1868. 'N°. 149. Vrijdag 11 December. 26 Jaargang^ BINNENLAND. BUITENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. s HELDERSCHE €3 EN NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatürdao namiddag. .honnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bij deze Courant behoort een BIJBLADbevattende: 1°. Kennisgeving Inschrijving voor de Nationale Militie; 2°. Verslag van de zitting van den Gemeenteraad op 8 dezer; 3°. Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Geneiaal. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 December. De storm van jl. Maandag heeft bijna het geheele land door schade aangerigt. Te Weesp is eene in aanbouw zijnde azqnmakerij die reeds geheel onder dak was, totaal neergeslagen. Aan het kolf te Zaandam is een pakhuis ingestort en te Oostzaan twee boeren plaatsen. Te Kuilenburg is het dak van het stationsgebouw gerukt. Te Botterdam zijn twee in aanbouw zijnde huizen ingestort. Te Dordrecht ligt een kolenschip gezonken. Te Delft is de kap eener in aanbouw zijnde fabriek geheel afgewaaid. Op vele plaatsen werden zulke hevige schokken waargenomen, dan men aan aard beving geloofde. De sterkste windstoot is te Utrecht waargenomen des ochtends ten I half zeven ure; hij had eene drukking van 150 N. p. op de vierk. el. Te Alblasserwaard zijn verscheidene boomen van verbazende afmeting ontworteld of als stoppels verbroken. Te Zutphen is op de volgende merkwaardige wijze eene dienst meid aan een bijna wissen dood ontkomen. De oudste zoon des huizes moest jl. Maandag ochtend op reis, en de meid stond ééu uur vroeger op dan zij gewoonlijk in dit jaargetijde doet, ten einde het een en ander voor het ontbijt in orde te bren gen. Zy was naauwelijks vjjf minuten in de keuken geweest, toen de zware hooge schoorsteen van het huis voor het geweld van den storm zwichtte, nederstortte, een groot gat in het dak boorde en vervolgens door de zoldering van de dienstbodenkamer op het hoofdeinde van het bed te regt kwam, waaruit de meid zoo even was opgestaan Te Hardenburg is eeue calicot-fabriek letterlijk verbrijzeld terwijl een gedeelte van den toren is afgewaaid. Het paardenspel van Blanus, staande te 's Hertogenbosch, is geheel en al ingestort, en onder de kermis-kramen welke daar stonden bij gelegenheid der St. Nicolaas-kermis, zijn groote verwoestingen aangerigt. Te Tilburg zijn verscheidene in aanbouw z ij n cl e woningen omver- gewaaid; terwijl nabij den Heuvel aldaar een bewoond huis, uit drie woningen bestaande, is ingestort; een meisje van 8 jaren is levenloos van onder het puin te voorschijn gehaald. In het Liesbosch, nabij Breda, is een zoo groot aantal boomen geknakt en ontworteld, dat de schade op ruim 12,000 wordt begroot. Een groot tooneel van verwoesting bood de Schelde aan, ouder felle donderslagen en met vreeselijk opgezweepte golven. Drie schepen zwierven daar masteloos rond, een groote Pruissische brik, genaamd Koningsbergen, kapt. Alphen, sloeg masteloos op de gevaar lijke bank de Caïloot. Twee-en-veertig passagiers, Italiaansche landverhuizers, heeft men gelukkig kunnen ontschepen en zjjn te Vlissingen ter verzorging aaDgekomen. Te Hardinxveld is door het zinken van een met steen geladen vaartuig in den nacht tusschen Zaturdag en Zondag de schipper ver dronken, terwijl de knecht zich in den mast gered heeft. Ook in de omstreken van Lochem zijn vele verwoestingen aangerigt. In het bosch van het buitengoed Ampsen zijn, naar men verneemt, meer dan 500 boomen omgewaaid, terwijl dit getal op het buiten de Cloese ongeveer 400 bedraagt. Op het emplacement vau het station zijn vele schuren of geheel verwoest of sterk beschadigd, en aan de pannenfabriek aldaar werden Maan dag, bij kleine hoeveelheden 13,000 pannen afgeleverd tot herstel der schade aan de daken van huizen. Tusschen Dusseldorp en Arnhem zjjn 16 schepen en tusschen Nijmegen en Arnhem 12 schepen gezonken. Twee personen zijn daarbij omgekomen. Ook in het Engelsche kanaal heeft het zeer zwaar gestormd. Te Mount's Bay, Penzance, heeft de reddingboot 9 personen gered, nadat zij eerst was omgeslagen. Uit Wiek wordt geseind, dat de Iersche stoomboot Hibernia op de Iersche kust vergaan is. De kapitein is met 81 personen, in drie booten verdeeld, geland, doch eene boot met 33 menschen zag men zinken. Bij Koninklijk besluit van den 3 dezer is bepaald, dat inge voerd zullen worden postzegels van één en twee centen, hoofdzakelijk strekkende ter frankering van dagbladen en verdere gedrukte stukken. De invoering gaat in met 1 Januarij 1869. Tot commies der posterijen 2de kl. zjjn benoemd: de heeren C. W, Hennequin en W. P. Alstorphius Grevelink, thans commiezen 3de kl.; - tot commies 3de kl., de heeren K. A. F. J. Pliester, S. J. van Ingen en E. W. L. Wuppermann, thans surnumerairs der posterijen. Bij beschikking van den minister van Marine van den 9 dezer is aan den matroos 1ste kl. J. P. B. van Dongen toegekend de c gouden medaille ter geheele grootte, ter zake van vijftig jaren eerljjke en trouwe militaire dienst. Het Prov. Geregtshof van Noordholland, kamer van criminele zaken, voorzitter mr. G. Schimmelpenninck, heeft bjj arrest van den 8 dpzer, Jan van der Meer, boerenknecht, oud 43 jaren, geboren te Wilnis, laatst woonachtig te Haarlemmermeer, vrijgesproken van de beschuldiging van twee moedwillige brandstichtingen, ten huize van den landbouwer W. Clay, waarbij gevaar voor menschenlevens te voorzien was, en vau diefstal in een bewoond huis, door middel van binnenbraak. Uit het vroeger opgemaakte twaalftal predikanten heeft het kiescollegie der Herv. gemeente te Alkmaar, in zijne vergadering van 8 'dezer, het volgende zestal geformeerd: J. Eigeman, te Delfts haven;. G. J. van Lindonk, te Nieuw-Loosdrecht; A. C. J. van Maasdijk, te Katwijk aan Zee; B. Mossel, te Nederhorst-den-berg D. Bjjoders, te Hazerswoude en W. Vliegenthart, te Vreeland; en voorts uit dit zestal het volgende drietalEigeman, van Lindonk en Ejjnders. Het beroep zal den 29 dezer plaats hebben. Men roemt zeer de cirque van Francois Loisset, staande te Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Amsterdam. Geheel nieuw getimmerd, heeft het niet de ongeriefelijk- heden van een gewone kermistent, maar is een flink, ruim, gemakkelijk gebouw, zonder togt en evenwei goed geventileerd. De banken zijn onbekrompen, de plaatsen goed te bereiken. Heden zal de eerste voorstelling plaats hebben. Dr. J. C. Zaalberg te 's Hage is voornemens te Amsterdam, Botterdam, Utrecht en nog eenige andere steden, een paar rede voeringen, over belangrijke godsdienstige vragen destijds te houden. De tentoonstelling van vlas, door de Nederlandsche maatschappij ter bevordering der vlas-industrie, in het lokaal Verscheidenheid en Overeenstemming te Botterdam gehouden, is jl. Maandag geopend in tegenwoordigheid van den heer burgemeester dier stad, die daar toe was uitgenoodigd en in eene redevoering op het groote gewigt gewezen heeft van de vlas-industrie, waarvan Botterdam de hoofd zetel is, en zijne ingenomenheid betuigd heeft met deze belangrijke tentoonstelling, de eerste van dien aard, die hier te lande gehouden wordt. De redevoering van den burgemeester is beantwoord door den heer van Aken, president der maatschappij ter bevordering der vlas-industrie, die den heer Joost van Vollenhoven dank betuigd heeft voor de door hem betoonde belangstelling, en voorts heeft doen uitkomen, welk een belangrijken invloed de vlas-industrie uitoefent op de welvaart van zoo vele plaatsen. De heer van Aken bood bij deze gelegenheid aan den burgemeester dier stad het eerelidmaatschap der maatschappij aan. De tentoonstelling is dien dag door een groot aantal personen bezocht. Te 's Hertogenbosch overleed dezer dagen de generaal-majoor Christiaan Nicolaas Peperkamp, in den ouderdom van 61 jaren. Er is dezer dagen in een der couranten gemeld dat men meende, dat de eigenlijke naam van den zoo pas overleden advocaat Berryer was „Mitterberger." Dit is onjuist. Zijn naam was Bichelberger. In de Spuistraat te 's Hage bestond voor meer dan 60 jaren een groote winkel van glas-, porselein- en aardewerk. Die toen wat van dien aard noodig had, in- of buiten de stad, ging naar Bichelberger. Twintig jaren geleden, woonden daar zijne kinderen, een zoon en twee dochters, allen ongetrouwd. Maar zjj en de zaak waren met den tijd niet medegegaan, de winkel was ouderwetsch, de bediende was ouderwetsch en allengs zijn de stijve, ouderwetsche maar brave menschen ten grave, en de winkel in andere handen overgegaan. De vader dezer kinderen was uit Zwaben daar heen gekomen. Zijn broeder toog naar Frankrijk en diens zoon werd de groote Berryer, wiens welsprekende mond zich dezer dagen voor altijd sloot. Voor ruim 25 jaren heeft de groote man zijne familie te 's Hage nog eenmaal opgezocht. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 2de kl. J. J. de Broijue, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Iudië en van daar den 30 Nov. jl. hier te lande teruggekomen, is met dat tijdstip op non-activitcit gebragt. Een verschrikkelijke orkaan woedde jl. Zondag nacht te Brussel en omstreken, die het meerendeel der inwoners van die stad uit den slaap hield, en ze 's morgens een tooneel van verwoesting liet zien, welks weerga gedurende een menschenleeftijd niet gezien was. De storm had een menigte schoorsteenen en dakpannen van de daken op straat geworpen; zestien van de schoonste boomen uit het park werden ontworteld en dwars over den weg gelegd, waardoor zij de wandelwegen versperren en de geheele wandelplaats vertoont een schouwspel van ware verwoesting; het traliewerk is gebogen en doorboord door den val van den schoonsten boom van het park, die tegenover het gebouw stond, waar de Prins van Oranje vroeger residentie hield. In Henegouwen is een groote metaalgieterij geheel verwoest, waardoor eene schade van 50,000 frs. is veroorzaakt. Men leest in den Moniteur„Met het oog op de ongerustheid, veroorzaakt door de beduchtheid voor verwikkelingen tusschen Turkije en Griekenland ter zake van Creta, hebben de gezanten van Frankrijk, Engeland en Busland, als de vertegenwoordigers van de beschermende mogendheden van Griekenland, gezamenlijk zich tot den Griekschen minister van buitenl. zaken gewend met het doel om hem opmerk zaam te maken op de ernstige gevolgen, welke eene aanvallende staatkunde zou kunnen na zich slepen." Aan de weduwe Eossini is door een uitgever een millioen francs geboden voor de nagelaten werken van haren echtgenoot. Jl. Zondag heeft te Angerville de begrafenis van den heer Berryer plaats gehad, eene plegtigheid, die door de legitimistische Gazette de France „eene indrukwekkende manifestatie der openbare meening" wordt genoemd, daar van alle zijden van Frankrijk deputatiëo waren gekomen om eene laatste hulde te brengen aan „den grooten patriot en den grooten redenaar, die bij zijn leven de algemeene achting en bewondering genoot, en over wiens dood een algemeene rouw wordt gedragen." Op eene verkooping van handschriften te Parijs heeft een kwitantie van Molière 220 fr. opgebragt; de fabel van Lafontaine l'huitre et les Plaideurs 150 fr. De maatschappij van dierenbescherming te Parijs heeft aan Theodore Barrière, schrijver van het tooneelspel le Sacrilège, dat opgevoerd is in het Ambigu, haar dank doen toekomen voor het geniaal idee dat zij gehad heeft van een paard op het tooneel te brengen, dat mishandeld wordt door den koetsier, die daarop door een handwerksman eerst wordt gewaarschuwd, daarua afgeranseld en - eindelijk volgens de wet Grammond - naar het politie-bureau gebragt wordt. Die scène maakt een groot effect. Voor de assises van het departement van de Monden van de Bhóne, is den 4 dezer het veel gerucht makende regtsgeding der drie Marseillaansche vergiftigsters en van hare vier medepügtigen, aangevangen. De hoofdbeschul ligden hebben alle drie hunne mannen door vergif van het leven beroofd; twee van haar, de weduwe Ville, 41, en de weduwe Gabriel, 20 jaren oud, om met andere mannen, met wie zij ongeoorloofde betrekkingen onderhielden, te kunnen huwen, en de derde, de weduwe Salvago, 30 jaren oud, omdat haar man zich aan dronkenschap overgaf en een ziekelijk leven leidde. De persoon, die haar het vergif, gedeeltelijk uit arsenicum, gedcel- Prys der Advertenticn: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. telijk uit belladonna bestaande, verschafte en die de beschuldigden tot het plegen harer misdaden aanzette, was zekere Joye, bijgenaamd de „Toovenaar," een 46jarige kruidkundige, die zich met waarzeggerij afgaf en met wien de beklaagden, immers twee vau haar, in kennis waren gekomen door Francoise Lambert, eene kaartlegster, oud 33 jaren, welke bij de bedoelde vrouwen het denkbeeld van ver giftiging het eerst had doen ontstaan. Deze Franqoise is de on willekeurige aanleiding tot de ontdekking der misdaden geweest. De belangstelling, welke dit geding ook buiten'slands wekt, is zoo groot, dat de zittingen van het hof zelfs door een uit Berlijn gezonden stenograaf worden bijgewoond. De weduwe Salvago is tot twintigjarigen en de vier overige beschuldigden tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld geworden. Volgens de Times, zal het ministerie Gladstone in het Huis der Gemeenten eene zeer 'sterke positie innemen. Het heeft eene meerderheid van 115 leden en drie van de welsprekendste redenaars van het geheele rijk als woordvoerders in de hh. Gladstone, Bright en Lowe. De Pall Mali Gazette berekent, dat de prijzen voor de ver schillende wedrennen van af Febr. tot Oct, niet minder dan 312.526 pd. st. hebben bedragen. De heer Peabody heeft aan de armen van Londen op nieuw eene gift gedaan van 100,000 p. st.; zoodat thans door dezen menschenvriend in het geheel eene som van 350,000 p. st. is geschonken, ten einde gezonde en aangename woningen aan de arbeidende en arme klassen der Londensche bevolking te bezorgen. De misdaden nemen te Londen op zulk eene verbazende wijze toe, dat Daily News de vrees te kennen geeft, dat de organisatie der dieven oneindig beter is dan die der politie. De Times en de Standard wijden insgelijks hoofdartikelen aan het gebrekkige politie-wezen en toonen aan hoe de aanrandingen eiken dag onbe schaamder en talrijker worden. In de meest bevolkte buurteu hebben op klaarlichten dag aanrandingen plaats; de laatste uitvinding der dieven in de straten van Londen is, om iemand plotseling ecu zak doek met chloroform onder den neus te houden en hem in zijn bedwelmden toestand van alles te berooven. Men zal in het Parlement onmiddellijk plannen beramen, om de politie te vermeerderen en het politiewezen aan eene herziening te onderwerpen. Te Fritzlar, in Keurhessen, is tengevolge van den storm van jl. Maandag de domtoren ingestort, en heeft vele bezoekers der vroegmis onder zijne puinhoopen begraven. Des middags waren reeds 16 lijken opgegraven. 10 personen worden nog vermist. De Keizer van Oostenrijk heeft een legerorder uitgevaardigd, waarin gezegd wordt: „De monarchie heeft behoefte aan den vrede. Wij zullen dien handhaven. De staatsregtelijke omkeering heeft het rgk op de historische grondslagen gevestigd. De twee helften van het rijk hebben thans hetzelfde belang bij het aanzien en de veiligheid der monarchie. Het leger heeft bondgenooten verkregen, die het in geluk en ongeluk krachtig ter zjjde zullen staan. Mijn vertrouwen op de waarde van het leger is niet geschokt." De Keizer van Oostenrijk heeft dd. 5 Dec. jl. het volgende in het regeringsblad openbaar gemaakte schrijven aan den rijks-kanselier von Beust gezonden: „Waarde Vrijheer von Beust, het afgeloopen jaar heeft u nieuwe aanspraak op mijne erkentelijkheid doen ver werven. Mijn vertrouwen zij u eene gestadige vermaning om getrouw en onverschrokken te volharden in uwe roeping. Ten bewijze van mijne bijzondere welwillendheid verhef ik u tot den erfelijken Gravenstand." Te Weenen zal een nieuw satyriek blad, onder den titelDer Floli, het licht zien, De politie schijnt echter niet geneigd aan die vloo te veroorloven groote sprongen te maken, daar zjj de proef- nommers in beslag heeft genomen. De ex-Koning van Hanover heeft van Prins Lobkowitz voor 2 millioen thaler de heerlijkheid Konopist in Bohemeu aangekocht. Den 7 dezer is te Bern de zitting van de twee kamers der eedgenootschappelijke volksvertegenwoordiging, den Nationalen Baad en den Baad der Kantons, geopend. In beide hebben de voorzitters bij het openen der zitting deu dank van het Zwitsersche volk 'be tuigd aan die vreemde landen, van welke Zwitserland bij de laatstelijk door overstroomingen geleden rampen blijken van deelneming en hulp heeft onvangen. De Pensamiento, de Regeneracion en andere Catholieke dag bladen van Spanje behelzen schier dagelijks adressen, waarbij Spaan- sche vrouwen het voorloopig bewind verzoeken om de nonnenkloosters te sparen en de kloosterzusters te laten blijven in de gestichten, waarin zij waren geweken om rust van het gewoel der wereld te vinden. Een zoodanig adres, uit Valencia met 17,000 onderteeke- ningen naar Madrid gezonden, is van wege het bewind beantwoord met het berigt, dat de uitvoering van het besluit tot verwijdering der nonnen uit zekere kloosters geschorst is. Iets over den verkiezlngHdnginde VcreenigdeStaten en wat daarmede in verband staat. ÏL Grand Rapids Mich12 Nov. 1868. Eindelijk echter is alles over, de zaken en personen zijn van alle mogelijke en onmogelijke zijden beschouwd en in verkeerde en juiste daglichten gesteld, en de avond voor de verkiezing, waarop een groote natie een nieuw levenstijdperk gaat intreden, is daar. De laatste meeting wordt door beide partijen gehouden, er worden commissies benoemd om aan iederen stembus tegenwoordig te zijn, ten einde toe te zien, dal geen onbevoegde personen stemmen, (ten minste wanneer zij van de andere partij zijn, van hun eigene laat men glippen, want dat is een zieltje gewonnen), en den volgenden morgen is alles gereed tot den strijd, die veelal in vrede, maar ook wel met kloppartijen en in sommige gevallen met doodslag afloopt, zooals nog onlangs te Philadelphia plaats had, waar tal van lieden kwetsuren bekwamen. Daar ik iu een der wijken als beëedigd klerk zitting had aan het stembureau en dus den geheelen dag daar aanwezig was, kan ik u iu eenige vlugtige trekken den gang der stemming medcdeelen. 's Morgens ten aebt ure verklaart een der aldermen's ten overstaan van den vrederegter der stadswijk, dat de stembus geopend is en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1