1869. N°. 3. Woensdag 6 Jamiarij. BINNENLAND. BUITENLAND. HELDERSUHE EN IVIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Donderdag den 7 dezer vertrekt de Oost- Indische mail over Southampton. HELDER en NIEUWEDIEP, 5 Januarij. In Spaoje is het ook nog geen couleur de rose. Cadix is pas bedwongen of een opstand te Malaga is uitgebarsten. De oproerigen zijn verslagen en hebben groote verliezen geleden, terwijl het leger slechts weinig verlies te betreuren had. In Madrid is eene republie- keinsche bijeenkomst gehouden, waaraan ongeveer 6000 personen hebben deelgenomen. Femando Garrido, die ook te Cadix zulk eene opruijende taal gevoerd had, deed die vergadering zweren zich te verzetten tegen den eisch der voorloopige regering aan de burgers om hunne wapens af te geven. Hij en Castelar hebben de vergadering besluiten doen nemen om zich als één man te verzetten tegen het herstel der monarchie, zoowel tegen de legitimistische als tegen de constitutionele monarchie, maar integendeel alles aan te wenden om Spanje tot eene republiek te maken. Indien dat zoo voortgaat, zouden de candidaten naar den Spaanschen troon wel doen, als zij hunne verzoekschriften aan de natie introkken en maar geene verdere onkosten maakten. Wanneer men de houding nagaat, die de half—officiëele Oosten- rijksche en Pruissische bladen tegen elkander aannemen, begint men bijna te twijfelen aan de opregtheid der betuigingen van de regerings personen dier landen. VerwijtiDgen en smaadredenen maken den inhoud dier bladen uit, en terwijl de Norddeutscke Zeitung von Beust voor de grofheden der Weener dagbladpers verantwoordelijk stelt, zoekt deze achter de schimptaal en hatelijkheid van het Pruis sische orgaan Graaf Bismarck. In Hongarije schijnt echter de taal der Pruissische bladen eene tegenovergestelde werking te hebben, dan de redacteurs dier bladen er zich van hadden voorgesteld, eene groote geruststelling voor de regering van Oostenrijk. De aanstaande bijeenkomt van de groote mogendheden op den 9 dezer is een voldongen feit. De langzame gang van zaken was alleen toe te schrijven aan den door de Porte gestelden eisch, dat de conferentiële beraadslagingen zich alleen zouden bepalen tot het door haar gestelde ultimatum, welke eisch door de verschillende diplomaten eerst aan hun respective hoven ter beslissing moest worden onderworpen. Ook het verschil van gevoelen omtrent de wijze van vertegenwoordiging van Griekenland ter conferentie heeft het definitieve besluit lang vertraagd. Bovengenoemde punten van verschil zijn na in zoo ver bijgelegd, dat Turkije aan de conferentie zal deelnemen, maar wat Griekenland aangaat, zijn vertegenwoordiger zal slechts een raadgevende stem hebben, ondanks de wenschen van Busland, en, als het ware door de openbare meening aangeklaagd, voor den Europeschen Areopagus verschijnen. De datum van de bijeenkomst is nog niet bekend. De vijf punten die den grondslag der conferentie uitmaken zijn 1°. staking van de aanwervingen voor Candia2°. de terugkeer van de gevlngte Candiootsche familiën naar hun vaderland, 3°. sluiting van de Grieksche havens voor de zeeroovers en verbod tot het uitreiken van kaperbrieven; 4°. vaststelling van de schadeloos stellingen aan de op Syros mishandelde Tursche officieren en soldaten 5°. stellige verbindtenis van Griekenland om de vroegere verdragen en het zoo herhaaldelijk geschonden 'volkenregt op de noordelijke grenzen van het schiereiland voortaan stipt te volgen en te eerbiedigen. Woensdag avond half zeven ure zal ds. Johs. Dyserinck eene lezing houden in de Doopsgezinde Kerk over „Mennisten st reken." Op Vrijdag 8 dezer, des avonds ten half acht ure, zal in het gebouw in de Nieuwstad alhier eene volksvoorlezing worden gehouden door den heer P. Uurbanus. Onderwerp: „Gedachten bij de intrede in een nieuwen jaarkring." Gisteren morgen is een paard en wagen nabij het Westplein in het Heldersch Kanaal gestort. Door flinke hulp, doch niet zonder groote inspanning, is het dier met het voertuig in goede orde weer op het drooge gebragt. Gisteren avond ongeveer 10 ure klepte de brandklok en kwam met den meesten spoed de brandweer op de been. In zuidelijke rigting werd buiten deze gemeente brand ontdekt. Wegens den verren afstand en het spoedig verminderen van den vuurgloed, zijn manschappen der spuiten met de verschillende brandbluschmiddelen weder ingerukt. Naar wjj vernemen is een schuur, in de Zijpe afgebrand. Men deelt ons mede dat de kapt. ter zee J. M. I. Brutel de la Eivière, thans equipagemeester alhier, bestemd is om met Mei a. s. naar Oost-Indië te vertrekken, en dat de kapt. ter zee F. A. A. Gregorij met genoemd tijdstip in het bevel over Zr. Ms. wachtschip alhier zal worden vervangen door den kapt. ter zee J. P. G. Muller. Men noemt als opvolger van den heer Brutel de la Eivière, den kapt. ter zee F. L. Geerling. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft jl. Zaturdag de begrooting van de uitgaven voor de Staats-spoorwegen voor 1869 met algemeene stemmen aangenomen. De minister van Binnenl. Zaken heeft o. a. gezegd, dat welligt spoedig de exploitatie van de lijn AlkmaarZaandam zal plaats hebben. In ieder geval zal die lijn niet ongeëxploiteerd blijven. Beroepen te Monniekendam, ds. Ploos van Amstel, predikant te Eidderkerk. Volgens den Stoompost is bij den jongsten storm aan de werken op den Hoek van Holland, voor zoo ver bij een waterstand van 0,90 el hoven gewoon laag water was te bespeuren, geene andere schade ontstaan, dan dat in de lantaarn op den zuidelijken dam twee ruiten door de zee zijn verbrijzeld, en dat op den noordelijken dam in zee 10 vierkante el steenbedekking uit elkander is geslagen. De hoogste stand, die van den nacht van 28 op 29 December jl., bereikte de hoogte van 8,10 el boven A. P.; de grootste winddruk was 125 pond op de vierk. el; de grootste golfdruk 7000 pond op de vierk. el; de rigting van den wind WZW. bijna W., en de laagste barometerstand 746 mm. De grootste windstoot had plaats in den avond van 28 Dec. omstreeks 9 uur. De mond van het kanaal is door dezen vloed weder eenigziDS verbreed en het zand dezer ver breeding waarschijnlijk naar binnen gevoerd. In de Eijcrlandsche gronden is gisteren gestrand de Engelsche brik Ann Benzell, kapt. Sheriff, van Newcastle naar hier met steen kolen. De equipage is gered. De directie van het zanggezelschap Nul en Vermaakaan den Burg op Texel, is voornemens, om in den loop dezer maand eene uitvoeriog te geven in de Vergulde Kikkert, ten voordeele der der nagelatene weduwen en weezen van Terschelling. Men schrijft ons van West-Terschelling dd. 2 Jan. 1869. „Heden morgen werd in onze haven binDengebragt, een door de equipage verlaten en met hout geladen schoenerschip. De geschiedenis dezer zaak komt in hoofdzaak op het volgende neêrDen 31 Deo. 11. zag men hier van duin, dat op eenigen afstand van het strand een schip lag, met de vlag van top. Men vermoedde dat het ten aqfeer lag, doch begreep niet, hoe men op die plaats kon ankeren, daar bij de heerschende stormen, stranden onvermijdelijk was. Daar een paar dagen vroeger door eene der loodskotters eene Eussisehe bemanning was aangebragt, welke haar schip in de Noordzee in zinkenden staat had verlaten, kwam men op de gedachte, dat het ten anker liggende vaartuig, welligt het door bedoelde equipage verlatene konde zijn. Onze zeelieden, die bij zoovele gelegenheden getoond hebben, den moed te bezitten, om, aan in nood verkeerende natuurgenooten, hulp te verleenen, met voorbijzien van eigen levensgevaar, hebben ook nu getoond, den moed te bezitten, wanneer er iets extraas te verdienen valt, een kamp te durven wagen. Tegen den avond van den 31 Dee. toch, stak men met een sloep van liet strand, roeide op het bewuste schip toe, en had, daar op dien oogenblik het weder eenigzins bedaard was, het geluk het vaartuig te bereiken, hetwelk hij onderzoek zwaar lek bleek te zijn doch daar de lading uit hout bestond, behoefde men niet bevreesd te zijn dat het vaartuig zou zinken. Zoodra men de gelegenheid daartoe gunstig achtte, ging het anker op, zoodat men des nachts ten één ure, met het 15 voet diepgaand vaartuig, het zeegat iuzeilde en voor het schnitengat het anker liet vallen, om tjj te stoppen. Na 24 uur op eene gunstige gelegenheid te hebben gewacht, mogt men de zelfvoldoening smaken, de zoo zuur verdiende buit in behouden haven te voeren. Of de kapitein, die zich nog hier bevindt, zich even prettig gevoelt, als de wakkere bergers, kan ik niet met zekerheid zeggen 1" Jl. Zaturdag was voor de gemeente Koedijk eene ware feestdag. De heer C. Groenewoud vierde dien dag zijn 25jarige ambtsvervulling als burgemeester dier gemeente. Van al de gebouwen wapperde de vaderlandsehe driekleur. De leden van den gemeenteraad, kerk- en polderbestuur, ouderlingen, diakenen en onderwijzers boden ZEd. ten geschenke eene mahoniehouten boekenkast en een album waarin de portretten der gevers, als een blijk bunner hooge achting voor den jubilaris. Te Haarlem heeft eene opligting plaats gehad met een geluk- wensch in den vorm van een bankbillet van veertig guldende dader is het per spoorweg ontkomen met de goederen, die hij op die wijze verkregen had. Het galabal, dat jl. Zaturdag avond bjj gelegenheid van de intrede van het jaar 1869 ten hove ruim een 900tal genoodigden in de schitterende salons van het Koninklijk paleis vereenigde, eindigde te middernacht. Omringd door HDs. hofhouding, was Z. M. de Koning daar verschenen in uniform van generaal der rijdende artillerie, H. M. de Koningin in een uiterst rjjk balcostuum en Z. K. H. Prins Alexauder als lste luitenant van het regiment grenadiers en jagers; Z. K. H. de Prins van Oranje in uniform van generaal der huzaren. Voorts HH. KK. HH. Prins Frederik als veldmaarschalk, Prinses Frederik en HD. dochter Prinses Maria. Het bal was zeer schitterend en hoogst geanimeerd. De toiletten der ditmaal zeer talrijke dames mnntten door rijkdom en elegance bijzonder nit. Op Oudejaarsavond te middernacht is, volgens Hernhuttersch gebruik, van het balkon van het blinden-instituut te Eotterdam, met bazuinmuziek het. nieuwe jaar verwelkomd. De uitgevoerde wrjze was die van het bekende lied: TVachet auf! ruft une die Slimme der Wachter sehr hoek auf der Zinne", enz. Te Alblasser'waard heeft men den 29 Dec., des middags, tijdens een vry sterk onweder, eene zachte aardtrilling waargenomen, die volgens beweren, zoo hevig was, dat de glazen rinkelden en enkele voorwerpen zacht slingerden. Hetzelfde verschijnsel is ook gedurende den voorlaatsten storm, des morgens tnsschen vijf en zes uur, duidelijk waargenomen. In den loop van het vorig jaar is te Utrecht onder den naam van Constitutioneel geselschap eene uitgebreide kiezersvereeni- ging opgerigt, waarvan het bestuur bestaat nit de heeren mr. C. W. Opzoomer, als voorzitter; mr. J. A. Fruin, onder-voorzitter en mr. G. H. van Bolhuis, secretaris. In de vorige week is door een koperslager te 's Heerenberg, zeer vroeg in den ochtend, vóór zyne woning gevonden een mandje, waarin een waarschijnlijk 14 dagen oud knaapje, benevens een briefje, vermeldende, dat het kind 500 jaarlijks inkomen had. Een schoenmaker in de buurt heeft bet kind tot zich genomen. In de zoogenaamde Slaper, buiten de Veenerpoort bij Kampen, heeft bij den storm van 28 op 29 December jl. een treurig ongeval plaats gehad. Een landman, met name Gerrit Post, wiens hnis gevaar liep onder water te geraken, had reeds drie zijner kinderen bij zijn zwager H. van der Weerd, die in de nabijheid woont, doch wiens buis aanzienlijk hooger ligt, in veiligheid gebragt en was met zijne vrouw en tienjarig dochtertje in huis achter gebleven om zoo mogelijk nog iets te redden en dan met het tweejarig kind dat in de wieg lag, de anderen te volgen. Daar het water nog steeds wassende bleef, kwam van der Weerd bij hen en drong er op aan dat z|j dadelijk het buis zouden verlaten, waarop hjj het kind, dat in de wieg lag, in den cenen en zijn zuster onder den anderen arm nam en zich ijlings op weg begaf. Post volgde hen weldra met z|jn dochtertje aan de regterhand, terwijl hjj iu de linkerband een touw hield, waaraan een schaap was vastgebonden. Door den hevigen wind en golfdruk werd net kind van z|jne hand gerukt en was oogenblikkei|jk spoorloos verdwenen. Zelf op den grond gevallen, werd 'hjj door het schaap, dat h|j stevig in z|jn hand vasthield, weer op de been getrokken. Dingsdag morgen werd het veronge lukte kind door den vader zelvcn aan den anderen kant van den weg dood gevonden. Uit Balk (Friesland) wordt gemeld, dat het zachte weder dermate zjjn invloed op het plantenrijk uitoefent, dat men meenen zon den winter reeds achter den rug te hebben. Sommige stnkken land zijn zoo groen, alsof het in April ware. Goudsbloemen, viool tjes en violieren vertoonen eene sieraad van bloemeD. Den 3 dezer zijn berigten ontvangen van het eiland Java, loopende tot 29 November Volgens berigten van Bali van 20 en 21 November, waren de hoofdmuitelingen Ida Madeh Eahi, Ida Madeh Tanoe, Ida Madeb Kaler en Hi Dadeh gevankelijk aan boord van het stoomschip Bromo overgebragt. De minder invloedrijke hoofden Ida Madeh Djapan en Madeh Goeljjang hielden zich nog schuil in de bosschen van Tabanan, maar zij werden krachtig vervolgd. Daar de rust en de orde in Bandjar hersteld waren, de bevolking nieuwe hoofden gekozen had en de opstand als geëindigd beschouwd kon worden, was van regeringswege magtiging verleend om de troepen naar hunne garnizoenen te doen terugkeeren. Het 11de bataillon infanterie, hetwelk in den ochtend van den 24 November van Boeleleng was vertrokken, was den 29 daaraanvolgende te Batavia ternggekomen, alwaar het door het garnizoen en de schutterij met militaire honneurs werd ontvangen. In het laatste nommer der Bollandsche Illustratie komt de levensbeschrijving voor van de jeugdige miss Hauck, die, naanwe- lijks 17 jaren oud, bestemd schijnt om Adeline Patti in de schaduw te stellen. Z|j is op dit oogenblik te Parjjs en treedt op in de rollen, waarin Adeline Patti zulk eene vermaardheid heeft gekregen. Miss Mignon Hauck heeft hare uitstekende mnziekale opvoeding te danken aan een rjjken Amerikaan, wien zij als jong kind het leven redde en die geen geld gespaard heeft, om een muziekaal- en tooneel- wonder van haar te maken. Uitbundig toegejuicht te Londen en te Parijs in dezelfde theaters waar Patti zich deed booren, kan bet niet anders, of zy moet een phenomeen zijn, dat elk kunstminnaar gaarne zou zien en bewonderen. Het ware dus te wensehen, dat zij voor hare terugreis naar Amerika ook Nederland bezocht. Volgens het Journal OJiciel, heeft Keizer Napoleon op den Nieuwjaarsdag tot de leden van het corps diplomatique, in antwoord op hunne gelnkwenschingen, gezegd„Ik verheug mij den geest van verzoening te kunnen constateren, die al de Europesche mogendheden bezielt; want zoodra eene moeijelijkheid zich voordoet, verstaan zy zich onderling om haar uit den weg te ruimen en eene verwikkeling te voorkomen. Ik hoop, dat het thans aanvangende jaar, even als het verloopene, er toe zal bijbrengen om verscheidene redenen van bezorgdheid te doen verdwijnen, en om de banden naauwer toe te halen, die de beschaafde volken behooren te verbinden." Tot bet Wetgevend Ligchaam heeft de Keizer gezegd: „Ieder jaar wordt de medewerking van bet Wetgevend Ligchaam meer onontbeerlijk, om in Frankrijk de ware vrijheid te verzekeren, die niet gedijen kan dan door eerbied voor de wet, en door een regtvaardig evenwigt tusschen de staatsmagten. Het is dan ook altijd met levendige vol doening geweest, dat ik de betuigingen heb ontvangen van uwe zoo vaderlandslievende gevoelens van toewijding." Tot het hof van cassatie heeft de Keizer gezegd: „Meer dan ooit moet het gevoel van regtvaardigheid in uwe harten doordringen; het is de zekerste waarborg voor de vrijheid." De Keizer heeft de leden der geeste lijkheid aldus toegesproken„De gelukwenschingen der geestelijkheid treffen m|j altijd diep, hare gebeden ondersteunen en troosten ons. Uit hetgeen geschiedt kan men zien hoe onmisbaar het is, de groote beginselen van het Christendom te erkennen, die ons de dengd leeren kennen, opdat wij goed zouden leven, en de onsterfelijkheid, opdat wij goed zouden sterven." De keizerlijke nieuwjaarstoespraken resumeren zich naar het oordeel van la France in deze tweeledige gedachte: „over eenstemming der gouvernementen, in het buitenland, tot bevestiging van den vrede; overeenstemming tusschen de openbare magten, in het binnenland, ter verzekering van de vrijheid." Prins Napoleon lijdt sedert eenige dagen aan koortsen, die ernstig genoeg sch|jnen te z|jn om het opmaken van een bulletin omtrent z|jnen toestand te wettigen. De Gaulois verhaalt de volgende gebeurtenisDe heer H. was getrouwd met zjjnc nicht, schoon en lieftallig, maar doofstom. Onlangs beviel z|j van eene dochter. Eenige dagen na den afloop der verlossing werd de geneesheer bezorgd. Bewaak uwe vrouw zorgvuldig, zeide hij tot den heer H., zy heeft iets vreemds in haar oog, iets onrustigs over zich, waarschijnlijk eene voorbijgaande waanzinnigheid; iaat haar dan niet alleen, z|j mogt iets doen dat schadelijk was. Na eenige dagen ontkwam echter de moeder aan hare bewakers, Ijlde in den tnin, rukte met groote inspanning een zwaren steen nit den grond, snelde naar haar slaapkamer terug, en wierp dien steen vlak naast de wieg van haar dochtertjen op den grond. Het kind ontwaakte met schrik, en met een blik vol naamlooze blijdschap viel de moeder op de knieën. Goddank, baar kind was niet doofstom 1 Bl|jkens eene dépêche in de Morning-Berald is men te Athene, ondanks de conferentie, van meening dat de oorlog niet zal kunnen vermeden worden. Shang en Eng, de Siamesche tweelingen, zijn sedert eenige

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1