N°.21. Woensdag 17 Februarij. binnenland. buitenland! Uitgever A. A. BAKKER Cz. ure, «1 lt ciro eid b bclco Eli iger; HELDERSCHE EN WIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." J Verschijnt Drsasoio-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. franco per post ord^ HdiJ 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 11 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. De Oost-Indische mnil vertrekt Woensdag 17 Per:ao/,er over Marseille en Donderdag 18 dezer 0Euver Southampton. AA nplj 88' HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Februarij. De laatste berigten uit Griekenland schijnen te bevestigen, dat en \e conferentie hare werkzaamheden als geëindigd mag beschouwen. Jet is thans zeker, dat Koning George tot de verklaring der "-■«nferentie is toegetreden en tevens dat er een nieuw stel portefeuille- Iragers is opgetreden, die, met den heer Zaimis aan het hoofd, hunne idhaesie aan die verklaring schenken. Zoo hebben dan de heeren 1 Parjjs de zaak tot een goed einde gebragt. Als zjj nu maar liet als Penelope hun werk onder 's hands weder vernietigen. Dit latste zou men bijna gaan denken, wanneer men hoort dat voor 'rins Gortschakoff eene circulaire aan de Russische diplomatie is /erzonden, waarin voor het grootste gedeelte de moeijelijkheden, die iet houden der conferentie noodzakelijk hebben gemaakt, op rekening ,'an Turkije worden gesteld. Eeu Fransch blad maakt hierbij de L Opmerking, dat het misschien niet kwaad zou zijn als er wat ninder circulaires in de wereld kwamen. De berigten uit Spanje zijn nog maar altijd gedeeltelijk verslagen yan de verkiezingen. Wat Koningin Isabella betreft, is er "reeds en tweede manifest voor haar in de dagbladen uitgevaardigd. Dit B!Veede stuk wordt door den redacteur verklaard het echte te'jzijn tls het de redacteur maar zelf niet is, die de goedgeloovige Spau- lardeo zoodoende wil bewegen. Intusschen zijn de tijden nog al 'eranderdvorsten kunnen hun verloren kroon alleen met manifesten Hfjl de dagbladen niet herwinnen, loof 200,1 Aan de loting voor de Nationale Militie, op de laatste 2 dagen er vorige week alhier gehouden, hebben deelgenomen uit de gemeente ^™|elder 189, Texel 57, Vlieland 7, Terschelling 30, Wieringen 26. e„[ De heer W. J. Hidde Bok alhier, tot dusverre vice-cousul au de vrije hanzesteden Hamburg, Bremen .en Lubeck ter dezer laatse, is benoemd geworden tot vice-consul van den Noord- Afuitschen Boud alhier. De heer Joh. Dyserinck zal op morgen, Woensdag, des avonds 4;,.en half zeven ure, in het kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente aitèlhier, eeue voorlezing houden over het onderwerp ,,'s Menschen f Natuurlijke Godskennis." P'1 Vrijdag a. s., te half acht ure, zal in het gebouw in de Jieuwstad eene volksvoorlezing gehouden worden door den heer fohs. Dyserinck. Jl. Zaturdag is alhier eeu matroos van een Pruissisch koop- t. aardjjschip uit de mast gevallen en overleden. Ondanks de herhaalde pogingen, aangewend om de visohsloep, lie door den storm van ji. Vrijdag avond op de steengloojjing 'l ilhier is geraakt, weder vlot te krijgen, is dit tot heden nog niet Bogen gelukken. De bemanning lijdt door dit ongeval groote schade. De jl. Zondag gehouden voorstelling van het gezelschap Pransche Hioneelisten, onder directie van mons. Depay, heeft de verwachting, ie er van gekoesterd werd, niet bedrogen. De verschillende ac'eurs tweten zieh allen uitmuntend van hun rol en hebben den goeden Ojdunk geregtvaardigd, die het publiek van hen had. Wij willen hopen «dat die artisten zich niet aan hun woord zullen houden en het bjj l ine seule representation laten blijven. Wij gelooven dat het publiek oij eeoe tweede voorstelling in grooten getale zou opkomen en waar {het eenmaal met hunne talenten bekend is geworden, ook zou toonen r, Jat het die waardeert en bemint. Gisteren avond werd in de zaal Musis Sacrnm der heeren Polak Korllhier gehouden eene Thé-dansante, waartoe de leerlingen en oud- leerlingen dier heeren waren uitgenoodigd. Wij kunnen niet nalaten 'lulde te brengen aan de wijze, waarop de jeugd hier eene gelegenheid Sjdot feestviering werd aangeboden. Het kiuder-hal der heeren Polak inlieeft altijd bij het publiek in groote gunst gestaan, maar wij gelooven 'dat er tot nogtoe altjjd aan ontbroken heeft, wat gisteren avond het ""Volmaakte eene goede zaal. Wij gelooven, dat ouders zoowel sis kinderen een genoegelijken avond hebben gehad, en dat bovendien net bal, dat na afloop der Thé-dansante voor de oud-leerlingen ch.ro'gde> eene aaogeuame herinnering zal achterlaten, bij hen die daar- lotiMu deelnamen. Mr. J. P. J. A. Graaf van Znylen van Nyevelt, oud-minister ?"»an Bnitenl. Zaken, is benoemd tot buitengewoon gezant en gevol- '"Vnagtigd minister van Nederland bij het hof van Rusland. Tot directeur der Rijks-kweekschool voor onderwijzers te Haarlem —is benoemd D. L van der Heide, hoofdonderwijzer te Breda. Bij de commissie belast met het afnemen der examina van ie officieren van gezondheid, wordt ook als lid genoemd de 1ste '•Ipotheker der zeemagt P. C. de Winter. Wij vestigen de bijzondere aaudaeht onzer lezers op achter- itaande advertentie betreffende de geldleening van 1,000,000. len behoeve voor het Paleis voor Volksvlijt, welke leening, uitgegeven wordende in 400,000 obligatiën, ieder van slechts 2.50, in 61 jaren •A?' worden afgelost met hooge premiën, o. a. van 150,000. vjr 100,000.—, 50,000.—, 20,000.Geeft alzoo deze wjjze itrran terugbetaling de kans op zeer aanzienlijke winsten, er komt nog !0Jat bij, dat het minste, hetwelk bij de aflossing aan eene obligatie jen deel valt, nog altoos 3.zal bedragen, zoodat men ook in -set ongunstigste geval de geleende som met eenige winst terugbekomt, terwijl tot zekerheid der aflossing strekt, dat een waarborgkapitaal *ider afzonderlijk beheer bij de Assooiatie-Cassa gedeponeerd wordt. Jogetwjjfeld zal dan ook dit leeningsplan, strekkende tot instapd- fouiling en uitbreiding van het zoo nattige en fraajje Paleis voor Volksvlijt, algemeen ingang vinden, te meer daar de zeer geringe -Vrijs der obligatiën de deelneming daaraan in ieders bereik stelt. Men verzekert dat de voorloopige aanbiedingen tot deelneming de geldleening met premiën van het Paleis voor Volksvlijt reeds 'alrijk zijn, dat een gunstigen uitslag spoedig te verwachten is. Blijkens de iyst der verloting van knustwerken, aangekocht 'oor de Kunstkronijk, is de groote prijs, een zilveren milieu de table met twee fruitschalen, uit de fabriek van den heer van Kempen, gevallen op No. 2789, van welk lot eigenaar is een geabonneerde bij den heer W. F. Dannenfelser, te Utrecht. De Nederl. Spectator No. 7 bevat eene plaat, voorstellende eene kiezersvergadering, op het oogenblik, dat Laurens Coster achter de bestuurstafel oprijst en onder het gejuich en de verbazing der aanwezigen uitroept: „Mijn stad, de stad der boekdrukkunst, verkiest geen mannen, die tegen het algemeen onderwijs en tegen de drukpers vrijheid in Indië zijn!" Met veel genoegen maakten we dezer dagen kennis met de eerste aflevering voor dit jaar van het Bijbelsch Dagschrift, gods dienstige overdenkingen op iederen dag des gaars, onder redactie van ds. W. Hoevers en dr. B. Rienstra, predd. te 's Gravenhage en 's Gravendeel (uitgave van J. F. V. Behrns, te Harlingen). De inhoud dezer overdenkingen is ouderhoudend en stichtend, en de omstandigheid, dat het groot aantal medewerkers eene groote mate van verscheidenheid veroorzaakt, zonder de eenheid in doel en rigting te schaden, maakt dat dit dagboek aanspraak heeft op belangstelling bij het godsdienstig publiek. De namen der medewerkers, waaronder de voornaamste godgeleerden der Ned. Herv. kerk, waarborgen overigens de degelijkheid van dit werk, dat in maandelijkseke afleverin gen verschijnt en slechts 3.65 per jaargang kost. De uitgever heeft voor een netten druk en duidelijke letter zorg gedragen. Bjj de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot herziening der kiestabel. Volgens dat ontwerp zal het aantal leden der Tweede Kamer met vjjf vermeerderd, en alzoo op 80 gebragt worden, en daarin worden 3 nieuwe kiesdistricten voorgedragen, namelijk Heerenveen, den Briel en Zaandam, en zullen Tiel en Boxmeer dubbele kiesdistricten worden. De Hooge Raad, kamer vao strafzaken, heeft bij arrest van 22 December jl. (zie Weekblad van 't Regt, n°. 3078) beslist: 1°. dat een apotheker, wiens vrouw met zijne voorkennis in zijn huis, waar zijne apotheek gevestigd is, geheime geneesmiddelen verkoopt en aflevert, en daarvoor gepatenteerd is, daarvoor niet aansprakelijk is; 2°. dat die vrouw als koopvrouw is te beschouwen, zoodat hare zelfstandigheid ten deze ongeschonden blijft; en 3°. dat de straffeloosheid in deze van den apotheker ook niet wordt op geheven, doordien de aflevering van het geheim geneesmiddel namens zyoe vrouw geschiedde door zijnen bediende. De Hooge Raad zal eerlang te beslissen hebben over de vraag of de directeur van eene spoorwegonderneming voor den regter aan sprakelijk is voor het niet op den gestelden tjjd vertrekken van een trein. Deze vraag vloeit voort uit een beroep door den heer Jules Urban, tegen een arrest van bet Hof in Noordbrabant ingesteld, waarbij hij te dier zake, als directeur der spoorwegonderneming Grand Central Beige is veroordeeld. De advocaat mr. Blusé heeft de cassatie-middelen voorgedragen. Op den 23 dezer zat de advo caat-generaal mr. Smits, in deze zaak conclusie nemen. Bedankt voor het beroep naar Groningen door ds. V. J. Koningsberger, te Velp. Jl. Vrijdag werd te Texel uit een sloot opgehaald het lijk eener vrouw, moeder van drie kinderen, waaronder een zuigeling van drie maanden. Men vermoedt, dat zij wegens broodgebrek tot deze wanhopige daad is overgegaan. Bij het eiland Wieringen is de 23jarige knecht van een visseher, bjj het oesters korren, over boord geraakt en verdronken. Jl. Vrijdag avond woedde te Schagen en in den omtrek een hevige N. W. storm, vergezeld van sneeuwjagt en hagel: een koopman in manufacturen, ook hier in deze gemeente algemeen bekend onder den naam van Jan de Koopman, die in den omtrek vent en 's avonds naar zijne woning te Sehagerbrng wilde terugkeeren, moet bij die gelegenheid, of van den dijk in het water zijn gewaaid, of door de duisternis zijn misgetoopen; althans hij is, na een werkzaam leven, op hoogen ouderdom, jammerlijk verdronken. Omtrent den brand, die op 10 dezer te St. Maartensbrug (in de Zijpe) heeft gewoed, wordt het volgende gemeld: De brand brak des namiddags ten half drie ure uit in een huis nabij de school. Door den hevigen westelijken wind werden spoedig de nabjj gelegene woningen aangetast door de vlammen. Het schoolgebouw, van den wind gelegen, bleef echter gespaard. Men gist, dat de brand in eeu kagohelpijp is aangekomen. Gelukkig waren de huizen, waarvan 1 eene smederij en een raanu- factuur-winkel, zoo wel als de inboedels, tegen brandschade verzekerd. De hulp der spuiten liet, door den afstand van waar ze komen moesten, veel te wenschen over. De brandspuit van Sint Maarten kwam omstreeks ten drie ure op de plaats des onheils, die van de Burgerbrug een half uur daarna en tegen vier ure kwam de spuit van de Sehagerbrug aan. Daar de vlammen door den vrij sterken wind zeer aangewakkerd werden, hebben de bewoners slechts weinig van hunne inboedels kunnen redden. In den morgen van den 14 dezer strandde op eenigen afstand van Wijk aan Zee de Amerikaansche bark Rogal Arch, kapt. Stanley, met een lading petroleum, van Philadelphia naar Amster dam bestemd. De reddingboot van Wijk aan Zee deed herhaalde pogingen om het schip te bereiken, maar slaagde aanvankelijk niet door de onstuimige zee eu den hevigen wind. Eenmaal was het schip bijna bereikt, toen op eens drie roeispanen braken en de be manning der boot weder, door den heer A. Magnio aangevoerd, werd tot hare spijt nogmaals teruggedreven. Terwijl de reddingboot op nieuw gereed gemaakt werd om in zee gebragt te warden, ontdekte men dat het volk van de bark eene boot in zee zette, waarin vijf hunner zich begaven. Schrikkelijk was het om van bet strand de worételing dier mannen te zien, die door deo hevigen stroom ver medegesleept werden, maar toeb het strand bleven naderen. Eindelijk reeds zeer nabij gekomen, gebeurde wat men gestadig onder vreezen had te gemoet gezien. De boot sloeg om en de bemanning verdween in de golven. Van het strand had men intusschen elke beweging gevolgd eo op hetzelfde oogenblik snelden de met schaphanders voorziene maunen, - velen zelfs zonder dit veiiigbeidsmiddel, - in zee, eu allen werden opgeviscbt en aan land geholpen. De reddingboot, weder bemand en in zee gebragt, deed nu nogmaals eene krachtige poging, met het gevolg, dat men het scbip bereikt, de overige bemanning, uit zes personen bestaande, inge nomen en onder het gejuich der menigte gelukkig aan wal werd gebragt. AmstCrt.) Tot leden der commissie van deskundigen, die den gemeenteraad van Amsterdam zullen dienen van advies in zake de plaatsing van het centraal spoorweg-station, zjjn benoemd de heeren W. A. Troger, J. G. W. Fijnje, A. Caland, J. Strootman en T. J. Stieltjes. Jl. Zaturdag is de huisvrouw van H. de Wit, sjouwerman, woneode in de Palmstraat bij de Brouwersgracht, QQ, 800, te Amsterdam, ontjjdig bevallen van drie welgeschapen kinderen, twee zoons en eene dochter. Gisteren waren kraamvrouw eu kinderen vrijjwel. Een bezoek van eenigszins gegoeden zou hoogst welkom zijn Door de Arrondissemeuts Regtbank te Breda is tegen Lucas van Aert, burgemeester, en Jan Taku, wethouder der gemeente Etten en Leur, regtsingaog verleend ter zake van knevelarij. (Dagblad.) In de omstreken van Sneek zijn vele landerijen zoo geplaagd met muizen, dat ettelijke polders ouder water zijn gezet om ze te verdrijven of te dooden. Heeren kerkvoogden bij de Herv. gemeente te Oud-Appelscha hebben besloten, om onder de godsdienstoefening geen zakje meer te doen circuleren, omdat de collecten zelden de waarde van 15 cents te boven gingen. Aangekomen schepen te Batavia vóór 29 Jan.Batavia, Bezoekie, Cornelis Wernard Eduard en Drie Gezusters. Ver trokken: Hebe, India Packet, Java, Jedo, Philip van Marnix, Twee Gezusters, Zes Gezusters, Lourens Koster en PrinoeS Amelia. Vergiftige brievon-enveloppes zijn volgens Jeannel (Archives mcdicales Beiges) vooral die, welke van binnen door eene helder groene verf ondoorschijnend zijn gemaakt, hetgeen meestal met arsenias cupri geschiedt. Elk brieven-couvert bevatte gemiddeld J milligram van dat zeer vergiftige praeparaat. Al is het niet waarschijnlijk, dat iemand zoo veel enveloppes over de gegomde randen heen door zijne lippen zal laten gaan, dat hij er door ver giftigd wordt, is dat gevaar toch bij het gebruik van dergelijk papier niet te ontkennen, als men nagaat, hoe ligt kinderen en volwassenen dit in den mond nemen en soms kaauwen, ook al is er niet eene of andere eetbare waar ingepakt. Jeannel noemt het daarom voor- zigtig als men het maken en verkoopen van dergelijke door arsenias cnpri gekleurde enveloppes verbood. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE El» LEGER. Bij het wapen der Infanterie is bij het éde reg. o. a. benoemd tot lsten lil it. (naar ouderdom van rang) de 2de lnit. W. F. van Thielen, van het corps. De Belgische maatschappij '°t bescherming der dieren heeft besloten een wedstrijd te openen tusschen de Brusselsche vrachtrijders, huurkoetsiers, enz., in het menschelijk behandelen hunner paarden, in de hoop, dat zij langs den weg van geldelijke belooning zal tot stand brengen wat tot dusver niet door eenige repressieven maatregel verkregen is kunnen worden. Uit Brussel wordt gemeld, dat, hoewel de ziekte er minder wordt, de toestand toch nog treurig blijft, treuriger dan bij het heerschen der cholera. De indruk is te sterker, daar de eerste familiën getroffen worden"in de voornaamste kwartieren, in de prachtigste huizen slaat de engel des doods het meest rondom zich. La Qazette des Tribunaux meldt, dat eeo scheikundig onder zoek te Parijs heeft bewezen, dat de verdachte bonbons geene sporen van vergif bevatten, en dat de vreemde bestanddeelen, die men daarin heeft aangetroffen, enkel uit iu inkt gedoopte Arabische gom schijneu te bestaan. Op dit oogenblik wordt voor de assises van Naney de zaak behandeld van zekeren Jeanson, een kweekeling van het seminarie van Pont-a-Mousson (in het departement der Meurthe, niet ver van Metz), die, uit wraakzucht over zijne aanstaande wegzeuding, welke hij zich door het herhaaldelijk iusluiken van verboden boeken (laatstelijk van eene complete uitgave van den Grieksohen blijspel dichter Aristophanes) op den hals gehaald had, het seminarie in brand heeft gestoken, en die bovendien, uit spijt over de verwijdering, die èn wegens zijne wegzending en wegens zyne nieuwe misdaad ontstaan moest tusschen hem en een 17jarigen medeleerling (Jouatte) dien hij zeer overdreven lief had, dezen, te midden van den brand, met een scheermes, in den slaap, de keel heeft afgesneden. Er bestaat geen twijfel aan de voorbedachtheid der eerstgenoemde misdaad, maar wel over de vraag, of de beklaagde niet geacht moet worden tot op zekere hoogte in zgne geestvermogens gekrenkt te zjjn. Men doet zich die vraag zoo wel met het oog op het door Jeanson ver moorden van zijn meest geliefden makker, als op verscheidene antecedenten van den beklaagde, ofschoon deze daarentegen blijken van eene zelfs vroege verstandelijke ontwikkeling heeft gegeven, en zgne onderwijzers verklaren, dat zijn werk wel van zekere opge wondenheid maar niet van verstandsverbijstering getuigt. Uit een ten processe voorgelezen brief, dien de beschuldigde kort vóór het begaan zijner misdrijven aan zijne bloedverwanten geschreven heeft, blijkt niet slechts, dat hij dezen een diepen haat toedroeg, en dat hg over bet geheel een even hartstogtelijksn als zonderlingen aard had, (hjj onderteekende zieh Mis. Alc., de misanthroop Alceste), maar ook dat den jeugdigen seminarist alle godsdienstig geloof ontbrak. De getuigenverhooren zouden Donderdag jl. worden voortgezet. Het regterlijk onderzoek aangaande de omkoopingen bij de laatste verkiezingen in Engeland, is nog vooreerst niet ten einde. Na de reeds gemelde uitspraken omtrent sommige dezer verkiezingen, is men thans bezig met de instructie omtrent de verkiezing van den heer Smith, als afgevaardigde van Westminster. Deze heeft bjj zijne benoeming in 1865 uitgegeven eene som van 5000 p. st., hetwelk thans tot 8902 gestegen is, zijnde op de 764S kiezers gemiddeld een p. st. en ruim 3 shillings per hoofd. De voornaamste handlanger in deze zaak was zekere Henry Edwards, omtrent wien in de geregteljjke stukken wordt gezegd, dat hjj in dergelijke praktijken zoo goed is afgerigt, dat hij eenigermate daarvan een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1