868. N°. 127. Woensdag 21 October. 26 Jaargang. BINNENLAND. BUITENLAND. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER ifde HELDERSCHE m NIEUWEDIEPER COURANT, pen „"Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. 02 I PrÜs ^cr Advertentien: Van 1i regels 60 cent, J elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag den 23 dezer vertrekt de Oost-Indische 'mali over Marseille. HELDER en NIEUWE DIEP, 20 October. Tegen de voorloopige regering in Spanje wordt door niet weinigen e beschuldiging ingebragt, dat hare leden, ja, ijverig zijn geweest het omverwerpen der vroeger bestaande orde van zaken, maar linder werkzaam zich betoonen in het opbouwen van het nieuwe gerings-stelsel. Tot verschooning wordt tegen die beschuldiging angevoerd, dat, hoezeer er eenheid bestond tusschen de verschillende ste lestrjjders van Isabella's bestuur, er grootere inspanning zal worden ■ereiacht om in de verscheidenheid der meeningen ten aanzien van ene nieuwe orde van zaken de noodige eenstemmigheid te weeg brengen. Maar hoezeer nog geene beslissing is genomen omtrent e te kiezen regeringsvorm, toch worden reeds nu gewigtige besluiten ;enomen, die aantoonen dat het den leden der voorloopige regering iet aan ijver voor hunne gewigtige taak ontbreekt. Eeeds worden mtwerpen voorbereid ten dienste der hervorming van het munt- telsel, ten einde dit aan het Fransche gelijk te maken. Ten aanzien het financie-wezen worden maatregelen genomen ora in de lehoeften voor de algemeene dieast behoorlijk te voorzien. De erbanning van den hertog en de hertogin van Montpensier is ipgeheven. Het bezoek van twee leden der Hooge Regering te aparagossa is dienstbaar gemaakt aan de overeenstemming der ver- chillende fractiën der liberale partij. Het bijeenroepen der Cortes de volksstemming om over den te kiezen regeringsvorm te beslissen worden voorbereid en zoodoende zal weldra kans bestaan dat de zaken in Spanje weer op vasten voet komen. Volgens le Gaulois, heeft de Spaansche regering den Hertog van Moutpeusier vergund ora in Spanje terug te komen, en wordt het berigt bevestigd, dat generaal Prim pogingen in het werk stelt om sich van de opperheerschappij meester te maken; hij zou echter daarin door de stad Madrid niet worden ondersteund. De regering van Madrid heeft besloten het muntsteisel in Spanje te hervormen en gelijk te maken aan het Fransche. De dagbladen terzekeren, dat met Engelsche bankiers eene leening van 700 millioen ■ealen zat gesloten worden. De junta te Malaga heeft het nieuwe b. bewind erkend. De maarschalk Serrano en den schout-bij-nacht Topeto zijn den 16 dezer te Saragossa aangekomen en met groote geestdrift ontvangen geworden. Zij hebben redevoeringen uitgesproken ten gunste van de vrijheid van godsdienst en van „de regten van den mensch." Al de fractiën der liberale partij hebben zich aaneengesloten. Te Madrid en iu de meeste steden zijn de des nachts verlichte heiligenbeeldjes op de hoeken der straten door lantaarns vervangen. De Gaceta bevat eene verklaring van de centrale Junta, die ten doel heeft elke overhaaste meening ten aanzien van het volksbesluit over den regeringsvorm des lands te voorkomen. De Junta protes teert tegen zoodanig volksbesluit, op grond dat het de waarborgen van rijp overleg, van bedaarde overweging mist. De Junta stelt dus de voorloopige regering voor: te verklaren, dat het regt om over den regeringsvorm uitspraak te doen, alleen aan de constituerende Cortes toekomt, gelijk in het manifest, te Cadix uitgevaardigd, reeds geproclameerd is geworden. Serrano, Olozaga en Topete hebben, op hunne terugreis naar de hoofdstad, vertoefd te Guadalaxara ea daar hield Olozaga een toespraak, waarin hij een constitutionele monarchie als den besten regerings vorm voor Spanje aanbeval. Vervolgens werd het woord gevoerd door Serrano en Topete, die als hun persoonlijk gevoelen te kennen gaven dat zij democratisch gezind zijn. Martos en Asquerino ver klaarden hierna, dat z|j zouden goedkeuren den eenhoofdigen 'j regeringsvorm, wanneer deze door het volk, met toepassing van het j algemeen stemregt, verlangd mogt worden, en door Olozaga, Serrano en Topete werd de verklaring afgelegd, dat zij hunnerzijds de republiek zouden aannemen, indien het volk, met toepassing van het algemeen stemregt, mogt besluiten dat Spanje een gemeenebest moet zijn. Olozaga zou den 18 dezer den ministerraad bijwonen. De Liberte maakt, doch met alle voorbehoud, melding van een gerucht, dat op generaal Prim een pistoolschot zou gelost zijn, waardoor hjj niet getroffen is geworden. De dader, onverwijld aan gehouden, zou op verlangen vau den generaal op vrije voeten zijn gesteld. Ware bedoelde aanslag werkelijk gepleegd, dan zou de telegraaf de tijding wel overgebragt hebben. De Gaceta behelst een decreet, waarbij de heer Ruiz Rosas tot voorzitter van den Spaanschen Staatsraad wordt benoemd, en een decreet van den minister van justitie, waarbij onmiddelijk alle monniken- en nonnenkloosters en alle andere instellingen tot zamen- woning van geestelijken, die sedert 29 Julij 1837 gesticht zijn, worden opgeheven; alle roerende en onroerende goederen zullen eigendom worden van den staat; de geestelijke broeders en zusters uit de bedoelde kloosters zullen geenerlei schadevergoeding erlangen; de kloosters, die vóór 1837 opgerigt zijn, worden tot de helft van het tegenwoordige getal teruggebragtde burgerlijke gouverneurs, in overeenstemming met de bisschoppen, zullen bepalen, welke kloosters zullen worden in stand gehouden. De instellingen tot zamenwoning van geestelijke zusters zullen blijven bestaan, maar, elk in haar diocees, onderworpen zijn aan de gewone regtsmagt. De generaal Novaliches is zeer ziek. Le Gaulois meldt, dat de generaal Prim aan haren correspondeut heeft medegedeeld, dat hij er nimmer aan gedacht heeft de kroon van Spanje te aanvaarden, en dat hij die, zelfs al werd zij hem aangeboden, afwijzen zou. Een brief uit Madrid van den 17 dezer zegt, dat er over twee candidaten voor den troop van Spanje ernstig gedacht werd, en wel over den Koning van Portugal en over den Hertog van Montpensier. Het openbaar maken van een regerings-programmazou vertraagd zijn, wegenseen verschil vanjmeening ter zake der afkondiging van bet beginsel van godsdienstvrijheid. Volgens het Madridsche dagblad El Imparcial heeft het voor- loopig bewind bjj zijne optreding een tekort in de schatkist bevonden van ruim 2400 millioen realen. Uit zekere op het koninklijk paleis te Madrid gevonden bescheiden wordt opgemaakt, dat de Koningin Isabella over een bedrag van twintig millioen realen uit de schatkist heeft beschikt ten einde de vorming eener Pauselijke legermagt te bevorderen. De verkiezing van gemagtigden in het kiescollegie der Hervormde gemeente alhier zal voor dit jaar plaats hebben op Dingsdag 27 dezer in de consistoriekamer der Nieuwe kerk van 104 en van 69 uur. De opening der stembus zal den daaropvolgenden dag 's morgens ten 10 ure geschieden. Volgens den bestaanden rooster zijn 9 leden vau het collegie aan de beurt der aftreding, terwgl in 5 buitengewone vacature moet worden voorzien, ontstaan door overlijden, vertrek uit de gemeente en benoemingen tot leden van den kerkeraad. Het ramschip de Schorpioenonder bevel van den kapt .-luit. ter zee W. K. van Gennep, is in den namiddag van den 15 dezer te Cowes (Engeland) aangekomen. Alles was wei aan boord. Z. M. heeft bepaald, dat op 1 November e. k., en voortaan jaarlijks op dien dag, aan de gehuwde onder-officieren en verdere militairen, weduwnaars met kinderen daaronder begrepen, het bedrag zal worden uitgekeerd van hetgeen zij, voor zoover de onder-officieren betreft, meer dan tien gulden, en voor zooveel de overige man schappen betreft, meer dan vijf gulden in het kleedings- en reparatie fonds te goed hebben, mits daarenboven hunne kleeding in goeden staat en hun randsel of mantelzak van het noodige klein equipement voorzien zij. Ten einde bij het ontstaan van brand in de magazijnen der korpsen van het leger dadelijk bij het ontdekken van het gevaar eenige middelen in het werk te kunnen stellen, om onheilen te voor komen, acht de minister van Oorlog liet wenschelijk, dat in de magazijnen steeds eenige met water gevulde tonnen en een daaraan geëvenredigd aantal ledige emmers voorhanden zijn. De hoofdadministratiën der korpsen van het leger zijn dien ten gevolge verzocht, een zeker aantal van de bedoelde tonnen en emmers aan te schaffen en zulks naarmate van de behoeften en in overeen stemming met de localiteit. De commissie van toezigt op het voor Nederland te bewerken boek van seinen op zee, bestaande uit de heeren J. W. Binkes, luit. ter zee 1ste kl., F. C. Jaski, oud-scheepsgezagvoerder, reeder te Amsterdam en D. C. RietbergeD, oud-scheepsgezagvoerder, directeur van het zeemanshuis en leeraar aan de zeevaartkundige school te Rotterdam, is, onder dankbetuiging voor de door baar bewezen goede diensten, ontbonden. In de vorige week is door de commissie voor het examineeren van onderwijzers en onderwijzeressen in Noordholland de acte van hulponderwijzer verleend aan den kweekeling P. Asjes, van Wieringen. Men denkt, dat de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal den 19 dezer het onderzoek over de ontwerpen van wet, uitmakende de staatsbegrooting voor den jare 1869, ten einde zullen hebben gebragt. De kamer zal dan gedurende twee a drie weken uiteengaan. Reeds zijn onderscheidene leden uit de residentie vertrokken. Ten behoeve der noodlijdenden door de overstroomingen in Zwitserland is in ons vaderland tot 16 dezer de som van 1706,54 bjjeengebragt. Te Nederhorst den Berg heeft het volgend ongeluk plaats gehad. Twee jongelingen, onder de gemeente Ankeveen te huis behoorende, kwamen met eene boot van den polder af. Nadat zg de boot op den wal hadden gehaald, wilde de jongste, een jongeling van 17^ jaar, het geladen geweer, dat zich in het vaartuig bevond, er uit nemen. Op het oogenblik dat bij het bij den loop had aangevat, ging onwillekeurig het geweer af en verbrijzelde hem den regter voorarm. De in allerijl geroepen geneeskundige hulp vermogt niet meer, de verbloeding was te hevig geweest. De ongelukkige bezweek na eenige oogenblikken. Talrijk was het gehoor, dat zieh jl. Zondag in de Remonstrantsehe kerk te Utrecht had verzameld, om den afscheidsgroet te hooren van den naar Amsterdam beroepen leeraar dr. J. W. Bok. Hartelijk en welgemeend was deze afscheidsrede, die tot grondslag had Ephese III 20 en 21. Na het uitspreken van den zegen werd door de gemeente den geachten man, die zoo velen met innig leed wezen van daar zien gaan, Psalm 121 vs. 4 toegezongen. Men verzekert, dat de Spaansche gezaüt te 's Hage van het voorloopig bewind te Madrid zijn ontslag gevraagd en verkregen heeft, en eerstdaags die stad zal verlaten. De secretaris van het gezantschap zou voorloopig met de leiding daarvan belast worden. Jl. Vrijdag is te Rotterdam het monument op het graf van dr. F. Rauwenhoff, predikant aldaar, met plegtigheid ingewjjd. De onvermoeide pogingen der commissie tot oprigting van een standbeeld voor onzen grooten zeeheld Piet Hein, om dat voor nemen verwezenlijkt te zien, doen gegronde hoop voeden, dat men weldra tot de uitvoering daarvan zal kunnen overgaan. Reeds is er voor een zeer aanzienlijk bedrag door het Vorstelijk Huis inge schreven. De burgemeester van Delfshaven, voorzitter der commissie, heeft voor een bedrag van 2000 ingeteekend, terwgl de overige leden der commissie en een aantal anderen mede ruimschoots bijdragen. Het onderzoek omtrent den moord te Oisterwijk heeft geleid tot de inhechtenisneming van de vrouw van den verslagene, daar zij eindelgk bekende de daderes te zijn, na eerst te hebben willen volhouden, dat zij in het bosch had overnacht en daar een vreeselijk leven in de hut had gehoord, wat haar aan iets bovennatuurlijks had doen denken. Vier jonge kinderen laat zij achter; een zuigeling is met haar naar de gevangenis gebragt. In den namiddag van den 12 dezer vernam de koster der R. K. kerk te Groessen, dat een onbekend persoon in de kerk aandachtig zat te bidden. Weinig vertrouwen in de betoonde aandacht stellende en aan de offerbussen denkende, besloot hij even te gaan zien en ontdekte weldra iemand, die bezig was met een lijmhoutje centen uit de bus te halen. Hij verliet stil de kerk, liep naar de pastorie, kreeg er den sleutel en sloot den dief op, die, weinig op zijn gemak, door den gemeente-veldwachter, aan wien de koster zijne vangst had medegedeeld, werd gearresteerd. Voor den burgemeester gebragt, bekende hij zijne misdaad en e rklaarde verder, dat hij des morgens met behulp vau ziju kameraad die hem te Groessen in den steek had gelaten, nog eene kerk tusschen Arnhem en Nijmegen had aangedaan. Jl. Woensdag is te Staphorst een jongentje van ongeveer drie jaren verdronken in een kleine plas, terwgl zgne moeder hem een paar minuten alleen had gelaten. Men verzekert dat aan mevrouw de wed. W., te Groningen, wier echtgenoot onlangs bij het te Breukelen plaats gehad hebbend spoorweg-ongeluk het leven verloor, door de directie van de Rhijnspoorweg-maatschappg eene schadevergoeding van f 40,000 is uitbetaald. In zake van verkiezingen zij men, in het belang der beginselen die men voorstaat, naauwlettend in het betrachten van zijn pligt. De waarde hiervan bleek dezer dagen allerduidelijkst bij eene verkiezing voor den gemeenteraad in Wijmbritseradeel (provincie Priesland). Een liberale kiezer, één minuut te laat komende, maakte dat de tegen partij de overwinning behaalde. Ware h|j op zijn tijd geweest, dan had er eene herstemming moeten plaats hebben en dan zou, naar men verzekert, de zege aan de zijde der liberale partij zijn geweest. Te Harlir.gen viel een meisje met een halfjarig zusje op den arm, van de trap, wat den dood van de zuigeling tengevolge had, terwijl de zuster in bedenkelgken toestand verkeert. De persoon, welke eenige dagen geleden uit de gevangenis te Maastricht is ontsnapt, is opgespoord en in het huis van arrest teruggebragt. Den 14 dezer werd op tien minuten afstand van het stadje Gennep het lijk gevonden van den heer B., handelsreiziger, hetwelk duidelijke sporen droeg van een geweldigen dood. Ook de afwezig heid van eene som geld, van circa zeven a acht duizend gulden, welke de heer B. bij zich had, en die niet b|j het lijk gevonden is, sterkt het vermoeden, dat hier eene misdaad heeft plaats gehad. De justitie van Roermond heeft zich ter plaatse begeven en 2 personen nit Gennep als verdacht in verzekerde bewaring laten brengen. N.R.C Aangekomen schepen te Batavia voor 3 Oct: 's Gravenhage en Susanna Jobanna. Vertrokken: Bilderdijk, Copernieus, Cor- nelia en Stad Dokkutn. In de Haarlemsche Courant van 15 dezer leest men de volgende advertentie: H. R. Atsma, te Oosterbeek, provincie Gelderland, koningrgk Nederland, heeft eene Beweegkracht uitgevonden, die den stoom en het buskruid (luizende malen overtreft. Zij is onmisbaar voor elk land, dat veiligheid en welvaart op prijs stelt; vormt het maximum der krachtsontwikkeling, waardoor legers en vloten (oorlogen) doelloos wordenbelooft eene groote uitbreiding aan de beweegkrachten, enorme winsten aan nijverheid en maat schappijen, die zich met de exploitatie belasten. De uitvinder wenscht zich voor elk land te verstaan met eene vereeniging om aan de exploitatie gevolg te geven. Nadere in lichtingen te bekomen op franco aanvrage aau bovenvermeld adres. De duurte der chignons heeft eenige kappers op het idee gebragt die haarbossen te verhuren. Zij worden verhuurd bij het jaar, de maand of de week. Een chignon kan dus in bet jaar 52 hoofden kroonen. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De off. van gez. late kl. F. J. van Leent, thans gedetacheerd bij het Depar tement van Marine, wordt met den 1 Nov. n. s. geplaatst bij het hospitaal der Marine te Willemsoord en bij genoemd Departement vervangen door den off. van gez. 2de kl. L. P. Vlaanderen. De luit. ter zee 2de kl. W. J. Derx, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-lndië en van daar den 14 dezer in Nederland teruggekomen, is met dat tijdstip op non-activiteit gebragt. De Liberte geeft over den Kroonprins van België de volgende bijzonderheden: Leopold Ferdinaud, Hertog van Brabant, Graaf van Henegouwen, Hertog van Saksen, is geboren den 12 Jun|j 1859 en is dus 9 jaar en 4 maanden oud. Z|ju ligebaamsbouw was tot nogtoe, naar bet zich liet aanzien, zeer krachtig; zijn breede schouders, gewelfde borst, ineen gedrongen gestalte, eene zekere corpulentie, ia één woord, zijn gansche uitcrlgk scheen eeu groote ontwikkeling van spierkracht te verradendes te grooter is daarom ook de smart volle verbazing over zijne ziekte. Die ziekte is een hartvlies-ont steking. Zij begon met eene hardnekkige verkoudheid, droogen, hevigen hoest zonder opgevenwaarop weldra bleekheid van gelaat, en voortdurende vermagering, bloedarmoede volgden. Het geheele organisme werd door de waterzucht aangetast, het natuurlijk gevolg van hartziekten. De opzwelling van buik en borst was ontzettend de ademhalings-organen weigerden bijna hun dienst en de hoest verdubbelde, zoo dat men voor de longen begon te vreezen. De ruime eD luchtige kamers van den Prins, in den linkervlengel van het paleis van Laeken, uitzigt hebbende op het park, bevatten geen levenslucht genoeg meer voor den zieke. Als hij zijn kamers moet honden wat eigenlgk slechts 's nachts plaats heeft, want het arme kind vindt geene verligting dan iu de opene lucht wordt de lucht van beide zijden ververscht door middel van groote waaijers. lederen morgen brengt men den Prins in een kleinen wagen, met een ponny bespannen, dien een stalmeester bij den teugel leidt en waarmede onder toezigt van den hofmeester Donius eene wandeling door het park wordt gemaakt en vier of vjjfmaal het landgoed wordt rondgereden. Tegen den middag worden het paard en de stalknecht verwisseld, want de wandeling is vr|j lang; om de tuinen om te rjjden heeft men wel een uur noodig. Dikwerf volgen de troostelooze ouders, de Koning en de Koningin, te paard, uren achtereen het kleine rijtuig, dat hunne dierbaarste hoop bevat een treurige promenade, die maar al te zeer geljjkt op een lijkstoet Onlangs werd den Prins het water afgetapt. Sedert die operatie is een ligte beterschap ingetreden, die tot nu toe heeft aangehouden

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1