1868. N°. 136. Woensdag 11 November. BINNENLAND. Cz. ?onrq f 21 203 HELDERSCHE >wr ■oeije m MËIWËDIËPER COURANT, 39,51 mo 10,7, (pel ioooe „Wij huldigen het goede.,! Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonaementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. U i t g' e v e r Bureau: A. A. BAKKER MOLENPLEIN, N°. 163. i Prijs der Advertentiën: Van 1regels CO cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. N.p, N. Den 13 dezer vertrekt de Oost-Indische mail Wer Southampton. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 November. Gisteren heeft bij de Directie der Marine alhier de aanbesteding |aats gehad van de levering van eenige benoodigdheden voor het "i'i'ïarine-Hospitaal alhier gedurende het jaar 1869. Deuitslagwasals volgt: ""foor vleesch, minste inschrijver A. L. van Gelder, 48.85perl00pond. oio. witbrood, ii aardappelen, ii bier, groenten, ii melk, n de waseh, C. Karsman, - 21.100 H.J.vanKoningsbruggen, - 1.73£„ 50 8.30 I, 100 kan. F. J. Holmer, P. de Graaf. D. Konijn. J. Schoorl, te Alkmaar. lnee Op een natuurverschijnsel, dat jaarlijks tussohen 12 en 15 Nov. btrl rugkeert„de periodieke verschijning der vallende sterren," maken poifo onze lezers attent. Wij hopen, dat de wolken ons dat schouwspel iet ontrooven. Het schroefstoomschip Marnix, onder bevel van den kapt.-lnit. r zee P. Toutenhoofd, is den 30 September in de Simonsbaai aap de Goede Hoop) aangekomen en zou spoedig de reis naar aren|apan voortzetten. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. stoomschip Amstel, commandant luit. ter zee 1ste kl. verwijn, komende van de kust van Guinea, wordt dagelijks te lellevoetsluis binnen verwacht, s De Koningin der Nederlanden bragt jl. Vrijdag een bezoek Han den Prins en de Prinses van Wallis, en ontving van hen een ger alei ?er. Aan den heer J. W. Holtrop is, op zijn verzoek, eervol out- ireilag verleend als bibliothecaris der Kon. Bibliotheek, met dank- 6jetuiging voor de door hem bewezen goede diensten en in zijne llo° laats is benoemd de heer M. T. A. G. Campbell, tegenwoordig nder-bibliothecaris. Gewigtige beraadslagingen werden er in de Tweede Kamer in Ie vorige week gevoerd over de koloniale aangelegenheden, naar aau- siding van de begrooting voor Ned. Indië, voor hel dienstjaar 1869. |n de zitting van jl. Zaturdag werd door den minister van Koloniën gesproken over het batig slot, dat 's jaarlijks aan de Nederl. schatkist lit de koloniale geldmiddelen ten deel valt. De minister betwijfelde let, of het overeen kwam met het zedelijk begiusel door voortdurend !e streven naar eene mime bijdrage uit Indië. Zijns inziens is het goed dat beginsel van zedelijkheid ter spraak te brengen. Een vrij- eiieLcilievend volk moet zulks op prijs stellen. De eenige breidel tan magt is juist dat besef van zedelijkheid. „En dat besef," zoo terzekert de minister, „roep ik in voor de volkeren, die wij in 3t"J(ndië geroepen zijn te regeren. Ik zou dat besef niet inroepen, als kerlk geloofde dat ons geheele aanwezen in Indië door dit besef ver- ïteSordeeld werd. Ik acht ons aanwezen in Indië èn historisch Èn vanjoor het belang der bevolking geregtvaardigd. Men zegge toch niet, ■''jflat wij als overheerschers Indië besturen. Neen, wij doen dit, en Hok dit wete de natie, als regtmatige regeerders." In het antwoord der Regering op het Kamerverslag betreffende t onderzoek der Staatsbegrooting komt o. a. het volgende voor: 'usjfMen vroeg: Is het kabinet liberaal of conservatief?" Het antwoord 'usis: „I's er grond tot twijfel? Gaf de verklaring des ministers van ^"Binnenlandsehe Zaken omtrent het lager ouderwijs, gaf het her stel der stelling omtrent de departementen van Eeredienst, in 1862 aangenomen en in Januarij 1868 verlaten, de rigting niet reeds aan Bij het bestaan van die feiten, om van anderen te zwijgen, is antwoord op de vraag overbodig." I Het examen der onder-officieren, dingende naar den rang van tje/ïden luit., is heden te 's Hage aangevangen met de adspiranten van het regement grenadiers en jagers. en' Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Apeldoorn de heer eD'W. J. Jorissen, pred. te Rotterdam. Bedankt voor het beroep naar de Evang. Luth. gemeente te 's Hage door ds. F. H. Michelsen, pred. te Middelburg. De heer D. van Egmond is ontslagen als burgemeester der gemeente Wormer. Aan H. Lodewijk, T. Ruijgh en P. T. Krul, allen te Terschelling, 3,is vergunning verleend tot het aannemen en dragen der hun door ;nZ. M. den Keizer der Franschen toegekende medalje lste kl., wegens erde redding der equipage van het Fransche sehip Dorade, ter reede 0 van Terschelling, op 1 October 1867. g' Men schrijft ons van Terschelling dd. 7 dezer: «Nog steeds verkeert men hier omtrent het lot der loodsboot en hare bemanning in de pijnlijkste onzekerheid. 1 „Te vergeefs zien vrouwen en kinderen de terugkomst harer n mannen en vaders te gemoet. „Steeds wordt de hoop kleiner, dat hier of daar de loodsboot 6 masteloos ten anker liggende, door een ander vaartuig zou zijn ontdekt. „Zonderling evenwel klinkt het, als men hoort, dat door het bestuur van het loodswezen alhier, niets is verrigt, om uit de pijnlijke onzekerheid te geraken. Doch neen, men heeft naar Delfzijl getelegrapheerd, ziedaar alles! f!»,'»Het eenige doelmatige loodsvaartuig, hetwelk hier gevonden Wordt, heeft een week lang aan wal gelegen, in plaats vaa uit gezonden te worden ter opsporing der vermiste loodsrinkelaar. „Als gevolg van de twee zoo kort op elkander gevolgde rampen, en de vermoedelijke oorzaken, waarvan ik in mijn vorig schrijven melding maakte, is de stemming der gemoederen alhier niet zeer gunstig.' - Men schrijft ons uit Schagen, dd. 8 dezer i „Hetlen had alhier eene plegtigheid plaats, die voorzeker bij velen een blljvgnden indruk zal achterlaten. Er werd namelijk een keurig vaandel, uitgereikt aan Schagens Vrijkorps Westfriesland Ten 72 ure schaarden zich de werkeude leden van genoemd korps voor hei. logement van den heer A. Steenman. Kort hierna werd i het vaandel door den heer Gezellen voor het front in handen van eenige jonge dames gegeven, door wier bereidwilligheid het zijn aanzijn heeft ontvangen. Eene dezer overhandigde, met een zeer lieve aanspraak, het kleinood aan den heer van Dörnberg Heiden, presi dent der weerbaarheid. ZEd. betuigde hierop der jonge dames zijn opregten dank, voor de moeite, die zij zich hadden getroost, om tot het gewenschte doel te geraken en wendde zich daarop tot de schutters. Hij spoorde hen aan tot moed, wanneer de ure des gevaars voor Vorst en Vaderland mogt aanbreken, en niet te aar zelen te velde te trekken. Daarop overhandigde ZEd. met een kernachtige en gepaste aanspraak het vaandel aan den commandant van het korps. Deze beantwoordde met het vuur eens echten vader landers genoemde rede en rigtte daarop het woord tot den vaandel drager. ZEd. schetste dezen op krachtige wijze, zijne verpligtingen in tijd van nood en gaf de hoop te kennen, dat door hem hieraan mogt worden beantwoord. Daarop wendde spreker zich tot zijne manschappen en sprak tot hea in echt Nederlandsehen geest en met het oog op het vaandel, 0. a. deze woorden„Mogt het eens met ons ten velde trekken, dat het dan terugkeere met kogels doorboord en alzoo getuige van onze dapperheid." Tusschenbeiae keerde hij zich gedurig tot voornoemde jeugdige dames met opregte dank betuigingen. Deze toespraken werden afgewisseld door het uitvoeren van eenige nationale muziekstukken door het stedelijk muziekkorps van Alkmaar. Daarna werd een paar malen voor het vaandel gedifileerd en gingen vervolgens werkende en buitengewone leden met de aanwezige dames op de bovenzaal van den heer Steenman. Hier werd allen een gul onthaal aangeboden. Verscheidene aan spraken werden nog gehouden, 0. a. één door een der dames tot den heer Gezellen, als dankbetuiging voor ZEds. hulp en mede werking, enz. Ook werden er eenige liederen gezongen. De aan spraak van den eersten luitenant Denijs tot het vaandel, in dicht maat, boeide vooral ieders aandacht om den echt vaderlandschen geest, dien ZEd. daarin liet doorstralen. Zij luidde als volgt: Moae uw trouwe wacht ons leereu, Onbezweken pal te staan, En geen oüzer zich onteeren, Door ooit laf terug te gaan. „Vrede eu vrijheid met Oranje"! Roept ge luide ons toe, o vaan Was der vad'ren leus, die Spanje, Trots zijn magt, niet kon weërstaan 't Kroost, dat op hun erf mag wonen, Galmt, na eeuwen nog, hen na „Vrijheid, vrede, zal hier wonen," Wie haar aanrandt, hij verga! Waai dan uit! deel 't'Neêrland mede, Dat ook Schagens Weerbaarheid, Zich der vrijheid, zich den vrede, Zich Oranje heeft getvijd; Waai dan uit! ontplooi uw banen, Bij de bede uit onze borst: „Moge nooit den luister tanen, Van oud Holland en zijn Vorst"! Het vaan del bestaat uit gele zijde, voorzien van een rood schild cn daarop ene gouden roos, omgeven door 4 dito leliën. Bovenaan staat in gouden tters: „Vrede en Vrijheid." Beide zijden zijn volkomen gelijk. Vaan 1 door de onschuld ons gegeven Door een kinderhand gewijd, Fier zien we U om hoog geheven, Trots van onze „Weerbaarheid"! Draagster van „de Roos van Schagen," Doek van vorstelijke kleur. Moge nooit het onheil dagen, Dat men U aan ons ontscheur'. Voor U zal Westfriesland leven, Vol van d' ouden ed'len moed, Voor U wil Westfriesland geven, Eischt men 't, zelfs zijn hartehloed Mogt men Neerland of honen, Vaan die onze glorie zijt 1 Om U scharen Schagens zonen, Zich vol geestdrift dan ten strijd. Vlieg dan oos vooruit ten strijde, Tartend, vuur en staal eu lood, Wij, wij volgen wat ons beide, d'Overwinning of den dood, Kort daarna ging de vergadering uiteen, allen zeker bezield met eerbied voor de feestcommissie, die zich zoovele moeite had getroost en bovenal met de leus in het hart: „In tijd van nood alles, zelfs mijn leven veil voor Vorst en Vaderland!" 's Avonds ten 9 ure werd er, onder begunstiging van schoon weder, een aanvang gemaakt met het vuurwerk, dat inderdaad prachtig mag worden genoemd eo zeker aller verwachting te boven ging. Tien groote en eene menigte kleiuere stukken deden den vervaardiger alle eer aan. Vooral het laatste stuk, voorstellende het vaandel, was verrukkelijk en dwong de luide bijvalsbetui gingen der menigte af. Eene groote schare was bij deze feestelijkheid tegenwoordig. Allen waren met mij, over het geheel uitnemend voldaan. Ik roep daarom, zoo ik meen als tolk van allen: Eere zij hem, die ons dezen genoegelijken dag en avond bereidde! Êere den vervaardiger van het schitterend vuurwerk! Lang leve Schagens weerbaarheid!" Men schrijft ons uit Kolhorn dd. 6 dezer: „Jl. Woensdag avond bezorgde de Rederijkerskamer Mr. Jb. van Lennep een genotrijken avond aan hare kunstlievende leden. In het kostuum van dien tijd werd voorgedragen het historisch drama Lamoraal graaf van Egmond, van H. C. Scharff. Op zeer verdienstelijke wijze kweten zich, vooral zij die zich met de hoofdrollen hadden belast, van hunne moeijelijke taak. Ook de andere voordragten waren zeer boeijend, inzonderheid het nastukje; „Als men zijn beurs verloren lieeft," van Juliano, waarin twee dames-leden op uitmun tende wijze tot den goeden afloop bijdroegen. De geheele uitvoering mogt de algemeene goedkeuring in hooge mate wegdragen en schonk zeer veel genoegen." In het laatst der vorige maand is te Heilo eene nieuwe Roorasch- Katholieke kerk ingewijd, tot welker oprigtiog reeds door den over leden pastoor, den heer Geurs, en daarna door diens opvolger, den heer Roelvinck, een fonds was bijeengebragt. Bij gelegenheid van deze plegtigheid is de mis bediend door den hoog-eerwaarde heer H. van Beek, vicaris-generaal, kanunnik van het kathedraal-kapittel en deken en pastoor van de kathedrale kerk te Haarlem, en daarna heeft msgr. G. P. Wilmer,bisschopvanHaarlem,eenetoespraakgehouden. Jl. Zondag hield te Amsterdam ds. J. W. Bok, beroepen pred. van Utrecht, bij de Remonstrantsche broederschap zijne intrede, naar Paulus 2de brief aan de Corinthen, hoofdstuk 5 vs. 20. Eene talrijke schare van hoorders woonde deze plegtigheid bij. Er heeft zich te Amsterdam een voorloopig comité gevormd, dat reeds de grondslagen gelegd heeft voor eene onderneming, ten doel hebbende het tot stand komen eener tweede regtstreeksche spoorweg-verbinding tussohen de hoofdstad en Noord- en Midden- Duitschland. Te Leiden is het jl. Zaturdag kalm gebleven; de patrouilles, ook van de barger- en studenten-scherpschutters, hebben de stad doorkruist, maar de burgerij bleef te huis, zoodat het stiller zelfs was dan gewoonlijk. De hoofdwacht aan het sladhuis werd door scherpschutters bezet. De straatjeugd heeft toeh hare baldadigheid betoond. De Zigeuners buiten de stad hebben het moeten ontgelden; hun tent werd omver- gerukt en een jonggeborene werd het slagtoffer van den moedwil en de onbezonnenheid. Het medegevoel van weidenkenden is daardoor opgewekt, en men heeft door ruime bijdragen het leed den on- gelukkigen aangedaan trachten te vergoeden. Betreffende de ongeregeldheden, die alhier in de vorige week werden gepleegd, wordt nog medegedeeld, dat verscheidene jongens en mannen zijn aangehouden cn in hechtenis gebragt, terwijl uit een gehouden verhoor en onderzoek reeds aanleiding tot regtsvervolging verkregen is. De patrouilles zijn van scherpe patronen voorzien en waken streng tegen elke zamenscholing en straatgevecht. De schutters worden vóór middernacht afgedankt, de infanteristen en huzaren patrouilleren ook een gedeelte van den nacht, alles onder de leiding der politie. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te 's Hage heeft in een afzonderlijk geschrift een woord tot de gemeente gerigt bij de herstelling van dr. J. C. Zaalberg Pz. in zijn kerkelijk ambt. Het is een broederlijk woord, waarmede de kerkeraad zich tot de gemeente wendt. Het komt hierop neder: „Wij verklaren dus dr. J. C. Zaalberg Pz., volgens den wil der synode, echter niet dan onder krachtig protest onzerzijds te dulden, als aan de gemeente opgedrongen, in al de betrekkingen waarin hij als predikant tot haar staat." Door de ouderlingen is in die vergadering van den kerkeraad verklaard„Dat zij zich tegenover dr. Zaalberg ontheven achten van de verpligting, welke zij bjj hun optreden als zoodanig hebben op zich genomen." Achter dit geschrift is gevoegd eene verklaring van diakenen, hierop uederkomende: „Zij stellen zich dus voor, in de bijeenkomsten, door dr. Zaalberg geleid, op te treden, maar uitsluitend voor de inzameling van de giften voor de armen, en slechts gedurende den tijd, daartoe gevorderd'" Tengevolge van het voorloopig regterlijk onderzoek, met be trekking tot de te Rotterdam plaats gehad hebbende ongeregeldheden, heeft de arrondissements-regtbank regtsingang verleend tegen Jacob de Vletter en ruim 40 andere personen. Met genoegen heeft men opgemerkt de goede verstandhouding, die dadeljjk tussohen de hier gedetacheerde militairen en onze burgerij is ontstaan. De Parijsche Temps houdt zich, naar aanleiding van eene correspondentie uit 's Hage, bezig met de laatste Rotterdamsche bewegiDg. Volgens dat blad is minachting der volksmenigte voor de politie wel eene eerste oorzaak van het oproer geweest, maar komt daarbij, dat de uitkomsten, welke men zich had voorspeld van de handelsvrijheid en de afschaffing der accijn,en, tot dus ver niet zijn verwezenlijkt, zoo dat het leven in de steden dnnrder en duurder wordt, vooral ook voor den werkman, die te Rotterdam welligt meer dan elders het schoouste vee en de heerlijkste groenten voor zijne oogen naar Engeland ziet uitvoeren, terwijl hij zelf een kommervol leven blijft leiden. Wij vernemen, zegt het Vlrechtsch Dagblad, dat op Nov. jl. te 's Hage gehouden is eene zamenkomst van bestuursleden der vier hier te lande bestaande vereenigingen tot bescherming van dieren, ('sGravenhage, Utrecht, Amsterdam, Rotterdam), bij welke gelegenheid over en weder verschillende belangrijke medcdeelingen werden gedaan van het tot hiertoe verrigte, cn ook voorbereidende maatregelen werden genomen tot eene poging om eene algemeene wet tegen het mishandelen van dieren te verkrijgen. Jl. Vrijdag stond voor de arrondissements-regtbank te Amers foort teregt een 13jarig jongeling, die onlangs te Eist bij Amerongen, spelende met een geladen geweer, zijn 50jarige tante zoodanig aan het hoofd trof, dat zij spoedig daarna bezweek. Het O. M. eischte 45 dagen cellulaire gevangenisstraf en 25 boete. De regtbank zal nader uitspraak doen. De Arnhemsche Courant verklaart zich voor het behoud der Kust van Guinea, als wcnschelijk om politieke redenen. In het algemeen is het prijsgeven van wingewesten, ook al brengen zij voor het oogenblik geen voordeel aan, te beschouwen als een blijk van zwakheid. Gaat men daartoe eenmaal in het Westen over. dan kan men later ook genoodzaakt zijn, in het Oosten voort te gaan, waar thans de tijd der vrijwording is aangebroken. Verliezen wij de Kust van Guinea, dan zullen zeer zeker de zedelyke gevolgen veel belangrijker zijn dan de 138,000, die thans aan subsidie worden gegeven. Een droevig voorval beeft er te Heilouw plaats gehad. Een moeder, die eene boodschap ging doen, liet haar eenig kindje alleen by een goed vuur in de kamer achter. Door de brandlucht gingen de buren het huis binnen en vonden een deerlijk verbrand kind, dat, nadat men de moeder geroepen had, den geest gaf. Een schromelijk ongeluk, dat echter door de tegenwoordigheid van geest van den te Grouingen wonenden gasfitter Reigersberg gelukkig werd afgewend, had jl. Vrijdag avond kunnen gebeuren. Ontboden in eene behuizing in de Haddingestraat, begaf hjj zich, door de bewoonster voorgegaan, met eene brandende lamp in eene der kamers, waardoor eene ontploffing ontstond, die het geheele hnis deed dreunen en in de aangrenzende achterkamer zelfs de raamdeuren, met verbreking van ruiten, deed open vliegen. Ofschoon deerlijk in het aangezigt en aan eene zijner handen gekwetst, gelukte het Reigersberg de uitgebroken vlam in haren verderen loop te stuiten, en bleek het hem bij nader onderzoek, dat door niet minder dan vier leidingen, waarvan de lampen door een vroegeren bewoner waren medegenomen, bet gas door het huis stroomde, dat steeds voedsel vond door het niet behoorlijk sluiten van de kraan van deD gaz-meter. De hoofdoorzaak was echter, en wij deelen dit ter waarschuwing mede, dat het in orde maken der gasleiding was toe vertrouwd geweest aan werklieden, met dit werk minder bekend. De jongeling, wiens lijk dezer dagen in de gemeente Sleen werd gevonden, is volgens de geregtelijke schouwing, waarschijnlijk ten gevolge van worging omgekomen. De vermoedelijke dader is, naar men beweert, reeds in hechtenis genomen. Volgens een berigt van de Kust van Gninea, heerschte aldaar eene kalmte, die een storm voorafgaat. De hoofden der Pantijnen nl. zijn vergaderd en overleggen een nieuwen aanval op Elmina. In een werkje over Parijsche statistiek lezen wjj, dat er gemiddeld gerekend 27,000 kilo papier voor dagbladen, tijdschriften, brochures, enz. per dag te Parijs worden verdrukt, of 10,107,500 kilo per jaar, hetgeen eene waarde vertegenwoordigt van ongeveer 12,000,000 frs.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1