«1869. N°. 26. Zondag 28 Februarij. 27 Jaargang. E. VEESCHOUWISMC. Vaststelling der 269sle Staats-Loterij. 8?I BINNENLAND. BUITPUNLAND. HELDERSCHE VIEIWEDIEPER ('OIRAT, „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatuildag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. 1 if franco per post - 1.65. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent, behalve 35 cent zegelrcgt. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. •esil.j De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de 'jljughobbenden, dat door de bevoegde keurmeesters eeue schouwing zal plaats 'bben over Runderen, Paarden en Schapen, en wel: op MAANDAG den 8 MAART e. k. het Koegras, langs den Zauddijk en de Vliet; yjj op DINGSDAG den 9 MAART e. k. het Koegras, langs het Noordhollandsch Kanaal ^001. °P VRIJDAG den 12 MAART e. k. Huisduinen, des voormiddags van 9 tot 11 ure; in het gedeelte van den jlderschen polder, aan de westzijde van den Spoorweg, des namiddags van 12 i 2 ure, en in het gedeelte van den Helderschen polder, aan de oostzijde f. Spoorweg en in het Brakkeveld, van 2 tot 4 ure. 'Dg veehouders worden bij deze herinnerd aan de bepalingen van art. 459, 0 en 461 van het Wetboek van Strafregt, en aangemaand hun vee behoorlijk hokt te hebben gedurende den tijd voor het onderzoek bepaald. Helder, De Burgemeester voornoemd, en 26 Februarij 1869. STAKMAN BOSSE. 6o 52 f 49 41 iHet GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt ter openbare dat bij resolutie van Z. Exc. den Heer Minister van Financiën van den Februarij 11., No. 5S, krachtens de daartoe door den Koning verleende mag- 331 nng, is vastgesteld de 269ste Staats-Loterij, bestaande uit 20,000 loten, i000 prijzen eu 2 premiën, overeenkomstig het plan aan die resolutie gehecht, ggilde stukken, geplaatst in de Staatscourant, zijn voor belangstellenden aan de 54? cretarïe der gemeente ter lezing nedergelcgd. oa? Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. ggsdeo 27 Februarij 1869. L. VERHEY, Secretaris. 15,1, 7 HELDER en NIEÜWEDIEP, 27 Februarij. De Fransch-Belgische kwestie schijnt geweest te zijn een storm een glas water. De officieuse bladen hebben een geweld gemaakt, ,t deed denken dat Belgie op het punt stond om door Frankrijk worden geannexeerdthans zwijgen zij over de zaak en alles lynt in orde te zijn. De eenigen die met het aannemen der >orweg-wet geen vrede schijnen te hebben zijn de Engelsche ndeelhouders in den Grand-Luxemburg-spoorweg. Deze heeren gen hun voordeel in de overdragt dier lijn aan de maatschappij van jj,. D Franschen Oosterspoorweg. De Times die zich in zijn nommer r.,' a den 23sten tot advokaat van die aandeelhouders stelt, zegt, Mti it de eenige weg die strookt met de eer der Belgische regering u zijn, dat zij, indien zij hare goedkeuring niet kon hechten aan "■M overeenkomst, de lijn zelve op voor de eigenaars even voordeelige lorwaarden overnam. Het zou onregtmatig zijn, zegt de Times, ^Ol daar de Luxemburgsche lijn tot op zekere hoogte door Engelsch teuipitaal is tot stand gekomen, de belangen der eigenaars aan onlatkundige overwegingen werden opgeofferd. :r^' De Belgische senaat heeft in zijne zitting van den 24sten het jjldget van justitie met 25 tegen 25 stemmen verworpen. Acht ■jolen der liberale en vier van de regterzijde waren afwezig. De koplcendmaking van den uitslag der stemming is in diepe stilte estngehoord en op voorstel van den heerTornaco, een lid der liberale ►ty, is de zitting der kamer onbepaald verdaagd geworden. Des 'onds is onder voorzitting des Konings een kabinetsraad gehouden en i in volgenden dag heeft de minister Frère-Orban, op last des Konings net de kamer van vertegenwoordigers een nieuwe voordragt tot vast- tteelling van het budget van justitie voor het loopende jaar ingediend. SI antwoord op eene aan de regterzijde gedane vraag, heeft de minister ,eattegd, dat de Senaat eene nuttelooze daad had verrigt, die morgen m worden uitgewischt, eu dat die vergadering in de prerogativen in de Kamer van Vertegenwoordigers had willen treden. Ondanks 4 verzet der oppositie is het nieuwe budget naar de commissie gronden, die staande de zitting verslag moest uitbrengen. Daarna i de zitting geschorst. Een later berigt meldt, dat de Kamer van 1C, erlegeuwoordigers het nieuwe budget voor justitie met 62 tegen i stemmen heeft aaugenomen. Het officieuse blad l'Echo du Parlement I van oordeel, dat de houding der oppositie in den Senaat slechts e.. «gevolge zal hebben, dat het vertrouwen des lands in de mannen re te het weldra 12 jaren zullen bestuurd hebben, nog toeneemt. Berigteu uit Madrid melden, dat de Cortes jl. Woensdag de motie tu dankbetuiging aan het voorloopig bewind heeft aangenomen met 80 tegen 62 stemmen en den maarschalk Serrano benoemd tot hoofd tr uitvoerende magt. De maarschalk heeft daarop een beroep sdaan op de eendragt. De zitting is des nachts ten 2 ure gesloten. Den volgenden dag heeft Serrano in eene zitting der Cortes ver bard, dat hij het uitvoerend bewind uit vaderlandsliefde en met 'Ifverloochening had aanvaard, maar dat de prerogativen, aan het i oog gezag verbonden, niet door hem zouden worden aangenomen. I lij rekent op de medewerking der minderheid zoowel als op die er meerderheid tot volvoering der gemeenschappelijke taak eu ver- ikerde op nieuw, dat hij niets anders begeerde dan tot het burgerlijk wen terug te keeren, na zich van zijn pligt jegens het vaderland «weten te hebben. Deze rede werd luide toegejuicht. J In dezelfde zitting werd door Serrano medegedeeld, dat hij een aegram had ontvangen van den generaal Dulce, houdende vermeldiug at de opstand op Cuba veel verminderd is. De Porte heeft den 24 dezer aan hare vertegenwoordigers in het litenland eene circulaire gezonden, waarin aan Europa dank wordt iluigd voor zijne houding ter gelegenheid van haar jongste geschil *"r'ekenland in dat stuk wordt ook gewezen op het voorbehoud 'n Griekenland. Wijders wordt in de circulaire ook gezegd, dat geval vro nieuwe gebeurtenissen, de Porte zich de beoordeeling aarvan en hare houding voorbehoudt. Het maken der fundering, enz. voor het Koninklijk Instituut alhier 8'ateren te 's Hage aanbesteed. Minste inschrijver was de heer Deutekom, te Amsterdam, voor de som van 47,747. De «ogste inschrijving bedroeg 79500. Ook uit deze gemeente zal een adres, van vele handteekeningen Jorzien, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden opge- 111houdende adhaesie aan het bekende adres van het Anti- tg adzegel-verbond ten gunste der afschaffing van het dagbladzegel. De inhoud van het Predikbeurten-briefje voor de Protestantsche Gemeenten alhier vordert de volgende verbetering. De vermelding „Geen dienst wegens de vacature te Callantsoog" behoort niet bij de opgaaf van de Christ. Afgescli. Geref. Kerk, maar bij die van de Huisduiner Kerk. Ds. FELIX zal op morgen des voormiddags ten 10 en des avonds ten half zes ure voor zijne gemeente optreden. Als eene bijzonderheid vermelden wij, dat jl. Donderdag om drie uur alhier een Fransche visschersloep is binnengekomen, welke den vorigen dag 's morgens negen uur Boulogne had verlaten. Genoemd vaartuig heeft dus de reis in 30 ureu gemaakt, waaronder 4 uren zijn begrepen, dat het moest bjjdraajjen. Z. M. de Koning heeft goed gevonden aan Johanna Hopstaken, oud 50 jaar, huisvrouw vun Antouie Vermunt, laatst wonende te Kijslugen, thans gedetineerd te 's Hertogenbosch, kwjjt te schelden de straffe des doods, haar bij arrest van den hove van Noordbrabant van 8 October 1868 opgelegd, wegens vergiftiging van haar man, en die straf verwisseld in een 20jarige tuchthuisstraf. Tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden is benoemd mr. J. G. Kist, raadsheer in het Prov. Geregtshof in Zuidholland. Tot rector-magnificus aan de hdogeschool te Utrecht voor het jaar 1869/70 is benoemd de hoogleeraar B. J. Lintelo barou de Geer van Jutphaas. Bjj de Tweede Kamer der Staten-Generaal is thans in behan deling de wet op het begraven van lijken. Niet onbelangrijke aan gelegenheden komen daarbij van tijd tot tijd ter sprake. De wet verbiedt dat men in de nabijheid der begraafplaatsen woningen mag bouwen. Een der leden stelde voor om eigenaars van gronden schadeloosstelling te geven, wanneer zij door gemelde wetsbepaling schade zouden lijden. Dit voorstel is echter met groote meerderheid van stemmen verworpen. Een ander lid wilde de bepaling in de wet opgenomen zien, dat het begraven in kerken in geen geval zoude mogen plaats hebben. Ook dit voorstel kon de goedkeuring der Kamer niet wegdragen. Met het oog op de meermalen gemaakte opmerking, dat dom heid de vruchtbare moeder der misdaad is, is het zeker uiet onbe langrijk kennis te maken met de volgende opgaaf omtrent het gevangeniswezen in Nederland, voo.komeude in het onlangs ver schenen verslag Bij hunne komst in de gevangenis konden de gevangenen in lezen en schrijven konden dit niet 1866 11443 6229 1865 11258 6868 1864 10899 6445 1863 11333 7377 1862 11214 8354 Bemoedigend is het te vernemen, dat er steeds werk van gemaakt wordt, om de gevangenen, als ze ten minste niet te oud zijn, te doen onderwijzen. De bibliotheken in de gevangenissen nemen toe; men telde er in 1866 gezamenlijk 8987 boeken. Beroepen te Woerden ds. J. G. Smit, pred. te Hellevoetsluis. Door het prov. kerkbestuur van Noordholland is aan den heer A. van Simmeren, pred. te Oost- en West-Graftdijk, op zijn daartoe strekkend verzoek wegens ziekte eervol emeritaat verleend, in te gaan met 1 Julij 1869. De heer J. Vis, handelaar in granen, wonende te Zaandyk, is jl. Dingsdag te Texel, waar hij zich voor zyne zaken tijdelyk bevond, op 55jarigen ouderdom subiet overleden. Terwijl hij zich in een woning bevond, wachtende op het rijtuig, dat hern naar den Burg zou vervoeren, viel hij dood van den stoel op den grond neder. Nadat in den nazomer des vorigen jaars in erge mate de intermitterende koortsen in Alkmaar hadden gewoed, was de gezond heidstoestand in het begin van den winter aldaar zeer voldoende; thans verneemt men echter, dat er weder onderscheidene personen zoowel aan koorts als catharale aandoeningen lijdende zijn. Bjj den boekhandelaar Kluitman, te Alkmaar, wordt een vlugschrift uitgegeven, getiteld: „De Rarekiek der Hollandsche huishouding of Java en Nederland, bekeken door een oud-bankier." Dit vlugschrift zal op onbepaalde tijden verschyneu en elke aflevering of „vertooning" der Rarekiek zal een op zich zelf compleet geheel vormen en afzonderlijk verkrijgbaar zjjn. De nu iu het licht gegeven eerste vertooning behelst een overzigt zoowel van onze koloniën, als vau het moederland. De toestand wordt in het algemeen, veeltijds in vry scherpe bewoordingen, als niet gunstig geschetst. Te Gorredijk woont een jongeling, 18 jaar oud, welke eene ziekte heeft, die men ongetwijfeld onder de zeldzaamheden rekenen mag. Sedert twee jaren wordt hij om de 3 of 4 weken slaperig en slaapt dan 10 a 11 achtereenvolgende etmalen. Enkele malen wordt hij tusschentijds wakker, wanneer hjj eenig voedsel gebruikt en daarna weder inslaapt. Zijn de 10 of 11 dagen vervlogen, dan keert hjj tot zjjn gewonen arbeid terug, dien hij met vlijt verrigt. Na het ontwaken weet hjj letterlijk niets vau hetgeen om, bij of met hem is gebeurd, doch zijn uiterljjk bewijst, dat die langdurige slaap zjjn ligchaam ondermijnt. Zijne ouders hebben de bekwaamste professoren en doctors geraadpleegd, doch kwamen telkens terug met den troost dat het met den tjjd van zelf wel zou beteren. Jl. Dingsdag werd te Bakhuizen het bouwen der nieuwe kerk, voor de oude Bisschoppelijke Clerezy aldaar, aanbesteed voor eene som van 18,300. Aannemer de heer P. de Vos. Naar men verneemt zal het eerlang te 's Gravenhage nieuw op te rigten dagblad den naam voeren vauHet Vaderlandmet het motto uit het Wilhelmuslied: „Het vaderland getrouw bljjf ik tot iu den dood." Dezer dagen is te Maassluis eene vrouw bevallen van drie welgeschapen kinderen, die evenwel allen overleden zijn. Verleden aar was die vrouw van tweelingen bevallen. Jl. Woensdag werd door het Prov. Geregtshof te Groningen uitspraak gedaan in de zaak van M. W., ontslagen deurwaarder bjj de Arrond.-Regtbank aldaar en 64 jaren oud, beschuldigd van het maken van zes valsche handteekeningen in even zoo vele door hem uitgebragte en geregistreerde exploiten. Het hof heeft W. schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde misdrjjven, en hem mitsdien veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf cn 5 geldboeten ieder vaD50. Te Dokkum is beroepen tot pred. de heer P. C. van Wjjk te Barehem; de vroeger beroepen ds. N. C. Balsem te Langezwaag c. a., had bedankt. Te Farnsum had jl. Zondag een treurig voorval plaats. De vrouw van stuurman K. R. ging van bed, ten einde haren man eenig water te halen. De man kwam intusschen weêr in slaap en ontdekte, wakker wordende, dat zjjne vrouw nog niet was teruggekeerd. Ongerust, gaat hij haar zoeken, maar ODtdekt tot zjjnen grooten schrik, dat zij bij het scheppen van het water uit een vat, dat bij hen in het achterhuis stond, met het hoofd voorover daarin was gestort en verdronken. In de gemeente Wonseradeel, en wel in het dorp Schraard, is deze week overleden eene vrouw genaamd Lijsbeth Bjjlsma, in den ouderdom van 101 jaren, 2 maanden en 7 dagen. Vele personen verkeeren in de dwaling, dat zjj in hun slaap kamer bloemen of planten kunnen laten staan, zoodra deze geen geur meer van zich geveneen geheel andere oorzaak oefent een nadeelige werking uit op den mensch. Sommige reukwerken toch zjjn spierkracht opwekkende middelen, die men zonder eenig letsel zou kunnen verdragen, doch iedere plant, hetzij zij geur ontwikkelt of niet, ademt 's nachts geheel op dezelfde wijze als de mensch, verbruikt eveneens de niet in al te groote hoe veelheid in de slaapkamer aanwezige zuurstof en geeft het vergiftige koolzuur terug, een gas, dat niet ongestraft ingeademd kan worden. De planten in uwe slaapkamer zoudt gij des nachts even goed door personen kunneu vervangen, want de kamerlucht wordt er in dezelfde mate door bedorven, en gij zult in beide gevallen met zware hoofd pijn opstaan. Over dag daarentegen is de nabuurschap van planten zeer heilzaam; zoodra de zon haar stralen over de bladeren uitstort, zuivert de plant de levenslucht, die door den mensch bedorven wordt haar bladeren nemen het door de dieren uitgeademde koolzuurgas op, ontleden het en na opname van de koolstof geven zjj de zuurstof terug, die wjj voortdurend noodig hebben. Omgeef u op den dag dus zoo veel mogelijk met bloemen, maar weer ze des nachts uit uwe slaapkamer. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. Met ingang vau 1 Maart is de adelborst late kl. L. P. D. Op ten Noort bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. Te Grenoble had den 20 dezer het volgende plaats: De heer B., die bij zijn zwager inwoonde, vond thuis komende de deur zorgvuldig gesloten. Men opende haar met geweld en vond den Baron en diens veertienjarigen zoon vermoord, waarna men in de keuken het lijk der Barones vond, met een revolver in de hand. Aanvankelijk dacht men aan eene aanranding door misdadigers, doch bij verdere nasporing vond men ook een brief van haar, waarin te lezen stond: „dat zij in ellende gedompeld was en geen kracht gevoelde om dat langer te dragen, terwijl zij ook niet wilde, dat haar echtgenoot cn zoon daarin zouden worden medegeslecpt." Men kan niet begrijpen hoe de zaak zich heeft toegedragen, maar voor zoo ver men kan nagaan bestaat er reden om te vermoeden, dat zij in de kamer haren echt genoot door het achterhoofd eu haren zoon door de hersens heeft geschoten, waarna zjj in de keuken zich zeiven eeu kogel door het hart heeft gejaagd. De Mémorial des Deux-Sèores deelt mede, dat dezer dagen te Aulnay (Bertedén Charante) een postduif is gedood, de overbrengster van een exemplaar van la Lanterne, klein formaat en onder den regtervleugel vastgemaakt. In een Savooisch dorp heeft zich dezer dagen een vrjj zonderling geval voorgedaan. Men had een vergeetachtigen neef opgedragen om voor de begrafeuis van een oudoom te zorgen. De neef kweet zich, naar zijne meening, zeer goed van dien last, en op het bepaalde uur werd de kist afgehaald, grafwaarts geleid en ter aarde besteld. Daarop ging de familie naar het sterfhuis terug en rigtte dit dadelijk voor zijne nieuwe bestemming in. Hoe verschrikte zij echter toen zij, op de slaapkamer vau den overledene komende, het lijk nog op het bed vond! Bij nader onderzoek bleek het, dat de verstrooide neef vergeten had oom in de kist te leggen. Ziehier een nieuw voorbeeld van de traagheid der Engelsche regtspleging. Voor 25 jaren zou eene jufvrouw Walter trouwen met zekeren heer Danier, die overleed op den dag voor het huwelijk bepaald. Hjj liet eeu testament achter, waarbij zijne bruid tot erf genaam werd gemaakt. I)e bloedverwanten van den heer Danier randden dit testament aan, en een proces werd aangevangeh. Intusschen trouwde mejufvrouw Walter, kreeg veischeidene kinderen, die ook stierven, en overleed op hare beurt. Dezer dagen is het proces ten haren voordeele uitgewezen, en het is haar broeder, de heer Walter, van Oxford, die in het bezit van 80,000 p. st. (of bjjna/1,000,000) is gesteld. Echter is die duur van 25 jaren voor Engeland niet veel voor 10 jaren werd een proces geëindigd, waarin de Graaf van Egmond, op bevei van Filips II onthoofd, als getuige had gestaan. Gedurende het jaar 1867 hebben de Engelsche spoorwegen 287;807,904 reizigers verkoctd, waarvan er S6 gedood en 697 gewond werden. In eene menagerie te Londen heeft den 20 dezer bjj eene voorstelling een voorval plaats gehad, dat zonder de buitengewone koelbloedigheid van een dierentemmer ëtn zeer ndodlöttig gevolg had kunnen hebben. Maccomo, de dierentemmer, begaf zich, nadat hij eerst de tjjgers hunne gewone kunsten had laten vcrtooneD, in het hok der leeuwen, die gedurende het eerste deel der vertooning onophoudelijk op eene verschrikkelijke wjjze hun gebrul hadden doen hooren en met woede in «Ie traliën hunuer kooi beten. Onder de leeuwen bevond er zich een van buitengewone grootte, zonder maben, die zeer moejjelijk te temmen was. Maccomo nam uit voorzorg zijn karwats met een looden bal mede in bet bokbjj zijn binnentreden wierpen de leeuwen zich onder aanhoudend gebrul in een hoek en namen een zeer dreigende houding aan. De dieren temmer bleek intusschen zooveel magt over zijne beesten te bezitten, dat hjj door een blik hen in hun hoek deed terugkeeren, toen zij naar hem toekwamen. Op eeD teeken deed Maecomo een leeuw naar zich toekomen en keerde den anderen den rug toe. Eensklaps

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1869 | | pagina 1