181869. N°. 25. D] Vrijdag 26 Februarij. HflD binnenland. buitenland! iïüsuK Uitgever A. A. BAKKER Cz. anteet :nvm AKI HELDERSCHE EN ^IEUWED1EPER COURANT, )ERL „Wij huldigen het goede." Vli Verschijnt Dinqsuag-, Donderdag- en Zatürdao namiddag. Qj Abonaementsprijs per kwartaal1.30. ,'ik 'VB franco per pest - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 11 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelrcgt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. (n Zaturdag den 97 dezer vertrekt de West- teer Indische mail. :n üj HELDER en NIEUWEDIEP, 25 Februarij. De voorzitter der Spaansche Cortes, dc heer Bivero, heeft die vergadering voor definitief geconstitueerd verklaard. Het eerste werk :n. dat bij die vergadering aan de orde zal zijn na de verkiezing van Ct. I een nieuw niiüisterie, zal zijn het vraagstuk van den toekomstigen regeringsvorm, dewijl het van de daaromtrent te nemen beslissing afhangt of aan de Cortes eene monarchale dan wel eene repu- blikeinsche concept-staatsregeling zal worden voorgelegd. In de zitting van 22 dezer heeft het voorloopig bewind zijne functiën nedergelegd en de maarschalk Serrano heeft bij die gelegenheid een beroep gedaan op de verzoeningsgezindheid en de vergadering uit- genoodigd om snel hare werkzaamheden af te doen, daar er gevaar voor eeoe crisis bestaat. De maarschalk is luide toegejuicht. Generaal Prim heeft vervolgens gesproken en verzekerd, dat zij die wanen dat zijne eerzucht hem er toe zon doen over gaan om het herstellen der dynastie in de hand te werken, door het aanvaarden van een regentschap gedurende de minderjarigheid van den Prins van Asturië, zich bedriegen. „Ik begeer niets en zal zoo als ik tot "I dusver gedaan heb, mijne belangen en mijn leven aan de overwinning der vrijheid wijden," zeide de generaal. Ten slotte heeft Prim de afgevaardigden met warmte aangemaand om met moed den revoluti- -..lonnairen weg te bewandelen. Ook Topete heeft gesproken en verkreeg als Prim en Serrano de luidste toejuichingen. Een voorstel om een votum van dankbetuiging jegens het voor- loopig bewind uit te brengen en den maarschalk Serrano met het vormen van een nieuw ministerie te belasten is met 171 tegen 37 stemmen aangenomen. Koning Ferdinand heeft al de omtrent zijne candidatuur voor den Spaanschen troon in omloop zijnde geruchten doen logenstraffen. Le Public zegt, dat bij het Belgische gouvernement op ditoogen blik het antwoord in overweging is op de Fransohe dépeche j5 betreffende de economische vraagpunten welke met de wet op de 2100 dit) ïveri :0e F 20 overdragt van spoorwegconcessiën in verband staan. 13, ol. tlal: op r m Wjj herinneren belangstellenden aan de volksvoorlezing op Vrijdag etwi 26 dezer, des avonds ten half acht ure, te houden in het gebouw :elB' in de Nieuwstad, door den heer Joh. Dyserinck. De officieren, onder-officieren en manschappen der marine, behoorende tot het transport dat heden te Botterdam embarkeert, om eerstdaags naar Oost-Indië te vertrekken, zijn gisteren en beden van hier naar de plaats van inscheping vertrokkende onder-officieren en manschappen heden morgen, onder bevel ven den luit. ter zee ;,3 2de klasse Backer Overbeek. De vischschuit, die door den storm van Vrjjdag 12 Febr. 11. haa op de steenglooijing alhier was geraakt, is na de noodige herstelling te hebben ondergaan, gisteren namiddag weder in vlot water gebragt. Aan mr. S. P. J. Kros, is op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend, als plaatsvervangend kantODregter alhier. Met den laatsten Maart wordt de heer J. B. van Duijnen, 1001 op zijn verzoek, eervol ontheven als visiteur der quarantaine op ivw Schiermonnikoog. Bij de dd. Schuttery te Hoorn i9 benoemd: tot lsten luit. J.J.Aghina, thans 2de luit.; tot 2den luit. H. Kroon Dz., thans korporaal. Met den 1 Mei a. s. worden de volgende commissarissen der tefa, loodsen in hunne betrekkingen overgeplaatst, als: naar Brouwershaven de heer H. N. Hissing, thans te Hellevoetsluisnaar Amsterdam en t de heer J. J. den Herder, thans te Brouwershavennaar Hellevoetsluis I de heer E. Verschoor, thans te Botterdam en naar Botterdam de leni keer k- va" Kesteren, thans te Amsterdam. Beroepen te Maastricht ds. J. Gann Dun, pred. te 's Graveland. rat, Aangenomen het beroep naar 's Bo9ch door ds. H. Pierson, pred. te Heinenoord. Op de verzoekschriften door handelaren en anderen van Texel aan de regering ingediend, om ook dit eiland met den va9ten wal tn_ telegrafische gemeenschap te stellen, is door den minister van Binnenlandsche Zaken geantwoord, dat dit vooreerst niet geschieden S* t®'. dewijl het leggen van eenen zeekabel over het Texelscbe zeegat «Lj te gevaarlijk is wegens de drukke vaart, en bij het ankeren dier vaartuigen herhaaldelijk schade aan den kabel te duchten is; en ten j, andere, om dien langs een andere route te leggen, de kosten zeer aanzienlijk zouden zyo. Zeeloodsen eu andere deskundigen zijn het over het eerste punt, als zoude het leggen van eenen zeekabel over het 8° Texelsche zeegat te gevaarlijk zijn, niet eens. Zelden toch aukert daar een schip; dit geschiedt wel op de reede van Texel. Wij hopen, dat Z. Exc. nog tot andere gedachten moge worden gebragt, daar adi 'W'twame en geachte mannen de uitvoerbaarheid zonder buitengewone kosten biyven volhouden. Door het collegie van notabelen te Uitgeest zijn tot kerk voogden benoemd de heereu M. Zaadnoordijk, C. Breedt Bruyn en I J. Brasser. Door de benoeming van den laatste, die ook lid van het collegie van notabelen was, moest er weêr eene benoeming *an één notabele plaats hebbendaarom is nu gekozen de heer G. Kuiter. Ook in de omstreken van Uitgeest zyd de prijzen voor lande- Ti rijen tot eene verbazende hoogte opgevoerd. In de afgeloopen week werden in die gemeente p. m. 34 bunders land verkocht dat de som Tan p. m. 63,000 opbragt. Hierbij zyn eenige bunders die bijna i geene waarde hebben, maar daarentegen weêr andere waarvoor bijna ^/•iOOO besteed werd. De producten zijn niet minder duur; destukken ji boter (6 ons 2 lood te Alkmaar) doen 1. 1" de j'- Maandag, onder voorzitterschap van Z. K. H. den «Jlns van 9'anje, te Utrecht gehouden vergadering van den Nederl. Weerbaarheids-Bond is bepaald, dat de aanstaande algemeene schiet- ®e<b'r|jd zal gehouden worden in de nabijheid dier stad, onder de r. B'idt. Er is een reglement voor dien wedstrijd vastgesteld. De hr Kruyder' "d 'aQ de' bestuur der Utrechtsche Weerbaarheid, beeft eene geheel nieuwe inrigting van schietbanen aangeboden; de Prins van Oranje heeft hem met die vinding, waardoor kosten gespaard en de gevareu zeer vermiuderd worden, gelukgeweuscht. Staande de vergadering is per telegraaf het bcrigt ontvangen, dat Z. M. de Koning het besluit had geteekend, bepalende, dat de leden der weerbaarheid als zij, afgeëxerceerd zijnde, in de militie vallen, slechts 6 maanden in plaats van 10 behoeven te dieneu. Na den afloop der vergadering is in het gebouw voor Kunsteu eu Wetenschappen een diner gegeven, hetwelk gedeeltelijk door den Prins van Oranje is bijgewoond. Per telegraaf is aun Z. M. den Koning mededeeling gedaan van den eersten feestdronk, die aan Z. M. gewijd was. Z. M. heeft zeer spoedig daarna, insgelijks door middel van den telegraaf, daarvoor zijnen dank doen betuigen. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden op het belangrijk koninklijk besluit, waarvan iu deze vergadering kennisgeving werd gedaan en dat in groote male getuigt van Zr. Ms. gunstige gezindheid ten aanzien van de vereenigingen tot bevordering van 's lauds weerbaarheid. Jongelieden van 17 tot 20 jaren, die van deze gun stige bepaling willen profiteren, hebben nu slechts aan de Scherp- schutters-Vereenigingen, waar die bestaan, deel te nemen en van die oefeningen in den wapenhandel ijverig gebruik te maken. Niet overal is men daartoe in de gelegenheid; hier ter plaatse, waar zulk een korps in wezen is, heeft men een schoone gelegenheid om zich voor de krijgsdienst te bekwamen. Wij gelooven, dat velen, nu ook zelfs door gepast eigenbelang gedreven, zich als leden van het Vrijkorps alhier zullen doen inschrijven. De minister van Oorlog heeft, naar aanleiding van gemeld koninkl. besluit, de navolgende circulaire gezonden aan de bevelhebbers in de militaire afdeelingen. „Zijne Majesteit, wenschenJe het deeluemen aan dc bestaande en liet oprigten van aicawe vereenigingen tot vrijwillige oefening in den wapenhandel zoo veel mogelijk anu te moedigen, heeft mij HDs. verlangen doen kennen, dat jonge lieden, die bij zoodanige vereeniging of op eenige andere wijze reeds zekeren grond van geoefendheid hebben verkregen, wanneer zij hij de Infanterie als milicien optreden, vroeger dnu anderen met groot verlof wordeu gezonden. „Ter voldoening aan 's Konings verlangen heb ik goedgevonden het navolgende te bepalen: „1°. De eerste oefeningstijd van tien maanden wordt tot op zes maanden verminderd, voor lotelingen die vóór liuone inlijving nis milicien bij eene ver eeniging tot vrijwillige oefeniug in den wapenhandel of op undere wijze zoo- danigen graad van geoefendheid hchheiVverkregcu dat zij na éénc maand umlerrigt bij het korps te hebben genoten, blijken voldoende geoefend te zijn om aan dc exercitiën in de Bntaillons-school deel te nemen; zullende zij bovendien alvorens met verlof te vertrekken in het schieten zoover gevorderd mocteo zijo, dat zij tot de 2de klasse vaa het schijfschieten zijn overgegaan. „2°. Wanneer miliciens in punt 1 bedoeld, bij de loting vermeld in art. 124 der militicwet voor het blijvend gedeelte worden aangewezen, behouden zij aanspraak op het hun toegekend voorregt, mits zij het door hen gelrokken nummer ver wisselen met een nummer, dat op groot verlof regt geeft; makcu zij van deze bevoegdheid geen gebruik, dan zullen zij bij voorkeur tot het hckleeden der graden vau korporaal eu sergeant in aanmerking komen. „Ik heb de eer UHEg. tc verzoeken de chefs der betrokken korpsen in ow kommandement aan te schrijveu om te zijner tijd dienovereenkomstig te haodeleo." Bij de loting voor de nationale militie te Tilburg, bevonden zich dit jaar minder nommers in de bus dan er lotelifigen waren men is nieuwsgierig welk resultaat dit incident hebben zal. Curatoren en leeraren aan de apostolische school, than9 het stedelijk gymnasium te Nijmegen, zijn voornemens op 31 Maart a. s. het 326-jarig bestaan dier inrigting feestelijk te vieren. Zij die als curatoren of leeraren aan den bloei dier inrigting hebben medegewerkt of als leerlingen hunne vorming aan haar te danken hebben, worden opgeroepen om deel te nemen aan de alsdan te houden réunie. Te Zwolle bevonden zich onder de trouwlustigen, die zich in de vorige week voor den ambtenaar van den burgerlijken stand vervoegden, ten einde door den echt te worden verecnigd, een bruidegom en bruid, die beideo wettig van hunne eerste echtgenooten gescheiden waren. De eerste had een jong meisje, de tweede een jong man gevonden, waarmede zy andermaal zich iD het huwelijk Den 22 Januarij II. is het Nederlandsche buskruid-magazijn te Kimsembo, ter westkust van Afrika, in de lucht gesprongen; 35 inboorlingen vonden bjj dezen ramp den dood. Het verslag hetwelk door de onderzeesche-telegraaf-maatschappij over het laatstverloopen jaar is opgemaakt, deelt mede, dat, uiet- tegenstaande de gtoote vermindering, welke het tarief in Julij 1868 heeft ondergaan, de iukomsten sedert dien tijd grooter zijn geweest dan in eenig even uitgestrekt tijdperk sedert 1866. In dat verslag wordt het uitkeeren aanbevolen van een divideud tot een bedrag van 5 pCt. in het jaar, en daarenboven het vermeerderen vau het reserve-vonds met eene som van 1483 p. st. Tevens is 2550 p. st. beschikbaar gesteld voor het aflossen van schulden, die met den 1 Maart a. s. vervallen. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De luit. ter zee 1ste kl. jhr. W. F. van Spengler wordt met den taatsten April n. s. eervol ontheven van de betrekking van inspecteur over het loods wezen enz. te Brouwershaven, en in zijne plaats wordt met 1 Mei daaraanv. j benoemd de luit. ter zee 1ste kl. P. ltoodzaot, inspecteur over het loodswezen enz. te Hellevoetsluis, die dan met de beide betrekkingen zul zijn belast. De off. van gez. 1ste kl. J. A. C. voo Küoingslöw, laatst behoord hebbeode tot het escadcr in Oost-Indië, en van daar den 18 dezer in Nederland terug gekomen, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De Belgische minister van binneDl. zaken heeft met goedvinden der Kamer den post voor het lager onderwijs met 450,000 francs verhoogd, en zich bij die gelegenheid beklaagd over de weinige medewerking, die het gouvernement bij vele plaatselijke besturen vond, wat de bevordering der belangen van het genoemde onderwijs betreft. Er zijn aanzienlijke Belgische steden, zeide hij, op welker begrooting slechts 500 francs voor dat onderwijs is uitgetrokken. Een der afgevaardigden, er tegen willende waken dat men Gent niet onder de bedoelde steden rangschikte, constateerde, dat die stad jaarlijks eene som van 341,000 fr. aan het lager onderwijs ten koste legt. De Belgische Senaat heeft gisteren de begrooting voor het departement van justitie, zonder discussie, met 25 tegen 25 stemmen verworpen. Te Parijs zal a. s. Zondag in het Théatre Italien de onuit gegeven mis van Bossini worden uitgevoerd. Volgens de Army and Navy Gazette wordeu de besparingen, die het ministerie Gladstoue bezig is iu de voor te dragen begrooting der uitgaven voor het krijgswezen te brengen, op een gezamculijk bedrag van omstreeks 2,000,000 p. st. begroot. De Standard verklaart gemagtigd te zijn om mede te declen, dat de Spaansche regering den Hertog én de Hertogin van Mont- pensier heeft uitgenoodigd hun kasteel in Spanje weder te betrekken. In zake het onderzoek naar de verkiezingen in Engeland, is thans in behandeling die te Youghal, waar de heer Weguelin wordt beschuldigd, voor 233 kiezers 84,000 te hebben uitgegeven; de kiezers worden ook beschuldigd omgekocht te zijn. Dezer dagen is te Londen een prospectus uitgegeven van eene onderneming, welke ten doel heeft om de met goud geladeD Spaansche schepen, welke in 1702 door dc Nederlandsche en Engelsche vloot in de Spaansche haven vau Vigos in den grond zjjn geboord, teligten. Keeds is daarvoor door de Spaansche regering coucessie verleend, en is de plaats aangewezen, waar negen schepen gezonken ziju. Tot het bereiken van het doel moeten 100,000 p. st. ia obligatiën van 5 p. st. geplaatst worden. De Spaansche regering heeft hare aan spraken op de schepen afgestaan tegen 25 pCt. van het te ligten bedrag. Iu de maand October a. s. zal te Cambridge eene poging gedaau worden om vrouweD in de gelegenheid te stellen, geregeld hooger ouderwijs te genicteu. Eenige personen, die deze zaak be vorderen, hebbeu besloten, terstond een aanvang te maken, ofschoon huu vooralsnog het geld ontbreekt, ten einde dit op eene groote schaal te doen. Intusachen is reeds een huis gehuurd en hebben zich eenige studenten aangegeven, en men zal thans ruime geldelijke ondersteuning trachteu te erlangen. Bü den commissaris van politie Luda, te Keulen, heeft zieh jl. Maandag een vrouw, onlangs uit de gevangenis ontslagen, aan gemeld met de verklaring, dat zjj den brand in deu schouwburg heeft gesticht. Volgens hare bekentenis was zy daags vóór den brand in dienst gekomen bij den kassier Backhaus, doch had de vrouw des huizes, met haar niet tevreden, haar dadelijk de dienst opgezegd, en nit wraak hierover zou zij na middernacht alle gaskranen open gedraaid en het gas ontstoken hebben; toen dit middel haar niet spoedig genoeg werkte, zou zij nog onderscheidene voorwerpen bijeen gebragt hebben, en ze doen ontvlammen. Gewetensfoltering over hare misdaad, die den gruweljjken dood van Backhaus met vrouw en vijf kindereu ten gevolge bad, joeg haar naar den pastoor om te biechten, doch de geestelijke wilde haar geen absolutie geveu, en vermaande haar alles aan de politie te bekennen. Men is zeer nieuwsgierig naar de oplossing dezer geheimzinnige zaak, te meer daar verscheidene personen de gedane aangifte der vrouw voor valsch mecnen te moeten houden. Dezer dagen is in een telegram melding gemaakt vau het in de lucht springen van het Keizerlijk Oostenrijksch fregat Radetzky, in de wateren van Lessina. Uit later ontvangen uitvoeriger berigten blijkt, dat hij deze ramp 342 menschen het leven verloren. Vau de 365 man, dip zich aan boord bevonden, konden uiet meer dau 23 personen, waaronder een officier, gered worden, en vijf van de geredden zijn zeer ernstig verwond. Bij de afdeeling marine, van het ministerie van oorlog, ia een berigt ontvangen, dat men aldaar voor juist houdt en volgens het welk de oorzaak van het ongeluk deze is: Op de Radetzky werden in de kruidkamer natte patronen gedroogd, op den vloer lag veel kruid gestrooid, eo de arbeiders hadden derhalve gelijk altijd bevel om de kruidkamer alleen met vilten schoenen te betreden. Niettemin betraden de werklieden het gevaarlijke vertrek met laarzen, zonder daarover als gewoonlijk vilteu schoenen te trekken het op den vloer liggende kruid ontvlamde door de wrijving bij het betreden, en het vreeselijke ongeluk, uit eene zoo gerioge oorzaak ontstaan, was geschied. Het Tagblatt vau Weenen bevatte onlaugs eene advertentie, waarbij «een jongmensch kenni9 weuschte te maken met eene gehuwde dame vau een aangenaam uiterlijk." De verantwoordelijke uitgever vau dit blad werd hierover in regten vervolgd, ter zake van op wekking tot ontucht. De beklaagde beweerde, dat hij te goeder trouw de advertentie geplaatst had, en betoogde overigens, dat in geen enkele der gebezigde uitdrukkingen iets onzedelijks te vinden was. Hij bragt wijders aan de regtbank in herinnering, dat de grootste Duitsche dichters, zooals Schiller, Göthe, Buckert enz. in alle eer en deugd gehuwde vrouwen kenden, zonder dat men hun in hunnen omgang met deze dnme9 iets kou verwijlen, dat met de goede zeden in strijd was. De regtbank veroordeelde hem evenwel tot eene geldboete van 80 gulden, omdat hjj verzuimd had toezigt le houden over den inhoud van zijn blad, welk toezigt hem als verantwoordelijk uitgever is opgelegd. Onder de boeren in de Zweedsche provincie Schonen zijn onlangs eenige onlusten uitgebroken, die dezer dagen van oproerigeu aard werden. Tullberg, de leider dier beweging, in zjjne gewone verblijfplaats zich niet veilig achtende, want de autoriteiten hadden eene premie van 500 rijksdaalders op zjjne aanhouding gesteld, had naar eene andere plaats de wjjk genomen, waar hjj zich zoo goed schuil hield, dat men hem reeds op weg naar Amerika geloofde. Men is hem eindelijk in een dorp op het spoor gekomen, hij werd daar gearresteerd en naar de gevangenis te Helsingborg gezonden. Toen men zijne medeschuldigen in hechtenis wilde nemen zjjn erge onlusten ontstaan. Honderden boeren, goed gewapend, boden tegenstand, zoodat militaire hulp uit eene naburige plaats moest gehaald worden. De dagbladen zjjn gevuld met bjjzonderheden omtrent de dwaasheden der Moscoviten, die geene kosten ontzien om de voor stellingen en coücerten der diva Adeline Patti bjj te wonen. Het heeft allen scbjjn alsof deze zangeres in deze bijzonderheden al hare voorgangsters den loef afsteekt. Dit nu is niet zoo en de zoo genaamde Pattikoort9 haalt niet bjj de Lindkoorts, die 20 jaren geleden in Amerika heeft geheerscht. Volgens officiële bescheideo, door den bekenden Barnum wereldkundig gemaakt, blijkt, dat Jenny Lind met hare twee eerste concerten in New-York eene recette maakte van ongeveer 80,000. Van de helft dezer som, die der zangeres als haar aaDdeel toekwam, schonk de edele vrouw aan de verschillende New-Yorksche armen-inrigtingen 10,000 doll. Met iBarnum doortrok zij verder Amerika en in 95 concerten was de ontvangst 712,161 doll., dus gemiddeld per concert 7,496 doll. of ruim 18,700. De prijs vau eeu plaatsbillet was gesteld van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1