1869. N°. 4. Vrijdag 8 Januarij. 27 Jaargan? BINNENLAND. BUITENLAND. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. HELDERSCHE tv77*** i:\ NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. ,t franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 1-—4 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIE U W E DÏ EP, 7 Januarij. Bij voortduring is in de staatkundige wereld hoofdzakelijk sprake van de Turksch-Grieksche aangelegenheden en de beroeriugen in Spanje. Omtrent laatstgenoemd land vermelden de jongste berigten, dat te Barcelona een Carlisti9che zamenzwering is ontdekt, welke vertakkingen heeft te Saragossa, Tortosa en Lerida. Er hebben arrestatiën van officieren plaats gehad en er zyn bezwarende papieren in beslag ge nomen. Van de aangelegenheden tusschen Turkije en Griekenland valt het volgende nieuws te vermelden. De Turksche regering onder handelt over eene leening van 125,000,000 fr., geen bewijs meencn wy, dat het oorlogvoeren, als het zal plaats hebben, daar met een ruime beurs geschiedt. De Amerikaansche gezant heeft geweigerd de bescherming der Grieksche onderdanen, in Turkije verblijf houdende, op zich te nemendit is naar het ons voorkomt geen blijk van de groote sympathie, die de diplomaten koesteren voor de houding der Grieksche regering. De Porte neemt onderscheidene maatregelen tegen de Grieken, die slechts de nationaliteit van dat land hebben aangenomen, zonder evenwel daar geboren te zgn. Zij vreest, en zeker niet ten onregte, dat er door die lieden te midden der ver wikkelingen, wel eens misbruik kon worden gemaakt van gulle gast vrijheid. De aanhangige zaak der Enosis, zal, zoo wordt uit Konstantinopel van 4 dezer berigt, door eene gemengde commissie worden onderzocht en beslist. Het Journal Officiel berigt, dat de meeste der uitgenoodigde mogend heden reeds hébben doen weten, dat zy aan de conferentie zullen deelnemen en onmiddelijk vertegenwoordigers naar Parijs zullen zenden. De Porte heeft verzocht het bijeenkomen der conferentie 8 dagen uit te stellen, ten einde haar in staat te stellen om de noodige voor schriften aan haren gezant te Parijs te doen toekomen. Het Concert-gezelschap Apollo gaf Dingsdag avond 11. het tweede winter-concert. Als solisten traden dien avond op mejufvrouw Boekelman (piano} uit Utrecht en de heer Egber9 (viool), directeur der concerten. De twee uitgebreide soli van mejufvrouw Boekelman werden door de bekwame pianiste met smaak en élegance voorgedragen. Wy bewonderen in deze begaafde artiste de gemakkelijke voordragt en de zeldzame vlugheid ook in de moeilijkste passages. De heer Egbers, wiens spel wij voor de eerste maal hoorden, is een meester op de viool. Zijn spel getuigt van ernstige studie en goede school en de voordragt laat niets te wenschen over. Zoowel flageolettoonen als octaafgangen en dubbelgrepen zijn zuiver en de techniek is meesterlijk. Wij wenschen den heer Egbers geluk met het succes van zijn eerste optreden als solist en hopen dat hg, in het belang van Apollo en onze verdere rauziekale vereenigingen, eene reeks van jaren in ons midden moge doorbrengen. Het orchest werkte uitmuntend. Vooral de ouverture Telva beviel ons bij uitstek. De daverende toejuichingen aan het slot van elk nommer, leverden het bewijs van de groote tevredenheid der aanwezigen. Nog brengen we hulde aan eene der dames-leden van Apollo, die hare piano ten gebruike op dit concert heeft afgestaan en aan de yverige dilettante, die de welwillendheid had zich met het Diet gemakkelijke accompagnement der viool-soli te belasten. Gisteren avond had in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente alhier de aangekondigde lezing plaats van den heer Joh. Dyserinck over „Mennisten streken". Zeer talrijk werd deze lezing bijgewoond. De volgende lezing zal tot onderwerp hebben„De betrekking van God tot de wereld. Bij de volgende lezingen zal dan tevens gelegenheid worden gegeven tot het mededeelen van opmerkingen of het vragen van inlichtingen. Aan den ingenieur 2de kl. bij de Marine B. W. Tideman is, op zgn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Tot ingenieur van den waterstaat 2de klasse is benoemd de adspirant-ing. P. W. van der Sleyden, en tot adspirant-ing. van den waterstaat de surnumerair J. A. E. Musquetier. De begrooting voor de Nederlandsche bezittingen ter Kust van Guinea voor 1869 bedraagt in ontvang 24,000, in uitgaaf 183,000, zoodat het subsidie 159,000 beloopt. Voor 1868 bedroegen de ontvangsten 17,525, alzoo voor 1869 6,475 meer geraamd. De uitgaven zgn daarentegen voor 1869 ook met 87,475 vermeerderd. Het bestuur van het Anti-Dagbladzegel-Verbond heeft nu mede een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin deze ver gadering ernstig wordt verzocht, hare goedkeuring te hechten aan het voorstel tot afschaffing van het zegel op dagbladen en drukwerken. In dat stnk wordt in het breede betoogd, dat in een constitutionelen Staat eene goede dagbladpers in den ruimden zin volstrekt noodig is tot ontwikkeling van het politieke leven; dat die goede pers bet werk moet onderhouden en voortzetten, dat door het onderwijs is begonnen; dat het in aller regtstreeksch belang is, dat juiste denkbeelden omtrent maatschappelijke kwestien worden verspreid dat de vraag, of de dagbladpers hier dat nut sticht waartoe zg bestemd is, eensluidend ontkennend moet worden beantwoordhet geen alleen aan het zegelregt moet worden toegeschreven, hetwelk alle afdoende verbetering verhindert, door de bladen zeer duur te maken; waardoor, wat een voorwerp van dagelyksche behoefte behoorde te zijn, voor de groote meerderheid een artikel van weelde wordt, voor de meer vermogenden alleen verkrijgbaar Men meldt, dat de heer Koorders bij de begrootings-di9CU9siën het woord niet heeft gevoerd, omdat hg eene bloedspuwing heeft gehad, en de geneesheeren hem dien ten gevolge het spreken ver boden hebben. Van wege het Departement van Financiën is openbaar gemaakt eene vergelijkende opgave der schepen, waarvoor gedurende de jaren 1867 en 1868 voor de eerste maal Nederl. zeebrieven zijn uitgereikt Binnen 's lands Buiten 's lands gebouwd. gebouwd. Totaal. Schepen. Lasten. Schepen. Lasten. Schepen. Lasten. In 1867 88 11,135 9 1663 97 12,798 In 1868 70 8342 14 2249 84 10,591 Ter beroeping van een predikant bij de Hervormde gemeente te Alkmaar, in de plaats van ds. J. Dorper, die zijn ontslag heeft aangevraagd, is door het kiescollegie, in zijne jl. Dingsdag avond gehouden vergadering, het volgende twaalftal geformeerd: W. van den Bytel, te 's Grevelduin-Capelle; K. F. Creutzberg, te Maarssen J. T. van Dijk, te Hilversum; E. B. Gunning, te Leiderdorp; H. J. P. van der Linde, te Zevenbergen; A. J. C. van Maasdyk, te Katwijk aan Zee; B. Mossel, te Nederhorst den Berg; H. M. M. Rappard, te Sexbierum; F. L. Rutgers, te Brummen; F.W.Smits, te Hellevoetsluis; W. Vliegenthart, te Vreeland, en E. J. van Wisselingh, te Haarlemmermeer. Op het twaalftal predikanten, opgemaakt door het kiescollegie der Hervormde gemeente te 's Hertogenbosch komen voor de namen van ds. J. J. van Doesburgh, te Zuidzype en F. D. J. Moorrees, te Vianen. Het dames-comité te Terschelling, heeft van H. K. H. mevr. de Prinses Frederik der Nederlanden een fraai geborduurd canapé- kleed ontvangen, als prijs in de verloting van vbórwérpen, ten 'behoeve dèr 32 weduwen en weezen aldaar. De gemeente Haarlem telde op 31 Dec. 11. 30,916, de gemeente Alkmaar 11,650 inwoners. Gedurende het jaar 1868 hebben te Alkmaar plaats gehad 419 geboorten, 213 sterfgevallen en 90 huwelijken. Ds. Zaalberg, van '9 Gravenhage, heeft jl. Dingsdag avond in het lokaal Frascati te Amsterdam, de aangekondigde voordragt ge houden voor een talryk gehoor, dat met blijkbare aandacht luisterde. Het onderwerp der voordragt was„de moderne rigting, haar strijd, haar regt, hare roeping en hare vrucht." Ditmaal behandelde hg eerst hoofdzakelijk alleen „den stryd", het verdere overlatende voor volgende voordragten. Spreker trachtte te betoogen, dat het het werk der moderne rigting was godsdienst en wetenschap onderling te verzoenen. AmstCrt.) Op 1 Jan. 1869 werd op de Badhoeve in den Haarlemmer meer gras gemaaid van de nieuwe draviksoort Bromus Schruderi). Het was 5 Ned. palmen lang, zeer malsch, en werd met veel graagte gegeten door een paard, hetwelk herstellende was van eene gevatte koude, voor welk dier versch voedsel door den veearts Huffnagel was voorgeschreven. Men ziet hieruit, dat de vroegtijdige groei dezer grassoort, indertijd bij de invoering beloofd, niet geheel ver zonnen was, ofschoon het buitengewoon«zachte winterweder op den groei óok wel zijnen invloed zal hebben uitgeoefend. (Amst. Crt.) Te 's Hage is op de eerste vergadering van Oefening kweekt kennis hulde gehragt aan de nagedachtenis van haar voorzitter, den heer v. d. Bergh; het spreekgestoelte was met rouwfloers omhangen; de heeren v. Westhreene en v. Zeggelen voerden 't woord en de heeren ten Brink, Margadant, Ising en Elliot Boswell droegen ge dichten van v. d. Bergh voor, terwyl koraalmuziek en orgelspel de sprekers afwisselden. Dezer dagen is te '9 Hage vergaderd eene commissie tot het ontwerpen van een nieuw schyfschiet-reglement, bestaande uit de majoor Luchtmans, de kapiteins W. H. Doorman en Riethagen en den lsten luitenant Bresier, van de normaal-schietschool. (Dagblad.) Men verneemt, dat onlangs door den Netferl. Weerbaarheids- Bond besloten zou zijn, om in het aanstaande najaar een tweeden nationalen wedstrijd voor scherpschutters, enz. te houden, en wel op de Biltsche vlakte, in de onmiddelyke nabijheid van Utrecht. Den 30 Dec. 11. had de machinist G. Niekerk, gestationneerd te Nienweschans, een der knapste, kundigste eu meest ervarene onder de ambtenaren, het ongeluk, toen de trein aldaar zoude stilhouden, bij het afspringen van den locomotief met zijn broek ergens aan te blijven haken, zoo dat hij viel en de locomotief zeer langzaam over het onderste gedeelte zijner beide beenen reed, waardoor zg genoegzaam verbrijzeld werdende lijder is dadelijk naar het academisch ziekenhuis vervoerd, alwaar hem dezer dagen door den hoogleeraar J. Hissink Jansen de beide beenen boven de enkels zgn afgezet. Naar omstandigheden bevindt zich Je lyder vrij wel en men vleit zich, dat, wanneer hg hersteld zal zgn, hij wegens zijne bijzondere geschiktheid, ervaring en veelzijdige kennis zeer goed weder zal kunnen worden geplaatst. In de eerste dagen van October 11. heeft de raad van justitie te Makassar uitspraak gedaan in de zaak- der moordenaars van den heer J. de Bruyn Prince, diens echtgenoote en kind. Twee personen zgn ter dood veroordeeld en een derde is tot 10 jaren dwangarbeid verwezen. Wat tot dat vonnis aanleiding heeft gegeven, komt in hoofdzaak hierop neder: De heer de Bruyn Prince, die met zgn vaartuig, de Maria Louisa, handel dreef te Koetey, had eenige maanden geleden een Balinees, die hem geld schuldig was, en eenige van diens vrienden aan boord genomen. Deze lieden hadden hem, toen zg zich in de straat van Makassar bevonden, onverhoeds overvallen en hem, benevens zijne vrouw en zijn kind vermoord. De moordenaars hadden vervolgens het schip doen zinken en de bemanning gedwongen in de boot te volgen en hen aan land te zetten; aldaar waren zij echler door een inlaudsch vorst, die achterdocht opvatte, aangehouden en aan de Nederlandsche overheid uitgeleverd. Te veel eer. Een dorpsburgemeester kwam eens in een synagoge juist toen de gemeente oprees voor het gebed. De binnen tredende riep hierop, tot groote verbazing der vergadering: „Och, doe het niet, doe het niet, goede menschen! Al te veel eer! Ik bid u blijf zitten BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Tot ridders der orde vso den Nederl. Leeuw zijn benoemd: de apt.-loit. ter zee J. A. van de Velde, onder-directeur der Marine te Amsterdam; de luit. ter zee 1ste kl. H. van Goens, adjudant van den minister van Marine; en de kapt. 1ste kl. bij het corps Mariniers F. G. H. Hornbostel, belast met de op leiding der kadets bij dat corps. Volgens la Patrie wordt de toestand van den Markies de Moustier hoe langer hoe meer onrustbarend. In het afgeloopen jaar zijn te Parijs 139 nieuwe dagbladen opgerigt, waaronder 14 gewijd aan staatkunde, 101 aan letterkun dige onderwerpen, 12 aan de wetenschappen en nuttige kunsten, enz. De tot dusverre te Parys en elders in Frankrijk bestaande verpligting om jonggeborenen binnen een etmaal na hunne geboorte aan den maire te vertoonen, ter hunner inschrijving in de registers van den burgerlyken stand, is bij besluit van den prefect Haussmann, van 29 December 11., voor zoo veel de Fransche hoofdstad betreft, afgeschaft gewordenvoortaan zal de constatering van geboorte kosteloos aan de woningen der kraamvrouwen geschieden. Als een bewijs hoe druk te Parijs de post-werkzaamheden zgn tegen het einde van het jaar, wordt medegedeeld, dat er in de laatste dagen van December 11. middelbaar gerekend uit Parijs 5000 aan- geteekende brieven zijn verzonden, dat Donderdag 31 December 11. (Oudejaarsavond) 2,000,000 visite-kaartjes aan het bureau waren ontvangen en dat het getal brieven en bladen p. m. 500,000 per dag bedroeg. Naar men verneemt zullen alle dames du demi monde, welke niet Franqaise van geboorte zijn, uit Frankrijk verwijderd worden, en zal de politie op de grenzen de strengste maatregelen nemen om den terugkeer van die dames of de komst van anderen op Fransch grondgebied te beletten. In de maag van een struisvogel, die by ongeluk gedood werd in den plantentuin te Lyon, hebben de heeren Chauveau en Pres- seux gevonden: 2 Ned. ponden kersensteenen, drie aarden tabaks pijpen, die groen geworden, maar volkomen hun vorm behouden hadden, een mes met koperen heft van 20 duimen lengte, vijf en twintig koperen uniformknoopen, alle niin of meer afgesleteneen halffrancsluk, twee en dertig koperen sous, alle zeer uitgebeten, verschillende andere kleine metalen voorwerpen, zes groote no ten, nog ongedeerd, een stuk ijzerdraad van een palm lang, dat reeds byna geheel door het maagsap was opgelost. De gezondheid van den vogel die al deze voorwerpen achtereenvolgens en zeker bij groote tusschenpoozen had binnengeslokt, had daardoor volstrekt niet geleden. De twee veroordeelden, die, op het voorbeeld van Schumacber, uit het bagno te Toulon ontsnapt waren, zijn weder gevat geworden. Uit hunne verklaringen i9 gebleken, dat, toen men hen gedurende de eerste dagen na hunne ontvlugting ijverig buiten het bagno opspoorden, zg zich nog daarin bevonden, en drie etmalen lang in een grooten spijsketel (die evenwel niet het minste voedsel voor hen opleverde) het geschikte oogenblik voor hunne ontvlugting hebben verbeid. Zg hebben verder nog veel list en veerkracht ontwikkeld om buiten de handen van de politie te blijven, maar zijn tengevolge van een te Aix, ter voorziening in hunnen nooddruft, beganen diefstal op het spoor gekomen. Gedurende zes dagen, met inbegrip van de drie Kersfeestdagen, vervoerde de onderaardsche spoorweg te Londen 800,072 personen. Geen faillissement heeft te Londen ooit grooter opschudding gewekt dan dat van de firma Overend, Gurney en Comp., op 10 Mei 1866. De aandeelhouders hadden slechts 180 op do 600 per aandeel gestort en moesten dus bijbetalen. Het geheele tekort bedroeg 240 millioen! Niemand had tot dusverre de kosten gewaagd om directeuren te vervolgen; dit doet thans zekere dr. Thom, namens verscheidene aandeelhouders, die hen beschuldigt de algemeene bank te zgn begonnen, toen de firma reeds een tekort had van 36 millioen, terwgl nog voor 50 millioen gulden oude schulden werden overgenomen, die waardeloos waren. De eerste zitting in deze zaak had Vrijdag 11. plaats. De behaudeling der zaak werd geleid door den lord-mayor. Bijna de geheele raad van aldermen en sheriffs was ter zitting opgekomen, terwijl er in de zaal een enorm talrgk publiek aanwezig was. De twisten, die te Londen uit dronkenschap ontstonden gedu rende Kersavond en Kersdag, kostten 5 personen het levenelf anderen werden zwaar gewond, zoodat het getal van ernstige ver grijpen zestien was in die stad, alwaar buitendien een half dozijn kinderen gedurende genoemde 24 uren op straat stierven, zonder dat zg aan iemand Bchenen toe te behooren. De markies van Bute, die onlangs meerderjarig geworden en in het genot van jaarlijksche inkomsten ten bedrage van drie maal honderd duizend ponden sterling is gekomen, is in het eind van het vorige jaar uit de Anglicaansche kerk getreden en op het Kersfeest te Nizza plegtig tot de RoonJsch-Katholieke kerk over gegaan; waarna hij eene reis naar het heilige land ondernomen heeft. Dit feit maakt in Engeland diepen indruk, ofschoon de Times daarin enkel eene jeugdige onbezonnenheid zonder beduidenis of uitwerking wil gezien hebben. Zeker is het dat de Katholieke belangen daarmede eene stem in het Hoogerhuis en welligt meerdere in het Lagerhuis winnen. Volgens berigten uit Corunna, den 3 dezer te Plymouth ontvangen, zgn den 28 en 29 Dec. tusschen kaap Finis'erre en kaap Ortegal 60 lijken gevonden, welke aan land gespoeld waren. Men vermoedde, dat daar eene groote schipbreuk had plaats gehad. De Amerikaansche correspondenten van eenige Engelsche dag bladen beweren, dat de beweging „voor de regten der vrouw" in Amerika een omvang begint te krygen, die doet denken aan die, welke plaats had vóór de afschaffing der slaverny. Te Boston, het middelpunt van het letterkundige en ontwikkelde Amerika, hebben eenige uitnemende mannen zich aan het hoofd der beweging geplaatst, en in eenige staten worden groote vergaderingen gehouden, om deze kwestie te bespreken, In beide huizen van het congres zal zg tevens het onderwerp van debatten uitmaken. Senator Wilson van Massa- chussets heeft eene wet voorgedragen, om aan de vrouwen van Columbia het stemregt te verleenen, en de heer Julian stelt voor, dit regt aan alle vrouwen van de Vereenigde Staten te schenken. De heer Domeroy stelt hetzelfde voor in andere bewoordingen. Hg heeft voorgesteld om in de grondwet het volgende amendement te plaatsen: „In geen staat of territory zalmen het regt om te stemmen ontzeggen aan eenig persoon, wegens redenen van ras, kleur of sekse." Op den Nieuwjaarsdag heeft graaf Wrangel, namens de gene raals van het leger, den Koning van Pruissen gelukgewenscht. Z. M. heeft, naar men zegt, op die toespraak in het breede geant woord, en daarby met nadruk zijn vertrouwen op het bewaard blijven van den vrede te kennen gegeven. In Frankfort aan den Main leefden, niet lang geleden, twee ryke kooplieden, Meyer en Kauffman. De eerste had eene eenige dochter, welker afschuwelijk uiterlijk ecnigszins bedekt werd door een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1