1868. N°. 141. Zondag 22 November. 26 Jaar; Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. binnenland!" BUITENLAND. HELDERSCHË EN NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advcrtentiën: Van 14 regels CO cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op Dingsdag den. 24 November a. s., des avonds ten zeven ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 20 November 1868. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TEE BEHANDELING: 1. Benoeming leden Commissie Gemeentewerken. 2. Tarief vervolgingskosten Schutterij. 3. Vaststelling Suppletoir Kohier Hoofdclijken Omslag 1868. 4. Begrooting Schutterij 1869. 5. Mededeeling ingekomen stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 21 November. De verkiezingen voor het Britsche Lagerhuis wekken in groote mate de algemeene belangstelling op. De wijze, waarop daar te lande de verkiezingen plaats hebben, treedt daarbij in alle hare eigenaardigheid in het licht. In Ierland wordt door de politie onderzoek gedaan naar eene bende van 40 man, die de woningen binnendrong en de bewoners een eed afvergde, dat zij hunne stem op een liberalen candidaat zouden uitbrengen. Ook wordt de schrijver opgespoord van een brief, waarin een hooggeplaatst magistraats persoon met den dood werd bedreigd, indien hij bij zijne pachters invloed zocht uit te oefenen in het uitbrengen hunner stemmen. Heftig is de taal, waarmede de dagbladen den uitslag der verkie zingen mededeelen. De Globe o. a. noemt eenige namen der liberale candidaten, die de nederlaag hebben geleden en voegt aan die mede deeling toe deze woorden: „Die nederlagen zijn beslissende uitspraken van het Engelsehe publiek tegen de partij van leeghoofdige, lang- tongige, waanwijze radicalen, van welke een weinig indrukwekkende school zich thans bezig is te vormen." Een telegram uit Londen berigt, dat te Sligo, bij de verkiezingen, ongeregeldheden zijn voor gevallen; kapitein King is daarbij doodgeschoten en drie andere heeren zijne mishandeld. Wat de uitslag der verkiezingen betreft, deze is zeer gunstig voor de liberale partij; Gladstone en vele andere voorstanders van de afschaffing der Iersche staatskerk hebben in de meerderheid der districten de overwinning behaald. Reeds spreekt men van den aanstaanden val van het ministerie Disraëli. Zijne Exc. de minister van Marine is gisteren met den eersten trein alhier aangekomen, naar men verneemt hoofdzakelijk met het doel om het ramschip de Buffel te inspecteren, welke bodem niet aan de eischen voldoet. Met den laatsten trein vertrok Z. Exc. weder naar 's Hage. Zr. Ms. stoomschip Marnix is, na gerepareerd te zijn, den 18 Oct. jl. uit Simonsbaai naar Japan vertrokken. H. M. de Koningin wordt den 26 dezer van HDs. buiten- landsche reis in de residentie terug verwacht. Tot heemraad van het waterschap de Schermer is benoemd de heer D. Oly; tot dijkgraaf van den zeedijk beoosten Mniden de heer L. Taunaytot heemraad voor den polder Katwoude de heer P Teerhuis. Naar men verzekert is van wege de regering voorgeschreven dat de oude Ioods-rinkelaars, die nog bij de loodsdienst in gebruik zijn, buiten dienst gesteld en door vaartuigen van latere constructie vervangen zullen worden. De leden van de Eerste Kamer zijn tegen 26 dezer bijeengeroepen. Aangenomen het beroep naar Oude Schild, op Texel, door ds. M. Wassenaar, te Haulerwijknaar Charlois, door ds. W. W. A. Verhoeff, te Scheveningen. Beroepen te 's Bosch, de heer Bouman, pred. te Hoevelaken. Beroepen te Hedel, ds. J. Kraijenbelt, pred. te Heemstede. Beroepen te Zierikzee de heer H. A. Gillot, pred. te Assendelft. Bedankt voor het beroep naar Barneveld door ds. J. D. B. Brouwer en voor het beroep naar Nunspeet door ds. L. Schouten, beide te Harderwijk; voor het beroep naar Rijswijk door ds. Beeckman, te Sassenheim. In den nacht tusschen jl. Donderdag en Vrijdag is eene boeren-hofstede te Noordscharwoude afgebraud. De heer N. van der Sluijs, te Rustenburg, vierde dezer dagen het zilveren feest zijner ambtsbediening en ondervond te dier ge legenheid onderscheidene blijken van belangstelling en genegenheid. Tot leden der Zaanlandsche Kamer van Koophandel en Fabrieken zijn herkozen de heereu J. Zwaardemaker Dz., AU. de Lange Cz., Adr. Prins en P. Kluyver Pz. Met algemeene stemmen heeft de gemeenteraad van Amsterdam besloten den minister van Binnenl. Zaken verlof te vragen tot het openbaar maken van de regeringsplannen, betreffende de plaatsing van een centraal-spoorweg-station. Dezer dagen werden door den heer J. J. de Beucker, van Amsterdam, in het raadhuis van de gemeente Wijk aan Zee en Duin, daartoe door den heer burgemeester welwillend afgestaan, twee populaire voordragten gehouden, waarin achtereenvolgens de volgende punten zijn behandelda. de zamenstelling en hoedanig heden der grondsoorten; b. de meststoffen en de beste wijze van bewerking der verschillende gronden, zooals door ploegen, spitten, spaden, enz.; c. het bewaren en vermeerderen der meststoffen, voor elke vruchtsoort noodig; d. de wisselbouw in tuin- en landbouw; e.- het aanplanten van vruchtboomen, zooals noten, peren, appelen, ebz.f. de opbrengst van elke vruchtsoort; g. aanbeveling om niet te' veel, maar wel geschikte vruchten aan te planten h. het teelen en'kweeken van vroege moeskruiden, als aspergie, erwten, enz.; de middelen om voordeelig te tuinbouwen, waaronder vooral werd aangeprezen het behoorlijk snoeijen. De voordragten werden met veel belangstelling aangehoord en waren vooral voor deze streek, waarin de tninbouw schier de eenige bron van bestaan kan genoemd worden, ongetwijfeld hoogst nuttig. Dë nieuwbenoemde burgemeester van Bussem, de heer G. W. C Westenberg, werd jl. Woensdag aldaar feestelijk ingehaald. Gedurende de laatste dagen is te Scheveningen zoo veel haring gevangendat de voorraad zout is verbruikt en daaraan alzoo voor het oogenblik gebrek bestaat. De buitengewoon schoone zomer heeft ook voor de exploitatie van het badhuis te Scheveningen zeer gunstig gewerkt. Volgens berekeningen der commissie van bijstand voor het badhuis, hebben de ontvangsten in het afgeloopen saizoen ruim 155,000 bedragen. Daarentegen wordt berekend, dat de exploitatie-kosten ruim 132,000 zullen beloopen. De regtbank te" Rotterdam heeft drie personen (kinderen van 10 en 12 jaren) tot gevangenisstraf van eenige dagen veroordeeld, wegens diefstal bij nacht door meer dan een persoon op de aan- hoorigheid van een ter bewoning geschikt huis, door middel van inklimming. Deze uiterst criminele qualificatie werd toegepast op het plukken van eenige druiven in een tuin tot een buitenverblijf behoorende. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is eergisteren ingekomen het voorstel der financieële commissie, om in plaats van de heffing van een regt op de riolen, eene verhooging van 60 pCt. op het havengeld der zeeschepen met 1 Januarij in te voeren en de opcenten op het personeel te verhoogen van 70 op 80. Wat het eerste betreft, de commissie voor de financiën doet het voorstel noode, maar waar de schepen weldra den verbeterden waterweg zullen bekomen, kan zulk eene verhooging niet zoo bezwaarlijk zijnwat zou men aan den verbeterden waterweg hebben, als de gemeente niet tevens de gewenschte uitbreiding kreeg, of als men de toekomst van de scheepvaart zelve in de waagschaal stelde. De Kamer van Koophandel heeft zich dus ook met dit denkbeeld vereenigd. Men zal het verlies van de rioolbelasting door de nieuwe voorstellen niet geheel aanvullen, maar door de groote openbare werken iets minder haastig af te werken, zal men hierin te gemoet komen. Den 24 dezer zal, ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan der Kon. Militaire Akademie te Breda eene reünie worden gehouden van officieren, oud-officieren en iogenieurs van den waterstaat, die in 1828 bij de oprigting der akademie kwcekelingen van die in- rigting waren. Te dier gelegenheid zal door dr. Wap, als oud- leeraar der akademie in dat tijdvak, eene gedachtenisrede worden gehouden waarbij, behalve de oud-kadetten, ook het thans aan de akademie verbonden personeel en de tegenwoordige kweekelingen der academie zullen tegenwoordig zijn en tot bijwoning waarvan ook verschillende autoriteiten en aanzienlijke personen zullen uitge- noodigd worden. Des middags zullen de oud-kadetten van het jaar 1828 zich aan een vriendschappelijken maaltijd vereenigen, tot welken evenzeer een aantal gasten en daaronder de oud-leeraren van gezegd jaar, genoodigd zijn. De heer P. Worden, pastoor te Breda, herdacht jl. Donderdag zijn 40jarig priesterambt. Ook van stadswege zal worden bijgedragen tot opluitering van het feest. Den 25sten zal door het korps oud-kadetten een plegtig bezoek aan de academie worden gebragt en le dier gelegenheid bet gebouw feestelijk versierd zijn. De heer Was heeft ia den geneeskundigen raad in Zeeland het voorstel ingebragt, dat de raad zich tot de regering zou wenden, om, ter bevordering der ontwikkeling des volks en ter verbetering van den gezondheids-toestand, de afschaffing te vragen van den accijns op zeep, zout, bieren, azijnen en vooral op vleesch. Al de leden waren het in beginsel met het voorstel eens, maar meenden in de tegenwoordige omstandigheden op dieafschaffingniettemogenaaDdringen. Het meekrapdelven zal in de omstreken van Zierikzee weldra geëindigd zijn. Het saizoen is daartoe guustig geweest. De meekrap zelve, dit hoofdvoortbrengsel van den landbouw aldaar, levert bij eene uitmuntende kwaliteit een goed beschot en geeft, vermeerderd door den hoogen prijs, onzen landbouwers goede winsten, den ar beiders veel en goed betaald wordend werk en de meesloven en fabrieken een levendig vertier, dat men met genoegen gadeslaat. Door de Belgische vischsloep Boulanger, n°. 149, stuurman de Smedt, is op de hoogte van West-Capelle, 12 Engelsehe mijlen uit den wal, drijvende gevonden en te Ostende aangebragt, een in goeden staat verfceerende boot, van binnen zwart en de doften geel geverwd; van buiten tot op het water geharpuisd. Men vermoedde te Ostende dat deze boot afkomstig was van het loodswezen van Terschelling, en alzoo welligt behoord had tot de van daar als ver mist opgegeven loodsboot. In overleg met het ministerie van Oorlog zijn te Leeuwarden bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen drie militairen in dienst getreden als leerling-machinist. In de vorige week is te Harlingeu eene proef genomen om een nieuwen tak van industrie in het leven te roepen. Twee handelaars hebben vier duizend stuks seheivisch en eenige kabeljaauwen doen schoonmaken en, gedeeltelijk versch, gedeeltelijk gezouten, in manden gepakt naar Keulen gezonden. Slaagt deze proef goed, dan is het plan deze visch-verzendingen in het groot door te zetten en een achttal visschers van Vollendam zijn aangenomen om voor bedoeld einde te visschen. Te Tjummarum is een bejaard landbouwer overleden, die in zijn testament, onder een menigte andere bepalingen, ook de vol gende zonderlinge beschikkingen gemaakt heeftelk der personen, die hem ten grave droegen, de kiok luidden of op eenige andere wijze diensten bewezen, moesten een gulden ontvangen, voorzien van de beeldtenis van Koning Willem III, welke guldens in een afzonderlijk kistje voorhanden waren. Een huurman, die het gardeniers- bedrijf uitoefent, moest een kruiwagen benevens ander gereedschap worden gegeven. Den predikant was een legaat van 100 gemaakt. Het getal genoodigden tot de begrafenis beliep ruim 80, en volgens den wil des overledenen moest het testament in de herberg worden voorgelezen, zoodra het gezelschap van het graf terugkeerde. A.Crt Aangekomen schepen le Batavia vóór 29 October: Tjillingsie en Zeebloem. VertrokkenHelena en Henriette, Iusutiude, Isaae da Costa, Maria Catharina, Minister Fransen van der Putte, Minister Thorbecke, President Plate, Soerabaija Packet en Vertrouwen. Expeditie Balie overwinnend. Die van muziek houdt, maken wij bijzonder attent op de firma I. H. Heller, te Bern, die speelwerktuigen en speeldoozen, en alles, wat met muziek in verband staat, levert, waaronder veel is van eigen vinding. Wanneer men het rijk-voorziene magazijn beziet, en de grootere werken hoort spelen, b. v. de groole orchestrions, en de electrische piano's, wier spel aan het ongelooflijke grenst, wordt men onwillekeurig met den wensch bezield zulk een speeltuig te bezitten. De wijn vervrolijkt het hart van den mensch, maar de speelwerk- tuigen van I. H. Heller niet minder. Liefhebbers van muziek kunnen wij ze te meer aanbevelen, daar de goede naam der Heller'sche speelwerktuiged niet alleen over Europa, maar over de geheele wereld verbreid is, we raden echter aan ze direct uit Bern te bestellen, daar, gelijk wij vernomen hebben, anders dikwijls onechte geleverd worden. Men wende zich dus direct tot I. H. Heller, te Bern. Het Journal de Bruxelles legt zijne levendige voldoening er over aan den dag, dat in den gemeenteraad van Brussel, en wel bij monde van een der voornaamste leden van de regterlijke magt, den voorzitter van het hof van appèl Tielemans, eene nadrukkelijke klagt is aangeheven over het ongestraft rondventen op de openbare straten der hoofdstad van allerlei zedekwetsende en zedebedervende geschriften en aankondigingeneene industrie, bovendien niet zelden door vrouwen en jeugdige kinderen van beiderlei kunne uitgeoefeod. Ofschoon door het hoofd van het gemeentebestuur op deze klagt geantwoord was geworden, dat de overheid zich geen oordeel over de zedelijke waarde van alle rondgevent wordende geschriften kon aanmatigen, vleit het clericale orgaan zich toch er mede, dat de verzeuding der klagt naar de afdeeling voor contentieuse zaken, waartoe besloten is, zal leiden tot het opheffen van een kwaad, - hetwelk de ergernis en bezorgdheid van alle voorstanders der goede zeden in eene toenemende mate opwekt. Voor het huis van een kolonel te Brugge stond dezer dagen een jong soldaat op post. Toen de hoofd-officier hem voorbijging bewees bij de militaire eer niet volgens de instructie en de kolonel wees hem le regt. De arme jongen, die pas van het veld in de kazerne was overgebragt, deed bevend wat hem bevolen werd, maar toen de kolonel zich verwijderde, riep hij hem na: „kolonel! kolonelzegt het als het u blieft niet aan den korporaal, die zou het mij inpeperenDe kolonel beloofde lagchend, dat hg het vergrijp geheim zou houden. Volgens de Fransche Moniteur zijn de binnenlandsche worste lingen die Ahessinië zoo lang verdeeld hielden, na den afloop der Britsche expeditie weder aangevangen met dezelfde levendigheid als vroeger. Er is toeneming gekomen in het aantal oproerlingen, die het land zoeken te verwoesten en daar de kansen voor de onderling strijdende opperhoofden nagenoeg gelyk staan, is Ahessinië in een jammerlijke gesteldheid en kan de burgerkrijg nog lang de geesel blijven voor dat deel van Afrika, hetwelk in vroegere eeuwen in het genot was van eene beschaving, waarvan het door de tegenwoordige beroerten helaasmeer en meer verwijderd wordt. Rothschild is deu 18 dezer, ten elf ure, te Parijs met den grootsten eenvoud hegraven; de stoet werd gevolgd door eene buitengewoon groote menigte, vooral uit de arme klassenwel de grootste hulde, die men aan een afgestorvene kan bewijzen. De Moniteur du Soir laat in haar wekelijksch overzigt, na van de verkiezingen in Engeland gewag gemaakt te hebben, volgen „Welke staatkundige partij bij onze naburen ook aan het bewind moge komen, men kan vooraf reeds verzekeren, dat het Engelsehe gouvernement zich door de bij uitnemendheid vredelievende denk beelden zal laten leideu, die tot regel van gedrag voor de tegen woordige regering hebben verstrekt. De heeren Disraëli en Gladstone, lord Stanley en lord Clarendon verschillen niet van gevoelen, waar het de waardeering der algemeene beginselen geldt, die Groot- Brittanniës staatkunde behcerscheneu deze overeenstemming tusschen Whigs en Tories heeft een kenmerkenden trek van de jongste kiezers beweging uitgemaakt." In de vorige week hebben te Londen plaats gehad 1506 sterf gevallen en 2280 geboorten. Uitslag der verkiezingen te Londen: gekozen 283 liberalen en 156 conservatieven: de liberalen hebben 26 stemmen gewonnen. Disraëli, eergisteren in Buckinghamshire tot lid van het Engelsehe Parlement gekozen, heeft in een toespraak gezegd, dat het tegenwoordige kabinet door de politiek van Russell belemmerd wa9 geweest, doch dat de vertrouwelijke betrekkingen met Duitsch- laud, Denemaken en Rusland hersteld zyn, en dat Engelands non interventie geenszins ten doel heeft tot het laten varen van Engelands invloed in het belang van den vrede van Europa. Te Manchester zgn drie slijters van sterken drank tot 5 boete ieder veroordeeld, omdat zg aan beschonken personen drank verkochten. In een telegram is gemeld, dat in den namiddag van den 17 dezer te Keulen eene aardschuddiug is gevoeld. De Köln. Zeit. deelt daaromtrent nader mede, dat de schokken, ten getale van twee, snel op elkander volgden en eene horizontale rigting schenen te hebben. Zij werden in verschillende gedeelten der stad, maar vooral in de noord-westelijke wijk, waargenomen omstreeks een kwartier vóór vier ure in den namiddag. De uitbarsting van den Yesuvius houdt te Napels met onver minderde heftigheid aan. De lava-stroom is 20 el breed en 10 a 12 el diep. Een kastanjebosch bij den Tosso Vetrana is in brand geraakt. De verwoesting van bouwland en van verscheidene huizen en pachthoeven is ontzettend. Het dorp San Giorgio is door den gloeijenden lava overstroomd en de bevolking heeft zich met moeite voor het naderend gevaar in tijds gered. Het regeringsblad van Madrid bevat: 1°. eene circulaire van den generaal Prim, waarbij wordt aangekondigd dat, bezuinigings- halve, twee derden der bij het leger bestaande vacaturen onvervuld zullen blijveDten 2°. eene circulaire van den minister Saga9ta, waarbij het afbreken wordt verboden van godsdienstige monumenten, die uit een artistiek of geschiedkundig oogpunt merkwaardig zgn. De arbeid van vrouwen en meisjes in de mijnen in Silezië is verboden, te beginnen met 1 Jan. e. k. Het krankzinnigengesticht te Cleveland in Noord-Amerika is een prooi der vlammen gewordenzes personen hebben bij den brand het leven verloren. De regering der Argentynsche republiek heeft eene premie van 40,000 franc9 uitgeloofd voor de ontdekking van een middel om slagtvleésch versch te honden, en zoo te behandelen, dat het ver i afgelegen landen iu bruikbaren en gezonden staat hereiken kunne.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1