Kim 1868. N°. 157. Woensdag 30 December. binnenland! Uitgever A. A. BAKKER Cz. HELDERSCHE EN N1EUWEOIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag den 31 dezer vertrekt de Oost- Indische mail over Marseille. HELDER en NIEUWTEDIEP, 29 December. In de Turksch-Grieksche kwestie is thans de conferentie bepaald. Rusland heeft eerst daartoe een plan geopperd, dat geen ingang vond; Pruissen's voorstel, in overleg met Rusland gedaan, heeft de plannen van Frankrijk gedevanceerd. De mogendheden zijn toegetreden. Alleen Engeland en Turkije hadden bezwaren, die echter door den drang der omstandigheden zijn opgelost. Thans zullen den 7 Januarij de gevolmagtigden te Parijs ter conferentie bijeen komen. De officiële uituoodigingen zijn reeds door den Franschen minister de Lavalette verzonden. De grondslagen der conferentie zijn: handhaving van het status quo op het eiland Candia; schorsing der maatregelen van gestreng heid in het Turksche ultimatum vermeldondersteuning der door Turkije geformuleerde billijke eischen. De Fransche Constitutionnel bevat het volgende particuliere telegram nit Weenen: „De Porte weigert deel te nemen aan de conferentie, wanneer het programma mogt afwijken van de vijf punten in het ultimatum gesteld, en bijaldien Creta of eenige andere bnitenland- sche kwestie het onderwerp der discussie mogt zyn." Volgens la Palrie zijn de mogendheden het er over eens om op de conferentie bij de beraadslagingen zich te bepalen tot het onder zoek van het Ottomanische ultimatum, en hierover, dat de integriteit van het Turksche grondgebied zal worden gehandhaafd. De confe rentie zal, zegt het blad, te Parijs vergaderen. l'Eteniard weet nog □iets stelligs aangaande de conferentie, en voegt aan deze verklaring toe: „het is moegelijk om van te voren grenzeu af te bakenen, die door de beraadslagingen ter conferentie niet mogen worden overschreden." De berigten uit Athene van den 19 dezer, dus langs gewonen weg ontvangen, geven hoog op van de krijgstoerustingen, welke de rege ring gemaakt heeft en verder denkt te maken, welk laatste reeds gebleken is uit de aanvrage van een buitengewoon crediet van 100,000,000 drachmen en uit de magtiging van eene buitengewone ligting uit te schrijven. In die berigten wordt onder anderen gemeld dat de regering 40 bataillons vrijwilligers vormen en de reserve tot 45 jaren oproepen wil. Per telegraaf wordt voorts berigt, dat de regering te Bordeaux twee gepantserde schepen, die voor Chili bestemd waren, (welke republiek deze vaartuigen, ten gevolge van het uitzigt van den a. s. vrede met Spanje, niet noodig heeft,) heeft laten aankoopen. De Grieken hebben de Enosis in den grond geboord, liever dan dat vaartuig aan Hobart-pascha nit te leveren. Uit Lissabon wordt dd. 27 Dec. berigt, dat een nieuwe minister van financiën benoemd is, namelijk de heer Samoedaes; doch denkelijk zal het geheele ministerie zich eerstdaags door de financiëele en andere moeijelijkbeden gedrongen zien om af te treden. Men verzekert dat de Spaansche regering nieuwe bezuinigingen invoeren zal door middel van eene nieuwe verdeeling des rijks in groote gouvernementen, waardoor het aantal gouverneurs van provinciën veel geringer worden zal. Op verschillende punten in deze gemeente zien de huisdaken er op heden vrij beschadigd uit. De weg is bezaaid met in stukken gevallen dakpannen en steeuen, terwijl hier en daar afgewaaide boomtakken en omvergeworpen schuttingen ons wijzen op den storm die in de laatste dagen gewoed heeft. Door eene vriendelijke hand zijn wij in staat gesteld de volgende opgave der weerkundige waarnemingen aan het Provinciaal Obser vatorium alhier gedaan op te nemen. Op den 26sten, des avonds ten 8 ure ongeveer, stak de wind op. Zijne drukking die omstreeks dien tijd 17 pond op de vierk. el bedroeg vermeerde hoe langs hoe meer en steeg ten 12 ure 20 min. des nachts tot 58 pond. De rigting wisselde gedurende dien tijd van ZW. ten W. tot ZZW. na dien tyd nam de kracht van den storm plotseling af en den 27sten, des morgens ten 8 ure, bedroeg de winddruk slechts 6 pond. Men had zich echter te vergeefs gevleid, dat het hiermede gedaan zou zijn, want gedurende den morgen wakkerde de wind gedurig aan. Ten 12 ure 'a middags bedroeg de drukking reeds weder 25 pond, en deze nam gestadig toe tot zij des avonds ten 9 ure 20 min. haar hoogste punt bereikte. De wind had toen eene kracht van 98 pond op de vierkante el. Tot 's nachts half één ure bleef de storm echter nog een groote kracht behouden. Te 10£ ure was de winddruk nog 80 pond, te half twaalf 75 en tegen half een nog 70 pond. Na dien tyd nam de wind snel in hevigheid af. Tegen één ure was de drukking reeds tot 46 pond verminderd; 's morgens ten 8 ure bedroeg zij 25 pond, steeg tegen 9 ure weder tot 30, doch was 's middags ten 12 ure weder tot 25 pond verminderd. Berigten omtrent het af- en toenemen van den wind na dien tyd kunnen wij nog niet naanwkeurig mededeelen. Alleen kunnen wij melden, dat de grootste winddruk plaats had gisteren avond ten 9 ure 25 min. Hij bedroeg toen 122 Ned. pond op de vierk. el. De rigting van den storm was toen W. ten N. De barometer, die den 26sten 's middags ten 12 nre 747.21 streepen aanwees, rees tegen 4 ure 's namiddags tot 748.30 streepen, doch daalde na dien tijd voortdurend tot den 27sten 's middags .ten 12 ure, toen hij 729.66 streepen wees. Na dien tyd was er weder rijzing te bespeuren. Tegen middernacht wees by 736.30 streepen. den 28sten 's morgens ten 8 ure 740.48 en ten 12 ure 's middags 74S.31 streepen. Den avond van dien dag daalde zij weder en kwam -ten 8 ure op 731.83 streepen, de laagste stand van dien dag. Pen 26sten was de normaal van den dag 759.87 en den 27sten "359.90 streepen. De thermometer stond den 26sten 's middags ten 12 ure op S7° Cels. Des avonds ten 8 ure was zij tot 8° gestegen. Tegen iiddernacht wees hij 6°.1. Na dien tyd wa9 hy steeds stygende, V zyne standen bedroegen den 27steo 's morgens ten 4 en 8 ure 7°.2 en 7°.5 Cel9. 's Middags ten 12 nre was die gestegen tot 9° en 's namiddags ten 4 ure tot 10°.8. Na dien tijd daalde hij weder, 's Avonds ten 8 ure bedroeg de warmtegraad 9° Cels. Des nachts ten 12 ure 7°.9; den 28sten 's morgens ten 8 nre 7°.1 en 's middags ten 12 ure van dien dag 7°. De normaal van den 26steu was 3° en die van den 27sten 2°.9 Celsius. Op den 26 Dec. steeg het water bij het vloedtij ten 1 nur 32 min. 's namiddags tot 0.362 boven A. P. en daalde bij de ebbe ten 10 uur 7 min. tot 0.664 onder A. P. Den 27sten 's morgens ten 1 ure steeg het tot 0.529 boven A. P. en daalde by de ebbe te 11 uur 6 min. tot 0.855 onder A. P. 's Avonds ten 6 nur 35 min. bereikte de vloed eene hoogte van 0.957 boven A. P. en daalde bij de ebbe ten 11 uur tot 0.500 daar beneden. De hoogste waterstand werd waargenomen den 28sten. De vloed bereikte toen 's morgens ten 6 unr eene hoogte van 1.338 en des avonds ten 6 uur 24 min. van 1.265 el boven A. P. Bij de ebbe 's morgens ten 11 uur 50 min. daalde het water niet lager dan tot 0.169 en bij die des avonds ten 12 unr 36 min. niet lager dan tot 0.106 boven A. P. Het weder was gedurende al dien tijd zeer onstuimig. Bij den hevigen wind voegden zich onophoudelijke regenbuijen. Het water in de Noordzee was holer stonden zware zeeën en gisteren avond deed zich ook fel weerlicht zien. Een alhier ter reede liggend Engelsch schip is tengevolge van den storm gisteren avond driftig geraakt, terwyl verscheidene schepen in de haven liggende van hunne trossen zijn geslagen. Van andere ongelukken heeft men tot dusver nog niet vernomen. Door den kapitein en equipage van het Engelsche schip Tiger is aan den heer H. F. Klok ter hand gesteld de somma van ƒ12, voor de weduwe van de zoo noodlottig omgekomen Paans. Aan den kapitein H. M. F. Landolt, van het 7de regiment Infanterie, i3 vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken. De heer K. Muntjewerf is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als burgemeester der gemeente Zuid-Scharwoude, en in zijne plaats is benoemd de heer J. van Bommel, burgemeester van Broek op Langedijk, ten einde beide betrekkingen gelijktijdig te beklecden. By de dd. Schuttery te Vlissingen zyn benoemdtot lsten luit.-kwartierm. M. N. Baert, thans serg.tot off. van gez. 2de kl., met den pers. rang van off. van gez. 1ste kl., dr. J. Hazenberg, thans off. vao gez. 3de kl. met den pers. rang van off. van gez. 2de kl.; tot 2den luit. C. de Groof. Men berekent dat de geheele spoorwegbrug over het Hollandsch diep 6 millioen zal kosten, zijnde rnim 2 millioen minder, dan waarop de kosten door eene commissie van ingenieurs waren geraamd. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft afwijzend beschikt op het voorstel der Amsterdamsche Kanaal-maatschappij, om eene spoorwegdam te leggen van Zaandam naar den Over-braker-polder tot afstuiting van het westelijk IJ. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft jl. Maandag eene zitting gehouden. Daarin is besloten, de verschillende van de Tweede Kamer ontvangen ontwerpen der Staatabegrooting voor 1869, nismede de begrooting betreffende de domeinen, naar de afdeelingen van November te verzenden. Vervolgens zijn de nieuwe afdeelingen zamengesteld en hebben de leden zich naar de sectie-kamers begeven ter benoeming harer voorzitters en onder-voorzitters. By het vernieuwd onderzoek, in de afdeelingen der Tweede Kamer, van het wetsontwerp betreffende de maten, gewigten en weeg werktuigen, was men het nagenoeg algemeen eens over het aan nemen der Paryssche standaarden als grondslagen voor de maten en gewigten. Het denkbeeld tot afschaffing van het ykloon, werd door de meeste leden toegejuicht. De minderheid, die van een ander gevoelen was, wees op het min bezwarende der heffing en op de wenschelykheid, uit dien hoofde, tot behoud der bate van 70,000, voor de schatkist. In eene afdeeling gaf men in overweging, om als vergoeding voor het ijkloon, aan de gemeentebesturen de ver- pligting op te leggen tot het kosteloos verschaffen der noodige ijk- lokalen. Wat de gasmeters betreft, waren enkelen slechts voor kosteloozen ijk; anderen wilden zelfs een hooger regt, maar sommigen verlaDgden een billyker maatstaf voor den kleinen verbruiker. Met opzigt tot de vraag, betrekkelijk de invoering der wetenschappelijke of systematische namen, waren de gevoelens zeer verdeeld. Maar de verbodsbepalingen op dit punt werden door meest allen te streng geacht. Bedankt voor het beroep naar Vlaardingen door dr. H. M. M. Rappard, te Sexbiernm. Drietal te Maastricht: dr. van der Flier, te Zwartsluis ds. Gann Dun, te 's Graveland, en ds. van Lindonk, te Linschoten. Al de leden van den gemeenteraad te Krabbendyke hebben hnn ontslag genomen, wegens de herbenoeming van den burgemeester, die zijne woonplaats heeft in de naburige gemeente Kruiningen. In de beide te Amsterdam verschijnende Israëlitische week bladen komt de vertaling voor van eene uitvoerige dépêche, onder dagteekening van 16 Oct. jl., door den heer minister van Buitenl. Zaken tot den Nederlandschen consul-generaal te Buchare9t gerigt, en waarby Z. Exc. namens de regering haar leedwezen betuigt over de daden van onverdraagzaamheid en vervolging om de godsdienst, die in het begin van het jaar tegen de Israëlieten in Rumanië zyn gepleegd, met verzoek om by de Rumaansche regering van de ziens wijze van het Nederlandsche gouvernement over die gebeurtenissen te doen blijken, en casn quo, by herhaling van zulke daden van onverdraagzaamheid zich aan te sluiten bij de maatregelen, welke de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden te Bncharest zullen meenen te moeten nemen. Het Kersfeest werd ditmaal te 's Hage op eene bijzondere wijze ingewijd; immers bij het slaan van middernacht klonken van den toren der Groote Kerk de toonen van een orche9t van koper- instrumenten, en werden uitgevoerd de Psalmen 112, 117 en een koraal, vervaardigd door den heer Kiehl. Bij de gebr. Belinfante, te 's Hage, is uitgekomen een boek- werk, getiteld: „De Rustverstoorders" en geschreven door den officier der O. I. kavallerie Anton Boelen, die in de inleiding uiteenzet, dat alleen liefde voor Indië hem heeft aangespoord, zyne denkbeel den over den tegeuwoordigen toestand te ontwikkelen. Hij treedt krachtig op voor de beginselen der partij van den vooruitgang ook op koloniaal gebiedverklaart zich met grooteo nadruk tegen de rigting, vertegenwoordigd door het Haagsche Dagblad en de Tijd, en waarschuwt meer in 't byzonder tegen den invloed, zoowel hier te lande als in Indië, van het element der Jezuïteu, waartegen in onze grondwet geene genoegzame waarborgen worden gevonden. De schrijver hoopt, dat zyn boek zal strekken om de natie te doen ontwaken; zoodat zy hare aandacht meer en meer op het dreigende gevaar zal gaan vestigen. UaarlCrt.) De eerste gedaagde wegens de voorgevallene ongeregeldheden te Rotterdam, T. J. van L., is bij vonnis van jl. Donderdag door de regtbank te Rotterdam, wegens het aanranden van een onder- inspecteur der politie, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden en in de kosten. De Arnh. Crt. vestigt de aandacht op het advies, hetwelk de heeren de Roo en Storm in de Kamer hebben uitgebragt met betrekking tot de scherpschutteryen, ten einde te doen uitkomen, dat de storm, welke daarop tegen hen i9 losgebroken, door niets wordt geregtvaardigd. Men heeft eenvoudig vHur gevat op de woorden kwakzalverij en soldaatje speleD, zonder zich de moeite te geven om te overwegen-wat eigcnlyk is gezegd. Het blad betoogt, dat in hetgeen de heer de Roo geheel naar waarheid heeft aange voerd, niets beleedigends is gelegendat hy het goede doel der vrijwillige scherpschutters niet heeft miskend, en slechts heeft ver langd, dat de regering hen in goede rigting zou drijven. De heer Storm heeft daarmede ingestemd, en beide afgevaardigden hebben aangetoond, dat inderdaad eene goede zaak door verkeerde leiding is bedorven geworden, hetgeen zy als militairen beter dan eenig ander kunnen beoordeelen. Nog stelt de A. C. in het licht, dat slechts blinde vooringenomenheid met de scherpschutters-vereenigingen de oogen kan doen sluiten voor hare gebrekenhet doel moet zyn en blijven oefening in het soherpschieten, om, wanneer men soldaat wordt, betere diensten dan ongeocfenden te kunnen bewijzen. Zooals nu verscheidene vereenigingeD zijn ingerigt, strekken zy mfjer om de ijdelheid te streelen dan om 's volks weerbaarheid te verhoogen. Als eene groote bijzouderheid kan vermeld worden dat op dit oogenblik in den tuin van de bouwhoeve het Mulva, te Iloog- Keppel, de rozeü, anjelieren en goudsbloemen in vollen bloei staan. Een treurig ongeluk heeft dezer dagen te Ilulhnizen weder plaats gehad. De kapitein van eene op de Waal liggende sleepboot, die averij had bekomen, voer, vergezeld van drie schippers van andere slecpschepen en den commieschef der belastingen Alblas, in een bootje naar boord. Het vaartuig stootte op een krib, werd lek en liep spoedig vol water. Twee der schippers en de genoemde commies zijn in de rivier omgekomen. De kapitein en de derde schipper zijn, in bewusteloozen toestand, in de aak aan den wal gedreven. {Dagblad.) Dezer dagen is door de Regtbank te Deventer een ontslagen spoorwegwerker bij de maatschappij ter exploitatie der Staats-spoor- wegen, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 maanden, wegens het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een spoortrein, door iemand, die zulks had moeten en kunnen voorzien. De ver oordeelde had heimelijk een dienstwagen op de spoorbaan gebragt om daarmede naar huis te rjjden, hoewel hy wist dat een spoortrein in aantogt was. Den 31 dezer zal door de diakenen der Herv., R. C., Doops gezinde, Evang. Luth. en Israëlitische gemeenten te Kampen eene gezamenlijke collecte worden gehouden, ten einde met het bedrag er van op Nieuwjaarsdag een buitengewone uitdeeling te doen aan de behoeftigen, om zoodoende het bedelen op dien dag tegen te gaan. Dit Kamper voorbeeld zou ook elders wel navolging verdienen. Wegens verschil van zienswijze met den burgemeester over fioancieële aangelegenheden, hebben de wethouders te Ambt-Almelo hun ontslag genomen. Jl. Vrijdag waren te Dronrijp drie knapen aan het spelen, toen een hunner op den noodlottigen inval kwam, het voorstel te doen, zich aan een doek op te hangen. Werkelijk tot de uitvoering hiervan overgegaan zynde, waren de pogingen, welke de ongelukkige baldadige knaap aanwendde om zich van den hem verstikkenden doek te ontdoen, vruchteloos en had hij reeds opgehouden te leven eer men hem hulp kon bieden. Dezer dagen zyn te Oirlo, door het breken van hun zittoestel, twee leidekkers van de kerk gevallen, tengevolge waarvan beiden een arm en een been braken, terwyl tevens een hnnner schouders ontwricht werd. Een dezer ongelukkigen heeft bovendien eene verwonding aan het hoofd bekomen. In het algemeen overzigt van den Java Dode van 18 Nov, leest men het volgende „Bjj het opmaken van ons mail-nummer kunnen wij de reeks onzer berigten ditmaal openen met eene goede tijding, reeds opge nomen in ons extra-nummer van jl. Maandag en bevestigd door de Javasche Courant van gisteren. Zij betreft Bali en luidt, dat de muiteling Ida Madeh Rahi en zyne voornaamste medestanders zich in de handen der onzen bevinden. Een Balisch vorst, de radja van Mengoei, onze bondgenoot heeft hen gevangen genomen en overgeleverd aan den bnrgerlyken ambtenaar, die zich ter hunner vervolging op weg naar Mengoei bevond. Bijzonderheden omtrent deze arrestatie zijn nog niet bekend. Zij kunnen in geen geval verandering brengen in bet feit, dat het hoofd van den jongsten Balischen opstand onze gevangene en het doel der expeditie alzoo bereikt is. En wat nu? Zal Bali een onafhankelijke staat blyven, alleen door tractatcn te (onzen aanzien tot het nakomen van sommige bepalingen verbonden? Of zal het eiland worden ingelyfd en voortaan regtstreeks onder den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indic staan? Uit bet oogpunt der billijkheid is deze kwestie, wanneer men de offers in aanmerking neemt, welke ter wille van Bali voor en na door ons gebragt zijn, sedert lang beslist. Doch ook de oppertuniteit is een zaak van aanbelang." Aan de Parijsche correspondentie van de ErietcAe Courant ontleenen wij het volgende: „Wanneer ik wandelen ga, blyf ik altyd voor de winkelvenstera

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1868 | | pagina 1