zijn de volgende: Generaal Prim heeft, na aan Prins Napoleon en den heer de avalette geschreven te hebben, thans ook regtstreeks aan Keizer fapoleon III een brief gezonden, houdende opheldering met betrekking *>t de houding, welke de Spaansche regering of liever hij (Prim) 'inkt te volgen. De Keizer zou hierop reeds geantwoord en zyne welwillende gevoelens over den ommekeer in Spanje" te kennen 'geven- hebben. Volgen de Spanjaarden den raad van Crémieux, den Franschen inister van justitie onder de republiek iu 1848, dan nemen zij tfn Koning. In een zeer langen brief,' door hem den 5 dezer aan i leden der Madridsche junta geschreven, komen de volgende n llzinnen voor: „Spanjaardeu! nog één woord. Vóór alles, verwerpt pretendenten, die geessel, die ramp der volkenHoe, gij 1 irjaagt de Koninginom ze terug te nemenGij verdrijft den c 'deren reikt den arm aan den zoon I Een KoniogeQ-geslacht ilt, of in het bloed dat het heeft doen vergieten, óf onder de :rachtiog, welke het inboezemten later zult ge het ouder het ten van vreugdekreten terughalen I Owie den troon wil, zal les belooven om dien te verkrijgen, maar niets zal hij ontzien i dien te behouden. En welk een haat wordt niet opgewekt door weidsche zegen der overwonnen partij, als zij weder overwinnares 00 der en 184 )0 geworden is! Welke verdeeldheden! Welke geheime of opeDbare zamenzweringen! De geschiedenis onzer dagen zij u tot gids, diene u tot voorlichting." Bij dekreet is volkomene vrijheid van hel lager ouderwijs afge kondigd. De regering brengt eene voordragt betreffende do vrijheid van het middelbaar en hooger onderwijs in gereedheid. Het Diario verwerpt de kandidatuur van Prins Alfred, van alle af stammelingen van Koningin Isabella, en van eiken niet katholiek geboren vorst. Serrano, Topete en Zorilia zullen zich eerlang naar Saragossa begeven. Eerlang zal een dekreet worden uitgevaardigd tot vaststelling van de wijze waarop in de koloniën de verkiezingen voor de grondwet gevende Cortes zullen geschieden. De negers zullen, zoolang de slavernij bestaat, niet aan de verkiezingen deelnemen. De afgevaardigden der koloniën zullen gemagtigd zijn tot het voorstellen van de wijze hoe de opheffing der slavernij ^et best tot stand gebragt zal kunnen worden. Waarschijnlijk zal heden een manifest der regering het licht zien, waarin de taak der juntaas voor geëindigd verklaard en de beginselen afgekondigd zullen worden, die uit de revolutie moeten voortvloeijen. Ter waardering van de denkbeelden van Prim wordt het volgende gemeld. Te Barcelona verzette hij zieh tegen het vernielen van de koninklijke kroon van het fregat Salamanca, en gaf hij zijne afkeuring er over te kennen, dat men de uniform der krijgslieden van de koninklijke insigniën beroofde. „Eene dynastie," zeide hij, „is slechts een vorm, maar de monarchie is eene instelling. Loopt de beslissing der Cortes niet vooruit." Te Madrid gaf hij aan het volk, hetwelk bij het jongste stierengevecht eischte, dat hij het koninklijke wapen van zijnen uniform-rok zon rukken, ten antwoord: „Dit zinnebeeld behoort het verledene toe; alleen het geheele volk kan uitmaken wat de toekomst daarvan zijn zal." Deze trekken bewijzen, naar men meent, dat de wensch, hier en daar geuit om hem tot dictator te benoemen, geene aanmoediging bij hem vindt. Een kapitalist van Madrid heeft aan de voorloopige regering 100 millioen aangeboden, terwijl hij het aan den minister van financiën overlaat den interest te bepalen. Bekend is de brief van generaal Prim, den Spaanschen minister van oorlog, aan het Parijsehe blad le Gaulois. Een antwoord op dien brief is geschreven door Emile de Girardin in zijnen Liberté. Hij keurt daarin af den langzamen gang der gebeurtenissen in Spanje, alsmede de vermoedelijk te komen oplossing. Volgens de Girardin is het niet genoeg spoedig iets omver te werpen, maar moet men spoedig en goed iets anders voor het omvergeworpene in de plaat3 stellen. „De ondervinding is daar," zegt hij, „om te bewijzen, dat de revolutionairen, die daags vóór de omwenteling niet weten wat zij den dag daarna zullen doen, doch onverwachts overstroomd worden door den vloed van eischen, van moeijelijkheden en bezwaren, welke al meer en meer wast en altoos blijft wassen, weldra hunne onvoorzigtigheid door hunne magteloosheid boeten." Daarna geeft hij den raad Spanje tot een republiek te maken. Door het omverwerpen van eene dynastie en liet in de plaats stellen van eene andere, wint men volstrekt niets, betoogt de redacteur van de Libertéen de door hem aanbevolen regeringsvorm is eene fede ratieven republiek. Prim evenwel, is, naar het schijnt, niet geneigd den raad van zijnen vriend de Girardin op te volgenals het waar is was de Gaulois meldt, dan heeft Prim aan Prins Napoleon een brief geschreven, bestemd om aan Keizer Napoleon ter hand gesteld te worden, en waarin hij, na te hebben verklaard dat het voorloopig bewind verlangt de vriendsehappelijkste betrekkingen met Frankrijk aan te knoopen, te kennen geeft dat het er naar streeft tot toe komstige souverein van Spanje te kiezen een Prins, die aan geheel Europa in het algemeen, en aan Frankrijk in het bijzonder, aangenaam zal zijn. Zal zulk een exceptionele Prins gevonden worden De Voorzitter vnn het hooggeregtshof te Madrid heeft zijn ontslag genomen; de heer Aguirre is in zijne plaats als zoodanig benoemd. De regeringsjunta heeft, bij verschillende besluiten, het volgende vastgesteld: het besluit van 25 Julij li., waarbij aan geestelijke vereenigingen het koopen en bezitten van goederen vergund werd, is opgeheven; daarentegen is weder van kracht verklaard de wet van Julij 1837, waarbij dat regt werd toegekend aan vrouwen (persoonlijk), die zich in kloosters bevinden; er wordt amnestie verleend aan al de veroordeelden wegens drukpersovertredingen; de koloniën zullen in de Cortes door 4 leden vertegenwoordigd worden; al de kinderen, na 17 Sept. jl. uit slavinnen geboren, zullen vrij zijn; de gezanten te Konstantinopel, te Parijs, te Londen, te Weenen en te Berlijn zullen teruggeroepen worden. Vrgdag 20 Nov. a, s. zal aan het Raadhuis alhier eene vergadering van kiesgeregtigden gehouden worden tot het kiezen van drie leden voor de Kamer van Koophaudel en Fabrieken. De aftredende leden zijn de heeren D. DE LANGE, A. J. VAN KELCKHOVEN en P. C. VAN DER MEÜLEN. Aan den heer J. D. Cochius is eervol ontslag verleend uit zjjne betrekking van controleur der directe belastingen en van het kadaster in de provincie Utrecht, behoudens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor de diensten; den lande gedurende ruim 51 jaren bewezen. Bij ministeriële beschikking van den 1G dezer is aan den scheepskok J. Dekker, dienende op het wachtschip alhier, toegekend de gouden medaille ter geheele grootte, voor vijftigjarige eerlijkeen getrouwe militaire dienst. Voor den overvoer naar Java, van een detachement suppletie- troepen, sterk 150 man, is aangenomen de .föecfra, kapt.P.H. Landweer. Men deelt ons mede, dat op morgen, Zondag 18 dezer, door de Alkmaarsehe Scherpschutters-Vereeniging een concours zal worden gehouden in het schijfschieten. Bjj het drijven van vee uit eene weide bij Purmerende is een geleider, een man uit Bodegraven, van een brug in het water ge- stooteo; eer men hem in de duisternis uit het water had gehaald, was hij dood. In de jl. Woensdag gehouden vergadering van den kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te 's Hage is besloten: 1°. om zieh op nieuw tot het klassikaal bestuur te wenden, met verzoek om dr. Zaalberg te ontslaan als leeraar, op grond van immoraliteit, blijkens de bewering, in zijn afscheidsgroet voorkomende, dat zijn geweten hem verbood, langer der kerk als leeraar te dienen van welke verklaring in zijne latere geschriften, met name in zijne „verboden preek," niets is teruggenomen2°. om in afwachting eener uitspraak in dezen, dr. Zaalberg reeds dadelijk voorloopig te schorsen. Beroepen te 's Hage, do heer C. J. Brijce, pred. te Alphen, en bij de Evang. Luth. Gem. de heer Michelsen, pred. te Middelburg. Gisteren middag omstreeks half één ure heeft te 's Hage een treffende zelfmoord plaats gehad. Zekere A. II., kistenmakersknecht, was onlangs wegens ovorwegende redenen, met huisselijke aangelegen heden in verband staande, door zijn meester ontslagen. Gisteren, op gezegd nur, meldde hij zich echter weder aan de woning van zijn gewezen meester aan, met verzoek om op nieuw aan het werk te worden gesteld, hetgeen hem echter op billijke gronden geweigerd werd. Daarop haalde hij van onder zijne kleederen een pistool met dubbelen loop voor den dag en loste daarmede een schot in den mond, dat echter geene zware verwonding te weeg bragt. Daarop trachtte zijn gewezen meester hem het wapen te ontrukken, maar onder de daardoor ontstaande worsteling, slaagde H. er in den tromp van het pistool weder aan den mond te brengen eu toen den tweeden loop aftrekkeude, verbrijzelde hij zich het hoofd en gaf terstond den geest. Het lijk is naar liet gasthuis overgebrazt. De overledene laat eene weduwe en twee weezeu na. (Dagblad.) Jl. Donderdag is te Delft in publieke veiling verkocht eene woning met 241 bunders land in de nabijheid der stad voor 38,000. In 1839 werd daarvoor slechts 8000 besteed. Eene nabij Oisterwijk in het bosch gelegen hut, is in den nacht van jl. Donderdag het tooneel van een ontzettend drama geweest. De bewoner, iemand die vaak misbruik maakte van sterken drank, zou zjjne vrouw en vijf kinderen de deur hebben uitgezet en alleen in huis zijn gebleven. Terwijl de vrouw den nacht in het bosch doorbragt, hoorde zij iu huis een groot geraas, zoo althans luidt haar verhaal. Des morgens vond men den man op meer dan 20 plaatsen door mes of bijl gewond, dood op zijne met bloed doorweekte legerstede. Waarschijnlijk zal het geregtelijk onderzoek het duistere in deze zaak wel ophelderen, maar zeer vreest men, dat er eene vreeselijke misdaad is gepleegd. De commissie ter ondersteuning van de ongelukkigen door den brand te Genemniden maakt bekend, dat zij heeft ontvangen 5893. Een te Arnhem woonachtig oud Israëlitisch rabbijn werd, uithoofde van zijn voorkomen en kleediug, herhaaldelijk door de straatjeugd nageroepen en geplaagd. Dezer dagen, toen dit te erg ging, wilde hij een dér staatjongens daarover te regt zetten, doch verloor daarbij zijn evenwigt en viel met het hoofd op de straat- steenen. Aan de gevolgen van dezen val zegt men, waarop terstond bloedstorting volgde, is hij niet lang daarna overleden. Te Maastricht heeft jl. Zaturdag een misdadiger, die van de gevangenis naar den regter van instructie werd geleid, zich van zijne handboeijen weten te ontdoen; hij gaf zijn bewakers een stoot, vloog de deur uit, de Pieterspoort uit en schijnt zich in den Pieters berg te hebben verscholen. Te Maastricht is het volgende drietal predikanten opgemaakt K. F. Creutzberg, te Maarssen; G. J. van Lindonk, te Nieuw- Loosdrecht, en F. L. Rutgers, te Brummen. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Met 1 Jan. a. s. wordt de betrekking van commic9 van aanneming der Marine te Vlissingen opgedragen aan den olf. van adm. 1ste kl. J. A. Waldeck, die nende op het wachtschip aldaar. De kolonel P. P. van Gorkiim, plaats, comm. 2de kl. te Breda, is op pensioen gesteld. Tot luit.-kolouel en plaats, comm. 2de kl. te Breda is benoemd de majoor W. J. H. Oostcrdicp, van het 7de reg. Infanterie. Aan den gepensioneerden kapt. der Infanterie J. Swener, comm. van het Militair Invalidenhuis te Leiden, is bij gunstige uitzoudering op het bepaalde bij Koninkl. besluit van 1 Jan. 1841 en zonder cenige gevolgtrekking voor anderen, dc rang verleend van majoor. Te Antwerpen is jl. Woensdag namiddag een hevige brand uit gebroken in de petroleum-raffinaderij van de firma Vordbois 8c C0., op den linkeroever van de Schelde. Genoemde fabriek, die eerst sedert vijf weken in werking was, is geheel door den brand vernield. Te Brussel zijn in de magazijnen van eene Engelsehe firma nu reeds geheele dames-costumes van waterproof ontvangen, die over al de andere kleederen of wel afzonderlijk kunnen worden gedragen. Te Londen is op eene meeting, door den lord-mayor uitge schreven, en die door de heeren Rothschild, Baring en andere chefs van groote bankiershuizen werd bijgewoond, in eenige minuten tjjds voor de slagtoffers van de aardbeving in Peru en Ecuador een bedrag van ruim 80,000 ingeschreven. Het Engelsehe blad Pall Mali Gazctte meldt, dat in Duitsehland de namiddag-schooluren zullen worden afgeschaft. De daarmede in den afgeloopen zomer genomen proeven moeten de beste uitkomsten hebben opgeleverd. De voormiddag-klassen worden wat langer genomen dan vroeger, de geheele duur van den Icertjjd echter korter, maar hiermede stonden de vorderingen der leerlingen in omgekeerde reden. Ook in Engeland moeten proefnemingen van dezen aard dezelfde uitkomsten hebben opgeleverd. De Kölnische Zeitang deelt een berigt mede uit Stargard, (Pomraeren), volgens hetwelk in Oost-Pruissen het aantal gods dienstige secten in groote mate toeneemt. Behalve de Apostolische Christenen, de Baptisten en andere die reeds hekend zyu, heeft zich nu aldaar eene gemeente gevormd, die zich „de springers," noemt, welker aantal evenwel nog zeer klein is. Deze springers zoeken het toppunt hunner godsdienstige aandacht in een huwelijk met den geestelijken bruidegom, en vieren dat iu hoogst opgewonden gemoeds stemming. Zij drukken hunne innerlijke tevredenheid door springen uit, op eene wijze echter, „die geenszins aan een woreldschen dans herinnert, doch eerder te vergelijken is met het springen van David voor de Arke des Verbonds."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1