1868. N°. 138. Zondag 15 November. 26 Jaar Vaststelling der 268ste Staats-Loterij. BINNENLAND^ BUITENLAND. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. HELDERSUHE EN IV1EUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt D cros dag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertenticn: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelrcgt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Dingsdag den 17 dezer vertrekt de Oost-Indische mail over Triëst. Het GEMEENTEBESTUUR van DEN HELDER brengt ter openbare kennis, dat bij resolutie van Z. Exc. den Heer Minister van Financiën van den 16 October 11. No. 88, krachtens de daartoe door den Koning verleende inagti- ging, is vastgesteld de 268ste Staats-Loterij, bestaande uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiën, overeenkomstig het plan aan die resolutie gehecht. Beide stukken, geplaatst in de Staatscourant, zijn voor belangstellenden aan de Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 14 November 1868. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 November. In België heeft de Kamer der Vertegenwoordigers haren arbeid we der hervat. De beide partijen der Kamer hebben zich vereenigd tot de aanneming van het voorstel, om door den president aan den Koning in eene particuliere audiëntie de hartelijke deelneming der Kamerin den toestand van den Kroonprins te doen betuigen. Een der leden maande zijne medeleden aan om de toekomst niet te donker in te zien, daar, zeide hij, de Prins jong is en de Voor zienigheid België reeds uit zoovele gevaren gered heeft. Gisteren werd op het Raadhuis alhier aanbesteedhet maken en leveren van Uniformkleeding voor de Artillerie-Schutterij in deze gemeente. Ingekomen 6 inschrijvingsbilletten, als: Wed. F. Thie, voor 21.54; H. ffanzen Ez., 21.47£; J. A. Meijer, 20.25; J. Neijts, 19.97; T. T. Beelen eo Zoon, te Amsterdam 19.75 Gebr. Domhoff, te Rotterdam, 16.12. Aan het Provinciaal gouvernement van Noordholland is jl. Donderdag o. a. aanbesteed; 1. het driejarig onderhoud van den provincialen zeedijk te Petten; minste inschrijver de heer J. Olden- burg, te Bergen, voor ƒ5485 per jaar; - 2. het driejarig onderhoud van de Heldersche zeewering met de gebouwen en toestellen van het landshok aan den Helderminste inschrijver de heer J. Oldeuburg, te Bergen, voor 7365 per jaar. Het ramtorenschip Schorpioen, wordt morgen van New-Castle te Hellevoetsluis verwacht. De jongen uit Eist, die door onvoorzigtig gebruik van een geweer, den dood zijner tante veroorzaakt heeft, is tot eene maand correctionele gevangenisstraf veroordeeld. In de zitting der Tweede Kamer van den 10 dezer heeft de commissie, in wier handen gesteld zijn de stukken over toekenning voor 's lands rekening van overtogt naar Java, haar rapport uit- gebragt. De commissie heeft gemeend, zich van een eigen oordeel over de feiten te moeten onthouden. Zij heeft voorgesteld, de door den minister van Koloniën gedane mededeeliogen en overgelegde stukken voor kennisgeving aan te nemen. De Kamer zal nader over de conslusie van het uitgebragte verslag beraadslagen. In de memorie van antwoord over het wetsontwerp tot ver hooging van Hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1368, tot weder opbouw van den afgebranden stal voor de Rijdende Artillerie te Amersfoort, wordt gezegd, dat het strengste ooderzoek naar de oorzaak van het ontstaan van den brand heeft plaats gehad, maar dat daaromtrent niets aan het licht is gekomen. Tot dusver bestaat er geen vermoeden van boos opzet. De minister stelt er hoogen prijs op het geleden verlies te herstellen, en het corps zoo spoedig doenlijk in zijnen vorigen toestand terug te brengen. Bij den minister bestaat het voornemen om, indien het hem gegeven zal zijn, eene volgende begrooting in te dienen, daarbij gelden aan te vragen voor den bouw van eene Infanterie kazerne te Amersfoort. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is ten aanzien van den aanleg van Staats-spoorwege» aan de Tweede Kamer o. a. het volgende medegedeeld: „Door bestuurders der Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappij wordt wegens vertraging, die voor de voort zetting van den Noordhollandschen spoorweg is ondervondeo, bezwaar gemaakt om reeds nu deu eerlang voltooiden weg tusschen Uitgeest en Zaandam te exploiteren. De briefwisseling met genoemde bestuurders omtrent deze aangelegenheid, is nog niet afgeloopen." „Voor de aansluiting te Amsterdam is het overleg met burgemeester en wet houders van de hoofdstad op nieuw aanhangig gemaakt. Al is er ook geen volkomen overeenstemming omtrent alle punten te wachten, wordt, wegens de groote belangen die op het spel staan, overleg met de betrokken collegicn noodzakelijk geacht. Deze belangrijke aangelegenheid zal met den meesten spoed door de regering tot eene beslissing worden gebragt." De behandeling der begrooting voor Nederlandsch Iudië is in de zitting der Tweede Kamer van jl. Donderdag ten einde geloopen. Met groote meerderheid van stemmen zijn de onder scheidene afdeelingen dezer begrooting aangenomen. Bij de behandeling van de wet op de Middelen is door verschillende sprekers het beschermend stelsel ter gunste vau den Nederlandsehen handel sterk afgekeurd en op eene trapsgewijze opheffing van dat stelsel .aangedrongen. Het voornemen der Regering is om, bij de a, s. herziening dér kiestabel, voor te stellen het aantal leden der Tweede Kamer met .vier te vermeerderen. Men schrijft ons van Texel, dd. 13 November 1868 „Naar men vermeemt zal door het liefhebberij gezelschap Leering en 'Genoegen eene éérste voorstelling, gedurende dit saizoen, gegeven worden op Maandag 23 November a. s." 'Bij Edam is in een molen de bliksem geslagen, waarop een afleider stond. Bjj onderzoek is gebleken, dat de afleider geheel gebrekkig was ingerigt en dus hare goede werking niet kon doen. Uit Terschelling wordt aan de Amst. Cour. geschreven, dat de nieuwe onderneming op de Lutine, waartoe de inschryving is geschied ten kantore der heeren ter Meulen Boelen, te Amsterdam, met den meesten ijver wordt voortgezet. Sedert het vorig jaar heeft men zich bezig gehouden met het vervaardigen van verscheidene groote werktuigen, welke bjj het bergen der gezonken lading van het ge zonken schip znllea moeten dienen, en daartoe op de ten vorigen jare aangekochte sleepraderstoomboot the Antagonist geplaatst zijn. Onder deze werktuigen is een hydraulische kettingwinder, die 20,000 kilo winden kan en eene electrische lamp, vau nieuwe vinding, waarmede men het onderzeesclie terrein bij nacht zal kunnen verlichten en ver kennen. Met deze werktuigen zijn proeven genomen en wel geslaagd, zoo als ook geschied is met het door middel van electriciteit doen springen van buskruid, waardoor men zich voorstelt, zwaar wrakhout te verbrijzelen. Daar de Lutine thans onder 26 voeten zand ligt bedolven, acht men het geraden, het tegenwoordige saizoen nog te besteden aan het voltooijen der bedoelde werktuigen, en men hoopt, dat storm en ijsgang in dezen winter veel verandering zullen brengen in de ligging der Lutine, zoo als onder anderen in den winter van 1866 op 1867 het geval is geweest, toen tydelijk 20 voeten zand van het wrak zijn afgeslagen. Men verzekert dat de leening voor de Amsterdamsche Kanaal- Maat schappij meer dan volgeteekend is. Eergisteren avond omstreeks 9-j- uur is in perceel E, 514, op de Pijpenmarkt te Amsterdam, op het oogenblik dat men met licht eene kamer binnentrad, alwaar des namiddags van wege de Amster damsche gasfabriek was gewerkt, een gas-ontploffing geschied, waardoor het plafond, de meubelen en ramen dier kamer zjjn vernield en eene jufvrouw brandwonden heeft bekomen. Na Blondin lokt miss Victoria thans duizenden toeschouwers paar het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Men beweert, dat zij nog met meer gemakkelijkheid en gratie over dunner koord door het luchtruim zweeft dan Blondin. Jl. Donderdag avond, te 10£ ure, vond men op de hoogte van Bleijenburg te 's Hage een onbekend persoon in bewusteloozen toestand, ten gevolge van langdurige onthouding van voedsel. Nadat hem eene behoorlijke versterking was verstrekt, zette de overigens zeer fatsoenlijk gekleede man zijne gestoorde wandeling voort. Aan burgemeester en wethouders van Rotterdam is een voor- loopig crediet van 25.000 verleend ter bestrijding van gemaakte en nog te maken kosten, ten gevolge der plaats gehad hebbende ongeregeldheden. Tot havenmeester te Rotterdam is, op een tractement van 2600 en eene toelage van 500, benoemd de heer J. R. N. J. Bijl, haveomeester bij het Noordhollandsch Kanaal. Een echtpaar te Schiedam vierde dezer dagen zijn 62£jarige echtvereeniging. Te zamen tellen zij den ouderdom van 182 jaar, zjjnde de man 84 en de vrouw 98 jaren oud. In de vorige week is bij J. Kroon, te Nieuwpoort, eene koe geslagt, bij welke men voor de leb ontdekte niet mioder dan 7 spijkers, 1 draadnagel, 2 Belgische centen, 1 duit, 1 halve cent, 1 dubbeltje, 1 knoop, 1 kop van een spijker en 1 naald. Het dier was altijd schijnbaar gezond, maar sedert lang zocht men te vergeefs naar de oorzaak, waardoor de groei belet werd. In de Augustinus-kerk te Utrecht werd in deze week de heilig verklaring gevierd der martelaren van Japan. De kerk was voor deze gelegenheid prachtig versierd. - Een slagter te Arnhem reinigde iri zijn slagthuis darmen, 's Rjjks administratie zag daarin eene geheime penserij. De regtbank zal nu een antwoord hebben te geven op de vraag: is pens het zelfde als darm? Bij vonnis der Arrond.-Regtbank te Arnhem is de beer A., lid van den gemeenteraad van Westervoort, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee dagen, wegens beleediging met woorden van een overheidspersoon in de uitoefening zijner functie. Door het Provinciaal Geregtshof in Gelderland zijn eergisteren veroordeeld: Adolf Wiesner, oud 25 jaren, houthakker, wonende te Basel, en Heinrich Dürrenberger, oud 31 jaren, houthakker, wonende te Bünningen, elk tot eene correctionele gevangenisstraf van zes maanden, ter zake van valschheid in authentieke, publieke en onderhandsohe geschriften en het des bewust gebruik maken daarvan, ten einde als soldaten te worden aangenomen voor het leger in Nederl. Indië. Door het Prov. Geregtshof te Groningen is G. M. schuldig verklaard aan kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd eo veroordeeld tot tuchthuisstraf van vijf jaren. Den heer Mosselmans, thans de eenige moderne predikant bij de Ned. Ilerv. Gemeente te Groningen, zal een aangenaam blijk van symphatie worden gegeven, namelijk, aldaar is tot heden reeds voor 1800 ingeteekeod, nog eenige dagen zal daartoe gelegenheid bestaan, waarna men voor dat bedrag effecten zal koopen, en die den heer Mosselmans aanbieden, onder bjjvoesing van een album, waarin de namen van allen, die door hunne bijdragen van huune belangstelling in de zaak hebben doen blijken. De Luxemburgsbhe Kamer is derf 10 dezer door Prins Hendrik der Nederlanden, stedehouder van den Koning-Groothertog, geopend. In de troonrede verklaart de Prins, dat de ongerustheid, die bestaan heeft ten aanzien der stad Luxemburg, verdwijnt en dat het werk van de ontmanteling der vesting wordt voortgezet. Aangekomen schepen te Batavia vóór 21 October: Aldebarao, Bestevaêr, Dageraad, Doesborgh, Graafstroom, Henriëtte Maria, India Packet, Jannetje, Java Packet, Johanua Christin», Johannes Lodewijk, Maria Elizabeth, Ridderkerk, S. van Heel, Tmuiden en Zeenimph. Vertrokken: Anna Maria Wilhelmina, Antje, Cornelia Geertruida, Cortgene, Friesland, Helena Sc Anna en Hoek van Holland. Eene tweede militaire expeditie is naar Bali vertrokken. In verschillende gedeelten van Frankrijk, zoowel in het Noorden als in de hoofdstad, en in het Zuiden en Oosten, is gedurende de laatstverloopene dagen eene tamelijke hoeveelheid sneeuw gevallen. De ex-Koningin Isabella heeft een bezoek gebragt aan de grafkelders van St.-Denis, waar de Bourbons begraven liggen, en jl. Dingsdag ging zij de Perichole van Offenbach, zien en liooren. Dat zal haar hare ontrouwe onderdanen doen vergeten. Een los liedje vao Schneider, een dartele cancan van Dupuis en Grenier, wat kan de treurende vrouw meer wenscheo om zich wat op te monteren. In de vorige week hebben te Londen plaats gehad 1387 sterf gevallen en 2145 geboorten. Te Londen is dezer dagen overleden de Markies van Hastlngs, een jong, rijk, Engelsch edelman. In zes jaren verkwistte hjj twee uitgestrekte erfgoederen, gedreven door de zucht om weddingschappen aan te gaan op renpaarden, welke bij hem tot een manie was over geslagen, zelfs zoo, dat hij veronderstelde de renbaanmarkt tot bank breuk te zullen brengen. Deze had hem echter tot haar slagtoffer bestemd en klemde zich steeds vast aan den Markies, tot dat hy zijn geld verspeeld had, en liet hem toen aan zjjn lot over. In 1862 en 1863, toen er 2000 en 2500 voor éénjarige ren paarden betaald werd, begon de markies zijn renbaan-tijdperk met 1500 en 1600 te betalen voor paarden, die het tiende gedeelte niet waard waren, en vermeerderde het getal zyner renpaarden tot 30, die ongeveer 10,000 's jaars kostten. In 1865 betaalde hy, naar men zeide, 12,000 voor een renpaard, Kangawo genaamd. In 1867 verloor hy 103,000 bij de Derby-wedren, maar won nagenoeg de helft terug bij den wedren van Ascott; doch sedert dien tijd liep alles hem tegen, totdat hy eindelijk den moed en tevens de geschiktheid tot het berekenen der kansen verloor. De in gezondheid eh geld ten gronde gerigte edelman begaf zich nu met zyn jagt naar Noorwegen, doch zijn gestel was te veel geschokt om ondanks jeugd en de meest mogelyke zorgen te herstellen. Hjj woonde nogtans de wedrénneu te Dohcaster op krukken bjj, en den 1 Oct, bezocht hij Newmarket Heath in een modern wagentje. Zijne weddenschappen waren nu tot een paar p. 9t. gedaald, en de jongman, die op zijn 19de jaar zich terzelfder plaatse als een aanstaand vermogend edelman vertoonde, en sedert bij tonnen gouds gewed bad, moest in zijnen veracbterdëh toestand uit deb mond van zijn tegenwedder hooren: „Bedenk, dat ik verwacht betaald te worden." Dit was het laatste bezoek van den markies van Hastings op de renbaan. Hij verliet die in eeu hopeloozen toestand en stierf jl. Dingsdag in zijn huis in Grosvenor Square. In een uit Lima aan den Moniteur geschreven brief, van 12 September 11., wordt de schade, welke de geduchte aardbeving van den 13 Augustus 11. alleen in Peru teweeg gebragt heeft, op 200 millioen piasters, of 800 millioen francs, begroot. Meer dan twintig 6téden van dat rijk zyn geheel of gedeeltelijk door deze ramp verwoest geworden, en daaronder de voorname steden Callao, Arica, Iquique, Arequipa; voorts Islay, Chala, Ocona, Lomas, Ioa; in welke laatste stad, die eene bevolking van 12,000 zielen had, 267 huizen ingestort zyn, terwjjl al de overige omvergehaald moeten worden. De liefdadigheid, waarvan de Peruaansche bevolking in deze omstandigheden bljjk geeft, is buitengemeen groot. Onder de ingekomen giften worden vermeld eene van 200,000 francs vau den ondernemer van den 9poorweg van Arequipa, en eene gelijke gift van den pachter der guano; terwijl uit de kas der Guano-maat- schappij een renteloos voorschot van 500,000 piasters was verstrekt. In ons nummer van jU Woensdag vermeldden wy het'over lijden te Grecnwich van den, zoo het heette, 104jarigen invalide Thomas Culleforth, die het aan zijn hoogen ouderdom, gepaard aan een helderen geest en gezond ligchaam, te danken had, dat hij zeer werd onderscheiden en hem vele voorregten geschonken werden. Na zijn dood is nu echter aan het licht gekomen, dat hij werkelijk een 30- a 40tal jaren jonger was dan waarvoor hy zich heeft uitgegeven, welk bedrog hij had kunnen plegen door de papieren van een zijner bloedverwanten voor de zijne te doen doorgaan, betgeen nu eerst aan het licht is gekomen. H. M. de Keizerin van Rusland wordt, zegt men, den 17 dezer te Berlijn verwacht. Te Berljjn is een bankier gestorven, die aldaar zeer bekend was en die zoo een bagatelletje van rond de zeven millioen achterlaat. Een Berlijnsch blaadje steekt den draak met de ingewikkelde, netelige vragen, die tot toelating voor verschillende vakken tegen woordig al zoo gedaan worden. Het geeft als kritiek eenige staaltjes van vragen, die het aan eene commissie van examinatoren ter keuze voorlegt: 1. Welke schoenmaker heeft voor Göethe de laarzen gemaakt, die hij droeg, toen hij naar Frederika te Sesenheim reed? 2. Welke tabak snoof Schiller, toen hjj hel laatste bedrijf van Don Carlos schreef? 3. Welke vorsten hebben draken in bun wapen en van welk geslacht zijn die draken? 4. Is de straat van Gibraltar geplaveid? 5. Hoevele bergpassen zijn er in Zwitserland en waar worden die geviseerd? 6. Behoort de wolkenbreuk tot de echte of de onechte breuken Men zal zich herinneren, dat zekere Oscar Becker, onlangs in Noord-Amerika in een gekkenhuis gestorven, eenige jaren geleden in de laan van Lichtcnthal te Baden een aanslag deed op het leven van den Koning van Pruissen, die bij die gelegenheid slechts ligt gewond en binnengedragen werd in een klein huisje, waar rneii hem de noodige geneeskundige hulp verleende. Ter herinnering aan dat feit kocht de Koningin dat huisje voor drie honderd gulden. De stad Baden gaf vervolgens der Koningin, in de meening dat zjj haar daarmede genoegen zou doen, het omliggende land ten geschenke. Het bestuur der stad hoopte, dat de overwinnaar van Sadowa daarop zoo al geen paleis dan toch zeker een villa zou laten bouwen, maar niet alleen heeft de Koning, die in de kelders van zjjn Koninklijk kasteel een schat bezit van honderd millioen thalers, er niets laten bouwen, maar zelfs beeft hij het huisje aan een waschvrouw verhuurd, die er dertig gulden per jaar huur voor betaalt aan den toekom9tigen Keizer van Duitschland! De Tweede Kamer te Weenen heeft het cijfer van het leger op den voet van oorlog ad 800,000 man, met lOjarige dienst, met groote meerderheid aangenomen, en tevens met 123 tegen 40 st. goedgekeurd, dat in 10 jaar geen verandering in het contingent zal worden gemaakt. Twee voorstellen om de legersterkte op 600,000 en 200,000 terug te breugen, zijn verworpen. Oostenrjjk bljjft dus zijne stelling onder de gewapende groote mogendheden innemen, ofschoon het cyfer van 800,000 eerst na jaren zal bereikt worden. Als het daarbij zijne geldmiddelen maar niet weder uitput, om een crisis te gemoet te gaan, die het pas te boven kwam. Oostenrijk zal intusschen over eenige jaren eene gezamenlijke legermagt bezitten van 1,035,000 man, nameljjk 800,000 van het gemeenschappelijke leger, 53,000 man van de landweer der beide rijks-helften. Na de reorganisatie zal Oostenrijk dan slechts weinig troepen minder op de been hebben dan Frankryk en iets meer dan de Noord-Duit9che Bond. Frankryk telt 1,350,000, de Noord-Duitsche Bond 1,028,946,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1