1869. N°.14. Zondag 31 Januarij. Jaar^ail& BINNENLAND. Uitg-ever A. A. BAKKER Cz. EEN WOORD VAN DANK EN HULDE. -1ënöëmingen ïn"vërplaatsingen bij marine en leqer. BUITENLAND. M HELDERSCHE EN NIÉUWËDIEPER COURANT, „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dinosdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 Januarij. De Marine-haven alhier is in 1868 bezocht door 2916 schepen die binnenkwamen en door 2908 welke uitgingen. Het Groot-Noordhollandsch kauaal is bevaren door inkomende schepeD: naar Purmerend, Kooger- naar Amsterdam. polder en Alkmaar. naar Koopv.-binnenh. 689 167 560 Uitgaande: van Purmerend, Kooger van Amsterdam. polder en Alkmaar. van Koopv.-binnenh. 556 144 562 Het schip Alarm, dat onlangs op den Zuid wal is vastgeraakt, is heden naeht door den gewoed hebbenden storm vlot geworden. Wij vernemen, dat de hoeveelheid visch, die ten vorigen jare bij afslag alhier is verkocht, eene waarde had van 151,000. De opbrengst van den Noordhollandschen staatsspoorweg(Helder Uitgeest) bedroeg in November 1868 aan reizigers 10,789.36, goederen en vee 2351.22, diversen 25.00; totaal 14,165.58. In December 1868; aan reizigers 10.883.27i, goederen en vee 2856,85, diversen 0.50; totaal 13,740.62^. Blijkens een staat over het verkeer en de opbrengst van de kantoren van den rijkstelegraaf gedurende het jaar 1868 zijn ver zonden 1,047,823 en ontvangen 1,064,673 berigten. De opbrengst van het binuenlandsch verkeer was 257,845,29^ en die van het internationaal verkeer 162,208,38. Het contingent dat dit jaar zal worden uitgezonden is bepaald voor Oost-Indië 2000, en voor West-Indië 163 man. Tot leden en plaatsvervangende leden van de militieraden in Noordholland zijn benoemd: mil.-distr. Amsterdam, tot lid, de maj. Schraver, en tot plaatsv., de kapt. van der Monde, beiden van het 7de reg. Inf.mil.-distr. Haarlem, tot lid, de luit.-kol. Scheltema, prov.-adj. in Noordholland, en tot plaatsv., de luit.-kol. Guerin, van het 3de reg. Huz.; mil.-distr. Hoorn, tot lid, de maj. Beijen, en tot plaatsv. de kapt. Strohmsdorffer, beiden van het 7de reg. inf. Z. M. heeft, op hun verzoek, eervol ontslag verleend, aan de volgende officieren bij de rustende Schutterij in Noordholland: bij het 2de bat. 1ste comp. aan H. D. Sluiter als kapt. en aan C. Stumphius Jr. als 2de luit.; 3de bat., staf, aan F.L. Koelman, als off. van gez. Sde kl.lste comp. aan H. H. V. Nelson Schermets, als lste luit. Benoemd: bij het 3de bat., staf, tot lste luit .-ad j. J. van der Kaay; tot lste luit.-kwart. P. A. de Gelder; tot off. van gez. 2de kl. P. Bon, tot dusverre off. van gez. 3de kl. bij het voorm. 2de bat.; lste oomp. tot kapt. P. Thyl Schuitemaker; 2de comp. tot lste luit. F. J. Avis en tot 2de luit. K. Verdam en J. G. Eden; 3de comp. tot kapt. J. J. Molenaar en lot 2de luit. E. Conjjn en J. H. Holland; 4de comp. tot 2de luit. D. Kos; 5de batt., staf, tot off. van gez. 2de kl. II. Bitter; tot audit. bij den schuttersraad P. Groen; lste comp. tot kapt. D. Reedeker, tot dusverre 2de luit. bjj de lste comp. van het voorm. 4de bat., tot lste luit. A. F. Overkamp, vroeger lste luit.—adjbij de rust. schutterij in Gelderland, en tot 2de luit. A. Sloos, tot dusverre 2de luit. by de 2de comp. van het voorm. 4de bat. en N. D. Dijkstra; 2de comp. tot kapt. G. IJ. Blaauw, tot dusverre kapt., tot lste luit. F. G. C. J. Hei ligers, tot dusverre 2de luit. en tot 2de luit. S. M. van Lon, tot dusverre 2de luit. bij de 3de comp. van het voorm. 3de bat. en R. Kaan Albertszn.; 3de comp. tot kapt. A. Sloos, tot dusverre 2de luit. bij de 2de comp. van het voorm. 4de bat., tot lste luit. K. Reselman en tot 2de luit. J. A. Haarselhorst en A. Staal; 4de comp. tot kapt. W. Vetter Jr. Tot commandeur der orde van den Ned. Leeuw is benoemd, jhr. mr. B. van den Velden, vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden. Tot ridders dier orde zijn benoemd: de heeren C. Castens, oud-dir. der midd. en dom. in Nederl.-Indië, thans gepens.mr. M. P. A. Coster, pres. van den Raad van Justitie te Soerabaija en luit.-kol. comm. der schutterij aldaar en J. R. Kleyn, luit.-kol. comm. der schutterij te Batavia. 1 De overgang van onderofficieren, korporaals en soldaten van het leger hier te lande bij dat in Indië is weder opengesteld, en zulks onder toekenning van de daarvoor vastgestelde gratificatie. De minister vau Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op het wrak van de Pallandt van Rosendael, beoosten Texel, eene wrakton is geplaatst. Op het zestal predikanten, zamengesteld voor eene vacature bij de Herv. gemeente te 's Hertogenbosch, komt voor den naam van ds. F. D. J. Moorrees, pred. te Vianen. Bij de Rem. Geref. Gemeente te Utrecht is het volgende 4tal opgemaakt: Maronier, te Leiden; Kolff, te Amersfoort; Kruseman, te Delft, en de Vries van Heyst, te Alkmaar. Beroepen te Groningen, ds. V. J. Koningsberger, te Velp. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Hengelo, door ds. W. Krayenbeit, pred. te Ede. Op Maandag 8 Febr. zal door het tooneel-gezelschap Leering en Genoegen, aan den Burg op Texel, eene voorstelling worden gegeven. Jl. Woensdag had te Alkmaar de aanbesteding plaats van het bouwen van een schoolgebouw, ten dienste van Roomsch-Katholieken. Van de negen daartoe uitcenoodigde aannemers, hadden drie hunne inschrij vingsbilletten ingeleverd, als de heeren: Elleman voor 4900; J- Brinkman 4800, en J. de Graaf 4693. Naar men vermoedt zal het werk echter gemaakt worden door den architekt van het werk J. Vester, voor 4488. (N. Alkm. Crt.) Het werk der Amsterdamsche kanaal-maatschappjj werd in Dec. voortgezet met 500 tot 635 arbeiders. Door den gemeenteraad te Arnhem is tot directeur der hoogerc burgerschool benoemd dr. J. M. van Bemmelen, thans in diezelfde betrekking te Groningen werkzaam. Verleden week is te Utrecht aan het goederen-bureau van den Rijnspoorweg een pakje van een waarde van 1000 vermist. Dat pakje is teregt gekomen. Men zegt, dat de vermoedelijke dader in arrest zou zijn. Den 22 dezer trad de hoogleeraar C. W. Opzoomer uit Utrecht Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. te Hengelo in het gebouw der handelssocieteit voor een zeer talrjjk publiek als spreker op. Tegenover de naar waarheid verkondigde stelling: „de stof regeert den mensch", stelde hij de andere groote waarheid: „de mensch regeert de stof", en ontwikkelde die op mees terlijke wijze, waar hij het gebied der kunst betrad en zijne denk beelden daarover met de hem eigen welsprekendheid ontvouwde. Deze rede, voor deu naauwlettenden toehoorder onmiskenbaar tegen het stofvergodende materialisme gerigt, liet. niet na een diepen indruk te maken op de aan 's mans lippen geboeide toehoorders, die in waarheid een genot smaakten, zooals slechts zelden geboden wordt De mazelen heerschen te Ootmarsura zoo sterk, dat van de 250 schoolkinderen slechts 50 de school kunnen bezoeken; er zijn gezinnen, waar 6 kinderen tegelijk door de ziekte aangetast zijn. Tot heden zijn slechts 2 overleden. De Nieuwe Winschoter Courant geeft de volgende beschrijving van het te Winschoten ten toon gestelde ontwerp van het gedenk- teeken, dat te Heiligerlee zal worden opgerigt Graaf Adolf van Nassau, doodeljjk gewond, den blik dankbaar ten hemel geslagen voor de overwinning, leunt met het gebroken zwaard in de vuist en de linkerhand geklemd om het vaandel, waarop de leus „Recuperare aut mori", tegen de Nederlandsche maagd. Deze, in eene fiere, strijdbare houding, wordt geacht den vijand van vaderland en vorst aan te zien. Hoewel met teekenen van droefheid op het gelaat, als zich ten volle bewust, dat de tegen haar leunende voor hare belangen viel, is ze tevens vastberaden en bereid, hem, den voorzaat van het thans regerend huis Oranje- Nassau, tegen wien ook, ter zijde te staan. Nevens haar staat de Nederlandsche Leeuw met opgeheven manen, den regterpoot geplaatst op de door Koning Philips geschonden privilegiën, gereed om deze te verdedigen als het kleinood van het Nederlandsche volk. Het geheel stelt dus voor, hoe ook een der voorouders van Oranje- Nassau reeds voor 300 jaren, ten koste van zjjn leven, 's lands vrjjheden verdedigde, en hoe het Nederlandsche volk, dit niet ver getende, met Oranje wenscht vereenigd te blijven, vol vertrouwen op het koninklijk devies van 's rijks wapenJe Maintiendrai. Sedert eenigen tijd beviudt zich in de provincie Drenthe de kapellaan Gepkens, die aldaar, met toestemming der hoogere geeste lijkheid, in eene plattelands-gemeente weder tot het verrigten van kerkelgke diensten is toegelaten. Aangekomen schepen te Batavia vóór 12 Jan.: Cornelia Mathilda Drie Gezusters, Johanna Antonia, Louise, J. C. Schotel, Staatsraad van Ewijck, Augusta en Nieuwe Waterweg II. Vertrokkeu: Alblasserdam, Dageraad, Graafstroom, Huidecoper, Jannetje, Johanna Christina, Louise Kroonprinses van Zweden, Susanna Johanna, Tweelingen, Amstelstroom en oorlogschip Watergeus. Met hooge ingenomenheid wenschen wij den avond van eergisteren, in Tivoli doorgebracht, in onze Beldersche en Nieuwedieper Courant te gedenken. Was die avond ten zegen van de algemeene armen dezer gemeente, te gelijk mocht zij voor ons rijk aan kunstgenot zijn. Eenige jeugdige vriendjes gaven een tooneelvoorstelling, waarvan de opbrengst ter gemoetkoming van den hulpbehoevende was bestemd. De Verzoening heette het eerste stuk, uitsluitend door meisjes opgevoerd. Hoe werd van het eerste oogenblik onze verwachting zeer gespannen, toen de Ijverige Betje zoo trouw hare taak van het „kamer doen" volbracht, hierin door Roosje het dienstmeisje ge holpen hoe flink verdedigde zjj zich tegen de snibbige aan- en opmerkingen van freule Leotiie, die als voordochter van deu generaal de Losange in alles den toon wilde geven, en zelfs over hare halfzuster Lidia heerschen. Beminnelijk was het verzoenend karakter van deze, om niet alleen in vrede te leven met Leonie, maar ook om als huishoudster dienst te nemeo, en, onder den naam van Jacqueline, hare moeder na jaren van scheiding in de arm en van hare grootmama de Earicourt terug te brengen, bij gelegenheid van dier zeventigsten verjaardag. Meesterlijk speelden de oude mevrouw en hare dochter Anna; hoe lief was de ontvangst der boerinnetjes in wier naam ééne zoo vrijmoedig en zoo vriendelijk de jarige toe sprak; en hoe wekten Maria de huishoudster, de beide kamenier- stertjes en Margo en Charlotte de algemeene sympathie I Zoo gaat het! was bet tweede stukje, waarin Gijs Klaassen als knecht van Goetman, lid van den gemeenteraad, uitstekend de hoofdrol vervulde. „Zijn vader zaliger" wist het wel, met al diens lessen van levenswijsheid; maar zeker werd h|j een oogenblik door zijnen zoon vergeten, toen deze het wijnglas wegmoffelde, waarmede hij 'van het druivennat z|jns meesters bad geprofiteerd. Tegenover zijn losse spel onderscheidde zich voortreffelijk de schoolmeester Plak, met zijn onverdrageljjke deftigheid, zijne harkerige bewegingen en zijnen trots boven een wijnhandelaar en een rentmeester, die natuurlijk bij hem moesten achterstaan voor den post van gemeende-secretaris. Toch ging de rentmeester, die niet gesolliciteerd had, er mede strijken, en waren Plak en de Water, naar het zeggen van „vader zaliger" gel|jk aan de twee honden, vechtende om een been, terwijl een derde er mee henen liep. „Uet medaillon" eindelijk een verdienstelijk stukje van een onzer plaatsgenooten werd door jongens en meisjes gespeeld. Wat toonde onze trouwe herbergierster, de goede Therèseflink dat zij niet goed gemutst was in weerwil van haar „lionnig" mutsje toen zjj niet alleen hare dochter Clara, maar ook hare nicht Marie en haren neef Wilhelm tot hunnen plicht riep, en tot ieder een woordje „op zen pas" zei. Wat had Rosa veel te verdragen van den knecht des huizes, en hoe flink hield deze zijn karakter vol, toen h|j, als matroos weergekeerd, zijne booze vriendin als een „poesje" begroette. Dien veldwachter Thierrg met zijne „heilige justitie" hadden wij wel achter slot willen zetten, toen hg die lieve boerinnetjes, met haar keurig kostuum, verbood om langer dien aardigen dans uit te voeren. Met het nichtje van Thercse hadden w|j te doen, zoo als zy lijdende was onder de verdenking van hare onschuld, om het telegram van het „ontvreemde" medaillon, dat had moeten luiden het „vermiste"terwijl eindelijk Clara zoojuist hare ontroering uitdrukte, b|j de herkenning van den heer de Lento, die drie jaren geleden Prg's der Advertentiën: Van 1t regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 85 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. met vrouw en kamenier de herberg had bezocht en het medaillon verloren. Spanden alle acteurs en actrices blijkbaar hunne beste krachten in, om, geleid en gesteund door de belangstellende heeren B. en L. en Mej. v. d. B., t. K. en G., de stukjes vrijmoedig en duidelijk op te voeren voor honderden bezoekers, die met open oor zaten te luisteren, gaarne erkennen wij dat al was het, in vergelijking met volwassenen, het spel van kinderen, het daarom toch verre was van kinderspel. Want menige acteur ook rederijker? had een lesje kunnen krijgen voor het kennen van z|jne rol, den eenvoud in de voordracht, en dank zij de zorg en den goeden smaak der trouwe Mama's en van Mw. L. de juistheid der kleeding. Vergeten wij ten slotte niet de welwillende en belangstellende medewerking van de gebroeders Polak en den heer Kalishoek, dan roepen w|j, na zulk een genotrijken avond, met een dankbaar af scheid een bemoedigend tot weerziens den jeugdigen acteurs en actrices toe. (JOHs. D.). Met ingang van 1 Febr. zijn bevorderd tot loits. ter zee 2de kl. de adelb. lse kl. A. E. Arkenbout Schokker, B. T. W. van Hasselt en J. H. Beucker Andreae. Uit 's Hage wordt aan de Brusselsche dagbladen geschreven, dat Koning Willem III en de verdere leden van het huis van Oranje, dadelijk na het vernemen van het overlijden van den Hertog van Brabant, aan den Belgischen gezant, Baron de Beaulieu, hunne deelneming hebben doen betuigen in den slag, die de koninklijke Belgische familie getroffen had. In de toespraak, welke de heer Burlingame ter gelegenheid der audiëntie van het Chinesche gezantschap op de Tuileriën tot Keizer Napoleon heeft gerigt, heeft die gezant gezegd, dat deze eerste Chinesche ambassade b|j de natiën van het Westen moest beschouwd worden als het bewijs van den opregten wensch van China om in het volkeren-gezin opgenomen te worden, om zijne vraagstukken aan bet verlichte oordeel van het menschdom te onderwerpen, en in de weldaden en voordeelen der internationale wetten te deelen. Het verlangen daartoe moest, volgens den ambassadeur, grootendeels worden toegeschreven aan de regtvaardige en edelaardige staatkunde, die door de vertegenwoordigers der Westersche mogendheden, en daaronder in de eerste plaats door den Franschen gezant, den heer Berthelemy, te Peking in praktijk was gebragt. In z|jn antwoord heeft de Keizer verklnard, dat Frankrijk meer dan ooit gezind was om de beginselen, die overal zijne internationale staatkunde beheerschen met opzigt tot China te verwezenlijken. Het gezantschap is ook bij Keizerin Eugónie toegelaten geworden. Voor bet regt tot uitgave der nagelaten werken van Rossini wordt 4000 p. st. gevraagd. Daar tot heden geen enkel uitgever zich heeft opgedaan tot dien prijs, zullen de missen en eenige kleine com- positiên der groote meesters door zijne weduwe zelve worden uitgegeven. De agent de change Barnes te Par|js, heeft zich jl. Zaturdag nacht doodgeschoten. Naar men zegt, werd h|j tot dezen stap van vertwijfeling gebragt door de ontdekking van een deficit in z|jne kas. Zijne kassier moet namelijk volgens eenigen 1,700,000 frs., volgens anderen 3,000,000 fr., aan papieren van waarde verdnisderd hebben. Deze kassier is in hechtenis genomen en het kantoor van Barnes verzegeld geworden. Binnen kort zal de Engelsche regering zich bezig houden met het stellen van drijvende teïegraaf-stations aan de uiterste punten der Engelsche en Iersche kusten. Daardoor zouden schepen op 40, 50 m|jlen van de kust signalen naar alle teïegraaf-stations der wereld kunnen laten seinen. De stations zouden bestaan uit drijvende gebouwen, geankerd op eenigen afstand van de uiterste punten der kust, en in onderzeesche telegrafische verbinding met deze. Sir Arthur Guiness, die 4 millioen gulden inkomen heeft, is te Dublin tot Parlementslid gekozen. Het is echter gebleken, dat elk die voor hem stemde een oud spoorweg-kaartje kreeg, dat in Capelstreet was in te wisselendaar kwam men in een ledige kamer; in eene kleine deur was een opening gemaakt, waardoor tegen overgifte van het kaartje een enveloppe met een bankje van 60 werd toegestoken. De zaak wordt geregteljjk onderzocht; de verkiezing zal wel vernietigd worden. Men zegt dat de Markies van Bate, die pas Roomsch-Katholiek is geworden eo op reis is naar Rome, priester wil worden. H|j heeft 3£ millioen inkomen. Twee gentlemen stonden dezer dagen teregt, omdat z|j op de Dover- en Chattamspoorweg reizende, al het mogelijke wat zich in hunne coupé bevond, buiten het portier hebben geworpen. Dit feit wordt, even als het inwerpen van een vensterruit, volgens de En gelsche wet, met 5 jaren tuchthuisstraf gestraft. Te vergeefs hebben zij algeheele schadevergoeding van de weggeworpen voorwerpen aan geboden. Misschien niet ten onregte klagen de Engelsche bladen er over, dat in de Engelsche wet bescherming van zaken boven die van personen wordt gesteld. De onderwijzers van het Pruissische stadje Mariënburg hadden zich met beleefd adres tot de overheid gewend, met verzoek om ver hooging van hunne bezoldiging (p. m. 350). Het antwoord dat z|j ontvingen was: dat men geen hooger salaris wilde betalen, maar dat ze desverkiezende zich elders konden vestigen, indien hun dat voordeeliger scheen maar dat ze ten spoedigste moesten zorgen voor de betaling van de dubbele zegelkosten voor het adres en het antwoord, ter voorkoming van vervolging. Chassepot, de geweer-fabrikant, die onlangs door den Paus ten gehoore werd ontvangen, bevindt zich thans te Weenen, waar hij ontboden is om proeven met zijn schietwapen te doen nemen. Volgens eene opgave, dezer dagen te Rome in een onder den invloed der regering staand dagblad medegedeeld, telt bet pauselijke leger thans 721 officieren en 15,613 soldaten, te zamen 16,334 man, en z|jn daaronder 8240 Italianen; 2930 Franschen; 678 Belgen; 1730 Nederlanders; 970 Zwitsers; 1154 Duitschers; 88 Oostenrijkers; 52Russen; 234Canadezen; 184Engelschen; 2Zweden; 42Spanjaarden; 13 Portugezen, enz. Hierbij wordt door den correspondent van het i Journal des Déhals de aanmerking gevoegd, dat de Kerkelijke Staat

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1