1869. N°. 18. Woensdag 10 Februarij. BINNENLAND. BUITENLAND. HELDERSCHE <1 x len mM mm *w Xj^pLz EX XIEIWEDIEPER COIRAXT, „Wij huldigen het goede." :ht, 54. Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zattjrdag namiddag. ƒ1.30. franco per post - 1.65. Abonnementsprijs per kwartaal Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 1—4 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. 2a,1 ad, Donderdag den tl dezer vertrekt de Oost-Indische 50. 46,- La, :w O, nnit over Marseiile. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 Februarij. De Morning Post van den 8 dezer brengt een belangrijke tijding, ie waar kan zijn. Koning George zou zijn voornemen hebben te ennen gegeven om afstand van den troon te doen, indien het ver gt tegen het aannemen der conferentie-verklaring niet ophoudt, ferlaat de Koning der Hellenen zijne staten, dan zal daarvan het jvolg kunnen wezen; of de onmiddelijke uitbarsting van den jriekseh-Turksohen oorlog, wanneer nl. de mogendheden onzijdig Ijjvenöf het bezetten van den Piraeus door een Fransch-Engelsche, lisschien Fransch-Engelsch-Eussische vloot, met het doel den krijg I beletten. Le Gaulois zegt, dat aan den Graaf Walewski is vergund om zijn èrblijf te Athene acht dagen te rekken. [üe Conferentie zou gisteren te Parijs eene zitting houden. De staatkundige geschiedenis van den dag verhaalt ons, dat in ,e ontworpen constitutie voor Spanje, de slaverny in de koloniën an dien staat voor afgeschaft wordt verklaard; dat het Brit- jhe Parlement niet door Koningin Victoria in persoon zal worden lopend, zooals aanvankelijk was vermeld; dat de Protestantsche grsche bisschoppen hunne onderhoorige leeken hebben opgeroepen de staatskerk in Ierland te reddendat het in Griekenland 0g niet is gelukt een nieuw ministerie zamen te stellen; dat urkije zijne krijgstoerustingen ter zee met kracht voortzet; dat in Knssische zijde het gerucht wordt verspreid als zou de Porte reta uit eigene beweging tegen eene door de mogendheden gewaar- jrgde schadeloosstelling aan Griekenland willen afstaandat i Madrid het denkbeeld meer en meer ingang vindt om een Srectoire in te stellende leden van het driemanschap zouden voor jaren gekozen wordeneindelijk dat er sprake is om aan Grieken- ind een nieuwen termijn te stellen om zich ten aaszien van de uit- iraak der Conferentie te verklaren. Het transportschip met stoomvermogen Java, onder bevel van den •pt.-luit. ter zee jhr. M. W. Bowier, is den 29 Dec 11. te Batavia ingekomen, na eene reis van 79 dagen. Aan boord was .lies wel. g In ons vorig nummer hebben wij gemeld, dat de kapt. ter zee :t M. I. Brutel de la Rivière benoemd is tot lid van verdienste er Marine-Club, dit moet zijntot eerelid. Het C'oncordia-aoncert van Maandag 1 dezer, heeft na aftrek ir noodzakelijke kosten, opgebragt de som van 79.32^. Deze gelden zijn aan de 244 bedeelden afgegeven als volgt: I Hervormde Diakonie voor 120 bedeelden 39. Roorosch Catholieke 65 - 21.12J Oud Roomsch Cath. 15 - 4.87-ij Israëlitische 14 - 4.55 I Christ. Afg. Geref. 14 - 4,65 Doopsgezinde 8 2.60 1 Herst. Evang. Luth. 5 1.62| Evang. Lutbersche „3 1. 244 79.821 Men verneemt dat de heer H. A. Egbers, plaatselijk— laziekmeester alhier, de directie heeft aanvaard van het harmonie- feelschap Concordia. Wij gelooven, dat het gezelschap, onder eene 00 goede leiding, steeds meer in bloei zal toenemen. Men deelt ons mede, dat op Woensdag 26 dezer het 40jarig estaan der Heldersche afdeeling van het Nederlandsch Bijbel enootschap feestelijk zal worden gevierd. In de avondgodsdienst- tfeuing in de Westerkerk zal te dier gelegenheid eene toepasselijke •de worden gehouden, die zal worden afgewisseld door koorgezang er leerlingen van de Zondagsschool der Hervormde en van die der lersteld Evangelisch Luthersche Gemeente alhier. Da. Sonstral, die, nu 40 jaar geleden, tot de oprigters dezer Ideeling behoorde, en die in der tijd bij het zilveren eeuwfeest Is spreker optrad, zal ook nu de feestrede houden. De heer Joh. Dyserinck zal op Woensdag 10 dezer, des avonds m half zeven ure, in het kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente Ihier eene voorlezing houden over het onderwerp,,'s Menschen rije wil en zedelijke vrijheid." Dezer dagen is verkrijgbaar gesteld de staat der koninklijke lederlandsche marine op 1 Januarij 1869. Wij ontleenen aan die pgave de volgende bijzonderheden: Op gemelden datnm telde onze •emagt 2 vicc-admiraals, 3 schouten-bij-nacht, 20 kapiteins, 43 apitein-luitenants ter zee, 124 luitenants ter zee 1ste klasse, 220 litenants ter zee 2de klasse en 76 adelborsten lste klasse. Het Mps Mariniers telde, behalve den kommandant en inspecteur, 1 luitenant-kolonel, 2 majoors, 4 kapiteins der lste en 8 van de de klasse, 16 lste en 11 2de luitenants. De militaire administratie 0 dit corps wordt beheerd door 1 hoofdofficier eo 6 officieren van •gere rangen. De geneeskundige dienst bij de zeemagt bestaat 't 1 inspecteur, 2 dirigerend-officieren van gezondheid der lste o 4 der 2de klasse, 16 officieren van gezondheid der lste, 42 van e 2de en 20 van de 3de klasse, benevens leerste en 1 derdeapotheker. 0 de administratie der zeemagt zijn werkzaam 3 inspecteurs, 14 meieren van administratie der lste, 36 der 2de en 26 der 3de kl., 8 adj.-adm. en 34 scheepsklerken. Het aantal officieren-machinist '7, dat der machinisten lste klasse 31. Bij den scheepsbouw je gepjaatst 1 directeur, 4 hoofd-ingeuieurs, waarvan 1 a la suite, ingenieurs der lste, 3 der 2 de klasse en 1 adsp.-ing. De bemanning van de in dienst zijnde bodems bedroeg op 1 Jan. •zes jaars 5970 koppen, benevens 165 zee-miliciens. De sterkte van het korps Mariniers was 49 officieren en 2096 iderofficieren en manschappen. Tot grootkruis der orde van den Nederl. Leenw is benoemd baron Beaulieu, Belgisch gezant bij het Nederl. hof. Aan den gewezen binnenloods bij het loodswezen van Texel voor de dienst op het Noordh. kanaal H. Zuidewint of Zuidewind, is met 1 Jan 1869 een pensioen toegekend van 416 's jaars. Jl. Zondag is op het buitengoed „Raephorst" van Z. K. H. Prins Frederik, onder Wassenaer, geschoten een steen-arend, hebbende eene vlugt van 7 Rijnl. voeten. Als candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, in de plaats van den heer Koorders, worden in het kiesdistrict Haarlem genoemd de heeren: des Amorie van der Hoeven, Mirandolle, van Lijnden en Wintgens, de beide laatsten oud-ministers. De verkiezing heeft plaats op 16 dezer. De examens voor acten van het lager onderwijs zullen voor de eerste maal in dit jaar plaats hebben op 31 Maart e. k. Door de verschillende corpsen van het leger zijn officieren gedetacheerd ter bijwoning der proefnemingen met de 4 soorten van nieuwe achterlaadgeweren, aan de normaal-schietschool te 's Hage, en als zoodanig uit het garnizoen te Amsterdam de lste luitenant der mariniers van Wely. Op 21 Febr. a. s., zal de gemeente Wieringerwaard een feest vieren, dat inderdaad zeldzaam mag heeten en waarop de ingezetenen met zoo veel regt trotsch zijn. De veelgeliefde burgemeester en secretaris, de heer Kaan, geniet op dien dag toch het voorregtvan op een tijdperk van vijftig jaren terug te zien, waain hij onafgebroken in die beide veelomvattende betrekkingen werkzaam was. De jubilaris, die, schoon op reeds hoogen ouderdom, nog immer met lust en ijver werkt voor de gemeente en hare belangen, staat niet alleen bij de ingezetenen, maar ook hy allen die hem in zijne verschillende betrekkiogeu kennen, hoog aangeschreven om zijn schier voorbeeldelooze vlijt en trouwe pligtsbetraohting. Men verneemt, dat het onderzoek der zaak van J. de Vletter en 13 andere personen, waaronder de persoon die zich aan brand stichting heeft schuldig gemaakt bij gelegenheid der ongeregeldheden enz., te Rotterdam in het laatst van het vorige jaar voorgevallen, is afgeloopen en bij de raadkamer van het hof wordt overwogen of er omtrent al de verdachten termen bestaan om te worden gerenvoijeerd naar de openbare teregtzitting. Jl. Zatnrdag ochtend ten 6 ure is te Rotterdam eene jeugdige winkeldochter, in eene vlaag van ijlhoofdigheid, uit het venster eener derde verdieping op straat gesprongen, waar zij dood neerviel. Men vermoedt,dat eene ongelukkige liefde de oorzaak van dezen zelfmoord is. Ruim drie jaren geleden is aan een winkelier te Rotterdam die bezig was met z|jne kalanten te bedienen, eene portemonnaie met 30 ontvreemd. Dezer dagen heeft de bestolene per post een brief ontvangen met 30 in papieren-geld, en welks schrijver vermeld de vermiste portemonnaie in der tijd medegenomen te hebben, en o. a. zegt„ik heb het zoo benouwd die tijt gehat, dat ik het niet eerder weerom heb kune geeven." Te Rotterdam is thans de verbeterde Amerikaansche breimachine van Lamb in werking te zien en te koop. Het is een klein werktuig, dat men aan den rand eener tafel zet, het ziet er netjes en eenvoudig uit, en het gaat zoo gemakkelijk, dat men het een kind kan toe vertrouwen. Zoodra men de machine heeft toegesteld, dat ook bijna geen moeite kost, heeft men slechts aan een slinger te draajjen. Op eene lengte van 2J palm ziet men twee rijen breinaalden, elk van 48 stuks, die met eene vliegende snelheid in beweging zjjn, zoodat iemand, die ving den slinger kan doen werken, binnen een schier ongelooflijk korten tijd een paar kousen fabriceert, waaraan men dan nog alleen.de hielen heeft vast te maken. Het zoogenaamde meerderen en minderen kan men daarbjj zoo naauwkeurig regelen als men wil, terwijl men alle mogelijke maten van grof en fijn, van los en digt werk in acht kan nemen. Mogt bij ongeluk het garen breken, dat hindert niet; men knoopt het eenvoudig vast en draait maar weer voort. Even als kousen worden ook alle andere breiwerken, zooals borstrokken, onderbroeken, enz., er mede vervaardigd. In 1867 werden in de provincie Gelderland ruim 2^ millioen Nederl. ponden tabak verbouwd, en de opbrengst van het suikerbiet- verbouw bedroeg meer dan 26 millioen Nederl. ponden. De meening dat de biet voor het land eene sterke, vaak uitputtende kracht bezit, heeft bij de landbouwers dus niet zwaar gewogen. l)e gezondheids-commissie te Goes waarschuwt tegen worm patronen of wormkoekjes, santonine bevattende, eene voor de gezondheid schadelijke zelfstandigheid. De gemeenteraad te Meppel is niet gestemd voor de emancipatie der vrouwen. Als beginsel is aangenomen dat geene gemeentelijke betrekking door eene vrouw kan worden waargenomen. Tot directeur der gemeente-gasfabriek te Assen is benoemd de heer C. Corver, laatst pred. by de Doopsgez. gem. te Groningen. Gisteren zijn berigten ontvangen van het eiland Java, loopende tot 30 December. Nieuwstijdingen van overwegend belang komen daaronder niet voor. Van Celebes was, van November, berigt ontvangen, dat overal rust en vrede heersehte, behalve in de afdeeling Noorder-Distrieten, waar de rust voortdurend door Kraëng Bonto-Bonto gestoord werd. Eeu natuuronderzoeker heeft aan een tuinier te Tunis eene buitengewoon vreemdsoortige Chineesche plant ten geschenke gegeven, genaamd Hias taatouchom. De naam dezer zonderlinge plant betee- kent, dat zy gedurende deD zomer een gewas is, doch, wanneer de winter naakt, een worm wordt. Indien men haar omstreeks de laatste dagen van September van naby beschouwt, dan gelijkt zij volkomen op een groenen worm, omstreeks 15 centimeters lang. De metamorphose geschiedt trapsgewijzemen ziet opvolgeud bet hoofd, den romp, de oogen, den buik en de ploojjen van den rug vormen. Ook in China is deze plant zeldzaam. Men treft haar in Thibet aan en men ziet haar slechts in den tuin van den Keizer te Peking, waar zij voor geDeeskuudig gebruik wordt bewaard. Volgens de Chineesche geleerden is zjj een zeer versterkend middel. Het Journal des Débats deelt uit een Egyptisch blad mede, dat te Cairo de opening aangekondigd wordt van een speelbank, geheel op de leest van die te Baden-Baden, enz. geschoeid. Er zal een speciale stoombootdienst tusschen Alexandrië, Triëst en Marseille worden opgerigt, om den vreemdelingen het bezoeken van Egypte gemakkelijk te maken. De Parijscbe Patrie maakt openbaar het manifest, dezer dagen door de ex-Koningin Isabella II tot hare voormalige onderdanen gerigt, en bevattende zulk een groot aantal beloften en verklaringen, dat, indien zij maar een tiende gedeelte daarvan gedurende hare regering in praktijk gebragt had, zy waarschijnlijk thans nog te Madrid op den troon zou zetelen. Volgens eene opgave van het Bureau Veritas, te Par|js, z|jn in 1868 totaal vergaan 2080 zeil- en 104 stoomschepen, te zamen 2184 vaartuigen, bij welk getal nog moeten gevoegd worden 187 (181 z. en 6 s.) waarvan niets vernomen is, en die, naar men veronderstelt, met man en muis vergaan zyn, zoodat het cyfer tot 2391 stijgt. De verliezen gedurende de twee laatst voorafgegane jaren zijn geweest: in 1867, 3045 schepen (2900 z. en 145 s.); in 1866, 2932 schepen (2764 z. en 168 a.). Groot opzien maakt te Parijs eene poging tot vergiftiging, op een van de bals masqués, in de groote opera. De beschuldigden z|jn twee Polen, de eene graaf Z., de andere B., student in de medicijnen. De eerstgenoemde was de minnaar van gravin B., die van haren man gescheiden leefde. Naar het sch|jnt verlangde graaf Z. naar den dood van den echtgenoot zijner beminde en besloot hij, om door middel van bonbons, waarin zich vergif bevond, zy doel te bereiken. Om deze den graaf B. aan te bieden, werd eene jeugdige dame, in de wereld der publieke bals masqués wel bekend, iu den arm genomen. Graaf Z. maakte haar eenige dagen het hof en bood haar 20,000 frs. aan, zoo zij door graaf B. op het bal een paar bonbons deed aannemen, waarin, naar hij beweerde, zich slechts een onschuldig geneesmiddel bevond, hetwelk graaf B. zou noodzaken het bal te verlaten. Had men 200 francs in plaats van 20,000 beloofd, de toeleg zou waarschijnlijk gelukt z|jn. Doch de jonge dame koesterde achterdocht. Zy gaf aan de politie kennis van de zaak. Graaf Z. werd op het bal gearresteerd, en zya vriend de student, die de bonbons had gereed gemaakt, werd in de vestibule gevat, terwijl h|j zich van de rest der bonbons trachtte te ontdoen. Onder den titel van „Een economisch contract", bevat de Temps van jl. Donderdag een curieus vergelijkend artikel over de kosten van bet hooger onderwijs in Frankrijk en van de „zware" kavallerie (alleen de „zware", of die welke nooit in den oorlog dienst doet, ja zelfs nooit bruikbaar is, maar slechts tot parade dient). Er z|jn 53 faculteiten of hoogescholen in Frankr|jk: 5 kalh.-theol., 2 prot.- theol., 11 regtsgeleerde, 3 geneeskundige, 16 voor exacte weten schappen, 16 voor de letteren en 3 voor de studenten in de pharmacie. Voor die scholen, waaraan 408 hoogleeraren onderwijs geven, is op het budget uitgetrokken eene som van 3,818,801 francs. Daar de inschrijvings-gelden (oollegie-gelden zijn hier niet) en de promotie- gelden eene som vau 3,597,647 francs opbrengen, kost het hooger onderwijs aan den staat niet meer dan 221,154 francs en komt hem dus iedere professor op 537 frs. te staan, terwijl voor de „zware" kavallerie (ongeveer 4500 man) op het budget een som van 7,520,000 francs is uitgetrokken, zoodat iedere curassier en carabiuier 1567 fr. aan deu staat kost, dus ruim „duizend francs" meer dan een hoog leeraar. Dergelijke vergelijkingen zijn zeker welsprekend, maar iu welk land heeft het militaire element niet „la pari du lion" op het budget? Onder de merkwaardige advertentën in de Londensche Times, treft men de volgende aan„Een millioen pond aterling belooning" aan dengenen, die een geloofwaardig afschrift bezorgd van de doop- acte van Robert Jennitigs, zoon van Robert en Anna Jennings. Men vermoedt dat de doop beeft plaats gehad in bet jaar 1704, in de St. Gilles-kerk in „the Fields", te Londen. Adres: Robert Read, Woodmanstreet, Yorkroad, Leeds. In het westelijk gedeelte van Yorksbire heeft den 4 dezer by gelegenheid eener vossenjagt een jammerlijk ongeval plaats gehad. De vos, die door het aanzienlijke en talrijke gezelschap vervolgd werd, was de rivier de Ure overgezwommen, welke, door den hoogen waterstand ver buiten hare oevers getreden, en daar ter plaatse 50 of 60 ellen breed was. Sir Charles Slingsby, die aan het hoofd der jagtpartij stond, wenkte een aan de overz|jde gelegen pont, en spoedig bevonden zieh daarin 15 of 16 jagers met hunne paarden en honden. Nog naauwel|jks had men één derde gedeelte van den overtogt afgelegd, of het paard van sir Charles werd onrustig en begon te slaan, en spoedig ontstond er eene zoo geweldige opschudding, dat de pont na eenige oogenblikkeD geheel cu al omsloeg. Met inspanning van al de krachten dergeneu, die aan den wal gebleven waren, is het gelakt, de meesten der dren kelingen te redden, doeh ten slotte werden zes personen, en wel sir Charles Slingsby, en twee andere heeren van het gezelschap, de wipper-in en twee arbeiders, die de pont hadden overgebragt, vermist. Het extra nommer van de Köln. Zeil. ter gelegenheid van het carnaval uitgegeven, bevat o. a. de volgende hoogst belangrijke berigten uit Par|ja: „De Keizer heeft den ex-Koning van Spanje, voor de bereidwilligheid, waarmede bij de kroon heeft nedergelegd, de slaapmuts-orde lste klasse verleend, met het devies: Hodie tibi, cros mihi (van daag gij, morgen ik) Het groote nieuws van den dag, dat allen te Berlijn bezig houdt, is het berigt van de Kreuzzeitung omtrent den aanslag van een student uit Hannover op het leven vau graaf von Bismarck. Algemeen schreef men de mededeeling aan de Engelsche regering toe en het baarde dan ook groote verwondering, toen men vernam, dat Oostenrijk de groote bevriende mogendheid was, waaraan men het berigt had te danken. Graaf von Bismarck zelf echter sch|jnt zich de zaak niet zeer aan te trekken. Even als vroeger gaat b|j zonder begeleiding uit, hetzy te paard of te voet. Te Darmstad is sedert eeuigen tyd sprake van een geheim zinnig voorval. Eene dame, tot de familie van een der hoogste ambtenaren in het groothertogdom Hessen behoorende, is in de Katholieke kerk der residentie-stad Darmstad opgehangeu geworden. Het opmerkelijkste is, dat de politie, noch de regterlljkemutoriteiten van de zaak kennis bekwamen; het Ijjk is in alle stilte en met de meeste geheimzinnigheid naar het buitenland gebragt. Op de laatste te Dresden gehouden tentoonstelling van duiven, is door de jury de eerste pr|js, bestaande in een zilveren medaillon, toegekend aan den heer W. Cnoop Koopmans, te Amsterdam, voor

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1