1868. N°. 137. Vrijdag 13 November. 26 Jaargang. binnenland! buitenland! HELDERSCHE M NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 1A regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Zondag den 15 dezer vertrekt de Oost-Indi§clie mail over Marseille, met de Hessageries Imperiales. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 November. Tot hedea toe wordt eene haast onverwachte overeenstemming op gemerkt tusschen de onderscheidene deelen der liberale partij in Spanje. De hoofden van den opstand onthouden zich tot nog toe wijselijk van het kiezen van partij voor den een of anderen regeringsvorm. Men verzekert zelfs, dat de heeren Serrano, Topete en Dulce de beweringen der Parijsche dagbladpers, als zouden zij de candidatuur van den hertog de Montpensier ondersteunen, openlijk hebben tegengesproken. Een aangenaam blijk van ordelievendheid en van goede waardering der pas verkregene vrijheden, levert het berigt omtrent de voorgenomen bijeenkomst van de democratische vereeniging te Madrid. De heer Castelar zou daar het woord voeren. Bij groote aanplakbilletten, door. den redenaar otiderteekend, is die vergadering afgezegd, met de vermelding, dat zulks geschiedt om oogeregeldheden te vermijden, die in het oog van velen het pas verkregen regt van vereeniging en vergadering in een ongunstig licht zouden plaatsen. De te Londen en Lissabon wonende Israëli tische familiën hebbeD de vraag gedaan, of het voorloopig bewind in Spanje de wetten vernietigd heeft, waarbij zij uit dat land ver dreven zijn. De regering heeft daarop een bevestigend antwoord gegeven. Al stemt men overigens niet geheel in met de mannen, die eene nieuwe orde van zaken in Spanje in het leven geroepen hebben, dan zal men het toch moeten toejuichen, dat eene gewenschte godsdienstvrijheid in de plaats is getreden van de onverdraagzaamheid, die in dat land heerschte. Volks-oproeren en opstanden zijn aanstekelijk. De berigten van zulke gebeurtenissen worden dikwijls spoedig door oproerige tooneelen elders gevolgd. Het gebeurde in Spanje heeft dezer dagen in Athene navolging gevonden. In die stad hebben demonstratiën van studenten plaats gehad, die een opstand tegen de regering ten doel hadden. De politie heeft echter de zameogevloeide menigte uit elkander gedreven. Indien de meerderheid der volksvertegenwoordiging daar te lande werkelijk de uitdrukking is van de gezindheid des volks, dan is de bevolking over het algemeen op de hand der regering, want bij de behandeling der begrooting heeft deze de meerderheid aan hare zyde gehad. In Spanje is dezer dagen, met het oog op de eerlang te houden verkiezingen voor de Cortes, een nieuwe kieswet uitgevaardigd. Het algemeen stemregt wordt daarbij aangenomen, uitgeoefend door al de mannelijke ingezetenen, die den ouderdom van 25 jaren hebben bereikt. Het aantal afgevaardigden is berekend voor iedere 45,000 inwoners één afgevaardigde. Door den heer Disraëli is op het banket, dat door den nieuwen lord-mayor van Londen aan de ministers der kroon dezer dagen werd aangeboden, o. a. gezegd, dat tusschen Engeland en de Yereenigde Staten van Noord-Amerika geen verschil van inzigten meer bestaat. Verder verzekerde de minister, dat op dit oogenblik niets den staatkundigen gezigtseinder verduistert, ofschoon hij toe stemt, dat de wapening van Frankrijk en Pruissen ongerustheid veroorzaak. Gedurende het barre jaargetijde wordt vaak de vrees geuit voor onachtzaamheid met vuur en licht en voor daardoor te ontstaan gevaar van brand. Niet genoeg kan het voorzeker worden aanbe volen, om, terwijl schier alle stookplaatsen in gebruik zyn, voor- zigtig te zyn en naauwlettend acht te slaan op het schoonhouden van schoorsteenen en kagchelpijpen. Niet wenschelijk achten wij het daarom, dat zorgeloosheid het gevolg zy van de vermelding, dat onze brandbluschmiddelen in goeden toestand verkeeren. Die vermeldiug ontleenen we aan het verslag der in de vorige week gehouden vergadering van den brandraad alhier, waarin door den opperbrandmeester verslag werd gedaan van het beproeven der gemeente-brandspuiten op 9, 10, 12 en 13 October 11., waarby gebleken is, dat het materiëel zich in goeden staat bevindt, terwijl de kleine gebreken, die zich voordeden, terstond zijn hersteld. Het personeel voor de bediening der brandbluschmiddelen werd aange vuld en er geschiedde mededeeling, dat door burgemeester en wethouders de volgende benoemingen zijn gedaan: bij spuit n°. 4, tot kommandeur, de heer J. Ligtenberg en by spuit n°. 5, tot tweeden adsistent-brandmeester, de heer M. de Klerk en tot kom mandeur de heer Joh. de Beurs. Het been der vrouw, die jl. Maandag nacht zoo ongelukkig gevallen is, is gisteren in het Gemeente-Ziekenhuis alhier onder de knie afgezet. H. M. de Koningin heeft jl. Dingsdag te Londen een bezoek van den Prins van Pruissen ontvangen, die H. M.-voorts vergezeld heeft op een bezoek aan Koningin Victoria op Windsor Castle. Een gerucht deelt ons mede, dat de Terschellinger-loodsrinkelaar No. 4, die sinds eenigen tijd wordt vermist, drijvende is gevonden. Hiermede wordt het vermoeden bevestigd van het ongelukkig om komen der bemanning dier loodsboot. Men verneemt met belangstelling, dat de waardige en hoog bejaarde burgemeester van Vlissingen, de heer J. VV. Callenfels, zijn ontslag als zoodanig aan Z. M. heeft gevraagd. Tot raadsheer in het Provinciaal Geregtshof in Overrijssel is. benoemd mr. D. G. Kortenbout van der Sluys, griffier der Arrond.- Reglbank te Almelo. Z. H. de Paus heeft den heer J. Fahrensbacb, lid van het bestuur: der liefdadige instelling tot ondersteuning van invaliede Nederlanders uit het Pauselyk leger, benoemd tot ridder van de Pius-orde. Te 's Hage is bij de Evang. Luth. gemeente ten tweedenmale beroepen, ds. F. H. Michelsen te Middelburg. Ds. H. J. James, predikaat te Broek op Langedijk, heeft het beroep naar IJsselmonde aangenomen. Ds. H. W„ A. .Verhoeff, predikant te Scheveningen, heeft de beroeping naar Charlois en Katendrecht aangenomen. De begrooting voor Nederl. Oost-Indië is bij voortduring het onderwerp der beraadslagingen in de Tweede Kamer, gedurende hare jongste zittingen. Bij de afdeeling Openbare Werken, is breed voerig besproken de aangelegenheid der onbeloonde heerendiensten door de Inlandsche bevolking bij het daarstellen van openbare werken. In strijd met den minister van Koloniën, bestonden bij onderscheidene leden ernstige bezwaren legen het „zonder schroom" gebruik maken van deze wijze om openbare werken tot stand te brengen, al zijn die werken ook ten algemeenen nutte der bevolking. De heer Fransen van de Putte herinnerde daarbij, hoe bij den aanleg van een dam in de residentie Passoeroeang drie jaren lang kosteloos door de bevolking moest worden gewerkt. Zulke handelwijzen wilde die spreker niet bestendigen. Door de Tweede Kamer is in overweging genomen een wets ontwerp tot wijzigiog van Hoofdstuk II, der staatsbegrooting voor 1867 (Decoratiën). De handelwyze van den afgetreden minister, onder wiens verantwoordelijkheid gedurende het jaar 1867 eene som van 2643.60 meer voor decoratiën is uitgegeven dan er op de staatsbegrooting voor is toegestaan, werd door zeer vele leden in scherpe bewoordingen gegispt. Het wekte bevreemding, dat in 1867 meer dan het dubbel aantal ordeteekenen, dan waarop bij de begrooting sedert vele jaren is gerekend, moesten worden uitgereikt. In eene afdeeling wenschte men zelfs opgave van de namen der gedeco reerde personen, met vermelding der redenen, waarom hunne benoeming is voorgedragen. Vele leden spraken hunne afkeuring uit over eene staatkunde, die zooveel ridderorden noodig had als een middel om te regeren. Het Handelsblad is er zeker van, dat de geruststellende ver klaring van den minister Koest weerklank zal vinden by al de partijen in de Kamers, wanneer het Hoofdstuk Buitenlandsche Zaken in behandeling komt. Nederland is thans in de beste verhouding met al de mogendheden, en kan zich, volgens het Handelsblad, alleen in die gunstige positie handhaven door het betrachten eener stipte onzijdigheid. Ons vaderland is niet zonder invloeddaarin ligt zijne kracht; Frankrijk heeft er evenzeer als Pruissen belaDg bij om het te ontzien. Jl. Zondag namiddag arriveerde te Callantsoog de nieuwe reddingboot voor het te dier plaatse gevestigde station van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij, onder geleide van de heeren P. L. Zeeman en M. Bruyne, als gelastigden van het hoofdbestuur der genoemde maatschappij en werd die vervolgens in het daarvoor bestemde bootshuis gebragt. Dit bootshuis, een net en stevig steenen gebouw, ter vervanging van de vroeger gebruikte houten loods opgetrokken, en ook de nieuwe boot en wagen munten uit door bijzondere doelmatigheid. De beide laatsten zijn vervaardigd naar hetzelfde model, volgens hetwelk de reddingbooten te Petten en op andere stations zijn ingerigt. Vooral de buizen onder in de boot aangebragt, waardoor het 'ingeslagen water dadelyk wegloopt, ver- hoogen zeer de doelmatigheid er van. Met erkentelijkheid aan het hoofdbestuur der Reddingmaatschappij, dat ook hier op nieuw heeft getoond, op uitmuntende wijze zorg te dragen voor de aan die Maatschappij toevertrouwde belangen, werden de nieuwe redding middelen door de commissie van plaatselijk bestuur in ontvang genomen Men leest in de Alkmaarsche Courant: „In der tijd hebben wy melding gemaakt van eene schilderij van onzen voormaligen, thans te New-ïork gevestigden stadgenoot den heer H. D. Kruseman van Elten, dat, in Maart te Utica ten toon gesteld, zoo groote bewonderiog verwierf; niet onbelangrijk achten wij het daarom thans ook te berigten, dat bedoelde schilderij verkocht is voor de aanzien lijke som van 3000 di. Gisteren is te Leiden tot doctor in de geneeskunde bevorderd de heer P. J. van Leent, officier van gezondheid 1ste kl. bij de zeemagt, geboren te Gouda, na openbare verdediging van een academiesch proefschrift: „geneeskundig-topografische opmerkingen betreffende Batavia, hare reede en het eiland Onrust." Te Leiden is het blijkbaar zucht tot baldadigheid, die er aanleiding heeft gegeven tot de ongeregeldheden, welke er onlangs plaats hadden, en die geen motief of doel hadden. Het zijn niet zoozeer fabriekjongens, maar kinderen van burger ouders, die wel een verwaarloosde opvoeding moeten gehad hebben, om zich zoo te vergeten. De glazen zijn ingeworpen geheel naar den luim van den troep, o. a. bij mevrouw de wed. Luzac, om hare milddadig heid bekend. Op den dag heerschte in de stad de meeste rust, een rust, die men in Leiden moet hebben leeren kennen, om eraan te kunnen gelooven. Men jouwde 's avonds de politie uit, omdat men toch iets diende uit te jouwen, en omdat de politie nu een maal voor het Nederlandsche volk het meest geschikte voorwerp schynt te zijn om ziju uitjouwlust aan bot te vieren. Wat echter te Leiden zeer is opgemerkt, is niet dat de politie niet eerder krachtig is opgetreden (men zeide, dat zij niet eerder mogt, en het blijft altijd de moeijelijk te beantwoorden vraag, wanneer men moet optreden), niet dat ook daar de schutterij niet is opgeroepen en later slechts een deel er van is bijeengekomen om dieost te doen, maar dat de politie geheel onbekend scheen met hetgeen byna iedereen wist, dat er luide afspraken werden gemaakt zich op een bepaald puat te 'vinder:waar men des avonds het standje weêr zou beginnen, terwijl er twee jongens waren, die de een met een fluitje, de ander met een commandostok, de seinen gaven (een dezer twee moet nu gevat zijn). Eene politie die zoo weinig weet, zoo weinig hoort en ziet, is dat eene goede politie? Hoe aanstekelijk het oproertje maken is, blijkt hieruit, dat ook te 's Hage verleden week de jongens der teekenschool een relletje begonnen. De politie onthield zich, maar hield een oog in het zeil en Vrijdag avond werden de jongens der tcekenacademie ernstig door het bestuur onderhouden en werd hnu medegedeeld, dat ieder van zijn portefeuille met zijn naam er in moet voorzien zijn. De vracht doet de jongens naar huis wenschen en tevens zijn de schuldigen dadelijk te kennen. Het is er toen gelukkig bij gebleven. Jl. Zondag, den dag der aankondiging van het beroep van den nieuwen predikant by de Ned. Ilerv. Gemeente te 'e Gravenhage, ds. Bryce, te Alphen, is door cenige leden der genoemde gemeente by het classicaal bestuur, namens velen hunner geestverwanten, protest tegen dat beroep aangeleekend, op grond, dat het heeft plaats gehad in strijd met de kerkelijke wet en vigerende plaatselijke reglementen, daar het gros, zes en drietal, waaruit het is geschiedt, niet is gevormd in volledig bijeengeroepen kiesvergadering, en deze handeling alzoo -onwettig is. Aan dr. Zaalberg, die te 's Hage zooveel tegenstand ontmoet, zal door zijne vrienden, op den dag zijner wederoptreding op Zondag a. s., een blyk van sympathie worden aangeboden, waartoe alle deelnemers in een album zich zullen vereenigen. De plegtige over- gifte zal des avonds ten acht uur in de groote zaal Diligentia plaats hebbeD. Te Rotterdam is jl. Dingsdag nacht ten twee ure een agent van politie aan den Goudschen weg door drie mannen aangerand, onder den uitroep: „daar heb je er een van die de Vletter hebben gearresteerd." Op den grond geworpen en mishandeld, werd de ongelukkige met een mes gestoken, dat slechts door de kleeren ging. De agent kon zijn hartsvanger nog trekken en gaf daarmee een der aanvallers een houw, die op het gerucht van iemand, die op klompen aankwam, waarschijnlijk een wekster, op de vlugt gingen. De agent is aan de knie gewond. Te Rotterdam stonden dezer dagen 2 meisjes van 16 en 17 jaren teregt, die een 7jarig meisje hebben aangesproken, toen dit naar school ging, en het de gouden oorknopjes hebben afgenomen, welke zij beleenden. Zij bekenden dit gedaan te hebben, omdat beide stief moeders hadden, die haar zonder eten over dag de straat opstuurden zij hadden voor het geld van de knoppen brood gekocht. Het schoone Admiraalshuis te Vlissingen heeft eindelyk een huurder gevonden. De nieuwbenoemde luitenant-kolonel der Genie Tutein Nolthenius zal het betrekken. Naar men uit goede bron verneemt, zal het arsenaal aan de Rammekenspoort te Vlissingen, met de daarachter liggende uitge strekte terreinen, alsmede de geheele uitrustingswerf aan de andere zijde van het dok, met al de kolossale magazijnen en uitgestrekte pleinen, door het ministerie van Financiën aan 's Rijks domein worden overgegeven en aan de administratie van den 3poorweg worden afgestaan. Vóór eenigen tijd is te Groningen eene sociëteit voor werk lieden opgerigt, die zich ten doel stelt om de werklieden niet alleen nuttige, maar tevens aangename avonden te doen doorbrengen. Behalve de gelegenheid tot spelen, kan men er ook couranten en andere lectuur vinden, terwijl aan den ingang van het lokaal een bus is geplaatst, waarin de leden vragen werpen, die dan door de bestuurders of andere heeren worden beantwoord. Ook worden er van tijd tot tijd openbare voordragten gehouden. Reeds is er gesproken over pbotografie, dampkringslucht, thermometer, terwijl dr. P. M. van Bemmelen, Dingsdag avond over telegrafie heeft gesproken. Het blykt dat deze inrigting volkomen aan het doel beantwoordt. Ds. E. J. P. Jorissen, te Groningen, heeft jl. Zondag in tegen woordigheid eener groote schare afscheid van de Herv. gemeente genomen. Zijne ruim 14jarige evangelie-bediening, zeide hij, die geheel te zamen liep met de opkomst en den voortgang der nieuwere rigting in ons land, was een voortdurende stryd geweest en nu gevoelde hij niet zoovele liefde meer voor zjjne betrekking, om dien strijd als predikant voort te zetten. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de 1(1. M. Rochussen wordt met den 15 dezer eervol ont- hevco van de waarneming der betrekking van adjudant bij den minister van Marine, en op non-activiteit gebragt. Die betrekking wordt met den 1G dezer opgedragen aan den luit. ter zre 1ste kl. II. van Gpens. De kapt.-luit. ter zee H. B. Kip, laatst bcboord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 3 dezer in Nederland teruggekomen, ia met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De Monileur zegt, dat de jongste Pruissischc troonrede een gunstigen indruk gemaakt heeft en overal beschouwd is geworden als een nieuw bewijs, dat de onderlinge betrekkingen der groote mogendheden een vreedzamen geest ademen. „De Souvereinen, de staatslieden van Europa (vervolgt de Moniteur) grijpen elke gelegen heid aan om van een streven te getuigen, hetwelk strekken moet om de zaak van den vooruitgang te bevorderen. In verband gebragt met de taal der verschillende Enropesche kabinetten, sluit de redevoering van Koning Wilhelm zich aan aan de denkbeelden van eendragt en gematigdheid, die zich meer en meer doen gelden." Jl. Zondag ochtend hebben Koningin Isabella en haar gezin ten negen ure de mis in de kerk Saint-Germain-l'Auxerrois te Parijs bijgewoond. Later op den dag heeft H. M. een rijtoer in het bosch van Boulogne gemaakt en een bezoek aan haar aanstaand verblijf in het Champs Elysées gebragt. Bij het kerkbezoek hebben de Koningin en haar gevolg weder van keizerlijke equipages gebruik gemaaktbij den wandelrid daarentegen van huurrijtuigen. Een adjudant en een stalmeester des Keizers zjjn ter beschikking van de Koningin gesteld. De generaal Castelnau, die de doorluchtige reizigers bij hunne aankomst ui tPau aan het station van den Orleans- spoorweg ontvangen heeft, is HH. MM. dienzelfden dag in het h3tel Rolian zijne opwachting komen maken. Het gezin en het gevolg van Koningin Isabella bestaat uit 46 personen. In geheel Engeland heersebt op het oogenblik eene buiten gewone koude voor dezen tijd van het jaar. De thermometer is gedaald tot 2S gr. Fahrcnheit, en jl. Zondag ochtend waren al de vijvers in de Londensche parken met een dikke ijskorst bedekt. In Birmingham begon het Zaturdag avond ten 10 ure te sneeuwen en den volgenden morgen lag de sneeuw eenige duimen hoog op het land. De weerkenners voorspellen een strengen winter en de land bouwers hebben op hun raad zooveel voorzorg genomen als hun mogelijk is. De veelvuldige stormwinden, die in de laatste dagen in Engeland woedden, hebben het leggen van een brug over het Engqlschc kanaal weder te berde doen brengen. Naar luid van deskundigen is dit reusachtige plan ongetwijfeld uitvoerbaar, omdat de bedding van het kanaal uit zeer harden grond bestaat en meer-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1