Zondag 21 Februarij. 1869. N°.23. Pil, 27 Jaar: BINNENLAND. BUITENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. rda q oirt ureai en b: '■man uut HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „"Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. u franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelregt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. "I Dingsdag 33 Februarij vertrekt de Oost-Indische 491 mail over Tritst. «A 86; 1 HELDER en NIEUWEDIEP, 20 Februarij. 88j' In eene vergadering door de leden der meerderheid van de Cortes o'j gehouden bijeenkomst heeft de maarschalk Serrano gezegd, dat de regering voornemens was, haar gezag terstond neder te leggen, 36)nadat de Cortes definitief geconstituëerd zouden zijn. In die ver- 69; eeniging is besloten om het gouvernement den dank der natie te 82 betuigen en om den maarschalk Serrano met de vorming van een 'jj'fcieuw kabinet te belasten. Naar velen meenen, moet de verkiezing j-jvan don Ferdinand tot Souverein van Spanje als zeker worden 6) beschouwd. U| Het Grieksch-Turksche conflict is officiéél geëindigd. De Parijsche conferentie heeft jl. Donderdag haar laatste zitting gehouden, waarin van het antwoord van Griekenland is kennis genomen. Griekenland legt hierin, dat het zich aan den wil der mogendheden onderwerpt, dewijl het niet in staat was weerstand te bieden maar dat het als voorheea zich het regt voorbehoudt om de Christenen in Turkije te beschermen en geenszins afstand doet van het aan Griekenland toe- 20l| komend regt, zijn grondgebied te vergrooten, overeenkomstig zijne Olgeografische en politieke belangen. i'i De Keizer van Rusland heeft aan Koning George een telegram '""'gezonden, houdende gelukwensching met zijne goedkeuring der ver klaring van de conferentie. oeije vetli adel in deze gemeente gevierd. I. p. Reeds den avond te voren was men aangevangen om dit feest te stujgedenken. In Musis Sacrum werd een feesthal gehouden. Toen P' "met het uur van middernacht de verjaardag des Konings aanving, stelde de heer Uhlenbeek, schout-bij-nacht, een heildronk in op Z. M. den Koning en ontboezemde hij de beste wenschen voor den beminden vorst, die ons regeert. a'«t De zaal was voor deze gelegenheid toepasselijk gedecoreerd. Op den dag zelve zag men van de openbare gebouwen, van vele IJ particuliere woningen en van de schepen in onze havens de vlaggen jjj wapperen, vaak gepaard aan den Oranje-wimpel. Des voormiddags I.p,;had de parade plaats aan boord der oorlogsbodems, des namiddags I- 6ten half één ure werd, ten aanschouwe van eene tallooze menigte toeschouwers, de parade gehouden van de hier garnizoen houdende troepen en het Artillerie-Vrijkorps. Buitengewoon fraai weder begun- I.jjitigde deze militaire plegtigheid, die bovendien werd opgeluisterd 21S.door uitvoeringen van liet muziekkorps, onder directie van den heer ;oeJiEgbers. Te midden der hoofd-officicren, die op de parade tegen- "Vwoordig waren, werd opgemerkt de gepensioneerde kolonel de Steiger, "'vroeger plaatselijk kommandant alhier, die, ofschoon reeds op zoo meihoogen leeftijd, nog deelnam in de hulde aan den beminden Vorst p. op dezen dag toegebragt. Tevens waren de majoor-kommandant, verdere hh. officieren en enkele onderofficieren en manschappen der 5schutterij alhier, in groot uniform, bij de parade aanwezig. Het Vrijkorps maakte, na afloop der parade, met de muziek aan het hoofd, nog een matsch door een deel der gemeente en ging na het vaandel met de gebruikelijke plegtigheid ten huize van den heer majoor-kommandant van het korps te hebben gebragt, op het Westplein uiteen, om de viering van den verjaardag des Konings aan den avond van dien dag in het lokaal Tivoli voort te zetten. 's Namiddags ten 2 ure werd in de kazerne der mariniers een militair assaut gegeven, dat door verscheidene officiereu werd bijge woond, en waarop aan meesters en prevots een brevet werd uitgereikt. 26, Ten 7 ure werd een geanimeerd bal door de officieren gegeven aan en onderofficieren en manschappen, dat tot laat in den nacht met 56, gepaste vrolijkheid aanhield. Tot afwisseling werden door den 00. korporaal D. verschillende stukjes voorgedragen, die allen veel eD genoegen verschaften. De zaal was zeer net gedecoreerd. Ook in de kazerne der infanterie had eene uitreiking plaats van jjl' brevetten aan bevorderden tot meesters of prevóts. De gepensioneerde 1 kolonel de Steiger was ook bij dit deel der militaire feestviering tegenwoordig en belaste zich met de toepasselijke uitreiking der behaalde bekrooningen. Van Zr. Ms. wachtschip Kortenaer en de drjjvende batterij Neptunus, werd op drie onderscheidene tydstippen van den dag, telkens een gedeelte, door salvo's uit het geschut het Koninklijk tje, Balut (101 schot) gegeven. e> Des avonds had in het lokaal Tivoli het aangekondigde bal plaats, t" gtgeven door het Artillerie-Vrjjkorps in deze gemeente. De zaal M'was voor deze gelegenheid toepasselijk versierd; op het orchest ut Prijkte het borstbeeld des Konings, waarachter de vaderlandsche Ji, driekleur was nitgespreid. Het gezelschap Concordia opende het im. bal met muziek en weldra klonken ook vroljjke toonen die de t° talryke aanwezigen uitnoodigden om zich in den dans te ver- 26 'ua"gen, welke uitnoodiging niet te vergeefs werd gedaan. Bleek j de belangstelling in dit bal uit de aanwezigheid van tal van offi- 36 Cleren van land- en zeemagt en schutterij, die belangstelling werd iel. nog duidelijker zigtbaar, toen omstreeks half tien ure de heer Ühlen- et, beek, kommandant van Z. M. zeemagt alhier, vergezeld van onder- el Jf^ridene hoofdofficieren der marine het bal met een bezoek vereerden. Bjj hunne komst deed het muziekkorps spoedig de toonen hooren van het Volkslied onder de uitvoering van welk stuk op het orchest de kleuren van onze vlag zich in het daar ontstoken bengaalsch vuur vertoonden. Ken daverend hoerah weergalmde uit aller mond en de algemeene ^geestdrift steeg nog onder het ziogen van eenige voor dezegelegen- Leid toepasselijke liederen door een der officieren van het korps Vervaardigd. Bij zjjn vertrek betuigde de heer Uhlenbeek aan den president en aan den kommandant van het korps zijne byzondere "tevredenheid over de wijze waarop het Vrjjkorps had bijgedragen pm het feest van 's Konings verjaardag op te luisteren. Tot laat •n den nacht duurde het feest voort, dat zeker eene genoegelijke nermnering zal achterlaten bjj allen die het bijwoonden en dat door De 52ste verjaardag van onzen geëerbiedigden Koning werd gisteren de geestdrift die er bij voorzat zeker blijk heeft gegeven dat by wat zich Nederlander heet liefde in het hart woont voor vaderland en Koning, en dat bij hen de lenze steeds bljjft „Oranje en Neerland één.' De visiteur by de dir. bel. alhier J. Njjhuis, wordt verplaatst naar Lobith. Aan mr. L. H. Rambonnet is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als raadsheer in het Prov. geregtshof in Gelderland. Tot groot-officieren der orde van de Eikenkroon zijn benoemd de schout-bij-nacht O. A. Uhlenbeek, commandant der marine alhier en de generaal-majoor van Wickervoort Crommelin, bevelhebber in de 1ste militaire afdeeling, te 's Hage. Tot commandeur dier orde de kapitein ter zee F. A. A. Gregory, commandant van Zr. Ms. wachtschip alhier. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer mr. J. H. Westra, president van het Provinciaal Geregtshof in Drenthe. By koninklijk besluit van 19 Febr. is, „gelet op het koninklijk besluit van 31 Mei 1833, bepalende dat voortaan, wanneer belang rijke gebeurtenissen of eervolle wapenfeiten plaats vinden, aan hen, die daaraan deel namen en zich onberispelijk hebben gedragen, een algemeen onderscheidingsteeken zal kunnen worden geschonken; overwegende, dat dit besluit tot dus ver niet is toegepast, en dat daarin, met behoud van het daarbjj aangenomen beginsel, eenige wijzigingen wenschelijk zijn;" bepaald dat ter vervanging van het genoemd koninklijk beslnit en tevens ter toepassing van het daarin nedergelegd algemeen beginsel voor hen, die deelgenomen hebben aan belangrijke krjjgsbedrjjven, door den Koning aan te wjjzen, een eereteeken wordt ingesteld. Dit eereteeken bestaat uit een kruis van Berlynsoh zilver met vier armen, op welks voorzijde 's Konings beeldtenis voorkomt, omgeven van een jarretière, waarop de woorden: „voor krijgsver- rigtingen" te midden van een krans van eiken loof, dragende elk der vier armen van het kruis eene W. Het kruis wordt op de linkerborst gedragen, aan een lint ter breede van 3,8 Ned. duimen, bestaande uit verticale strepen, waarvan de middelste de helft, en iedere zijstreep een vierde gedeelte der geheele breedte beslaat. De middelste streep is groen, de beide zijstrepen zyn oranje. Het lint wordt niet zonder het eereteeken gedragen, Over het lint wordt een gesp gedragen, waarop de naam en het jaartal van het krijgs bedrijf, waarvoor het eereteeken wordt uitgereikt, vermeld staan. Hij, die meer dan één krygsbedryf heeft bygewoond, waarvoor het eereteeken wordt uitgereikt, draagt de verschillende gespen, denamen en jaartallen der krijgsbedrijven bevattende, aan het lint boven elkander. Het kruis wordt slechts eenmaal uitgereikt. Ingevolge magtiging van den minister van Marine is de off. van gez. der 2de kl. bij de Nederl. marine, J. C. van Dooremaal, provisioneel voor den tjjd van een jaar aangesteld als oogarts by het gesticht te Veenhuizen. De rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) hebben over de maand January van dit jaar opgebragt 4,722,636,63 tegen 4,301,241,69 in dezelfde maand van het vorige jaar. De commissaris des Konings in de provincie Noordholland heeft ter kennis gebragt van de belanghebbenden: 1. dat de jagt op eenden voor dit jaar in Noordholland zal worden gesloten met 6 Maart, na welken tjjd ook het kooijen niet meer zal mogen wor den uitgeoefend, zullende de kooieenden opgesloten of gehokt moeten zijn tot 1 Mei; 2. dat de jagt op ander waterwild voor dit jaar in Noordliolland zal worden gesloten met 18 April; 3. dat het weispel van kwartelcn met steekgaren of vliegnet, zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 15 Juljj; 4. dat de visscherjj, met uit zondering van die met aalkorven en palingfuiken, voor dit jaar in Noordholland zal zjjn gesloten van 15 Maart tot 15 Mei. Beroepen te Vlissingen, ds. E. J. van Wisseling J.Pz., pred. te Haarlemmermeer. Aangenomen het beroep naar Callantsoog door den candidaat Wolterbeek Muller; naar Broek op Langendijk door ds. G. J. Halsman, van Westmaas. Bij de redactie van de Tijd zijn reeds, als bijdragen ter viering van het gouden jubelfeest vau Z. H. Paus Pius IX, ontvangen f 5006.60. Het gezelschap Leering en Genoegen te Texel zal op Woensdag den 3 Maart weder eene voorstelling geven. De uit te voeren stukken zjjn1°. Eene verwarringblijspel in één bedrijf. 2°. Christina van Rusland, of de Vorstin en de Kamerjufferblijspel met zang in één bedrijf. 3°. Hans de Kruijer in handel en wandel, kluchtige scones uit bet stadsleven. Door eene commissie uit de Arrond.-Regtbank te Alkmaar is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den dood der vrouw, die dezer dagen te Texel uit eene sloot was opgehaald. Te Amsterdam is overleden de heer Wilhelmus Smits, de man die meer dan 25 jaren zich vol jjver gewjjd heeft aan de verbetering van het zangonderwjjs hier te lande. Eergisteren heeft zich in de cellulaire gevangenis te Amsterdam een bewaarder van het leven beroofd, door zich in een regenbak te werpen. Het kerkgebouw der Hervormden te Beverwijk zal eerlang met gas worden verlicht. Daardoor zal aan eene algemeen gevoelde behoefte worden te geraoet gekomen. Uit goede bron verneemt men, dat reeds zeventien beschuldigden naar de openbare teregtzitting van het Prov. Gerechtshof in Zuid holland zijn verwezen, om ter zake van deelneming aan het oproer te Rotterdam, van het vorige jaar, te worden teregt gesteld. Respectiveljjk zullen twaalf, vier en één beschuldigde gezamenlijk of afzonderlijk teregt staan. Ook deelt men ons mede, dat de persoon, beschuldigd van poging tot brandstichting in het stadhuis en Jaeob de Vletter, eveneens ieder afzonderlijk zullen worden gehoord, zoo dat wij waarschijnlijk eerlang vijf verschillende processen, uit de Rotterdamsche ongeregeld heden voortvloeiende, zullen te vermelden hebben. De beide laatst- gemelde verdachten zijn echter nu nog niet naar de openbare teregt zitting verwezen. Dagblad In de vorige week werd aan de N. R. Crt. uit Delft het overlijden medegedeeld van eene vrouw, die men meende dat de laatst overgebleven marketentster uit den veldslag vau Waterloo was. Men verneemt nu evenwel, dat er nog iemand in leven is, die dien veldslag als marketenster heeft bjjgewoond. Zjj heet J. W. Schaper en was reeds destijds gehuwd met A. Koster, die toen bjj de 3de compagnie van het 15de bat. der landmilitie als fuselier stond en die zich, even als zjj, nog in het volle genot van kracht en gezondheid mag verheugen. In weerwil van haar 80jarigen ouderdom is zjj althans nog zoo vlug ter been en flink bjj de hand, dat er bljjkbaar niets ongerjjmds ligt in de verklaring, die zij Dog onlangs uitsprak, dat zjj zulk eene kampagne nog best zou kunnen mededoen, In een regt levendigen trant weet zjj uit dien tijd allerlei bjjzonderheden te verhalen, waarvan zjj getuige is geweest. Zij heeft haar tenue en haar vaatje van die dagen nog trouw bewaard. Het echtpaar is thans reeds 67 jaar gehuwd en woont onder Crooswjjk, niet ver van de begraafplaats. Er zjjn nog acht kinderen (allen gehuwd) vao hen in leven, benevens een groot aantal kleinkinderen en achter-kleinkinderen. Onder Kralingen heeft dezer dagen het volgende ongeluk plaats gehad. Drie knapen op de werf van den heer Rcize spelende kregen een geweer in handen. Een hunner, 15 jaren oud, het opnemende zeide schertsend tot de anderen„zal ik je nu eens doodschieten?" Zijne makkers waarschuwden hem dat het geweer welligt geladen kon zjjn, doch de knaap nam het wapen evenwel op eu speelde aan den trekker, nog altoos denkende dat het wel niet geladen zou zjju. Eensklaps gaat het schot af en treft een der knapen, met dat gevolg dat hij in de kin gewond en hem de regterarm verbrijzeld werd. Het korps officieren der dd. Schutterij te Utrecht heeft ten gevolge van Zr Ms. geëerbiedigden wensch en betuigde tevredenheid over het korps, besloten Z. M. eerbiedig te verzoeken op het verzoek om ontslag geen verder regard te slaan. Men zal zich het treurig ongeval herinneren, dat den 2 Junjj 1868 op den Nederl. Rjjn-spoorweg nabjj Breukelen plaat9 greep, waarbjj ten gevolge eener botsing tusschen twee treinen de heer W., uit Groningen, het leven verloor. Te dezer zake werd de machinist V. Z. in der tjjd in regten vervolgd, doch bjj vonnis der Arrond.-Regtb., te Utrecht, van 26 Aug. vrijgesprokentegen dit vonnis kwam het openbaar ministerie in appèl. Dingsdag a. s. zal dit hooger beroep bij het Prov. Geregtshof te Utrecht worden behandeld. Evenals iu eersten aanleg zal ook thans voor den beklaagde als verdediger optreden mr. H. J. van Lier, advocaat te Amsterdam. Als eene buitengewone zeldzaamheid wordt berigt, dat het paard van den landbouwer Egbert Westhof, te Wjjhe, twee zwarte merrie-veulens heeft geworpen, welke beide in leven en zeer wel varende zijn. De oudste iieden herinneren zich niet, ooit zulks gehoord te hebben. In de vorige week is te Luik een kind geboren, welks oogen, in stede van onder het voorhoofd, daar boven staan. Het voorhoofd is echter niet breeder dan de plaats, die de oogholten gewoonlijk beslaan. Het ongelukkige kind bezit voor het overige alle levens vatbaarheid. Pater Hyacinthe te Parijs heeft tot onderwerp van zjjne vastenpreeken gekozen: „De groote waarheden van de godsdienst." De markies de la Tour du Pin, vroeger stalmeester van Keizer Napoleon, zal eerstdaags als tenor optreden in het Tlieatre delia Scala te Milaan. De markies moet zich verbonden hebben tegenover zjjne familie nooit in Frankrijk te zullen zingen. Nog altjjd die oude vooroordeclenalsof het huppelen op een paard, naast de koets van een Keizer, schooner en edeler carrière ware dan hooge- priester te zjjn der kunst. De Turksche gezant gaf jl. Donderdag avond te Parijs een groot diner aan de leden der conferentie. De heer Rangabé behoort tot de genoodigden. In den goeden ouden tijd eindigde in Frankrijk alles met liedjes, thans zingt men niet meer, maar men eet en alles eindigt met diners. De eenarmige spoorwegwachter Hallin, te Verviers, die wegens een vergrijp op Nieuwjaarsdag was gestraft, wilde zich wreken en heeft jl. Maandag avond revolverschoten gelost op den bureau-chef en twee zijner klerken; gelukkig is de eerste slechts even gekwetst. Halliu is gevat. Op het laatste bal aan het hof te Berljjn maakte de rijks kanselier [(Bismarck) het hof aan de vrouw van een diplomaat, en het i9 bekend dat de premier van Pruissen even veroverend is bij het 9choone geslacht als op politiek terrein. Met de hem eigene driestheid wilde hij een roos trekken uit het bouquet, dat de dame in de hand hield, maar deze gaf hem een tik met den waajjer op den vinger en zeide: „Heer minister, die bloemen zijn geene Duitsche Staten, gjj moet vragen als gij er een wilt hebben." Men schrjjft uit St. Petersburg, dat de febris Pattica aldaar meer en meer epidemisch wordt en in hevigheid toeneemt. De aan- gelasten slaan tot waanzin over en verscheidene van die enthousiasten hebben 800 roebels voor een loge en 150 roebeU voor een zitplaats op den twaalfden rang gegeven. Een concert, waarop de diva niet meer dan ééne cavatine zou zingen, was pas aangekondigd of al de billetten waren genomen, en 7000 roebels was de opbrengst. Een der bladen in Weenen zegt, dat in het jaar 1868 niet minder dan 500 Oostenrjjksche officieren, wegens schending van de eer, van de lijst der Keizerlijke armee werden geschrapt. Te Boston zal in de maand Junij a. s. een monster-muziekfeest gehouden worden. Wij deelen o. a. mede, dat voor eene som van 150,000 dollars is ingeschreven; elke groote hotelhouder heeft voor 1000 dollars iogeteekend. De lofzang Hail Columbia, tot opening van het feest, zal door 20,000 kinderen gezongen worden, terwjjl voor de koren 10,000 personen zullen geëngageerd worden. Door 1000 muziekanten zal het orchest worden bezetwaaraan een geheele artillerie-trein wordt toegevoegd; de kanonnen zullen door een elec- trischen draad met den orehest-directeur in verbinding worden gebragt eu vereeoigd met het geluid van verscheidene enorme klokken aan het concert eeu zeer indrukwekkend gehalte geven.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1